Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-05-18, 21:53
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα , το σκέφτομαι για καινούργιο σαμπ εννοειται αλλά με το παρον στην δευτερη εκδοχη δεν καταλαβα αυτο που λες ''επειδη οι σωλήνες θα ξεκινούν από πολύ πιο χαμηλά , από τη βάση του νέου κουτίου να γίνουν σε σχήμα U '' . Για να μπορέσω να του το εξηγήσω καλύτερα έχουμε κάποιο βίντεο ή εικόνα ? Εάν πάλι δεν γίνεται να κάνω ένα σαμπ μόνη μου σε κάποιον με ενυδρεια και μετά να του πω να το συνδέσει μέσω επίπλου . ¶σε που όλοι οι σωλήνες ειναι καρφωτοί στον τοίχο είχε ανοίξει καμία 20 τρύπες ... Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξουμε και να κλεισουμε τις τρύπες ...
Νικολέτα μου, πες οτι δεν το έγραψα.. U θα έλεγα να γίνονταν οι σωλήνες αν δεν άλλαζες σχεδόν τίποτα, μόνο τις βάνες στο τέλος.. σόρρυ..
Αν σκεφτείς για sump θα σου φτιάξω σχέδιο με ακριβείς διαστάσεις, πιστεύω ο καθένας θα μπορέι να στο φτιάξει... Και ένα κουτί από πλέξιγκλας να καθαρίζεις τα σφουγγάρια σου σε 2 λεπτά... Θα πρέπει να ρυθμίσεις και το ύψος των εξόδων νερού ψηλά στο ενυδρείο σου από τις αντλίες, ώστε να μην σου κατεβάζει νερό από εκεί στο sump..
Για το κουτί της υπερχείλισης, θα πρέπει κάποιος να ξέρει να στο φτιάξει, δεν μπορει να μην υπάρχει κάποιος σε ολόκληρη θεσσαλονίκη!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καινούργιο Σάμπ 100 λτρ το θεωρώ πολύ μικρό δεν συμφωνώ.βεβαια αυτό το τέρας πάλι.....στην μέση εγώ θα έλεγα. Λοιπόν αφού ο τύπος το κόλλησε μπορεί κ να το ξεκωλησει να κόψει κ να ράψει. Επίσης για κάτω από το ενυδρείο συμφωνώ κ μόνο μ αυτην την κίνηση γλυτώνεις πολλα.αν δεχτεί να σου κάνει αυτο κ από τις εξόδους του ενυδρείο,Από φ50 στις κάνει μ συστολές φ25 τα υπολοιπα είναι εύκολα.απαιτησαι αυτό κ μιλάμε.ελα βρε Νικολέτα βάλε κ λίγο ύφος .....το έχεις Πάμε.
Ας είναι και 150, σίγουρα θα χωράει και πολύ άνετα μέσα στο έπιπλο... μόνο ελαφρόπετρα θα έχει έτσι και αλλιώς και ένα διαμέρισμα για τα σφουγγάρια.. δεν είναι θαλασσινό...
Για τις συστολές δεν πολυσυμφωνώ γενικά, πιστεύω θα είναι το καλύτερο να φτιάξει μια εξωτερική σωστή υπερχείλιση... να έχει ασφάλεια και ησυχία σίγουρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 24-05-18 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
  #32  
Παλιά 25-05-18, 08:39
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις συστολές δεν πολυσυμφωνώ γενικά, πιστεύω θα είναι το καλύτερο να φτιάξει μια εξωτερική σωστή υπερχείλιση... να έχει ασφάλεια και ησυχία σίγουρα...
Συμφωνώ! Ολα τα άλλα ειναι ημίμετρα
__________________
  #33  
Παλιά 26-05-18, 08:29
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
__________________
www.dreamwaters.co
  #34  
Παλιά 26-05-18, 09:56
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αφού λες το έφτιαξες, θα ανησυχώ μέχρι να δω το βιντεο.αν κ προτιμούσα υδραυλικό να ασχοληθει.με το λεβυτοστασιο έκανες τίποτα Η μέχρι εκεί φτάνεις???
  #35  
Παλιά 26-05-18, 16:58
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Για αυτο το λογο υπαρχουν οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου σε ολα τα φορουμ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
......Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες ... και όταν του ειπα μήπως οι σωλήνες είναι μεγάλοι μου ειπε ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου ''τοσο το καλυτερο για τον θορυβο εαν σου έβαζα μικρότερους θα ειχες παραπανω θορυβο'' ... Πραγματικά νιωθώ πολύ μεγάλη απογοήτευση και με έχει αφήσει ξεκρέμαστη.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Συγχωρέστε με εάν ρωτάω κάτι που ήδη έχετε πει απλώς δεν τα ξέρω και πολύ καλά αυτα και ειμαι πολύ απογοητευμένη από την όλη δουλειά γενικώς..... Δεν ξέρω που να απευθυνθω πραγματικα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Ασέ Δημήτρη μ πόσα τραβήξαμε 4 μήνες και τελικα το αποτελεσμα ένα ενυδρειο προβληματικο από πολλές απόψεις......
Τα παιδια εδω μονο την καλη διαθεση ειχαν και προσπαθησαν να βοηθησουν με καποιο τροπο την φιλη.
  #36  
Παλιά 27-05-18, 00:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
Να μιλήσω για μένα προσωπικά...
Ανέφερα από την αρχή ότι έχω ακούσει καλά λόγια για την δουλειά σας..
Το φάουλ που έγραψα, φυσικά δεν το παίρνω πίσω, μόνο και μόνο λόγω της συμπεριφοράς σας προς τον πελάτη σας... φαίνεται και από τον τρόπο που απαντήσατε παραπάνω εξάλλου... Ένα συγνώμη, σαν επαγγελματίας που είστε, για την ταλαιπωρία, θα αρκούσε πιστεύω...
Προσωπικά τέτοιο sump και σωληνώσεις δεν έχω δει ποτέ τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τα ενυδρεία... Είναι σαλόνι και όχι εργοστάσιο εκτροφής ψαριών...
Το να μην φτιάχνετε από την αρχή σωστή υπερχείλιση σε ενυδρείο ενός τόνου, αλλά και να επιμένετε οτι ο θόρυβος είναι φυσιολογικός, είναι τραγικά απαράδεκτο!!!
Το να στραγγαλίζετε στο θεό την ροή του νερού σε Φ50 σωλήνα για να σιφωνάρει με το ζόρι, όπως πιστεύω ότι έχετε πράξει, επίσης δεν είναι σωστό για διάφορους λόγους, αλλά μακάρι να πάνε όλα οκ και να κάνω λάθος!! θα ήθελα πολύ να μάθω για ποιόν λόγο δεν έγινε από την αρχή αυτό!!! Γιατί με τρύπες και στους 3 σωλήνες στην υπερχείλιση, ΔΕΝ υπήρχε αυτή η προοπτική!!!
Γενικά για ποιο λόγο έπρεπε να γίνει όλο αυτό, για να κάνετε την δουλειά σας σωστά, πατώντας πάνω σε έναν ευγενικό και χαμηλών τόνων άνθρωπο, δεν το καταλαβαίνω...
Θα ήθελα επίσης να δω, πώς θα μπουν σφουγγάρια και υλικά μέσα στο sump αυτό, έτσι όπως της το φτιάξατε και την αφήσατε να το διαχειριστεί μόνη της...
Η κατασκευή εκτός του κυρίως ενυδρείου, που είναι όντως πανέμορφο, είναι λάθος από 1002 απόψεις, αλλά θα αρκούσε να διορθώσετε, ότι διορθώσατε, εγκαίρως, χωρίς να τραβήξει η γυναίκα ότι τράβηξε...
Θα αναφέρω μόνο οτι οι δύο επιστροφές στο ενυδρείο, μπορούν να γίνουν κάθετα, με ένα ποτήρι από κάτω, για να μην ανακατεύεται ο βυθός, ώστε όταν κλείνουν οι αντλίες, να μην κατεβαίνει ούτε λίτρο νερό στο sump!!!
Επίσης και σχέδια για sump κάτω από το έπιπλο έχω, και ας είχε και 30 εκ. ύψος μόνο...
Τέλος, είμαι σίγουρος, οτι αν σωπαίναμε όλοι εμείς οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου, η γυναίκα ακόμα θα τραβούσε τα μαλλιά της και για πολύ καιρό ακόμα...
Μακάρι Νικολέτα μου να πάνε όλα καλά και να χαρείς το ενυδρείο σου... Περιμένουμε βίντεο και με τα ψαράκια σου...
Ευχαριστώ...
  #37  
Παλιά 27-05-18, 07:11
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Θα ηθελα να πω οτι το προβλημα με το θορυβο διορθωθηκε και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο για του λογου το αληθες ...




