Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-14, 12:31
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή σκαλαρια και συγκατοικοι

καλημερα και χρονια πολλα...ξεκινωντας μια ερευνα για μια σκεψη για ενα ενυδρειο με σκαλαρια θα μπορουσατε να με κατατοπισετε με links,ιδεες,σχολια και συγκατοικους??
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-14, 15:31
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Εγω με σκαλαρια εχω rhodostomus και corydoras sterbai και τα πανε παρα πολυ καλα.
http://www.seriouslyfish.com/species...s-rhodostomus/
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-14, 15:38
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εγω εχω μονο κορι 40 τεμ.με 6 σκαλαρια σε 230 λιτρα.

και φυσικα ψαχνω ροδοστομους να βαλω και αρλεκινους.
δεν ξερω εαν κανουν και οι καρδιναλιοι.
αλλοι λενε πως ναι.αλλοι λενε οτι ισως γινουν τροφη για τα σκαλαρια.
τα νεον σιγουρα οχι γιατι τα τρωνε ξερω τα σκαλαρια.

απο οσο ξερω μαζι κανουν και τα γκουραμι(με σκαλαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-14, 15:39
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Τα σκαλάρια καταρχάς θέλουν (αν τα πάρεις μικρά ) να είναι κοπάδι των 7 ατόμων τουλάχιστον και ενυδρείο 300 λίτρα το λιγότερο με ύψος 55 εκατοστά (καθαρά) και πάνω. Ανάλογα με τον χαρακτήρα τους μπορούνε να μπούνε με τέτρα, εγώ τα έχω με ροδόστομους και μπλακ νέον τέτρα και ούτε που τα κοιτάνε, βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να μπούνε πρώτα τα τέτρα και μετά τα σκαλάρια. Από εκεί και πέρα ταιριάζουν και με τα κορυντόρας όπως σου είπε και ο Γαβρίλος καθώς είναι στον βυθό και δεν τα ενοχλούνε. Από συνθήκες 6,5-7 ph (6,5 καλύτερα) και θερμοκρασία γύρω στους 27 βαθμούς. Καλή συνέχεια
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-14, 15:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Τα σκαλαράκια είναι λίγο απαιτητικά τόσο από θέμα ενυδρείο (λίτρα - διαστάσεις) όσο και από θέμα νερού. Αυτά πιστεύω τα γνωρίζεις...
Ο συνδυασμός με cory sterbai και ροδόστωμους πραγματικά είναι πολύ καλός. Επίσης, θα μπορούσες να προσθέσεις καρδινάλιους ή και νέον. Όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται από το ενυδρείο (λίτρα - διαστάσεις - στήσιμο) που θα έχεις.
Καλή επιτυχία!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-14, 15:44
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

Skydiver Επίσης, θα μπορούσες να προσθέσεις καρδινάλιους ή και νέον.


εισαι σιγουρος για τα νεον??? οπου εχω δει θεμα για σκαλαρια λενε οτι τα τρωνε τα νεον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-14, 16:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οπως και ολα τα τετρα..αν τους την δωσει ..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-14, 17:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
Skydiver Επίσης, θα μπορούσες να προσθέσεις καρδινάλιους ή και νέον.


εισαι σιγουρος για τα νεον??? οπου εχω δει θεμα για σκαλαρια λενε οτι τα τρωνε τα νεον.
Εγώ είχα νέον χωρίς πρόβλημα. Τα είχα βάλει πολύ νωρίτερα απο τα σκαλάρια όπως με είχαν συμβουλέψει. Ήταν τα πρώτα ψάρια που έβαλα. Βέβαια τα σκαλαράκια μου ήταν πολύ μικρά. Δεν ξεπερνούσε κανένα τα 4εκ. Κάποιοι φίλοι τα είχαν δει και τους είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το μικρό μέγεθός τους. Οι μεγάλοι ροδόστωμοι φαινόντουσαν τεράστιοι μπροστά τους. Τα είχα πάρει έτσι μικρά ώστε μεγαλώνοντας να δημιουργηθούν ζευγάρια και να κρατήσω ένα ή δύο το πολύ. Project το οποίο δεν πραγματοποιήθηκε για οικογενειακούς λόγους.....

