Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-10, 12:18
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Question Oλα τα ψαράκια στην επιφάνεια...

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι νεός στο forum, και μέχρι σήμερα απλά διάβαζα τα διάφορα άρθρα των παιδιών, αλλά σήμερα παρατήρησα κάτι περίεργο στο ενυδρείο μου (60 lt) και σκέφτηκα να ρωτήσω..
Έχει περίπου 2 ώρες που παρατηρώ οτι τα ψαράκια μου έχουν ανέβει στην επιφάνεια του νερού, λες και δέ μπορούν να αναπνεύσουνε καλά κάτω..τί μπορεί να σημαίνει αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-10, 12:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Πολύ πιθανόν να μην μπορούν να αναπνεύσουν. Βάλε αμέσως μια αεραντλία ή αύξησε την ανατάραξη του νερού (ρύθμισε την έξοδο του φίλτρου σου να δημιουργεί πιό ισχυρό κυματισμό, ή να ρίχνει το νερό από πιό ψηλά, αναλόγως τι έχεις).

Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου. Πόσο καιρό τρέχει; Πόσα λίτρα, τι έχεις μέσα, και κυρίως ποιές είναι οι μετρήσεις σου σε αμμωνία και νιτρώδη (ΝΟ2).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-10, 12:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ενα και μονο πραγμα... Ελλειψη οξυγονου.
Τσεκαρε θερμοκρασια, αυξησε αναταραξη, βαλε αεραντλια.
Και γραψε μας τι εχει αλλαξει στο ενυδρειο.
Συμπληρωσε και τη φορμα
Βοηθαει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-10, 12:35
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Έχω ένα 60 λίτρων, το οποίο το πήρα στις 30 Δεκεμβρίου. Αφού το "έστρωσα" για 10 ημέρες με biotopol και bio nitrivec, στη συνέχεια έβαλα τα ψαράκια.
Συμφωνήσαμε με το παιδί απο το pet-shop να βάλω ψαράκια της κατηγορίας "ημιάγρια" ...αλλά, με τις ονομασίες δέν τα πάω καλά..
Αυτή τη στιγμή έχω μέσα 9 ψαράκια συνολικά, και πριν απο ένα μήνα έβαλα μέσα και ένα φυτό, το οποίο μέχρι στιγμής πάει καλά μπορώ να πώ..
Θα βάλω φωτογραφίες, για να μπορέσετε να καταλάβετε τί ψαράκια έχω μέσα..
Να συμπληρώσω οτι το φίλτρο νερού που έχω, είναι το Crystal profi i80, και επίσης έχω και θερμοστάτη ρυθμισμένο περίπου στους 26 βαθμούς...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-10, 12:42
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

πες μας και απο μετρησεις αν εχεις κανει ΡΗ , GH . βαλε φωτο των ψαριων να δουμε τι ακριβως ειναι και αν ειναι ειδος που μεγαλωνει αρκετα, γιατι 60 λιτρα ειναι καπως μικρο για 9 ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-10, 12:47
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandr0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα 60 λίτρων, το οποίο το πήρα στις 30 Δεκεμβρίου. Αφού το "έστρωσα" για 10 ημέρες με biotopol και bio nitrivec, στη συνέχεια έβαλα τα ψαράκια.
Συμφωνήσαμε με το παιδί απο το pet-shop να βάλω ψαράκια της κατηγορίας "ημιάγρια" ...αλλά, με τις ονομασίες δέν τα πάω καλά..
Αυτή τη στιγμή έχω μέσα 9 ψαράκια συνολικά, και πριν απο ένα μήνα έβαλα μέσα και ένα φυτό, το οποίο μέχρι στιγμής πάει καλά μπορώ να πώ..
Θα βάλω φωτογραφίες, για να μπορέσετε να καταλάβετε τί ψαράκια έχω μέσα..
Να συμπληρώσω οτι το φίλτρο νερού που έχω, είναι το Crystal profi i80, και επίσης έχω και θερμοστάτη ρυθμισμένο περίπου στους 26 βαθμούς...
Έχεις κάνει ποτέ τεστ αμμωνίας και νιτρώδων; Πρέπει να επιβεβαιώσεις άμεσα ότι είναι μηδενικά και τα 2 αλλιώς τα ψάρια σου θα χαιρετίσουν σε κάποια φάση.

Τo biotopol δεν το ξέρω (μάλλον είναι βακτήρια σαν το nitrivec) αλλά ενυδρείο δε στρώνει με τέτοια σκευάσματα, πιθανότατα είναι άχρηστα (για μας, όχι για την εταιρία που τα πουλάει). Σε 10 μέρες πιθανότατα δεν στρώνεται το ενυδρείο...

