Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-02-13, 15:39   #1
Καινουρια με μονομαχο!
 
Το avatar του χρήστη inkynebula
inkynebula
Junior Member
Εγγραφή: 14-02-2013
Περιοχή: Faerûn, Ægaleo
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
inkynebula Ο χρήστης inkynebula δεν είναι συνδεδεμένος 14-02-13, 15:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας φορουμιτες!
Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω, και θελω να σας παρουσιασω το μικρο set up που εχω..

Ειναι ενα ενυδριακι Fluval 7,5 λιτρων, με ενσωματωμενο φιλτρο, εχω βαλει και ενα θερμοστατη hydor στους 26°, και φιλοξενω ενα μονομαχο και ενα albino corydoras. Στον μονομαχο δινω μια τροφη για αυτο το ειδος που ειναι μικρα μπιλακια, 4-5 την ημερα, ή ζωντανα μωρα mealworms. Για το αλλο εχω κατι ταμπλετες που εχω κοψει στα 4 και δινω καθε 5 μερες ενα κομματι.
Την πρωτη μερα ο μονομαχος τσιμπολογουσε τον μικρο ο οποιος εφευγε σφεντονα προς καθε πιθανη κατευθυνση και σκεφτομουν μηπως να τον παω πισω, αλλα συνηθισε, και τωρα ουτε που του δινει σημασια.
Για υποστρωμα εχω αμμο, εχω βαλει και κατι λιγα πλαστικα φυτα ετσι για να υπαρχουν, και μια πηλινη σπηλια που πηγαινει ο μονομαχος και κοιμαται (το βραδυ κλεινω το φως που εχει το ενυδριο).
Καθε εβδομαδα αλλαζω το 1/3 του νερου. Αυτα.
Με ενοχλει το φιλτρο γιατι εχει αρκετη πιεση και πρεπει να το βγαζω απο την πριζα για να ταισω, μιας και το φαγητο μπαινει στο ανοιγμα πριν προλαβει να φαγωθει, αλλα oh well..
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι αλλο χρειαζεται να κανω για να ειναι καλα τα ζωακια εκει μεσα, γιατι απο ερπετα και αρθροποδα το κατεχω το αθλημα, αλλα απο νερο δεν ξερω τιποτα.. Διαβασα για αντιχλωριο και να μετραω την αμμωνια, τι μαρκα μου προτεινετε, ποσο να βαζω, και καθε ποτε για τα 7,5 λιτρα που εχω;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας
Εμφανίσεις: 6319
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-13, 15:46
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από inkynebula Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας φορουμιτες!
Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω, και θελω να σας παρουσιασω το μικρο set up που εχω..

Ειναι ενα ενυδριακι Fluval 7,5 λιτρων, με ενσωματωμενο φιλτρο, εχω βαλει και ενα θερμοστατη hydor στους 26°, και φιλοξενω ενα μονομαχο και ενα albino corydoras. Στον μονομαχο δινω μια τροφη για αυτο το ειδος που ειναι μικρα μπιλακια, 4-5 την ημερα, ή ζωντανα μωρα mealworms. Για το αλλο εχω κατι ταμπλετες που εχω κοψει στα 4 και δινω καθε 5 μερες ενα κομματι.
Την πρωτη μερα ο μονομαχος τσιμπολογουσε τον μικρο ο οποιος εφευγε σφεντονα προς καθε πιθανη κατευθυνση και σκεφτομουν μηπως να τον παω πισω, αλλα συνηθισε, και τωρα ουτε που του δινει σημασια.
Για υποστρωμα εχω αμμο, εχω βαλει και κατι λιγα πλαστικα φυτα ετσι για να υπαρχουν, και μια πηλινη σπηλια που πηγαινει ο μονομαχος και κοιμαται (το βραδυ κλεινω το φως που εχει το ενυδριο).
Καθε εβδομαδα αλλαζω το 1/3 του νερου. Αυτα.
Με ενοχλει το φιλτρο γιατι εχει αρκετη πιεση και πρεπει να το βγαζω απο την πριζα για να ταισω, μιας και το φαγητο μπαινει στο ανοιγμα πριν προλαβει να φαγωθει, αλλα oh well..
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι αλλο χρειαζεται να κανω για να ειναι καλα τα ζωακια εκει μεσα, γιατι απο ερπετα και αρθροποδα το κατεχω το αθλημα, αλλα απο νερο δεν ξερω τιποτα.. Διαβασα για αντιχλωριο και να μετραω την αμμωνια, τι μαρκα μου προτεινετε, ποσο να βαζω, και καθε ποτε για τα 7,5 λιτρα που εχω;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας
Καλωσηρθες

