Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-10, 15:57
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή DIY freshwater protein skimmer

Εδω και καιρο προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες για να φτοιαξω ενα σκιμμερ πρωτεινης για χρηση σε γλυκο νερο.

Εχω διαβασει τα απειρα ομως ακομη δεν εχω καταλαβει τη βασικη λειτουργια.
...και για να φτιαξεις κατι πρεπει πρωτα να κατανοησεις τον τροπο λειτουργιας του!

Ηλπιζα καποιος να γνωριζει κατι.
Την ιδεα την πηρα απο εδω:
http://www.koiphen.com/forums/showth...rotein-Skimmer

Και ειδα και τη λειτουργια του εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=FRIt7Vglj3U


...καποια σχεδια που εχω βρει κατα τις αναζητησεις μου..






..και αλλα πολλα!

Γνωριζει κανενας λιμνοβιος τιποτα περι κατασκευης η εχει κατι για διαβασμα?
-------------------------
Παιδια ξερω ειναι πολυ εξειδικευμενη ερωτηση αλλα το παραμικρο ισως βοηθουσε!
Ευχαριστω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwstas_original : 27-09-10 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-10, 16:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μάλιστα... Για ποιο λόγο το θέλεις πρώτα απ' όλα? Επίσης με ποιό άλλο εξοπλισμό θα υποστηρίξεις την φίλτρανση του κυκλώματος σου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-10, 16:31
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα... Για ποιο λόγο το θέλεις πρώτα απ' όλα? Επίσης με ποιό άλλο εξοπλισμό θα υποστηρίξεις την φίλτρανση του κυκλώματος σου?
Βασιλη γιατι μου απαντας με ερωτηση?
Δεν ρωταω ηδη κατι πολυ συγκεκριμενο?

Το θελω γιατι ξερω τι καλη δουλεια μπορει να κανει με την ανοργανη υλη.

Εχεις καποια πληροφορια να μου δωσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-10, 16:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη γιατι μου απαντας με ερωτηση?
Δεν ρωταω ηδη κατι πολυ συγκεκριμενο?

Το θελω γιατι ξερω τι καλη δουλεια μπορει να κανει με την ανοργανη υλη.

Εχεις καποια πληροφορια να μου δωσεις?
Κώστα, σου έχω απαντήσει με ερώτηση, γιατί θα ήθελα να με κατευθείνεις σχετικά με το που θα το χρησιμοποιήσεις. Είναι σε λίμνη ή ενυδρείο? Έχεις άλλη μηχανική φίλτρανση? Υπάρχει λόγος να γνωρίζω...

Το protein skimmer τοποθετείται τελευταίο στη σειρά (αν είναι για λίμνη) μετά από δυνατό μηχανικό φιλτράρισμα και UV. Aυτό που πετυγχαίνει η συγκεκριμένη συσκευή είναι την αφαίρεση της πρωτείνης που υπάρχει στο νερό που δεν μπορεί η μηχανική φίλτρανση να αφαιρέσει.

Εννοείται ότι θα βοηθήσω με όσα τουλάχιστον γνωρίζω...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-10, 17:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Προκειται για λιμνη.
Χωρις UV.

Η φιλτρανση ειναι βιολογικη και μηχανικη.

Εχω κανει ηδη μια αποπειρα, αλλα απετυχε.
Νομιζω πως η συγκεκριμενη συσκευη για να δουλεψει χρειαζεται πολυ μεγαλη αεραντλια.
Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-10, 17:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Προκειται για λιμνη.
Χωρις UV.

Η φιλτρανση ειναι βιολογικη και μηχανικη.

Εχω κανει ηδη μια αποπειρα, αλλα απετυχε.
Νομιζω πως η συγκεκριμενη συσκευη για να δουλεψει χρειαζεται πολυ μεγαλη αεραντλια.
Σωστα?
Kώστα μου, πρόκειται για μια πολύ περίπλοκη συσκευή, έστω και αν φαίνεται εκ πρώτης όψεως απλή.

