Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-05, 12:24
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Λιμνούλα κήπου με KOI

Είμαι σχετικά καινούργια στο σπορ. Έχω μια λιμνούλα στο κήπο περίπου 1μ3 μισό μέτρο κάτω από την επιφάνεια μισό πάνω ( προς το παρόν μοιάζει με τσιμεντένιο πηγάδι ) όπου από το Σεπτέμβρη 2004 ( αφού την άφησα γεμάτη με νερό όλο το καλοκαίρι ) έριξα 7 Koi (20cm) Έχω αντλία με φίλτρο για τα κυβικά της λίμνης και ταΐζω τα ψάρια μία φορά την εβδομάδα με τροφή επιπλέουσα, αν και τρώνε και έντομα κλπ από τη λίμνη δεν φαίνεται να έχω πρόβλημα με άλγη προς το παρόν μια και είναι στη σκιά. Έχω βάλει μέσα κεραμικά για να ‘παίζουν’ και για καθαρισμό και δύο γλαστράκια με κύπερους που προς το παρόν αντί για χώμα έχω βάλει λίγα σπασμένα κεραμικά.
Οι ερωτήσεις μού τώρα.
Που θα βρω τεστ για λίμνη? Γιατί στο μαγαζί που τα πήρα και το οποίο είναι πιο πολύ για ενυδρεία, δεν είχαν και δεν ήξεραν να μου πούνε, και κάποια της Gardena που βρήκα στο Praktiker (20ευρώ)ήταν ανοιγμένα και τα έδωσα πίσω. Από πού λοιπόν να πάρω και τι να προτιμήσω?
(το τεστ με το ξύδι για τις πέτρες πως ακριβώς λειτουργεί?)

Που θα βρω χώμα για τα γλαστράκια μου με τους κύπερους για να μη μεταφέρω ασθένειες στα ψαράκια μου?

Και το σημαντικότερο μου πέθανε ένα ψαράκι (δεν ξέρω γιατί ) και μου είπαν από το μαγαζί που τα πήρα ότι δεν μπορώ να ελέγξω αν υπάρχουν μύκητες ή άλλη αρρώστια. Ισχύει? Μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά. Γιατί κάθομαι και τα παρακολουθώ να διαπιστώσω αν δείχνει και κανένα άλλο περίεργα σημάδια. Δεν έχω παρατηρήσει όμως τίποτα περίεργο στα υπόλοιπα ακόμα.

Αυτά για αρχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-05, 12:39
aquarista Ο χρήστης aquarista δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Περιοχή: ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Γεια σου Αθηνα.
Τα tests για τις λιμνες δεν διαφερουν απο τα tests νερου για τα ενυδρεια,οπότε θα προμηθευτεις απο τα καταστηματα ενυδρειων.
Οσον αφορα το χωμα για τα γλαστρακια σου υπαρχουν σε καταστηματα ενυδρειων ειδικη τυρφη για γλαστρες λιμνης.
Πιστευω να σε βοηθησα...καπως!
__________________
http://www.tinos.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-05, 14:34
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Γεια σου Αθηνά
Αρχικά δεν κατάλαβα πόσο μεγάλη είναι η λίμνη σου. πέρα από αυτό όμως, 7 Κόι μεγάλα είναι μεγάλο φορτίο για την λίμνη σου. Το γεγονός ότι δεν έχεις άλγη ακόμα δεν λέει τίποτα γιατί μπορεί να αποκτήσεις αυτό το καλοκαίρι. Είναι σημαντικό βέβαια το ότι είναι σε σκιά.
Χώμα αποφεύγουμε να βάζουμε σε λίμνη γιατί έχει πολλά θρεπτικά που θα επιβαρύνουν άμεσα το νερό με αποτέλεσμα να έχεις πολλά προβλήματα. Προτιμότερο είναι να βάλεις στις γλάστρες χαλίκι και μάλιστα όχι ασβεστολιθικό.
Για να δεις αν οι πέτρες που έχεις είναι κατάλληλες μπορείς να πάρεις ακουαφορτε και να ρίξεις πάνω τους για να διαπιστώσεις αν αφρίζουν. Αν αφρίζουν καλό είναι να τις αποφύγεις. Για τα Κόι δεν είναι πρόβλημα το σκληρό νερό βέβαια.
Γράψε μας τι φίλτρο χρησιμοποιείς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-05, 07:35
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Οι μετρήσεις