Ας αρχισουμε απο τα βασικα. τα 7,5 λιτρα ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ για οποιοδηποτε ψαρια. Αν θες να κρατησεις τον μονομαχο και να ζει καλα, τοτε βρες κατι σε 30 λιτρα τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-13, 15:48
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

καλώς ήρθες στο χόμπι.

το ενυδρείο σου είναι μικρό & απογορευτικό όπως προανέφερε και ο Vangelis21

για τα φυτά καλύτερα να βγάλεις τα πλαστικά γιατί μόνο καλό δεν κάνουν.

επίσης για φίλτρο υπάρχουν και φίλτρα με spraybar και γύριζοντας το φίλτρο να ρίχνει την ροή στο τζάμι θα έχεις μικρή κίνηση - η φωτογραφία είναι ενδεικτική

μπορείς να διαβάσεις τα υπομνήματα για αρχάριους και να δείς τι είναι καλυτερο για τα ψάρια σου - δεν χρειάζεται απογοήτευση και εγώ έτσι ξεκίνησα και με πολύ βοήθεια απο εδώ μεσα προχωρησα και συνεχώ να προχωρώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  resun.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  15,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-13, 15:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εμενα μου αρέσει το στήσιμο..και τουλάχιστον αρχισες σωστα..το φίλτρο σου εινια στρωμένο?..το κορυ πρέπει να φύγει και να κρατήσεις το μονο μάχο μονο....


Βαγγέλη,οπως γράψαμε και στο αλλο θεμα ,υπαρχουν μονομαχιέρες που φτιαχνουν χομπύστες που ειναι 4-5 γυαλες τετοιες διπλα διπλα..εκεινες δεν ειναι απαγορευτικες?

αντιχλώριο να αγοράσεις το seachem prime...για το φώς αγόρασε ενα φθηνο χρονοδιακόπτη ,αν ψαχτείς στις αγγελίες μπορείς να βρεις ενα καλο μτχρεισμένο ενυδρείο 40-50λιτρα και θα ειναι αρχοντας ο μονομάχος...απο φυτα μπορείς να βγάλλεις τα πλαστικα και να βάλλεις λιγο κερατόφυλλο ή μια μικρη ανουμπια καλη αρχη και συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-13, 15:59
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγέλη,οπως γράψαμε και στο αλλο θεμα ,υπαρχουν μονομαχιέρες που φτιαχνουν χομπύστες που ειναι 4-5 γυαλες τετοιες διπλα διπλα..εκεινες δεν ειναι απαγορευτικες?
τι σχεση εχει αυτο τωρα? Εκτος κι αν διαφωνεις με το οτι τα 7,5 λιτρα ειναι απαγορευτικα...