Τώρα, είναι πάρα πολλά τα όσα πρέπει να πούμε ώστε να κατατοπιστείς (εκτός από τον τρόπο χρήσης της). Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω....

Εννοείται ότι η συσκευή δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να είναι γεμάτη με νερό, έτσι? Εννοείται δε, ότι η εισαγωγή του νερού στην συγκεκριμένη συσκευή γίνεται με έλεγχο και σίγουρα δεν περνάει ολόκληρη η ποσότητα του νερού που έχει φιλτραριστεί ήδη από το μηχανικό και βιολογικό μας υλικό.

Εννοείται παράλληλα ότι πρέπει να υποστηρίζεται με δυνατή αεραντλία με μικρές φυσαλίδες, ώστε να επισπεύδει την δημιουργία αφρού, με αποτέλεσμα να δεσμεύει τις διάφορες ουσίες που θέλουμε να απαλλαγούμε με πρώτη και σοβαρότερη την πρωτεΐνη.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω με λόγια Κώστα, είναι πολύ περίπλοκο θέμα, θα προτιμούσα με το δικό μου μάτι να σχεδιάσω κάτι για να μπορώ να εξηγώ ακολούθως... Μπορεί π.χ. να διοχετεύουμε νερό πάνω από το σωλήνα. Ο σωλήνας πρέπει να είναι clear ώστε να παρακολουθούμε την διαδικασία και παράλληλα κάθε τμήμα της συσκευής πρέπει να ξηλώνεται, ώστε να μπορούμε να το καθαρίζουμε κάθε λίγες μέρες.

Αν πρόκειται για DIY τότε και πάλι θα σου κοστήσει αρκετά λεφτά η κατασκευή της. Η αγορά μιας τέτοιας συσκευής στοιχίζει πάρα πολλά λεφτά.

Ένα βήμα πιο κάτω βρίσκεται η συσκευή όζον που αντί για αέρα διοχετεύουμε όζον.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-10, 17:50
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μπορεις λοιπον αφου σου ειναι πιο ευκολο ετσι να κανεις ενα σχεδιακι?
Η αν εχεις βρει κατι να διαβασω και να κατατοπιστω...

Με εχει πιασει και η ξεροκεφαλια και δεν υπαρχει περιπτωση να μην το κανω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-10, 18:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις λοιπον αφου σου ειναι πιο ευκολο ετσι να κανεις ενα σχεδιακι?
Η αν εχεις βρει κατι να διαβασω και να κατατοπιστω...

Με εχει πιασει και η ξεροκεφαλια και δεν υπαρχει περιπτωση να μην το κανω....
Δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά θα απαιτηθεί υπομονή, αρκετά καλό βαλάντιο γιατί θα πρέπει να αγοράσεις κάποια βασικά όργανα και λίγο ρίσκο ώς προς την απόλυτη επιτυχία...Αν όντως πας για DIY κατασκευή, ετοιμάσου και εσύ και εγώ να σπαζοκεφαλιάσουμε για τα καλά, ώστε να βρίσκουμε λύσεις που δεν γίνονται εύκολα εκτός βιομηχανίας!

Μόνο ο σωλήνας θα σου στοιχίσει κάπου στα 80 - 100 ευρώ...είσαι μέσα ακόμα? Αν είχα σε αυτό το στάδιο την οικονομική ευχέρια και τον χρόνο θα το έφτιαχνα παράλληλα μαζί σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-10, 18:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά θα απαιτηθεί υπομονή, αρκετά καλό βαλάντιο γιατί θα πρέπει να αγοράσεις κάποια βασικά όργανα και λίγο ρίσκο ώς προς την απόλυτη επιτυχία...Αν όντως πας για DIY κατασκευή, ετοιμάσου και εσύ και εγώ να σπαζοκεφαλιάσουμε για τα καλά, ώστε να βρίσκουμε λύσεις που δεν γίνονται εύκολα εκτός βιομηχανίας!

