Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-17, 19:10
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Θανατηφόρος θεραπεία;

Mετά από σαραπέντε μέρες απουσίας, επέστρεψα!
Στο ενυδρείο μου, υπήρχε αυτόματη, ταίστρα, ψύξη με ανεμιστήρες αυτόματη πλήρωση, ενώ γινόταν εβδομαδιάια επίσκεψη ατόμου και αλλαγή νερού 30%, από γνωστό μου άτομο, χωρίς όμως καμία άλλη συντήρηση! Με αυτo το τρόπο χάθηκε απλά μόλις ένα ψαράκι για αγνώστους λόγους, και το ενυδρείο απλά μετατράπηκε σε μία πολύ πυκνοφυτεμένη ζούγκλα! Μετά από ένα πολύ καλό κλάδεμα και καθαρισμό του ενός από τα δύο φίλτρα μου, διαπίστωσα επίσης προς μεγάλη μου έκπληξη πως το μόνο που είχε συμβεί ήταν η καταστροφή του γρασιδιού και η εξασθένηση, ορισμένων άλλων απαιτητικών φυτών καθώς η 'ζουγκλα'' δεν τους επέτρεπε να λάβουν το απαιτούμενο φως, ίσως και τροφή , ενώ τα τζάμια και οι μετρήσεις , ήταν ακριβώς όπως τις άφησα, προς μεγάλη μου χαρά και έκπληξη! Επιπλέον δύο neon κάτι περίεργες φουσκάλες στο στόμα τους και ήταν κάπως ταλαιπωρημένα , μάλλον καθώς λόγω αυτού του προβλήματος, δεν μπορούσαν μάλλον, να φάνε κανονικά! Κάτι τέτοιο είχε ξανασυμβεί, προ εξαμήνου και το είχα καταπολεμίσει σχετικά αποτελεσμαρικά με Εσχα 2000 ( είχα χάσει τα δύο από τα 5 νοσούντα ψάρια και τα υπόλοιπα είχαν πλήρως θεραπευθεί). Επιπλέον υπήρχαν εκεί ίσως ελαφρώς ενυσχυμένα, κάποια σημάδια στα Columbian Tetra τα οποία βρίσκονταν στο σώμα των ψαριών χωρίς να επιρεάζουν τη συμπεριφορά τους, εδώ και τέσσερις μήνες και δεν είχα καταφέρει να θεραπεύσω! Αποφασισμένος να αντιμετωπίσω και λόγω ελείψεως του Εσχα στην αγορά, πήρα σβάρνα τα μαγαζιά ψάχνοντας να βρώ κατάλληλα εναλακτικά φάρμακα και θεραπεία, καθώς εντόπισα και άλλα δύο neon με παρόμοια προβλήματα, τα οποία ήταν και αδύνατον να τα πιάσω καθώς κρύβονταν συνεχώς! Ενας από τους υπαλλήλους, pet shop, μου πρότεινε θεραπεία με σκευάσματα της ΑΡΙ το MELAFIX σε συνδιαμό με το PIMAFIX, τα οποία όπως με διαβεβαίωσε, ότι δε βλάπτουν τα σαλιγγάρια και τις γαρίδες, μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί και να θεραπεύσουν και τις δύο ασθένεις, και των neon και των Columbian Tetra. Αποφάσισα να τα δοκιμάσω αφού επιβεβαίωσα τα λεγόμενα του υπαλλήλου και τις δοσολογίες και από τις οδηγίες των σκευασμάτων! Τα χρησιμοποίησα ακριβώς όπως μου είπαν, και έγραφαν οι οδηγίες! Στη τρίτη από της επτά ημέρες της θεραπείας, όταν άναψαν τα φώτα είδα εικόνα καταστροφής. Καμιά δεκαριά ψάρια επέπλεαν τουμπανιασμένα, ενώ τα υπόλοιπα, ήταν καταφανώς σε άσχημη κατάσταση, είχαν χάσει το χρώμα τους βαριανάσαιναν, και άρχιζα να τα χάνω με ρυθμό σχεδόν ένα κάθε λεπτό! Μη ξέροντας τι να κάνω είχα αρχίσει σχεδόν αμέσως αλλαγή νερού! Βλέποντας όμως τη κατάσταση και την ταχύτητα που έχανα τα ψάρια, αποφάσισα, πως δε θα μπορούσα να περιμένω να αδειάσει το νερό και άρχισα ταυτόχρονα αναπλήρωση, ξοδεύοντας και τα 220λτ του δοχείου αναπλήρωσης ελπίζοντας να αραιώσω την τοξικότητα του νερού καθώς η πρώτη μου σκέψη