Γειά σας και πάλι
Αντλία είναι Eden type 128G 230V, 50Hz, 30W, Qmax 1150l/h Hmax 2m με σφουγγάρι και κεραμικά μακαρόνια
Εκανα χθές τεστ (της Gardena τελικά) και βρήκα τα ακόλουθα
ΝO3 10
ΝΟ2 1 mg/l
PH 8
KH 15o d
GH 25o d
"Πολύ σκληρό αλλά δεν θέλω να πεθάνει". Τίποτα συμβουλές;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-05, 11:58
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά πρόκειται για έναν τόνο νερό.
7 μεγάλα Κόι των 20 εκ σε αυτά τα λίτρα είναι πάρα πολλά. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ταΐζεις πολύ λίγο, αλλά και να αντιμετωπίσεις την όλη κατασκευή σαν ένα μεγάλο ενυδρείο. Δηλαδή να κάνεις αλλαγές νερού μια φορά στις 15 μέρες το 1/5 του νερού τουλάχιστον, και να καθαρίζεις το φίλτρο όταν βλέπεις ότι μειώνεται η ροή.
Για την σκληρότητα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν το νερό της βρύσης είναι σκληρό, αλλά όπως σου γράφω πιο πάνω, για τα κοι η σκληρότητα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.
Πόσο καιρό την έχεις τη λιμνούλα;
Τα Νιτρώδη ΝΟ2 δείχνουν ότι μάλλον ταΐζεις πολύ και ότι το νερό δεν είναι ακόμα καλά στρωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-05, 13:10
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Sorry που άργησα να απαντήσω και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έχετε δείξει
Τα υπόλοιπα ψαράκια δείχνουν καλά και φαγάδικα όπως πάντα. Μου τσακίσανε και ένα κύπερο. Τα ταΐζω μία φορά την εβδομάδα με μιάμιση χούφτα φαγητό για ψάρια ( αυτό που επιπλέει) Τους έδινα δύο γερές αλλά το μείωσα και τους ρίχνω καμιά φορά και λίγα ψίχουλα. Τρώνε φυσικά και ότι πέφτει μέσα στη λίμνη. Και τσιμπολογάνε και τις γάτες που πάνε να πιούν νερό από τη λίμνη. Μία μάλιστα επειδή της το έκαναν δύο φορές, τσαντίστηκε και ξεκίνησε να ουρεί τη λίμνη ( νέο δεδομένο για τα συστατικά της λίμνης).
Για να απαντήσω και στο Τάκη, τη λίμνη την έχω ένα χρόνο τώρα, ενώ τα koi από το περασμένο Σεπτέμβρη.
Το νερό το αλλάζω δύο φορές το μήνα, αδειάζοντας το 1/3 του παλιού και γεμίζοντας με νέο. Η αντλία δουλεύει όλη μέρα και τη κλείνω το βράδυ. Όταν φτιάξω τη διακόσμηση και το καταρρακτάκι που σκοπεύω στήσω, θα προσθέσω κι άλλο φίλτρο με κεραμικά. (Αλήθεια ξέρετε που μπορώ να βρω σε καλές τιμές γούρνες πέτρινες;)
Και επίσης φυτά για λίμνες που θα βρω;
Και τέλος για σήμερα, κάθε πότε να κάνω τεστ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-05, 16:00
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αθηνά
Μία μάλιστα επειδή της το έκαναν δύο φορές, τσαντίστηκε και ξεκίνησε να ουρεί τη λίμνη ( νέο δεδομένο για τα συστατικά της λίμνης).
Προσωπικα αν μου το έκανε αυτο το κατσουλι θα αφηνα τα κοι νηστικα για 2 βδομαδες και μετα θα αποδυκνια στον αγαπητο husky_jim οτι τα ΚΟΙ καταβαθος είναι πιρανχας , όταν θα τους πεταγα το κατσουλι στην μέση της λίμνης.....