Μόνο ο σωλήνας θα σου στοιχίσει κάπου στα 80 - 100 ευρώ...είσαι μέσα ακόμα? Αν είχα σε αυτό το στάδιο την οικονομική ευχέρια και τον χρόνο θα το έφτιαχνα παράλληλα μαζί σου.
Και γιατι να τα σκασω στο σωληνα?DIY και αυτος!!
Για να λες οτι ετοιμαζεσαι και εσυ, σημαινει πως το εχεις ψαξει..
Οποτε για πες τι θα χρειαστει..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-10, 18:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατι να τα σκασω στο σωληνα?DIY και αυτος!!
Για να λες οτι ετοιμαζεσαι και εσυ, σημαινει πως το εχεις ψαξει..
Οποτε για πες τι θα χρειαστει..
Kώστα, άσε πρώτα να οργανώσω το σχεδιάγραμμα για να έχουμε μια βάση αφετηρίας προς συζήτηση. Το έχω ψάξει λίγο για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν μπήκα ακόμα στον πειρασμό να εμβαθύνω για να το κάνω DIY. Γενικότητες γνωρίζω ως προς τον τρόπο λειτουργίας του. Ο Σωφρώνης (ronis) είναι ο πλέον ειδικός σε αυτό το θέμα...και εύχομαι να βοηθήσει με την πείρα του.

Κώστα, θα χρειαστούμε clear σωλήνα ώστε να παρακολουθούμε την εξέλιξη. Διαφορετικά γιοκ!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-10, 21:20
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Kώστα, άσε πρώτα να οργανώσω το σχεδιάγραμμα για να έχουμε μια βάση αφετηρίας προς συζήτηση. Το έχω ψάξει λίγο για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν μπήκα ακόμα στον πειρασμό να εμβαθύνω για να το κάνω DIY. Γενικότητες γνωρίζω ως προς τον τρόπο λειτουργίας του. Ο Σωφρώνης (ronis) είναι ο πλέον ειδικός σε αυτό το θέμα...και εύχομαι να βοηθήσει με την πείρα του.

Κώστα, θα χρειαστούμε clear σωλήνα ώστε να παρακολουθούμε την εξέλιξη. Διαφορετικά γιοκ!!!
Περιμενω το σχεδιο σου λοιπον!!

Παντως οσα ειδα, ειχαν κοινο pvc σωληνα και κανενα clear.
Και εγω στην πρωτη μου αποπειρα, μια 20λιτρη φιαλη απο εμφιαλωμενο νερο χρησιμοποιησα, με ενα χωνι επανω για συλλογη του αφρου.
Αλλα τιποτα δεν δουλεψε!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-10, 23:00
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γιατί το χρειάζεσαι αυτό το πράγμα.χε χε χε
Αν μιλάμε για λίμνη όπως είπες ότι το θες. Μπορείς να κανείς αλλαγή νερού.
Τέτοιου είδους σκιμέρ είναι καλά για συστήματα με λίγο νερό και με λεπτές ισορροπίες όπως τα θαλασσινά ενυδρεία.

-Μελέτησε ένα σκιμέρ πως δουλεύει σε θαλασσινό ενυδρείο.
-Ίσως αν ρωτούσες και τους θαλασσινούς να ήξεραν να σου απαντήσουν περισσότερα.


Πάντως από τα βιντεακια που παρακολούθησα δεν έβγαλα άκρη.
Το ότι βγάζει αφρό, τι σημαίνει?
ότι προλαβαίνει και καθαρίζει όλο το νερό της λίμνης?
Μέσα σε 2 ώρες πχ?
Η μπορεί να καθαρίζει το 5% τις λίμνης σε 24 ώρες και στην ουσία να είναι ανεπαρκές.?
Το να κάνει αφρούς δεν λέει και τίποτα αν για μια λίμνη 5000 λίτρα χρειάζεσαι τρομερό ρεύμα μια και θα πρέπει να έχεις π.χ. 15 αεραντλίες και 15 σωλήνες φιλτραρίσματος για να πεις ότι προλαβαίνει να καθαρίσει το νερό.