ήταν πως είτε τα φάρμακα ήταν τοξικά για τα ψάρια, ή είχαν καταστρέψει τη βιολογία των φίλτρων! Η μέτρηση όμως της αμωνίας από δείγμα που πήρα λίγο αφότου άρχισα την αλλαγή νερού και την αναπλήρωση ήταν 0, όπως και τα νιτρώδη και νιτρικά, ενώ το ΡΗ 6.4 όπως συνήθως! Εντομεταξύ έχασα σχεδόν τριάντα από τα εξήντα πέντε ψάρια μου, και κάποιες λίγες σε σχέση με το πληθισμό red chery, όπως και τα τρία μεξικάνικα καραβιδάκια μου! Μετά από αλλαγή, εικάζω τουλάχιστον 80% και κατανάλωση, όλου του αποθέματός του παρασκευασμένου μου νερού, συμπλήρωσα, με φιλτραρισμένο νερό βρύσης, μόλις έφτασε, σε ΡΗ 7.2. Αποτέλεσμα, να ξαναέχω γεμάτο ενυδρείο με ΡΗ 6.9 και θερμοκρασία 25 βαθμούς, αντί για 26.6 που είχα πριν ξεκινήσω αυτό τα αυτοσχέδιο ''σχέδιο εκτάκτου ανάγκης''. Στα μισά της διαδικασίας, σταμάτησα να χάνω ψάρια και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής
Από τα 8 blue Tetra επιβίωσε 1, από τα 12 neon 6 ( τα δύο άρρωστα!), από τα 9 Columbian Tetra τα 4, από τα δώδεκα phantom tetra και τα 12!, ενω από τους 12 ροδόστομους γλύτωσαν 2), από το 12 lemon Tetra τα 10! ;Eχουν περάσει τρεις μέρες από το ''φιάσκο'', τα εναπομείναντα ψάρια μου, έχουν ξαναβρεί μεν το χρώμα τους, έχουν όμως κάποια από αυτά αρχίσει φθορές στα πτερύγιά τους, εικάζω από το στρές! Τι διάλο συνέβει; H αμωνία παραμένει 0 όπως και τα νιτρικά και τα νιτρώδη! Είναι δυνατόν τέτοια καταστροφή να προκλήθηκε από τα φάρμακα της ΑPΙ; Δεν μπορώ να το πιστέψω μεν, αλλά δε βρίσκω και καμιά άλλη λογική εξήγηση!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-17, 20:36
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλησπέρα , στο ενυδρείο είχες παράλληλα κάποια αεραντλία ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-17, 20:55
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Υπάρχει αερανλία που μπαίνει σε λειτουργεία μόλις σβήσουν τα φώτα, ούτως ώστε να βοηθά το βράδυ που γίνεται περισσότερη κατανάλωση με την αναπνοή των φυτών!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-17, 21:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν παίζει να ειναι απο μελαφιξ και πιμαφιξ.
Κατι αλλο επεσε μεσα στο ενυδρειο.
Μαζικοι θανατοι = τοξικότητα - δηλητηριαση.

Γυροφερνει κανεις αλλος στο σπίτι το ενυδρείο;
Ψεκασες το σπίτι μηπως;
Εβαψες;
Σκεψου μηπως εγινε καμια τετοιου ειδους εργασια στο σπιτι η επεσε κατι η επιασες κατι τοξικο με τα χερια και μετα τα εβαλες στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-17, 23:21
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Η κοινή λογική είναι πως πρόκειται για κάποιου είδους δηλητηρίαση! Και εμένα μου φαίνεται περίεργο να προκλήθηκε από τα εν λόγω σκευάσματα καθώς η ΑΡΙ είναι μία πολύ σοβαρή εταιρεία, ώστε να πωλεί φάρμακα τοξικά για τα ψάρια! Το χειρώτερο που θα μπορούσε λογικά να συμβεί θα ήταν να μην έχει απλά κανένα αποτέλεσμα! Επιπλέον τα συνήθη θύματα από φάρμακα, τέτοιου είδους, είναι οι γαρίδες και τα σαλιγγάρια και αυτά ουσιαστικά δεν έδειξαν