Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-13, 21:24
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή SOS: Fantail με αέρα στην κοιλιά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 6/9/13
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): Φυτεμένο
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80χ35χ45 100λτ ωφέλιμο
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: ~4,3 μήνες
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 2 fantail (1 πορτοκαλί, 1 calico)
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 2 physa fontinalis ~1cm, μάλλον πολλά μικρά μέσα στο φίλτρο
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% ανά εβδομάδα
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 4/11/13
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές /ημέρα διάφορες τροφες(*1), Σάββατο νηστεία, Κυριακή αρακά

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: 8.2
2.KH: 9
3.GH:10
4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 5
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: NH3-pH-GH-KH API, NO2-NO3 Sera
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 fantail (το πορτοκαλί)
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 6/11
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : 3,5-4
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: πρησμένη κοιλιά (κάτω-πίσω), πτερύγια τεντωμένα
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : 6/11 (χθες) άρχισε να κολυμπάει περίεργα (άτσαλα) και περιστασιακά ανέπνεε στην επιφάνεια, σήμερα το πρωί ανέβενε συχνά στην επιφάνεια και έβαλα αεραντλία, τώρα γυρνάει συχνά ανάποδα και αναπνέει για αρκετή ώρα στην επιφάνεια.
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): μάλλον αυξημένη
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: δεν μπορώ να διακρίνω
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ναι (είναι και λαίμαργο)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Δείχνει να έχει αίσθηση του προσανατολισμού, όταν κολυμπάει είναι όρθιο κανονικά αλλά μόλις σταματήσει γυρνάει στο πλάι ή ανάποδα και παρασύρεται από το ρεύμα. Καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να κατέβει στο βυθό. Έχει περάσει odinium που ανιμετωπίστηκε επιτυχώς με αλάτι 0,2% και ESHA Exit χ 3 ημέρες


ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το άλλο fantail δείχνει φυσιολογικό αν και περιστασιακά αναπνέει και αυτό στην επιφάνεια για 1-2 δευτερόλεπτα.
Οι μετρήσεις ΝH3, NO2, NO3 έγιναν πριν μία ώρα. Πριν την αλλαγή (4/11) το NO3 ήταν περίπου 7-8.
Έχω ακόμη μια έξαρση αλγών που δεν έχω ακόμη προσδιορίσει τι είδος/είδη είναι (θα ανεβάσω φωτό μόλις μπορέσω να βγάλω κάποιες που να φαίνεται καθαρά)

*1 - Τροφές: 1 γευμα Tropical Super Goldfish mini sticks (κύρια τροφή) + 1 γεύμα:
- Nutrafin Sinking Goldfish pellets ή
- Tropical Krill flake ή
- O.N. Spirulina flakes ή
- μπρόκολο (βρασμένο 3min)

Διόρθωση: το ph στην τελευταία μέτρηση ήταν 8 (μέχρι τότε ήταν σταθερά 8,2)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-13, 22:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα συμπτωματα ειναι τα συνηθη της ασθενειας της νηκτικης κυστης (swim bladder). Ριξε μια ματια και σε αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-13, 22:30
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ναι το έχω δεί, και έχω διαβάσει γενικά και σε άλλα site για το swimbladder και από ότι έχω καταλάβει αυτό που συμβαίνει σε αυτή την περίτωση είναι ότι χάνει την αίσθηση του προσανατολισμού (πάνω - κάτω).