Αυτο ειναι δικαιο
  #38  
Παλιά 27-05-18, 15:48
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
Μπράβο στην Νικολέτα για το αποτέλεσμα, ντροπή για εσάς για την προκλητική απάντηση και την κατασκευή! η όλη κατασκευή δεν σας τιμάει ακόμη και αθόρυβη!!

Υ. Γ.
Για τους ειδικους και άψογους ``επαγγελματίες`` ευτυχώς που υπάρχουν τα φόρουμ για να διορθώνουν τουλάχιστον τα λάθη που κάνουν (κι ας το παίζουν έξυπνοι μετά....)
__________________
  #39  
Παλιά 27-05-18, 19:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο και το σαμπ της Νικολετας ρυθμιστηκαν και πλεον δεν ακουγεται τιποτα απολυτως στα 8000λιτα/ωρα επιστροφη νερου....ο θορυβος μειωθηκε κατα 99% κανοντας την μια σωληνα να δουλευει φουλ σιφωνι..Ευχαριστω και περιμενω απο την αγαπητη Νικολετα να ανεβασει ενα βιντεο...


Υ.Γ.Οι ειδικοι και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ ,μπορουν να σωπασουν τωρα...
Συγγνώμη αλλά δεν άντεξα να μη μιλήσω
¶ντε και έφτιαξες το θέμα με το θόρυβο. Εξήγησε μας αν θέλεις την λογική του να έχει όλο αυτό το εργοτάξιο στο σαλόνι του κάποιος. Εσύ ως ειδικός δεν έπρεπε να προτείνεις και να φτιάξεις ένα σαμπ κάτω από το ενυδρείο? (και μη μου πεις δεν είχε χώρο! )
  #40  
Παλιά 27-05-18, 19:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους , καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μία φορά τα παιδιά στο φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια και στίριξη που μου πρόσφέραν όλες αυτές τις μέρες που για μένα ήταν πολύ σημαντική !!! Όλοι έχουν δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους είτε είναι επαγγελματίες είτε όχι .
Επίσης ο τεχνικός μου από την Dream Waters πράγματι προχτες ήρθε το απόγευμα και κάθισε 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο έφτιαξε κάποια μικροθέματακια και καποια άλλα σύντομα θα τα διευθετήσει και το σημαντικότερο όλων είναι οτι ο θόρυβος μειώθηκε κατά 70% για να είμαστε πιο ακριβής . Υπάρχει φυσικά ένα θόρυβος αλλά ειναι πολύ πιο ήπιος και υποφερτός πλέον .
Οι ενέργειες του τεχνικού μου πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε αντίθεση με άλλες φορές την τελευταία φορά χαρακτηρίζονταν από επαγγελματισμό και πραγματικό ενδιαφέρον να βρεθεί λύση στα θέματα - προβλήματα του ενυδρειου . Και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχε .

Το βασικό θέμα του θορύβου βελτιώθηκε αρκετά . Έκανε αρχικά μία μικρή τρύπα στον πάνω σωλήνα ''σιφώνι'' στο σημείο λίγο πάνω από τη στάθμη του σαμπ . Επίσης η βάνα του σωλήνα σιφώνι ειναι σχεδόν τέρμα στραγκαλισμένη . Μετά ο μεσαίος σωλήνας που ονομάσαμε ''ρυθμιση στάθμης '' της υπερχείλισης ειναι στη μέση η βάνα και δυστυχώς ειναι αυτός ο σωλήνας που νομίζω μας κάνει το θόρυβο καθώς βγάζει φυσαλίδες αέρα φυσικά όχι στο βαθμό που έβγαζε την πρώτη φορά . Και τέλος υπάρχει και ο τρίτος σωλήνας ''Ασφάλεια'' . Να σας πω επίσης οτι μέσα στο κουτί της υπερχείλισης τα δύο κεφαλάκια των σωληνώσεων ''σιφώνι'' και ''ρυθμιστής στάθμης'' κοιτάνε κάτω και το κεφάλι της σωλήνωσεως της ασφάλειας κοιτάει πάνω , παιρνει νερό από πιο ψηλά . Επίσης ίσα ίσα που παίρνει νερό .

Θα σας δείξω τα βίντεο πριν και μετά για να συκρίνετε και εσείς το θόρυβο και να μου πειτε πως σας φαίνεται . Και κάτι τελευταίο το βίντεο το τελευταιο το τράβηξα το πρωι . Μία ώρα μετά η μία αντλία Jebao DC 4000 σταμάτησε να δουλεύει και αναβόσβηναν οι φωτεινές ενδείξεις στον controler . Προσπάθησα 3 φορές να την επαννεκινήσω αλλά δεν δούλεψε ποτέ . Ανάβουν τα λαμπάκια στον controler κανονικά και κάνει ένα μικρό θόρυβο στιγμαίο και πολύ βαθύ σαν να ζορίζεται να δουλέψει το μοτερ αλλά δεν γυρίζει η φτερωτή . Εκ τοτε το άφησα έτσι παρότι έχω μία τρίτη αντλία αναπληρωματική δεν την έβαλα . Δίαβασα στο manual τις πιθανές αιτίες αλλά δεν μου ταίριάζει κάποια . Ελπίζω μόνο να μην χάλασε με 36 ώρες λειτουργίας !!! Αχ αυτό το ενυδρειο σαν να μην θέλει να δουλέψει μου φαίνεται θα πάω να κάνω κανά τάμα στο τέλος ...

1. https://www.youtube.com/watch?v=i-JjjvoCv3c&t=2s ( To ΠΡΙΝ )