αντίστοιχη ευαισθησία με τα ψάρια. Επέδειξαν όμως μία αξιοσημείωτα περίεργη συμπεριφορά. Πολύ μεγάλος αριθμός από αυτές, είχε ανέβει πάνω στο αυτοσχέδιο φίλτρο μου στο πάνω μέρος του που λειτουργεί και ως σκίμερ. Οι περισσότερες από τις νεκρές γαρίδες ήταν ακριβώς τέτοιες γαρίδες που αντί να φύγουν από το σφουγγάρι του φίτρου, όταν άρχισε η αλλαγή νερού, έμειναν πάνω στο σφουγγάρι, παρότι το νερό αποτραβιώταν και χαμήλωνε η στάθμη. Ηταν δε ιδιαίτερα επίμονες σε αυτό και παρότι, τις απομάκρυνα με το χέρι, αυτές ξαναγύριζαν παρότι, το νερό είχε σχεδόν αποτραβηχθεί!, πράγμα που δεν έχει ξανασυβεί! Επί ευκαιρία, άλλη μία από τις εργασίες που έκανα στο εν λόγω φίλτρο, ήταν να κολήσω με την ειδική κόλλα java moss στα τοιχώματα του φίλτρου. Χρησιμοποίησα αρκετά μεγάλη ποσότητα (σχεδόν το μισό σωληνάριο) για να φτιάξω ένα χαλάκι πάνω στα τοιχώματά του. Αυτή την κόλλα ( την flourish Glue της seachem) Για πρώτη φορά την χρησιμοποίησα σε μεγάλη κλίμακα, αλλά επίσης υποτίθεται, πως είναι ειδική για να μη βλάπτει τα ψάρια! Επιπλέον καθώς έβγαλα τότε το φίλτρο για καθαρισμό συντήρηση του κυκλοφορητή, και για το κόλημα της java moss που είχε ξεκολήσει ή φύγει, έφυγε στο νερό μία μικροποσότητα, βρωμιάς από το φίλτρο, η οποία αποροφήθηκε από το δεύτερο φίλτρο, μέσα σε λίγα λεπτά, καθαρίζοντας ξανά το νερό! Αλλο χημικό δεν έβαλα! Χρησιμοποίσα επίσης καινούργια κατεψυγμένη τροφή που αγόρασα μαζί με τα φάρμακα της ΑΡΙ, εμποτισμένο με συμπλήρωμα διατροφής και βιταμίνες ( Vitachem της Boyd Enterprises) με σκοπό την ενδυνάμωση των ψαριών μετά από τη σαραπενταήμερη διατροφή τους μόνο με grains από τη ταίστρα, που ήταν η μόνη τροφή τους μαζί με λίγες φλούδες αγγουριού, ντομάτας, ή φρούτων που τοποθετούσαν όσο έλειπα μία φορά την εβδομάδα στα ενυδρείο! Αυτά ήταν τα μόνα έξτρα χημικά που πρόσθεσα, ενώ δεν έβαψα ούτε, ψέκασα το χώρο του ενυδρείου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-17, 08:31
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κοινή λογική είναι πως πρόκειται για κάποιου είδους δηλητηρίαση! Και εμένα μου φαίνεται περίεργο να προκλήθηκε από τα εν λόγω σκευάσματα καθώς η ΑΡΙ είναι μία πολύ σοβαρή εταιρεία, ώστε να πωλεί φάρμακα τοξικά για τα ψάρια! Το χειρώτερο που θα μπορούσε λογικά να συμβεί θα ήταν να μην έχει απλά κανένα αποτέλεσμα! Επιπλέον τα συνήθη θύματα από φάρμακα, τέτοιου είδους, είναι οι γαρίδες και τα σαλιγγάρια και αυτά ουσιαστικά δεν έδειξαν αντίστοιχη ευαισθησία με τα ψάρια. Επέδειξαν όμως μία αξιοσημείωτα περίεργη συμπεριφορά. Πολύ μεγάλος αριθμός από αυτές, είχε ανέβει πάνω στο αυτοσχέδιο φίλτρο μου στο πάνω μέρος του που λειτουργεί και ως σκίμερ. Οι περισσότερες από τις νεκρές γαρίδες ήταν ακριβώς τέτοιες γαρίδες που αντί να φύγουν από το σφουγγάρι του φίτρου, όταν άρχισε η αλλαγή νερού, έμειναν πάνω στο σφουγγάρι, παρότι το νερό αποτραβιώταν και χαμήλωνε η στάθμη. Ηταν δε ιδιαίτερα επίμονες σε αυτό και παρότι, τις απομάκρυνα με το χέρι, αυτές ξαναγύριζαν