Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-12, 17:56
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή άσπρο σημάδι σε cardinal

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 160 λίτρα καθαρά
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
4 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 1 μήνα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
25 cardinal tetra
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): αρκετά ramshorn snails
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε 14 μέρες το 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1/12/2012
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
2 φορές τη μέρα ενναλάξ φυλλαράκια, αποξηραμένα σκουλίκια, daphnia.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7
KH:7
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):12,5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
API
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 cardinal
2. ΔΕΡΜΑ:στο ένα του πτερύγιο έχει βγάλει ένα άσπρο σημάδι
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):δεν εχω παρατηρήσει
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 13/12/2012
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :ΟΧΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ΟΧΙ
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN5980.JPG
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  213,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN5982.JPG
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  263,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-12, 18:13
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με τα τεστ της απι πως μετρησες 12,5 νιτρικα?
για φουνγκους μου μοιαζει. μηπως το ψαρι εχει σε εκεινο το σημειο πληγη?
κατα τη γνωμη μου πρεπει να κατεβασεις το πεχα (και τις σκληροτητες), γιατι στο 7 (σιγουρα θα υπαρχουν σκαμπανεβασματα) τα ψαρια μια ειναι σε αλκαλικο και μια σε οξινο περιβαλλον. δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα τεστ της απι πως μετρησες 12,5 νιτρικα?
για φουνγκους μου μοιαζει. μηπως το ψαρι εχει σε εκεινο το σημειο πληγη?
κατα τη γνωμη μου πρεπει να κατεβασεις το πεχα (και τις σκληροτητες), γιατι στο 7 (σιγουρα θα υπαρχουν σκαμπανεβασματα) τα ψαρια μια ειναι σε αλκαλικο και μια σε οξινο περιβαλλον. δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Tα νιτρικά τα μετράω με τα υγρά τεστ της tetra.
Δεν φαίνεται να υπάρχει πληγή σε εκεινο το σημείο.Είναι αρκετα εξογκωμένο το άσπρο σημάδι.
Το Ph προσέχω να μένει σταθερό καθώς και οι σκληρότητες.Οι αλλαγές που κάνω είναι 60% Α/Ο και 40% βρύσης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-12, 21:29
Το avatar του χρήστη nivadventure
nivadventure Ο χρήστης nivadventure δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λέμε..το άσπρο σημάδι που λες μοιάζει τώρα σαν μια εξωτερική φούσκα όπου μέσα σε αυτή είναι ένα άσπρο σαν σκουλήκι σκληρό και άσπρο.....εάν ναι τότε μπορώ να σου πω ότι μια εποχή με καρδιναλιους που είχα έβγαιναν συνέχεια επάνω τους και μετά χανόντουσαν..παντού στο στόμα στα πτερύγια στο μάτι όπου φανταστείς...τεσπα κάπου υπάρχει μια εξήγηση αν την βρω θα την ανεβάσω όπου έλεγε ότι ήταν ενα είδος worm εξωτερικό και οτι θεραπευόταν με panacur σε καραντίνα και οτι έπεφτε αμέσως η αλήθεια εναι οτι δεν το δοκίμασα γιατί κανένα άλλο ψάρι τοτε εκτός των καρδιναλίων δεν το απέκτησε μεταγενέστερα όταν μπήκαν σε ενυδρείο με δίσκους και φυσικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες δεν ξαναεμφανιστηκαν...πάντως για να μην μακρηγορώ ούτε τα cardinal μου έπαθαν τίποτα απο αυτό ούτε κάτι άλλο ξαναείδα αυτά που μεταφέρω είναι καθαρά προσωπικές παρατηρήσεις.
-------------------------