Μιαμιση χουφτα έιναι πολυ!!! παρα πολυ... για καθε μερα....
Μειώσε το .. ή ταϊζε μερα παραμερα...
πιστεψε με τα ψαρια είναι σαν τις παπιες στον εθνικο κήπο...
Ορμανε στο φαγητο σαν να έχουν να φανε 5 βδομαδες....
Απιστευτοι Ζήτουλες....

μια δΐατα και μια νηστεια 4 ημερων στο 15θημερο δεν θα του κανει καθόλου κακο... ισα ισα που θα καψουν και το λιπος που τεινει να συσορευεται στο συκώτι τους...Πρωσοπικα τους κοβω το φαι μια βδομαδα στις 4 .
αλλωστε μην ξεχνας οτι τρωνε και οτι πεφτει στην λιμνη.
Εχω απο 1ο χερι γνωση περιστατικου που γεινοτας στην σαλαμινα είχε ενα χρυσοψαρο μεσα στην ποτιστρα του λυκοσκυλου του.(πως κατεληξε εκει αλλη μακρια ιστορια) . Αυτο το ψαρι έζησε 5 χρόνια σε εναν μισο (κομενο) θερμοσίφωνα (περι τα 40λιτρα) τρώγοντας ότι επεφτε απο τα μουστακια του σκύλου όταν επινε νερο μετα το φαγητο του , και η "αλλαγη νερου" του ήταν το γεμισμα με το λαστιχο του θερμοσιφωνα το Σαββατοκυριακο που πηγαινε ο γειτονας στο εξοχικο.

Απεβιώσε οταν ενας μεθυσμενος αποφασισε να "περασει" απο εκει , τον πηρε ο λυκος στο κυνηγι και πανω στην τρεχαλα του μπερδευτικε πανω στην ποτιστρα και την εριξε τουμπα....

Εισεπραξε βεβαια 20 ραματα για το κοπο του στον γοφο του σε σχημα μασελας λυκοσκυλου συν μια νυκτα στο αυτοφορο απο τους αστυνομικους που τον μαζεψαν κατω απο τον "Βαλέντινο" που τον κραταγε επι 3 ωρες στο εδαφος....

__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-05, 17:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αντλία δουλεύει όλη μέρα και τη κλείνω το βράδυ.
Η αντλια πρεπει να μην σταματαει ποτε για να οξυγονωνονται τα βακτηριδια του φιλτρου. Οικονομια κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-05, 07:24
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Τα ταΐζω μία φορά την εβδομάδα με μιάμιση χούφτα φαγητό για ψάρια

Και όχι δεν κάνω οικονομία, απλά δεν μου αρέσει ν' αφήνω συσκευές ανοιχτές τη νύχτα. Αλλωστε και παλιότερα ο πατέρας μου είχε φτιάξει ίδιου μεγέθους λιμνούλα-δεξαμενή με χρυσόψαρα και ούτε τα τάιζε ( εκτός από εμάς που σαν παιδιά τους ρίχναμε κανένα ψίχουλο ή μυρμηγκάκια καμιά φορά) ούτε αντλία είχε και έζησαν χρόνια και αναπαραγόντουσαν.

Πολύ καλή η ιστορία με το χρυσόψαρο πάντως. Πως τα κατάφερε να ζήσει τόσο καιρό σε θερμοσίφωνα, το άμοιρο.
Υπάρχει καμιά πληροφορία γιά φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-05, 12:38
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απορίες και πάλι

