Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-11, 19:11
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή Πότε παίρνουν χρώμα;

Πότε παίρνουν χρώμα τα χρυσόψαρα;
Εχω 7 χρυσοψαρα που γεννηθηκαν στην λιμνη μου υπολογίζω περσι τον Αυγουστο ειναι σχεδον 8 εκατοστα (με την ουρα) εχουν ενα χρώμα σκουρο γκρι και πριν λιγες μερες άρχισε να παίρνει λιγο ασημί χρώμα η κοιλιά τους.
Οταν αγόρασα τους (γονείς) ηταν πολυ μικρότεροι γυρο στα 4 εκατοστα αλλα είχαν full χρώμα τι συμβαίνει;
η σε εμένα παει κατι στραβα η οι breeder σκαρωνουν κατι και εχουν χρωμα τοσο μικρα αυτα που πουλαν τα petshop;
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-11, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλτα στο Grill για να παρουν χρωμα.

Σορυ δεν αντεξα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-11, 23:41
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

xaxa η αληθεια ειναι οτι μπορει να εχουν αυτο το ασημι μεταλικο χρωμα εως και 1 χρονο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-11, 06:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλτα στο Grill για να παρουν χρωμα.

Σορυ δεν αντεξα
Στα καρβουνα δεν κανει ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxa η αληθεια ειναι οτι μπορει να εχουν αυτο το ασημι μεταλικο χρωμα εως και 1 χρονο .
Ειναι 10 μηνών αλλα δεν μου απαντάς στο ερωτήματα μου, ο Βασιλης (pond) θα θυματε περσι τα χρυσοψαρα του ξαδερφου μου στην Λευκωσία 2 χρονων σχεδον με το ιδιο ερώτημα (προβλημα)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-11, 06:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιάννη,

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω πότε ακριβώς αλλάζουν χρώμα, αλλά το βέβαιο είναι ότι σε αυτό τείνουν κάποια βασικά πράγματα που μπορούν να παρουσιαστούν γρηγορότερα ή αρκετά αργότερα οι τελικοί χρωματισμοί.

Ο πρώτος παράγοντας είναι ότι σε σχση με ένα ενυδρείο, τα χρυσόψαρα (λόγω θερμοκρασίας, τις περισσότερες φορές σταθερής και αρκετά υψηλής) έχει ως αποτέλεσμα τα ψάρια να έχουν και υψηλότερο μεταβολισμό, οπότε και πιο γρήγορη ενηλικίωση, χρωματισμό κ.λ.π. Στο περιβάλλον της λίμνης, παρατηρείται μια καθηστέρηση που πολλές φορές ξεπερνάει κατά πολύ τον ένα χρόνο ζωής.

¶λλος ένας παράγοντας είναι ότι στο περιβάλλον ενός κλειστού κυκλώματος ενυδρείου, τα ψάρια δεν έχουν κανένα φόβο και ούτε έχουν βιώσει ποτέ επικίνδυνες καταστάσεις από φυσικούς κυνηγούς τους. Στο περιβάλλον μιας λίμνης όμως, εύκολα θα δεις ότι τα ψάρια εντελώς ενστικτοδώς αντιδρούν πολύ διαφορετικά, σε κάθε κίνδυνο ξεχωριστά. Η φύση εκεί προνοεί ώστε τα μικρά που σιγουρότατα αποτελούν ευκολότερο στόχο, να τα διαφυλάξει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με το "μή ορατό" εποτέλεσμα που τους προσφέρει το πρασινο-γκρί χρώμα! Όταν μιλάμε για χρυσόψαρα, κόκκινα, χρωματιστά κ.λ.π. αναφερόμαστε σε χρωματισμούς που προέκυψαν εντελώς φυσιολογικά, πάντα όμως κάτω από την προστασία και την φροντίδα του ανθρώπου και συγκεκριμένα των κινέζων που πρώτοι χρησιμοποίησαν τα συγκεκριμένα πετς.

