Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-12-16, 00:55   #1
Μωρα ψάριων αγνώστου ταυτότητας στο ενυδρείο μου!
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 26-12-16, 00:55
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Σήμερα έριξα μετά από μία μέρα νηστείας, λάβρες λευκού κουνουπιού. ¨Οπως συνήθως έγινε χαμός! Μέσα σε αυτό το χαμό, παρατήρησα έκπληκτος, την ύπαρξη τουλάχιστον δύο μικρών ψαριών που μπαινόβγαιναν στη βλάστηση και έδειχναν να κυνηγάνε κάτι αόρατο, ίσως μικροσκοπικούς κόκους τροφής! ¨ηταν γύρω στο 1 cm. και είχαν κόκκινη ουρά! Ομως δε μπόρεσα να καταλάβω ποιού είδους μωρά είναι! Κάτι το μικρό τους μέγεθος ,κάτι το ότι έμεναν ελάχιστο χρόνο εκτεθημένα σε κοινή θέα, κάτι που είχε αρχίσει η συσκότηση και είχαν σβήσει οι μισές λάμπες, δεν μπόρεσα ούτε να τα παρατηρήσω , ούτε να βγάλω μία καθαρή φωτογραφία τους! Τα μόνα όμως ψάρια που διαθέτω με κόκκινη ουρά είναι τα red fin tetra (Columbian Tetra) και τα white cloud mirror ! Tα μωρά όμως, δεν είχαν το οβάλ σχήμα των Columbian Tetra, άρα πιθανολογώ πως είναι μάλλον μωρά white cloud mirror ! Aπό ότι γνωρίζω όμως, θεωρητικά είναι αδύνατον να είναι, είτε το ένα είτε το άλλο είδος μωρού! Τα tetra θέλουν πολύ μαλακό νερό και πιο όξινο ΡΗ από το 6.9 που έχω, για να πολλαπλασιαστούν, ενώ οι συνθήκες θερμοκρασίας (25.5 C) θεωρητικά πάλι, δεν είναι σωστές ούτε για τους πιθανολογούμενους γονείς τους white cloud mirror, που είναι ψάρια κρύου νερού! Μάλιστα ήμουν έτοιμος να τα απομακρύνω με τη πρώτη ευκαιρία , όπως και τα zebra Danio, ακριβώς για αυτό το λόγο , ως ακατάλληλα για τις συνθήκες του ενυδρείου μου. Τέλος το ενυδρείο, έχει τουλάχιστον 60 ψάρια, μία ντουζίνα Αμάνο, 6 red nose, άγνωστο αριθμό red cherry (εικάζω καμοιά σαρανταριά) και τρία μεξικάνικα αστακουδάκια. Θεωρητικά , αυτά τα μικρά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν, πόσο περισσότερο να έχουν μεγαλώσει και επιβιώσει με αυτές τις συνθήκες! Επιπλέον δεν έχω ρίξει καμία τροφή τύπου αρτέμια ή άλλης κατάλληλης για μωρά ψάρια, ούτε εντόπισα κάποια εγγυμοσύνη στα παραπάνω είδη πλην ίσως κ΄ποιων white cloud mirrorπου είχαν φουσκωμένες κοιλιές και το απέδωσα στην υπερβολική τροφή ( Για αυτό θέσπισα και τη νηστία , μια φορά την εβδομάδα). Εριχνα δε, μόνο μισή ταμπλέτα βυθού τριμένη για τα μωρά red Cherry που είχαν γεννηθεί και τελικά, ήταν πολύ περισσότερα από ότι νόμιζα. Θεωρητικά αυτή η τροφή, ακόμη και αν είναι κατάλληλη για μιρά ψαράκια, δε πρέπει να έφτανε ούτε καν για τις γαρίδες!
Πως συνέβει αυτό το κουλό:
Αν δε, ισχύει το ίδιο που ίσχειε και για τα γαριδομωρά, είναι πολύ πιθανό τα ψαράκια να είναι πολύ περισσότερα , από όσα αρχικά φαίνονται! Έχει κανείς μήπως καμοιά ιδέα, τι έχει συμβεί και τί πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής;
Εμφανίσεις: 3638
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-16, 11:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τα μικρά white cloud MINNOW δεν έχουν κόκκινη ουρά αλλά έχουν μπλε και μοιάζουν με νέον. Εκτός και αν είναι μεγαλύτερα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-16, 21:02
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Από ότι είδα, υπάρχουν πολλά είδη white cloud mirror σε διάφορα χρώματα. Τα ενήληκα που έχω, έχουν πάντως κόκκινη ουρά. Δεν ξέρω αν τα μωρά τους έχουν μπλέ. Πάντως ναι, νομίζω πως είναι αρκετά μεγάλα. Δυστυχώς δε κατάφερα να τα ξαναδώ. Περιμένω την ταίστρα που ρίχνει στις εννέα μία γερή δόση φαγητού, μη τυχόν και ξαναεμφανιστούν. Πάντως είναι πολύ επιφυλακτικά. Για αυτό πιστεύω πως τόσο καιρό δεν τα είχα πάρει χαμπάρι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-16, 21:29
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για τα "μωρά"! Και εγώ όταν είχα την πρώτη γέννα tetra ήμουν έκπληκτος και πανευτυχής. Και σε εμένα το pH ήταν στο 7 και οι σκληρότητες άνω του 10. Έκτοτε είχα άλλες 2 γέννες.