Όμως το δικό μου δεν έχει χάσει την αίσθηση του προσανατολισμού (αντιθέτως δείχνει να έχει πολύ καλή αίσθηση προσανατολισμού) - απλά η κοιλιά του δείχνει να είναι ελαφρύτερη από το νερό με αποτέλεσμα να γυρνάει ανάποδα ή στο πλάι. Με μαγάλη προσπάθεια (έντονη κίνηση πτερυγίων αλλά και του σώματος) επανέρχεται στην φυσιολογική στάση (όρθιο). Μόλις σταματήσει την προσπάθεια γυρνάει προς το πλάι. Επιπλέον κολυμπάει πολύ έντονα για να καταφέρει να πλησιάσει στο βυθό. Από όλα αυτά συμπεραίνω ότι το πρόβλημα δεν είναι έλλιψη προσανατολισμού αλλά απλά το αποτέλεσμα της άνωσης (λόγω διόγκωσης της κοιλιάς).
-------------------------
Ξέχασα ακόμη να αναφέρω ότι τις πρώτες 2 φορές που του έδωσα αρακά, μετά από λίγες ώρες είχε ένα έντονο εξόγκομα στο πίσω κάτω μέρος της κοιλιάς το οποίο εξαφανιζόταν αφού έκανε κακά. Τις τελευταίες φορές δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Να πώ επίσης ότι τον αρακά τον λιώνω στο χέρι μου σε μικρά κοματάκια (κάποιο μέρς αναγκαστικά διαλύεται στο νερό και χάνεται).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 07-11-13 στις 22:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-13, 00:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σιγουρα δεν ειναι dropsy ετσι? (λεπια ανοιχτα σαν κουκουναρι)

Ψαξε για goldfish constipation epsom bath
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-13, 00:34
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Όχι dropsy δεν είναι, τα λέπια του δεν είναι σηκωμένα.

Όσο όμως διαβάζω και ψάχνω, τοσο πιστεύω ότι ο nazgul έχει δίκιο (έχει εγκλωβιστεί αέρας στη νηκτική κύστη και δεν μπορεί να φύγει). Αυτό που δεν ξέρω είναι τι το προκάλεσε: διατροφή ή έλλειψη οξυγόνου (οπότε ανέπνεε αέρα από την επιφάνεια για να αναπληρώσει)
Σύμφωνα με αυτό http://www.goldfish-emergency.com/vi...php?page_id=70 είναι διατροφή. (Ακόμη λέει ότι η αεραντλία μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση)
Την τροφή την μουλιάζω πάντα. Δυστυχώς δεν μπορώ να ταίσω πάνω από 2 φορές την ημέρα και το πρόβλημα είναι ότι αυτός είναι πολύ λαίμαργος (μπορεί να βάλει στο στόμα του όλη την τροφή που θα ρίξω πριν αρχίσει να την "μασάει" / καταπίνει). Αντίθετα το άλλο θα φάει μια μπουκιά θα περιμένει να την καταπιεί και μετά θα φάει την επόμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-13, 09:05
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Αν διορθώθηκε το προβλημα, από μόνο του, οφειλόταν σίγουρα στην τροφή που ταίζεις. Αν όχι, χρειαζεται απομόνωση και παρακολούθηση.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές /ημέρα διάφορες τροφες(*1), Σάββατο νηστεία, Κυριακή αρακά
Την μία νηστεία και την επόμενη καθαρτικό.Τα εξαντλείς χωρίς λόγο.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-13, 09:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη σχέση με τα χρυσόψαρα
αλλά νομίζω ότι έχουμε σίγουρη περίπτωση βλάβης στη νυκτική κύστη.
Υπάρχουν διάφορες αιτίες για να προκληθεί και μια μπορεί να είναι η εισρόφηση αέρα μαζί με την τροφή όταν το ψάρι τρέφεται στην επιφάνεια
(τα fantail έχω διαβάσει ότι λόγω του σχήματος του στόματος είναι πιο επιρρεπή σ' ένα τέτοιο ενδεχόμενο) αλλά μπορεί η αιτία να είναι μόλυνση από βακτήρια ή ιούς.
Δεν ξέρω πολλές περιπτώσεις που έχει θεραπευτεί αλλά θέλει προσπάθεια.
Προτείνω άμεση μεταφορά σε καραντίνα.
Αφού κάνεις νηστεία και μετά δίνεις αρακά αν ήταν απόφραξη νομίζω θα το είχε ξεπεράσει.
Γι αυτό προτείνω αγωγή με γενική αντιβίωση πχ esha2000 ή αγωγή με flagyl όπως περιγράφεται εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ighlight=bloat
Στη διάρκεια της θεραπείας μη το ταίζεις.
Στην πρώτη περίπτωση πριν βάλεις το φάρμακο κάνε καθημερινά μια αλλαγή νερού με αντιχλώριο που περιέχει aloe vera.
Καλή οξυγόνωση του νερού της καραντίνας και όχι έντονος φωτισμός (του χώρου αρκεί).