Επίσης, επειδή τα παιδιά των pet shop φημίζονται για τις κακές συμβουλές που δίνουν, βάλε φωτο από τα ψάρια σου να τα αναγνωρίσουμε γιατί υπάρχει περίπτωση να σε φόρτωσε με ψάρια που μεγαλώνουν πολύ για τα λίτρα σου και θα τρέχεις αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-10, 12:56
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

To biotopol ειναι αντιχλωριο της JBL και ειναι αρκετα καλο, και το Bio nitrivec ειναι βακτηρια της Sera, επεισης καλο.
Αν και κατα την γνωμη μου το καλητερο αντιχλωριο ειναι το Aquasafe της Tetra, και βακτηρια το Stess Zyme της Api.
Αν εχει καλο φιλτρο με αρκετη ποσοτητα υλικων , 10 μερες ειναι καλα για να στρωθει ενα ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-10, 13:06
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλημέρα..biotopol λένε ένα προιόν της JBL και είναι....αντιχλώριο..λογικά το ενυδρείο σου ήταν(ειναι?) άστρωτο.. τα ψαράκια σου τι μέγεθος έχουν? ρήξε μία ματιά εδω να δείς αν κανένα απο τα ψάρια στις φωτογραφίες είναι τα δικά σου.κάνε μία περιγραφη των συνθηκών που έχεις τα ψάρια.κάθε πότε αλλάζεις το νερό?συμπλήρωσε μία φόρμα όπως σου είπαν οι φίλοι παραπάνω και τα ξαναλέμε!
καλωσόρισες!!!
-------------------------
με πρόλαβε ο jimmys!
-------------------------
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm το σαιτ για να ρήξεις μια ματία για τα ψάρια σου..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cpk2010 : 14-02-10 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-10, 13:07
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
To biotopol ειναι αντιχλωριο της JBL και ειναι αρκετα καλο, και το Bio nitrivec ειναι βακτηρια της Sera, επεισης καλο.
Αν και κατα την γνωμη μου το καλητερο αντιχλωριο ειναι το Aquasafe της Tetra, και βακτηρια το Stess Zyme της Api.
Αν εχει καλο φιλτρο με αρκετη ποσοτητα υλικων , 10 μερες ειναι καλα για να στρωθει ενα ενυδρειο.
Αν έχεις στρώσει ενυδρείο σε 10 μέρες μόνο με βακτήρια (χωρίς μπόλι ή υλικά από στρωμένο ενυδρείο) τότε είσαι ο πρώτος που "συναντάω".

Πάντως, για το φίλο μας που άρχισε το ποστ νομίζω ότι προέχουν οι μετρήσεις ΝΗ3/ΝΟ2...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-10, 13:24
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

[QUOTE=aquaman;416868]Αν έχεις στρώσει ενυδρείο σε 10 μέρες μόνο με βακτήρια (χωρίς μπόλι ή υλικά από στρωμένο ενυδρείο) τότε είσαι ο πρώτος που "συναντάω".

Πάντως, για το φίλο μας που άρχισε το ποστ νομίζω ότι προέχουν οι μετρήσεις ΝΗ3/ΝΟ2...[/QUOT

Συμφωνώ απόλυτα!και αν μπήκαν και όλα τα ψάρια μαζι που μπορεί να είναι και τίποτα μεγαλόσωμα τιγράκια για παράδειγμα..άστα να πάνε!
Εγώ στη θέση σου θα έκανα μια αλλαγή νερού για κάθε ενδεχόμενο..τελικά πολλοί πετσοπάδες ειναι για
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-10, 13:25
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Όχι, δέν έχω κάνει ποτέ τα test που είπατε..να σημειώσω οτι το φίλτρο μου είναι της JBL Crystal profi i80 (επειδή δέν το είχα γράψει καλά πρίν..)
Λοιπόν, θα βάλω μερικές φωτογραφίες, και μου λέτε γνώμες, και τί παραπάνω χρειάζεται να κάνω για τα ψαράκια..
Να σημειώσω οτι το νερό έχει αυτό το χρώμα επειδή πρόσφατα έβαλα μέσα ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο βγάζει χρώμα..ελπίζω οτι κάποια στιγμή θα σταματήσει, αλλιώς θα το πετάξω..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2140060.JPG
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  94,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2140041.JPG
Εμφανίσεις:  428
Μέγεθος:  94,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-10, 13:35
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Συγνώμη και για την κακή ποιότητα των φωτογραφιών..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2140050.JPG
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  165,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2140046.JPG
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  81,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2140047.JPG
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  84,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-10, 13:36
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