παρότι, το νερό είχε σχεδόν αποτραβηχθεί!, πράγμα που δεν έχει ξανασυβεί! Επί ευκαιρία, άλλη μία από τις εργασίες που έκανα στο εν λόγω φίλτρο, ήταν να κολήσω με την ειδική κόλλα java moss στα τοιχώματα του φίλτρου. Χρησιμοποίησα αρκετά μεγάλη ποσότητα (σχεδόν το μισό σωληνάριο) για να φτιάξω ένα χαλάκι πάνω στα τοιχώματά του. Αυτή την κόλλα ( την flourish Glue της seachem) Για πρώτη φορά την χρησιμοποίησα σε μεγάλη κλίμακα, αλλά επίσης υποτίθεται, πως είναι ειδική για να μη βλάπτει τα ψάρια! Επιπλέον καθώς έβγαλα τότε το φίλτρο για καθαρισμό συντήρηση του κυκλοφορητή, και για το κόλημα της java moss που είχε ξεκολήσει ή φύγει, έφυγε στο νερό μία μικροποσότητα, βρωμιάς από το φίλτρο, η οποία αποροφήθηκε από το δεύτερο φίλτρο, μέσα σε λίγα λεπτά, καθαρίζοντας ξανά το νερό! Αλλο χημικό δεν έβαλα! Χρησιμοποίσα επίσης καινούργια κατεψυγμένη τροφή που αγόρασα μαζί με τα φάρμακα της ΑΡΙ, εμποτισμένο με συμπλήρωμα διατροφής και βιταμίνες ( Vitachem της Boyd Enterprises) με σκοπό την ενδυνάμωση των ψαριών μετά από τη σαραπενταήμερη διατροφή τους μόνο με grains από τη ταίστρα, που ήταν η μόνη τροφή τους μαζί με λίγες φλούδες αγγουριού, ντομάτας, ή φρούτων που τοποθετούσαν όσο έλειπα μία φορά την εβδομάδα στα ενυδρείο! Αυτά ήταν τα μόνα έξτρα χημικά που πρόσθεσα, ενώ δεν έβαψα ούτε, ψέκασα το χώρο του ενυδρείου!
Παρότι δεν έχω βρει την "αιτία του κακού" έχω απορίψει τη περίπτωση δηλητηρίασης από τα φάρμακα. Ξανά έκανα τις μετρήσεις. Όλες είναι καλές εκτός από τις σκληρότητες του νερου όπου έχω GH 9 και ΚΗ 6 ενώ το ΡΗ έχει " κατσικωθεί" στο 6.7 και εδώ και δύο μέρες , όλα όμως φυσιολογικά υπό την έννοια, ότι έγινε μεγάλη αλλαγή νερού χωρίς πλήρη προετοιμασία . Σκέφτομαι να ξανά ξεκινήσω τη θεραπεία! Που διέκοψα καθώς τα ψάρια δείχνουν πια άρρωστα από ότι όταν ξεκίνησα. Ελπίζω να κάνω το σωστό!

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-17, 08:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Τα ψάρια άρχισαν να πεθαίνουν όσο τάϊζες κατεψυγμένη ή από πριν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-17, 17:22
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τα ψάρια πρωτοταίστηκαν με τη νέα κατεψυγμένη τροφή την πρώτη και τη δεύτερη μέρα της θεραπείας ενώ στο ίδιο μπωλ που μπήκαν για να ξεπαγώσουν τα κυβάκια, είχα προσθέσει και από καμιά δεκαριά σταγόνες βιταμινών, με σκοπό να ενδυναμώσω τα ψάρια που έμπαιναν σε θεραπεία! Οι θάνατοι άρχισαν τη τρίτη μέρα της θεραπείας και έγιναν αντιληπτοί μόλις άναψαν τα φώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-17, 18:25
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια πρωτοταίστηκαν με τη νέα κατεψυγμένη τροφή την πρώτη και τη δεύτερη μέρα της θεραπείας ενώ στο ίδιο μπωλ που μπήκαν για να ξεπαγώσουν τα κυβάκια, είχα προσθέσει και από καμιά δεκαριά σταγόνες βιταμινών, με σκοπό να ενδυναμώσω τα ψάρια που έμπαιναν σε θεραπεία! Οι θάνατοι άρχισαν τη τρίτη μέρα της θεραπείας και έγιναν αντιληπτοί μόλις άναψαν τα φώτα.