Οσο για το στησιμο, φυσικα και βγαλε οτι πλαστικο εχεις και φυτεψε με αληθινα φυτα , ετσι θελει ο μονομαχος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-13, 16:07
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πως δεν εχει σχέση...η γυαλα που εχει το μελος παραπάνω ειναι σαν αυτα που βλεπουμε στις μονομαχιέρες..πολλά μελη το εχουν κάνει κατα καιρους και ακομα περισσότερα λενε οτι θα ήθελαν να το κάνουν..εκει γιατι δεν κράζει κανεις και οταν τα βλέπουμε μεμονωμένα κράζουμε.....?φυσικα και ενα μεγαλύτερο ενυδρείο ειναι το ιδανικό,αλλα επειδη προσωπικά εμενα με εχει κουράσει καθε φορα η διαφωνια για τα λιτρα im out of this topic...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-13, 16:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου αρέσει το στήσιμο..και τουλάχιστον αρχισες σωστα..το φίλτρο σου εινια στρωμένο?..το κορυ πρέπει να φύγει και να κρατήσεις το μονο μάχο μονο....


Βαγγέλη,οπως γράψαμε και στο αλλο θεμα ,υπαρχουν μονομαχιέρες που φτιαχνουν χομπύστες που ειναι 4-5 γυαλες τετοιες διπλα διπλα..εκεινες δεν ειναι απαγορευτικες? τα εν λογω ενυδρεια ειναι στην ουσια ενα 100λιτρο ας πουμε χωρισμενο σε 10 Χ10λιτρα με νερο που επικοινωνει και ενα μεγαλο φιλτρο εξωτερικο ,οποτε εκει μπορεις να κρατησεις σταθερες συνθηκες

αντιχλώριο να αγοράσεις το seachem prime...για το φώς αγόρασε ενα φθηνο χρονοδιακόπτη ,αν ψαχτείς στις αγγελίες μπορείς να βρεις ενα καλο μτχρεισμένο ενυδρείο 40-50λιτρα και θα ειναι αρχοντας ο μονομάχος...απο φυτα μπορείς να βγάλλεις τα πλαστικα και να βάλλεις λιγο κερατόφυλλο ή μια μικρη ανουμπια καλη αρχη και συνεχεια


κοπελια καλως ηρθες κι απο εμενα, θα σου προτεινα να πας το κορυντορας πισω η να το χαρισεις και μετα να κατσεις να διαβασεις εδω και θα φτιαξεις κατι πολυ ομορφο
δες μερικα μονομαχοενυδρεια εδω στο φορουμ να δεις τι ομορφα που ειναι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64842

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68831
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-13, 16:10
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
πως δεν εχει σχέση...η γυαλα που εχει το μελος παραπάνω ειναι σαν αυτα που βλεπουμε στις μονομαχιέρες..πολλά μελη το εχουν κάνει κατα καιρους και ακομα περισσότερα λενε οτι θα ήθελαν να το κάνουν..εκει γιατι δεν κράζει κανεις και οταν τα βλέπουμε μεμονωμένα κράζουμε.....?φυσικα και ενα μεγαλύτερο ενυδρείο ειναι το ιδανικό,αλλα επειδη προσωπικά εμενα με εχει κουράσει καθε φορα η διαφωνια για τα λιτρα im out of this topic...
Ακομα δεν εχω καταλαβει την αντιλογια σου. Δεν ξερω και δε με νοιαζει τι κανουν αλλα μελη αλλα εγω οπου βλεπω λιγα λιτρα το λεω. Μηπως να σταματησουμε να δινουμε συμβουλες επειδη καποιος, καπου, καποτε το εχει κανει λαθος?

Και με αυτα που γραφεις ο συγγραφεας θα νομιζει οτι τα 7,5 λιτρα ειναι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-13, 16:10
Το avatar του χρήστη inkynebula
inkynebula Ο χρήστης inkynebula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2013
Περιοχή: Faerûn, Ægaleo
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καταλαβαινω την αναγκη για περισσοτερα λιτρα, με πρωτη ευκαιρια λοιπον θα το κοιταξω.. Νομιζα οτι δουλευε οπως το rack system στα ερπετα, προφανως λαθος μου.

