Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-11-09, 06:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Φοβερη αλλαγη! Σε πολυ λιγο χρονο εχεις καταφερει παρα πολλα! Εκτος απο τα "λαθακια" στο aquascape θελω να σου πω οτι πραγματικα εχω ψαρωσει και εγω με την υγεια των φυτων και τη δουλεια που εχεις κανει!! Αυτο το φιλτρο ειναι δυσκολο να το κρυψεις ... αν μπορεσεις αφαιρεσε το αν και για αυτο θα πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο και με μια χορδη κιθατας να το ξεκολλησεις! Εγω το εβγαλα με πετονια ... αλλα προσοχη στα χερια σου (φορα χοντρα γαντια)!!
Πριν κανεις οποιαδηποτε αλλαγη στο aquascape φαντασου στο μυαλο σου την εικονα ενος αρμονικου και ισσοροπημενου υποβρηχιου τοπιου και προσπαθησε να την αναπαραστησεις με τα υλικα που εχεις!
Εισαι ικανος για μεγαλα πραγματα! Βαλε τη μια κατω απο την αλλη φωτο με την εξελιξη του ενυδρειου σου και θα δεις ποσο μεγαλες αλλαγες εχεις κανει! Η επομενες φωτο σιγουρα θα ειναι ακομα καλυτερες! Συνεχισε ... εισαι σε σωστο δρομο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-11-09, 10:06
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερη αλλαγη! Σε πολυ λιγο χρονο εχεις καταφερει παρα πολλα! Εκτος απο τα "λαθακια" στο aquascape θελω να σου πω οτι πραγματικα εχω ψαρωσει και εγω με την υγεια των φυτων και τη δουλεια που εχεις κανει!! Αυτο το φιλτρο ειναι δυσκολο να το κρυψεις ... αν μπορεσεις αφαιρεσε το αν και για αυτο θα πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο και με μια χορδη κιθατας να το ξεκολλησεις! Εγω το εβγαλα με πετονια ... αλλα προσοχη στα χερια σου (φορα χοντρα γαντια)!!
Πριν κανεις οποιαδηποτε αλλαγη στο aquascape φαντασου στο μυαλο σου την εικονα ενος αρμονικου και ισσοροπημενου υποβρηχιου τοπιου και προσπαθησε να την αναπαραστησεις με τα υλικα που εχεις!
Εισαι ικανος για μεγαλα πραγματα! Βαλε τη μια κατω απο την αλλη φωτο με την εξελιξη του ενυδρειου σου και θα δεις ποσο μεγαλες αλλαγες εχεις κανει! Η επομενες φωτο σιγουρα θα ειναι ακομα καλυτερες! Συνεχισε ... εισαι σε σωστο δρομο!!
σας ευχαριστω πολυ ολους.ριξτε καμια ιδεα για το aquascape.θελω να με βοηθησε τε λιγο με τα ξυλα.να τα τοποθετησω ολα στην μια μερια;ποια κοκκινα να αφαιρεσω;ολα μου πανε σφαιρα.κλαδευω μια φορα την εβδομαδα.η κουμπα δεν προχωραει μονο τοσο γρηγορα γιατι μαλλον δεν βρισκει συστατικα στο υποστρωμα.στο ενυδρειο εχω ph 6 kh 4 gh 9.
απο ψαρακια υπαρχουν 20 rasbora espei 4 iriatherina werneri 6 sae 6 xray tetra και red cherry.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-09, 14:48
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

και ενα μικρο rescape μπας και φτιαξει λιγο η κατασταση.η φωτο ειναι απο κινητο και καπως μπερδεψα τα iso και τον φωτισμο.





__________________

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-11-09, 20:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τι είπες τώρα!

Πολλά συγχαρητήρια! Δεν έχω λόγια!

Υ.Γ. Περιμένω κι εγώ μαζί σου τις παρατηρήσεις του Αλέξανδρου, μπας και μάθουμε τίποτα κι εμείς οι ανίδεοι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-11-09, 15:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πανεμορφος κηπος!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-11-09, 06:18
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά μπράβο και αφού έχεις όρεξη ανέβα το παραπάνω σκαλοπάτι που σου λένε οι πιο έμπειροι.Θα τα πας περίφημα.
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-11-09, 10:58
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Απαράδεκτη πρασινίλα!! χαχαχα Πολύ καλό, μπράβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-11-09, 11:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Απο το καλο στο καλυτερο
Αστα να ερθουν στα ισια τους τα φυτα! Μετρα αμμωνια ... εμενα στο τελευταιο rescape σηκωσε ... και εχασα τις γαριδες μου .. μαλλον επειδη ανακατεψα την αμμο!
Πυκνωσε το σταργκρας... το ξυλο αριστερα φαινεται καπως .. ισως επειδη προσωπικα μου αρεσουν τα πιο λεπτα ξυλακια ..
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-11-09, 14:20
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

και καποιες καλυτερες φωτο.