ΥΓ Δαπανήθηκαν πολλά χρήματα τότε μιας και ξεκίνησα απο το μηδέν. Έμεινε βέβαια ένα μέρος του εξοπλισμού και η εμπειρία...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-14, 22:15
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Τα νέον δεν πάνε μαζί με σκαλαρια. Θέλουν ποιο δροσερό νεράκι. Αφροδίτη πες μας πρώτα για το ενυδρείο στο οποίο σκοπεύεις να τα φιλοξενισεις ώστε να μπορούμε να κάνουμε ποιο συγκεκριμένες προτάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-14, 11:43
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νέον δεν πάνε μαζί με σκαλαρια. Θέλουν ποιο δροσερό νεράκι. Αφροδίτη πες μας πρώτα για το ενυδρείο στο οποίο σκοπεύεις να τα φιλοξενισεις ώστε να μπορούμε να κάνουμε ποιο συγκεκριμένες προτάσεις.
Σκευτομαι για 300 λίτρα..
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-14, 12:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκευτομαι για 300 λίτρα..
Από τη μικρή μου εμπειρία θα σου πρότεινα πως τα σκαλάρια πρέπει να είναι από 8 και πάνω (μειώνονται οι αντιπαραθέσεις) να έχεις ενυδρείο πάνω από 350 λίτρα και με ύψος από 55-60 πόντους και πάνω (τότε θα τα δεις σε όλο τους το μεγαλείο), από συγκάτοικους οι απόψεις διίστανται, πολλοί τα είχαν με Νεον (όπως και εγώ) χωρίς κανένα πρόβλημα και σε άλλους δεν άφησαν λέπι ή με καρδινάλιους ή ροδόστομους. Το να βάλεις κάποιο μικρό ψάρι μαζί τους είναι ρίσκο, μπορεί να πάνε όλα καλά ή να γίνουν μεζές. Συνηθίζεται να βάζουν τα μικρά πρώτα και μετά τα σκαλάρια αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να προσθέσεις κάποια μικρά και τότε το μέλλον τους είναι αβέβαιο, και μη ξεχνάς πως τα σκαλάρια ζουν 7+ χρόνια ενώ τα μικρά σε 2-3 χρόνια θα φύγουν από γηρατειά και τότε θα χρειαστεί να προσθέσεις. Τα SAE σίγουρα δεν θα στα πειράξουν γιατί είναι μεγαλόσωμα ή και τα Buenos Aires μεγαλόσωμα και αυτά, σε εμένα βέβαια πιο πολύ έπεφτε άγριο κυνηγητό με τα Buenos γιατί τα σκαλάρια ίσως να τα θεωρούσαν τους μοναδικούς εχθρούς τους λόγω μεγέθους . Γενικότερα τα Σκαλάρια είναι παράξενα ψάρια και αν τους τη δώσει θα σου κάνουν το ενυδρείο αρένα και όλα τα ψάρια θα είναι σε θέσεις μάχης αλλά είναι και επιβλητικά ψάρια και όταν μάθουν το χώρο και το περιβάλλον μπορεί να τρώνε από το χέρι σου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-14, 12:53
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο φίλος από πάνω. Δυστυχώς τα μεγάλα σε μέγεθος τέτρα είναι ελάχιστα τα περισσότερα φτάνουν τα 4-5 εκατοστά, μεγαλύτερα σε μέγεθος γίνονται τα μπουένος αιρες τέτρα http://www.seriouslyfish.com/species...ycon-anisitsi/, τα bleeding heart tetra http://www.seriouslyfish.com/species...erythrostigma/ (τα οποία γίνονται αρκετά μεγάλα και είναι και λίγο ακριβά γιατί είναι σπάνια), υπάρχουν και αρκετά άλλα βέβαια. Όπως σου είπα και πιο πάνω είναι ανάλογα με τον χαρακτήρα του ψαριού αν θέλει το σκαλάρι να τα φάει θα τα φάει αν δεν θέλει ούτε που τα ενοχλεί.
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-14, 18:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκευτομαι για 300 λίτρα..
7 αγγελοψαρα (οχι λιγοτερα)
1 ζευγαρι νανοκιχλιδες (πχ ramirezi) (ή και καθολου)
8-10 corydoras (οχι περισσοτερα ή λιγοτερα)
(με αμμο για βυθο - διαμετρημα εως 1.5mm)