Λυπάμαι Κώστα αλλά μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες ως προς την πραγματική απόδοση ενός τέτοιου συστήματος σε μια μικρή λίμνη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-10, 23:04
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί το χρειάζεσαι αυτό το πράγμα.χε χε χε
Αν μιλάμε για λίμνη όπως είπες ότι το θες. Μπορείς να κανείς αλλαγή νερού.
Τέτοιου είδους σκιμέρ είναι καλά για συστήματα με λίγο νερό και με λεπτές ισορροπίες όπως τα θαλασσινά ενυδρεία.

-Μελέτησε ένα σκιμέρ πως δουλεύει σε θαλασσινό ενυδρείο.
-Ίσως αν ρωτούσες και τους θαλασσινούς να ήξεραν να σου απαντήσουν περισσότερα.


Πάντως από τα βιντεακια που παρακολούθησα δεν έβγαλα άκρη.
Το ότι βγάζει αφρό, τι σημαίνει?
ότι προλαβαίνει και καθαρίζει όλο το νερό της λίμνης?
Μέσα σε 2 ώρες πχ?
Η μπορεί να καθαρίζει το 5% τις λίμνης σε 24 ώρες και στην ουσία να είναι ανεπαρκές.?
Το να κάνει αφρούς δεν λέει και τίποτα αν για μια λίμνη 5000 λίτρα χρειάζεσαι τρομερό ρεύμα μια και θα πρέπει να έχεις π.χ. 15 αεραντλίες και 15 σωλήνες φιλτραρίσματος για να πεις ότι προλαβαίνει να καθαρίσει το νερό.

Λυπάμαι Κώστα αλλά μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες ως προς την πραγματική απόδοση ενός τέτοιου συστήματος σε μια μικρή λίμνη.
Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι!
Φτανει που εχω πηστει εγω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-10, 23:07
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι!
Φτανει που εχω πηστει εγω!
Μακάρι να το καταφέρεις να το κανείς να δουλέψει.
You are the BOSS
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-10, 23:27
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να το καταφέρεις να το κανείς να δουλέψει.
You are the BOSS
Δεν θα παιθανουμε κι ολας!
Αλλα θα πεσουμε στη μαχη για την προσπαθεια!!!

-------------------------
Εδω υπαρχουν κι αλλες κατασκευες για να μπερδευτει καποιος περισσοτερο!
http://www.koiphen.com/forums/showth...08#post1056608

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwstas_original : 27-09-10 στις 23:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-10, 06:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα παιθανουμε κι ολας!
Αλλα θα πεσουμε στη μαχη για την προσπαθεια!!!

-------------------------
Εδω υπαρχουν κι αλλες κατασκευες για να μπερδευτει καποιος περισσοτερο!
http://www.koiphen.com/forums/showth...08#post1056608

Aκου Κώστα. Το μυστικό όπως είπα και εγώ είναι να μπορούμε να ελέγχουμε την εισαγωγή και την εξαγωγή του νερού ομοιόμορφα ώστε ούτε να γεμίζει νερό, αλλά ούτε και να στεγνώσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-10, 08:57
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τέτοιου είδους σκιμέρ είναι καλά για συστήματα με λίγο νερό και με λεπτές ισορροπίες όπως τα θαλασσινά ενυδρεία....