H λίμνη μου ξαφνικά, πριν μιάμιση βδομάδα έγινε θολή. Είχα ρίξει ένα κομμάτι ψωμί μέσα και σκέφτηκα ότι ίσως έφταιγε αυτό Άδειασα τη μισή λίμνη την ξαναγέμισα μετά μια βδομάδα το ξαναέκανα. Πλένω και το φίλτρο το οποίο είναι πήχτρα στη πρασινάδα παρόλο που το πλένω πιο συχνά αυτές τις μέρες, Έκανα ξανά τεστ και δείχνει φυσιολογικά επίπεδα. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-05, 14:48
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία και μεγαλώνει η διάρκεια της ημέρας το θόλωμα δεν θα το αποφύγεις.
Μπορείς να μας πεις πόσα λίτρα περίπου είναι η λίμνη σου;
Το ψωμί απαγορεύεται, ακόμα και μερικά ψίχουλα γιατί επιβαρύνουν πολύ το νερό.
Πάντως με τα ψάρια που έχεις μέσα, θέλεις πολύ καλό φίλτρο, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η αιωρούμενη αλγη δεν πιάνεται από το φίλτρο.
Με τον καιρό στον βυθό της λίμνης θα έχεις ίζημα και αυτό είναι ένας λόγος που δημιουργείται το θόλωμα. Έχεις βάλει κανένα νούφαρο; Αυτά κάνουν σκιά αλλά και καταναλώνουν και θρεπτικά.
Τελικά έχεις και αλγη που πιάνεται στο φίλτρο; Θα πρόκειται για μακρύτριχη και αυτή δεν φεύγει και τόσο εύκολα... Αν μπορείς, να την αφαιρείς μηχανικά, με κάποια απόχη ή κάτι τέτοιο.
Να ταΐζεις ελάχιστα. Πολύ λίγη τροφή μια φορά την εβδομάδα. Το «μιάμιση χούφτα» μου ακούγεται υπερβολική ποσότητα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-05, 08:33
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...μήπως να άφηνες το φίλτρο να δουλεύει μέρα-νύχτα καλύτερα?...και μιας και είναι στον ίσκιο, μήπως θα βοηθούσε καμία λαμπίτσα UV???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-05, 10:26
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

στι λιμνουλες (εκτος και αν σε λενε "δασκαλο" και είσαι απο την "ΜΠατρα" ) σχεδόν επιβάλεται η χρήση uv είδικα με τα κοι και τα χρυσόψαρα που "βγαζουν" μπολικο πραγμα.
Για κοιτα και αυτή την λύση....
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-05, 12:49
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

H λίμνη έχει διαστάσεις 0,7m x 0,8m x 0,8 m δηλαδή 442 lt ( σύμφωνα με το http://www.overthegardengate.net/garden/pondcalc.asp) Ο ήλιος την βλέπει σε ένα μικρό κομμάτι για λίγη ώρα την ημέρα, και η αντλία δουλεύει συνέχεια πλέον και μείωσα και το φαγητό (έκοψα το ψωμί τελείως)
Η πρασινάδα δεν είναι μακρύτριχη απλά είναι σα πράσινο χώμα. Ίζημα έχει παντού όταν σηκώνω την αντλία για να την πλύνω θολώνει παντού. Και φυσικά ένα χρόνο μετά το πρώτο γέμισμα της λίμνης είναι όλα πράσινα. Τα τοιχώματα οι πέτρες τα κεραμικά, ακόμα και πολλά από τα πλαστικά μέρη της αντλίας

