Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-03, 20:54
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή Άρρωστα Cardinal. Παρακαλώ θερμά την βοήθειά σας :(

Παιδιά, ταπεινές συγγνώμες για τον πανικό αλλά ψοφάνε τα ψάρια και δεν μπορώ να βρω τον λόγο.

Λοιπόν, οι καρδινάλιοι ψοφάνε με τα εξής συμπτώματα και δεν ξέρω (δεν μπορώ να βρω) πως λένε την αρρώστεια ώστε να πάρω κατάλληλο φάρμακο. Ξαφνικά το μισό τους σώμα από την μέση μέχρι την ουρά γίνεται άσπρο και την άλλη μέρα τα βρίσκω νεκρά. Τα μάτια τους ΔΕΝ είναι θολωμένα.
Σήμερα έχασα και έναν αρσενικό guppy χωρίς να είναι εμφανής κάτι πάνω στο σώμα του ... ενώ μια μέρα όλα ήταν φυσιολογικά την επομένη πάει!
Σας εκλιπαρώ, πρόκειται για fungus? Ξέρω ότι το fungus είναι μεμονωμένα άσπρα χνουδωτά στίγματα και όχι το μισό σώμα του ψαριού ... μπορείτε να μου ονομάσετε ένα ή περισσότερα φάρμακα ώστε να πάω αύριο να το αγοράσω και να αρχίσω την θεραπεία ... προφανώς πρόκειται για μεταδοτική ασθένεια και έτσι όπως πάω θα τα χάσω όλα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-03, 21:23
vision Ο χρήστης vision δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2002
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Μοιαζει με Plistophora, μηπως τα ψαρια εχουν και γριζοασπρα στιγματα στο μερος του σωματος που ασπριζει; Αν ειναι Plistophora δεν θεραπευεται. Απομακρυνε τα μολυσμενα ψαρια.
Vision
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-03, 21:44
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παυλε με μπερδευεις
ΛΟΙΠΟΝ
αν η αρρωστεια χτυπουσε μονο τους ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ θα ελεγα οτι ειναι η << αρρωστεια των ΝΕΟΝ>>(( κατα 90%))οποτε το φαρμακο για αυτην την αρρωστεια ειναι το NALA-GRAM (( aq.pharmaceutical)),
H αν δεν μπορεις να το βρεις κοιτα στο MCH για την αναλογη θεραπεια.
αλλα με το νεκρο GUPPIES???
την να πω ??? 2 διαφορετικες αρρωστειες???

Εγω θα το ρισκαριζα και θα εβαζα nala-gram ((αυτο δεν ειναι προταση ,για το τι θακανεις εσυ!!!!!!!!!))
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-03, 22:12
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

βρε μπας και το ενυδρειο σου ειναι κολλημενο με καμια τοξικη σιλικονη??λεω μηπως... πολλες οι απωλειες και με διαφορετικα συμπτωματα..εχει ξανασυμβει γιαυτο λεω..μηπως...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-03, 22:29
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

το ενυδρείο είναι του εμπορίου από την m&p ... δεν είναι άγνωστη εταιρία και δεν νομίζω (για το καλό τους) να εμπορεύονται ενυδρεία κολλημένα με τοξική σιλικόνη ...

όσον αφορά τα γριζοάσπρα στίγματα δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υπάρχουν.. μικρούλια είναι τα ψαράκια ... εγώ το μόνο που διακρίνω είναι ότι ασπρίζει(εκρουίζει) το μισό τους σώμα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κολυμπήσουν σωστά και την επομένη τα βρίσκω τέζα.

