Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-13, 14:23
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή Savou returns!

Καλησπερα!
Μετα απο αυτο το ενυδρειο..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66041 το οποιο εκανε τον κυκλο του, τωρα ηρθε η ωρα του να κλεισει!
Ετσι αρκετο καιρο σκευτομουν πως θα το αντικαταστησω και αν θα το αντικαταστησω!
Ετσι καταλαβα πως μου εχουν λειψει τα παλια!
Ωραια η ξεραίλα αλλα που ειναι τα φυτα!??
Μια ανασκοπηση στα παλια ενυδρειακια μου full φυτεμενα με μονομαχους ηταν οτι επρεπε να με πεισει να ξαναξεκινησω και αυτη την φορα οχι με (nano aquarium)!!
Το ενυδρειο λοιπον: 70x35x43!
Θα γινει το βασιλειο ενος μονομαχου!
Ο εξοπλισμος:
(Εδω θελω την βοηθεια σας!)
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα που ειναι η φιλτρανση!
Υπαρχουν διαθεσημα ενα εξωτερικο JBL CrystalProfil e900 αλλα και ενα εσωτερικο JBL CrystalProfi i100!
Θα μπει ενα απο τα 2! Προβλημα χωρου για το εσωτερικο δεν εχω καθως ειναι γωνιακο και δεν κοβει πολυ χωρο!
Απο την αλλη το εξωτερικο μου φαινεται υπερβολη για εναν μονομαχο μονο!(αντε και καμια γαριδα)
Θελω να ακουσω και τις αποψης σας!
Θερμανση Hydor theo HEATER 150 Watt οπου θα τρεχει με ενα controller stc-1000.
Ψυξη 3-4 ανεμιστηρακια οπου και αυτα θα τρεχουν με τον controller!
Φωτισμος εδω θελω την γνωμη σας!
Το φωτιστικο παιρνει 2 λαμπες 18watt!
Αυτη την στιγμη εχει 2 λαμπες Philips TL-D 18w/840!
Θα ηθελα να ακουσω συνδιασμουν λαμπων!
Να τονισω εδω περα οτι το ενυδρειο θα γινει full φυτεμενο με ευκολα φυτακια (low tech).
Απο φυτα προς το παρον δεν εχω σχεδον τιποτα οποτε αν καποιος εχει καποιο κλαδεμα και δει το θεμα μου ας μου στειλει ενα pm!
Λιπανση: Seachem Plant Pack Fundamentals-Enhancer:NPK
Aυτα προς το παρον!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-13, 14:28
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

καλή αρχή φίλε μου
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-13, 16:30
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Εγώ θα έβαζα μια 865 και μια grolux. Αυτόν τον συνδιασμό χρησιμοποιώ και εγώ σε ένα 40λιτρο που έχω. Οι δικιές μου λάμπες είναι στα 15w φυσικά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-13, 10:07
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Αλλες γνωμες δεν εχουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-13, 12:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το εσωτερικο φιλτρο που διαθετεις φτανει.
Ανεμιστηρακια 1 με 2, θα ειναι αρκετα (μη το κατατρυπησεις), δεν θελει και πολυ χαμηλη θερμοκρασια το καλοκαιρι ο ψαρης.
Λαμπες ισως και η μια να εφτανε (αν δουλευει και με μια το μπαλαστ). Αλλιως βαλε οτι εχει και αναλογα το αποτελεσμα, αλλαζεις τη μια. Μαλλον θα χρειοστεις μια πιο λευκη. (αυτη που εχεις ειναι 4000Κ, κι ετσι μιλαμε για μια 6-8000Κ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-13, 12:41
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εσωτερικο φιλτρο που διαθετεις φτανει.
Ανεμιστηρακια 1 με 2, θα ειναι αρκετα (μη το κατατρυπησεις), δεν θελει και πολυ χαμηλη θερμοκρασια το καλοκαιρι ο ψαρης.
Λαμπες ισως και η μια να εφτανε (αν δουλευει και με μια το μπαλαστ). Αλλιως βαλε οτι εχει και αναλογα το αποτελεσμα, αλλαζεις τη μια. Μαλλον θα χρειοστεις μια πιο λευκη. (αυτη που εχεις ειναι 4000Κ, κι ετσι μιλαμε για μια 6-8000Κ)
Θα ηθελα να βαλω 2 λαμπες μιας και το ballast ειναι για 2 λαμπες αλλα και επειδη θα βαλω και κανα-δυο μετριας δυσκολιας φυτα!
Για τα ανεμηστιρακια ελεγα πιο πολλα για να φυσανε και προς τα εξω και προς τα μεσα στο ενυδρειο και δεν περιοριζομαι μονο σε μονομαχο και θερμοκρασιες μονομαχου γιατι μπορει να βαλω πιο μετα κατι αλλο που ισως να θελει λιγο πιο χαμηλες θερμοκρασιες(αν και το βλεπω λιγο δυσκολο αλλα γιατι να μην ειμαι ετοιμος εγω) ετσι και αλλιως το καπακι θα το φτειαξω εγω γιατι το ενυδρειο ειναι diy!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-13, 15:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παντως να ξερεις (για περιπτωση συγκατοικησης) το ψαρι ζει ιδανικα σε 27-28C.
Με πιο ευρεια θερμοκρασια μεσα στο ετος (ασχετως των προτεινωμενων στα προφιλ) τους 26-32C (δλδ κυριως προς τα πανω κι οχι προς τα κατω) για αποφυγη κυριως προβληματων σχετικων με ασθενειες σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες.

Η ψυξη ωστοσο μπορει να ειναι δυνατη, γιατι δεν πρεπει να ειναι σε συνεχη λειτουργεια (δλδ καλυτερα να λειτουργει δυνατα για λιγη ωρα, παρα χαλαρα για πολυ ωρα - για λογους αναγκης υγρασιας στον αερα πανω απο το νερο) και χωρις να χρειαζεται να πιανουμε τους 26-28 που ειναι για το υπολοιπο ετος.
Πχ εγω βαζω την ψυξη να ανοιγει στην αρχη του καλοκαιριου στους 29 και στους καυσωνες αφηνω να ανεβει και μεχρι 31-32C (κι αυτες δεν ειναι οι ακραιες να ξερεις, για να πεις οτι ζοριζεται το ψαρι)
Ετσι εχει και μικροτερη εξατμιση, και κατ'επεκταση μικροτερη αναγκη για αναπληρωση νερου, που αν δεν υπαρχει αυτοματη αναπληρωση μας περιοριζει το χρονο απουσιας μας (πχ διακοπες), οπως και ελλειψης ΑΟ (αν δεν θελουμε να ανεβαινουν οι σκληροτητες του νερου με αναπληρωση απο βρυση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03769 seconds with 14 queries