Νομίζω ότι σε κοινωνικό ενυδρείο (εγώ έχω μόνο τετρα και οτοκυκλους) ο περιοριστικός παράγοντας με την αναπαραγωγή δεν είναι η απουσία "ιδανικων" παραμέτρων νερού, παρά το φαγωμα των αυγών από τα υπόλοιπα ψάρια και σαλιγκάρια. Αν μπορέσεις αυτό να περιορίσεις (και εγώ μαζί) τότε θα έχουμε πολλούς απόγονους, που είναι άλλωστε και το ζητούμενο.

Μήπως θυμάσαι από που αγόρασες τα Colombian tetra;

Σου είναι εύκολο να βάλεις μία φώτογραφια του ενυδρείου σου για να δούμε το aquascape και μία φωτογραφία των μωρών;

Και πάλι μπράβο!
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-16, 21:58
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τα Columbian Tetra τα αγόρασα από το pet city της Κηφισιάς πριν καμία σαρανταπενταριά μέρες. Πριν καμία εβδομάδα είχε κάνει νέα παραλαβή και νομίζω πως είχε και red fin και lemon. Αν σε ενδιαφέρει δεν χάνεις τίποτε να τους πάρεις τηλέφωνο μήπως έχουν σε στοκ. Προσπαθώ να τα φωτογραφήσω από χθες, αλλά δε μου κάνουν τη χάρη, να βγουν σε ορατό μέρος του ενυδρείου. Θα περιμένω μήπως βγουν ξανά όπως χτες, μόλις σβήσουν τα μισά φώτα. Φαίνεται πως τα εν λόγω μωρά είναι μεγάλοι survivors και είναι πολύ προσεκτικά. Για αυτό άλλωστε επιβίωσαν κάτω από τόσο δυσμενείς συνθήκες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-16, 22:14
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια και πάλι. Αν έχεις αναμμένα φώτα και δε σου κάνει κόπο ανέβασε μία φωτογραφία του ενυδρείου σου (εκτός αν έχεις κάνει παρουσίαση και δε το βρίσκω)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-16, 23:44
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια για τα "μωρά"! Και εγώ όταν είχα την πρώτη γέννα tetra ήμουν έκπληκτος και πανευτυχής. Και σε εμένα το pH ήταν στο 7 και οι σκληρότητες άνω του 10. Έκτοτε είχα άλλες 2 γέννες.

Νομίζω ότι σε κοινωνικό ενυδρείο (εγώ έχω μόνο τετρα και οτοκυκλους) ο περιοριστικός παράγοντας με την αναπαραγωγή δεν είναι η απουσία "ιδανικων" παραμέτρων νερού, παρά το φαγωμα των αυγών από τα υπόλοιπα ψάρια και σαλιγκάρια. Αν μπορέσεις αυτό να περιορίσεις (και εγώ μαζί) τότε θα έχουμε πολλούς απόγονους, που είναι άλλωστε και το ζητούμενο.