Λυπάμαι Κώστα αλλά μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες ως προς την πραγματική απόδοση ενός τέτοιου συστήματος σε μια μικρή λίμνη...
Από τη λίγη χημεία που γνωρίζω: τα σκίμερ λειτουργούν γιατί τα μακρο-μόρια τα οποία θέλεις να αφαιρούν από το νερό "προτιμούν" το interface μεταξύ νερού/αέρα. Οι φυσαλίδες που αναδύονται στη στήλη του σκίμερ δημιουργούν τέτοιου είδους interface (συγνώμη δεν ξέρω την αντίστοιχη Ελληνική) και "μαζέυουν" τη βρώμα έτσι (η οποία δεν έιναι μόνο πρωτεϊνική, όπως νόμιζαν παλαιότερα).

Τώρα, στο αλατόνερο, οι φυσαλίδες του αέρα μπορούν να είναι πολύ μικρότερες σε σχέση με το γλυκό νερό, και έτσι η επιφάνεια που δημιουργείται μεταξύ αέρα/νερού είναι πολύ μεγαλύτερη. Γι'αυτό τα σκίμερ είναι πολύ λιγότερο αποδοτικά σε γλυκό νερό, σε αντίθεση με το αλμυρό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-10, 09:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη λίγη χημεία που γνωρίζω: τα σκίμερ λειτουργούν γιατί τα μακρο-μόρια τα οποία θέλεις να αφαιρούν από το νερό "προτιμούν" το interface μεταξύ νερού/αέρα. Οι φυσαλίδες που αναδύονται στη στήλη του σκίμερ δημιουργούν τέτοιου είδους interface (συγνώμη δεν ξέρω την αντίστοιχη Ελληνική) και "μαζέυουν" τη βρώμα έτσι (η οποία δεν έιναι μόνο πρωτεϊνική, όπως νόμιζαν παλαιότερα).
Ακριβώς! Όταν αναφερόμαστε στη βρώμα, δεν εννοούμε βέβαια τη λάσπη, αλλά στα διάφορα οργανικά στοιχεία που περιέχονται στο νερό, όπως διάφορα ένζυμα, λίπη, διάφορες ενώσεις αλάτων, αμινοξέα, λάδια κ.λ.π. Δεν υπάρχει φυσικός τρόπος να τα αφαιρεσουμε αυτά, εκτός κάποια με την παρουσία των φυτών. Λέγοντας φυτά, εννοείται φυσικά και η άλγη που είναι σιγουρότατο ότι θα αναπτυχθεί στα τοιχώματα και τον πάτο της λίμνης μας. Εξαιρώ εντελώς την αιωρούμενη άλγη, μιας και οξίνει περισσότερο το πρόβλημα.

Τώρα, λίμνες σε εσσωτερικούς χώρους όπου το ηλιακό φως δεν υπάρχει, κρίνω άκρως αναγκαία την ύπαρξη ενός protein skimmer, είτε όζον. Τώρα εκεί έξω, θεωρώ λιγάκι παρατραβιγμένο αυτόν τον εξοπλισμό, χωρίς να θέλω να μειώσω τη σημμασία του ή τις ευεργετικές του ιδιότητες προς την
φίλτρανση γενικότερα.

Μια λίμνη με ελάχιστη κυκλοφορία και οξυγόνωση μπορεί να φέρει σαν αποτέλεσμα, τη δημιουργία του πρωτεινικού φιλμ στην επιφάνεια, όπως συμβαίνει ακριβώς και στα ενυδρεία. Δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία των ψαριών και ιδικότερα στα nishikigoi.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-10, 10:16
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς! Όταν αναφερόμαστε στη βρώμα, δεν εννοούμε βέβαια τη λάσπη, αλλά στα διάφορα οργανικά στοιχεία που περιέχονται στο νερό, όπως διάφορα ένζυμα, λίπη, διάφορες ενώσεις αλάτων, αμινοξέα, λάδια κ.λ.π. Δεν υπάρχει φυσικός τρόπος να τα αφαιρεσουμε αυτά, εκτός κάποια με την παρουσία των φυτών. Λέγοντας φυτά, εννοείται φυσικά και η άλγη που είναι σιγουρότατο ότι θα αναπτυχθεί στα τοιχώματα και τον πάτο της λίμνης μας. Εξαιρώ εντελώς την αιωρούμενη άλγη, μιας και οξίνει περισσότερο το πρόβλημα.

