Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-13, 16:13
odin25 Ο χρήστης odin25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2013
Περιοχή: garefi aridaias
Μηνύματα: 3
Smile Τάισμα Silver shark

ego exo ena enidrio 40 litra kai mesa exo 3 xrysopsara, ena gatopsaro, 2 xelia kai ena silver sark... to silver sark to pira ex8es kai den prolabenei na faei kai poli , tin perisoteri trofi prolabenoun kai tou tin pernoun ta ipolipa prin pari xampari... 8a ftiakso sintoma se kana mina megalitero eneidrio, 450 litra kai 8a ta balv ekei, alla me anisixi pou den troei to karxariaki kai poli...


-------------------------------------------------


Mod note: Παρακαλώ όχι greeklish



εγώ έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα και μέσα έχω 3 χρυσόψαρα, ένα γατόψαρο, 2 χέλια και ένα silver sark... το silver sark το πήρα εχθές και δεν προλαβαίνει να φάει και πολύ , την περισσότερη τροφή προλαβαίνουν και του την περνούν τα υπόλοιπα πριν πάρει χαμπάρι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-14 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-13, 16:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες, αλλά το πρόβλημά σου δεν είναι μόνο το ότι δεν προλαβαίνει το silver shark να φάει. Τα ψάρια σου είναι ασύμβατα και δε θα πρέπει να βρίσκονται ούτε στα 40 λίτρα, ούτε μαζί, ούτε σε αυτούς τους αριθμούς. Αποφάσισε ποιο από αυτά θες να κρατήσεις και συζητάμε για τα υπόλοιπα. Επίσης, αν μας πεις ακριβώς τα είδη ή βάλεις φωτογραφίες μπορούμε να μιλήσουμε πιο σίγουρα. Ξαναλέω ότι και στα 450 λίτρα να πας δεν είναι λύση για τα πάντα, από τη στιγμή που τα ψάρια σου είναι ό,τι να 'ναι μεταξύ τους.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-13, 16:37
Το avatar του χρήστη beast
beast Ο χρήστης beast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2013
Περιοχή: ano liosia
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

φιλε δωστα οπως τα πηρες η αλλαξε ενυδρειο και ψαρια μαζι!!!!
__________________
welcom to silent hill......monsterfishkeepers !!!!

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-13, 16:38
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καταρχην καλως ηρθες!τα εχεις κανει λιγο σαλατα με τη ψαροσυνθεση σου,τα ψαρια που εχεις βαλει περα οτι ειναι πολλα για τα λιτρα σου θελουν και διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης οσον αφορα θερμοκρασιες και συνθηκες νερου!μπορεις να αφησεις ενα μονο χρυσοψαρο αν ανηκει σε οικογενεια που δεν μεγαλωνει πολυ.το καρχαρια το πας σιγουρα πισω γινεται τεραστιος!εχεις καποιο φιλτρο στο ενυδρειο σου ειναι στρωμενο;οταν με το καλο παρεις το μεγαλυτερο βλεπουμε παλι τη ψαροσυνθεση που μπορεις να κανεις!προς το παρον ριξε μια ματια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-13, 17:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τουλάχιστον το φίλτρο (ποιο και τι έχει μέσα είναι στρωμένο;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-14, 23:25
odin25 Ο χρήστης odin25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2013
Περιοχή: garefi aridaias
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Σύνθεση ενυδρείου

Συγγνώμη για τα greekenglish ... τελικά τα χρυσόψαρα τα πήγα πίσω ... και κράτησα τα υπόλοιπα που είναι τροπικά ψάρια... το ενυδρείο που είχα όλα αυτά τα ψάρια το χρησιμοποιώ τώρα για να έχω μέσα έναν μονομάχο... το φίλτρο και τον θερμοστάτη τα μετέφερα στο << μεγάλο >> όχι και τόσο μεγάλο όσο ήθελα αλλά όσο βαστούσε η τσέπη ... εχω μια λαμπα 24 watt, έχω πατέντα για co2 (με μαγιά και ζάχαρη) έφτιαξα μόνος μου ένα ενυδρείο στα 125 λίτρα φυτεμένο με εύκολα φυτά μέσα... έχω υπόστρωμα 7 κιλά flourite , και 15 κιλά χαλίκι εκ τον οπίων τα 5 είναι χαλαζιακό χαλίκι...

εχω μέσα 1 silver shark, 3 pagkasius, 4 Tiger Barb, 2 Kuhli Loach,1
Synodontis Eupterus kai 3 σαλιγκάρια: 1 helena anentome 1 Apple snail 1 Ramshorn Snails (planorbis sp.)