Μήπως θυμάσαι από που αγόρασες τα Colombian tetra;

Σου είναι εύκολο να βάλεις μία φώτογραφια του ενυδρείου σου για να δούμε το aquascape και μία φωτογραφία των μωρών;

Και πάλι μπράβο!
Κώστας
Να και μερικές φωτογραφίες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια και πάλι. Αν έχεις αναμμένα φώτα και δε σου κάνει κόπο ανέβασε μία φωτογραφία του ενυδρείου σου (εκτός αν έχεις κάνει παρουσίαση και δε το βρίσκω)

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-16, 14:18
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Να ξερεις δεν ειναι white cloud mirror ειναι white cloud minnows.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-16, 12:12
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δυστυχώς δε κατάφερα να ξαναεντοπίσω τα ψαράκια. Λέτε να έγιναν μεζές; Aν και το μέγεθός τους, δείχνει πως είναι ήδη αρκετά μεγάλα για να γίνουν εύκολος μεζές! Θέλω να ελπίζω πως συνεχίζουν να κρύβονται, κάπου μέσα στο ενυδρείο! Αλλωστε αυτά τα ψαράκια είναι σαν να γεννήθηκαν σε άγρια κατάσταση! Σιγουρα αντιμετώπισαν την επιθετικότητα των υπολοίπων κατοίκων και αντιδρούν πολύ φυσιολογικότερα από π.χ τις γαρίδες red cherry που αγόρασα, οι οποίες δεν έδειχναν το παραμικρό φόβο για τα ψάρια μάμιστα σε βαθμό ''προκλητικό''! Μόνο που δεν έμπαιναν μέσα στο στόμα των ψαριών μου, παρότι ότν τις αγόρασα , ήταν δεν ήταν 1cm. Ευχαριστω και για τη διόρθωση του ονόματος!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-16, 14:20
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Είχα κι εγώ περίπτωση γέννας αλλά με ember tetra ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88718) το οποίο μου εμφανίστηκε από το....πουθενά.

Επίσης το έχανα στην αρχή. Εκανα και 1 και 2 ημέρες να το δω κάποιες φορές. Του πήρε 2-3 βδομάδες να πλησιάσει πολύ κοντά τα άλλα, να κοπαδιάσει μαζί τους, να μην εξαφανίζεται με το που έβλεπε άνθρωπο να πλησιάζει το τζάμι και άλλες 2-3 για να είναι πιο χαλαρό και όχι συνεχώς στην τσίτα . Πλέον ζει και βασιλεύει σχεδόν ένα χρόνο μετά...

Το να έγιναν μεζές δεν αποκλείεται αν και για να φτάσουν ως εδώ προφανώς κι αυτά έμαθαν καλά τα κατατόπια και τα υπόλοιπα ψάρια συνήθισαν κατά κάποιο τρόπο την παρουσία τους. Τα μικρά δεν κινδυνεύουν μόνο από τα υπόλοιπα ψάρια, έχουν ακόμα ευαίσθητους οργανισμούς και ανάγκες φαγητού...

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, όταν είναι να βγουν, θα βγουν. Μάλλον πλέον αυτά ξέρουν καλύτερα πότε είναι η ώρα τους να σκάσουν μύτη

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά, να σου μεγαλώσουν τα μικρά, να τα χαρείς για χρόνια και να έχεις κι άλλες επιτυχημένες γέννες...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-12-16, 21:58
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Μήπως πρέπει να ρίχνω κάποιο ειδικό φαγητό; Συνήθως ρίχνω στσ ψάρια μου τροφή φυλαράκι κάθε μέρα, μαζί με λίγα grains για γαρίδες. Δύο φορές την εβδομάδα τους ρίχνω και ένα κυβάκι κατεψυγμένο κριλ και λάβρα λευκού κουνουπιού, (Τότε μάλιστα , έκαναν και την εμφάνισή τους τα ψαράκια!). Από τότε που πήρα χαμπάρι ότι απέκτησα μωρά γαρίδας τρίβω και μία ταμπλέτα βυθού και λίγα τριμένα grains για μωρά κιχλίδας . ΄Πάντα δε, υπάρχει και μία λεπτη φλούδα αγγουριού, καρότου, πατάτας, ή ανανά στο βυθό, τα οποία τρωνε γαρίδες και σαλιγγάρια Μήπως πρέπει να ρίχνω και τίποτε άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-16, 11:22
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εγώ το μόνο που έκανα όταν είδα το μικρό, ήταν να τρίβω μερικά φυλλαράκια ακόμα πιο λεπτά, τα έκανα σκόνη δηλαδή.