__________________

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-11-09, 03:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Mπραβο Αντρεα. Τα φυτα σου ειναι σε αψογη κατασταση και μερικα ειδη ειναι αρκετα δυσκολα !
Μονο επειδη μου ζητηθηκε , κατ εξαιρεση, και με ολη την καλη και φιλικη διαθεση, θα ηθελα να σχολιασω το στησιμο σου. Ειναι καποια πραγματα που μπορεις να βελτιωσεις αλλα οχι τωρα που εκανες ηδη rescape. θα περιμενεις να ανακαμψουν τα φυτα σου και μελλοντικα απλως να τα λαβεις υπ οψιν σου.
Το ενυδρειο φυσικα ειναι ηδη πολυ ομορφο αλλα με λιγες διορθωσεις θα γινει ακομα πιο αρμονικο.

Παραθετω την φωτο και παρακατω τα σχολια:



-εχεις πολλα κοκκινα φυτα. Σχεδον ολη η πισω πλευρα αποτελειται απο κοκκινα φυτα. Δυο ειναι αρκετα, γι αυτο διαλεξε.. με το Χ σημαδευω αυτα που θα εδιωχνα εγω.Ξερω, δεν ειναι ευκολο, αλλα νομιζω οτι το πορτοκαλι/μωβ της rotundifolia θα πηγαινε τελεια με το φουξια μωβ της aromatica. Η macrandra ισως εμενε σαν μια μικρη πινελια στην αριστερη μερια αλλα η repens πρεπει να φυγει σιγουρα.

-το ξυλο αριστερα μοιαζει πιο πολυ σαν κλαδι και δεν ταιριαζει πουθενα. Χρειαζεσαι εναν σκληρο "σκελετο" (ξυλα, ριζες και πετρες) για το aquacape σου.

-Με καφε σου εχω πιθανες θεσεις για να βαλεις πετρες. Διαλεξε τουλαχιστον 3 αρκετα μεγαλες ωστε να μην κρυφτουν απο τα φυτα μελλοντικα.

-Κι επειδη οι πετρες με την blyxa πανε ωραια μαζι, με λευκο σου δειχνω πως θα μετακινουσα τις blyxa. Γενικα αυτο το φυτο δειχνει καλυτερα στην μεσαια ζωνη και κοντα στα τεταρτα και ακομα καλυτερα αν υπαρχει καποιο ξυλο ή πετρα διπλα.

-Οι πρασινοι κυκλοι με την τελεια στο κεντρο ειναι σκοτεινες περιοχες που πρεπει να γεμισουν.

-Οι κιτρινες γραμμες ειναι το μηκος στο οποιο πρεπει να κλαδευονται τα φυτα ωστε να κρατιουνται σε σχημα θαμνου και να πυκνωνουν με τον καιρο.

-Το θαλασσι Μ σε κυκλο , ειναι το H.micranthemoides. Θα το μετεφερα στην θεση της Ludwigia repens.

-Τα μπλε βελη δειχνουν πως πρεπει να στραφει το ξυλο με την moss.Τωρα δειχνει προς την εξωτερικη δεξια μερια του ενυδρειου. Το σωστο ειναι να δειχνει υπο την ιδια γωνια (45 μοιρες) αλλα προς το εσωτερικο.

-Το κοκκινο και το γαλαζιο βελος δειχνουν την ανταλλαγη θεσης αναμεσα στην Rotala και την Bacopa. Να θυμασαι οτι τα φυτα με το λεπτο φυλλωμα μπαινουν προς το κεντρο ενω τα πιο πλατυφυλλα προς τις γωνιες. Με αυτο το σκεπτικο εχεις τοποθετησει πολυ καλα το stargrass και την aromatica.

-Οι ανουμπιες πρεπει να μεταφερθουν λιγο προς τα εξω για να δημιουργησουν χωρο στα stem plants που σιγουρα θα σου χρειαστει για να δημιουργησεις τις φορμες και τις εναλλαγες που θα δωσουν ογκο και βαθος.