Καλή επιτυχία!

(και θα πρότεινα εφ' εξής προληπτικά να μουλιάζεις την τροφή πριν την δίνεις για να μην επιπλέει στην επιφάνεια)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-13, 10:26
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διορθώθηκε το προβλημα, από μόνο του, οφειλόταν σίγουρα στην τροφή που ταίζεις.
Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα σήμερα το πρωι που ήταν πολύ καλύτερα (όχι όμως εντελώς καλά). Από ότι φαίνεται το πρόβλημα εκδηλώθηκε μετά το απογευματινό τάισμα (σπιρουλίνα). Δεν εννοώ βέβαια ότι το συγκεκριμενο γεύμα το προκάλεσε, αλλά απλώς ότι οδήγησε στην εκδήλωση μιας προϋπάρχουσας κατάστασης. Το θέμα μου τώρα είναι να βρω τι αλλαγές στη ρουτίνα ταίσματος πρέπει να κάνω ώστε να αποφύγω άλλα περιστατικά στο μέλλον.

Παραμένει βέβαια και το ερώτημα γιατί ανέβενε στην επιφάνεια για αέρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Την μία νηστεία και την επόμενη καθαρτικό.Τα εξαντλείς χωρίς λόγο.
Μετά από πολύ ψάξιμο, εδώ μέσα κυρίως, κατέληξα ότι είναι μια συνήθης πρακτική για να διατηρείται το πεπτικό τους σύστημα σε καλή κατάσταση χωρίς αποφράξεις. Πιθανόν και να έχω βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(και θα πρότεινα εφ' εξής προληπτικά να μουλιάζεις την τροφή πριν την δίνεις για να μην επιπλέει στην επιφάνεια)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Την τροφή την μουλιάζω πάντα. ...
Μάλιστα τα sticks/pellets τα μουλιάζω για περισσότερη ώρα για να μαλακώσουν.

Παλιότερα είχα παρατηρήσει περιττώματα-κορδόνι (~ 1-1,5 μήκος σώματος) που ήταν μάλιστα πολύ σκληρά, σε σημείο να είναι άκαμπτα καθώς το ψάρι κολυμπάει. Τις τελευταίες όμως 2 εβδομάδες τα περιττώματα είναι συνήθως μικρά και ποτέ δεν τα έχω δεί να κρέμονται. Το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι το χρώμα τους είναι τις περισσότερες φορές ίδιο/παραπλήσιο με της τροφής. Ειδικά ο αρακάς είναι σαν να βγαίνει ανέπαφος (απλά σε άλλο σχήμα και είναι πιο χοντρά από τα συνήθη περιττώματα) αλλά μετά από αρκετές ώρες - όχι μετά από 5-10 λεπτά από το τάισμα όπως αναφέρεται σε αρκετά άρθρα. Επίσης ο αρακάς δείχνει να του προκαλεί δυσφορία (αλλά λιγότερο πλέον από ότι παλιότερα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-13, 11:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δώσε λίγη προσοχή και στις αλλαγές σου, δηλ. αργά αργά να προστίθεται το νέο νερό. κάποια πιο ευαίσθητα σοκάρονται με την ξαφνική αλλαγή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-13, 10:46
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

@maria_p: Το νερό της αλλαγής το προετοιμάζω σε δοχείο 24h πριν με αεραντλια, χωρίς αντιχλώριο (πλεόν)

