Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-16, 18:25
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Βοήθεια! Τα guppies μου πεθαίνουν!

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Πριν 4 μήνες περίπου έβαλα στο ενυδρείο ένα αρσενικό και ένα θηλυκό guppy (είχα ήδη άλλα δύο θηλυκά). Το θηλυκό ήταν από την αρχή λίγο πιο τεμπέλικο, κρυβόταν(ειδικά όταν είχε μείνει έγκυος) και δεν ήταν τόσο κινητικό όσο τα άλλα ψάρια μου. Πριν δύο βδομάδες φάνηκε σαν να άρχισε να δυσκολεύεται να κολυμπήσει, καθόταν συνέχεια στο βυθό, κολυμπούσε στραβά, ανέπνεα με δυσκολία, ωστόσο δεν είχε κάποιο σημάδι στο σώμα του (πληγή, ασπρα σημαδια κτλ). Το έκανα μπάνιο σε αλάτι για μία ώρα άλλα δεν έδειξε να βελτιώνεται. 3 μέρες αφότου άρχισε να συμπεριφέρεται έτσι εν τέλει πέθανε. Τώρα παρουσιάζει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και το αρσενικό μου ψάρι. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Οι μετρήσεις μου είναι καλές και γίνονται με υγρα τεστ της ΑΡΙ, ακολουθώ τις ρουτίνες στις αλλαγές νερού και προσπαθώ να έχω ποικιλία στη διατροφή τους αλλά μάλλον κάτι μου έχει ξεφύγει. Πλιζ δώστε μου τα φώτα σας!!

Παρουσίαση ενυδρείου:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 Λίτρα (58χ29χ28 )
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 5 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 22/10.2015
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26 Βαθμοί
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 ενήλικα guppies (2 θηλυκά, 1 αρσενικό), καμιά δεκαριά μικρά (περίπου 3 μηνών)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 apple snail, 1 zebra snail και μερικοί λαθρεπιβάτες
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% μία φορά τη βδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 28/1/2016
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1-2 φορές τη μέρα από 2 flakes που τα θρυμματίζω, ανα 4-5 μέρες τους ρίχνω αρακά ή καρότο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (πριν την τελευταία αλλαγή νερού)

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5-10
Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 αρσενικό guppy
2. ΔΕΡΜΑ: Φυσιολογικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: δείχνει σαν να μην μπορεί να κολυμπήσει, κάθεται συχνά ακίνητο, όταν κολυμπάει κολυμπάει στραβά
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αναπνέει πιο γρήγορα και φαίνεται να δυσκολεύεται
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ανεβαίνει στην επιφάνεια να φάει αλλά δεν προλαβαίνει, του παίρνουν την τροφή μέχρι και τα μικρά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: στις 26/1/2016
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δεν έχει προηγηθεί κάποια θεραπεία

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : 10 γραμμάρια αλάτι που το έριξα χτες με την αλλαγή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-16, 18:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ξερεις καμια φορα μπορει να εχουμε αγορασει ενα ψαρι απο πετ σοπ το οποιο να εχει ζησει τη μιση ζωη του σε αθλιες συνθηκες.φυσικα τα αποτελεσματα θα φανουν μετα,οταν θα ειναι στο ενυδρειο μας..σε αυτη την περιπτωση δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο.η υποχρεωση μας ειναι να παρεχουμε οτι καλυτερο μπορουμε.εφοσον το κανεις και δεν υπαρχει κατι κακο μεσα στο ενυδρειο σου τοτε σκεψου και την περιπτωση που λεω.

επισης πρεπει να γνωριζουμε οτι μερικα μικροψαρα ζουν ελαχιστα(2-3 χρονια)..αρα δεν αποκλειεται και η περιπτωση υπερηλικου ψαριου.

εσυ συνεχιζεις φυσικα να παρακολουθεις τα παντα εκει μεσα για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να πηγε κατι στραβα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-16, 20:16
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519

1) Ασθένεια νηκτικής κήστης (swimbladder)

Συμπτώματα: το ψαράκι μας δείχνει σα να χάνει την ισορροπία του, κολυμπά στο πλάι ή και ανάποδα και είτε παραμένει στον πάτο του ενυδρείου γυρισμένο συνήθως στο πλάι, ή επιπλέει στην επιφάνεια χωρίς έλεγχο της πλευστότητάς του.

