Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-13, 16:25
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή πιθανό κοκτέιλ λαθών και ασθενιων!

Νέος εδώ νέος και στα ψάρια! ότι μπορείτε να μου πείτε θα με βοηθήσει.
λοιπών, αρχίζω:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60χ30χ50 80λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
1,5 μηνας
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 15 μέρες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): τώρα 25,6
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): τώρα 3 guppy male, 1 gurami, 1 scarlet, 1 platy

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
τώρα 2 snail (μάλλον νεκρά)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ιδια με του ενυδρειου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 3 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορες/μέρα 2-5 φλεικς
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: -

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
-
KH:-

GH:
-
ΝΗ3 (αμμωνια):
τώρα 0 (έχω τις αμφιβολίες μου για τα τεστ)
ΝΟ2(νιτρώδη):
-
ΝΟ3(νιτρικά):-
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
από αυτά που εμειναν φαινονται όλα οκ
2. ΔΕΡΜΑ: οκ

3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
φυσιολογικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):πολυχρωμα, εκτες είδα ένα "μακαρόνι" μήκους πάνω από 15 cm! άλλα δεν ξέρω ποιο το έκανε

5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
στα gurami και scarlet φυσιολογικη, αν και προχθες το scarlet είχε κατακοκινα βράχια, σήμερα είναι οκ, τα gappy αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι επιθετικα στην τροφη

7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
με την προσθηκη ενος κλόουν
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: θεραπεία για ich(ενα μπλε υγρο που έκανε και για αλλες ασθενιες όπως τον τετρα νέον)
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 5ml
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
6 μέρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: μάλλον απετυχε

5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι

7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:


ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ


1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι

3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


όλα ξεκίνησαν λόγο της δικιας μου ασχετοσύνης και κυρίως των λάθος οδηγιών που έπαιρνα από το πετσοπ (παίζει ο τύπος να είναι ο ποιο άσχετος στα νότια προάστια)
αγόρασα το ενυδρείο πριν από 1,5μηνα, έβαλα ένα φίλτρο τις dolphin(το 1200) έκοψα το μισό σφουγγάρι και έβαλα μακαρόνι, μπήκε αρκετό χαλίκι (περίπου 3-4 cm) 2 πέτρες αέρα για την αεραντλία, και 2-3 ψεύτικα φυτά και 2 διακοσμητικά, γέμισα νερό έβαλα την ποσότητα αντιχλωριου που έπρεπε, πρόσθεσα την ανάλογη ποσότητα βακτηρίων (μπουκαλάκι εμπορίου) και το άφησα να τρέχει για 10 μέρες (στις 7 ξανά έβαλα βακτήρια) πηρά το σκαρλετ και το γκουραμι και άρχισα να ταΐζω 1 φορά την ημέρα ελάχιστα, στις 14 μέρες ξανά έβαλα βακτήρια και στις 21 πάλι,

στον μήνα πηρά 1 κλόουν 3 μολλυ (2θηλυκάα 1 αρσενικό) μετά από 2-3 μέρες 3 guppy (αρσενικά) και 6 νέον τετρα όπως και έναν πλατυ διότι είχα γεμίσει άλγη σχεδόν παντού, πρόσθεσα και έναν χρονοδιακόπτη στην λάμπα για να ανάβει σταθερά κάθε μέρα από της 3 το μεσημέρι μέχρι της 11 το βράδυ, πριν από 2 εβδομάδες παρατήρησα ότι ο κλόουν δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ ούτε και για να φάει, είναι μόνιμος κρυμμένος σε μια κρυψώνα που σύχναζε το gurami το οποίο φερόταν κάπως επιθετικά όταν πήγαινε στην κρυψώνα του και εκεί βρισκόταν ο κλόουν, έτσι έψαξα και βρήκα ότι τα κλόουν θέλουν 2-3 μαζί για να νιώθουν ασφάλεια, οπότε πήγα πηρά άλλα 2 κλόουν, και 4 snail, και 3 ακόμα guppy που υποτίθεται ότι ήταν θηλυκά (άλλα ήταν αρσενικά) όταν γύρισα σπίτι ο κλόουν ήταν νεκρός (είχε ich άλλα δεν το είχα καταλάβει τότε),

τον πέταξα, και έβαλα μέσα τα υπόλοιπα ψάρια, μέσα με μια μέρα παρατήρησα στου 2 κλόουν ότι είχα λεύκες κηλίδες και ψάχνοντας βρίσκω ότι είναι ich, παίρνω φάρμακο, με συμβουλεύουν να ανεβάσω την θερμοκρασία στου 29-30 για να επιταχύνω την θεραπεία, μετά από 2 μέρες θεραπεία, παρατηρώ σε 3 guppy και 1 molly σημάδια από ich, συνεχίζω συνολικά την θεραπεία για 7 μέρες στις οποίες κάθε μέρα ψαρεύω και από ένα νεκρό ψάρι, συνολική απώλεια από το ich, 2 molly 3 κλόουν 3 guppy σαν παρενέργεια από την θεραπεία πέθαναν 2 snail και μάλλον έχουν πεθάνει και τα άλλα 2, μετρήσεις αμμωνίας πριν την θεραπεία ήταν 0,2 και μετά την θεραπεία 0,