Με σωστο (πλουσιο) ταισμα για αυτην την ιχθυοφορτωση, πιστευω με 40% αλλαγη νερου την εβδομαδα, θα αντεχει το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-14, 19:18
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
7 αγγελοψαρα (οχι λιγοτερα)
1 ζευγαρι νανοκιχλιδες (πχ ramirezi) (ή και καθολου)
8-10 corydoras (οχι περισσοτερα ή λιγοτερα)
(με αμμο για βυθο - διαμετρημα εως 1.5mm)

Με σωστο (πλουσιο) ταισμα για αυτην την ιχθυοφορτωση, πιστευω με 40% αλλαγη νερου την εβδομαδα, θα αντεχει το ενυδρειο.
εγω σε 350λιτρα μεικτα εχω 8 σκαλαρια,12 κορυντορακια,2SΑΕ και 15 περιπου καρδιναλιους και αντεχει μια χαρα το ενυδρειο με 30% περιπου αλλαγη καθε βδομαδα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-14, 19:42
kixlidatos66 Ο χρήστης kixlidatos66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω σε 350λιτρα μεικτα εχω 8 σκαλαρια,12 κορυντορακια,2SΑΕ και 15 περιπου καρδιναλιους και αντεχει μια χαρα το ενυδρειο με 30% περιπου αλλαγη καθε βδομαδα...
καλησπερα ψαχνομαι το τελευταιο καιρο κ εγω για σκαλαρια κ ειδα το θεμα πχ σε ενα 240 λιτρων ποσα θα μπορουσα να βαλω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-14, 19:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα ψαχνομαι το τελευταιο καιρο κ εγω για σκαλαρια κ ειδα το θεμα πχ σε ενα 240 λιτρων ποσα θα μπορουσα να βαλω
Για να μη ψαχνεσαι μετα "γιατι και πως", για σκαλαρια θελεις ενυδρειο 120 μηκος και πανω και 60 υψος και πανω (λογω πτερυγιων). Μην τα υπολογιζεις στο μεγεθος μωρου, οπως τα πουλανε στα καταστηματα.
Επισης επειδη ειναι κοπαδαψαρο και συμβαινουν διαφορα στο ενυδρειο, θελεις 7 ατομα και πανω.
Επισης λογω ρυπων, υπολογιζε 40-50 λιτρα νερο το ατομο (αν δεν θελεις να μπλεξεις με πιο συχνες αλλαγες απο εβδομαδιαιες).
Βαλτα κατω μονο σου και θα δεις οτι δεν βγαινουν 240 λιτρα ετσι.
Οτιδηποτε κατω απο 300 λιτρα ειναι "εκπτωση", ειτε στην ποιοτητα του νερου, ειτε στο ταισμα, ειτε στην αναπτυξη, ειτε στη συμβιωση (που ετσι κι αλλιως αυτη δεν ειναι εξασφαλισμένη ουτε στα 120 μηκος, οταν μιλαμε για κιχλιδες), κλασσικες πηγες ασθενειων και γενικα προβληματων (και για εμας στη συντηρηση) στα ενυδρεια.