-Τα ιδανικα φυτα απο αυτα που εχεις για ναδημιουργησεις καλοκουρεμενους θαμνους, ειναι τα rotundifolia,micranthemoides,stargrass,umbrosum. με μια καλη τεχνικη κλαδεματος μπορεις να φτιαξεις οτι σχημα θαμνου θες.

-Το γρασιδι σχηματιζει ενα μεγαλο ισοσκελες τριγωνο στο κεντρο και δινει ανεπιθυμητη στατικοτητα και συμμετρια. Οι πετρες που σου προτεινα παραπανω θα το διορθωσουν αυτο εν μερει, αλλα προσπαθησε αυτη η περιοχη να δειχνει πιο ασυμμετρη και πιο φυσικη.

-Μου λειπει οπτικα καποιο πρασινο λεπτοφυλλο φυτο οπως, Limnophila aquatica, Cabomba, Myriophyllum, Mayaca..πιστευω οτι θα δημιουργουσε περισσοτερη πολυμορφια στους ογκους των φυτων.

Η τεχνικη στο κλαδεμα ειναι το Α και το Ω ! μαθε τα φυτα σου και δωσε τους σχημα ωστε να ζωντανεψει ο καμβας σου.
Οι επομενοι 2-3 μηνες θα ειναι "σχολειο" για να αποκοδικοπιησεις τιε τεχνικες του aquascaping, μετα τα πραγματα θα γινουν ευκολοτερα, θα το δεις.
Καλη επιτυχια φιλε μου !!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-11-09, 09:51
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

φιλε μου καλε.σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να γραψεις ολο αυτο το σχολιο.θα ακολουθησω πιστα τις συμβουλες σου αλλα μελλοντικα οπως ειπες.θα ηθελα να σε ευχαριστησω και δημοσια οχι μονο για τις συμβουλες σου αλλα και για τα κλαδεματα που μου εχεις στειλει.το μονο που με χαλαει σε ολο αυτο ειναι που πρεπει να διωξω αγαπημενα μου φυτα που πανε τελεια.αλλα τι να κανουμε η τεχνη θελει θυσιες.θα επανελθω μελλοντικα με καλυτερες φωτο αλλα και με νεο aquascape.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-11-09, 10:12
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε!
φοβερο ενυδρειο,που σφυζει απο ζωντανια!

Οσο πειραματιζεσε με το aquascape θα βρεις το ιδανικο αποτελεσμα καποια στιγμη.
Μην σε ανχωνει!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-11-09, 19:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μαζί με τον Αντρέα, Αλέξανδρε, ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα, ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη η παραπάνω ανάλυση!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-11-09, 18:54
Το avatar του χρήστη focus
focus Ο χρήστης focus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2009
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-11-09, 21:50
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas213 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα μικρο update μετα απο μερικους μηνες.co2 180 φυσσαλιδες περιπου φωτισμος 1 watt/λιτρο.















φιλε,το ενυδρειο σου απλα γ.......!!!!μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-12-09, 12:31
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Απλά συγχαρητήρια!!!!!
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Οι γαρίδες δεν επιρρεάζονται αρνητικά από τα λιπάσματα και τα νιτρικά??
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-12-09, 14:44
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panospkk Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά συγχαρητήρια!!!!!
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Οι γαρίδες δεν επιρρεάζονται αρνητικά από τα λιπάσματα και τα νιτρικά??
δεν ειχα καποιο προβλημα.τωρα το ενυδρειο ξεστηνετε και εχει μπει αγγελια στο φορουμ.αν σε ενδιαφερει κατι οκ;σε ευχαριστω πολυ παντως για τα σχολια σου
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-12-09, 16:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιατί το ξεστήνεις αυτό το διαμάντι? Αν ήμουν πιο κοντά θα το αγόραζα ολόκληρο και δεν θα πείραζα τίποτε. Απλά υπέροχο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-12-09, 08:22
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas213 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειχα καποιο προβλημα.τωρα το ενυδρειο ξεστηνετε και εχει μπει αγγελια στο φορουμ.αν σε ενδιαφερει κατι οκ;σε ευχαριστω πολυ παντως για τα σχολια σου

Είμαι από Χαλκίδα Θα ήθελα τις γαρίδες αλλά είμαστε πολύ μακρυά.
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-12-09, 18:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το ξεστήνεις αυτό το διαμάντι? Αν ήμουν πιο κοντά θα το αγόραζα ολόκληρο και δεν θα πείραζα τίποτε. Απλά υπέροχο.
Δεν φτανει να το παρεις, πρεπει να ξερεις και να το συντηρεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07031 seconds with 15 queries