Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-14, 16:17
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή αρχαρια με απειρες αποριες !!!

Καλησπερα σε ολους κι ευχριστω που μου δωσατε την ευκαιρια να μπω κι εγω στην παρε σας , αν και δυστυχως το εκανα με μεγαλη καθυστερηση!!! στις 28 ιανουαριου πηραμε στο μωρο μας ενα ενυδρειακι με τον Αρη , το χρυσοψαρο !!! το ενυδρειο ειναι aquapor 19 λιτρων , οπως μου ειπαν , model eco 230 v - 50 hz - 7 watt , το φιλτρο ειναι aquapor eco 200 , 4 watt 40 lt 300 lt/h και ο θερματατης 25 watt ρυθμισμενος στους 23 βαθμους! Παιδια την πρωτη μερα ηταν ολα καλα, τη δευτερη μερα το ψαρακι αρχισε να καθεται κατω . Ξαναπηγα στο πετ σοπ και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο οποτε ηρεμησα ! την τριτη μερα εδιχνε σα να ειχε δυσπνοια , πηρα τηλ να τους ρωτησω και μου ειπαν να αλλαξω νερο γιατι ειχε αμμωνια κι οτι αν μετα απο 3 μερες δεν ειχε συνελθει να πηγαινα να μου δωσουν καποιο φαρμακο! το ψαρακι συνηλθε , του εβαλα και μια anubias που μου ειπαν οτι ριχνει την αμμωνια , του αλλαζα και νερακι 40% καθε μερα κι ολα καλα!! ομως αρχισα να διαβαζω στο διαδικτυο για τα ενυδρεια και τοτε καταλαβα οτι ειχα ξεκινησει τα παντα απο λαθος βαση ! πηρα τεστ για το νερο , οποτε εβλεπα οτι η αμμωνια ηταν ψηλα αλλαζα νερο , ακομα και 2 φορες τη μερα! το ψαρακι το περασμενο σαββατο αρρωστησε πολυ , διαβασα θεραπειες για το dropsy γιατι ειχαν σηκωθει τα λεπια του κι ηταν ληθαργικο. το εβαζα καθε μερα σε flagyl και το ταιζα αρακα και τροφη μεσα στην αντιβιωση! στην αρχη εδειχνε σημαδια ανακαμψης , δυστυχως χθες το πρωι μας πεθανε θα αφησω το ενυδρειο να στρωσει πριν βαλω οτιδηποτε μεσα , μα σας παρακαλω πειτε μου ειναι καλο το φιλτρο? εχει ενα μεγαλο σφουγγαρι γκρι σκουρο. εκανα μετρηση χθες και η αμμωνια ηταν πολυ ψηλα! εχει και κατι σκουληκακια μεσα που κολυμπανε απιστευτα γρηγορα και σημερα το πρωι παρατηρησα ενα σακιγκαρι ! συγγνωμη για τη φλυαρι μου σας παρακαλω βαλτε με στο σωστο δρομο γιατι σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να βασανισω κανενα ψαρακι! σας ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-14, 16:27
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Λυπάμαι για την απώλειά σου!
Είσαι στο σωστό δρόμο, όμως, για να μην επαναληφθεί το ίδιο. Στο φιλτράκι βάλε λίγο βιολογικό υλικό (μίνι σιποράξ) και συνέχισε το στρώσιμο χωρίς να βάλεις ψάρι. Δεν χρειάζεται να αλλάζεις νερό. Πρόσθετε μόνο λίγο τροφή.
Σου προτείνω να σκεφτείς σοβαρά να το κάνεις γαριδάδικο το ενυδρειάκι σου.
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη διάβασε τα 'sticky' εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-14, 16:44
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!!!
Λυπάμαι για την στεναχώρια που περάσατε αλλά δυστυχώς πρέπει κατ' ευθείαν να σου πω αυτό που ίσως έχεις καταλάβει ήδη, το "ενυδρείο" που έχετε δεν κάνει για κανένα ψάρι.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις, να το αφήσεις να δουλεύει χωρίς τον θερμαντήρα με το φιλτράκι και να βάλεις φυτά και ίσως ένα δύο σαλιγκάρια μέσα.
Αν ενδιαφέρεσαι σε δεύτερο χρόνο να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο, θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά ενός άλλου τουλάχιστον 60 λίτρων.
Διάβασε προσεκτικά τα υπομνήματα που σου έδωσε ο φίλος μας για να μην ξαναπεράσεις ίδια θλίψη και ό,τι θέλεις μπορείς να ρωτήσεις βέβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 16:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες, είσαι και εσύ δυστυχώς θύμα των πετσοπάδων.

