Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-11, 07:09
Mouritsa Ο χρήστης Mouritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη & Σπάρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή <3 Turtles

Γεια σας φίλοι μου ^_^
χαίρομαι πολύ που έγινα μέλος του aquatek.gr!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, ως αρχάρια στη ανατροφή νεροχελώνας (αυτή που κολυμπάει μεν όλη μέρα στο νεράκι αλλά βγάζει συχνά πυκνά το κεφαλάκι της έξω για να ανασάνει ή/και να φάει).

Λοιπόν, επί 6 μήνες την έιχα σε μια χελωνιέρα (αν το λέω καλά), την πρόσεχα, την τάιζα, την καθάριζα με βιολογικό τρόπο κ.λπ. και φυσικά μεγάλωσε! Έγινε διπλάσια! Της πήρα και ένα φιλαράκι, μικρότερο μεν αλλά πολύ ενεργητικό δε και αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρειο ώστε να πλατσουρίζουν με μεγαλύτερη άνεση.

Το ενυδρείο είναι σχετικά μεγάλο, με βάθος αρκετό. Χωράει μέχρι 15λίτρα νερό. Έχει ένα διακοσμητικό βραχάκι πέρα ως πέρα στην πλάτη του ενυδρείου και μέσα ένα κενό χώρο όπου βρίσκεται ένα φίλτρο (stream 230, 240 l/h), που μου τοποθέτησε ο πωλητής του petshop. Επίσης, τοποθέτησα έναν διακοσμητικο αστερία και ένα δεύτερο μικρο βραχάκι, στο οποίο και κρύβονται μανιωδώς τα χελωνάκια μου και το βρίσκω κάθε μέρα σε διαφορετικό σημείο -χαχα-, τέλος, έβαλα και χρωματιστό χαλικάκι.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, τα χελωνάκια είναι πιο ενεργητικά απο ποτέ, το νερό είναι καθαρό κ.λπ. ΑΛΛΑ...ξαφνικά, σε μια βδομάδα από τότε που αγόρασα το ενυδρειο...η μυρωδιά του εχει αλλάξει, δε μου μυρίζει όπως όταν ήταν στην χελωνιέρα, οπότε και κάθε βδομάδα το καθάριζα 2-3 φορές, αυτό μου μυρίζει σαν ιονίσμένο, μια πολύ ιδιαίτερη μυρωδιά. Δε ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Καθάρισα το ενυδρείο όσο πιο απαλά γινόταν, τις χελωνίτσες μου το ίδιο, τα διακοσμητικά το ίδιο, πρόσθεσα και νέο ασβέστιο σε σχήμα χελώνας αυτη τη φορά, καθάρισα το φίλτρο και το επανατοποθέτησα και όμως αυτή τη μυρωδιά ιονισμού παραμένει.

Οι χελωνίτσες μου δεν έχουν καταλάβει τίποτα, δε τις βλέπω να τις ενοχλεί, το ίδιο παίζουν, το ίδιο τρώνε, το ίδιο χαριτωμενιές μου κάνουν. Στο χώρο όμως που βρίσκεται το ενυδρείο μου (το οποίο είναι ανοιχτό να πω) κυκλοφορεί γύρω από αυτό μια αμυδρή μυρωδιά.

Αν κάποιος, μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τι είναι αυτό που μυρίζω ξαφνικά σε μια βδομάδα ας με ενημερώσει ώστε να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες. Δε θέλω να μου πάθουν κάτι τα χελωνάκια μου. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-11, 10:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οι χελωνες αποτελουν μεγαλη δεσμευση ως κατοικιδια, κακως αγορασες και 2η κατα τη γνωμη μου. Καταρχην δε ξερω αν εχεις ιδεα ποσο μεγαλες γινονται....Δυο τετοιες χελωνες χρειαζονται τεραστιο ενυδρειο και ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ φιλτρο γιατι δυστυχως λερωνουν πολυ. Δε μου κανει εντυπωση που λες οτι μυριζει. ..Επισης θα χρειαστεις λαμπα UVA UVB για ερπετα..
Δες ποσο ειναι η δικια μου

και μια για συγκριση αρχικου και τελικου μεγεθους


Ενα καλο site με πληροφοριες που χρειαζεσαι ειναι αυτο
http://www.reptilesgreece.com/forum/...ed-ear-slider/ και αυτο στα αγγλικα αλλα με πολυ περιεχομενο
http://www.redearslider.com/index.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-11, 12:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τεραστιο ενυδρείο και ισχυρότατο φίλτρο θα χρειαστούν μελλοντικά. Τωρα που είναι μικρουλια δεν χρειαζεται τοσο πολυ. Για την ώρα σωστά τα κανεις απο αυτά που διαβαζω. Μια λαμπα να τους παρεις, και εναν θερμοστάτη τον χειμώνα για να κρατας την θερμοκρασία στους 25-26. Αν μπορείς βαλε και μια φωτογραφία του χώρου τους.