Μπορείς να τους ρίξεις baby food αν και από ότι βλέπω με αυτά που ταίζεις, όλο και θα βρίσκουν φαγητό με κάποιο τρόπο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-17, 21:46
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

[/QUOTE] Ευχαριστω και για τη διόρθωση του ονόματος![/QUOTE]

-Παρακαλω -
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-17, 22:45
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Eκει που είχα αρχίσει να θεωρώ τα μωρά χαμένα για πάντα, νά σου που ξαναείδα, χθες το βράδυ, μία η ώρα τη νύχτα, ένα από αυτά! Εχει μεγαλώσει κι άλλο (αν είναι ένα από τα δύο προηγούμενα).
Εχει πλέον σχηματιστεί και είναι ξεκάθαρο, ότι πρόκειται για white cloud minnow! Mέχρι να βγάλω το παλτό μου και να πιάσω στα χέρια το κινητό, παρότι δε πέρασαν ούτε 20 δευτερόλεπτα, το ψαράκι είχε χαθεί πάλι μέσα στη βλάστηση, αφήνοντάς με ξανά, χωρίς φωτογραφία, αλλά πάντως ''ανακουφισμένο'', καθώς είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είχαν χαθεί για πάντα. Κάθισα δέκα λεπτά ακόμη, προσπαθώντας να το ξαναεντοπίσω, μέχρι να σβήσει και η τελευταία λάμπα, αλλά δυστυχώς, δε μου ξαναέκανε τη χάρη!
Επιπλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ για τη συμπεριφορά, τριών σχετικά νέων κατοίκων του ενυδρείου. Πρόκειται για τα τρία μεξικάνικα καραβιδάκια που πρόσθεσα κάπως παρορμητικά. Δεν είναι πάνω από τρία εκατοστά και όταν τα πρόσθεσα στο ενυδρείο εξαφανίστηκαν για τρείς μέρες. Τη τρίτη μέρα βρήκα ένα από αυτά νεκρό και τα υπόλοιπα τρία, στον ελάχιστο χρόνο που εμφανίζονταν, συνήθως στο τάισμα, έδειχναν πολύ νευρικά, φοβισμένα και εντελώς ''άκακα''. Απλά κάπως... υπερκινητικά!
Καθώς έψαχνα για το ψαράκι, παρατήρησα αυτούς τους μικρούς πλέον ''νταήδες'', να έχουν, μάλλον ασυνήθιστη συμπεριφορά, τουλάχιστον σε σχέση με αυτή που θεωρούσα ότι ήταν η ''φυσιολογική'' συμπεριφορά τους.
Κατά αρχάς ήταν η πρώτη φορά που είδα και τους τρείς μαζί, και μάλιστα σχετικά πολύ κοντά το ένα στο άλλο, χωρίς όμως τη παραμικρή επιθετική μεταξύ τους συμπεριφορά, που στην αρχή, ήταν μάλιστα η μόνη επιθετική συμπεριφορά που είχα εντοπίσει από μέρος τους. Πλέον όμως, έχουν εξελιχθεί σε μεγάλη... αληταρία! Κυνηγούσαν οτιδήποτε μπορούσαν να πλησιάσουν, σε...απόσταση βολής, ιδιαίτερα τις γαρίδες τις οποίες δε δείχνουν ικανοί μεν να βλάψουν, καθώς δείχνουν πολύ πιο ευκίνητες από αυτούς. Αυτό το είχα μεν ξαναδεί, αλλά τώρα φαίνονταν πολύ πιο επίμονοι, σαν να προσπαθούσαν να τις κυνηγήσουν απροκάλυπτα και όχι να ''παίξουν'', ή να τους κλέψουν τη τροφή. Ενα δε, ''την επεσε'' σε μία Αμάνο, πολύ μεγαλύτερη από αυτόν, χωρίς βέβαια κανένα αποτέλεσμα. Όρμησαν, ακόμη και σε ένα από τα Kuhli Loach, παρότι είχε τουλάχιστον τρεις φορές το μήκος τους! Εφταιγε μήπως η μεταμεσονύχτια ώρα, ή σαν τους λυκανθρώπους ,το βράδυ μεταμορφώνονται, έστω σε κωμικά αδέξιους κυνηγούς; Ή πάλι τα φαινόμενα απατούν και αντί για αδέξιους κυνηγούς έχουμε να κάνουμε με μικροσκοπικούς εκτελεστές της ...Mεξικάνικης Μαφίας; Δε ξέρω τι θα γινόταν σε απόλυτο σκοτάδι αν θα κατάφερναν να τσακώσουν κάποια γαρίδα η μικρό ψαράκι στον ύπνο, και αν πράγματι είναι επικίνδυνοι για τους υπολοίπους κατοίκους. Θα ήθελα τη δική σας γνώμη, καθώς, ομολογουμένως, έχω καιρό να δω γόνο γαρίδας, όπως και το άλλο μωρό white cloud minnow!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Eκει που είχα αρχίσει να θεωρώ τα μωρά χαμένα για πάντα, νά σου που ξαναείδα, χθες το βράδυ, μία η ώρα τη νύχτα, ένα από αυτά! Εχει μεγαλώσει κι άλλο (αν είναι ένα από τα δύο προηγούμενα).