την παρασκευή που μας πέρασε ήταν η 6 μέρα της θεραπείας και το Σάββατο το πρωί είδα ότι έλειπαν 5 tetra neon από τα 6, παρεμπίπτοντος έχω προσθέσει και μια ηφαιστειακή πέτρα με κρυψώνες για να υπάρχουν επιλογές στα λαβυρινθοψαρα, τα οποία ήταν νεκρά και αποχρωματισμένα κάτω από αυτήν την πέτρα και προσπαθώντας να τα βγάλω είδα ότι το gurami ήταν πολύ επιθετικό ως προς τα πτώματα τον 5 terta, και μέχρι το απόγευμα το gurami επιτιθόταν στο μοναδικό επιζών τερτα μέχρι που τον σκότωσε και αυτόν,


αρχικά υπέθεσα ότι αυτός φταίει για τον θάνατο τους, αργότερα που διάβασα είδα ότι μάλλον έφταιγε η πολύ υψηλή θερμοκρασία που είχα στο ενυδρείο (ακόμα βέβαια δεν ξέρω γιατί ψόφησαν) την επόμενη μέρα (Κυριακή) έκανα αλλαγή του νερού με σκούπα και είδα ότι υπήρχε πολύ μεγάλο άγχος στο ενυδρείο λόγο τις φασαρίας που προκαλούσε η σκούπα στα χαλίκια, και έτσι μετέφερα σε μια λεκάνη όλα τα εναπομένοντα ψάρια μέχρι να τελειώσω την αλλαγή του νερού και τον καθαρισμό του βυθού. Αφαίρεσα το 1/3 του νερού και έπλυνα το φίλτρο σε νερό του ενυδρείου, πρόσθεσα πάλι τον άνθρακα που είχα αφαιρέσει λόγο της θεραπείας, και έβαλα λίγο ακόμα μακαρόνι πάνω από τον άνθρακα, τέλος έκανα μια βλακεία, στο νερό που είχα βάλει σε ένα κουβά έβαλα μέσα το φίλτρο να κυκλοφορήσει λίγο το νερό για να διαλάθει το αντιχλωριακο, μετά έβαλα πίσω το φίλτρο το ενυδρείο, έριξα και λίγο μακαρόνι γύρο από εκεί που τραβά το νερό και πρόσθεσα 5 ml βακτήρια και το νερό που είχα ετοιμάσει για την αλλαγή με το αντιχλοριο, μέσα στο ενυδρείο για τις επόμενες 12 ώρες υπήρχε μια μεγάλη θολούρα από το ανακάτεμα του βυθού που είχα κάνει με την σκούπα και είχα βάλει το φίλτρο να δουλεύει στο φουλ,

έβαλα τα ψαράκια μετά από 20 λεπτά που τα είχα στη λεκάνη πάλι μέσα, και την επόμενη μέρα το πρωί μέτρησα αμμωνία η οποία μου βγήκε πάλι 0! διαβάζοντας εδώ νομίζω ότι μετά από αυτά που έκανα δεν θα έπρεπε να είναι 0 τέλος πάντων, έχτες το βράδυ το τελευταίο μολυ που είχε μείνει παρατήρησα ότι είχε διάφανα κόπρανα και ένα πτερύγιο ακίνητο και ανοιχτό, το έβγαλα και το πέταξα φοβούμενος τα χειρότερα. επισης κάποιο έκανε ένα κόπανο μονοκόμματο μήκους 15 cm το οποίο αιωρειτο για πολύ ώρα στο ενυδρείο. και πριν από 3 μέρες το σκαλαρι είχε κατακόκκινα βράχια άλλα σήμερα το πρωί που τάισα ήταν οκ.

αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να φτιάξω από την αρχή ένα μικρο(30-40 λίτρα) ενυδρείο να το έχω για backup και να βάζω εκεί για αρχή τα νέα ψάρια και μετά μέσα στο ενυδρείο μου να το χρησιμοποιώ για καραντίνα κτλ. θέλω και την γνώμη σας σχετικά με τα λάθη μου γιατί 20 μέρες τώρα διαβάζω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη! σορρυ για το σεντόνι άλλα έχω τρελαθεί!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-13, 18:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορες/μέρα 2-5 φλεικς

πολλα τα ψαρια,ασυμβατα, και οτι ναναι.ψαροσουπα δηλαδη.τα επιβαρυνες κ με τις "θεραπειες"...

οι αλλαγες σου πολυ αραιες κ το ταισμα και οι ρυποι πολλοι.τα ψαρια πηγανε απο αμμωνια μαλον η/και απτο βρωμικο νερο(νιτρικα).

το φιλτρο σου δεν ξερουμε αν ειναι στρωμενο γιατι μετρας μονο αμμωνια.παρε κ τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 και κανε και πεσμας νουμερα.

αλλαγες καθε βδομαδα 1/3 των λιτρων σου με νερο αποχλωριομενο,ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου κ ιδιες παραμετρους(πεχα κ σκληροτητες)και η εισαγωγη στο ενυδρειο να γινεται αργα.ενα μισαωρο τουλαχιστον.

ξεκινα καλο διαβασμα εδω στην κατηγορια των αρχαριων.και καλο θα ητανε να ετοιμασεις νερο για να κανεις αλλη μια αλλαγη αυριο.

το ταισμα μεχρι να δουμε τι γινεται ελλατωσε το.μια φορα τη μερα απο λιγο.αν το κανεις κ μερα παρα μερα ακομα καλυτερα.διαβασε καλα τα υπομνηματα κ οτι δεν καταλαβεις ρωτα.η καραντινα παντα χρειαζεται.μην βαλεις αλλα ψαρια τωρα.
και βαλε κ καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-13, 10:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/3 κάθε 20 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορες/μέρα 2-5 φλεικς

πολλα τα ψαρια,ασυμβατα, και οτι ναναι.ψαροσουπα δηλαδη.τα επιβαρυνες κ με τις "θεραπειες"...