καποίο είδος νανοκυχλίδας μου φαίνεται microgeophagus altispinoza ισως..
τα άλλα είναι κάποιο είδος τετρά.οι πίο έμπειροι μπορούν να μας πούνε καλύτερα!το ξύλο το έβρασες πρώτα?σε τί θερμοκρασία έχεις τον θερμοστάτη?δεν χρείαζεται να πετάξεις το ξύλο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-10, 13:39
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Να σημειώσω εδώ, οτι μόλις αύξησα λίγο την ροή του φίλτρου, τα ψαράκια επανήλθαν στο συνηθισμένο τους ρυθμό..
-------------------------
Όχι δέν το έβρασα, το αγόρασα απο το pet-shop και μου είπαν οτι δέ χρειαζόταν βράσιμο, μιας και το χρώμα θα έφευγε μέσα σε λίγες μέρες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandr0s : 14-02-10 στις 13:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-10, 13:46
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

γλύφτης και τα άλλα τα κοκκινοπά μου κάνουν για μπαλούν μόλλυ..ό γλύφτης μεγαλώνει πολύ και τα ψαράκια αν είναι αυτά που είπα ζούν σε διαφορετικές συνθήκες(ακληρότητα νερού κλπ)..οπότε αναγκαστικά πας σε αλλαγή ψαροσύνθεσης....βέβαια προέχει να τα σώσεις!
-------------------------
Οτι θα φύγει σε λίγες μέρες η θολούρα είναι αλήθεια..το βράσιμο γίνεται για να ανοίγουν οι πόροι του ξύλου και για απολύμανση..κάθε πότε αλλάζεις το νερό?σε τί θερμοκρασία τα έχεις?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cpk2010 : 14-02-10 στις 13:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-10, 13:50
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το νερό δέν το έχω αλλάξει ακόμα όλο, έχω αδειάσει το μισό περίπου πρίν απο 15 μέρες και συμπλήρωσα φρέσκο (αφού είχα ρίξει biotopol και το άφησα για κανα μισάωρο..) και το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 2 εβδομάδες..
Η θερμοκρασία είναι γύρω στους 24-25 βαθμούς..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-10, 14:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Οκ - αφού επανήλθαν τα ψάρια με την ανατάραξη του νερού είχες πρόβλημα με την οξυγόνωση.

Αλλαγές νερου είναι καλύτερα να κάνεις σε εβδομαδιαία βάση, από 25% ως 50% αναλόγως των συνθηκών σου (εγώ π.χ. κάνω 50%).

Με δεδομένο ότι δεν έχεις μετρήσει αμμωνία κλπ, στη θέση σου θα έκανα μια αλλαγή 50% (προσθέτωντας φυσικά το απαραίτητο αντιχλώριο - και το νερό να είναι στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου).

Και μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά την Τρίτη πάς ευθεία για τεστ νερού... .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-10, 14:14
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