Εχει πλέον σχηματιστεί και είναι ξεκάθαρο, ότι πρόκειται για white cloud minnow! Mέχρι να βγάλω το παλτό μου και να πιάσω στα χέρια το κινητό, παρότι δε πέρασαν ούτε 20 δευτερόλεπτα, το ψαράκι είχε χαθεί πάλι μέσα στη βλάστηση, αφήνοντάς με ξανά, χωρίς φωτογραφία, αλλά πάντως ''ανακουφισμένο'', καθώς είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είχαν χαθεί για πάντα. Κάθισα δέκα λεπτά ακόμη, προσπαθώντας να το ξαναεντοπίσω, μέχρι να σβήσει και η τελευταία λάμπα, αλλά δυστυχώς, δε μου ξαναέκανε τη χάρη!
Επιπλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ για τη συμπεριφορά, τριών σχετικά νέων κατοίκων του ενυδρείου. Πρόκειται για τα τρία μεξικάνικα καραβιδάκια που πρόσθεσα κάπως παρορμητικά. Δεν είναι πάνω από τρία εκατοστά και όταν τα πρόσθεσα στο ενυδρείο εξαφανίστηκαν για τρείς μέρες. Τη τρίτη μέρα βρήκα ένα από αυτά νεκρό και τα υπόλοιπα τρία, στον ελάχιστο χρόνο που εμφανίζονταν, συνήθως στο τάισμα, έδειχναν πολύ νευρικά, φοβισμένα και εντελώς ''άκακα''. Απλά κάπως... υπερκινητικά!
Καθώς έψαχνα για το ψαράκι, παρατήρησα αυτούς τους μικρούς πλέον ''νταήδες'', να έχουν, μάλλον ασυνήθιστη συμπεριφορά, τουλάχιστον σε σχέση με αυτή που θεωρούσα ότι ήταν η ''φυσιολογική'' συμπεριφορά τους.
Κατά αρχάς ήταν η πρώτη φορά που είδα και τους τρείς μαζί, και μάλιστα σχετικά πολύ κοντά το ένα στο άλλο, χωρίς όμως τη παραμικρή επιθετική μεταξύ τους συμπεριφορά, που στην αρχή, ήταν μάλιστα η μόνη επιθετική συμπεριφορά που είχα εντοπίσει από μέρος τους. Πλέον όμως, έχουν εξελιχθεί σε μεγάλη... αληταρία! Κυνηγούσαν οτιδήποτε μπορούσαν να πλησιάσουν, σε...απόσταση βολής, ιδιαίτερα τις γαρίδες τις οποίες δε δείχνουν ικανοί μεν να βλάψουν, καθώς δείχνουν πολύ πιο ευκίνητες από αυτούς. Αυτό το είχα μεν ξαναδεί, αλλά τώρα φαίνονταν πολύ πιο επίμονοι, σαν να προσπαθούσαν να τις κυνηγήσουν απροκάλυπτα και όχι να ''παίξουν'', ή να τους κλέψουν τη τροφή. Ενα δε, ''την επεσε'' σε μία Αμάνο, πολύ μεγαλύτερη από αυτόν, χωρίς βέβαια κανένα αποτέλεσμα. Όρμησαν, ακόμη και σε ένα από τα Kuhli Loach, παρότι είχε τουλάχιστον τρεις φορές το μήκος τους! Εφταιγε μήπως η μεταμεσονύχτια ώρα, ή σαν τους λυκανθρώπους ,το βράδυ μεταμορφώνονται, έστω σε κωμικά αδέξιους κυνηγούς; Ή πάλι τα φαινόμενα απατούν και αντί για αδέξιους κυνηγούς έχουμε να κάνουμε με μικροσκοπικούς εκτελεστές της ...Mεξικάνικης Μαφίας; Δε ξέρω τι θα γινόταν σε απόλυτο σκοτάδι αν θα κατάφερναν να τσακώσουν κάποια γαρίδα η μικρό ψαράκι στον ύπνο, και αν πράγματι είναι επικίνδυνοι για τους υπολοίπους κατοίκους. Θα ήθελα τη δική σας γνώμη, καθώς, ομολογουμένως, έχω καιρό να δω γόνο γαρίδας, όπως και το άλλο μωρό white cloud minnow!
Τους τσάκωσα τους μπόμπιρες! Μήπως όμως τελικά είναι Columbian Tetra;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 08-01-17 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-17, 12:12
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Τα μικρά εμένα μου μοιάζουν για Tetra.

