Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 25-11-10, 15:15
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

yassibo μπορει να χρειαστω την βοηθεια σου για την συντηρηση του ενυδρειου μου. μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως κανεις ? δηλαδη πας και επιβλεπεις τα ενυδρεια?
-------------------------
ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αλγη. δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα μεχρι στιγμης αλλα θελω να μαθω απο που προερχεται και πως μπορω να την αποφυγω. καπου διαβασα στο φορουμ οτι βαζουν λιπασμα, κατι τετοιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 25-11-10 στις 15:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-11-10, 16:30
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31750

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

και οτι αλλο θελεις κανε μια ερωτηση
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 26-11-10, 15:33
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
yassibo μπορει να χρειαστω την βοηθεια σου για την συντηρηση του ενυδρειου μου. μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως κανεις ? δηλαδη πας και επιβλεπεις τα ενυδρεια?
-------------------------
ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αλγη. δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα μεχρι στιγμης αλλα θελω να μαθω απο που προερχεται και πως μπορω να την αποφυγω. καπου διαβασα στο φορουμ οτι βαζουν λιπασμα, κατι τετοιο.
Η συντήριση του ενυδρειου περιλαμβάνει τα πάντα: Καθαρισμο. Λίπανση. Αντιμετώπιση τεχνικων προβληματων. Διάγνωση ασθενιών των εκάστωτε ψαριών. Συντήριση φυτων κλπ. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα για λεπτομέρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 26-11-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassibo Εμφάνιση μηνυμάτων
. Επιπλέων οι άνθρωποι ήταν αρκετα υπεύθυνοι ώστε να δημιουργήσουν ένα chart συμβατότητας για την γκάμα των ψαριων που διαθέτουν (compatibility chart). http://www.liveaquaria.com/general/f...lity_chart.cfm
αν και συμβουλευομαι το live aquaria κι εγω καποιες φορες.... ο συγκεκριμενος πινακας ειναι ακυρος σε μεγαλο βαθμο...και καθε τετοιος πινακας που εχω δει ως τωρα...οποτε το σχολιο περι υπευθυνοτητας ...σηκωνει κουβεντα.
καραμπινατα παραδειγματα αυτα που λεει ο Σπυρος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ αυτα (για να καταλαβαίνουν και οι καινουριοι) σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. .
τα πολλα λιτρα δε συγχωρουν τις "ψαροσουπες"....

φιλε vassibo καλως ηρθες...και αν ασχολεισαι με τα ενυδρεια και επαγγελματικα νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να μας συστηθεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 27-11-10, 15:04
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και συμβουλευομαι το live aquaria κι εγω καποιες φορες.... ο συγκεκριμενος πινακας ειναι ακυρος σε μεγαλο βαθμο...και καθε τετοιος πινακας που εχω δει ως τωρα...οποτε το σχολιο περι υπευθυνοτητας ...σηκωνει κουβεντα.
καραμπινατα παραδειγματα αυτα που λεει ο Σπυρος.


τα πολλα λιτρα δε συγχωρουν τις "ψαροσουπες"....

φιλε vassibo καλως ηρθες...και αν ασχολεισαι με τα ενυδρεια και επαγγελματικα νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να μας συστηθεις