η θερμοκρασία σου είναι οκ

το φίλτρο θέλει καθάρισμα όταν μείωνεται η ροη.οταν λέμε καθάρισμα εννοούμε ξέπλιμα του σφουγγαριού σε νερό απο το ενυδρείο για να φύγει η πολύ "μπίχλα"δεν χρησιμοποιούμε χημικά(σαπούνι,χλωρίνη κλπ)
για να γλυτώσεις χρόνο και χρήμα και για να ταλαιπωρούνται λιγότερο τα ψαράκια,διάβασε τα πόστ εδωμέσα,ρήξε μία ματιά στο www.tsamisaquarium.gr και ότι θέλεις εδώ είμαστε!έχεις κάνει λάθη, όχι τραγικά,εγώ πριν ένα χρόνο που άρχισα είχα κάνει τα 10πλάσια από εσένα αλλά όσο ζούμε μαθαίνουμε!!!
κατά τη γνώμη μου διάβασε για να δείς τι θέλεις να κάνεις(ενυδρείο με ημιάγρια?με ζωοτόκα?με χρυσόψαρα?κλπ) είναι υποκειμενικό αυτό υπολόγιζε πώς κάθε ψάρι ζει σε άλλες συνθήκες!
Μετά επέστρεψε ή χάρισε τα ψαράκια που δεν ταιριάζουν στο πρότζεκτ σου.
Βάλε αληθινά φυτα και κάνε το ενυδρείο κομμάτι φύσης!
Βγάλε αν τυχών έχεις ναυάγια΄,γεφυρούλες και διάφορα "διακοσμητικα" για ενυδρεία..μπογιατσμένα βότσαλα..
Αυτά θα έκανα εγώ...η απόφαση δική σου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-10, 14:31
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φυτό έχω ήδη βάλει ένα, και είμαι ευχαριστημένος υπο την έννοια οτι δέ λερώνει το ενυδρείο, δέν έχει χαλάσει κτλ..
Αν και ξέρω πως δέν είναι σωστό, το φίλτρο το πλένω με καυτό νερό βρύσης (χωρίς απορρυπαντικά φυσικά...) και μετά το τοποθετώ ξανά μέσα.
Όσες φορές δοκίμασα να το πλύνω με νερό απο το ενυδρείο, δέν έμεινα ευχαριστημένος. Έχω ένα σφουγγάρι με το οποίο κάνω μόνο αυτή τη δουλειά, και με αυτό το καθαρίζω κάτω απο ζεστό τρεχούμενο νερό. Σκέφτομαι να αλλάξω και τα φίλτρα του μέσα, και να τα αντικαταστήσω με φίλτρα άνθρακα..
Για να κάνω τις μετρήσεις, υπάρχει κάποιο ειδικό kit που ζητάω?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-10, 14:41
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Έχω φυτά για πάνω από ένα χρόνο..και πολλά απο αυτά πολλάπλασιάστηκαν!πέρα απο διακοσμητικά στοιχεία βοηθάνε στη βιολογία του ενυδρείου!κατά τη γνωμη μου και με άλλα φυτά θα είναι πίο ωραίο το ενυδρείο σου!κοίτα για εχυνοδωρους,ανουμπίες και διάφορα άλλα εύκολα!
Με καυτό νερό κάνεις ζημιά στη δυνατότητα του φίλτρου να διασπάει την αμμωνία.Δεν χρείαζεται να γυαλίζει το φίλτρο,απλά να έχει ικανοποιητική ροη..η λίγη μπίχλα οσο δεν μειώνει την ροη κάνει πολύ καλο στην ποιότητα του νερου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-02-10, 15:09
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Βρήκα λοιπόν και τα ονόματα απο τα περισσότερα ψαράκια μου...
Εχω λοιπόν 5 Ballon-Platy, 3 Tanichthys albonubes, 1 γλύφτη και άλλον έναν αρσενικό που στο pet-shop που τον αγόρασα μου είπανε οτι είναι "Αφρικάνος". το επιστημονικό του όνομα δέν το βρήκα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-02-10, 15:41
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ωραια! διάβασε τα σαιτ που σου εδώσα ψαξε και εδώ στην αναζητηση και θα βρεις ακρη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-02-10, 21:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πιασ'το αυγο και κουρευ'το..
το ενυδρειο σου ειναι ενα μπαχαλο οσον αφορα την ψαροσυνθεση...πλατυ....white cloud minnow...ραμ και πλεκο μαζι σε μικρο ενυδρειο. ωραιο το πετσοπ που σου τα φορτωσε..
οπως σου ειπαν τα παιδια φροντισε να διαβασεις αρκετα και να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις...τα τεστ ειναι απαραιτητα ειδικα στο ξεκινημα και μη πλενεις ποτε το φιλτρο με καυτο νερο ή νερο βρυσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-10, 12:37
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Μήπως και αυτοί ξέρουνε τί πουλάνε και ποιό ταιριάζει με ποιό?
Στην πορεία τα μαθαίνουμε μόνοι μας..
Το ίδιο πράγμα γινόταν και με τα πτηνά μου (έχω καναρίνια & παπαγαλάκια) που είναι πιό απλό χόμπυ απο τα ψάρια..σου λένε ένα σωρό πράγματα που δέν ισχύουν, ο κάθε υπάλληλος λέει τα δικά του..
Τελικά βρήκα (νομίζω) και το τρίτο είδος που έχω..Apistogramma ramirezi blue (balloon) το γράφουνε..
Έχουμε και λέμε λοιπόν...
3 Tanichthys albonubes
5 Ballon-Platy
1 Apistogramma ramirezi blue (balloon)
1 γλείφτης
Ας μου δώσουνε λοιπόν μια γνώμη οι εμπειρότεροι, ποιά δέν ταιριάζουν με ποιά...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-10, 13:02
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλημέρα!!αν δεν θέλεις να μπλέξεις με διαδικασίες να μαλακώνεις το νερό(να μειώνεις τη σκληρότητά του δηλαδή),με δεδομένα τα λίτρα σου και το ότι είσαι αρχάριος,καλή επιλογή είναι τα ζωωτόκα(ψάρια που γεννούν μικρά),θα δείς και ψαράκια να γεννιούνται!οπότε σε αυτή την περίπτωση κρατάς τα μπαλούν πλάτυ.μπορείς να προσθέσεις και μερικά γκάπυ.¶λλη λύση είναι 1 χρυσόψαρο.Με τα ψάρια,μπορείς να βάλεις πολλά φυτά,1-3 σαλιγκαράκια.Ο γλύφτης γίνεται πολύ μεγάλος οπότε καλό είναι να τον γυρίσεις..Ρήξε μιά ματιά στις παρουσίασεις ενυδρείων εδώ να δείς τι έχουν κάνει άλλοι χομπίστες,δες το σάιτ που σου έδωσα εχθές.Γία τα άλλα ψάρια πού έχεις πρέπει να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού,θα σου πούνε οι πίο έμπειροι απο εμένα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-10, 13:13
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ο γλύφτης όταν τον πήρα ήτανε μισός απο οτι είναι τώρα..πόσο ακόμα να μεγαλώσει? Εξάλλου, δέ νομίζω οτι μετά απο σχεδόν 2 μήνες, θα δεχτεί το pet-shop να τον πάρει πίσω.
Σαλιγκαράκια σκέφτομαι να πάρω, μ'αρέσουν πολύ..
Βέβαια προς το παρόν δέν φαίνεται να έχουν πρόβλημα τα ψάρια, και ας μήν ταιριάζουνε στο ίδιο ενυδρείο..οπότε προχωράω ως έχουν, και αμα συμβεί κάτι, βλέπουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-10, 13:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandr0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γλύφτης όταν τον πήρα ήτανε μισός απο οτι είναι τώρα..πόσο ακόμα να μεγαλώσει?
δε μπορεις να φανταστεις ποσο....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandr0s Εμφάνιση μηνυμάτων
, και ας μήν ταιριάζουνε στο ίδιο ενυδρείο..οπότε προχωράω ως έχουν, και αμα συμβεί κάτι, βλέπουμε..
αυτη ειναι λαθος αντιμετωπιση...δεν σου μιλανε τα ψαρια...κι αν το κανουν με τη συμπεριφορα τους εσυ δε το βλεπεις..
οταν θα το καταλαβεις θα ειναι απο το θανατο τους...διαβασε αυτο σε παρακαλω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-10, 13:36
alexandr0s Ο χρήστης alexandr0s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την άποψη αυτή, εξάλλου απο την εμπειρία που έχω στα υπόλοιπα κατοικίδιά μου, το βλέπω και με τα μάτια μου χρόνια τώρα...όμως..
Πες πχ. οτι 2-3 απο τα ψαράκια πρέπει να τα απομακρύνω...Πού να τα πάω? γιατί σίγουρα στο pet-shop δέν θα τα δεχτούνε πίσω..
Δεύτερο ενυδρείο δέν έχω για να τα βάλω..
Να σημειώσω εδώ, οτι απο όσα διάβασα ως τώρα, θα ήθελα να βάλω ζωοτόκα στο ενυδρείο μου...ποιά λοιπόν απο τις ράτσες δέν ταιριάζει αυτή τη στιγμή?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-10, 13:47
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

