Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-17, 23:55
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή 330 λίτρα

Μετά από περίπου 6 μήνες διαβάσματος και πειραματισμών με το μικρό μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94095 ήρθε μάλλον η ώρα για το κύριο ενυδρείο μας.

Γενικά είμαι φαν των φυτεμένων και τολμώ να πω ότι πρωταρχική σημασία έχουν τα φυτά και μετά τα ψάρια και τα ασπόνδυλα. Μη βαράτε, αυτό δεν σημαίνει ότι τα ζωντανά υποφέρουν.Κάθε άλλο, απλά για μένα αποτελούν το συμπλήρωμα της εικόνας ενός φυτεμένου με πρωταγωνιστές τα φυτά.

Μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο έχω σχεδόν καταλήξει στην ακόλουθη σύνθεση:

*Γυάλα από το το Natural Aquario από την Πορτογαλία http://naturalaquario.com/clear-canvas/ . Opti-white extra clear rimless/braceless 120χ50χ55 εκ με 10χιλ τζάμια. Οι τύποι δίνουν 3 χρόνια εγγύηση και έχει φανταστικές κριτικές σε ξένα site (πχ George Farmer-UKAPS). Τιμή 269 ευρώ. Οπου και να ρώτησα στα "δικά" μας μαγαζιά οι τύποι δεν έπεσαν κάτω από τα 400 ευρώ. Οχι ευχαριστώ.

*Επιπλο: Από το ίδιο μαγαζί το έπιπλό του 120χ50χ70, μεταλλικό γκρι ματ με έτοιμες εξόδους για τις σωληνώσεις. Τιμή 269 με 3 χρόνια εγγύηση και εδώ. Οσο για τα ταχυδρομικά μου είπαν για 100 ευρώ και για τα 2 με ασφάλεια μεταφοράς για να μην πάθουμε εγκεφαλικό εγώ ή αυτοί σε περίπτωση ζημιάς κατά τη μεταφορά. Νομίζω ότι 650 ευρώ και για τα 2 για την ποιότητα που έχουν είναι πολύ καλά.

* Φωτισμός: Chihiros A Series 1201 65watt 8600 lumen http://www.waterplantstreet.com/chih...a201-1871.html με remote control και ενσωματωμένο dimmer. Θα πάρω 2 φωτιστικά σώματα, τιμή περίπου στα 360 ευρώ για τα 2. Θέλω οπωσδήποτε led φωτισμό γιατί μου αρέσει η ποιότητα του φωτός που βγάζουν σε σύγκριση με τις φθορίου ενώ όπου διαβάζω έχουν επίσης εξαιρετικές κριτικές σαν πολύ δυνατά φώτα με συμφέρουσα τιμή.

*Φίλτρανση: JBL Crystal Profi 1501E 1400 l/h. Τιμή 140 ευρώ από Γερμανία συμπεριλαμβανομένων και των σφουγγαριών, μακαρονιού για βιολογικό και σωλήνων. Θα πάρω 2 άρα πάμε στα 2800 l/h. Εδώ θα κόστιζαν τουλάχιστον 1/3 αν όχι 2/3 παραπάνω. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που επέλεξα 2 αντί ενός μεγαλύτερου.Τα μεγαλύτερα έχουν σωλήνες μη συμβατούς με inline diffusers, θερμοστάτες κτλ. Παρέχουν περισσότερη ασφάλεια, αν χαλάσει το ένα, το άλλο θα κρατήσει το ενυδρείο ζωντανό μέχρι να γίνει αντικατάσταση. Στο ένα εκ των 2 θα μπει inline diffuser για το Co2, ενώ στο άλλο θα μπει 300watt inline θερμοστάτης. Ετσι κανένα από τα δύο δεν θα ζοριστεί πολύ από τις παρεμβολές ούτε θα πέσει πολύ η απόδοσή του. Για εξόδους και εισόδους θα πάρω αυτά http://www.ebay.com/itm/Stainless-St...5r7IngZyr84RbA .Μοντέρνο look, καθάρισμα ανά δίμηνο και surface skimmer για φιλτράρισμα της επιφάνειας του νερού.

CO2: 5κιλη μπουκάλα από το Olympia (80 ευρώ) dual stage ρυθμιστή με διπλά μανόμετρα, ηλεκτροβάνα, μεταλλική ανεπίστροφη βαλβίδα και φυσαλιδομετρητή, το σύνολο γύρω στα 90 ευρώ από το CO2 Art. Η διάχυση θα γίνεται με inline diffuser/atomizer από το ίδιο μαγαζί (ή με εξωτερικό ριάκτορα, δεν έχω αποφασίσει ακόμα).