Τώρα, λίμνες σε εσσωτερικούς χώρους όπου το ηλιακό φως δεν υπάρχει, κρίνω άκρως αναγκαία την ύπαρξη ενός protein skimmer, είτε όζον. Τώρα εκεί έξω, θεωρώ λιγάκι παρατραβιγμένο αυτόν τον εξοπλισμό, χωρίς να θέλω να μειώσω τη σημμασία του ή τις ευεργετικές του ιδιότητες προς την
φίλτρανση γενικότερα.

Μια λίμνη με ελάχιστη κυκλοφορία και οξυγόνωση μπορεί να φέρει σαν αποτέλεσμα, τη δημιουργία του πρωτεινικού φιλμ στην επιφάνεια, όπως συμβαίνει ακριβώς και στα ενυδρεία. Δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία των ψαριών και ιδικότερα στα nishikigoi.


Φτιαξαμε τιποτα??

Οπως θα ειδες Βασιλη, στο τελευταιο λινκ κανεις δεν χρησιμοποιει clear σωληνα.Τι λες για αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-10, 11:24
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη λίγη χημεία που γνωρίζω: τα σκίμερ λειτουργούν γιατί τα μακρο-μόρια τα οποία θέλεις να αφαιρούν από το νερό "προτιμούν" το interface .................. Γι'αυτό τα σκίμερ είναι πολύ λιγότερο αποδοτικά σε γλυκό νερό, σε αντίθεση με το αλμυρό.
Έχει πολλών λογιών σκιμερ.

Η αναφορά μου ήταν κύριος στο να μπορέσει να δει εύκολα από κοντά σε κάποιο θαλασσινό ενυδρείο ένα σκιμερ . Μήπως καταλάβει κάτι παραπάνω και των διευκολύνει στο σκιμερ που θέλει να φτιάξει.

Δεν είπα ότι γνωρίζω το πώς δουλεύει το πρωτεϊνούχο σκιμερ γι αυτό παρότρυνα να ρωτήσει θαλασσινούς που θα μπορούσαν να επεξηγήσουν κάποια πράγματα καλυτέρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-10, 11:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει πολλών λογιών σκιμερ.

Η αναφορά μου ήταν κύριος στο να μπορέσει να δει εύκολα από κοντά σε κάποιο θαλασσινό ενυδρείο ένα σκιμερ . Μήπως καταλάβει κάτι παραπάνω και των διευκολύνει στο σκιμερ που θέλει να φτιάξει.

Δεν είπα ότι γνωρίζω το πώς δουλεύει το πρωτεϊνούχο σκιμερ γι αυτό παρότρυνα να ρωτήσει θαλασσινούς που θα μπορούσαν να επεξηγήσουν κάποια πράγματα καλυτέρα.
Βασίλη, για το ίδιο ακριβώς πράγμα μιλάμε, είτε αν πρόκειται για θαλασσινό, είτε για γλυκό νερό. Η διαφορά είναι στο μέγεθος. Ακόμα και το σκίμερ επιφανείας που χρησιμοποιούμε στις λίμνες ψαριών, συντείνει στην διάσπαση ή καλύτερα στην μη ύπαρξη του επιφανειακού φιλμ πρωτεΐνης. H άντληση δε νερού από το επιφανειακό σκίμμερ προς το protein skimmer είναι ότι καλύτερο, γιατί εκεί συναντούνται συνήθως οι συγκεντρώσεις που θέλουμε να απαλλαγούμε.