Ευχαριστω παιδες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-13, 16:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Γειά σου καλώς ήρθες!
Το έχεις στήσει με γούστο μ αρέσει σαν εικόνα. Η αλήθεια είναι πως όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, ο χώρος είναι μικρός. Το δεύτερο ψαράκι σου γίνεται τουλάχιστον 5εκ.
Ο μικρός χώρος εκτός που δεν ικανοποιεί τις ανάγκες του ψαριού σου, σου δημιουργεί κι εσένα την υποχρέωση να κάνεις πιο συχνές αλλαγές γιατί το φιλτράκι σου δεν μπορεί να επεξεργαστεί την ποσότητα των αποβλήτων των ψαριών.
Οι πιο συχνές αλλαγές χαλούν την ισορροπία των στοιχείων του νερού και μπαίνεις σ ένα φαύλο κύκλο προβλημάτων με επακόλουθο τις ασθένειες, τα φάρμακα (γιατί όλοι προσπαθούν να σώσουν το άρρωστο ψαράκι τους) κτλ.
Δηλαδή σε σύντομο χρονικό διάστημα θα κληθείς να ξοδέψεις πολύ περισσότερα χρήματα απ όσα ας πούμε κέρδισες με το μικρότερο ενυδρείο.
Ακόμα τα φυσικά φυτά βοηθούν στην καλύτερη οξυγόνωση και στην καλύτερη ψυχολογία του ψαριού σου και υπάρχουν εύκολα και φθηνά ή τσάμπα φυτά που μπορείς να βρεις.
Τα πλαστικά εκτός που είναι ύποπτα τοξικότητας, ακόμα μπορούν να τραυματίσουν την πανέμορφη ουρά του μονομάχου σου.
Υπάρχει ειδική κατηγορία bettas στο φόρουμ, διάβασε, βάλε στο πρόγραμμά σου ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με φίλτρο (υπάρχουν πολλές αξιόπιστες αγγελίες), και θα χαίρεσαι την παρέα του φίλου σου ίσως και 5 χρόνια. Ότι θες ρώτησε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-13, 16:26
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
και θα χαίρεσαι την παρέα του φίλου σου ίσως και 5 χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-13, 16:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!
ενταξει εχει καποια προβληματα το ενυδρειακι σου,αλλα εχουμε δει και χειροτερα εδω μεσα.τουλαχιστον εχεις φιλτρο.και ψαχνεσαι κιολας.


καταρχην περνα μια βολτα απο εδω και διαβασε τα αρθρα στους αρχαριους και στην κατηγορια των μονομαχων.

μετα μπορεις να διαβασεις και το προφιλ του ψαριου σου εδω.
στην ιδια σελιδα θα διαβασεις και το προφιλ για το κορυ που εχεις.(βαλε την ονομασια του στην αναζητηση)

αφου τα διαβασεις αυτα,θα καταλαβεις οτι χρειαζεται να αλλαξεις καποια πραγματα.

1)προμηθευσου με υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα και κανε μετρησεις στο νερο για να δουμε τι γινεται.χωρις μετρησεις,θα κανεις οτι ναναι,κιεμεις θα λεμε οτι ναναι.
επισης αγορασε αντιχλωριο και βαζε παντα την αναλογη ποσοτητα στο νερο της αλλαγης.(προτιμησε to seachem prime γιατι ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια του και κανει και αποτοξικοποιηση της αμμωνιας)

2)καταρχην το κορυ οσο και αν σου αρεσει,θα πρεπει να το πας πισω.θελει ομαδα για να ζησει σωστα και λιγο διαφορετικες συνθηκες αποτι ο μονομαχος.σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα μπορουσες ισως να τα εχεις μαζι αλλα σε αυτο που εχεις θα εχεις προβλημα καποια στιγμη.και πιο πολυ το ψαρι.
επισης υπαρχει και ενα θεμα με το αλατι που τα κορυ δεν το ανεχονται ενω για το μονομαχο μπορει καποια στιγμη να χρειαστει να χρησιμοποιησεις.