*Διάφορα: θερμόμετρο, δείκτη επίπεδου co2 κτλ από τους φίλους μας τους κινέζους. Πολύπριζα, διακόπτες (κάθε πρίζα θα έχει τον δικό της διακόπτη και την ετικέτα της), χρονοδιακόπτες για φώτα και co2. Επίσης μιας και έχω ένα αρκετά καλό ups και κάθεται θα συνδέσω τα πολύπριζα σε αυτό.

Δεν θα χρησιμοποιήσω αυτόματη ταίστρα, αντλία για λιπάσματα ή αναπλήρωση, γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι καθημερινά με αυτά ώστε να παρατηρώ τι γίνεται στο ενυδρείο ταυτόχρονα τροποποιώντας ανάλογα.

*Hardscape: πέτρες, ξύλα από τη φύση. Δεν νοώ να πληρώσω χρήματα σε κάποιο μαγαζί ώστε να αγοράσω πέτρες και ξύλα όταν σε ένα Σαββατοκύριακο μπορείς να μαζέψεις ένα φορτηγό από αυτά.

*Υπόστρωμα: Tropica aqua soil powder black. Το δοκίμασα στο νάνο μου και μου αρέσει πολύ σαν μέγεθος, χρώμα και ποιότητα. Είναι λιγάκι ακριβό αλλά είναι εξαιρετικά εύκολο να φυτέψεις σε αυτό ακόμα και με γεμάτο ενυδρείο, τα φυτά πιάνουν πολύ εύκολα σε αυτό και νομίζω ότι βοήθησε πολύ στο να πηγαίνουν τα φυτάκια μου πολύ καλά, μεγαλώνοντας γρήγορα.

Αυτά νομίζω. Αμα θυμηθώ τίποτα άλλο θα το προσθέσω. Οποιαδήποτε ιδέα, συμβουλή, αντίρρηση ή οτιδήποτε καλοδεχούμενη. Καλύτερα τώρα παρά μετά την αγορά του εξοπλισμού.
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-17, 00:16
katherine Ο χρήστης katherine δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Καλη αρχη Πάνο!!! Θα ειναι πολυ "ντιζαινατο" το ενυδρείο απ αυτα που διαβαζω στο ποστ σου!! Με το καλο να ερθουν τα πράγματα και να μας δειξεις τις πρωτες φωτογραφίες
Καλη αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-17, 00:18
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Καλησπέρες απο μένα.
Μια παρατήρηση απο μένα για τον φωτισμό και το κόστος.

Θα σου πρότεινα να πάρεις κατευθείαν απο τους Κινέζους τα φωτιστικά.
Εχω ενα chihiros a801 και η αγορά έγινε απο ebay.
Θα γλυτώσεις αρκετό χρήμα, απλά διευκρίνησε τους οτι θες το a1201 μην γίνει καμμιά στραβή.

Και με το καλο να δούμε και παρουσίαση.

Στα γρήγορα βρήκα αυτά :
http://www.ebay.com/itm/Chihiros-A-S...eJY-OC-sZsVArg

http://www.ebay.com/itm/Chihiros-A-S...eJY-OC-sZsVArg
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-17, 02:34
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

http://www.ebay.com/itm/24x-3W-6500K...AAAOxyu4dRuam2

Αυτό δε πιστεύετε είναι καλύτερο με τα 3 watt led ; Και πιο φτηνό .

Πολλά par
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-17, 03:30
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.ebay.com/itm/24x-3W-6500K...AAAOxyu4dRuam2

Αυτό δε πιστεύετε είναι καλύτερο με τα 3 watt led ; Και πιο φτηνό .

Πολλά par
Αν παρατηρήσεις το πόσα lumen βγάζει το ένα και πόσα το άλλο θα δεις την μεγάλη διαφορά, γιατί δεν παίζουν ρόλο μόνο τα watt.
Επίσης δουλεύουν σε διαφορετικά kelvin 6500κ το ένα 8000κ το άλλο.
Για τα ελάχιστα λευτά παραπάνω τα αξίζει της chihiros.
Φιλικά, Τάσος.
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-17, 07:54
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Το φωτισιτικό θα το πάρω από ένα Βρετανικό μαγαζί το οποίο έχει καλές κριτικές και δίνει εγγύηση ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Απλά το link που χρησιμοποίησα ήταν για να δείξω για το ποιο φως μιλάω.