Εγω την δική μου (~15εκ. καβουκι) την εχω με ενα εσωτερικό φίλτρο με ανθρακα και σφουγγαρί, και έχω και καθαρο νερό, και δεν μυρίζει καθόλου.

Αλήθεια, το χρώμα του καβουκιου πως καθορίζεται; Γιατι βλέπω εσενα ειναι πρασινη, ενω εμενα είναι πιο σκουρη απο την 2η.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-11, 14:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Φαινεται πολυ πρασινη γιατι το καλοκαιρι ειναι εξω και πιανει αλγη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-11, 14:14
Mouritsa Ο χρήστης Mouritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη & Σπάρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οπότε πρωί πρωί δευτέρας θα επισκεφθώ το pet shop, από όπου μου χάρισαν και τα δύο χελωνάκια μου για ένα καλύτερο φίλτρο.
Θέλω απλώς να σημειώσω πως δε μου μυρίζει κάτι άσχημο, πιο πολύ σα θαλασσινό νερό μου κάνει όταν πλησιάζω πολύ κοντά στο ενυδρείο. Επίσης, το ενυδρείο είναι πεντακάθαρο, δεν έχει ίχνος βρωμιάς.
Επισυνάπτω και ορισμένες φωτογραφίες ώστε να σας βοηθήσει καλύτερα να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

*Τα χελωνάκια μου διαφέρουν σε χρώμα και σχεδιάκια, υπάρχει περίπτωση να αλληλοφαγωθούν;




Shot at 2011-08-20


Shot at 2011-08-20


Shot at 2011-08-20


Shot at 2011-08-20


Shot at 2011-08-20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-11, 14:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Είναι αλλο είδος. Δεν είναι τα ίδια. Να αλληλοφαγωθουν όχι, διοτι είναι στο ίδιο περιπου μεγεθος. Αν γινει κανενας τυχαίος τραυματισμός πανω στο φαγητο, αυτο είναι αλλο...

Μπορουν να βγουν τελείως απο το νερό ωστε να στεγνωσουν; Ειναι αρκετά σημαντικό αυτό.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-11, 14:49
Mouritsa Ο χρήστης Mouritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη & Σπάρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ανεβαίνουν και λιάζονται πάνω στα βραχάκια, ειδικά η "κοκκινομαγουλίθρα", που τη χάνεις που τη βρίσκεις πάντα σκαρφαλωμένη στο μεγάλο βραχάκι είναι.

Αναφορικά με το φαγητό τους, τις ταίζω ξεχωριστά και προσέχω να είναι πλήρως ικανοποιημένες και οι δύο. Προς το παρόν έχω προμηθευτεί γαριδούλες και κάτι πολυβιταμινούχα στρόγγυλα χρωματιστά...σα φακές είναι, που μου τις έδωσαν από το pet shop, να τους δίνω 2-3 φορές (οι βιταμίνες) τη βδομάδα. Δε ξέρω αν πρέπει να αρχίσω από τώρα να τα ταίζω με καροτάκια, λάχανα και μπιζέλια.

Ελπίζω το πρόβλημα με τη μυρωδιά να διορθωθεί και να είναι και τα χελωνάκια μου στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Αν έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε ή/και να φροντίσω μη ντραπείτε, είμαι ανοιχτή σε όλες τις σχετικές προτάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-11, 14:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δυο φορες την εβδομαδα για μικρες χελωνιτσες ειναι πολυ λιγο. Δινε καθε μερα ή μερα παραμερα . Ριξε μεχρι να σταματησουν να τρωνε. Δυστυχως τα πετ σοπ που τα πουλανε τις περισοοτερς φορες δεν εχουν ιδεα οποτε μην τους πολυ εμπιστευεσαι και πολυ. Διαβασε μονη σου οσα περισοτερα μπορεις ωστε να τις εχεις για πολλα χρονια συντροφια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04264 seconds with 13 queries