Εχω ακουσει πως το μελαφιξ ειναι πιο δυνατο απο οτι πρεπει και συνηθως βαζουμε 70% απο την δοση αλλα δεν νομιζω να ευθυνεται αυτο αν και πεζει να βοηθησε. Εγω πιστευω πως η νεα τροφη κατι ειχε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-17, 19:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια πρωτοταίστηκαν με τη νέα κατεψυγμένη τροφή την πρώτη και τη δεύτερη μέρα της θεραπείας ενώ στο ίδιο μπωλ που μπήκαν για να ξεπαγώσουν τα κυβάκια, είχα προσθέσει και από καμιά δεκαριά σταγόνες βιταμινών, με σκοπό να ενδυναμώσω τα ψάρια που έμπαιναν σε θεραπεία! Οι θάνατοι άρχισαν τη τρίτη μέρα της θεραπείας και έγιναν αντιληπτοί μόλις άναψαν τα φώτα.
Αφού έγινε έτσι κι εγώ θεωρώ πιο σοβαρό ενδεχόμενο να έφταιξε η τροφή.
Δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη στις συνθήκες διατήρησης/μεταφοράς των κατεψυγμένων.
Βέβαια, υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε χωρίς εξέταση των νεκρών ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-17, 21:26
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εγώ εχασα το πάκου μου απο κατεψυγμενη πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-17, 11:07
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Και εμένα με προβλημάτησε το θέμα της τροφής. Μάλιστα όταν την πρωτοέφερα στο σπίτι είχε μερικώς αποψυχθεί! ¨Ομως τάισα με αυτήν σε δύο διαφορετικά ενυδρεία, και έχω ξαναταίσει με αυτήν άλλες δύο φορές χωρίς κανένα σύμπτωμα δηλητηρίασης! Επίσης επαναλαμβάνω τη θεραπεία και σήμερα είμαι στην 6η από τις επτά ημέρες, με ελαφρώς μικρότερη δοσολογία 15% της συνιστόμενης. Δεν υπάρχουν, παρόμοια συπτώματα, με τη προηγούμενη φορά, πέραν από την ενόχληση των 4 Κuhli που έχω τα οποιά δείχνουν σχεδόν πάντα με την προσθήκη κάποιων φαρμάκων κάποιο είδος εκνευρισμού!
Το προηγούμενο φαινόμενο ήταν κάποιο είδος οξείας δηλητηρίσαης που δυστυχώς δεν έχω εντοπίσει την αιτία! Δεν πρέπει να ήταν αμωνία, καθώς οι μετρήσεις εξακολουθούν να είναι σχεδόν μηδενικές, με δύο διαφορετικά τεστ! Τείνω να πιστέψω πως οφείλεται σε κάτι από την σχετικά απότομες αλλαγές που έγιναν, (καθαρισμός του ενός φίλτρου, προσθήκη φρσκων τροφών, γεναίο κλάδεμα, σκούπα βυθού, επαναλίπανση, φαρμακευτική αγωγή κ.τ.λ). Ϊσως όλα αυτά μαζί ή κάποια από αυτά δημιούργησαν κάποια απότομη αλλαγή στο ενυδρείο που δεν είναι ανιχνεύσιμη με με τα κλασικά τεστ αμωνίας, νιτρωδων, νιτρικών και ΡΗ. Το ενυδρείο ήταν αφημένο σχεδόν στη τύχη του για σαραπέντε μέρες, (γινόταν μόνο αυτόματη αναπλήρωση και εβδομαδιαία αλλαγή νερού). Ισως η απότομη και μαζική επέμβαση κάτι προξένησε που δυστυχώς δεν το εντόπισα, ωστε να αποφύγω το ίδιο λάθος στο μέλλον! Ενδέχεται να ήταν και ηραγδαία αλλαγή στο μικροκλίμα του ίδιου του δωματίου του ενυδρείου, που παρέμενε κλειστό καλοκαιριάτικα και άνοιγε παρά μόνο, για λίγα λεπτά κάθε εβδομάδα και ίσως δεν αεριζόταν επαρκώς! ϊσως τραβηγμένο, αλλά όχι και απίθανο, αν σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για δωμάτιο 3Χ3μ το οποίο φιλοξενεί δύο ενυδρεία ένα 60λτ και ένα 450 το οποίο επιπλέον διαθέτει και CO2. Bέβαια οι θάνατοι έγιναν μία εβδομάδα αργότερα και αυτή η εξήγηση μου φαίνεται και εμένα, τραβηγμένη από τα μαλλιά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θεραπεία Ick και τα αποτελέσματα. Lampiris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 29-09-08 10:15
Θεραπεία ή όχι?? gbikes Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-03-08 20:20
Μετά από θεραπεία geokary Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 29-03-07 14:35
Θεραπεία με αλάτι klime Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 16-01-07 14:48
Θεραπεία Ick με αλάτι qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 19-03-05 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06491 seconds with 15 queries