Σε ότι αφορά τα καραβιδάκια, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Κάποια στιγμή όμως που ήθελα να φτιάξω ένα ενυδρείο με τέτοια, είχα διαβάσει τα προφίλ τους σε sites του εξωτερικού.

Αν και σε γενικές γραμμές θεωρούνται ήσυχα, υπάρχουν αναφορές που τα εμφανίζουν να την πέφτουν σε γαρίδες ή άλλα ψάρια, ιδιαίτερα σε μικρότερα ή σε περιπτώσεις που για κάποιο λόγο τα βρίσκουν πιο.....μπόσικα (άρρωστα, αδύναμα κλπ)...

Εσένα βέβαια όπως μας γράφεις την πέφτουν σε μεγαλύτερα αλλά αν το έχουν στο αίμα τους ή κάτι τα προκαλεί να το κάνουν, δεν θα μασήσουν στο μέγεθος. Ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτά τα είδη που έχουν όλο τον απαιτούμενο...εξοπλισμό να επιτεθούν....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-17, 13:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα Kuhli Loach που έχει μέσα, δεν μπορούν να είναι στο ίδιο περιβάλλον με white cloud minnow,
θέλουν τελείως διαφορετικές παράμετρες νερού,
τα ανώτατα όρια του ενός , είναι κατώτατα του άλλου,
για να μη πω πως και εκτός ορίων,
τα Kuhli θέλουν μαλακό, όξινο και ζεστό νερό,
ενώ τα white cloud minnow θέλουν μέτρια σκληρό, αλκαλικό και κρύο νερό
δες εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species/pangio-semicincta/
http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-17, 21:08
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για Columbian Tetra. Τώρα που τα φωτογράφησα επιτέλους και μεγένθυνα τις φωτογραγίες, μου φαίνεται πως μοιάζουν πολύ περισσότερο με Columbian Tetra παρά με white cloud minnow.