Οσο για το πόσο τρώνε…. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Είδα κάποια στιγμή ένα πνιγμένο σαλιγκάρι στη λίμνη, (μάλλον πήγαινε για κύπερο και έπεσε μέσα). Όταν κάποια στιγμή πήγα να το βρω για να το βγάλω δεν υπήρχε ούτε το κέλυφος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-05, 21:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αθηνά
H λίμνη έχει διαστάσεις 0,7m x 0,8m x 0,8 m δηλαδή 442 lt ( σύμφωνα με το http://www.overthegardengate.net/garden/pondcalc.asp)
448 είναι τα λίτρα της λιμνούλας σου, αλλά και πάλι είναι υπερβολικά μικρή και 7 Κόι και μάλιστα 20cm, είναι αρκετά μεγάλα και ή τα τεστ σου έχουν πρόβλημα και στα δείχνουν όλα οκ ή το φίλτρο σου είναι εξαιρετικό και τα βγάζει πέρα με τέτοιο φορτίο.
Όπως και να έχει θα πρέπει να βγάλεις (δυστυχώς) κάποια από τα ψάρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-06-05, 08:28
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Τι εννοείς με το “Όπως και να έχει θα πρέπει να βγάλεις (δυστυχώς) κάποια από τα ψάρια σου.”
Πρώτον είναι 6 πλέον ( αλήθεια ποια η σχέση μεταξύ ποσότητας-αριθμός ψαριών γιατί όταν τα αγόρασα, για τις ίδιες διαστάσεις σ’ ένα μεγάλο μαγαζί της Αθήνας για ενυδρεία μου είπαν 20 ενώ από εκεί που τα πήρα – το οποίο έχει καλό όνομα στους ενυδρειάδες - μου είπαν για 6-7 max)
Δεύτερον να τα βγάλω να τα πάω που; Γιατί να τα σκοτώσω αποκλείεται. Να φτιάξω κι άλλο χώρο πολύ δύσκολο.
Τρίτον πως μπορώ να τα κρατήσω, στην ίδια λίμνη.
Κάποιες πληροφορίες για λάμπες UV και για το πώς θα κρίνω αν οι ώρες που βλέπει τη λίμνη ο ήλιος ένα μέρος της αρκεί ή χρειάζεται και λάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-05, 09:30
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αθηνά
Κάποιες πληροφορίες για λάμπες UV και για το πώς θα κρίνω αν οι ώρες που βλέπει τη λίμνη ο ήλιος ένα μέρος της αρκεί ή χρειάζεται και λάμπα
Η λάμπα UV χρησιμεύει στην "αποστείρωση" του νερού. Δεν έχει κάποια σχέση με το φώς του ηλίου. Το φώς του ηλίου έστω και λίγες ώρες τη μέρα θα δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα με την άλγη και αύξηση της θερμοκρασίας του νερού, οπότε καλό είναι να μη βλέπει καθόλου τη λιμνούλα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-06-05, 17:12
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αθηνά
Τι εννοείς με το “Όπως και να έχει θα πρέπει να βγάλεις (δυστυχώς) κάποια από τα ψάρια σου.”
Πρώτον είναι 6 πλέον ( αλήθεια ποια η σχέση μεταξύ ποσότητας-αριθμός ψαριών γιατί όταν τα αγόρασα, για τις ίδιες διαστάσεις σ’ ένα μεγάλο μαγαζί της Αθήνας για ενυδρεία μου είπαν 20 ενώ από εκεί που τα πήρα – το οποίο έχει καλό όνομα στους ενυδρειάδες - μου είπαν για 6-7 max)
Δεύτερον να τα βγάλω να τα πάω που; Γιατί να τα σκοτώσω αποκλείεται. Να φτιάξω κι άλλο χώρο πολύ δύσκολο.
Τρίτον πως μπορώ να τα κρατήσω, στην ίδια λίμνη.
Για να υπολογίσουμε το μέγεθος του ενυδρείου ή της λίμνης που θα φιλοξενήσει τα ψάρια μας θα πρέπει να υπολογίζουμε πάντα το τελικό μέγεθος του εκάστοτε ψαριού.
Τα ΚΟΙ φτάνουν σε ιδανικές συνθήκες το ένα μέτρο !!!
Σε συνθήκες περιορισμένου χώρου υπάρχει επίπτωση στο τελικό μέγεθος αλλά και πάλι θα είναι της τάξης του 20% περίπου, ήτοι τελικό μέγεθος 80cm (σχετικό είναι αλλά πολύ κοντά στην αλήθεια).
Για να γίνω πιό κατανοητός ένα ενήλικο ΚΟΙ (1 μέτρο) θέλει κοντά στα 500 λίτρα νερό.
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό θα δεις ότι 6 ΚΟΙ Χ 20cm θέλουν περίπου 100 λίτρα το καθένα.
Στην περίπτωση σου τα 6 ψάρια είναι οριακά.
Αυτά ισχύουν όμως για τώρα που είναι 20cm μην ξεχνάμε ότι θα μεγαλώσουν και μεγαλώνουν γρήγορα.
Ένα ΚΟΙ σε 4-5 χρόνια θα φτάσει το μισό του τελικού του μεγέθους και σε περίπου 14-15 χρόνια θα έχει πιάσει το μάξιμουμ-τελικό μέγεθος.
Με την λογική ότι σήμερα είναι οκ θα πρέπει να φτιάξεις μία μεγαλύτερη λίμνη για "αύριο", αλλά επειδή αυτό δεν είναι εφικτό για αυτό σε συμβούλεψα να βγάλεις κάποια από τα ψάρια (όπως είδες είσαι από τώρα στο όριο).
Με το να βγάλεις ψάρια, δεν εννοώ να τα σκοτώσεις, αλλά να τα επιστρέψεις στο άνθρωπο που στα έδωσε (ε γκρίνιαξε του και λίγο δικό του σφάλμα είναι το overstocking).
Αυτά.........ουφφφφφ