αποφάσισα να αγοράσω ένα φάρμακο general cure (protozin) και ότι βγει ... αν δεν δω αποτέλεσμα θα προσπαθήσω να τραβήξω φωτογραφία για να δειτε και εσείς ... τελικά μια ψηφιακή χρειάζεται ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-03, 22:35
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΑΝ ειναι να βαλεις ενα φαρμακο , καλυτερα το NALA-GRAM
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-03, 00:38
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

ASCCO1 το Nala-gram δεν το εμφανίζει στο σαιτ τις aquarium pharmaceuticals και ίσως το έχει αντικαταστήσει με το Furan-2.
Το Protozin είναι τις Waterlife.
Μάλλον εννοείς με το General Cure (ευρέως φάσματος ) γιατί κανονικά το General Cure σαν ονομασία είναι φάρμακο για παράσιτα της aquarium pharmaceuticals.
Παύλο αν δεν απαντήσει ο Ascco1 διαφωνώντας η συμφωνώντας πάρε το Nala-gram αν δεν το βρεις εναλλακτικά πάρε Furan-2 και μετά Protozin.

http://www.aquariumpharm.com/aqfish.html

http://www.waterlife.co.uk/index.htm
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-03, 00:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Pavlouke, τα συμπτώματα που περιγράφεις μου μοιάζουν με αυτά του neon tetra disease (και όχι, δεν μολύνει μόνο τα neon tetras). Δοκίμασε τα φάρμακα που προτείνουν τα παιδιά.

Τώρα για το guppy Θα έλεγα πως ήταν απλώς σύμπτωση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-03, 00:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γιατι δεν κοιταμε και το ενδεχομενο μιας παρτιδας ψαριων που ειναι αδυναμα,στρεσσαρισμενα ή "κακης ποιοτητας" ;;;

Το nala-gram δεν υπαρχει στο site αλλα αν καταργηθηκε υπαρχει ακομα στα μαγαζια.

Σχετικα με τα φαρμακα,στην κατηγορια "Γενικως" υπαρχουν ολες οι εταιριες με τα προϊοντα τους αναλυτικα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-03, 01:21
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Η AP σταματησε την παραγωγη του Nala-gram (αλλα εξακολουθει να υπαρχει σε μαγαζια απο stock).......
Συμφωνα με την ΑΡ "γινοταν κακη χρηση του"......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-03, 01:44
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παντα μεχρι να σταθεροπιηθούν θα εχεις ψώφους τις πρωτες μερες με τα cardinal αμα στρώσουν ομως ζουν πολλα χρονια χωρις πρόβλημα. Φροντισε να κανεις αλλαγές τακτικά και να διατηρείς τις συνθήκες σωστές και μαζευε τα ψώφια
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-03, 02:47
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Παιδιά να 'στε καλά ... σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Σήμερα θρήνησα εκτός από το guppy και ένα επιπλέον καρδινάλιο
Το guppy πράγματι πρέπει να είναι σύμπτωση καθώς όλα τα υπόλοιπα παίζουν, τρώνε κανονικά ...
καθώς επίσης και οι υπόλοιποι καρδινάλιοι ...
Αύριο θα πάω σούμπιτος να αγοράσω furan-2 αλλά και protozin.
Ελπίζω να βρω μια λύση και να μη θρηνήσω και άλλα θύματα. Τα ψόφια τα μαζεύω αμέσως πάντως. Αύριο έχω σκοπό να κάνω μια αλλαγή γύρω στο 30% και μετά να αρχίσω θεραπεία.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-03, 03:00
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Πριν πολύ καιρό είχα το ίδιο.

ΑΝ βρεις NalaGram σε στοκ ίσως να δουλέψει. Τα άλλα δεν ξέρω τι κάνουν.
Σε εμένα σταμάτησε μόνο όταν εφάρμοσα το παρακάτω :

http://www.malawicichlidhomepage.com...onlyyou01.html

Απο τότε δεν εμφανίστηκε τίποτα παρόμοιο ακόμα και σε τραυματισμένα ψάρια.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-03, 03:57
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Το μήνυμα αυτό προϋποθέτει δύο πράγματα - πρώτον ότι έχεις κάνει σωστή διάγνωση και δεύτερον ότι καίγεσαι να σώσεις ό,τι μπορείς. ΔΕΝ είναι πανάκεια και ΔΕΝ συνιστάται σε ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο εδώ μέσα.