Δεν αμφιβάλλω ότι αν δει κάποιο σκίμμερ θαλασσινού θα τον βοηθήσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-10, 11:46
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παιδια μηπως κανετε καποιο λαθος?
Νομιζω πως το θαλασσινο σκιμμερ ειναι κατι το διαφορετικο.
Καταρχην δεν χρησιμοποιει αεραντλια.
Με πιεση νερου και εντονο ανακατεμα επιτυγχανεται η συλλογη του αφρου στο κυπελο.
Αν μπορει καποιος θαλασσινος ας το επιβεβαιωσει..

Στη λιμνη ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα (νομιζω?).
Χρειαζεται παροχη αερα και μαλιστα μεγαλη.


Το σκιμμερ επιφανειας το εχω φτιαξει, δεν ηταν κατι δυσκολο, και κανει και εξαιρετικη δουλεια.
Θα μπορουσα να στειλω το νερο που μαζευει στο σκιμμερ πρωτεινης.

Χαζευωντας, βρηκα την συγκεκριμενη κατασκευη πολυ ευκολη:
http://www.koiphen.com/forums/showth...rotein-Skimmer
...και δεν εχει και clear σωληνα.

Βασιλη ξεκιναμε?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-10, 11:57
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

νομιζω απο αυτο που βλεπω ο μοναδικος τροπος για να σκιμαρεις γλυκο νερο ειναι τραβοντας το απο την επιφανεια και μεσα απο υαλοβαμβακα, ενας φιλος μου δεν μπορουσε να βρει για πιο λογο δεν αφριζε το σκιμμερ του και ο λογος ειναι οτι δεν ειχε βαλει ακομα το αλατι, θελω να πω πως γινεται να μαζεψεις αφρο απο νερο που δεν γινεται να αφρισει;(εκτος και αν την κανεις υφαλμυρη την λιμνη)
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-10, 12:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη ξεκιναμε?
Να με περιμένεις κύριε......υπομονή!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μηπως κανετε καποιο λαθος?
Νομιζω πως το θαλασσινο σκιμμερ ειναι κατι το διαφορετικο.
Καταρχην δεν χρησιμοποιει αεραντλια.
Με πιεση νερου και εντονο ανακατεμα επιτυγχανεται η συλλογη του αφρου στο κυπελο.
Αν μπορει καποιος θαλασσινος ας το επιβεβαιωσει..
Εξ΄ όσων γνωρίζω, πρόκειται για ακριβώς την ίδια τεχνολογία και με τη χρήση αέρα. Πώς αλλιώς θα παραχθεί ο αφρός?
Πάντως και οι θαλασσινοί μπορούν να βοηθήσουν εδώ, αλλά και άλλοι που μπορεί να γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη λιμνη ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα (νομιζω?).
Χρειαζεται παροχη αερα και μαλιστα μεγαλη.
Οπωσδήποτε όχι τόσο μεγάλη παροχή αέρα. Απλά χρειάζεται μικροσκοπικές και πολυάριθμες φυσαλίδες. Πρέπει πάντως να ρυθμίζεται αναλόγως ροής και λίτρων του σωλήνα. Όλα βασικά πρέπει να ρυθμίζονται.

Κώστα, δε μου απάντησες. Τϊ φίλτρανση έχεις? Είναι ανοικτού ή πιεστικού τύπου?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκιμμερ επιφανειας το εχω φτιαξει, δεν ηταν κατι δυσκολο, και κανει και εξαιρετικη δουλεια.
Θα μπορουσα να στειλω το νερο που μαζευει στο σκιμμερ πρωτεινης.
Εννοείται ότι αυτό το νερό θα πρέπει να στέλνεις στο σκίμμερ πρωτεΐνης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαζευωντας, βρηκα την συγκεκριμενη κατασκευη πολυ ευκολη:
http://www.koiphen.com/forums/showth...rotein-Skimmer
...και δεν εχει και clear σωληνα.
Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτομαι λιγάκι διαφορετικά, αλλά όπως βλέπω, δουλεύει και φαίνεται εύκολη εφαρμογή αυτό του λινκ....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-10, 11:15
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Δεν εχω πιεστηκα συστηματα, εκτως απο δυο μεγαλα εξωτερικα φιλτρα (eheim 2260) που χρησιμοποιω εφεδρικα.Τα αλλα 2 ειναι το μεγαλο tetra pond και ενα μεγαλο bakki.Επισης καλλιεργω αλγη με τεχνητο τροπο.Η λιμνη ειναι 5 κυβικα περιπου.