οι αλλαγες σου πολυ αραιες κ το ταισμα και οι ρυποι πολλοι.τα ψαρια πηγανε απο αμμωνια μαλον η/και απτο βρωμικο νερο(νιτρικα).

το φιλτρο σου δεν ξερουμε αν ειναι στρωμενο γιατι μετρας μονο αμμωνια.παρε κ τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 και κανε και πεσμας νουμερα.

αλλαγες καθε βδομαδα 1/3 των λιτρων σου με νερο αποχλωριομενο,ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου κ ιδιες παραμετρους(πεχα κ σκληροτητες)και η εισαγωγη στο ενυδρειο να γινεται αργα.ενα μισαωρο τουλαχιστον.

ξεκινα καλο διαβασμα εδω στην κατηγορια των αρχαριων.και καλο θα ητανε να ετοιμασεις νερο για να κανεις αλλη μια αλλαγη αυριο.

το ταισμα μεχρι να δουμε τι γινεται ελλατωσε το.μια φορα τη μερα απο λιγο.αν το κανεις κ μερα παρα μερα ακομα καλυτερα.διαβασε καλα τα υπομνηματα κ οτι δεν καταλαβεις ρωτα.η καραντινα παντα χρειαζεται.μην βαλεις αλλα ψαρια τωρα.
και βαλε κ καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε.
οπως ειπα και στην αρχη η ασχετοσύνη μου και ο πετσοπας ειναι ο τέλειος συνδυασμός ψαρόσουπας!

σήμερα θα παρω τεστ για ΝΟ2-ΝΟ3 και θα σας πω το απογευμα. εχτες παντως παλι μέτρησα αμμωνία και παλι μου βγήκε καθαρό το δειγμα, τα μπουκαλάκια γραφουν ΒΒΕ0117, υποθέτω οτι ειναι best before 01/2017 οποτε λογικά ειναι οκ, υπάρχει καποιος τρόπος να τεστάρω το τεστ?

εχω διαβάσει ολα τα άρθρα στην κατηγορία που μου λες, θα κάνω και αλλαγή νερου μετα της μετρήσεις σήμερα, χρησιμοποιώ νερό βρύσης(αθηνα) σε ενα κουβά (25λιτρα) ρίχνω μεσα αντιχλωριο, βάζω ψηφιακό θερμόμετρο και μια αντίσταση και το ζεσταίνω(το νερο), μετα το ρίχνω λιγο λιγο στο ενυδρείο, υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος? οταν αλλάζω και καθαρίζω βυθο δεν πρεπει να βγάζω τα ψαρια απο μέσα για να μην στρεσάρονται?

αυτα που εχουν μείνει τωρα μέσα ειναι μια χαρα πάντως και δεν σκοπεύω να βάλω σύντομα άλλα (1 plecostomus, 1 Dwarf Gourami Neon Red, 1 x Pterophyllum (Αγγελοψαρο) και 3 guppy male)

το φαρμακο ηταν το protozin της waterlife

φωτο εδω http://qbrainblog.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html (είναι λίγο παλιές, 15 ημερών, πριν ξεκινήσουν ολα, ειναι στο αρχικό στάδιο που ειχα μόνο το γκουραμι και το σκαρλετ)
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-13, 10:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπα και στην αρχη η ασχετοσύνη μου και ο πετσοπας ειναι ο τέλειος συνδυασμός ψαρόσουπας!

σήμερα θα παρω τεστ για ΝΟ2-ΝΟ3 και θα σας πω το απογευμα. εχτες παντως παλι μέτρησα αμμωνία και παλι μου βγήκε καθαρό το δειγμα, τα μπουκαλάκια γραφουν ΒΒΕ0117, υποθέτω οτι ειναι best before 01/2017 οποτε λογικά ειναι οκ, υπάρχει καποιος τρόπος να τεστάρω το τεστ?μαλον ειναι ενταξει το τεστ σου.θα δειξει...

εχω διαβάσει ολα τα άρθρα στην κατηγορία που μου λες, θα κάνω και αλλαγή νερου μετα της μετρήσεις σήμερα, χρησιμοποιώ νερό βρύσης(αθηνα) σε ενα κουβά (25λιτρα) ρίχνω μεσα αντιχλωριο, βάζω ψηφιακό θερμόμετρο και μια αντίσταση και το ζεσταίνω(το νερο), μετα το ρίχνω λιγο λιγο στο ενυδρείο, υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος?
μπορεις να παλιωνεις/προετοιμαζεις το νερο σε καταλληλο δοχειο λιγες μερες πριν την αλλαγη.θα βαζεις μια αεραντλια να κινειται το νερο,θα φευγουν κ τα αερια και το χλωριο,και θα κανεις την αλλαγη σου αφου το φερεις κ στην ιδια θερμοκρασια.μπορεις να παρεις ενα βαρελακι για τροφιμα(τα κοκκινα)κ να ετοιμαζεις το νερο σαυτο ευκολα.