Πολύ φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω με αυτά που θα σου πω αλλά δυστυχώς είναι η αλήθεια. Σε ένα ενυδρείο 19 λίτρων δυστυχώς κανένα ψάρι δεν θα σου ζήσει πολύ ή δεν θα περνάει καλά, ειδικά αν είναι χρυσόψαρο. Προσπαθούν να μας πείσουν πως τα χρυσόψαρα (αυτά τα υπέροχα και παρεξηγημένα ψάρια) ζούνε σε γυάλες. Δεν είναι έτσι όμως, όταν ένα τέτοιο ψάρι μπορεί να φτάσει τα 20-25 εκατοστά και να ζήσει πάνω από 20-25 χρόνια (πολύ πιο πολύ από ένα σκύλο) πως θα ζήσει σε 20 λίτρα ? Θα σου πρότεινα πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση να διαβάσεις λίγο για τα χρυσόψαρα για να καταλάβεις καλύτερα.
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Καλή συνέχεια και ότι απορίες έχεις θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 19:31
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την αμεση αποκριση σας! Δεν ξερω αν εγω επεσα θυμα των πετσοπαδων , το σιγουρο θυμα της αγνοιας μου ηταν ο κακομοιρης ο αρης! Παλι καλα που δε με επεισαν να παρω 2-3 χρυσοψαρακια γιατι μου φαινοταν οτι θα ''κουτουλουσαν'' το ενα πανω στο αλλο ! Απ' οτι καταλαβα το ενυδρειο δεν κανει ουτε για μονομαχο???? οι γαριδουλες δε χρειαζονται χωρο? καπου διαβασα οτι πολλαπλασιαζονται με ταχυτατους ρυθμους!! Αν βγαλω το θερμοστατη δε θα πειραξει το φυτο 'η τα σαλιγκαρια? λυπηθηκα τοσο πολυ για το χρυσοψαρο που δε θελω να παθει το παραμικρο οποιοσδηποτε οργανισμος μεσα στο ενυδρειο μου!! και για μια ακομη φορα συγγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις μου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-14, 19:55
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Καλώς όρισες σε αυτό το χόμπι πρέπει νε έχεις υπομονή πάνω από όλα!
Με την σειρά μου θα σου δώσω μια συμβουλή ! και ας με μαλώσουν όλοι!
Πλύνε τα όλα σίγουρα έχεις πλαναρια! Καλό και κακό μαζί τουλάχιστον αισθητικά!
Προχώρα στον κύκλο του αζώτου όποιος σε βολεύει.
Μπορείς και να βάλεις κάποια φυτά να το διακοσμήσεις βαλε ένα ψαράκι όπως μονομάχο .(άδικο για αυτόν ) μάθε τι σημαίνει ενυδρείο και αν μετά έχεις κέφια και θέληση μπορείς να προχωρήσεις σε γαρίδες που είναι αρκετά πιο δύσκολες.
Δύσκολες για αρχάριο και ξεκίνημα! Ότι και αν κάνεις σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-14, 20:03
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες σε αυτό το χόμπι πρέπει νε έχεις υπομονή πάνω από όλα!
Με την σειρά μου θα σου δώσω μια συμβουλή ! και ας με μαλώσουν όλοι!
Πλύνε τα όλα σίγουρα έχεις πλαναρια! Καλό και κακό μαζί τουλάχιστον αισθητικά!
Προχώρα στον κύκλο του αζώτου όποιος σε βολεύει.
Μπορείς και να βάλεις κάποια φυτά να το διακοσμήσεις βαλε ένα ψαράκι όπως μονομάχο .(άδικο για αυτόν ) μάθε τι σημαίνει ενυδρείο και αν μετά έχεις κέφια και θέληση μπορείς να προχωρήσεις σε γαρίδες που είναι αρκετά πιο δύσκολες.
Δύσκολες για αρχάριο και ξεκίνημα! Ότι και αν κάνεις σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!!
Εφοσον ειναι κατι αδικο για ποιο λογο το συμβουλευεις βρε συμφορμιστα?Και το Εχεις πλαναρια απο που βγηκε?


Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αφησεις το <<ενυδρειακι>>με το φυτακι του μεσα και να διαβαασεις τοσο ωστε να κατασταλαξεις στο τι θες ακριβως και τοτε να παρεις το καταληλο ενυδρειο!Ξεκινα απο την κατηγορια των αρχαριων και βλεπεις απο μονη σου τι κανεις!ΚΑλη αρχη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-14, 20:11
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

εχει και κατι σκουληκακια μεσα που κολυμπανε απιστευτα γρηγορα
¶δικο είναι ! γιατί από τους χιλιάδες που έρχονται! (μονομάχους) αν όλα γίνονται σωστά από θέμα φροντίδας έχει καλές πιθανότητες να επιβιώσει! για 2 χρόνια!
Σε σχέση με τους υπόλοιπους! Και σίγουρα και εγώ θέλω ένα ενυδρείο σε διαστάσεις πισίνας! ¶ντε και λίγο μεγαλύτερο! Όχι πολύ! Αλλά άμα πάρω ποτέ μου potamotrygon στο 1,50 θα το βάλω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-14, 20:14
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αυτο το ειδες!Το οτι ειναι 19 λιτρα για να βαλει εναν μονομαχο οπως προτηνεις δεν το ειδες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-14, 20:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Μαρία - Ελένη, βλέπω ότι είσαι άτομο με συναίσθηση. Όποιο ζωντανό κι αν βάλεις δεν θα ζήσει σ' αυτόν τον χώρο. Δεν είμαστε υπερβολικοί έτσι είναι . Αν δεις τα θέματα για τους μονομάχους στην ειδική κατηγορία bettas θα δεις πόσα προβλήματα και σε 30 λίτρα ακόμα. Γιατί το θέμα δεν είναι να "χωράει" το κάθε ψάρι, χρειάζεται κίνηση αλλά κυρίως πρέπει το όλο σύστημα να αντέχει τους ρύπους του και να είναι δυνατή η επιβίωσή του.
Το μόνο εφικτό είναι αυτό που σου είπα στην αρχή να το κρατήσεις διακοσμητικό με το φιλτράκι , να έχεις τα φυτά ίσως και κάποιο ακόμα να το κάνεις όμορφο, να πάρεις δυο τρία σαλιγκάρια zebra.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν γαριδούλες που δεν αναπαράγονται που θα μπορούσες να προσθέσεις, αλλά δεν έχω γνώση για γαρίδες και αν αυτό θα είναι εφικτό και ποιες θα ήταν αυτές. Αν ενδιαφέρεσαι ρώτησε τους υπόλοιπους.
https://www.google.gr/search?hl=el&s...41.AUn4lZc1_0E
Τώρα αν αποφασίσεις αργότερα να φτιάξεις ενυδρείο, μελέτησέ το πριν πολύ καλά γιατί πρέπει οι προτιμήσεις σου σε ψάρια να αντιστοιχούν σε κάποια απαραίτητα λίτρα και σημειωτέον τα χρυσόψαρα είναι αρκετά απαιτητικά σε λίτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-14, 21:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει και κατι σκουληκακια μεσα που κολυμπανε απιστευτα γρηγορα
¶δικο είναι ! γιατί από τους χιλιάδες που έρχονται! (μονομάχους) αν όλα γίνονται σωστά από θέμα φροντίδας έχει καλές πιθανότητες να επιβιώσει! για 2 χρόνια!
Σε σχέση με τους υπόλοιπους! Και σίγουρα και εγώ θέλω ένα ενυδρείο σε διαστάσεις πισίνας! ¶ντε και λίγο μεγαλύτερο! Όχι πολύ! Αλλά άμα πάρω ποτέ μου potamotrygon στο 1,50 θα το βάλω!