Αν πιάσεις κάποια από εκείνα τα μικρά και τα διατηρήσεις σε ενυδρείο με καθορισμένη σταθερή και υψηλή θερμοκρασία, θα δεις ότι το χρώμα θα προκύψει πολύ γρηγορότερα από ότι τα αδέλφια τους στη λίμνη.

αυτά!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-11, 09:03
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Διαφοροι παραγοντες μπορει να συμβαλουν στην αλλαγη χρωματος του χρυσοψαρου.

Οι βιολογοι εχουν εντωπισει 2 ειδη αλλαγης χρωματος στα ψαρια την φυσιολογικη και την μορφολογικη.Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα .

Θελεις να δειξουν γενικα τα χρωματα τους τα (ενηλικα)χρυσοψαρα σου? Καλο κανει στο χρωμα το φως (ειδικα ο ηλιος) αφου κανει το χρωμα τους πιο εντονο.Αν τους αφαιρεσεις εντελως το φως θα δεις το αντιθετο αποτελεσμα οτι δλδ το χρυσοψαρο ασπριζει .Επισης τα χρυσοψαρα τα οποια ζουν σε λιμνες λογο της καλης διατροφης (φυκια,εντομα,κλπ) εχουν πιο εντονο χρωμα .

Τελος τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο στο χρωμα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-11, 09:14
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και τους δύο
Το ειχα απορία γιατι αυτα που αγοράζουμε εχουν χρωμα τοσο μικρα και μου απαντήσατε
Βασιλη θα το δοκιμάσω οταν επιστρέψω απο Κύπρο να βαλω μερικα σε ενυδρειο
Θα σας δω και τους δύο σύντομα απο κοντά.
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-11, 10:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα.
Nαι Μιχάλη, τί είναι αυτό όμως που αναγκάζει το μηχαισμό αυτό να δουλέψει γρηγορότερα? Από τη στιγμή που π.χ. αγόρασα εγώ για τη δική μου (τότε) λίμνη αρκετά χρυσόψαρα πολύ-πολύ μικρά (4εκ.) και εντούτοις είχαν από τότε κόκκινα ζωηρά χρώματα. Όλοι οι απογόνοι τους όμως, αναπτύσσονται πολύ περισσότερο για να πάρουν το τελικό τους χρώμα. Προσωπικά πιστεύω ότι σημαντικότερο παράγοντα παίζουν οι συνθήκες, διατροφή και ποιότητα νερού και μετά τα γονίδια, στο χρονικό πλαίσιο που χρειάζονται να δείξουν το πραγματικό τους κουστούμι.

Όπως και να' χει, συμφωνώ με την επισήμανση σου σχετικά με το λιγότερο φως που φέρει σαν αποτέλεσμα λιγότερο και πιο άτονο χρώμα. Είναι σχετικότατο και αν προσέξεις τα μικρά ψαράκια, σχεδόν καθόλου δεν αφίνουν τις σκιερές περιοχές που τους προσφέρουν τα φυτά και οι άλλες κρυψώνες τους. Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και οι τεχνητές λίμνες που είναι κατασκευασμένες σε πολύ σκιερά μέρη με πολύ ελάχιστο φως και εντούτοις βρισκεις πάλι έντονους χρωματισμούς. Κάτι δηλαδή που τυγχάνει να έχει περισσότερο σχέση με τα γονίδια και όχι τόσο με το φως!

Όπως και τα κοι, σημαντικότερο παράγοντα για το χρώμα παίζουν οι συνθήκες (ποιότητα/χημεία του νερού) και η διατροφή.

Γιάννη, πότε κατεβαίνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-15, 14:46
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφοροι παραγοντες μπορει να συμβαλουν στην αλλαγη χρωματος του χρυσοψαρου.

Οι βιολογοι εχουν εντωπισει 2 ειδη αλλαγης χρωματος στα ψαρια την φυσιολογικη και την μορφολογικη.Φυσιολογικη αλλαγη που ειναι αυτο (που σε ενδιαφερει) συμβαινει οταν στα κυταρα τους εξαπλωνοντε οργανιδια με χρωστικες ουσιες κανοντας το χρωμα ορατο στο ματι.Αυτο συμβαινει στα μικρα και ξαφνικα αλλαζουν χρωμα .