οταν αλλάζω και καθαρίζω βυθο δεν πρεπει να βγάζω τα ψαρια απο μέσα για να μην στρεσάρονται?
ναι.δεν τα βγαζουμε τα ψαρια απο μεσα εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος.πχ ασθενεια για να μπει σε καραντινα,η για αναπαραγωγη αν δε μπορει να γινει στο ενυδρειο αυτη.σε ολες τις περιπτωσεις,χρειαζεται κ αναλογη προσαρμογη.μικροτερη η μεγαλυτερη.το βυθο αν τον αλλαξεις καποια στιγμη,αναγκαστικα αφου θα αδειασεις το ενυδρειο θα βγαλεις κ τα ψαρια.

αυτα που εχουν μείνει τωρα μέσα ειναι μια χαρα πάντως και δεν σκοπεύω να βάλω σύντομα άλλα (1 plecostomus, 1 Dwarf Gourami Neon Red, 1 x Pterophyllum (Αγγελοψαρο) και 3 guppy male)
ετσι σου φαινονται,μεχρι να τα δεις ανασκελα...το αγγελοψαρο,ο πλεκο κ το γκουραμι δεν ταιριαζουν με τα γκαπι.κ λογο τελικου μεγεθους για τα δυο πρωτα,κ λογω λιτρων(πολυ λιγα),κ λογω του οτι καποια θελουν ομαδα η χαρεμι,κ κυριως λογω νερου κ συνθηκων.εχεις μεσα ψαρια απο διαφορετικους κοσμους δηλαδη.διαβασε τα προφιλ των ψαριων σου στο www.seriouslyfish.com αλλα κ εδω μεσα.
το καλυτερο ειναι να τα δωσεις κ να κρατησεις μονο τα γκαπι προς το παρον.βασικα καλυτερα ειναι να τα δωσεις ολα κ να ξεκινησεις απτην αρχη σωστα,αλλα τεσπα...


φωτο εδω http://qbrainblog.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html (είναι λίγο παλιές, 15 ημερών, πριν ξεκινήσουν ολα, ειναι στο αρχικό στάδιο που ειχα μόνο το γκουραμι και το σκαρλετ)
λαθη καναμε κ κανουμε ακομα ολοι μας.περιμενουμε μετρησεις μολις μπορεσεις.και παρε και τεστ για ph να δουμε τι νερο εχει η βρυση σου.
-------------------------
ειδα τις φωτο...βγαλε ολα τα πλαστικα κ διακοσμητικα κ βαλε ευκολα αληθινα φυτα πετρες και ξυλα.θα γινει απειρα πιο ομορφο.
μπορεις να βαλεις ανουμπιες και java fern που δεν θελουν ουτε φυτεμα αλλα δενονται σε ξυλα κ πετρες,και αρκετο κερατοφυλο στην επιφανεια για να βοηθησει με τα νιτρικα σου,αλλα να προσφερει κ σκια κ καταφυγιο στα ψαρια.

τα πλαστικα,δρομο.κανουν μονο για το ραφι κ οχι μονο δεν προσφερουν τιποτα αλλα μπορει να βγαζουν οτιδηποτε στο νερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 03-01-13 στις 10:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-13, 12:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθη καναμε κ κανουμε ακομα ολοι μας.περιμενουμε μετρησεις μολις μπορεσεις.και παρε και τεστ για ph να δουμε τι νερο εχει η βρυση σου.
-------------------------
ειδα τις φωτο...βγαλε ολα τα πλαστικα κ διακοσμητικα κ βαλε ευκολα αληθινα φυτα πετρες και ξυλα.θα γινει απειρα πιο ομορφο.
μπορεις να βαλεις ανουμπιες και java fern που δεν θελουν ουτε φυτεμα αλλα δενονται σε ξυλα κ πετρες,και αρκετο κερατοφυλο στην επιφανεια για να βοηθησει με τα νιτρικα σου,αλλα να προσφερει κ σκια κ καταφυγιο στα ψαρια.

τα πλαστικα,δρομο.κανουν μονο για το ραφι κ οχι μονο δεν προσφερουν τιποτα αλλα μπορει να βγαζουν οτιδηποτε στο νερο.
αυτα τα φυτα που λες δεν θελουν φύτεμα? ουτε θα χρειαστώ co?

εχω προσθεση μια ηφαιστειακή πετρα περιπου 1 κιλο

πέτρες μπορώ να πάρω απο καποιο ποτάμι και να τις βράσω?

αυτα τα φυτα που μου προτείνεις εχουν μεγάλο κόστος? μπορώ εύκολα να τα βρω? θα χρειαστούν λίπασμα και σίδηρο?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-13, 12:14
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα φυτα που λες δεν θελουν φύτεμα? ουτε θα χρειαστώ co? ακριβώς είναι από τα πιο εύκολα φυτά

εχω προσθεση μια ηφαιστειακή πετρα περιπου 1 κιλο

πέτρες μπορώ να πάρω απο καποιο ποτάμι και να τις βράσω? θα πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ψάρια θα κρατήσεις. συνήθως οι πέτρες αυτές είναι ασβεστολιθικές οπότε ανεβάζουν τις σκληρότητες ή δεν τις αφείνουν να πέσουν. αν κρατήσεις τα γκαπυ που θέλουν σκληρό νερό οκ.