οπως και ναχει τα 7 λιτρα ειναι δυσκολα ακομα και για ενα ψαρι μονο του,οποτε δυο το κανουν χειροτερα.πηγαινε το στο μαγαζι,η δωστο σε χομπιστα,η παρε μεγαλυτερο ενυδρειο και διαβασε για να το στησεις σωστα.

3)το ενυδρειο σου ειναι υπερβολικα μικρο ακομα και για ενα ψαρι.θα σου ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις σταθερες συνθηκες εκει μεσα,ειδικα μολις πιασουν οι ζεστες.κοιταξε για ενα 40αρι ενυδρειο τουλαχιστον.ειτε μεταχειρισμενο ειτε καινουριο.

4)οι αλλαγες σου για τα λιτρα σου ειναι πολυ αραιες.και χωρις μετρησεις δεν μπορω και να σου πω ποσες χρειαζεσαι και καθε ποσο.ενδεικτικα θα σου πω,οτι οταν κραταγα μονομαχο σε 15λιτρο,εκανα αλλαγες καθε 3 μερες.

5)οι αλλαγες σου πρεπει να γινονται με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αυτο που εχει το ενυδρειο και το νερο να πεφτει μεσα σταδιακα ωστε να μη μεταβαλονται οι συνθηκες.μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα ξεχωριστο δοχειο(οπως ενα μπιτονακι 4λιτρο απο απιονισμενο νερο)οπου θα προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης με αντιχλωριο,θα το ζεσταινεις,θα το βαζεις λιγο πιο ψηλα απτο ενυδρειο και με ενα σωληνακι αεραντλιας,θα αφηνεις το νερο να τρεξει μεσα.πρεπει η αλλαγη να διαρκει ενα μισαωρο τουλαχιστον.αν το κανεις και 45 λεπτα η μια ωρα,ακομα καλυτερα.

6)χωρις μετρησεις στο νερο δεν ξερουμε αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο.ποσο καιρο το εχεις?

7)τα πλαστικα φυτα βγαλτα και παρε απο ενα πετσοπ ενα κομματι μοπανι(ειδος ξυλου) αγορασε και μια ανουμπια και δεστη πανω του με πετονια η κλωστη και βαλτο στο ενυδρειο.καλο θα ητανε αν προσθετες και καποιο φυτο γρηγορης ανπτυξης οπως κερατοφυλο αλλα και 2-3 φυλλα καταπα η πλατανοφυλα(ξερα και καθαρα).
τα πλαστικα δεν προσφερουν τιποτα και σε αυτα τα λιτρα ειναι ακομα πιο σημαντικο.επισης μπορει να ειναι και επικινδυνα αν βγαλει κατι στο νερο το πλαστικο.λεω για μοπανι γιατι εκτος του οτι θα χρωματισει λιγο το νερο και θα το μαλακωσει,οπως θελει ο μονομαχος και το κορυ,θα βουλιαξει και αμεσως.

χρειαζεσαι οπωσδηποτε θερμαντικο σωμα και θερμομετρο.αν δεν εχεις πρεπει να αγορασεις.τη θερμοκρασια πρεπει να την εχεις σταθερα στους 27-28 βαθμους για το μονομαχο.αλλα σε αυτα τα λιτρα θα δυσκολευτεις πολυ.να το ξερεις...

κοιταξε για καταλληλο ενυδρειο (40-45 λιτρα το ελαχιστο)οσο πιο συντομα μπορεις.και στηστο σωστα διαβαζωντας για το ψαρι σου

9)σιγουρα εχω ξεχασει κατι,θα συμπληρωσουν και οι αλλοι

αγορασε τεστ για το νερο σου οπωσδηποτε!
καλο διαβασμα

να πω επισης,οτι στα λιτρα σου,και οπως ειναι τωρα το ενυδρειο χωρις φυτα κλπ,θα εκανα αλλαγες μερα παρα μερα.και με αρκετα περιορισμενο ταισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-13, 16:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

...Το τρομαξατε το κοριτσι...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-13, 16:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
So, how long do Betta fish live?