Παιδια μην βαράτε. Δεν είπα ότι είναι ολόσωστο το chart αλλά είπα στην φίλη να συμβουλευτεί το ψηαρτ και παράλληλα να τσεκάρει και τις παραμέτρους του κάθε ψαριου. Και θα ουρλιάζω γι αυτο όσο ζω! Οι παράμετροι είναι αυτοι που καθορίζουν την συμβατότητα των ψαριών και όχι η προέλευση κλπ. Αγχωμένα μέλη μιας κοινωνίας τείνουν να την αποσυντονίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 27-11-10, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μην βαράτε. Δεν είπα ότι είναι ολόσωστο το chart αλλά είπα στην φίλη να συμβουλευτεί το ψηαρτ και παράλληλα να τσεκάρει και τις παραμέτρους του κάθε ψαριου. Και θα ουρλιάζω γι αυτο όσο ζω! Οι παράμετροι είναι αυτοι που καθορίζουν την συμβατότητα των ψαριών και όχι η προέλευση κλπ. Αγχωμένα μέλη μιας κοινωνίας τείνουν να την αποσυντονίζουν.
Δεν βαραει κανενας. Δικιο εχεις.
Αν δεν γινει διπλα και τριδιπλα η διευκρινηση ομως, ο νεος εχει την ταση να επιλεγει την προταση που βολευει (πχ μονο το chart και οχι τα υπολοιπα που προσθετεις). Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει σχετικα θεματα.
Αν δεν το συζητησουμε εκτενως δεν γινεται κατανοητο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 27-11-10, 15:24
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βαραει κανενας. Δικιο εχεις.
Αν δεν γινει διπλα και τριδιπλα η διευκρινηση ομως, ο νεος εχει την ταση να επιλεγει την προταση που βολευει (πχ μονο το chart και οχι τα υπολοιπα που προσθετεις). Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει σχετικα θεματα.
Αν δεν το συζητησουμε εκτενως δεν γινεται κατανοητο.

Οκ
Γενικα δίκιο έχεις.
Αλλα δεν μ αρέσει και η τάση να απογοητεύουμε τους νέους. Ολοι κάναμε ψαροσαλλάτες στην αρχη και πρεπει να βοηθήσουμε τους αρχάριους να κατανοήσουν τις παραμέτρους που καθορίζουν την συμβατότητα την χημεία του νερου και την συντήριση και διαβίωση φυτών. Πολοί διαλύσανε ενυδρεία στην εικόνα πτωμάτων ή κατακλισμένου απο άλγες ενυδρείου. Θεωρούν έπειτα όιτι είναι πολύ χαζοι. Κανής δεν είναι χαζός και λίγη βιολογία (πειραματική ή όχι) δεν έβλαψε ποτε κανέναν. Το ενυδρείο μας είναι ένας τρόπος να κατανοήσουμε την φύση καλύτερα και να αρχίσουμε να σεβόμαστε τα σκουλήκια και τα μυρμήγκια. Ολα παίζουν τον ρόλο τους σ αυτόν τον πλανήτη.
Οπως πρωείπα...Πολυ διάβασμα! Αλλα η εξέλιξη έρχετε με τα χρόνια.
Χαίρομαι πάντως. Νομίζω ότι ανοίξαμε πολύ ωραίο θέμα!!!

Φιλικα...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 27-11-10, 15:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι ωραιο θεμα.
Να τα ξαναπουμε αλλη μια φορα.

Στη συμμβατοτητα τα θεματα που προσεχω εγω ειναι:
Για τα κοινωνικα ενυδρεια,
- Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα, η να βαζουμε ψαρια fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.)
- Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)
- Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα αλλα και χωρις να μπερδευουμε τις διατροφες τους)
- Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον/διακοσμηση ενυδρειου (ακομα και ροη νερου, ενταση φωτισμου κλπ)
- Τα λιτρα και οι διαστασεις να ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (υπολογιζουμε το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)
- Να προσεχουμε την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορουμε να βαλουμε (παλι συμφωνα με το τελικο μεγεθος τους ψαριου)
- Να τηρουμε τη σωστο αριθμο και αναλογιες ατομων (αν πρεπει δλδ να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια κλπ)