αυτα τα φυτα που μου προτείνεις εχουν μεγάλο κόστος? μπορώ εύκολα να τα βρω? θα χρειαστούν λίπασμα και σίδηρο? το καλύτερο θα ήταν να βάλεις αγγελία εδώ και να βρεις από κάποιο συγχομπίστα γιατί στα πετσοπ τα έχουν τσιμπιμένα γενικά τα φυτά
καλή χρονία και καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-13, 12:19
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή χρονία και καλή συνέχεια
Ευχαριστω, θα κανω μια βολτα απο την νεα κιφησια που εχει ενα τεραστιο "ψαραδικο" να δω τιμες. αυριο θα εχω λογικά και τις μετρήσεις, σκεφτόμουν όμως να φτιάξω ένα απο την αρχή σωστά και να βάλω εκεί φυτά!

επίσης!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-13, 10:21
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

το Σάββατο τελικά βρήκα οικονομικά τεστ, και πήρα μετρήσεις

NH3-4 = 0
NO2 = 0
NO3 = <20
PH = 7.5
GH = 50?(το τεστ ειναι γερμανικο και νομιζω οτι κατι παιζει με τους αριθμους, παντως εινια πολυ μεγαλυτερο απο την κλημακα που θεωριτε φυσιολογικο ακομα στο συγκριτικο του τεστ)
KH = 10


οι τιμες σε νιτρικά και νιτρώδη πάντως είναι οκ, οτ νερο απο οτι φαίνεται ειναι αρκετά σκληρό
εβαλα και ενα φυτο μεσα (Cladophora aegagrophila (Aegagropila linnaei)- moss ball) δεν μπόρεσα να βρω κερατοφυλλα πουθενά, πηγα σε 12 μαγαζιά!

αν εχει κάποιος απο αθηνα να μου δώσει θα του ήμουν ευγνώμων!

το ph σε σχεση με το προφιλ των ψαριων μου ειναι οκ, ομως δεν ξερω τι γινετε με τα gh-kh και πως μπορώ να τα κατεβάσω στα φυσιολογικά επιπεδα
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-13, 18:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Βάλε μια αγγελία για κερατόφυλλο (αν δε το έχεις ήδη κάνει)
Με τους κουβάδες το πετάνε...όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου χαρίσει μια μικρή ποσότητα

Στο λέω γιατί συνήθως τις αγγελίες τις διαβάζουν οι περισσότεροι, σε αντίθετη με τα διάφορα άλλα θέματα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-13, 11:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι σκληροτητες σου ειναι τοσο ψηλες μαλον λογω του χαλικιου που εχεις στο βυθο και ειναι ασβεστολιθικο.βλεπω πολυ ασπριλα.βαλε και λιγο την εξατμιση,γιαυτο ανεβαινουν τοσο.το καλοκαιρι που θαχεις μεγαλυτερη εξατμιση θαναι χειροτερα αν συμπληρωνεις με βρυση.

κανε μια μετρηση σε ph και σκληροτητες και στο νερο της βρυσης να δουμε τι νερο εχει η βρυση.

γιαυτο κοιταμε να βαζουμε μεσα υλικα σταθερα και ουδετερα που δεν επηρεαζουν το νερο.(πχ χαλαζιακη αμμο)

αν κρατησεις τα Guppy μονο δεν ειναι μεγαλο το προβλημα γιατι ζουνε σε σκληρα νερα στη φυση.αν και ισως οχι τοσο σκληρα.κοιταξε το προφιλ τους εδω.
για ολα τα υπολοιπα ειδη που ειχες μεσα το νερο ειναι ακαταλληλο.

για το κερατοφυλλο κανε αυτο που σου ειπε ο chokopuma απο πανω και βαλε αγγελια.η μπαλα που εβαλες μεσα ειναι αλγη.μπορει ναναι ομορφη,αλλα χωρις υγιη φυτα μεσα,λαθος φωτισμο κλπ μπορει να σου προκαλεσει εξαρση κλαδοφορας.κοιταξε το υπομνημα στα φυτεμενα για τιις αλγες και την αναγνωριση τους.

κατα ταλλα οι υπολοιπες μετρησεις σου δειχνουν να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου.δυστηχως εστρωσε με τα ψαρια μαλον οποτε ολο και καποιο κουσουρι θα τους εμεινε απτην αμμωνια,αλλα τωρα παει εγινε.

κανονισε τις αλλαγες σου και το ταισμα που κανεις αλλα και την ιχθυοφορτωση, ωστε τα νιτρικα σου να μενουν σε αυτα τα επιπεδα ολη την εβδομαδα και να μην περνανε τα 25 αμεσως πριν την αλλαγη.

σαυτο θα βοηθησουνε το κερατοφυλλο και τα φυτα γρηγορης αναπτυξης που θα βαλεις μεσα και αναλογα με τις μετρησεις νιτρικων, σε συνδιασμο με τη ροη του φιλτρου(και το ποσο πεφτει αυτη), θα κανονισεις και την συντηρηση/καθαρισμα του φιλτρου σου.υπαρχει υπομνημα για το πως καθαριζονται τα υλικα του φιλτρου οταν χρειαζεται.δεν τα πλενουμε ολα στη βρυση.διαβασε το.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-13, 13:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι σκληροτητες σου ειναι τοσο ψηλες μαλον λογω του χαλικιου που εχεις στο βυθο και ειναι ασβεστολιθικο.βλεπω πολυ ασπριλα.βαλε και λιγο την εξατμιση,γιαυτο ανεβαινουν τοσο.το καλοκαιρι που θαχεις μεγαλυτερη εξατμιση θαναι χειροτερα αν συμπληρωνεις με βρυση.

κανε μια μετρηση σε ph και σκληροτητες και στο νερο της βρυσης να δουμε τι νερο εχει η βρυση.