Nala gram = Nalidixic acid = Nal acid (ανθρώπινο φάρμακο και με τιμή αυτοκτονίας, πάρε κόσμε, και με αυτό Παύλο εννοώ πάρε μιά ποσότητα να έχεις σπίτι σου και για το μέλλον). Η τιμή του πρέπει να είναι το 1/20 του Nalagram.

Furan-2 > ανθρώπινη εναλλακτική λύση = Furolin (νιτροφουραντοϊνη). Από αυτό δεν θα χρειαστείς στοκ.

Methylene blue.. αν ήσουνα Αθήνα.. θα σούδινα.. τώρα, για ρώτα το φαρμακείο - δεν ξέρω αν υπάρχει σε καμμία χρήση ..

Ανευ πολλών..

Ξεκινάς και παίρνεις και τα δύο ανθρώπινα και χρησιμοποιείς 75% της προτεινόμενης ποσότητας από το καθένα. Για οδηγίες χόρηγησης, βλέπε το άρθρο που σου είπε ο fighterfish.

Αν σταματήσουνε οι θάνατοι - αλλαγή νερού όσο μεγάλη σε παίρνει και επαναλαμβάνεις ακόμη μία φορά μετά με 60% από το καθένα. Μετά αλλαγή νερού ΚΑΙ ενεργός άνθρακας... Αν τα ξαναδείς στο ενυδρείο σου τα συγκεκριμένα μικρόβια γράψε μου.

Αλλη μία προϋπόθεση για να ΜΗΝ τα ξαναδείς.. Καραντίνα φίλε Παύλο, καραντίνα.. Αλλιώς ξανα μία από τα ίδια. Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι τα συγκεκριμένα ΔΕΝ αφήνουνε ανθεκτικά στελέχη. Το μειονέκτημα είναι ότι έχουνε εξαιρετικά μικρό εύρος.. οπότε ή τα πιάνουνε τα μικρόβια ή χάσαμε.

Για το φάρμακο που δεν κυκλοφορεί πιά από την AP, δεν είναι ότι τα χρησιμοποιούσαν λάθος οι χομπίστες, απλά οι ενδείξεις που έδιναν ήταν λιγάκι overkill..

Δυστυχως στην κατάσταση που είναι τα ψάρια σου αυτή τη στιγμή δεν μας παίρνει για πιό δραστικά πράγματα γιατί θα τα σκοτώσουμε με την θεραπεία.

Και βέβαια, ενημέρωσέ μας για το έγινε..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-03, 15:06
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Λοιπόν, μόλις γύρισα από τα καθιερωμένα σαββατιάτικα ψώνια μου και αγόρασα

1 πακέτο 8 καψούλες Nala Gram (AP)
1 πακέτο 8 καψούλες Furan-2 (AP)
1 μπουκαλάκι Protozin (WaterCare)

Το Nala Gram ήταν το τελευταίο του μαγαζιού, οπότε στάθηκα τυχερός.
Η δοσολογία λέει 1 κάψουλα για 37,85 λίτρα. Εμένα είναι πάνω κάτω στα 90 καθαρά, οπότε λέω 2 κάψουλες που θα καλύψουν 75.7 λίτρα, 84% της δοσολογίας λοιπόν.
polleni αν καταλαβαίνω καλά προτείνεις να συνδυάσω Nala Gram και Furan 2, σωστά; Το Protozin το αγόρασα για να το έχω και μιας και το πρότειναν και μερικοί άλλοι σαν τελευταία λύση.

Σήμερα έχω σκοπό να κάνω πρώτα μια αλλαγή γύρω στο 30%, να καθαρίσω το φίλτρο γιατί έχει μειωθεί αισθητά η ροή του εξερχόμενου νερού, και να αρχίσω θεραπεία με NalaGram. H θεραπεία σύμφωνα με τις οδηγίες διαρκεί 4 ημέρες, 2 48-ωρα.