Η καταγωγη τους μας ενδιαφερει μονο στην περιπτωση που θελουμε να στησουμε αναπαρασταση καποιου βιοτοπου.
Φυσικα δεν μιλαμε για αναπαρασταση μεγαλης περιοχης πχ "Ν Αμερικη" που μπορουμε να βρουμε πολυ μεγαλες αποκλισεις στους βιοτοπους, αλλα συγκεκριμενων βιοτοπων πχ τις εκβολες του rio negro στο manaus, ή τον orinoco ποταμο κλπ κλπ
Προσοχη ομως, καποια ειδη ψαριων μπορει να ζουν στον ιδιο βιοτοπο αλλα να μην ειναι συμβατα στο ενυδρειο.
Πρεπει παντα να υπολογιζουμε και τους πιο κατω παραγοντες συμβατοτητας. Δεν φτανει να ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο τα ψαρια.
πχ Πιρανχας και Δισκοι ζουν στον ιδιο βιοτοπο. Στη φυση εχουν τη δυνατοτητα οι Δισκοι να αποφευγουν την επαφη με τα Πιρανχας, στο ενυδρειο οχι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 03-12-10, 00:23
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Διαβασα σε ενα σαιτ οτι σε καθε αλλαγη νερου σε ενυδρειο με ζωοτοκα βαζουμε λιγο αλατι. ισχυει?
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 03-12-10, 01:48
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

καποια ζωοτοκα θελουν αλατακι αλλα ειναι ακτι που δεν θελουν τα φυτα σου...

δεν ειναι αναγκη ειχα σχεδον ολα τα ζωοτοκα χωρις αλατι
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 03-12-10, 02:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ακριβώς, μη βάζεις αλάτι, μόνο αν έχεις μόλλυ μόνα τους και χωρίς φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-12-10, 11:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποτονικα μπορει να μπει για προληψη fin rot και στα γκαπυ. (Καποιοι βαζουν corydoras με γκαπι, ομως τα κορυ δεν το θελουν το αλατι, οπως και τα τετρας ή τα Botia)
Στα μολυ πιο απαραιτητο.
Τα φυτα προβλημα με αλατι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....7310#post77310
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 08-12-10, 14:57
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

επειδη θα βαλω μολυ τελικα να βαζω λιγο αλατι η οχι? εχω βαλει στο ενυδρειο 3 ανουβιες( τοσες βρηκα) και θα παρω και κερατοφυλλα. ποσα φυτα πρεπει να βαλω? το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα μαρκας wave 80Χ50Χ35. ποσα ψαρια μπορω να βαλω? (μολυ εντλερς και ξιφοφορους) . μετρησα το ph ειναι 7,8. στην αρχη που το μετρησα ηταν πανω απο 8,4 και πηρα ενα υλικο που το βαζουν μεσα στο φιλτρο και ριχνει το ph(pet moss) καπως ετσι λεγεται. ειχα καρβουνο πριν στο φιλτρο και το εβγαλα. καλα εκανα? η αεραντλια χρειαζεται? ηθελα επισης να πω οτι πριν φτιαξω τα νερα κι ολα αυτα μου ειχαν μεινει μονο 1 ξιφοφορος και 2 γατοψαρα τα οποια ηταν αρρωστα. αφου αλλαξα το νερο εριξα μια αντιβιωση (triple sulfa) λεγεται αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση στα γατοψαρα και τα απομονωσα σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο. τωρα μου εμεινε μονο ενας ξιφοφορος μεσα και θα βαλω κι αλλους 2. πρεπει να αλλαξω ολο το νερο παλι? επισης πρεπει να βαλω λιπασμα για τα φυτα? τι λιπασμα?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 08-12-10, 18:00
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αλατακι εγω βαζω 0,5γρ. ανα 1λιτρο πιστευω τα βοηθαει. Βαλε αρκετα φυτα αν σου αρεσουν, απλα ασε και χωρους ελευθερους που θα μπορουν να κολυμπουν ανετα τα ψαρακια σου, προσεχε ομως γιατι πολλα φυτα ειναι ευαισθητα στο αλατι, οι ανουμπιες απ' οτι ξερω δεν θα εχουν προβλημα εαν δεν το παρακανεις. Εβγαλες το καρβουνο,το χρεισιμοποιησες για μετα την θεραπεια με τα φαρμακα? Λιπασμα για ανουμπιες και κερατοφυλλο δεν χρειαζεσαι αν στο μελλον βαλεις κατι πιο δυσκολο σε απαιτησεις τι κοιτας!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-12-10, 19:27
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