Λιγοτερα ατομα, γινεται μονο αν προκειται για ζευγαρι (διαπιστωμενο, και οχι στην τυχη αρσενικο θηλυκο) και μονο αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με την εκτροφη και μεγαλωμα των μικρων (οπου θα χρειαστεις ετσι κι αλλιως για αυτα κι αλλα ενυδρεια για το μεγαλωμα, καθημερινες αλλαγες, εκτροφη ζωντανης αρτεμιας κλπ),
Διαστασεις γεννηστρας 60 χ 50 χ 60
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-01-14, 20:42
kixlidatos66 Ο χρήστης kixlidatos66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη ψαχνεσαι μετα "γιατι και πως", για σκαλαρια θελεις ενυδρειο 120 μηκος και πανω και 60 υψος και πανω (λογω πτερυγιων). Μην τα υπολογιζεις στο μεγεθος μωρου, οπως τα πουλανε στα καταστηματα.
Επισης επειδη ειναι κοπαδαψαρο και συμβαινουν διαφορα στο ενυδρειο, θελεις 7 ατομα και πανω.
Επισης λογω ρυπων, υπολογιζε 40-50 λιτρα νερο το ατομο (αν δεν θελεις να μπλεξεις με πιο συχνες αλλαγες απο εβδομαδιαιες).
Βαλτα κατω μονο σου και θα δεις οτι δεν βγαινουν 240 λιτρα ετσι.
Οτιδηποτε κατω απο 300 λιτρα ειναι "εκπτωση", ειτε στην ποιοτητα του νερου, ειτε στο ταισμα, ειτε στην αναπτυξη, ειτε στη συμβιωση (που ετσι κι αλλιως αυτη δεν ειναι εξασφαλισμένη ουτε στα 120 μηκος, οταν μιλαμε για κιχλιδες), κλασσικες πηγες ασθενειων και γενικα προβληματων (και για εμας στη συντηρηση) στα ενυδρεια.

Λιγοτερα ατομα, γινεται μονο αν προκειται για ζευγαρι (διαπιστωμενο, και οχι στην τυχη αρσενικο θηλυκο) και μονο αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με την εκτροφη και μεγαλωμα των μικρων (οπου θα χρειαστεις ετσι κι αλλιως για αυτα κι αλλα ενυδρεια για το μεγαλωμα, καθημερινες αλλαγες, εκτροφη ζωντανης αρτεμιας κλπ),
Διαστασεις γεννηστρας 60 χ 50 χ 60
Σε ευχαριστω φιλε μου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω φιλε μου
αρα σε cayman 110 με 110 μηκος δε θα το χαρω λες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos66 : 03-01-14 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-14, 03:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω φιλε μου
-------------------------

αρα σε cayman 110 με 110 μηκος δε θα το χαρω λες
Οριακα
Μη βαλεις τιποτα αλλο.
Μετα απο κανα χρονο (να μεγαλωσουν τα ψαρια - να ταιζεις πολλες φορες την ημερα στη αρχη - να ειναι στρωμμενο καλα το ενυδρειο) βλεπεις πως θα πηγαινει και αν σηκωνει, βαζεις καμια μικρη ομαδουλα cory

(Το εσωτερικο φιλτρο το αλλαζεις με εξωτερικο φυσικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-14, 14:34
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Απο ποσο μικρα σχηματίζουν ζευγάρια?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-01-14, 15:05
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ανάλογα από τι ηλικία τα πάρεις, άμα τα πάρεις από χομπίστα από το φόρουμ ρώτα τον την ηλικία τους, άμα τα πάρεις από πετ σοπ τα ψαράκια εκεί είναι λίγων μηνών οπότε μέχρι να κάνουν ζευγάρια και καμιά γέννα υπολόγισε γύρω στους 10 μήνες, τώρα για να κάνουν επιτυχημένες γέννες θα περιμένεις λίγους ακόμα μήνες, γιατί στις 3-4 πρώτες γέννες τα τρώνε συνήθως είτε από στρες αλλά και για άλλους λόγους. Αν θες να κάνεις γέννες και να κρατήσεις τα μωρά τότε για συγκάτοικους ούτε να το σκεφτείς να βάλεις τέτρα. Αυτά από εμένα καλή συνέχεια
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συγκατοικοι Για Multies paul.asty Tanganyika 3 03-10-13 19:28
Συγκατοικοι Labidochromis Vangelis21 Malawi 8 31-08-12 18:08
Συγκατοικοι γεωφαγων chris7 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 12 26-09-11 13:14
ιδιαιτεροι συγκατοικοι Πάνος Μεσογειακό 44 05-10-10 12:13
συγκατοικοι?? dimitris vas Γλυκό νερό - Γενικά 14 09-02-10 17:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07406 seconds with 15 queries