μπορώ να βάλω κανένα ψάρι ακόμα ? η είναι Ίδη παρά πολλά για το ενυδρείο ? ταιριάζουν τουλάχιστον αυτά μεταξύ τους? Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο petshopas… πια Ίδη ψαριών ταιριάζουν με αυτά τα ψάρια που έχω… το καλοκαίρι σκοπεύω να κάνω πιο μεγάλο ενυδρείο … προσωρινά είναι καλά μέχρι τότε εδώ ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-14, 23:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νομιζω οτι χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα ακομα, επικεντρωνοντας στις απαιτησεις των ψαριων που φιλοξενεις, τοσο σε λιτρα, οσο και σε αναλογιες ψαριων. Ριξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων σου και θα καταλαβεις:

silver shark
pangasius
tiger barb
kuhli loach
synodontis eupterus

Τελος, τα σαλιγκαρια σου το πιθανοτερο ειναι να γινουν μεζες του helena.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-14, 23:43
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

εχεις υπ οψιν σου σε τι μεγεθος φτανουν τα ψαρια που εχεις??


για τον silver shark.... απο το Seriously Fish


Ενδιαίτημα
Μια πελαγικών ειδών κατά κύριο λόγο συμβαίνουν σε ποτάμια αλλά και φυσικές λίμνες, όπως το σύστημα Danau Sentarum.

Μέγιστη Πρότυπο Μήκος
300-350 mm.

Ενυδρείο Μέγεθος TOP ↑
Ένα ενυδρείο με διαστάσεις βάσης 240 * 60 cm πρέπει να είναι η μικρότερη θεωρείται για να στεγάσει μια ομάδα ενηλίκων.

Συντήρηση
Επιλογή του διακόσμηση δεν είναι τόσο κρίσιμη, όπως την ποιότητα του νερού και την ποσότητα των ανοικτών κολυμβητικών χώρο που παρέχεται? Έχουμε δει πολύ υγιή όψη των δειγμάτων διατηρείται σε εντελώς γυμνή set-ups, για παράδειγμα. Ωστόσο θα πρέπει να διαθέτει τα μέσα για να παρέχει τόσο και να διακοσμήσει ένα επαρκώς μεγέθους δεξαμενή για μακροχρόνια φροντίδα αυτό το είδος θα δούμε θαυμάσια σε ένα set-up σχεδιαστεί για να μοιάζουν με μια γρήγορη ροή του ποταμού με ένα υπόστρωμα από μεταβλητά μεγέθους πέτρες και χαλίκι , μερικά μεγάλο φθαρμένα από το νερό πέτρες και ίσως ένα ζευγάρι των υποκαταστημάτων driftwood. Ένα γιγαντιαίο πολλαπλή rivertank θα μπορούσε ακόμη και να κατασκευάζονται έτσι ώστε να παρέχουν νατουραλιστική μονής κατεύθυνσης ροή.

Όπως και πολλά άλλα είδη που κατάγονται από τρεχούμενα νερά είναι αρκετά δυσανεξία στη συσσώρευση των οργανικών αποβλήτων και απαιτεί πεντακάθαρα νερά, ανά πάσα στιγμή, ώστε να ευδοκιμήσουν. Κάνει επίσης καλύτερα αν υπάρχει ένα υψηλό επίπεδο διαλυμένου οξυγόνου και ένα αξιοπρεπές επίπεδο της κίνησης του νερού στην δεξαμενή . Ακόμα και αν μια πολλαπλή rivertank έχει εγκατασταθεί μια τεράστια εξωτερική στυλ φίλτρου ή δύο πρόκειται να χρειάζονται προκειμένου να παρέχουν τα επιθυμητά επίπεδα του οξυγόνου, τη ροή και την περιοχή επιφάνειας για βακτηριακό αποικισμό. Να είστε βέβαιος να χωρέσει το ρεζερβουάρ με ένα βαρύ, καλά εφαρμοστό κάλυμμα, καθώς μπορεί να είναι αρκετά επιφυλακτικοί κατά καιρούς και έχει ένα ισχυρό άλμα.




και για τον παγκασιους...