1. Μπράβο μεγάλε... είσαι δυναμίτης!!!!! ΜΗΝ το φωνάζεις όμως... γιατί θα το μάθουν τα σαλάχια και... θα σταματήσουν τις εξαγωγές.
2. Τυχαίο... ή κι' άλλος "χορτοφάγος" στο προσκήνιο;

Ημερομηνία γέννησης
23-04-1965 (48)
Εγγραφή
19-03-12
Συνολικά μηνύματα
141

About makris.a
Περιοχή
αττικη
Ενυδρεία
1 βαζο 5 λιτρα
Εμπειρία
αρχαριος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-14, 21:27
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ενταξει λοιπον θα βαλω μερικα φυτα ακομη , θα στρωσω το φιλτρο ωστε αν παρω καποια στιγμη οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες μεγαλυτερο να εχω και μπολι , αν και δεν εχω καταλαβει ακριβως πως γινεται η μεταφορα , αλλα εχω καιρο ακομη, οταν ερθει εκεινη η ωρα θα σας ''φορτωθω '' σιγουρα παιδια σας ευχαριστω πολυ!
-------------------------
αααα και κατι ακομη , τωρα τελευταια τα φυλλα της anubias ειναι σα χιονισμενα και παρατηρησα οτι και καποιες πετρουλες εχουν αρχισει και πιανουν κατι σα χνουδι μου φαινεται , εχετε να μου προτεινετε κατι??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια-ελενη : 10-02-14 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-14, 21:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν ανεβάζεις καμιά φωτογραφία να δούμε; όντως έχεις σκουληκάκια στο ενυδρειάκι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-14, 23:27
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