Μικρός που είναι ο κόσμος...το είχα αποθηκευμένο ελπίζω να βοήθησα.
__________________
http://colorpaints.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nivadventure : 13-12-12 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-12, 12:46
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Που να δεις άσπρο σκουλήκι εκεί μέσα?
Είναι τόσο γρήγοροι οι καρδινάλιοι που με το ζόρι καταφέρνω να ξεχωρίσω το άσπρο σημάδι.
Θα προσπαθήσω να παρατηρήσω πιο προσεκτικά και θα σου πω.Ευχαριστώ πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-12, 17:39
Το avatar του χρήστη nivadventure
nivadventure Ο χρήστης nivadventure δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Αν είναι αυτό που λέω σε 1-2 ημέρες θα χαθεί το εξωτερικό λευκό χνούδι και θα φανεί..
__________________
http://colorpaints.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-12, 17:47
Το avatar του χρήστη veko
veko Ο χρήστης veko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Που να δεις άσπρο σκουλήκι εκεί μέσα?
Είναι τόσο γρήγοροι οι καρδινάλιοι που με το ζόρι καταφέρνω να ξεχωρίσω το άσπρο σημάδι.
Θα προσπαθήσω να παρατηρήσω πιο προσεκτικά και θα σου πω.Ευχαριστώ πάντως.
έχασα πολλούς καρδιναλιους έτσι περιμένοντας.Παίρνεις panacur από κτηνιατρείο ,σαν χάπι πονστάν, μοιάζει και τριβεις λίγο στο ενυδρείο και ξενοιάζειςΜόνο μην το αφήνεις έτσι τα σκοτώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-13, 11:54
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Τελικά φάνηκαν τα άσπρα σκουλήκια μετά από μερικές μέρες που περίμενα.Η αναμονή αυτή μου κόστισε έναν καρδινάλιο.Τα άσπρα σκουλήκια υπάρχουν ακόμα και μέσα στα μάτια των ψαριών.
Έτριψα 1,5 χάπι panacur, συνολικά 375mg σε 160 λίτρα νερού. Σε πόσες μέρες περίπου θα δω αποτελέσματα?
Εκτός από τα σκουλήκια που βλέπω στα ψάρια, έχω παρατηρήσει σε ορισμένα και γουρλωμένα μάτια.Είναι κι αυτό παρενέργεια της ασθένειας?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-13, 09:28
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Μια εβδομάδα μετά τη χρήση panacur στο ενυδρείο τα εξωτερικά σημάδια χάθηκαν από τους καρδινάλιους, όμως έχω χάσει ακόμα έναν.Τα ψάρια εμφανίζουν μειωμένη κινητικότητα και δεν έχουν καθόλου όρεξη.Κάθονται στο βυθό και με το ζόρι κουνιούνται.Πλέον πιστεύω ειναι θέμα χρόνου να πεθάνουν όλα.
Με έχει κουράσει πια η όλη κατάσταση.Εχω 3 χρόνια το ενυδρείο και δεν έχω καταφέρει να το χαρώ ούτε για μια στιγμή.
Είχα ξεκινήσει με τιγράκια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51398, στο τέλος τα έχασα όλα. Ξέστησα όλο το ενυδρείο, το απολύμανα και το έστησα από την αρχή.
Τώρα απ΄'οτι βλέπω και οι καρδινάλιοι θα έχουν τα ίδιο τέλος.Και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω ποιό ειναι το πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-13, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιταξε, και η τυχη παιζει ρολο πολλες φορες στην ομαλη πορεια ενος ενυδρειου.
Υπαρχουν ενυδρεια που χωρις πολυ ψαξιμο πανε τελεια και αλλα που προσεχονται λεπτομερως και εχουν προβληματα.

Φυσικα η αποψη μου ειναι οτι τιποτα δεν συμβαινει τυχαια σε ενα ενυδρειο, απλα η τυχη βοηθαει στο να μη συμβουν πραγματα που δεν μπορουμε να κατανοησουμε, να εξηγησουμε και να αντιμετωπισουμε (αναλογα την εμπειρια του και τις γνωσεις του, ο καθενας).