Θελεις να δειξουν γενικα τα χρωματα τους τα (ενηλικα)χρυσοψαρα σου? Καλο κανει στο χρωμα το φως (ειδικα ο ηλιος) αφου κανει το χρωμα τους πιο εντονο.Αν τους αφαιρεσεις εντελως το φως θα δεις το αντιθετο αποτελεσμα οτι δλδ το χρυσοψαρο ασπριζει .Επισης τα χρυσοψαρα τα οποια ζουν σε λιμνες λογο της καλης διατροφης (φυκια,εντομα,κλπ) εχουν πιο εντονο χρωμα .

Τελος τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο στο χρωμα .
Εγώ έβγαλα 3 black moor σε ενυδρείο εξω στο μπαλκόνι που το βλέπει αρκετές ώρες ο ήλιος το πρωί και την πρώτη βδομάδα από μαύρα έγιναν λαδι χρώμα. Τώρα γύρισαν ξανά στο μαύρο.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-11, 14:53
ilias510 Ο χρήστης ilias510 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πότε παίρνουν χρώμα τα χρυσόψαρα;
Εχω 7 χρυσοψαρα που γεννηθηκαν στην λιμνη μου υπολογίζω περσι τον Αυγουστο ειναι σχεδον 8 εκατοστα (με την ουρα) εχουν ενα χρώμα σκουρο γκρι και πριν λιγες μερες άρχισε να παίρνει λιγο ασημί χρώμα η κοιλιά τους.
Οταν αγόρασα τους (γονείς) ηταν πολυ μικρότεροι γυρο στα 4 εκατοστα αλλα είχαν full χρώμα τι συμβαίνει;
η σε εμένα παει κατι στραβα η οι breeder σκαρωνουν κατι και εχουν χρωμα τοσο μικρα αυτα που πουλαν τα petshop;
εμενα φιλε γιαννη , γεννηθηκαν τον ιουνιο και επεζησαν καμια σαρανταρια χρυσοψαρα μεχρι τελους σεπτεβριου ειχαν παρει ολα φανταστικο χρωμα, και απο ολους τουσ συνδιασμους των χρωματων.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-11, 17:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγώ έχω στη δικιά μου κάποια μικρά χρυσοψαρακια που έχουν ήδη χρώμα, αλλά και μεγαλύτερα της προηγούμενης γέννας που είναι ακόμα καφέ (ενώ όλα τα αδελφάκια τους έχουν χρώμα)..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-11, 17:48
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

To χρυσόψαρο της πρώτες μέρες της ζωης του έχει ενα σκουρο καφέ - πράσινο χρώμα αυτό δεν ισχυει για ερικές ποικιλίες οππως demekin shubunkin οι οποίες έχουν θπολευκο χρώμα. Μετα απο 50-60 ημέρες αλλαζει το αρχικό χρώμα σε σχεδόν μαυρο. Στην επομενη φάση ξεκιν΄βντας απο την περιοχη της κοιλιάς αρχίζει να παίρνει ενα ανοικτο πορτοκαλί - κίτρινο. Μετα τους 7 πρώτους μηνες εως και 3 χρόνια απο τα περισσότερα χρυσοψαρα θα έχει εξαφανιστεί τελείως το μαυρο χρώμα και θα δώσει την θέση του στο τελικό χρώμα. Το τελικό χρωμα εξαρτάται απο τις κυτταρικές χρωστικές ουσίες, το ποσοστό γουανινης στο δερμα και απο περιβαλλοντιές συνθήκες.
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Από το τευχος 13 του περιοδικού ενυδρείο: Χρυσόψαρο, αυτός ο αγνωστος του Σωκράτη Κιοσεογλου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-11, 18:21
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
To χρυσόψαρο της πρώτες μέρες της ζωης του έχει ενα σκουρο καφέ - πράσινο χρώμα αυτό δεν ισχυει για ερικές ποικιλίες οππως demekin shubunkin οι οποίες έχουν θπολευκο χρώμα.
Αυτο ειχα υποπτευθει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.