οχι δεν το χρησιμοποησα μετα την θεραπεια το καρβουνο. χρειαζεται? χρειαζεται μονιμαη μονο για μετα την θεραπεια?
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-12-10, 21:54
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν το χρησιμοποησα μετα την θεραπεια το καρβουνο. χρειαζεται? χρειαζεται μονιμαη μονο για μετα την θεραπεια?
Για μετα την θεραπεία και μαζι με τις αλλαγές νερου ούτως ώστε να καθαρίσει το νερο από τα φάρμακα
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-12-10, 23:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη θα βαλω μολυ τελικα να βαζω λιγο αλατι η οχι? εχω βαλει στο ενυδρειο 3 ανουβιες( τοσες βρηκα) και θα παρω και κερατοφυλλα. εφοσον θελεις φυτα καλυτερα οχι αλατι. ποσα φυτα πρεπει να βαλω? δεν υπαρχει πρεπει...αναλογα τιθελεις να κανεις..το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα μαρκας wave 80Χ50Χ35. ποσα ψαρια μπορω να βαλω? (μολυ εντλερς και ξιφοφορους) . 1 χαρεμακι απο το καθενα καλα ειναι για αρχη..μετα θα εχεις γεννες εξαλλου...δε χρειαζεσαι παραπανω ωστε να ξεκινησεις..μετρησα το ph ειναι 7,8. στην αρχη που το μετρησα ηταν πανω απο 8,4 και πηρα ενα υλικο που το βαζουν μεσα στο φιλτρο και ριχνει το ph(pet moss) καπως ετσι λεγεται. δε ενοχλει τα ζωοτοκα το ανεβασμενο πεχα...αλλα καλυτερα ανεφερε και τις μετρησεις των σκληροτητων σου και πες μας και με τι μετρας...ειχα καρβουνο πριν στο φιλτρο και το εβγαλα. καλα εκανα? η αεραντλια χρειαζεται? σε συγκεκριμενες περιπτωσεις...κανε και μια αναζητηση εχει αναλυθει το θεμα πολλακις...ηθελα επισης να πω οτι πριν φτιαξω τα νερα κι ολα αυτα μου ειχαν μεινει μονο 1 ξιφοφορος και 2 γατοψαρα τα οποια ηταν αρρωστα. αφου αλλαξα το νερο εριξα μια αντιβιωση (triple sulfa) λεγεται αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση στα γατοψαρα και τα απομονωσα σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο. τωρα μου εμεινε μονο ενας ξιφοφορος μεσα και θα βαλω κι αλλους 2. πρεπει να αλλαξω ολο το νερο παλι? επισης πρεπει να βαλω λιπασμα για τα φυτα? τι λιπασμα?
ριξε αρκετο διαβασμα στα φυτεμενα...υπαρχει σωρος πληροφοριων και κυριως δεν υπαρχουν "ξερες" απαντησεις σε οσα ρωτας...τι λιπασμα?? για ποια φυτα? για αυτα που εχεις ? η για αυτα που θα βαλεις?? με τι φωτισμο και τι ρουτινα? διοξειδιο? υποστρωμα?? κ.τ.λ. κ.τ.λ. για καθε ερωτηση σου με αυτη τη μορφη μπορω να σου κανω αλλες δεκα...
ανοιγε καλυτερα ενα θεμα ανα κατηγορια..ετσι που τα γραφεις ολα μαζεμενα δυσκολα παιρνεις απαντησεις....και επισης να αναφαιρεις και τις λεπτομερειες του ενυδρειου σου και της ρουτινας σου...ετσι βοηθας τον κοσμο που θελει να σε βοηθησει...
γατοψαρα μη βαλεις αλλα....θελουν διαφορετικο νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 09-12-10, 08:24
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ριξε αρκετο διαβασμα στα φυτεμενα...υπαρχει σωρος πληροφοριων και κυριως δεν υπαρχουν "ξερες" απαντησεις σε οσα ρωτας...τι λιπασμα?? για ποια φυτα? για αυτα που εχεις ? η για αυτα που θα βαλεις?? με τι φωτισμο και τι ρουτινα? διοξειδιο? υποστρωμα?? κ.τ.λ. κ.τ.λ. για καθε ερωτηση σου με αυτη τη μορφη μπορω να σου κανω αλλες δεκα...
ανοιγε καλυτερα ενα θεμα ανα κατηγορια..ετσι που τα γραφεις ολα μαζεμενα δυσκολα παιρνεις απαντησεις....και επισης να αναφαιρεις και τις λεπτομερειες του ενυδρειου σου και της ρουτινας σου...ετσι βοηθας τον κοσμο που θελει να σε βοηθησει...
γατοψαρα μη βαλεις αλλα....θελουν διαφορετικο νερο.

