Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-07, 01:14
ksaderfos Ο χρήστης ksaderfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή come back

καλησπερα παιδια. Εχω πολυ καιρο να κανω post λογω διαφορων προβληματω(στρατος, ελειψη adsl, κ.τ.λ).τελοσ παντων ναμε παλη και εγω.
εδω και λιγα χρονια πολα εχουν συμβει στο ενυδρειο μου. πρωτα πολλα εχω ενα ενυδρειο εδω και τρια χρονια περιπου. οταν ξεκινισα ειχα 6 μικρα yellow labito. μεσα στον πρωτο χρονο εχασα τα τεσσερα απο αυτα.πηρα μια κιχλιδα μπλε με πιο εντονεσ καθετεσ μπλε ριγες. ηταν μικρισε σχεση με τις δυο εναπομιναντες κιχλιδεσ που ειχα τοτε.σιγα σιγα μεγαλοσε και μεσα σε τρεισ μηνεσ εγινε διπλοσ απο τισ δυο labido. μασ ειχε αποσχολισει σε ενα παλιο thread για το τη ρατσα ηταν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9993)
ακρη δεν βγαλαμε αλλα θεωρισαμε οτι ειναι μαλλον μπασταρδακι pse.
μετα απο κανα τρειμινο εχασα και την αλλη yellow.εστι ειχα στο ενυδρειο ενα μπασταρδο και μια yellow labido. περσι το καλοκαιρι πριν φυγω για φανταρος
πηγα να καθαρισω το ενυδρειο μου μιας και θα ξανακαθαρθζονταν μετα απο καμια 20ρια μερες. προσ εκπλιξει μου διαπιστοσα οτι ειχα γενητουρια.μεζεψα γυρωσ τα 10 μικρα τα εβαλα σε ταιστρα και αρχισα να τα ταιζω με τροφη για μικρα. δυστηχω εφυγα για την μαμα πατριδα και αφησα τους γονεισ μου να τα ταιζουν .οταν γυρισα ειχα μεγαλωση και ζουσαν ολα. ειχα πεσει μεσα στο ενυδρι και ολα καλα. μερικα ειχαν τα χρωματα τησ μαμας yellow labido αλλα ειχαν και κιτρινο χρωμα αλλα και τα χρωματα του μπασταρδου(μπλε αποχροση). Και νασου ο δικοσ σου με οικογενεια. ολα καλα μεσα σε ενα χρονο στο ενυδρειο ειχαμε 12 ψαρια. Γυρισα απο την θυτεια μου και εβαλα μπροστα να επιμελυθω το ενυδρει μιασ και τοσο καιρο αλλαζα μονο το νερο οποτε ερχομουν απο αδεια. Ειχα αναποδογιρισει τα παντα και ειθελα να φτιαξω την διακοσμισει λιγο.εβγαλα εψω ολεσ τησ πετρεσ που ηταν θαμενεσ μεσα στο βυθο απο αμμο και αρχισα να τησ ξανατοποθετο.Δυστηχωσ δεν εκλισα τα φωτα του ενυδρειου και στρεσαρα τα ψαρια .Αποτελεσμα να χασω 6 απο τα νεα και το Μπασταρδακι.τραυματικι εμπειρια.εμεινε λοιπον η μανα και αλλα 4.αυτο εγινε τον αυγουστο 2007. μετα απο 2 μηνεσ ομωσ νατα μασ παλι 7 νεα μικρα. φαρδοσ δεν λεγετε αυτο?. αυτη την στιγμη ειναι περιπου δυο εκατοστα εχοντα 2 απο αυτα τα χρωματα τησ μανασ του και τα αλλα ειναι καπω σκουρα.φυσικα ακομα δεν εχουν σχηματισει χαρακτυριστικα(χρωμα,ριγες).


ολα καλα δοξα τον θεο.

δεν μου εφτανε αυτο αγοραζω 5 zebra για το ενυδρειο τησ αδερφης μου που ηταν αδειο(200 λητ.) μεσα σε τρεισ μερεσ ειχαμε γενιτουρα και εκει.γυρωσ τα 30 μικρα.μεχρι να απομονοσω την οικογενει εμεινα 10 .ετσι τορα μεγαλονουν και αυτα μαζι με τουσ γονεισ τους. το λεο αυτο γιατη ειναικ σαν μια πραγματικη οικογενεια. οι γονεις τα προσεχουν μερα νυκτα α.αν καποιο απο τα μικρα φυγει απο την αγελη η μανα το μαζευει μεσα στο στοματησ και το φτυνει πισω μαζι μα τα αλλα .επιπλεον μασαεικ την τροφη και την κανει σκονη ριχνοντασ την πανω απο τα μικρα της για να την φανε.Απιστευτο αμα το δεισ δεν το πιστευεισ, τουλαχιστον εγω κατι τετοιο προτηφορα το βλεπω.

ολα καλα δοξα τον θεο.


τι να πω.!


αα τα αλλα τρει zebra τα εβαλα μαζι με τησ δηκεσ μου κιχλιδεσ χωρισ προβληματα.

αυτα για τωρα αντε και στα δικασας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-07, 15:51
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ποια εννοεις zebra;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-07, 00:58
ksaderfos Ο χρήστης ksaderfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Tilapia buttikoferi

zebra tilapia
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-07, 17:35
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

τα buttikoferi γινονται γυρω στα 30εκ το καθενα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επιθετικα και θα τις σκοτωσουν τις mbuna σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Come back με προβλήματα. Archon Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-08-07 22:13
Back to nature! mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 29-03-05 10:06
Back to school Anonymous Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 30-01-04 23:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03441 seconds with 13 queries