για να ειμαι ειλικρινης δεν τα κατεχω πολυ αυτα , τα της τεχνολογιας , ομως θα ρωτησω και θα μαθω !!!! παντως αυτα ειναι κατι ασπρα σκουλικακια , ενα κεφαλι και μια ουρα ειναι , κολυμπανε απιστευτα γρηγορα και τα παρακολουθησα και πανε και μπαινουν στο φιλτρο. βεβαια για να πω την αληθεια μου ,επειδη εχω ριξει τρελο διαβασμα , ειδα οτι αν ριξω τη θερμοκρασια αυτα μαλλον ψοφανε! γι 'αυτο εκλεισα το θερμοστατη , επεσε η θερμοκρασια και δεν τα ειδα τωρα το απογευμα! θα φανει αυριο! επιπλεον αν καταλαβα καλα με πιο χαμηλη θερμοκρασια το ph γινεται πιο οξινο και επιταχυνεται το στρωσιμο βεβαια αν μετα βαλεις θερμοστατη μαλλον αλλαζεις ολη την ''ουσια'' του νερου παλι , εχω δρομο μπροστα μου ασε που και η χημεια δεν ηταν ποτε το φορτε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-02-14, 23:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δυστυχώς ΔΕΝ τα κατάλαβες καλά... σε υψηλή θερμοκρασία (27-29) και υψηλό ΡΗ (7,4-7,6)... στρώνει πιο γρήγορα.
Μάλλον και το ενυδρείο... θα μπει στη λίστα με όσα... ΔΕΝ είναι το φόρτε σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-14, 23:59
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πάντως για τα παράσιτα καλά έκανες και έσβησες τον θερμαντήρα. Γιατί να ξοδεύεις και ρεύμα αφού δεν τον χρειάζεσαι. Βγάλε όταν μπορείς κάποια φωτογραφία να δούμε και το σαλιγκαράκι που έχεις μην είναι από αυτό που τρώνε τα φυτά και μπορείς να καθαρίσεις το φιλτράκι με νερό του ενυδρείου ή και της βρύσης αφού δεν έχεις ζωντανό μέσα.
Νίκο, υπάρχουν γαρίδες που δεν αναπαράγονται που θα μπορούσαν να ζήσουν στα 19 λίτρα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-14, 00:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για τις γαρίδες... αν και έχω βιβλίο... ΔΕΝ έχω καμία "εικόνα".
Μάλλον πρέπει να αρχίσω... το διάβασμα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-14, 00:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις γαρίδες... αν και έχω βιβλίο... ΔΕΝ έχω καμία "εικόνα".
Μάλλον πρέπει να αρχίσω... το διάβασμα!!!!!
ευχαριστούμε πάντως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-14, 10:38
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους! ναι οντως ετσι ειναι ,εχεις απολυτο δικιο Diskus fan , μου την ειπες και δικαιως τα εχω κανει μανταρα , τουλαχιστον τωρα μπορω να πειραματιστω χωρις να εχω εννοια μη μου πεθανει τιποτα ! ηδη αλλαξα το μισο νερο , οπως μου ειπες maria p εριξα, επλυνα το φιλτρο με νερο του ενυδρειου, ειχε αρκετα σκουληκια και εριξα και λιγο nitrivec που μου ειχαν πει στο πετ σοπ να ριχνω καθε 10 μερες !επιπλεον εβαλα παλι το θερμοστατη στους 28 βαθμους να δω πως θα παει ο κυκλος , ελπιζω μονο να μη πολλαπλασιαστουν αυτα τα παρασιτα! απο δω και περα βλεπουμε ! κι επειδη ξερω οτι ο χρονος δεν περισσευει σε κανεναν σας ευχαριστω πολυ που μου διαθεσατε τον δικο σας !!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-02-14, 11:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, άναψες τον θερμαντήρα να στρώσεις το φίλτρο με ποια προοπτική; τι σκέφτεσαι να κάνεις με αυτό το ενυδρείο; ή απλά για την εμπειρία;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-14, 19:56
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τι να κανω με αυτο το ενυδρειο ??? τιποτα δε μπορω να κανω απ'οτι καταλαβα , τουλαχιστον να μαθω , αφου το εχω που το εχω , ε θα βαλω και 2-3 φυτα ακομα και θα γινει ζουγκλα τοσο μικρο που ειναι ! δεν ξερω μηπως και βαλω καμια γαριδουλα που μου ειπε ο plin χθες αλλα φανταζομαι οτι πρεπει να στρωσω το φιλτρο ακομα και για τις γαριδουλες 'η τα σαλιγκαρακια, ετσι δεν ειναι?
-------------------------
επισης σκεφτηκα , αν και ειναι περιορισμενος ο χωρος , μηπως βαλω κανενα μεγαλο ξυλο 'η βραχακι , που να εξεχει απο τη σταθμη του νερου και βαλω αεροβια φυτα , δηλαδη να εχω και φυτα ενυδρειου , ξερεις φυτα ευκολα , χωρις πολλες απαιτησεις κατω απο το νερο αλλα και φυτα αεροβια! προσπαθω να το φερω στο μυαλο μου, θα δω !! φανταζομαι οτι για τα φυτα του ενυδρειου χρειαζεται και το φιλτρο και ο θερμαντηρας ετσι? ακομη και για τις anubias σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια-ελενη : 11-02-14 στις 19:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-14, 20:00
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Για να βαλεις γαριδες πρεπει να στρωσι και ο βυθος αν δεν απατωμαιΑλλα ειναι μικρο το ενυδρειο και με αυτα που θα εχει μεσα ποσο μενει?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-14, 20:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν υπάρχουν γαρίδες που θα μπορούσες να βάλεις. Φυσικά όχι red cherry που αναπαράγονται.
Αν όμως υπάρχουν , δεν θα μπορείς να βάλεις φυτά που θα βγαίνουν έξω από το νερό γιατί θα βγαίνουν και οι γαρίδες έξω.
Με τις γαρίδες πρέπει να έχεις κλειστό το καπάκι ακόμα και με τα σαλιγκάρια βέβαια.
Και ναι για γαρίδες πρέπει να στρώσεις το φιλτράκι σου.
Σ΄αυτή την περίπτωση, να καθαρίσεις πολύ καλά το γυαλί και τα πετραδάκια και το φίλτρο και να αρχίσεις να στρώνεις με τροφή καλύτερα ή με μπόλι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-02-14, 21:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους αν δεν τα εχεις διαβασει και οτι δεν καταλαβεις ρωτα.
θα τα βρεις ολα εδω .