Η πιο πιθανη αιτια μαζικων απωλειων ειναι η καθαριοτητα του νερου, απο αζωτουχα παραγωγα (αμμωνια, νιτρωδη), δηλητήρια (αερια πχ υδροθειο απο το βυθο, ή απορρυπαντικα, βαρεα μεταλλα κλπ), ασφυξια (πολυ διοξειδιο, ελλειπης οξυγονωση κλπ), οπως και η αποτομη αλλαγη παραμετρων (pH GH θερμοκρασια), οι καρκινοι και η σταδιακη καταστροφη ζωτικων οργανων, πχ απο πολλα νιτρικα κλπ

Mετα, για απωλειες με εμφανη σημαδια (πχ παρασιτα, βακτηριακες), ερχεται η παραμονη του σε νερο, με οχι τοσο μεγαλη διαλυση τοξικων για αμεσους θανατους, αλλα τοσο οσο να τα κανει να υποφερουν και να πεφτει το ανοσοποιητικο τους, και ετσι να ασθενουν και να πεθαινουν (παρασιτα, βακτηρια, μυκητες κλπ υπαρχουν σε πολλα ενυδρεια χωρις να ασθενουν τα ψαρια κι αυτο γιατι εχουν ισχυρο ανοσοποιητικο και αμυνονται ή υπαρχει αυτο-ιαση)
Τα ιδια αποτελεσματα μπορει να εχουν οι ασυμβατοτητες σε συγκατοικους και περιβαλλον ενυδρειου (φωτισμος, κρυψωνες, ροη, κλπ)

Μετα, για πιο σπoραδικες απωλειες πιο μακροχρονα, ερχεται η ποιοτητα του νερου ως προς τις παραμετρους (pH GH θερμοκρασια) ή η διατηρηση σε μικρους χωρους με αποτελεσμα νανισμο κλπ, ή η λαθος ή/και ελλειπης διατροφη και η ελλειψη βιταμινων.

Τελος, εχουμε το φυσικο θανατο, αφου εχει συμπληρωθει το προσδοκιμο ζωης ενος ειδους, με σταδιακη πτωση της δυναμης του οργανισμου τους κλπ, οπως και την περιπτωση να εχουμε παρει ψαρια ηδη αρρωστα και δεν το παρατηρησαμε, ή να εχουν γεννετικα προβληματα.

Εσυ παρατηρεις το ενυδρειο και την πορεια του καθημερινα και μπορεις να καταλαβεις που μπορει να οφειλωνται οι θανατοι και οι ασθενειες.
Εμεις μπορουμε μονο να σου πουμε πιθανες αιτιες, αν εχουμε οσο περισσοτερες πληροφοριες γινεται για το ενυδρειο, (τιμες νερων, ρουτινες, φωτογραφιες, βιντεο κλπ).

Στην περιπτωση σου βεβαια, επηρεαζει και το οτι το παρασιτο αυτο ειναι πολυ δυνατο για να αντιμετωπιστει μονο με φυσικους τροπους (πχ ενισχυση ανοσοποιητικου μεσω καλων συνθηκων κλπ).
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι, σωστη θεραπεια και βοηθεια με πολυ καλη ποιοτητα νερου και βιταμινες (προσεκτικα για υπερβιταμινωση).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-13, 09:49
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Έχω ρίξει ΤΟ διάβασμα πριν στήσω το ενυδρείο και πίστευα ότι ήμουν σε θέση να συντηρήσω ψάρια χωρίς πρόβλημα, παρέχοντάς τους όλες τις απαραίτητες συνθήκες. Βάζω νερό από ΑΟ για να έχω μαλακό νερό, έχω σταθερή θερμοκρασία 25 βαθμούς, αλλαγές νερού κάνω όσο πιο προσεκτικά μπορώ να μην ανακατεύω το βυθό, μετρήσεις νερού κάνω συνέχεια, τους δίνω 3 διαφορετικές τροφές, μέχρι που αποφευγω να περνάω δίπλα από το ενυδρείο για να μην τα ενοχλώ.
Και ποιό το αποτέλεσμα?Έχω χάσει γύρω στα 15 τιγράκια την πρώτη φορά και τώρα από τους 25 καρδινάλιους έχουν μείνει 5-6.Πού να έβαζα και τίποτα πιο δύσκολα ψάρια που ήθελα...
Μάλλον το επόμενο post μου θα είναι στις αγγελίες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-13, 10:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μην απογοητευεσαι .... μπορεις να στησεις ενα ομορφο ενυδρειο και χωρις προβληματα αρκει να ακολουθησεις καποια βηματα!!!
Να ξερεις ολα τα ψαρια ειναι το ιδιο "δυσκολα" .... αν τους δωσεις ομως οτι χρειαζονται δεν θα εχεις προβληματα!