https://www.google.gr/search?q=panga...w=1366&bih=606

..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-14, 00:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις διάβασμα ακόμα
για ρίξε μια ματιά σε αυτά
http://www.seriouslyfish.com/species...ontis-euptera/
http://www.seriouslyfish.com/species...-melanopterus/
http://www.seriouslyfish.com/species...-sanitwongsei/
http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-tetrazona/
http://www.seriouslyfish.com/species/pangio-semicincta/
πιστεύω να καταλάβεις μόνος σου γιατί είναι λάθος τα ψάρια σου.
Το ίδιο λάθος έχουμε κάνει λίγο ή πολύ οι περισσότεροι
-------------------------
Σήμερα με πρόλαβε ο φίλος Nazgul
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 24-02-14 στις 00:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-14, 13:04
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παντελη το θεωρω μεγαλο κριμα!Εδω και ενα μηνα σου τα λεω μεσω Facebook οτι η ψαροσυνθεση σου ειναι λαθος,οτι εχεις ανηπαρκτη φιλτρανση οτι εχεις κανει πολλα λαθη.Σου εδωσα το φορουμ και σου ειπα ΔΙΑΒΑΣΕ προσεκτικα και καλα και μετα κανε καποιες κινησεις!Παρ ολα αυτα δεν σε ενδιαφερουν τα ψαρια σου και κανεις του κεφαλιου σου!Αντι να δωσεις αυτα που εχεις βαζεις μεσα και αλλα!
Απο εμενα καλη τυχη οταν μπορεσεις να καταλαβεις τα ξαναλεμε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-14, 14:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη για τα greekenglish ... τελικά τα χρυσόψαρα τα πήγα πίσω ... και κράτησα τα υπόλοιπα που είναι τροπικά ψάρια... το ενυδρείο που είχα όλα αυτά τα ψάρια το χρησιμοποιώ τώρα για να έχω μέσα έναν μονομάχο... το φίλτρο και τον θερμοστάτη τα μετέφερα στο << μεγάλο >> όχι και τόσο μεγάλο όσο ήθελα αλλά όσο βαστούσε η τσέπη ... εχω μια λαμπα 24 watt, έχω πατέντα για co2 (με μαγιά και ζάχαρη) έφτιαξα μόνος μου ένα ενυδρείο στα 125 λίτρα φυτεμένο με εύκολα φυτά μέσα... έχω υπόστρωμα 7 κιλά flourite , και 15 κιλά χαλίκι εκ τον οπίων τα 5 είναι χαλαζιακό χαλίκι...

εχω μέσα 1 silver shark, 3 pagkasius, 4 Tiger Barb, 2 Kuhli Loach,1
Synodontis Eupterus kai 3 σαλιγκάρια: 1 helena anentome 1 Apple snail 1 Ramshorn Snails (planorbis sp.)



μπορώ να βάλω κανένα ψάρι ακόμα ? η είναι Ίδη παρά πολλά για το ενυδρείο ? ταιριάζουν τουλάχιστον αυτά μεταξύ τους? Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο petshopas… πια Ίδη ψαριών ταιριάζουν με αυτά τα ψάρια που έχω… το καλοκαίρι σκοπεύω να κάνω πιο μεγάλο ενυδρείο … προσωρινά είναι καλά μέχρι τότε εδώ ?
Απάντηση με παράθεση
Απο τη στιγμη που σε εχει ενημερωσει ο stivv για την κατασταση ...... ή μας δουλευεις, ή δουλευεις τον εαυτο σου.
Καληγ συνεχεια και καλες δουλειες στον πετσοπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-14, 21:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin25 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μέσα 1 silver shark, 3 pagkasius, 4 Tiger Barb, 2 Kuhli Loach,1
Synodontis Eupterus kai 3 σαλιγκάρια: 1 helena anentome 1 Apple snail 1 Ramshorn Snails (planorbis sp.)


μπορώ να βάλω κανένα ψάρι ακόμα ? η είναι Ίδη παρά πολλά για το ενυδρείο ? ταιριάζουν τουλάχιστον αυτά μεταξύ τους? Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο petshopas… πια Ίδη ψαριών ταιριάζουν με αυτά τα ψάρια που έχω… το καλοκαίρι σκοπεύω να κάνω πιο μεγάλο ενυδρείο … προσωρινά είναι καλά μέχρι τότε εδώ ?
Θα σου προτεινα το παρακάτω http://en.wikipedia.org/wiki/Killer_whale με τη λογική πως σε λίγο καιρό θα πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο

(Αν δεν ειχα διαβάσει το ποστ του Χρηστου, θα έδινα μια πιο σοβαρη απαντηση. Εφοσον όμως προσπάθει τόσο καιρό να σε βοηθησει κι εσυ αρνείσαι...ε τα σοβαρά σχόλια περισσεύουν - Αλίμονο στα ψάρια σου)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
rainbow shark μαζί με silver shark? maskaras ¶λλα ψάρια Ασίας 5 08-10-13 10:26
φιλο Silver shark OLYMPIC Αναγνωρίσεις ειδών 8 03-07-11 14:40
¶ρρωστος (?) silver shark GreGorY-7 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 08-02-11 22:25
silver shark GENITORAS Γλυκό νερό - Γενικά 2 05-09-09 19:57
Ζωοτόκα με ... silver shark! _antonis_ Γλυκό νερό - Γενικά 6 09-09-07 15:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06064 seconds with 15 queries