Παράθεση:
http://www.ebay.com/itm/24x-3W-6500K...AAAOxyu4dRuam2

Αυτό δε πιστεύετε είναι καλύτερο με τα 3 watt led ; Και πιο φτηνό .
Εχω δει πολλά led που είναι αισθητά φτηνότερα από τα Chihiros αλλά προτίμησα αυτά γιατί όπου έχω διαβάσει σε ξένα forum οι άνθρωποι μιλούν μόνο με καλά λόγια για αυτά. Ειδικά για το συγκεκριμένο του λινκ, όπως είπε και ο φίλος Τάσος, ρίξε μια ματιά στα lumen. Σχεδόν 3 φορές λιγότερα. Προσωπικά πιστεύω ότι τα lumen είναι πιο αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης από τα watt ώστε να μπορούμε να συγκρίνουμε διαφορετικούς τύπους όπως led, t5 ή t8.

Γενικότερα η φιλοσοφία στησίματος αυτού του ενυδρείου είναι να ξεκινήσω με τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό (μέχρι εκεί που μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου φυσικά), ώστε να μην χρειαστεί μετά να ξαναπαίρνω κάτι διπλό γιατί τελικά "δεν 'εφτανε",΄λιγότερο φως, μικρότερο φίλτρο κτλ. και τελικά να μου κοστίσει περισσότερο.
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-17, 09:55
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Καλά τα 10000 lumen μου φαίνονται εξωπραγματικά και επίσης με τόσα μικρά led δε πιστεύω να περνάει μεγάλη στήλη νερού .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-17, 11:07
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Το κάθε φωτιστικό έχει 252 led x 0,33watt, 9700 lumen. θα χρησιμοποιήσω 2 φωτιστικά άρα μιλάμε για 504 leds x 0,3 watt και 2x9700 lumens. Από κριτικές που έχω διαβάσει αλλά και από παρουσιάσεις ενυδρείων στο UKAPS, στο Aquascaping world forum και στο site του Tom Barr, μιλάνε για πολύ δυνατά φωτιστικά τόσο ώστε σπάνια τα χρησιμοποιούνε στο φουλ.
Η στήλη του νερού δεν θα είναι τόσο ψηλή όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Το ύψος της γυάλας μπορεί να είναι 55 εκ, όμως το η στήλη του νερού δεν θα ξεπερνάει τα 45-47 εκ αν σκεφτείς το υπόστρωμα. Σε κάποια σημεία προς τα πίσω θα είναι ακόμα μικρότερη λόγω υψομετρικής διαφοράς μπροστά και πίσω. Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω πιστεύεις ότι το φως δεν θα φτάνει στα κατώτερα επίπεδα επαρκώς?

Είχα σκεφτεί επίσης και για 2 Kessil 360w προβολάκια αλλά είναι εκτός πορτοφολιού μου αφού το καθένα δεν το έχω βρει φτηνότερα από 370 ευρώ.

Επειδή είμαι τρελαμένος με τα led και δεν θέλω με τίποτα να πάω σε Τ5, έχω ψάξει πολύ τις διάφορες επιλογές και προς το παρόν η καλύτερη από άποψη ποιότητας-δυνατοτήτων-απόδοσης-κόστους είναι τα Chihiros. Το πρόβλημά μου είναι ότι αναγκαστικά βασίζομαι στην εμπειρία και τις αναφορές άλλων και όχι στην δικιά μου πάνω στο θέμα
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-17, 12:00
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Εχω 350 λίτρα με 40 εκ. Πραγματική στήλη ύδατος και εχω και τα 2 είδη ( όχι ακριβώς το ίδιο ) . Στο βυθό δεν μεγαλώνει τίποτα μέχρι που έβαλα 3 watt led με φακό .

Δεν μιλάω για carpet αλλά και stem plants τα κάτω φύλλα δεν αναπτύσσονταν καλά .

Για μένα πιο σημαντικά δεν είναι ούτε τα Lumen αλλά ούτε και τα watt . Par σε συγκεκριμένο βάθος ύδατος κοιτά εαν μπορείς να βρεις .