δωσε προσοχη στα αρθρα που γραφουν για την αμμωνια και τον κυκλο του αζωτου γιατι απο αυτα πηγε το ψαρι σου.

θα σου προτεινα το 20λιτρο να μην το χρησιμοποιησεις για ζωντανα.μπορει να γινει,αλλα ειναι πιο πολυ κοπος για να κρατας σταθερες συνθηκες και πολυ σημαντικοτερα ταλαιπωρια για το ζωντανο.

αν πας σε πετσιτυ αλλα και αλλου,υπαρχουνε 50λιτρα και 60λιτρα σε πολυ καλες τιμες πλεον που θα σου δωσουνε πολυ περισσοτερες επιλογες σε ψαρια και θα μπορεις να το συντηρεις πολυ πιο ευκολα.
αν θες χρυσοψαρο οπωσδηποτε,θα σου προτεινα μεγαλυτερο ενυδρειο.μπορει να μπει καποιο φανσυ ειδος για καποιο διαστημα,αλλα και παλι δεν ειναι ιδανικα.

ολα αυτα προυποθετουνε οτι το φιλτρο θα στρωθει.(απαραιτητο για οτιδηποτε ζωντανο)

το 20λιτρο μπορεις να το χρησιμοποιησεις αλλιως αν θελεις,βαζωντας φυτα κλπ.μπορει να γινει πολυ ομορφο διακοσμητικο που δεν θα ταλαιπωρει κανενα ζωντανο
πχ,δες εδω αλλα υπαρχουν και αλλα πολλα θεματα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76430&page=3
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-14, 10:33
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν υπάρχουν γαρίδες που θα μπορούσες να βάλεις. Φυσικά όχι red cherry που αναπαράγονται.
Αν όμως υπάρχουν , δεν θα μπορείς να βάλεις φυτά που θα βγαίνουν έξω από το νερό γιατί θα βγαίνουν και οι γαρίδες έξω.
Με τις γαρίδες πρέπει να έχεις κλειστό το καπάκι ακόμα και με τα σαλιγκάρια βέβαια.
Και ναι για γαρίδες πρέπει να στρώσεις το φιλτράκι σου.
Σ΄αυτή την περίπτωση, να καθαρίσεις πολύ καλά το γυαλί και τα πετραδάκια και το φίλτρο και να αρχίσεις να στρώνεις με τροφή καλύτερα ή με μπόλι.
Καλημερα !!!! σκαρφαλωνουν δηλαδη , τα ατιμα καλα που μου το ειπες , θα μπω να διαβασω τα σχετικα αρθρα , τα οποια ειναι απειρα και πολυ πολυ ενδιαφεροντα , αλλα με το μωρο προσπαθω να ξεκλεβω χρονο να διαβαζω !!! παντως το τζαμι και καποιες πετρουλες εχουν πιασει μια ελαφρια θαμπαδα , αν το τριξω φευγει αμεσως , επιπλεον τωρα τελευταια κασι τα φυλλα του φυτου πιανουν κατι σα σκονη, βεβαια αν τα κουνησεις αρχιζει και αιωρειται αλλα τι ειναι αυτο το πραγμα ? τα σκουληκακια δεν φαινονται πια μαλλον χαθηκανε 'η κρυβονται
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσηρθες.
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους αν δεν τα εχεις διαβασει και οτι δεν καταλαβεις ρωτα.
θα τα βρεις ολα εδω .

δωσε προσοχη στα αρθρα που γραφουν για την αμμωνια και τον κυκλο του αζωτου γιατι απο αυτα πηγε το ψαρι σου.

θα σου προτεινα το 20λιτρο να μην το χρησιμοποιησεις για ζωντανα.μπορει να γινει,αλλα ειναι πιο πολυ κοπος για να κρατας σταθερες συνθηκες και πολυ σημαντικοτερα ταλαιπωρια για το ζωντανο.