Αντιμετώπιση: Κάνουμε άμεσα αλλαγή νερού του ενυδρείου κατά 50% (χρησιμοποιώντας πάντα αντιχλώριο) και ρίχνουμε ενυδρειακό αλάτι (ή τυροκομικό) σε αναλογία 1 γραμμάριο ανά λίτρο. Το αλάτι το διαλύουμε πρώτα σε νερό από το ενυδρείο και στη συνέχεια το ρίχνουμε . Αφήνουμε το ψαράκι μια μέρα εντελώς νηστικό και την επομένη του δίνουμε ένα μπιζέλι (αρακά) τριμμένο κι αφού το έχουμε πρώτα βράσει και ξεφλουδίσει. Συνεχίζουμε τάισμα μόνο με αρακά και την επόμενη μέρα κι εφόσον δούμε βελτίωση από την Τρίτη μέρα ταίζουμε νιφάδες ΠΑΝΤΑ μουλιασμένες σε νερό του ενυδρείου για 2-3 λεπτά. Παρακολουθούμε τις παραμέτρους του νερού καθημερινά για τυχόν αύξηση αμμωνίας ή νιτρικών και σε τέτοια περίπτωση προχωρούμε και πάλι σε 50% αλλαγή νερού προσθέτοντας πάντα αντιχλώριο και την ανάλογη ποσότητα αλατιού. Εφόσον το ψαράκι συνέλθει εντελώς, μπορούμε να κάνουμε καθημερινές αλλαγές νερού της τάξης του 20% για να φύγει η αλατότητα σιγά σιγά. Είναι σημαντικό αυτή η διαδικασία να γίνει σταδιακά και όχι απότομα. Ως προληπτικό μέτρο μουλιάζουμε πάντα την τροφή του χρυσόψαρου, είτε είναι σε νιφάδες, είτε σε μπιλάκια, σε νερό απΚΌτο ενυδρείο πριν το ταΐσουμε. Καλό είναι μια φορά τη βδομάδα να το αφήνουμε νηστικό και την επομένη να ταίζουμε με αρακά ή άλλα λαχανικά (καρότο βρασμένο, λάχανο βρασμένο).
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-16, 21:14
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ετσι οπως τα λεει ο tyrinthos ειναι τα πραγματα δυστυχως..
Το καλο ειναι οτι αν ολα τα πραγματα ειναι καλα στο ενυδρειο
θα χαρεις για πολυ καιρο τους απογονους τους.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-16, 22:17
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Τελικά πέθανε χτες το βράδυ το θηλυκό που μου πέθανε την προηγούμενη βδομάδα το περίμενα, από όταν το είχα βάλει στο ενυδρείο δεν ήταν τόσο ζωηρό όσο τα άλλα και ειδικά όταν είχε μείνει έγκυος κρυβόταν συνέχεια. Αλλά το αρσενικό που μου πέθανε χτες φαινόταν πολύ φυσιολογικό μέχρι πριν από 3-4 μέρες, με άγχωσε πάρα πολύ το ότι πέθανε! Θα κάνω και αύριο μια αλλαγή νερού για παν ενδεχόμενο. Λέτε να τους κάνω νηστεία για 2-3 μέρες? Να ρίξω κι άλλο αλάτι (έχω ήδη ρίξει γύρω στα 15 γρ)? Μήπως να βάλω άνθρακα στο φίλτρο για λίγες μέρες? Έχω και τα μικρά μέσα και δεν θελω να ρίξω φάρμακα κτλ για να μην τα ταλαιπωρήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-16, 23:51
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Στην παραγραφο 9 γραφει τις αναλογιες.Ακολουθησε
την 0,3%.Προσοχη στις αλλαγες να το αναπληρωνεις.
Αν την τροφη την εχεις καιρο ανοιχτη αλλαξε την προληπτικα.
Αλλα πριν σκεψου πριν μηπως τις τελευταιες μερες εβαλες
κατι καινουργιο ή ακομα και τα χερια σου που πριν ειχες
πιασει κατι..
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-16, 17:58
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα! Δυστυχώς είχα και τρίτο κρούσμα! Πέθανε το ένα από τα δύο θηλυκά που μου είχαν μείνει. Το κακό είναι ότι έλειπα για τρεις μέρες και δεν κατάλαβα πότε εμφάνισε τα συμπτώματα. Στις 23/2 που έφυγα φαινόταν καλά, όταν γύρισα χτες ήταν όπως ακριβώς και τα άλλα δύο guppies μου πριν πεθάνουν, είχε στραβώσει το σώμα του και δεν μπορούσε να κολυμπήσει και σήμερα δυστυχώς πέθανε. Πλέον είμαι σίγουρη ότι κάτι φταίει! Αλλά τι? αν ήταν ασθένεια τα πρώτα που θα πέθαιναν δεν θα ήταν τα μικρά? Αλλά δεν γίνεται να μην είναι ασθένεια, έχω χάσει τρία ψάρια μέσα σε 1 μήνα που εμφάνισαν τα ίδια ακριβώς συμπτώματα! Είχα αρχίσει να τους ρίχνω αλάτι τηρώντας τις αναλογίες που μου είπατε αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε ιδιαίτερα! Τι άλλο μπορώ να κάνω??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πεθαίνουν οι γαριδες (snow ball) alex3000 Γαρίδες 17 12-05-15 15:27
Βοήθεια τα Guppies μου πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο gkontos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 36 22-12-12 05:29
Τα χρυσόψαρα ασπρίζουν τελείως και μετά πεθαίνουν: βοήθεια cristosan Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 1 04-07-09 22:51
Γιατί πεθαίνουν τα γατόψαρά μου;;; John T Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 03-07-05 23:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04674 seconds with 13 queries