To αν το δεχτεί είναι υποκειμενικό στο κάθε πετ σοπ.Μπορείς να απευθυνθείς και σε άλλα πετ σοπ αν δεν τα δέχονται ή ακόμα και να βάλεις αγγελία εδώ στο σαίτ για να το χαρήσεις,να το ανταλλάξεις η να το πουλήσεις..για το άλλο με κάλυψε ο Πάνος αλλά εσύ αποφασίζεις!
-------------------------
Τα Tanichthys albonubes λέγονται και white cloud..με νερό δικτύου ίσως και να μπορείς να τα κρατήσεις με τα μπαλούν πλάτυ..ας μας βοηθήσουν οι πίο έμπειροι σε αυτό..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cpk2010 : 15-02-10 στις 13:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περίεργες φουσκάλες στην επιφάνεια του ενυδρείου fh84 Γλυκό νερό - Γενικά 30 30-10-09 22:59
κρουστα στην επιφάνεια candus Αρχάριοι γλυκού νερού 3 30-10-07 09:11
ψείρες στην επιφάνεια ? ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Γλυκό νερό - Γενικά 13 01-10-07 02:17
Φιλμ στην επιφάνεια Celda Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-10-05 10:23
Παράξενοι σχηματισμοί στην επιφάνεια newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 16:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09408 seconds with 16 queries