Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-10, 14:05
PANORAMIX Ο χρήστης PANORAMIX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Ερωτηση για υλικά διακοσμησης...

Χαιρετω το φορουμ.... ειμαι καινουργιος στο φορουμ σας και σχετικα νεος στο χομπυ γυρω στα 2.5 χρονια ασχολουμαι,,,, και η ερωτηση ειναι η εξης :
Έχω μαζεψει τις παρακατω "πετρες" απο τη θαλασσα και αναρωτιεμαι αν σε ενα ενυδρειακι 60 λιτρων με γκαπυ (το οποιο και θα παρουσιασω οταν ειναι ετοιμο) θα μπορουσα να προσθεσω μερικες, ωστε να βοηθανε και τις σκληροτητες να παραμενουν σε ψηλα επιπεδα. Μηπως μαζι με αυτο εχω και καποια μειονεκτηματα ?



Ενοειται οτι εχουν πλυθει βραστει κτλ κτλ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0111.JPG
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  181,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0112.JPG
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  120,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-10, 15:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANORAMIX Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω το φορουμ.... ειμαι καινουργιος στο φορουμ σας και σχετικα νεος στο χομπυ γυρω στα 2.5 χρονια ασχολουμαι,,,, και η ερωτηση ειναι η εξης :
Έχω μαζεψει τις παρακατω "πετρες" απο τη θαλασσα και αναρωτιεμαι αν σε ενα ενυδρειακι 60 λιτρων με γκαπυ (το οποιο και θα παρουσιασω οταν ειναι ετοιμο) θα μπορουσα να προσθεσω μερικες, ωστε να βοηθανε και τις σκληροτητες να παραμενουν σε ψηλα επιπεδα. Μηπως μαζι με αυτο εχω και καποια μειονεκτηματα ?

Ενοειται οτι εχουν πλυθει βραστει κτλ κτλ
Aυτά που έχεις παρουσιάσει δεν είναι πέτρες, ούτε κοράλια, ούτε οστρακοειδή. Είναι καρκινοειδή με την ονομασία "Barnacles".

Το κέλυφος τους παρόλα αυτά μπορεί να σου ανεβάζει όντως τις σκληρότητες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτούσιο αυτό το διακοσμητικό υλικό μπορεί να αναδείξει ένα ενυδρείο γλυκού νερού με γκαπάκια. Τί λες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-10, 18:02
PANORAMIX Ο χρήστης PANORAMIX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτά που έχεις παρουσιάσει δεν είναι πέτρες, ούτε κοράλια, ούτε οστρακοειδή. Είναι καρκινοειδή με την ονομασία "Barnacles".

Το κέλυφος τους παρόλα αυτά μπορεί να σου ανεβάζει όντως τις σκληρότητες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτούσιο αυτό το διακοσμητικό υλικό μπορεί να αναδείξει ένα ενυδρείο γλυκού νερού με γκαπάκια. Τί λες?
Δεν θα τα εβαζα τοσο για να αναδειξω καποια ομορφια, οσο για τη βοηθεια στη χημεια του νερου και επειδη μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιο αλλο φυσικο υλικο στο οποιο θα μπορουσαν να προστατευονται μικρες γαριδες ισως. Θα δω πως θα συμπεριφερθει το νερο με την αμμο, το bogwood και καποιες πετρες που εβαλα και αναλογα θα πραξω. Δεν καιγομαι κιολας να τα βαλω μεσα ισως προτιμουσα απλες πετρες, στις οποιες ομως δεν ξερω αν θα μπορουν να κρυφτουν γαριδες απο γκαπυ μεχρι να μεγαλωσουν λιγο...

Αποτι καταλαβα εκτος της αισθητικης δεν υπαρχει καποιος λογος που να μην μου επιτρεπει να τα χρησιμοποιησω..... Σωστα ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-10, 18:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Απο θεμα αισθητικης δε θα "πηγαινει" κατι θαλασσινο σε ενυδρειο γλυκου νερου αλλα αν σου αρεσει δεν θα υπαρχει (λογικα) προβλημα (γουστα ειναι αυτα) ... Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-10, 18:15
PANORAMIX Ο χρήστης PANORAMIX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες!