ΥΓ Ρε γαιδούρια που είσαστε όλοι σας ?
Μόνο εγώ θα απαντώ ?
Και βαριέμαιιιιι
Μου φαίνεται το ρίξατε στις παραλίες.
'Αντε γιατί από ζωοτοκάς θα γίνω κρυονεράς :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-06-05, 21:44
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

[Αυτά.........ουφφφφφ

ΥΓ Ρε γαιδούρια που είσαστε όλοι σας ?
Μόνο εγώ θα απαντώ ?
Και βαριέμαιιιιι
Μου φαίνεται το ρίξατε στις παραλίες.
'Αντε γιατί από ζωοτοκάς θα γίνω κρυονεράς :P :P :P[/quote]


Πρωτον η συζητηση ειναι υπο την επιβλεψη μας

Δευτερον τα λες τοσο ωραια!!!!!
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-06-05, 07:52
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Προς το παρόν ευχαριστώ γιά τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις. Μου δώσατε υλικό γιά home work. Θα το ψάξω θα αποφασίσω και θα απαντήσω μόλις έχω κάτι νεότερο ( ενέργεια ή ερώτηση )
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-10-05, 13:08
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Lightbulb Λύση προβλήματος

Γεια σας και πάλι
Η προσωρινή λύση στα προβλήματά μου ήρθε αναπάντεχα κάποια στιγμή το καλοκαίρι, όπου αφού άδειασα το μισό νερό της λίμνης το γέμιζα με νέο και κατά λάθος υπερχείλισε για αρκετή ώρα. Το πρόβλημα εξαφανίστηκε και δεν ξαναεμφανίστηκε έκτοτε. Από τότε δεν άλλαξα συνήθειες. Είχα ήδη μειώσει τη ποσότητα τροφής, αφήνω συνεχόμενα το φίλτρο σε λειτουργία κλπ κλπ αλλά δεν έχω βάλει λάμπα UV. Πάντως όλα ( και οι μετρήσεις) δείχνουν καλά. Το πρόβλημα του πληθυσμού το ανέβαλα για όταν μεγαλώσουν τα 6 Koi μου, και στο μεταξύ προσπαθώ να πείσω και άλλους να φτιάξουν λιμνούλες. ¶λλωστε τα πιτσιρίκια που επισκέπτονται τον κηπάκο μου τρελαίνονται με τη λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-05, 13:17
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ωραια, ειναι ωραιο να μαθαινουμε νεα για παλιες περιπτωσεις!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-05, 16:05
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Γεια σου Αθηνά
Αυτό που έπαιξε ρόλο στην αλλαγή που είδες είναι :
1. Ότι το φίλτρο δουλεύει συνέχεια.
2: Ότι μείωσες την τροφή και
3. Ότι οι μεγάλες ζέστες πέρασαν και από τον Αύγουστο και μετά μειώνεται η δημιουργία άλγης αφού μειώνεται και η διάρκεια της ημέρας.
Ελπίζω να μην ξαναέχεις πρόβλημα το επόμενο καλοκαίρι (μέχρι τότε δεν θα ξαναθολώσει λογικά), αλλά αν έχεις θα το δούμε τότε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-05, 12:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγω παντως σε μια λιμνουλα αντιστοιχη με τη δικη σου με 2 κοι και καμμια 15ρια (!!) χρυσοψαρα (τα πιο πολλα μικρα γεννημενα ανοιξη-καλοκαιρι, 5 τα μεγαλα), ΧΩΡΙΣ φιλτρο και με μονη επεμβαση την προσθηκη νερου, δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Εχω νουφαρα μεσα, ταϊζω ελάχιστα και ειναι ετσι 5 χρονια τωρα..
Το μονο προβλημα ειναι οτι περυσι μπηκε ενας σκυλος μεσα και εσκισε το πλαστικο υποστρωμα και εχω εκτοτε απωλειες νερου.. Κατα τἀλλα τα ψαρια δεν φαινονται να ταλαιπωρουνται..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07796 seconds with 14 queries