2. https://www.youtube.com/watch?v=kaaVfELMRgk ( Το ΜΕΤΑ )
  #41  
Παλιά 27-05-18, 19:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ο θόρυβος αυτός είναι ανεκτός (εμένα μ' αρέσει να ακούγεται κιόλας )
αλλά για πες μας βρε Νικολέτα για την δική μου απορία,
η επιλογή να γίνει έτσι εξωτερικά το σαμπ ήταν δική σου?
Δεν ήθελες σαμπ κάτω από το ενυδρείο για να μη φαίνεται ή η όλη διαρρύθμιση ήταν πρόταση του κατασκευαστή?
  #42  
Παλιά 27-05-18, 20:29
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θόρυβος αυτός είναι ανεκτός (εμένα μ' αρέσει να ακούγεται κιόλας )
αλλά για πες μας βρε Νικολέτα για την δική μου απορία,
η επιλογή να γίνει έτσι εξωτερικά το σαμπ ήταν δική σου?
Δεν ήθελες σαμπ κάτω από το ενυδρείο για να μη φαίνεται ή η όλη διαρρύθμιση ήταν πρόταση του κατασκευαστή?
Καλησπέρα Κλεόβουλε . Η επιλογή η δική μου αρχικά ήταν να γίνει εσωτερικό σαμπ . Αλλά ο τεχνικός μου μου ειπε οτι ειναι πολύ μεγάλος λάθος , γιατι 1. χανεις απο λιτρα , 2. δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και 3. δεν θα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγαρια για να τα καθαρισεις . Οποτε με τα λίγα τα πολλά με έπεισε και μου ειπε να κανουμε ενα 300 λίτρα σαμπ . Οταν ήρθε σπίτι μου και μέτρησε το ύψος του επιπλου που ειναι 55 αλλα το σιδερο ειναι στους 50 ποντους και από κατω έχει περιθώριο 45 ποντους μου ειπε οτι το σαμπ καλυτερα να γινει έξωτερικά του επιλπου γιατι μέσα δεν χωράει ούτε 200 λιτρο αν και εγώ πιστεύω οτι 200αρι χωρούσε γιατι το έπιπλο είναι πολύ φαρδύ και έχει μεγάλο μήκος και σίδερο κολώνα στο 1 μέτρο στην μέση οπότε θεωρητικά έμπαινε . Δεν περίμένα σε καμια περιπτωση τόσο μεγάλους σωλήνες και τόσο μακρεις καθώς δεν ειχα ξανα κανει σαμπ και δεν ηξερα οτι θα φαίνονται έτσι και δεν θα κρυβόντουσαν κάτω ή πισω από το σαμπ . Και για να θεωρει ένας ανθρωπος που ξέρει ως την ιδανικη λύση το δέχτηκα . Η αλήθεια ειναι οτι το μετάνιωσα σε μεγάλο βαθμο που έκανα εξωτερικο σαμπ για πολλους λόγους και κυριως για τον θόρυβο και το μέγεθός του ( πολλά λίτρα ) !!! Τέλοσπαντων τι να πω ένας φίλος του μπαμπά μου που το είδε και ασχολείται με έπιπλα ξύλου ειπε θα μας κάνει ένα τελάρο ξύλου με ηχομωνοτικό υλικό από μεσα που θα μπει πάνω από το σαμπ και τους σωλήνες και θα έχει 3 πλευρες καθως από τη μία πλευρα ειναι το σαμπ τερμα κολλημενο στον τοιχο οποτε δεν μπορει να εχει απο εκει ξύλο και στον μεσα τοιχο ειναι οι σωληνες οποτε ουτε εκει μπορει να μπει ξύλο . Θα μπει μια πλευρα απο μπροστα , μια απο το πλαι αναμέσα απο σαμπ και main tank και μια απο πάνω απο το σαμπ μεχρι τους μαυρους σωληνες των αντλιων . Αυτο θα εχει ροδακια οποτε θα βγαινει και πολυ ευκολα οταν θα θελω να διαχειριστώ το σαμπ για καθαρισμα και τετοια . Θα ειναι στο χρώμα ιδιο με το ξύλο του ενυδρειου και του πατώματος οποτε φαντάζομαι θα κρυφτεί το μικρό εργοστάσιο στο σαλονάκι μου
  #43  
Παλιά 27-05-18, 20:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

no comments
  #44  
Παλιά 27-05-18, 20:57
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
no comments
όσο κ να ψάξεις....¶ντε να βρεις.
  #45  
Παλιά 27-05-18, 21:00
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για την υπομονή και την ηρεμία που χειρίστηκες όλο αυτό το εγχείρημα-όνειρο.
Αλλά κι εσείς βρε παιδιά-κατασκευαστές σεβαστείτε εκτός από τα χρήματα και την επιθυμία του άλλου να βλέπει το ενυδρείο καθημερινά και να χαλαρώνει.
  #46  
Παλιά 27-05-18, 21:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

επειδη αρχικα σου ειχα μιλησει για εσωτερικο σαμπ και οχι αερολογιες , αλλα επειδη λειτουργω χρονια εσωτερικα σαμπ στα ενυδρεια μου... εχω να σου πω...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά ο τεχνικός μου μου ειπε οτι ειναι πολύ μεγάλος λάθος , γιατι 1. χανεις απο λιτρα , 2. δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και 3. δεν θα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγαρια για να τα καθαρισεις .
1. ναι , χανεις ..αλλα εχεις για να χασεις..
2. τελειως λαθος,,,που το στηριζει αυτο?
3.επισης λαθος , μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να τα βγαλεις, ευκολα και γρηγορα.