Ίσως είναι καλύτερα απο τα κλασσικά μικρά led τύπου 5730 και τα αδικώ .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-17, 16:30
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Θα το ψάξω αυτό που λες γιατί είναι πολύ σημαντική λεπτομέρεια που όμως μπορεί να κάνει όλη την προσπάθεια μία αποτυχία. Για να μην αναφερθώ στα 360 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ, άμα βρω κάτι νεότερο θα επανέλθω.
Μόλις βρήκα αυτό. ρίξε μια ματιά και πες μου τι νομίζεις.
http://www.plantedtank.net/forums/10...ffordable.html
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-17, 17:31
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αν πιάνουν τα χεριά σου και είσαι καλός με τις κατασκευές, μπορείς να φτιάξεις ένα κρεμαστό φωτιστικό με high power LEDs. Με μια αναζήτηση εδώ ή στο Google και στα σχετικά ψαρό-φόρουμ μπορείς να βρεις απίστευτες κατασκευές. Θα έχεις την δυνατότητα να το dimαρεις στα επίπεδα που θέλεις εσύ και αν θέλεις το κάτι παραπάνω το συνδυάζεις με Arduino, με Rasperry Pi κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-17, 19:00
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Μπορείς να φανταστείς τον πιο άχρηστο σε ηλεκτρολογικές/υδραυλικές/κτλ κατασσκευές? Ε, εγώ είμαι 2 φορές χειρότερος! Κάνω τρύπα στον τοίχο για ένα κάδρο και ανοίγει σπήλαιο...
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-17, 13:56
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skiper Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να φανταστείς τον πιο άχρηστο σε ηλεκτρολογικές/υδραυλικές/κτλ κατασσκευές? Ε, εγώ είμαι 2 φορές χειρότερος! Κάνω τρύπα στον τοίχο για ένα κάδρο και ανοίγει σπήλαιο...

Πω ενταξει κλαιω.
Θεουλης. Ανοιγει σπηλαιο χαχαχαχχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-17, 20:03
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχω 350 λίτρα με 40 εκ. Πραγματική στήλη ύδατος και εχω και τα 2 είδη ( όχι ακριβώς το ίδιο ) . Στο βυθό δεν μεγαλώνει τίποτα μέχρι που έβαλα 3 watt led με φακό .

Δεν μιλάω για carpet αλλά και stem plants τα κάτω φύλλα δεν αναπτύσσονταν καλά .

Για μένα πιο σημαντικά δεν είναι ούτε τα Lumen αλλά ούτε και τα watt . Par σε συγκεκριμένο βάθος ύδατος κοιτά εαν μπορείς να βρεις .

Ίσως είναι καλύτερα απο τα κλασσικά μικρά led τύπου 5730 και τα αδικώ .
Επιτέλους βρήκα το post που έψαχνα. Ρίξε μια ματιά εδώ. Ο τύπος φαίνεται να ξέρει τι κάνει. Εχω σχεδόν πειστεί και μάλλον θα τα δοκιμάσω και ο θεός βοηθός.

https://www.ukaps.org/forum/threads/...ountain.42683/
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-17, 20:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skiper Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους βρήκα το post που έψαχνα. Ρίξε μια ματιά εδώ. Ο τύπος φαίνεται να ξέρει τι κάνει. Εχω σχεδόν πειστεί και μάλλον θα τα δοκιμάσω και ο θεός βοηθός.

https://www.ukaps.org/forum/threads/...ountain.42683/
Η γυαλα τι μεταφορικα εχει για να ερθει απο πορτογαλια εδω;
-------------------------
Ακυρο τωρα το διαβασα 100 ευρω και για τα δυο ,πολυ καλη τιμη και αξιοζηλευτο ενυδρειο και εγω εκει θα ψαχτω τωρα
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 28-02-17 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-17, 07:38
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Γυάλα και έπιπλο μαζί, 100 ευρώ περίπου περιλαμβάνοντας και ασφάλεια για τη μεταφορά.
-------------------------
Chihiros Serie A 120cm . 65W . 8000ºK - OPEN AIR
cm PAR
10 286
20 142
30 91,2
40 64,3
50 47,8

2xChihiros Serie A 120cm . 65W . 8000ºK - IN TANK
now with water . 120x50x50 tank . 6,5cm fixture high + 2cm water level = 8,5 cm LED to water

cm PAR PAR (with apogee converter factors**)
10 265 213
20 192 140
30 152 106
40 132 110
48 122 82
__________________
Πάνος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skiper : 01-03-17 στις 07:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-03-17, 00:54
Το avatar του χρήστη olyon
olyon Ο χρήστης olyon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Κάποια νεότερη εξέλιξη υπάρχει; Κρατησέ μας ενήμερους όταν παραλάβεις αλλά και γενικότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-17, 06:51
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Προς το παρόν όλος ο εξοπλισμός είναι καθ'οδόν. Τα μόνα που έχουν έρθει είναι τα 2 φίλτρα από Γερμανία. JBL 1500e greenline. Τιμή και για τα 2, μαζί με τα μεταφορικά, 275 ευρώ. Τιμή που μου είπαν σε ελληνικό κατάστημα, 260 ευρώ το ένα(!) μαζί με την έκπτωση....
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Από 30 λίτρα στα 80 sharred Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-04-12 21:55
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
60 λίτρα Z_X Nano Reef 6 19-01-08 21:48
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07064 seconds with 13 queries