If raised under optimal conditions, the betta fish can live to approximately six years, but in most cases a domesticated Betta fish will only live about half that time. This is because of the nutrition and living conditions are not always perfect. One advantage of having a betta as a pet is that it can be kept in a relatively small tank. The flip side to this is that the natural waste from the fish contaminates the water in the betta tank faster. Be sure to clean your tank out regularly – every week to ten days do a full tank clean and every few days remove around a quarter of the water and replace with fresh.
Betta Tip: The female betta fish will usually live a bit longer by a few months than a male betta fish. However, most people prefer the males because they are much more colorful and have longer and fancier fins.


εγώ έγραψα ίσως και 5 χρόνια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-13, 17:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω διαβασει κιεγω για 5 χρονια.μαλιστα νομιζω καπου ειχε παρει το ματι μου μια αναφορα και για 7 καποια στιγμη αλλα ισως να κανω λαθος σε αυτο δεν παιρνω ορκο...

το θεμα ειναι οτι τα ψαρια περνανε μεγαλη ταλαιπωρια και στα χερια αρχαριων,αλλα και μεχρι να φτασουν στα χερια τους.οποτε οι χρονοι ειναι πολυ σχετικο πραγμα.το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσφερουμε οσο καλυτερες συνθηκες μπορουμε και αποκει και περα εξαρταται απτο καθε ψαρι και τη φυση...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-13, 17:07
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
So, how long do Betta fish live?

If raised under optimal conditions, the betta fish can live to approximately six years, but in most cases a domesticated Betta fish will only live about half that time. This is because of the nutrition and living conditions are not always perfect. One advantage of having a betta as a pet is that it can be kept in a relatively small tank. The flip side to this is that the natural waste from the fish contaminates the water in the betta tank faster. Be sure to clean your tank out regularly – every week to ten days do a full tank clean and every few days remove around a quarter of the water and replace with fresh.
Betta Tip: The female betta fish will usually live a bit longer by a few months than a male betta fish. However, most people prefer the males because they are much more colorful and have longer and fancier fins.


εγώ έγραψα ίσως και 5 χρόνια
Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα αλλαξε τις πηγες σου. 2 χρονια ζουν μεσο ορο. 3 χρονια αν εισαι πολυ τυχερη. Ολα τα παραπανω ειναι για εξειδικευμενες περιπτωσεις.

Και μην ξεχναμε οτι η υγεια και η ζωη του ψαριου αρχιζει απο τη γεννηση του και οχι απο τη στιγμη που εμεις το βαζουμε στο ενυδρειο μας. Οποτε θα ηταν τουλαχιστον λαθος να μιλαμε για "σουπερ συνθηκες" απο τη στιγμη που για να ερθουν στα χερια μας εχουν περασει απο τεραστια ταξιδια σε ποτηρια, αμμωνιες κτλ κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-13, 17:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