γιαυτο κοιταμε να βαζουμε μεσα υλικα σταθερα και ουδετερα που δεν επηρεαζουν το νερο.(πχ χαλαζιακη αμμο)

αν κρατησεις τα Guppy μονο δεν ειναι μεγαλο το προβλημα γιατι ζουνε σε σκληρα νερα στη φυση.αν και ισως οχι τοσο σκληρα.κοιταξε το προφιλ τους εδω.
για ολα τα υπολοιπα ειδη που ειχες μεσα το νερο ειναι ακαταλληλο.

για το κερατοφυλλο κανε αυτο που σου ειπε ο chokopuma απο πανω και βαλε αγγελια.η μπαλα που εβαλες μεσα ειναι αλγη.μπορει ναναι ομορφη,αλλα χωρις υγιη φυτα μεσα,λαθος φωτισμο κλπ μπορει να σου προκαλεσει εξαρση κλαδοφορας.κοιταξε το υπομνημα στα φυτεμενα για τιις αλγες και την αναγνωριση τους.

κατα ταλλα οι υπολοιπες μετρησεις σου δειχνουν να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου.δυστηχως εστρωσε με τα ψαρια μαλον οποτε ολο και καποιο κουσουρι θα τους εμεινε απτην αμμωνια,αλλα τωρα παει εγινε.

κανονισε τις αλλαγες σου και το ταισμα που κανεις αλλα και την ιχθυοφορτωση, ωστε τα νιτρικα σου να μενουν σε αυτα τα επιπεδα ολη την εβδομαδα και να μην περνανε τα 25 αμεσως πριν την αλλαγη.

σαυτο θα βοηθησουνε το κερατοφυλλο και τα φυτα γρηγορης αναπτυξης που θα βαλεις μεσα και αναλογα με τις μετρησεις νιτρικων, σε συνδιασμο με τη ροη του φιλτρου(και το ποσο πεφτει αυτη), θα κανονισεις και την συντηρηση/καθαρισμα του φιλτρου σου.υπαρχει υπομνημα για το πως καθαριζονται τα υλικα του φιλτρου οταν χρειαζεται.δεν τα πλενουμε ολα στη βρυση.διαβασε το.
ενδεχεται το ph να ειναι λαθος μετρηση γιατι το εκανα με κατι στικ, και ελεγε να το ελενξω σε 30 δευτερολεπτα, αλλα εγω το ειδα μετα απο 2-3 λεπτα, εκτες εκανα αλλαγη νερου (30 λιτρα) σημερα θα μετρησω παλι και θα σας πω, ο φωτισμος μου ειναι σταθερος 15:00 - 23:00 8 ωρες δλδ
και μερικα λεπτα το πρωι που ταιζω

το χαλικι που εχει μεσα ειναι απο πετ σοπ λογικα δεν πρεπει να εχει ασβεστι, θα βγαλω μια χουφτα και θα την τεσταρω με υδροχλορικο οξυ να δω αν αφριζει

τωρα ετοιμαζω ενα 80λιτρο και θελω να το φτειαξω απο την αρχη σωστα φυτεμενω, και θα δω μετα τι ψαρια θα βαλω μεσα, σκεφτομουνα να βαλω αυτα τα υλικα για υποστρωμα, θα ειναι σωστα?
http://petcity.gr/product/JBL-MANADO-10LT-22402537.html
http://petcity.gr/product/%CE%94%CE%...-22402476.html
http://petcity.gr/product/%CE%94%CE%...-22402347.html

και σε τι ποσότητα πρεπει να τα βαλω για τα φυτα ο πατος ειναι 60Χ40 και το manado πρεπει να μπει απο κατω? η αναμικτο με τα αλλα?

επίσης πως μπορώ να τεστάρω το τεστ αμμωνίας?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-13, 13:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδεχεται το ph να ειναι λαθος μετρηση γιατι το εκανα με κατι στικ, και ελεγε να το ελενξω σε 30 δευτερολεπτα, αλλα εγω το ειδα μετα απο 2-3 λεπτα,

αρα η μετρηση ειναι εντελως λανθασμενη.οταν μετρας θα ακολουθεις κατα γραμμα τις οδηγιες,αλλιως θα σου δειχνει οτι ναναι.τα στικς ειδικα ειναι ιδιαιτερα αναξιοπιστα,γιατι επηρεαζονται απτην υγρασια και τον αερα.δε συζηταω για το αν τρεξει νερο απτον ενα δεικτη στον αλλον...παντως τα στικς απτη στιγμη που θα ανοιξεις τη συσκευασια αρχιζει η αντιστροφη μετρηση.παρε υγρα τεστ μολις μπορεσεις.

εκτες εκανα αλλαγη νερου (30 λιτρα) σημερα θα μετρησω παλι και θα σας πω, ο φωτισμος μου ειναι σταθερος 15:00 - 23:00 8 ωρες δλδ
και μερικα λεπτα το πρωι που ταιζω
δεν χρειαζεται να ανοιγεις τα φωτα μονο και μονο για το ταισμα,στρεσαρεις τα ψαρια χωρις λογο.