κατα τ'αλλα ... ελπιζω να τελειωσουν τα ενυδρειακα σου βασανα συντομα
  #47  
Παλιά 27-05-18, 21:25
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αχ παιδία σας ευχαριστώ όλους από το στόμα σας και στου Θεου το αυτί . Μου σταμάτησε και η μία αντλια σήμερα ήταν ανάγκη να συμβει και αυτο , όλα τα χαμε ..
  #48  
Παλιά 27-05-18, 21:42
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

Ακουγοντας το <Μετα> μεσα στο σαλονι μου δεν θα ειμουν καθολου ευχαριστημενος.Ολα αυτα που εκανε για να διορθωθει το προβλημα,αναιρουν ολο τον σχεδιασμο που εκανε ως τεχνικος.
  #49  
Παλιά 27-05-18, 21:54
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Για τον τεχνικό που λέμε, δίκαιος όπως έγραψα πιο πάνω....ανησυχώ...Όταν είπε το εφτιαξα.Νικολέτα μου ελπίζω αν κ σ καταλαβαινω αυτα να μην σ ξενερωσουν κ να χαρεις τα ψαρια σου .η αντλια θα αντικατασταθει πιστέυω κ αφού δεν έχεις μπει σ διαδικασία στρωσιματος δεν είναι κάτι που πρέπει να σκας. Πολύ κρίμα που αν κ καταγωγή από τα μέρη σου, μένουμε πολύ μακριά κ δεν μπορώ να σ βοηθησω( πολύ θα το ηθελα).Κοίτα την επόμενη μέρα κ πες μας τα επόμενα βήματα σου.
  #50  
Παλιά 27-05-18, 22:04
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά μακάρι να μην χάλασε γιατί τις πήρα από το e-bay μέσω Κίνας και πλήρωσα και τελωνείο 62,5 ευρώ για τις 3 ( 54 ευρω η κάθεμια ) και δούλεψε 36 ώρες ειναι τραγικό και στο ιντερνετ δεν ειδα και πολύ θετικο feedback για αυτες τις αντλιες τις οποιες ουτε που τις ειχα ξανακουσει ποτε..Θα περιμένω από βδομάδα να ερθει να την δει μην κανω τιποτα λάθος και χαλάσει εάν δεν εχει χαλάσει ήδη
  #51  
Παλιά 27-05-18, 22:21
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ειναι σιγουρα Jebao οι αντλιες?
__________________
  #52  
Παλιά 27-05-18, 22:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης η βάνα του σωλήνα σιφώνι ειναι σχεδόν τέρμα στραγκαλισμένη...
Ήμουν εντελώς σίγουρος, γιατί δεν γίνεται αλλιώς... Δυστυχώς ΡΥΘΜΙΣΗ με στραγγάλισμα στο 99% ΔΕΝ γίνεται... Όταν κάνεις ΛΑΘΟΣ στο μέγεθος των σωλήνων, το παίρνεις πάνω σου και τους αλλάζεις...
Η παραμικρή παραμικρή μεταβολή, θα σπάει το σιφώνι, ή θα κατεβάζει περισσότερο νερό από τον σωλήνα τον μεσαίο... Αν στραγγαλίστηκε τόσο πολύ, θα βγάζει αρκετό νερό η μεσαία, που δεν θα έπρεπε, με συνέπεια θόρυβο, αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση δεν γίνεται αλλιώς...
Αν είσαι οκ με τον θόρυβο Νικολέτα, όλα οκ και μη σε ζαλίζουμε παραπάνω...
Sump από κάτω θα γινόταν άνετα... αλλά πιστεύω αν μπορούσε και δεύτερο ενυδρείο να σου φτιάξει δίπλα θα το έκανε... είναι δουλειά και πληρώνεται...
Επιμένω ότι ένα συγνώμη θα ήταν αρκετό... Ελπίζω να στο είπε προσωπικά...
Ελπίζω να βρεις άκρη με την αντλία... έχω την 8000 6000 και 4000 και δεν μου έχει συμβει το παραμικρό χρόνια τώρα...
  #53  
Παλιά 27-05-18, 22:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι σιγουρα Jebao οι αντλιες?
Ναι απο το e-bay τις πήρα ελπιζώ οτι κάτι μικρό θα ειναι και θα ξαναδουλέψει δεν φαίνεται να χάλασε εφοσον αναβουν τα λαμπακια στον conrtoller .
  #54  
Παλιά 27-05-18, 22:41
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήμουν εντελώς σίγουρος, γιατί δεν γίνεται αλλιώς... Δυστυχώς ΡΥΘΜΙΣΗ με στραγγάλισμα στο 99% ΔΕΝ γίνεται... Όταν κάνεις ΛΑΘΟΣ στο μέγεθος των σωλήνων, το παίρνεις πάνω σου και τους αλλάζεις...
Η παραμικρή παραμικρή μεταβολή, θα σπάει το σιφώνι, ή θα κατεβάζει περισσότερο νερό από τον σωλήνα τον μεσαίο... Αν στραγγαλίστηκε τόσο πολύ, θα βγάζει αρκετό νερό η μεσαία, που δεν θα έπρεπε, με συνέπεια θόρυβο, αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση δεν γίνεται αλλιώς...
Αν είσαι οκ με τον θόρυβο Νικολέτα, όλα οκ και μη σε ζαλίζουμε παραπάνω...
Sump από κάτω θα γινόταν άνετα... αλλά πιστεύω αν μπορούσε και δεύτερο ενυδρείο να σου φτιάξει δίπλα θα το έκανε... είναι δουλειά και πληρώνεται...
Επιμένω ότι ένα συγνώμη θα ήταν αρκετό... Ελπίζω να στο είπε προσωπικά...
Ελπίζω να βρεις άκρη με την αντλία... έχω την 8000 6000 και 4000 και δεν μου έχει συμβει το παραμικρό χρόνια τώρα...