αν πας σε πετσιτυ αλλα και αλλου,υπαρχουνε 50λιτρα και 60λιτρα σε πολυ καλες τιμες πλεον που θα σου δωσουνε πολυ περισσοτερες επιλογες σε ψαρια και θα μπορεις να το συντηρεις πολυ πιο ευκολα.
αν θες χρυσοψαρο οπωσδηποτε,θα σου προτεινα μεγαλυτερο ενυδρειο.μπορει να μπει καποιο φανσυ ειδος για καποιο διαστημα,αλλα και παλι δεν ειναι ιδανικα.

ολα αυτα προυποθετουνε οτι το φιλτρο θα στρωθει.(απαραιτητο για οτιδηποτε ζωντανο)

το 20λιτρο μπορεις να το χρησιμοποιησεις αλλιως αν θελεις,βαζωντας φυτα κλπ.μπορει να γινει πολυ ομορφο διακοσμητικο που δεν θα ταλαιπωρει κανενα ζωντανο
πχ,δες εδω αλλα υπαρχουν και αλλα πολλα θεματα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76430&page=3
Καλημερα και καλως σας βρηκα! ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες , πραγματικα προσπαθω να κατατοπιστω και να καταλαβω τι γινεται! παντως η αληθεια ειναι οτι ηταν τοσο καλος ψαρουλης που θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και θα βαλω σιγουρα χρυσοψαρο ! ομως δε θελω να ειναι ενα μοναχο του οποτε πες μου σε παρακαλω ενα ενυδρειο 80 λιτρων μπορει να δεχτει 2 χρυσοψαρα??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια-ελενη : 12-02-14 στις 10:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-14, 13:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια-ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλημερα και καλως σας βρηκα! ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες , πραγματικα προσπαθω να κατατοπιστω και να καταλαβω τι γινεται! παντως η αληθεια ειναι οτι ηταν τοσο καλος ψαρουλης που θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και θα βαλω σιγουρα χρυσοψαρο ! ομως δε θελω να ειναι ενα μοναχο του οποτε πες μου σε παρακαλω ενα ενυδρειο 80 λιτρων μπορει να δεχτει 2 χρυσοψαρα??
Μαρία-Ελένη, σε αυτό το άρθρο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
ο φίλος ο Σπυρος αναφέρει πως
"Τα κοντοχοντρα χρυσοψαρα με διπλη ουρα (Fancy) διατηρουνται σε ενυδρειο μινιμουμ μηκους 80-100 εκ (ακομα και για ενα απο αυτα), και μινιμουμ 40 λιτρα για καθε ενα απο αυτα."
Δηλαδή ένα ενυδρείο 80 λιτρων , σαν λίτρα, θα σε καλύψει αλλά θα χρειαστείς και κάποιο μήκος, αναφέρει επίσης αυτό
"Δλδ σε ενα ενυδρειο με καθαρες διαστασεις μονο της γυαλας 80χ40χ40 (128 λιτρα καθαρα) μπορουμε να βαλουμε 3 fancy χρυσοψαρα.
Στην αρχη και οσο ειναι μικρα (νεαρα) τα ψαρια, το ενυδρειο θα φαινεται αδειο. Ομως εκει μπορουν να διατηρηθουν και μετα την ενηλικιωση τους (που θα μεγαλωσουν και σε μεγεθος) χωρις να χρειαστει να αλλαξουμε το ενυδρειο με μεγαλυτερο.
Εναλλακτικα, 3 νεαρα fancy, μπορουν να μπουν σε ενυδρειο 60χ30χ35 (63 λιτρα καθαρα) για 6-12 μηνες και μετα να μετακομισουν σε μεγαλυτερο."

