Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-18, 11:38
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή neolamprologus ocellatus gold 72L

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60*30*40
Όγκος: 72L
Κατηγορία: Αφρικη Tanganyika
Φυτά:crinum calamistratum,anubia coffeefolia
Ψάρια / ¶λλα είδη: 6 Neolamprologus ocellatus gold (θέλω βοήθεια να ξεχωρίσω το φίλο του ) ,5 nerite horned snail
Διακοσμητικά υλικά: Αμμο θαλασσης , κελυφη σαλιγκαριών , πετρες θαλασσης
Φόντο: μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: T5 18 wat
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: eheim biopower 240 (8 wat 750l/h)
Θερμοστάτης: 50w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 40% 1 φορα την βδομαδα
Θερμοκρασία: 25 βαθμοι κελσιου
¶λλες πληροφορίες: το ενυδρείο τρέχει σχεδόν ένα χρόνο και τα ψαράκια τα πείρα μωρά σχεδόν χρονίζουν και αυτά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29748915_2054105191286208_1078352637_o.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29693498_2054110634618997_37951481_o.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  63,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29694034_2054110287952365_1155799187_o.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  48,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29746974_2054112144618846_1223990696_o.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  62,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-18, 13:24
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλως ηρθες στην αφρικη!Ως κατοχος ocellatus εδω και 2 χρονια θα σου πω πως σε λιγο καιρο θα εχεις θεματα με σοβαρες αψιμαχιες...το ενυδρειο ειανι αρκετα μικρο για 6 ατομα καθως προκειται για ενα αρκετα περιοχικο και επιθετικο ειδος παρα το μικρο του μεγεθος...φαντασου εγω εχω 6 σε 200 λιτρα μονα τους και γινεται ενας ψιλοχαμος..εγω θα σου προτινα να κρατησεις ενα ζευγαρι η ενα χαρεμι με εναν αρσενικο και 2 θηλυκιες..αυτα σου προτινω εγω απο δικη μου πειρα οι πιο εμπειροι θα σε ενημερωσουν καλυτερα .Οσον αφορα το φιλο τα αρσενικο ειναι διπλασια σχεδον σε μηκος και πιο ευσωμα σε σχεση με τα θηλυκα.Εκτος αυτου συνηθως τα θηλυκα εχουν μια ασπρη γραμμη στο πανω πτερυγιο η οποια στα αρσενικα απουσιαζει..τελος το ph σου ειναι χαμηλο και τα δεδομενα τους θελουν μιση με μια μοναδα πιο πανω.Εφοσον εχεις χρησιμοποιησει αμμο θαλασσης που ειναι ασβεστολιθικη και πετρες θαλασσης οι οποιες κατα πασα πιθανοτητα ειναι ασβεστολιθικες και το Ph σου ειναι χαμηλο θα σου προτινα να χρησιμοποιησεις μαγειρικη σοδα(υπαρχουν σχετικα θεματα εδω) ή καποιο buffer.Αυτα απο εμενα ο,τι θελησεις μπορεις να μας απευθυνθεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-18, 14:02
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλός σας βρήκα φίλε μου. Τα έχω λιγότερο από χρόνο τα ψαράκια, τα είχα πάρει σχεδόν γόνο. ηθελα από την αρχή να φτιάξω ένα χαρέμι κ γι'αυτό πήρα τόσα από την αρχή το θέμα είναι ότι δεν έχω πάρει ακόμα γεννά για να ξεχωρίσω το φύλο ποια είναι θυληκα κ ποια αρσενικά για να μπορώ να πω ότι θα βγάλω κάποια από μέσα κ να αφήσω είτε ένα ζευγάρι η ένα χαρέμι. Πάντως ο σκοπός από την αρχή αυτός ήταν. Τώρα ίσως φταίει κ το ph που δεν έχω πάρει ακόμα γεννά η το μικρό της ηλικίας τον ψαριών. Για το θέμα με την γραμμή που λες στα πτερύγια σχεδόν όλα έχουν αν παρατηρήσεις τις φώτο. Τσακωμους έχω η αλήθεια είναι αλλά οχι σε βαθμό που να έχει πάθει κάποιο ψαράκι κάποια ζημιά , σίγουρα θέλω να βγάλω άκρη με το φύλο για να μπορώ να απομακρύνω τα υπόλοιπα. Στο θέμα του ph θα κοιτάξω να βγάλω άκρη με την σόδα αρκη να βρω πληροφορίες για το πώς λειτουργεί.Σεαριστώ για όλα για την βοήθεια κ την απάντηση που μου εδωσες��
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-18, 14:10