Νομίζω είναι αυτονόητο , τόσο κλειστή βάνα αναιρεί από μόνη της τον όλο σχεδιασμό.

Καλά για τις σωληνώσεις χρώματος γκρι πιασμένες με λαμαρίνες στον τοίχο δε θα σχολιάσω. Όταν τραβούσα σωληνώσεις για τουαλέτα στο υπόγειο μας καλύτερο το είχα κάνει.

Αν έφτιαχνα για πρώτη φορά sump έτσι θα το έκανα τεράστιοι σωλήνες και τεράστιο μέγεθος ώστε να έχω μεγάλο περιθώριο λίτρων όταν γίνει η στραβή.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει νομίζω ότι η μεσαία κατεβάζει το λίγο νερό που περισσεύει από την πρώτη.
  #55  
Παλιά 27-05-18, 22:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήμουν εντελώς σίγουρος, γιατί δεν γίνεται αλλιώς... Δυστυχώς ΡΥΘΜΙΣΗ με στραγγάλισμα στο 99% ΔΕΝ γίνεται... Όταν κάνεις ΛΑΘΟΣ στο μέγεθος των σωλήνων, το παίρνεις πάνω σου και τους αλλάζεις...
Η παραμικρή παραμικρή μεταβολή, θα σπάει το σιφώνι, ή θα κατεβάζει περισσότερο νερό από τον σωλήνα τον μεσαίο... Αν στραγγαλίστηκε τόσο πολύ, θα βγάζει αρκετό νερό η μεσαία, που δεν θα έπρεπε, με συνέπεια θόρυβο, αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση δεν γίνεται αλλιώς...
Αν είσαι οκ με τον θόρυβο Νικολέτα, όλα οκ και μη σε ζαλίζουμε παραπάνω...
Sump από κάτω θα γινόταν άνετα... αλλά πιστεύω αν μπορούσε και δεύτερο ενυδρείο να σου φτιάξει δίπλα θα το έκανε... είναι δουλειά και πληρώνεται...
Επιμένω ότι ένα συγνώμη θα ήταν αρκετό... Ελπίζω να στο είπε προσωπικά...
Ελπίζω να βρεις άκρη με την αντλία... έχω την 8000 6000 και 4000 και δεν μου έχει συμβει το παραμικρό χρόνια τώρα...
Ναι τώρα ειναι υποφερτό ευτυχώς .Δεν θα μπουμε σε φασαριες με αλλαγη σωληνων κουτιων κλπ ευτυχως !!!
  #56  
Παλιά 27-05-18, 23:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω είναι αυτονόητο , τόσο κλειστή βάνα αναιρεί από μόνη της τον όλο σχεδιασμό.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει νομίζω ότι η μεσαία κατεβάζει το λίγο νερό που περισσεύει από την πρώτη.
Ακριβώς... και γι αυτόν τον λόγο ΔΕΝ έχει βάνα, γιατί το νερό ΚΑΝΟΝΙΚΑ είναι ελάχιστο και δεν χρειάζεται καθόλου... και δεν κατεβάζει και καθόλου αέρα αν ρυθμιστεί σωστά...
Ο σωλήνας κανονικά βρίσκεται εκτός νερού και το νερο αυτό κατεβαίνει σε σφουγγάρι που βρισκεται στη στάθμη του νερού του sump και δεν ακούγεται καν... Δίνω ιδέες...

Όταν βάλεις τα υλικά σου Νικολέτα, βγάλε μας μια φωτό, να δούμε τον σχεδιασμό...

Καλή συνέχεια...
  #57  
Παλιά 08-06-18, 18:10
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