Μετά από την νηστεία (οπότε και συνήλθε) και στη συνέχεια τον αρακά, την επόμενη μέρα (χθές) τάισα πολύ λίγο το πρωί Nutrafin Sinking Goldfish pellets και το απόγευμα O.N. Spirulina flakes. Δυστυχώς μετά το απογευματινό γευμα το πρόβλημα επανήλθε. Σήμερα το πρωί ήταν πάλι ΟΚ. Να σημειώσω ότι το άλλο χρυσόψαρο δεν έχει επηρρεαστεί καθόλου οπότε σίγουρα υπάρχει και κάποια ευαισθησία ή κάτι άλλο εκτός από τη διατροφή. Ακόμη παρατήρησα ότι τα περιττώματά του είναι κάπως ακανόνιστα στο σχήμα (αντίθετα με του άλλου που είναι ομοιόμορφα κυλινδρικά)

Για την ώρα κοιτάζω μόνο το θέμα της διατροφής γιατί το θεωρώ πιο πιθανό.

1. Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με τη συγκεκριμένη τροφή O.N. Spirulina flakes; (και τις δύο φορές αυτή ήταν η τελευταία τροφή πριν την εμφάνιση του προβλήματος)

2. Σκέφτομαι για μερικές μέρες να συνεχίσω όσο το δυνατόν με φρεσκα λαχανικά και ίσως πολύ λίγο Nutrafin Sinking Goldfish pellets (που έχει μόνο 33% πρωτεΐνες). Τι γνώμη έχετε;

3. Ακόμη σκέφτομαι να βάλω Elodea densa για να έχουν να τρώνε. Απο την επμειρία σας θα αντέξει ώστε να έχουν να τρώνε για κάποιο χρονικό διάστημα, ή θα το ρημάξουν σε μια δυο μέρες οπότε θα πρέπει να το καλλιεργώ αλλού και να τους βάζω κλαδέματα για να φάνε;

4. Συνηθίζει να τρώει ότι σαλιγκάρια βρίσκει και χωράνε στο στόμα του (καμιά φορά προσπαθεί και αυτά που δεν χωράνε). Την 1η μέρα που τον πήρα καθάρισε καμιά πενηνταριά έμειναν μόνο 2 που ήταν μεγάλα (>5mm). Απο τότε βλέπω αυγά πολύ συχνά, μικρά σαλιγκάρια σπάνια τα οποία όμως δεν τα ξαναβλέπω ποτέ. Κελύφη δεν έχω βρεί. Τα τρώει μαζί με το κέλυφος; Το ξερω ότι ακούεται ακραίο, αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει φάει κάποιο κάπως μεγαλύτερο και το κέλυφος να του έχει προκαλέσει κάποια (μερική) απόφραξη ή διαλύεται στο στομάχι τους;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-13, 11:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω τις ιδιες ρουτινες με εσενα και τις ιδιες τροφς (εκτος της Nutrafin).
Η σημαντκη διαφορα ειναι οτι δεν εχω σαλιγκαρια στο ενυδρειο. Υποψιαζομαι κι αυτα.
Κατα τα αλλα οι σκεψεις ειναι λογικες και καπως ετσι θα αντιμετωπιζα κι εγω την κατασταση.
Υπαρχει φυσικα και η αισιοδοξη περιπτωση να ειναι παροδικο το θεμα.
Δοκιμασε να κοψεις καταρχας την σπιρουλινα, να δουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-13, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων


4. Συνηθίζει να τρώει ότι σαλιγκάρια βρίσκει και χωράνε στο στόμα του (καμιά φορά προσπαθεί και αυτά που δεν χωράνε). Την 1η μέρα που τον πήρα καθάρισε καμιά πενηνταριά έμειναν μόνο 2 που ήταν μεγάλα (>5mm). Απο τότε βλέπω αυγά πολύ συχνά, μικρά σαλιγκάρια σπάνια τα οποία όμως δεν τα ξαναβλέπω ποτέ. Κελύφη δεν έχω βρεί. Τα τρώει μαζί με το κέλυφος; Το ξερω ότι ακούεται ακραίο, αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει φάει κάποιο κάπως μεγαλύτερο και το κέλυφος να του έχει προκαλέσει κάποια (μερική) απόφραξη ή διαλύεται στο στομάχι τους;
Χρυσόψαρο να τρώει σαλιγκάρια 1η φορά το ακούω. Τα χρυσόψαρα δεν έχουν στομάχι με την ακριβή έννοια, πεπτικό σωλήνα έχουν, για αυτό μου κάνει εντύπωση ότι τρώει σαλιγκάρια, προσωπικά θα τα μάζευα να μη τα τρώει. Επειδή έχουν πεπτικό σωλήνα τρώνε τακτικά και αφοδεύουν τακτικά, για αυτό θα φοβόμουν να τρώει σαλιγκάρια, αποκλείετε να μπορεί να το χωνέψει, εδώ δεν μπορούν να φάνε εξωσκέλετα έντομα, σαλιγκάρια ? Θα σου πρότεινα να τα μαζέψεις, δεν έχεις να χάσεις κάτι, μόνο τα σαλιγκάρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-13, 11:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οτι χωραει στο στομα τους μπορει να το καταπιουν.
Αν δεν τους αρεσει το φτυνουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-13, 11:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό ήθελα να ρωτήσω, μήπως τα βάζει στο στόμα και τα φτύνει και εσύ νομίζεις πως τα τρώει ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-13, 14:48
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το δεύτερο χρυσόψαρο (η Φρίντα) συνήθως αυτό κάνει (το βάζει στο στόμα και μετά το φτύνει εκτός αν είναι πολύ μικρό πχ < 1mm).

Το πρώτο όμως (ο Pascal) όταν πρωτομπήκε, στο ενυδρείο υπήρχαν καμιά 100η νεογένητα σαλιγκαρια (συν τα δύο μεγάλα). Το επόμενο πρωί υπήρχαν 3-4. Από τότε βλέπω περιστασιακά κανένα μικρό (όποτε τα αυγά έιναι καλά κρυμμένα και γλυτώνουν) αλλά δεν το ξαναβλέπω την επόμενη. Θα μου πεις μπορεί να κρύβονται, αλλά κάποια στιγμή θα μεγάλωναν αρκετά ώστε να πάψουν να κρύβονται (τα μεγάλα δεν κρύβονται ποτε, μέρα - νύχτα κόβουν βόλτες στα φυτά και το τζάμι). Πάντως για μια περίοδο κυκλοφορούσε ένα κάπως μεγαλύτερο (~3mm) το οποίο εξαφανίστηκε μυστηριωδώς.

Τώρα το να τα βγάλω όλα είναι ένα θέμα. Μπορώ να βγάλω τα δύο μεγάλα που τα βλέπω συνέχεια αλλά δεν μπορώ να ξέρω ποτέ αν πραγματικά τα έχω βγάλει όλα. Μέχρι και μέσα στο φίλτρο έχω βρεί σαλιγκάρια (αλλά όχι τόσο πολλά ωστε να θεωρήσω ότι τα μικρά που "χάνονται" απλώς τα ρούφηξε το φίλτρο)

Πάντως είμαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει κάπου ότι τα χρυσόψαρα τρώνε τα σαλιγκάρια και μάλιστα τα θεωρούν μεζέ, αλλά πάντα απορρούσα πως γίνεται (όσο αφορά το κέλυφος) - ίσως εννοούν το γόνο που το κέλυφος είναι ακόμα πολύ μαλακό. Θα το ξαναψάξω και αν το βρώ θα βάλω link.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-13, 15:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν θες να τα ξεπαστρέψεις βάλε Clea (Anentome) Helena

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71398
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppy με κόκκινο μακαρόνι στην κοιλιά lefki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 25-10-13 22:01
Πρήξιμο στην κοιλιά αρσενικού Platy Aquablue Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 06-11-10 16:00
Αντλία αέρα george1995 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-07-10 21:19
Φίλτρα αέρα CHRIS4204 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 09-02-09 22:21
Ροή αέρα από τα ανεμιστηράκια Gourami DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 10-08-05 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07520 seconds with 13 queries