το χαλικι που εχει μεσα ειναι απο πετ σοπ λογικα δεν πρεπει να εχει ασβεστι, θα βγαλω μια χουφτα και θα την τεσταρω με υδροχλορικο οξυ να δω αν αφριζει

αυτο δε σημαινει κατι.ουτε το οτι ειναι απο πετσοπ σημαινει οτι δεν περιεχει ασβεστολιθικα ουτε το τεστ με το ακουφορτε δειχνει παντα σωστα.αν αφρισει θαναι πιθανοτατα ασβεστολιθικο,αλλα αν δεν αφρισει δε σημαινει παντα οτι δεν ειναι.αν θες νασαι πιο σιγουρος,βαλε το χαλικι σε ενα κουβα και βαλε νερο απτη βρυση αφου μετρησεις πρωτα τη σκληροτητα του.αστο μια δυο μερες και ξαναμετρα.και αν δεις μεγαλυτερα νουμερα αλλαξε το.

τωρα ετοιμαζω ενα 80λιτρο και θελω να το φτειαξω απο την αρχη σωστα φυτεμενω, και θα δω μετα τι ψαρια θα βαλω μεσα, σκεφτομουνα να βαλω αυτα τα υλικα για υποστρωμα, θα ειναι σωστα?
http://petcity.gr/product/JBL-MANADO-10LT-22402537.html
http://petcity.gr/product/%CE%94%CE%...-22402476.html
http://petcity.gr/product/%CE%94%CE%...-22402347.html

και σε τι ποσότητα πρεπει να τα βαλω για τα φυτα ο πατος ειναι 60Χ40 και το manado πρεπει να μπει απο κατω? η αναμικτο με τα αλλα?

αν προκειται να βαλεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται ειδικο υποστρωμα.ετσι κιαλλιως καποια στιγμη θα χασει τις ιδιοτητες του και θα πρεπει να συμπληρωνεις με ταμπλετες.τα χαλικια που σκεφτεσαι να παρεις προσωπικα τα θεωρω ακαταλληλα.το κοκκινο και μαλιστα "του παθους" δεν υπαρχει πουθενα στη φυση...
με το μαυρο κατι γινεται,αλλα αν θες να κανεις σωστο ενυδρειο(κατα τη γνωμη μου παντα)πρεπει να κοιταξεις να βρεις φωτογραφιες των ψαριων σου στη φυση,να δεις το περιβαλον τους και να στησεις κατι αντιστοιχο.

το υποστρωμα μπαινει απο κατω."υπο"-στρωμαμην τα ανακατεψεις γιατι θα γινουν χαλια.για μενα δεν χρειαζεται να βαλεις καν οπως σου ειπα.

επίσης πως μπορώ να τεστάρω το τεστ αμμωνίας?
το τεστ αμμωνιας μπορεις καταρχην να το τεσταρεις με αλλο τεστ αμμωνιας
αλλιως παρε καθαρη αμμωνια απτο φαρμακειο,βαλτη σε νερο σε ενα δοχειο και μετρα να δεις τι μετρας.
το καλυτερο παντως οταν δεν εισαι σιγουρος για τα τεστ ειναι να δοκιμαζεις με αλλο τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-13, 13:59
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το τεστ αμμωνιας μπορεις καταρχην να το τεσταρεις με αλλο τεστ αμμωνιας
αλλιως παρε καθαρη αμμωνια απτο φαρμακειο,βαλτη σε νερο σε ενα δοχειο και μετρα να δεις τι μετρας.
το καλυτερο παντως οταν δεν εισαι σιγουρος για τα τεστ ειναι να δοκιμαζεις με αλλο τεστ.
ναι αλλα αυτό σημαίνει 15 ευρω ρίσκο... θα δοκιμάσω σε ενα μπολάκι να βαλω τροφή για 3-5 μέρες και θα μετρήσω να δω τι γίνεται
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-13, 14:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα αυτό σημαίνει 15 ευρω ρίσκο... θα δοκιμάσω σε ενα μπολάκι να βαλω τροφή για 3-5 μέρες και θα μετρήσω να δω τι γίνεται
ναι το οικονομικο ειναι ενα θεμα,αλλα το πραγματικο ρισκο θαναι αν συνεχισεις να μετρας 0 αμμωνια ενω κανει παρτυ στο ενυδρειο.αμα σου ψοφησει κανα ψαρι και τρεχεις τοτε θαχεις περισσοτερα εξοδα...

προτιμησε καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο γιαυτη τη δουλεια ομως και οχι τροφη,για να ξερεις τι ποσοτητα βαζεις και τι θα πρεπει να μετρησεις.γιατι η τροφη θα βγαλει οτι θελει.αυτο αν θες νασαι σιγουρος και για την ακριβεια της μετρησης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-13, 09:48
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το οικονομικο ειναι ενα θεμα,αλλα το πραγματικο ρισκο θαναι αν συνεχισεις να μετρας 0 αμμωνια ενω κανει παρτυ στο ενυδρειο.αμα σου ψοφησει κανα ψαρι και τρεχεις τοτε θαχεις περισσοτερα εξοδα...