!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 09-12-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vassibo Εμφάνιση μηνυμάτων
!!!!
δε ξερω αν αυτα τα θαυμαστικα ειναι συγκαταβασης (συμφωνης γνωμης) ή εκπληξης....αλλα οπως και να εχει μου δινουν αφορμη ωστε να απολογηθω για τον τονο που εγραψα....
επειδη απειχα πανω απο βδομαδα απο το φορουμ και μπαινοντας βλεπω 15 σελιδες αδιαβαστα μηνυματα και με μεγαλη χαρα θα μπω και στη διαδικασια της κρισης για το διαγωνισμο ( ) ο χρονος ειναι πιεστικος και προσπαθησα και σε αυτο και στα αλλα ποστ να "πιασω" την ουσια και να υποδειξω οτι θεωρω σωστο χωρις να προσεχω το λογο μου που ισως φανει ξερος και αποτομος...ή αν θελεις "δασκαλιστικος". δεν εχει αυτο το σκοπο παντως ουτε αυτο το πνευμα στην ουσια..αλλα ειναι γεγονος οτι αν ενας αρχαριος κανει ερωτησεις σε ενα ποστ απλως "για τα παντα" δε θα παρει απαντησεις...ή θα παρει πολυ συγκεχυμενες...
ανα κατηγορια λοιπον οι ερωτησεις και με λεπτομερειες απο τη μερια σου θα σου επιφερουν περισσοτερη βοηθεια.
ευχαριστω για την κατανοηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-12-10, 13:23
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

νομιζω οτι εχω αναφερθει στισ λεπτομερειες του ενυδρειου μου οπως πχ μαρκα λιτρα διαστασεις ποσα φυτα εχω και τι φυτα θα βαλω και τι ψαρια θα βαλω και τι υποστρωμα εχω. δεν ξερω τελικα τι αλλες λεπτομερειες θελετε. η αληθεια ειναι ομως οτι σε οτι ρωταω ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει χειροτερα. ηθελα απλα να ξερω ολα τα βηματα που πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 130 λιτρων με ζωοτοκα αλλα μαλλον τελικα πρεπει να παω στο πανεπιστημιο πρωτα να μαθω φυσικη -βιολογια-χημεια και μετα να ασχοληθω με το ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-12-10, 16:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι εχω αναφερθει στισ λεπτομερειες του ενυδρειου μου οπως πχ μαρκα λιτρα διαστασεις ποσα φυτα εχω και τι φυτα θα βαλω και τι ψαρια θα βαλω και τι υποστρωμα εχω. δεν ξερω τελικα τι αλλες λεπτομερειες θελετε. η αληθεια ειναι ομως οτι σε οτι ρωταω ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει χειροτερα. ηθελα απλα να ξερω ολα τα βηματα που πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 130 λιτρων με ζωοτοκα αλλα μαλλον τελικα πρεπει να παω στο πανεπιστημιο πρωτα να μαθω φυσικη -βιολογια-χημεια και μετα να ασχοληθω με το ενυδρειο!
Ειναι φυσικο να γραφει ο καθενας την αποψη του και να ειναι και απο λιγο εως πολυ διαφορετικη γιατι δεν υπαρχει ενας δρομος για την Ιθακη.
Ο καθενας σου λεει τον δικο του και μεσα σε ολους μην αποκλειεις να ειναι και οι δρομοι που δεν πανε πουθενα.