Επίσης επειδή είμαι άσχετος όσον αφορά τον ενεργό άνθρακα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Τι χρειάζεται να αγοράσω και πώς θα τον χρησιμοποιήσω εφόσον τελειώσει η θεραπεία; Αυτό που γνωρίζω είναι ότι ο άνθρακας χρησιμοποιείται κυρίως για την απορρόφηση οργανικών ουσιών από το νερό και βλαβερών μικροοργανισμών ...

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Moderator note:
Pavloukos, για τον άνθρακα καλύτερα να ανοιχτεί σε άλλο topic ώστε να έχει και τον σωστό τίτλο για να πληροφορείται κι άλλος κόσμος ευκολότερα και να μην ξεφεύγουμε από την συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-02-03, 17:40
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Αν υπάρχει κάποιο μολυσμένο ψάρι καλό θα ήταν να το αφαιρέσεις.

Η θεραπεία που θα εφαρμόσεις είναι για να προλάβεις κάποιο άλλο και όχι για να κάνεις καλά κάποιο που βρίσκετε σε προχωρημένο στάδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-02-03, 19:50
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Όλα πήγαν καλά νομίζω. Έκανα μια μεγάλη αλλαγή της τάξης του 30%, καθάρισα φίλτρο και σιφωνάρισα μερικές βρωμιές (αυτά τα guppies πολύ βρωμιάρικα τελικά). Είχε γέλιο, καθώς φαίνεται έχουν συνηθήσει πλέον την παρουσία μου και μου τσιμπολογούσαν το σιφώνι ... και με είχαν πιάσει τα λαμπάκια μου καθώς φοβόμουνα μην ρουφήξω κανένα αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Εφόσον γέμισα με φρέσκο νερό, έριξα τα περιεχόμενα 2 καψούλων NalaGram.
Όλοι οι καρδινάλιοι φαίνονται μια χαρά ... δηλαδή ούτε στρεσαρισμένα αλλά ούτε και με τα συμπτώματα των μακαρίτηδων. Είδομεν λοιπόν. Οι μόνοι απαθείς από όλη αυτή τη διαδικασία είναι οι corries μου ... στην κοσμάρα τους μόνιμα κολλημένοι κάτω από το driftwood.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-03, 14:07
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Απλά ενημερώνω ότι εκτός από τις 2 κάψουλες nala gram χτες μετά από 4 ώρες έριξα και 2 κάψουλες furan-2. Οι οδηγίες και των 2 φαρμάκων λένε ότι μπορούν να συνδυαστούν με άλλα anti-bacterial φάρμακα τις ίδιας εταιρίας. Σήμερα τα ψαράκια συμπεριφέρονται κανονικά οπότε υποθέτω ότι όλα πήγαν καλά. Συνεχίζω τη θεραπεία και σας ενημερώνω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-03, 22:24
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

χμμμμμ 2 μέρες θεραπεία και αναγκάστηκα να βγάλω ένα ψαράκι το οποίο ήταν στα τελευταία του καθώς σχεδόν όλο το κεφάλι του είχε ασπρίσει ... σήμερα του παρουσιάστηκε πάντως καθώς χθες ήταν μια χαρά - το λυπήθηκε η ψυχή μου αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Σήμερα έριξα και την δεύτερη δόση φαρμάκων και την Τετάρτη θα κάνω μια μεγάλη αλλαγή και άνθρακα. Πάντως με ανησύχησε το γεγονός ότι όταν έριξα την σκόνη που περιείχαν οι κάψουλες όλα τα ψαράκια έτρεξαν αμέσως να την ΦΑΝΕ!!!!! να ανησυχώ;
Αν μέχρι την Τετάρτη δεν πετύχει η θεραπεία την κάτσαμε νομίζω ... θα βλέπω έναν έναν τους καρδινάλιους να πεθαίνουν ...
το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι ότι τα guppies και οι corries δεν φαίνονται να επηρρεάζονται από αυτό ... φτου φτου μην τα ματιάσω αν εξαιρέσω τον ξαφνικό θάνατο ενός αρσενικού που μάλλον τυχαίο μπορώ να το κατατάσω το γεγονός. Είδομεν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-02-03, 10:46
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
Πάντως με ανησύχησε το γεγονός ότι όταν έριξα την σκόνη που περιείχαν οι κάψουλες όλα τα ψαράκια έτρεξαν αμέσως να την ΦΑΝΕ!!!!!
Καλύτερα να διαλύεις το περιεχόμενο της κάψουλας σε ένα ξεχωριστό δοχείο με νερό και μετά να το αδειάσεις διαλυμένο στο ενυδρείο παρά να αδειάζεις την κάψουλα κατευθείαν στο ενυδρείο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-03, 12:00
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