προτιμησε καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο γιαυτη τη δουλεια ομως και οχι τροφη,για να ξερεις τι ποσοτητα βαζεις και τι θα πρεπει να μετρησεις.γιατι η τροφη θα βγαλει οτι θελει.αυτο αν θες νασαι σίγουρος και για την ακριβεια της μετρησης.
εχεις ενα δικαιο σαυτο, ευχαριστώ θα το δοκιμάσω

επίσης σχετικά με τα χαλίκια εχεις δίκαιο για τα κόκκινα, απλα ταίριαζε πολυ στο χωρο που θα το βαλω, οποτε μπορώ να βαλω 15 κιλα μαύρο και ενα κιλο κόκκινο μονο για σπαει λιγο το χρώμα, αυτο που δεν ξερω (και γιαυτο ελεγα για το υποστρωμα) ειναι αν αυτα τα χαλίκια ειναι φυσικά η τεχνητά, γιατι δεν λεει natural, αλλα διακοσμητικά, και δεν ξέρω αν πάνω στα διακοσμητικά μπορούν τα φυτα να ριζώσουν



άσχετο, αν πάρω μια λαμπα τ5 του εμπορίου ψυχρού φωτισμού 40watt, (λογο οικονομίας δλδ γιατι μια καλή επώνυμη εχει 5 ευρω και η fluora εχει 30) θα εχω πρόβλημα με τα ψαρια η τα φυτα? η αν βαλω μια ledοτενια στα ιδια watt αποδόσεις?
-------------------------
8-1-13 22:35 σημερινές μετρήσεις:

ph: 7.5
kh: 17
Gh: 10
NO2 : 0
NO3 : 20
NH3-NH4 : 0

πως θα κατεβάσω το κη ρε παιδια?
-------------------------
Παράθεση:
Αν θελήσουμε αντίθετα να ανεβάσουμε το Kh ώστε το Ph να είναι πιο σταθερό ή ακόμα και να το ανεβάσουμε
1) Προσθέτουμε μαγειρική σόδα. Προσοχή στη ποσότητα γιατί από προσωπική πείρα είδα ότι αν το παρακάνουμε μεταβάλλεται πολύ εύκολα & απότομα! Στα ψάρια δεν αρέσουν οι απότομες αλλαγές έτσι … κάθε τι που κάνουμε πρέπει να είναι με προσοχή ώστε να μην είναι απότομες οι αλλαγές. Υπόψην το Ph αυξομειώνεται λογαριθμικά (δηλαδή η μεταβολές είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι αντιλαμβανόμαστε εμείς (– πιο απλά δεν μπορώ να το πω). Καλό είναι να προετοιμάζουμε το νερό στο βαρέλι (πριν την αλλαγή) ωστε σε περίπτωση λάθους να μην έχει συνέπειες για τα ψάρια μας!
2) Βάζουμε μια αεραντλία ώστε να “φύγει” το CO2 από το νερό.
υπαρχει περίπτωση να φταιει το γεγονονος (σχετικα με το υψηλο kh)οτι εχω μια αεραντλια που δουλεύει συνέχεια σε 2 αεροπετρες?

επισης διαβασα καπου :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
Αν δεν εχουμε κατι που να "τραβαει" τις σκληροτητες (πχ περισσοτερα απο οτι πρεπει applesnail) και αναπληρωνουμε με βρυσης (που εχει GH KH), καποια στιγμη θα δουμε σιγουρα τις σκληροτητες να ανεβαινουν.
αν βαλω 3-4 applesnail θα ρυθμιστεί το kh? η θα πρέπει να βαζω απιονισμενο(φαντάζομαι οτι το απεσταγμενο δεν κανει) νερο(για ατμοσίδερα) και σε τι ποσότητα? γιατι για ΑΟ δεν με βλέπω σύντομα, (φτιάχνω το δεύτερο ενυδρείο τώρα και δεν μου περισσεύουν)
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 09-01-13 στις 09:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-13, 13:35
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

για αθήνα δε νομίζω να παίζει αυτή η μέτρηση. με τι μέτρας; στη βρύση πόσο μετράς;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-13, 13:44
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

και μενα για αθηνα το KH μου φαινεται εξωπραγματικο κατι εχεις μεσα που στο ανεβαζει.Επισης αμα βαλεις το jbl manado μεσα, δεν πρεπει να εχεις ψαρια γιατι ανεβαζει τρελλη αμωνια εγω με το manado ΜΟΝΟ καιΧΩΡΙΣ ψαρια εστρωσα το ενυδρειο ,ειχε αμωνια 5ml/l χωρις να ριξω τιποτα μονο το manado,και μου ειχε ανεβασει και το Kh 12 για λιγες μερες. τωρα μετραω KH 4 GH 5 και τα φυτα πανε σφαιρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-01-13, 13:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στο ειπα και παραπανω.μετρα σκληροτητες στη βρυση για να δουμε αν εχεις ασβεστολιθικα(εγω νομιζω οτι εχεις) στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-13, 10:27
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο ειπα και παραπανω.μετρα σκληροτητες στη βρυση για να δουμε αν εχεις ασβεστολιθικα(εγω νομιζω οτι εχεις) στο ενυδρειο.
εχτες αξιώθηκα να παρω υγρα τεστ για ph gh kh και επιτελούς εχω σωστες μετρισεις για το 60 και για την βρύση μου

_____ΒΡΥΣΗ_____60ΛΙΤΡΟ_
PH____7,5 __________8_
GH____10__________ 10_
KH___ 5,4__________ 6,1_
NH3-4__0___________ 0_
NO2___ 0___________ 0_
NO3____0 __________10_


αλλαζω το νερο καθε 7 μερες, εχω βαλει και 2 φυτα, γενικα ολα πανε καλα εδω και ενα μηνα
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Rio 180 Πιθανό πρόβλημα??? sakis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-08-12 18:04
Μονομάχος με πιθανό fir rot Και pop eye Emily Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 06-05-08 21:39
Πιθανό πρόβλημα; Vasilizzz Bettas 8 08-03-06 01:33
Πιθανό ICK malice Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 13-02-06 01:42
Πιθανό πρόβλημα με Dropsy. Βασίλης Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 30-10-04 01:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11167 seconds with 15 queries