H Νικολετα δεν ηθελε εσωτερικο σαμπ για να μη χασει λιτρα.Απο την αρχη διαφωνουσαμε για το υψος της σταθμης αν θα ειναι 1 η 2 ποντους κατω απο το γυαλι μη χασει λιτρα.Οποιος νομιζει οτι μπορει να κανει κατι καλυτερο για να μην ειναι εργοταξιο το σαλονι τον προκαλω να παει στη Νικολετα και να το κανει....αν τον αφησει και τα καταφερει.Απο την αρχη επεμενα οτι η βαση ειναι λαθος και πρεπει να γινει απο την αρχη νεα βαση με το σαμπ μεσα.Η Νικολετα επεμενε οτι δεν ειχε προβλημα με τους σωληνες.Πριν αρχισουμε ειδε και φωτογραφιες 3D της κατασκευης.Συμφωνησε...Εχω κανει τριψηφιο αριθμο ενυδρειων και πρωτη φορα δυσκολευτηκα τοσο πολυ με πελατη μου.Τα συμπερασματα απο τις οθονες κ τα πληκτρα βγαινουν πολυ ευκολα κ γρηγορα.Παω στοιχημα οτι οι μισοι που γραφουν δεν εχουν πιασει ουτε εργαλειο στα χερια τους.εκτος αν το πληκρολογιο θεωρειτε εργαλειο βεβαια.Η δουλεια εγινε σωστα και οπως επρεπε οπως σε εκατοταδες αλλα παρομοια ενυδρεια.
__________________
www.dreamwaters.co
  #58  
Παλιά 08-06-18, 18:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Dream Waters η πελάτισσα σου άλλα μας είπε και εξ αυτών έκριναν και όσοι σχολίασαν. Γι αυτό πριν γίνεις καταγγελτικός για τους "ειδικούς και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ" και να βάλεις "στοίχημα οτι οι μισοι που γραφουν δεν εχουν πιασει ουτε εργαλειο στα χερια τους.εκτος από το πληκρολογιο" σε ένα φόρουμ που σε φιλοξενεί, θα ήταν προτιμότερο εσύ σαν σωστός επαγγελματίας να εξηγήσεις από την αρχή την άποψη σου για την κατασκευή και να απαντήσεις στα δικαιολογημένα ερωτηματικά που προέκυψαν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
. Η επιλογή η δική μου αρχικά ήταν να γίνει εσωτερικό σαμπ . Αλλά ο τεχνικός μου μου ειπε οτι ειναι πολύ μεγάλος λάθος , γιατι 1. χανεις απο λιτρα , 2. δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και 3. δεν θα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγαρια για να τα καθαρισεις . Οποτε με τα λίγα τα πολλά με έπεισε και μου ειπε να κανουμε ενα 300 λίτρα σαμπ . Οταν ήρθε σπίτι μου και μέτρησε το ύψος του επιπλου που ειναι 55 αλλα το σιδερο ειναι στους 50 ποντους και από κατω έχει περιθώριο 45 ποντους μου ειπε οτι το σαμπ καλυτερα να γινει έξωτερικά του επιλπου γιατι μέσα δεν χωράει ούτε 200 λιτρο αν και εγώ πιστεύω οτι 200αρι χωρούσε γιατι το έπιπλο είναι πολύ φαρδύ και έχει μεγάλο μήκος και σίδερο κολώνα στο 1 μέτρο στην μέση οπότε θεωρητικά έμπαινε . Δεν περίμένα σε καμια περιπτωση τόσο μεγάλους σωλήνες και τόσο μακρεις καθώς δεν ειχα ξανα κανει σαμπ και δεν ηξερα οτι θα φαίνονται έτσι και δεν θα κρυβόντουσαν κάτω ή πισω από το σαμπ . Και για να θεωρει ένας ανθρωπος που ξέρει ως την ιδανικη λύση το δέχτηκα . Η αλήθεια ειναι οτι το μετάνιωσα σε μεγάλο βαθμο που έκανα εξωτερικο σαμπ για πολλους λόγους και κυριως για τον θόρυβο και το μέγεθός του ( πολλά λίτρα ) !!! .......
  #59  
Παλιά 08-06-18, 20:26
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Dream Waters η πελάτισσα σου άλλα μας είπε και εξ αυτών έκριναν και όσοι σχολίασαν. Γι αυτό πριν γίνεις καταγγελτικός για τους "ειδικούς και ειδημονες του πληκτρολογιου ,που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ" και να βάλεις "στοίχημα οτι οι μισοι που γραφουν δεν εχουν πιασει ουτε εργαλειο στα χερια τους.εκτος από το πληκρολογιο" σε ένα φόρουμ που σε φιλοξενεί, θα ήταν προτιμότερο εσύ σαν σωστός επαγγελματίας να εξηγήσεις από την αρχή την άποψη σου για την κατασκευή και να απαντήσεις στα δικαιολογημένα ερωτηματικά που προέκυψαν.