το σκέφτηκα αλλά θεώρησα σωστότερο να ακολουθήσω τις οδηγίες που λένε να το ρίξεις απευθείας μέσα ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-03, 14:27
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι η αρρωστεια φαινεται να ειναι σε προχωριμενο σταδιο
οποτε ποσα ψαρια θα καταφερουν να <<γυρισουν πισω>> ειναι αγνωστο, αυτο δεν σημαινει οτι η θεραπεια δεν επρεπε να γινει, η οτι απετυχε.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-03, 23:05
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Σήμερα παρατηρώντας τους 11 εναπομείναντες καρδινάλιους παρατήρησα ότι ένας έχει ένα μικρό άσπρο στίγμα στο κεφάλι, σαν σημάδι ick ... και ένας άλλος παρόμοιο σημάδι στο πάνω πτερύγιο
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ... η μια αρρώστεια πάνω στην άλλη ... αύριο τελειώνει θεωρητικά η θεραπεία με nala gram και furan-2 και θα κάνω μια αλλαγή 30%. Σκέφτηκα να συνεχίσω θεραπεία με furan-2 μόνο. Καμμιά συμβουλή βρε παιδιά; Σκέφτηκα να γυρίσω τα cardinals πίσω στο pet store ... μήπως το νερό είναι too much για αυτά ... είναι πιθανόν λόγω σκληρότητας νερού, τα cardinals να αναπτύσσουν τέτοιου είδους ασθένειες λόγω stress? Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-03, 04:01
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Παύλο όταν βρέχει ,βρέχει και δεν λέει να σταματήσει. Μην νομίζεις ότι είσαι μόνος σου και εγώ μια από τα ίδια μετά από το Ick ήρθε το fin rot μόνο που εγώ δεν πρόκειται να βάλω κάποιο φάρμακο μέχρι να έρθει το ενυδρείο μου πάλι στα καλά του.
Παντός αν έχουν φύγει τα συμπτώματα από την προηγούμενη ασθένεια καλύτερα να σταματήσεις την θεραπεία τα ψαριά σου είναι ήδη εξασθενημένα (IMO) και να κανείς ότι σου έχουν πει τα παιδία για μετά την θεραπεία .
Παντός αν συνεχίσεις με θεραπεία για το Ick θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα μπουκάλι Amno-lock και ένα μπουκάλι Cycle η Nitrivec. Το πρώτο κατά την διάρκεια της θεραπείας και το δεύτερο για όταν τελειώσει.
Κουράγιο θα έρθουν και καλύτερες μέρες για μας
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-03, 13:06
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα ,οτι μετα το τελος τις θεραπειας , αστα 4-5 μερες να ηρεμισουν και μετα βλεπουμε.
Πιστευω οτι τελικα τα ψαρια ειχαν καποιο προβλημα απο την εισαγωγη, και δεν εφταιξε κατι με τις συνθηκες του ενυδρειου σου(( ΙΜΟ))
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-03, 13:55
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Έτσι νομίζω και εγώ, καθώς τα προβλήματα άρχισαν αμέσως μετά που έβαλα τους νέους καρδινάλιους.
Οι μετρήσεις μου είναι σε καλά επίπεδα για αυτό μου κάνει φοβερή εντύπωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07686 seconds with 14 queries