Αυτα εχει η δημοσια συζητηση.

Οτι χρειαζονται καποιες βασικες γνωσεις απο ολες τις τεχνες και επιστημες για τη σωστη και ανετη διατηρηση του ενυδρειου, ειναι γνωστο.
Αυτο ομως δεν αποδεικνυει και τη χρησιμοτητα του σαν χομπι στον ανθρωπο??
Γιατι στην ουσια αυτο ειναι χομπι, να ασχολεισαι, να μαθαινεις, να βρισκεις λυσεις σε προβληματα, να ανακαλυπτεις νεα πραγματα, να τα μοιραζεσαι κλπ

Οχι ομως οτι δεν γινεται και αλλιως.
Μπορει καποιος να στησει ενα ενυδρειο μονο για να το βλεπει και χωρις να ξερει να το συντηρει και διατηρει υγειες.
Τα αναθετει σε αλλον αυτα.
Αυτος μπορει απλα να το κοιταζει και να το θαυμαζει.
Δεν ειναι κατακριτεο.
Δεν εχουν ολοι την τρελλα και το χρονο να μαθουν απο που κλανει το μπαρμπουνι, ή ποση πρωτεινη εχει η καθε ψαροτροφη, ή πως θα κανουν πιο αθορυβο το κατεβασμα του νερου απο την υπερχειληση στο σαμπ, ή ποσα ppm πρεπε να ειναι το tds της ΑΟ με σταδιο DI.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-12-10, 12:28
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

εχω ολη την καλη διαθεση να ασχοληθω με το ενυδρειο μου κι οχι απλα να το θαυμαζω. αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τοσα πολλα που εχω διαβασει. τελος παντων θα το προσπαθησω κι ελπιζω ολα να πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-12-10, 12:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ολη την καλη διαθεση να ασχοληθω με το ενυδρειο μου κι οχι απλα να το θαυμαζω. αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τοσα πολλα που εχω διαβασει. τελος παντων θα το προσπαθησω κι ελπιζω ολα να πανε καλα
Βαλε το να "τρεχει" και να στρωσει, προσεξε τι ψαρια θα βαλεις (οχι πολλα και ανομοιων απαιτησεων) και θα βρεις την ακρη με τα υπολοιπα.
Ολοι ετσι ημασταν στην αρχη.
Με διαβασμα σε διαφορα τοπικ και αρθρα βγαλαμε ακρη, δεν σπουδασαμε στο πανεπιστημιο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 28-12-10, 01:32
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΥΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ BLACK MOLLY. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28. PH 7,4. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ 1ppm. ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 28-12-10, 09:17
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΥΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ BLACK MOLLY. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28. PH 7,4. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ 1ppm. ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?
Πριν βαλεις τα ψαρια σου το φιλτρο ειχε στρωσει;Η αμμωνια ανεβηκε
με την εισοδο των ψαριων;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 28-12-10, 09:49
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΥΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ BLACK MOLLY. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28. PH 7,4. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ 1ppm. ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?