Ελατε Θεσσαλονικεις ... βοηθηστε το παιδι να το φτιαξει και να το χαρει!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-13, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H δοσολογια πανακουρ που εβαλες (2 mgr/lit ) φαινεται σωστη συμφωνα με το ποστ του Πανου http://www.aquatek.gr/vb/showthread....455#post631455
Διαβασε και το υπολοιπο θεμα για περισσοτερες πληροφοριες.

Παντως μην απογοητευσαι, ατυχιες υπαρχουν.
Κι εγω την πατησα με μια ομαδα 30 καρδιναλιων που πηρα απο καταστημα (χωρις να τους παρατηρησω προσεκτικα, λογω μιας καταστασης που επικρατουσε στην παραλαβη) και "φυγαν" κατα ριπας μεσα σε ενα μηνα, χωρις κανενα προβλημα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-13, 14:57
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

5 μέρες μετά την πρώτη δόση panacur, είδα μεν να έχουν φύγει τα σκουλήκια αλλά σε ορισμένα ψάρια παρατήρησα γουρλωμένα μάτια και ένα είχε ήδη πεθάνει.
Συνέχισα με την ίδια δοσολογία και την επόμενη μέρα βρήκα άλλα 5-6 ανάσκελα στο βυθό.
Είτε δεν πρόλαβα να ξεκινήσω τη θεραπεία με panacur και ήταν ήδη αργά όταν το έκανα, είτε είχαν κι άλλη ασθένεια που τα σκότωσε.
Ό,τι και να έγινε βρέθηκα για άλλη μια φορά με την απόχη να μαζεύω σε μια σακούλα νεκρά ψάρια...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-13, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισως τα βρηκε το φαρμακο, ηδη ταλαιωρημενα τα ψαρια.
Ισως η λιγο μικροτερη δοσολογια του Κλιπιτικλοπου να ειναι πιο ανεκτη απο τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-13, 09:20
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ό,τι και να έφταιγε είχε ως αποτέλεσμα να μείνω σήμερα με άδειο ενυδρείο από ψάρια.Μόνο τα ramshorn σαλιγκάρια μου ζουν και βασιλεύουν!
Τώρα ποιά πρέπει να είναι τα επόμενα βήματά μου για την απολύμανση του ενυδρείου?
Να βάλω άνθρακα για να απορροφήσει το panacur ή απλά να αδειάσω όλο το νερό του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-13, 09:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εζησαν σαλιγκαρια μετα τη χρηση του πανακουρ;;;
Αν δεν επιασε τα σαλιγκαρια, τοτε μαλλον δεν επιασε και τα σκουληκια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-13, 10:08
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Μερικά πέθαναν αλλά τα περισσότερα επέζησαν. Και στα posts που αναφέρεται πιο πάνω δεν νομίζω να πέθαναν σε κάποιον όλα τα σαλιγκάρια από το panacur.
Έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-13, 10:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ααα ΟΚ, εγραψες, "ζουν και βασιλευουν" και συμπερανα οτι δεν τα πειραξε το πανακουρ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-13, 14:05
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Εννοούσα αυτά που έμειναν .
Τώρα πρέπει να βάλω άνθρακα για να απορροφήσει το panacur ή δεν χρειάζεται αφού θα αδειάσω όλο το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-13, 14:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πας για απολυμανση στα παντα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-13, 09:14
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ delta!
¶ντε πάλι από την αρχή λοιπόν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κόκκινο σημάδι; CHRISTOS13 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 17 20-06-11 21:28
Σημάδι στον δίσκο μου..Πληγή ή άρρωστο?? cobaingr Δίσκοι 51 04-05-10 12:34
Σημάδι σε Σεβερουμ antheod Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-11-08 13:45
Πλάτυ με ένα μάτι άσπρο και κλειστό και λευκές κηλίδες GERR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 22-02-08 20:09
Σημάδι μυστήριο gemini_str Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 18-06-04 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09250 seconds with 16 queries