Κλεοβουλε το φορουμ μπαζει απο παντου.Δε το βλεπετε?Αμεσως ολοι ειδημονες χωρις να γνωριζουν την αλλη αποψη.λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.Επεσε πολυ λασπη στη δουλεια μου.Ο αλλος τη παρομοιασε με εγκατασταση στο μπανιο κλπ...Λοιπον ουτε εμενα μαρεσε που μπηκαν εξω οι σωληνες.Οχι οι σωληνες δεν ειναι μεγαλοι.Οχι δεν κανουν θορυβο.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη δεν ηξερε μαλλομν τι ειναι συστημα 1000 λιτρ με σαμπ της το εξηγησα.Δε το καταλαβε!Δε γινετε ενα ενυδρειο με 8000 λτρ/ωρα αντλιες να ειναι ΠΙΟ αθορυβο απο ενα 100λιτρο με εξωτερικο φιλτρο.Τι να κανουμε τωρα...Δε γινεται ενα σαμπ για ενυδρειο 750 λιτρων να χωρεσει σε βαση με καθαρο υψος κατω απο 50 ποντους.Δε μπορεις να βαλεις χερι.Πως θα γινει.Πριν αρχισω επαναλαμβανω της εστειλα σχεδια ΑΠΟ ΟΛΟ το σαλονι και συμφωνησε.Οι σωληνες αφου το σαμπ ηταν εκει επρεπε να μπουν ετσι.Οι εξυπναδες τυπου pagokoftis που διαβασα παραπανω ειναι δυστυχως μονο λογια και οχι πραξεις σε δυσκολες κατασκευες οπως αυτη.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη ελεγε μονο ΟΧΙ σε καθε προταση μου και προσπαθησα με τα θελω της να κανω οτι καλτερο μπορουσα.Δεν ειμαι αρπακολαζης αλλα ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δε μπορεις να απαιτεις πραγματα που δε γινονται.Μη βιαζεστε καποιοι (και ποσο μαλλον μη ειδημονες) να ριξετε λασπη.Αγνοω τα αρνητικα σχολια και επικεντρονομαι μονο στο πως θα ειναι ευχαριστημενη η Νικολετα...για αυτο που ζητησε απο την ΑΡΧΗ εκεινη!Τωρα τα σχολια περι αγενειας δε θα τα σχολιασω τα αφηνω σε αλλους
__________________
www.dreamwaters.co
  #60  
Παλιά 08-06-18, 21:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Νίκο εγώ παρέθεσα τα λόγια της Νικολέτας με βάση τα οποία έγιναν οι σχολιασμοί. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι συζητήσατε μεταξύ σας και ποιανού η άποψη εφαρμόστηκε. Εκ των υστέρων γράφεις την άποψη σου αλλά αυτό που με ενόχλησε είναι ότι κατηγόρησες συλλήβδην όλα τα μέλη των φόρουμ σαν άσχετους με το θέμα λες και πρώτη φορά είδαν ενυδρείο με σαμπ. Δεν θα αμφισβητήσω εγώ τις ικανότητες σου σαν επαγγελματία, εξάλλου έχω δει όμορφες δουλειές σου, αλλά μάθε να δέχεσαι την κριτική ακόμα κι αν είναι αυστηρή. Συμφωνώ ότι αν ένας πελάτης σου ζητήσει ένα τερατούργημα εσύ πρέπει να το φτιάξεις ακόμα κι αν διαφωνείς αλλά δεν χρειάζεται να το υπερασπιστείς κιόλας Φιλικά όλα τα παραπάνω αλλά μην μας αδικείς. To GAB επιτρέπει να ακούγονται όλες οι γνώμες και ο αντίλογος εντός των ορίων.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε το φορουμ μπαζει απο παντου.Δε το βλεπετε?όχι δεν βλέπουμε κάτι τέτοιοΑμεσως ολοι ειδημονες χωρις να γνωριζουν την αλλη αποψη. αν δεν τους την πει κάποιος πως θα την γνωρίζουν? λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.Επεσε πολυ λασπη στη δουλεια μου.διαφωνώΟ αλλος τη παρομοιασε με εγκατασταση στο μπανιο κλπ...κι εγώ δεν θα έβαζα αυτή την κατασκευή στο σαλόνι μου. Αυτό είναι λάσπη? Δεν νομίζω. Λοιπον ουτε εμενα μαρεσε που μπηκαν εξω οι σωληνες.Οχι οι σωληνες δεν ειναι μεγαλοι.Οχι δεν κανουν θορυβο.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη δεν ηξερε μαλλομν τι ειναι συστημα 1000 λιτρ με σαμπ της το εξηγησα.Δε το καταλαβε!Δε γινετε ενα ενυδρειο με 8000 λτρ/ωρα αντλιες να ειναι ΠΙΟ αθορυβο απο ενα 100λιτρο με εξωτερικο φιλτρο.Τι να κανουμε τωρα...Δε γινεται ενα σαμπ για ενυδρειο 750 λιτρων να χωρεσει σε βαση με καθαρο υψος κατω απο 50 ποντους.Δε μπορεις να βαλεις χερι.Πως θα γινει.Πριν αρχισω επαναλαμβανω της εστειλα σχεδια ΑΠΟ ΟΛΟ το σαλονι και συμφωνησε.Οι σωληνες αφου το σαμπ ηταν εκει επρεπε να μπουν ετσι.Οι εξυπναδες τυπου pagokoftis που διαβασα παραπανω ειναι δυστυχως μονο λογια και οχι πραξεις σε δυσκολες κατασκευες οπως αυτη.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη ελεγε μονο ΟΧΙ σε καθε προταση μου και προσπαθησα με τα θελω της να κανω οτι καλτερο μπορουσα.Δεν ειμαι αρπακολαζης αλλα ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δε μπορεις να απαιτεις πραγματα που δε γινονται.Μη βιαζεστε καποιοι (και ποσο μαλλον μη ειδημονες) να ριξετε λασπη.Αγνοω τα αρνητικα σχολια και επικεντρονομαι μονο στο πως θα ειναι ευχαριστημενη η Νικολετα...για αυτο που ζητησε απο την ΑΡΧΗ εκεινη!Τωρα τα σχολια περι αγενειας δε θα τα σχολιασω τα αφηνω σε αλλους
Αν η Νικολέτα είναι ευχαριστημένη απ' αυτό που παρήγγειλε και αν όντως αυτό ήθελε (γιατί εγώ άλλο κατάλαβα απ' αυτά που έγραψε) και της το έφτιαξες, όλα οκ.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12286 seconds with 16 queries