Καλημέρα σου,
Η αμμωνία θα πέσει μόνη της όταν στρώσει το ενυδρείο σου.
Μέχρι τότε κάνε μετρήσεις, αλλαγές νερού καθημερινά, λίγο φαί, και όχι καινούρια ψάρια.
28 βαθμοί θερμοκρασία είναι πάρα πολύ για τα ψάρια που έχεις. Μείωσε την στους 24 βαθμούς !!!!
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 28-12-10, 18:09
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ναι η αμμωνια ανεβηκε αφου εβαλα τα ψαρακια μου.το θεμα ειναι οτι δεν πεφτει απο τοτε κι εχουν περασει 15 μερες. τα ψαρακια τα εβαλα αφου ειχα στρωσει το ενυδρειο. το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει γιατι αλλοι μου λενε οτι φταιει οτι κανω συχνες αλλαγες νερου κι αλλοι μου λενε οτι πρεπει να κανω αλλαγες νερου συνεχεια μεχρι να πεσει η αμμωνια. πηρα ενα υγρο που ριχνει την αμμωνια αλλα δεν το εχω βαλει μεσα γιατι δεν ξερω αν κανει καλο τελικα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 28-12-10, 18:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να ειναι ποιο ευκολο γα οποιον μπορει να σε βοηθησει κανε μια ανακεφαλαιωση της πορειας του ενυδρειου σαν ημερολογιο.
Μη ξεχασεις να αναφερεις μετρησεις που εκανες σε ολη την πορεια, οτι συντηρηση αλλαγες κλπ, ποτε εισηγαγες ψαρια, ποια και ποσα καθε φορα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 28-12-10, 18:52
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο ειχα βαλει οπως ειπα διαφορα ψαρια τα οποια τα περισσοτερα μου πεθαναν παρολαυτα η αμμωνια ηταν 0. ηρθε λοιπον ενα παιδι και με βοηθησε να ξαναστησω απο την αρχη το ενυδρειο μου. μου μετρησε την αμμωνια η οποια ηταν οκ. μου βρηκε βεβαια υψηλο ph πανω απο 8.5 αλλα πηρα ενα υλικο που το βαζεις στο φιλτρο και ριχνει το ph κι εβγαλα τον ανθρακα γιατι εβαλα 3 ανουβιες και κερατοφυλλο. εβγαλα την αεραντλια και εφτιαξα το ακροφυσιο να κανει αναταραξη νερου. μου εβαλε λιπασματα για τα φυτα κι αφου εκανε τις μετρησεις ξανα μου ειπε οτι το ενυδρειο ειναι οκ για να βαλω ψαρακια. οταν τα εβαλα ομως μου ανεβηκε η αμμωνια στο 1ppm και δεν πεφτει με τιποτα ενω ολα τα αλλα ειναι οκ. καποιος μου ειπε οτι φταιει οτι εκανα συχνες αλλαγες νερου. καποιος αλλος μου λεει οτι πρεπει να κανω καθημερινα αλλαγη νερου μεχρι να πεσει η αμμωνια. καποιος αλλος μου εδωσε ενα υγρο ths api ammolock αλλα φοβαμαι να το βαλω. . τι να κανω τελικα?
-------------------------
7 ψαρια εχω τα οποια τα εβαλα πριν 15 μερες περιπου. ph 7.4 αμμωνια 1ppm θερμοκρασια την κατεβασα τωρα στο 25

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 28-12-10 στις 18:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 28-12-10, 19:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΓΡΑΨΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 pH kH gH. Οχι ηταν ΟΚ. Και τι τιμες εχεις τωρα.
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο.
Τι ψαρια εχει μεσα και σε το μεγεθος.
Τι φιλτρο εχει τι υλικα σε τι ποσοτητα?
Τι εβαλες να πεσει το πεχα, ποσο επεσε και σε ποσο χρονο επεσε? Τωρα τι πεχα εχει?
Θερμοκρασια?
Φωτογραφιες του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
αρια γλυλου νερου zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-01-09 20:42
Beta ζηταει βοήθεια! stefstav Bettas 6 24-09-08 00:40
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10093 seconds with 13 queries