Από το τευχος 13 του περιοδικού ενυδρείο: Χρυσόψαρο, αυτός ο αγνωστος του Σωκράτη Κιοσεογλου.
οι διαυγεις λιμνες μας θα κανουν μαγικα τα χρωματα των χρυσοψαρων μας
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 17-05-11 στις 18:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-11, 18:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια που ανατρέφονται σε ενα αμυδρο περιβάλον οποως οι βαθιές λίμνες, ποταμοί κλπ αναπτύσουν και διατηρούν χλωμό χρωματισμό, ενώ τα ψαρια που ανατρέφονται σε ενα φωτινό περιβάλλον αναπτύσουν φωτεινοτερο.
Εδώ μιλούμε για κλειστά ελεγχόμενα κυκλώματα φίλε και όχι για φυσικά τεράστια και βαθιά οικοσυστήματα που είναι δεδομένο ότι οι χρωματισμοί θα είναι πιο άτονοι. Όχι όμως λόγω της λιγότερου φωτός, αλλά για πολλούς άλλους λόγους όπως αναπτύχθηκαν πιο πάνω, είτε μιλάμε για μηχανισμό της φύσης για καλύτερη κάλυψη των ψαριών για επιβίωση, ιδιαίτερα η καινούρια γενιά που θα γεννηθεί εκεί, είτε γιατί η διατροφή των συγκεκριμένων ψαριών (άγρια στη φύση) είναι σαφέστατα διαφορετική σε ποιότητα και σε ποσότητα. Οι δύο πιο πάνω λόγοι στο συγκεκριμένο περιβάλλον είναι σαφέστατα πιο σημαντικοί από το να επιδείξουν τους εκπληκτικούς τους χρωματισμούς.

Να μην ξεχνάμε ότι ο πρόγονος των ψαριών αυτών έχει μονήμως τους χρωματισμούς των μικρών χρυσόψαρων. Οι χρωματισμοί ήρθαν πολύ αργότερα σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Δεν τους είχαν μόνημο φως από πάνω τους. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέω ότι το φως δεν παίζει και αυτό το δικό του ρόλο.

π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. ¶μεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-11, 19:06
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ. η μικρή μου δεξαμενούλα με τα χρυσόψαρα μου είναι μονήμως σε σκιερό μέρος, είναι κατακόκκινα και υγειέστατα. ¶μεσο ή δυνατό φως ποτέ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αναγκαίο να έχουμε τη λιμνούλα μας κάτω από τον ήλιο με πολύ φωτεινό περιβάλλον για να αποκτήσουν τα ψάρια μας πιο έντονα χρώματα. Τα ξέβαθα και μικρά μας συστήματα είναι σε θέση να επιτρέψουν στο φως να περάσει έως κάτω, χωρίς να δέχονται άμεση ακτινοβολία.

Μα Βασιλη μ, εισαι στη Κυπρο .Ο χωρος σου μπορει να μην δεχοταν απευθειας ηλιο αλλα ηταν φωτεινος!Ειχες και νουφαρα Πως μπορει να ξεφυτρωσουν τα νουφαρα χωρις φως!Εκεινη ηταν μια μικρη λιμνη με καθαρο νερο και ειχαν τα ψαρια πολυ καλυτερο φωτισμο απο οτι θα ειχαν σε ενυδρειο.

Οι χρωστικες ουσιες απο τα οργανιδια που αναφερα προηγουμενως χρειαζοντε το φως οπως και δηποτε .

Αφου αν δωσεις σε ενα χρυσοψαρο τις τελειες συνθηκες με την καλυτερη διατροφη αλλα του στερησουμε το φως με μαθηματικη ακριβεια θα χασει καποια στιγμη το χρωμα του !Ειναι το μεγαλυτερο πειστηριο αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppy + Χρώμα crazyio Ζωοτόκα 6 31-12-07 03:03
Λάμπες Τ5 με χρώμα CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 09-05-07 23:02
Χρώμα φυτών leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-05-06 11:06
Χρώμα των Δίσκων? cutter Δίσκοι 11 16-02-06 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07157 seconds with 14 queries