καλό είναι όσο μπορείς να ακολουθήσεις αυτές τις διαστάσεις, το δε 80 Χ 40 Χ 40 το βλέπω σαν ιδανικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-02-14, 14:46
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Να Μαρία Ελένη όπως σου τα είπε ο takis_ gt πρόσεχε για τα 80 λίτρα το είδος fancy. Κοίταξε πριν τα πάρεις στο άρθρο του delta 66 ποια είναι .
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι η ασπρίλα στο ενυδρείο που έχεις, έτσι κι αλλιώς πρέπει να το πλύνεις αφού δεν έχεις ζωάκι και να βάλεις το φιλτράκι να δουλεύει για να μην γλιτσιάζει το νερό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-02-14, 20:54
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία-Ελένη, σε αυτό το άρθρο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
ο φίλος ο Σπυρος αναφέρει πως
"Τα κοντοχοντρα χρυσοψαρα με διπλη ουρα (Fancy) διατηρουνται σε ενυδρειο μινιμουμ μηκους 80-100 εκ (ακομα και για ενα απο αυτα), και μινιμουμ 40 λιτρα για καθε ενα απο αυτα."
Δηλαδή ένα ενυδρείο 80 λιτρων , σαν λίτρα, θα σε καλύψει αλλά θα χρειαστείς και κάποιο μήκος, αναφέρει επίσης αυτό
"Δλδ σε ενα ενυδρειο με καθαρες διαστασεις μονο της γυαλας 80χ40χ40 (128 λιτρα καθαρα) μπορουμε να βαλουμε 3 fancy χρυσοψαρα.
Στην αρχη και οσο ειναι μικρα (νεαρα) τα ψαρια, το ενυδρειο θα φαινεται αδειο. Ομως εκει μπορουν να διατηρηθουν και μετα την ενηλικιωση τους (που θα μεγαλωσουν και σε μεγεθος) χωρις να χρειαστει να αλλαξουμε το ενυδρειο με μεγαλυτερο.
Εναλλακτικα, 3 νεαρα fancy, μπορουν να μπουν σε ενυδρειο 60χ30χ35 (63 λιτρα καθαρα) για 6-12 μηνες και μετα να μετακομισουν σε μεγαλυτερο."

καλό είναι όσο μπορείς να ακολουθήσεις αυτές τις διαστάσεις, το δε 80 Χ 40 Χ 40 το βλέπω σαν ιδανικό
Σ'ευχαριστω πολυ , μαλλον σε κατι μεγαλο θα καταληξω , αν και με φοβιζει λιγο ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο , ελπιζω ομως οτι θα τα καταφερω! τουλαχιστον θα ειναι ανετα τα ψαρουλια !!
-------------------------
[QUOTE=maria p;821019]Να Μαρία Ελένη όπως σου τα είπε ο takis_ gt πρόσεχε για τα 80 λίτρα το είδος fancy. Κοίταξε πριν τα πάρεις στο άρθρο του delta 66 ποια είναι .
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι η ασπρίλα στο ενυδρείο που έχεις, έτσι κι αλλιώς πρέπει να το πλύνεις αφού δεν έχεις ζωάκι και να βάλεις το φιλτράκι να δουλεύει για να μην γλιτσιάζει το νερό.[/Q

το εχω αποφασισει , θα παρω ενα αρκετα μεγαλο !! να το πλυνω?? δε θα επηρεαστει η οποια βιολογια μπορει να εχει αποκτησει ?? το φιλτρο δουλευει ανελλιπως , δεν το σταματησα ποτε, φανταζομουν μηπως ειναι καποιο ειδος αλγης αλλα διαβασα ενα αρθρο και δεν ταιριαζε σε κανενα ειδος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια-ελενη : 12-02-14 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-02-14, 21:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Απλά για να το γνωρίζεις , όσο πιο μεγάλο είναι ένα ενυδρείο , τόσο πιο εύκολο είναι, γιατί είναι πιο σταθερό από θέμα παραμέτρων.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-14, 23:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Την βιολογία την χρειαζόμαστε όταν πρόκειται να φιλοξενήσουμε ζωντανά σε ένα ενυδρείο.
Εφόσον θα το κρατήσεις διακοσμητικό δεν την χρειάζεσαι . Το φίλτρο θα έχει τον ρόλο του απλού κυκλοφορητή του νερού για να μην σου γίνει βούρκος. Ούτε αλλαγές θα κάνεις, θα συμπληρώνεις την εξάτμιση του νερού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε αρχαρια... renaki17 Αρχάριοι γλυκού νερού 43 18-05-12 15:29
Αρχαρια με 300 λιτρα TinaX Αρχάριοι γλυκού νερού 114 29-02-12 14:51
Πολλες αποριες βοηθηστε αρχαρια!! Efh Χρυσόψαρα 177 03-01-11 01:52
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10422 seconds with 15 queries