Σε ότι αφορά τα καραβιδάκια,είναι πραγματικά πολύ παράξενη η επιθετικότητα που έδειξαν εκείνη τη νύχτα, όπως και το ότι βρίσκονταν σα κοπαδάκι και τα τρία μαζί χωρίς να τσακώνονται! Συνήθως είναι δειλά και κρύβονται στη βλάστηση, υπερκινητικά, αδέξια, μάλλον φοβητσιάρικα, και επιθετικά μόνο μεταξύ τους, για αυτό και σχεδον ποτέ μέχρι τότε, δεν τα είχα δει τόσο κοντά το ένα κοντά στο άλλο! Αντιθέτως κατά κανόνα, αποφεύγουν το ένα το άλλο. Για να τα φέρω π.χ στο ενυδρείο αναγκάστικα να τα βάλω σε διαφορετικά σακουλάκια, γιατί ορισμένα τσακώνονταν μεταξύ τους ακόμη και μέσα στη σακούλα, όπως και στην αρχή που τα έβαλα στο ενυδρείο. Παραδόξως, δεν το έκαναν αυτό στο ενυδρείο του pet shop, παρότι ήταν πάρα πολλά μαζί και κυριολεκτικά, το ένα πάνω στο άλλο! Βέβαια δε τα είχα ξαναπαρατηρήσει μία η ωρα τη νύχτα, και δε ξέρω τι κάνουν, όταν τα φώτα είναι εντελώς κλειστά! Και φυσικά την επίθεση στο Kuhli και την Αμάνο, την είδα μόνο μία φορά , αλλά το έγραψα, γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργη αντίδραση! Ηταν δε,πολύ αδέξια και ανόητη επίθεση, καθώς ήταν προφανές πως δε μπορούσε να έχει καμία τύχη! Πολλές φορές, τα έχω δει επίσης, να μη δίνουν καμία απολύτως σημασία στις γαρίδες, ακόμη και στις πολύ μικρές! Ενδέχεται οι ''επιθέσεις'' να μην είχαν σκοπό το κυνήγι, αλλά άσχετο λόγο, όπως το κλέψιμο τροφής, ή καποιου είδους ''παιγνίδι'', όπως για παράδειγμα κάνουν μερικά ψαράκια που τσιμπολογούν τις ουρές άλλων ψαριών, ιδιαίτερα των νεοφερμένων, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο και μετά εντελώς ξαφνικά, παύουν να ενδιαφέρονται για αυτά. Ισως τέλος για κάποιο λόγο, είχαν στρεσαριστεί και για αυτό, φέρονταν ''περίεργα''!
-------------------------
Εχεις δίκιο Τάκη για τα white cloud minnow και το έχω συνειδητοποιήσει και έγώ. Απλά δεν είχα αποφασίσει τι να κάνω τόσο με τα 6 White cloud minnow, όσο και τα 8 Zebra Danio που έχουν και αυτά παρόμοιο πρόβλημα με τις παραμέτρους του νερού ενυδρείου, ιδιαίτερα με τη θερμοκρασία. Αρχικά σκεπτόμουν να στήσω άλλο ένα ενυδρείο αποκλειστικά για αυτά, αλλά τελικά, μάλλον θα προσπαθήσω να τα ανταλάξω με Tetra, για να αποκτήσω πιο ταιριαστό πληθυσμό, ψαριών στις συνθήκες του ενυδρείου μου. Θα βάλω μάλιστα μία αγγελία στο forum ακριβώς για αυτό το σκοπό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 09-01-17 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
A.T.O.E. (¶γνωστης Ταυτότητας Οργανισμοί στο Ενυδρείο) Γιώργος Κ Αναγνωρίσεις ειδών 4 02-04-11 17:21
αγνώστου ταυτότητος έντομο???? pavlos t Γλυκό νερό - Γενικά 27 23-12-10 07:52
Βοήθεια .σαλιγκάρια αγνώστου ταυτότητας Ηλίας Αρχάριοι γλυκού νερού 27 11-10-08 02:34
Ξυλόριζα και αγνώστου είδους ασθένεια ή αυγά; Dimopoulos_d Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-10-05 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08434 seconds with 15 queries