offtopic:
βαγγελη δεν εχεις εντελως αδικο,αλλα αλλο το ποσο μπορει να ζησει ενα ψαρι και αλλο το προσδοκιμο ζωης.εμεις αν θελουμε να ειμαστε σωστοι χομπιστες δε γινεται να παμε με βαση το προσδοκιμο ζωης(αφου εξαρταται απο πολλους παραγοντες και αλλαζει αναλογα και με το σε ποιανου τα χερια θα καταληξει το ψαρι)αλλα πρεπει να παμε με το ιδανικο.και το ιδανικο οπως σωστα λεει η παραθεση ειναι κοντα στα 5 χρονια.
αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-13, 17:20
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
offtopic:
βαγγελη δεν εχεις εντελως αδικο,αλλα αλλο το ποσο μπορει να ζησει ενα ψαρι και αλλο το προσδοκιμο ζωης.εμεις αν θελουμε να ειμαστε σωστοι χομπιστες δε γινεται να παμε με βαση το προσδοκιμο ζωης(αφου εξαρταται απο πολλους παραγοντες και αλλαζει αναλογα και με το σε ποιανου τα χερια θα καταληξει το ψαρι)αλλα πρεπει να παμε με το ιδανικο.και το ιδανικο οπως σωστα λεει η παραθεση ειναι κοντα στα 5 χρονια.
αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον...
2-3 χρονια ειναι φιλε μου. Ειναι σαν να μου λες οτι οι ανθρωποι ζουν 90 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-13, 18:25
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τον kgf12345.επισης απο τη στιγμη που δεν εχει σπρευ μπαρ η αντλια γυρνα τη φτερωτη της αλλιως ωστε το νερο να χτυπα στο τζαμι.εκτος το οτι δεν μπορεις να ταϊσεις δεν αρεσει και στον μονομαχο η δυνατη ροη.δεν τον αφηνει να ανεβει στην επιφανεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-13, 18:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως έκανες το "καλύτερο ξεκίνημα" για νέος χομπίστας!
Και φίλτρο έχεις και θερμαντήρα φρόντισες να πάρεις...απέφυγες δλδ τα μεγάλα και σοβαρά λάθη...χωρίς να σημαίνει πως όλα προχωράνε σωστά!

Επόμενα βήματα
1. Πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ
2. Πρέπει να βρεις άμεσα μπόλι για το φίλτρο, εάν κι εφόσον δεν είναι στρωμένο (βάλε αγγελία γι αυτό)
3. Πρέπει να ξεκινήσεις να ψάχνεις για μεγαλύτερο ενυδρείο (μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες στις αγγελίες στο φόρουμ)
4. Επιστρέφεις το corydoras ή αν θες χάρισε το σε κάποιον συγχομπίστα
5. Αφαιρείς τα πλαστικά φυτά. Μπορεί να δείχνουν όμορφα, αλλά τα αληθινά είναι ακόμη ομορφότερα και χρησιμότερα! Εύκολα φυτα όπως πχ κλάδεμα ανούμπιας, ίσως βρεις μέσω των αγγελιών
6. Δεν διάβασα κάπου για θερμόμετρο, οπότε χρειάζεσαι κι ένα τέτοιο!

Και πάλι θα πω, πως η αρχή που έκανες δεν ήταν τραγική...απλά πρέπει να διορθώσεις μερικά βασικά!

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στον johnpecn για τα μονομαχοενυδρεια που σου πρότεινε να δεις!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-02-13, 20:12
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

πολυ καλη αρχη για αρχαρια!
ολοι μαθαμε απο τις λαθαρες μας και ακομα μαθαινουμε
μη μασας και προχωρα,με λιγο ψαξιμο-διαβασμα θα εισαι σουπερ-αμολυβδη...
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-13, 00:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....290#post717290
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-13, 01:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στον johnpecn για τα μονομαχοενυδρεια που σου πρότεινε να δεις!
το ειπες λες και ησουν στην απονομη για τα ΟΣΚΑΡ

το ποσταρα το ενυδρειο σου σε 2 καινουρια μελη με μονομαχους για να τους μπριζωσω να ασχοληθουν μιας και ειναι απο τα πιο ομορφα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-13, 10:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
το ειπες λες και ησουν στην απονομη για τα ΟΣΚΑΡ

το ποσταρα το ενυδρειο σου σε 2 καινουρια μελη με μονομαχους για να τους μπριζωσω να ασχοληθουν μιας και ειναι απο τα πιο ομορφα
Ποια ΟΣΚΑΡ ρε συ???
Νόμπελ...και βάλε....
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ bloskas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 23-03-12 17:22
η καινουρια μου κουκλα! Μίμης ¶λλα ζώα 41 08-01-11 19:10
2 απο τα καινουρια μου ζωα NIKOL ¶λλα ζώα 33 20-05-08 16:39
Καινουρια φυτα tsagod Αναγνωρίσεις φυτών 10 31-10-07 13:32
Καινουρια Αρχη CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 56 09-10-05 19:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09563 seconds with 14 queries