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Να σαι καλα!Το ξερω πως τα περισσοτερα απο τα ocellatus εχουν γραμμη συγκεκριμενα ομως τα θηλυκα εχουν μια ασπρη γραμμη αντι για κιτρινη και ειναι αισθητα μικροτερα και πιο μικροσωμα σε σχεση με τα αρσενικα!Πιστευω οτι το ph παιζει καθοριστικο ρολο σε αυτο..εγω το κραταω στο 8.4 και εχω παρα παρι παρα πολλες γεννες εδω και 2 χρονια..φαντασου οτι μολις 2 βδομαδες τρεχω το 200λιτρο και προχτες πηρα παλι γεννα!Παντως να ξερεις πως αμα το φιξαρεις αυτο και αρχισουν να γεννανε μετα δεν σταματανε!Κατα τα αλλα ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια και θα σου προτινα να παρεις και ενα εξωτερικο για να εξασφαλισεις το μεγιστο δυνατο ογκο νερου..ομως και με αυτη τη φιλτρανση θεωρω πως εισαι καλυμμενος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-18, 14:30
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Τα ποιο πολλά ψαράκια έχουν καπαρωσει από ενα κοχύλι πέρα από δύο που απλά περιφέρονται στο ενυδρείο. Θα ήθελα πάρα πολυ να μάθω το φύλο τους για να μπορώ να πράξω ανάλογα, η εκτός αν ανεβάσω ούτως ή άλλος το ph που θα τους κανει καλό κ έτσι μπορέσω να πάρω κάποια γεννά μαζί με αυτό ξεχωρίσει κάποιο ζευγάρι για να μπορώ να δώσω τα υπόλοιπα
-------------------------
Τα 3 από τα 6 ψαράκια όντως είναι ποιο μικρά ή αλήθεια ειναι. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με τα πτερύγια με αυτό που μου λες για να μπορέσω κ εγώ να ζήσω αυτή την όμορφη εμπειρία της γέννας. Πιστευεις ότι αν ανεβάσω το ph θα βρω τις απαντήσεις που ψάχνω;
-------------------------
Έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα του φίλτρου γιατί κ τρώει χώρο αλλά κ στο μάτι δεν είναι κ το ότι ποιο ωραιο. Στο άμεσο μέλλον θα κοιτάξω ή να πάρω κάποιο εξωτερικό ή να φτιάξω ένα εκο προ της εχειμ που έχω. Εσύ αν επιτρέπεται με ποιο τρόπο ανεβάζεις το ph σου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grvenetis : 29-03-18 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-18, 14:42
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Πιστευω πως ναι θα βρεις τα αποτελεσματα που θελεις.Το Ph εκτος οτι τα επηρεαζει στις γεννες τα επηρεαζει και στις ασθενειες!Οταν τα ψαρια βρισκονται σε νερο με ιδια σκληροτητα και ιδια αλκαλικοτητα με του βιοτοπου τους καθιστανται και πιο ανθεκτικα νομιζω απεναντι σε ασθενειες!Για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για τα φυλα οσον αφορα τα μορφολογικα χαρακτηριστικα οπως το μεγεθος που σου προανεφερα μπορεις να διακρινεις διαφορα αρσενικου και θηλυκου μονο σε ενηλικα ψαρια που εχουν αναπτυχθει πληρωςΑυτο με τα πτερυγια που σου ειπα το εχω διαβασει στο Seriously fish ομως δεν το εχω καταλαβει και εγω καλα..απο εκει και περα μπορεις να το καταλαβεις μονο απο τις συμπεριφορες..εαν παρατηρησεις καποιο ψαρι να φλερταρει καποιο αλλο "χορευοντας" εξω απο το κοχυλι του να ξερεις πως προκειται για θηλυκο!
-------------------------
Το Ph του δικτυου στην περιοχη που μενω πρεπει να κυμαινεται απο 7.4-7.6..δεν εχω ριξει ποτε καποιο προσθετο σκευασμα,εχω ανεβασει την τιμη του Ph αποκλειστικα με την χρηση ασβεστολιθικων πετρων και αμμο θαλασσης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 29-03-18 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-18, 14:54
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια φίλε μου Ειλικρινά. Θα προσπαθήσω για αρχή να ανεβάσω το ph για το καλό πάνω από όλα τον ζωντανον μου κ για να μπορέσω να ξεχωρίσω κ το φύλο η αλήθεια είναι για να μπορώ να απομακρύνω τα υπόλοιπα και να είναι ποιο ήρεμα τα ψαράκια μου κρατοντας ένα χαρέμι, για να μπορώ να δω ακόμα ποιο πολλά πράγματα απο ένα τόσο όμορφο κ ξεχωριστό είδος. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Lamprologus ocellatus 'Gold' alex siak 1986 Tanganyika 1 12-01-13 08:51
lamprologus ocellatus(gold) panos73 Tanganyika 11 11-04-07 20:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04376 seconds with 14 queries