Και εγω για ευκολο το βλεπω το σκιμμερ στο λινκ.
Βασιλη μπορεις να προτεινεις μια αεραντλια για τετοια χρηση????

Σκεφτομαι να κανω ενα πειραματακι.
Θα βαλω το σκιμμερ που ειχα στο ρηφακι μου και θα το συνδεσω με αεραντλια.
Θελω να δω τι θα γινει....θα καταφερω να το καψω αραγε?
-------------------------
Βασιλη ριξε μια ματια, βρηκα αυτο:
http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...water-150.html
..και απο Ελλαδα.
Αν ειναι η κατασκευη να κοστισει περισσοτερο και μαλιστα με ρισκο, αστο μαλλον δεν αξιζει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwstas_original : 29-09-10 στις 11:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-09-10, 12:20
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μηπως κανετε καποιο λαθος?
Νομιζω πως το θαλασσινο σκιμμερ ειναι κατι το διαφορετικο.
Καταρχην δεν χρησιμοποιει αεραντλια.
Με πιεση νερου και εντονο ανακατεμα επιτυγχανεται η συλλογη του αφρου στο κυπελο.
Αν μπορει καποιος θαλασσινος ας το επιβεβαιωσει..
Όλα τα skimmer του θαλασσινού ή χρησιμοποιούν αεραντλία (πρώτη τεχνολογία, υπάρχει ακόμα) ή χρησιμοποιούν κυκλοφορητή (ηλεκρικό μοτέρ - αντλία venturi) που όμως τραβάει αέρα με υποπίεση μέσω ενός μικρού σωλήνα (αεραντλίας) τον οποίο "τεμαχίζουν" σε μικρότερης διαμέτρου φυσαλίδες.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-10-10, 15:48
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Βασιλη εχουμε κανενα σχεδιο?

Εγω παντως απο χθες δουλευω ενα μικρο σκιμμερακι με αεραντλια μεγαλουτσικη, και οχι μονο βλεπω αφρο, αλλα νομιζω πως στο κυπελακι μαζευω και λιγο βρωμικο νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-10, 15:30
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Απιστευτο.....το σκιμμερ θαλασσινου σε συνδυασμο με αεραντλια, κανει δουλεια!!!






...βγαζω απο τη λιμνη οτι εβγαζα και στο reef μεσα στο κυπελακι!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-10, 15:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιστευτο.....το σκιμμερ θαλασσινου σε συνδυασμο με αεραντλια, κανει δουλεια!!!

...βγαζω απο τη λιμνη οτι εβγαζα και στο reef μεσα στο κυπελακι!!
Ε βρε Κώστα, τί λέμε τόσο καιρό? Την ίδια δουλειά κάνουν. Η μόνη διαφορά είναι το μέγεθος (σε μεγαλύτερα βέβαια συστήματα), ώστε να καλύπτουν τα λίτρα της λίμνης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-10-10, 00:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παρε μια ιδεα να κανεις DIY αρκετα μεγαλο θα ελεγα: http://diyproteinskimmer.blogspot.com/
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Arcadia Freshwater sarevock Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 21-05-09 18:50
Arcadia Freshwater ή Phillips Aquarelle? poliko_selas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-08-08 19:18
freshwater goby?? prodigy Γλυκό νερό - Γενικά 12 23-10-07 16:07
Arcadia tropical ή freshwater? vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 02-03-07 22:52
marine PH test vs freshwater PH test DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-05 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11003 seconds with 13 queries