Απο θεμα αισθητικης δε θα "πηγαινει" κατι θαλασσινο σε ενυδρειο γλυκου νερου αλλα αν σου αρεσει δεν θα υπαρχει (λογικα) προβλημα (γουστα ειναι αυτα) ... Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις?
Καλως σας βρηκα ......δεν εχω αποφασισει ακομα.... θα ειναι η πρωτη επαφη μαζι τους και εψαχνα τροπους να μπορεσω να τις προστατεψω απο τα "αδηφαγα" γκαπυ.
Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις καθως δεν ξερω καν ποιες ταιριαζουν απο θεμα χημειας και συμπεριφορας

Επισης οταν μεταφερω τα ψαρια μαζι με το φιλτρο τους λογικα δεν θα εχουν προβλημα, σωστα ? Ακομα και χωρις να ειναι στρωμενος ο βυθος ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-10, 20:38
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Εαν βρασεις τις πετρες αρκετα θεωρητικα τις καθαριζεις αλλα δεν θα σου τις συνιστουσα καθως πρακτικα οι μικρες τρυπουλλες γεμιζουν πολλη βρωμα..πιστεψε με..καλυτερα βαλε ποταμισιες αφου τις βρασεις και εκεινες..ριχνε πριν τις βαλεις στο νερο λιγο ξυδι και εαν αφρισουν τοτε κανουν για γκαπυ..γαριδες ταιριαζουν πολυ και συνιστανται για γκαποενυδρειο η κανενα αγκιστρους τερμικι..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-10, 21:14
PANORAMIX Ο χρήστης PANORAMIX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Υδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν βρασεις τις πετρες αρκετα θεωρητικα τις καθαριζεις αλλα δεν θα σου τις συνιστουσα καθως πρακτικα οι μικρες τρυπουλλες γεμιζουν πολλη βρωμα..πιστεψε με..καλυτερα βαλε ποταμισιες αφου τις βρασεις και εκεινες..ριχνε πριν τις βαλεις στο νερο λιγο ξυδι και εαν αφρισουν τοτε κανουν για γκαπυ..γαριδες ταιριαζουν πολυ και συνιστανται για γκαποενυδρειο η κανενα αγκιστρους τερμικι..
οι γαριδες ποσο μεγαλες γινονται ενηλικες? γιατι εχω δει καποιες πολυ μεγαλες για τα 60 λιτρα που προοριζονται... κανενα apple snail μηπως θα ηταν καλυτερα ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-10, 21:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναλογα το ειδος...εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228 αναφερονται και τα μεγεθη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-10, 21:43
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτά που έχεις παρουσιάσει δεν είναι πέτρες, ούτε κοράλια, ούτε οστρακοειδή. Είναι καρκινοειδή με την ονομασία "Barnacles".
Ειναι οντως barnacles?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-10, 23:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι οντως barnacles?
Ω, ναι είναι. Αν και μοιάζουν οπτικά με νεκρό κοράλι, δεν είναι. Μέχρι πριν κάποια χρόνια τα συγκεκριμένα ζώα δεν συγκαταλέγονταν καν στα καρκινοειδή. Υπάρχουν και αρκετά είδη μάλιστα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-10, 23:55
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANORAMIX Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα τα εβαζα τοσο για να αναδειξω καποια ομορφια, οσο για τη βοηθεια στη χημεια του νερου και επειδη μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιο αλλο φυσικο υλικο στο οποιο θα μπορουσαν να προστατευονται μικρες γαριδες ισως. Θα δω πως θα συμπεριφερθει το νερο με την αμμο, το bogwood και καποιες πετρες που εβαλα και αναλογα θα πραξω. Δεν καιγομαι κιολας να τα βαλω μεσα ισως προτιμουσα απλες πετρες, στις οποιες ομως δεν ξερω αν θα μπορουν να κρυφτουν γαριδες απο γκαπυ μεχρι να μεγαλωσουν λιγο...

Αποτι καταλαβα εκτος της αισθητικης δεν υπαρχει καποιος λογος που να μην μου επιτρεπει να τα χρησιμοποιησω..... Σωστα ?
Οι γαρίδες περνούν απαρατήρητες από τα γκάπυ, από την πρώτη στιγμή που θα γεννηθούν μέχρι να πεθάνουν τα γκάπυ δεν τις πειράζουν καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-10, 00:36
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANORAMIX Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γαριδες ποσο μεγαλες γινονται ενηλικες? γιατι εχω δει καποιες πολυ μεγαλες για τα 60 λιτρα που προοριζονται... κανενα apple snail μηπως θα ηταν καλυτερα ?
Ανεπιφύλαχτα σου συνιστώ τις red cherry, γίνονται 2 με 2,5 εκατοστά, είναι με διαφορά οι πιο ανθεκτικές και έχουν υπέροχο κόκκινο χρώμα.
Αναπαράγονται σαν τρελλές και όπως σου είπαν, το πιθανότερο είναι τα γκάπυ να μην τις πειράξουν καθόλου, ούτε και τις γέννες τους.
Απλά, όπως όλες οι γαρίδες, δεν πρέπει να μπουν νωρίς, πρέπει να περιμένεις κανά 2μηνο να "ωριμάσει" ο βυθός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY CO2 - Υλικά... caverman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 52 15-02-14 00:33
Τι υλικά? πλυμμήρας Malawi 14 08-02-08 01:26
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ Ρέα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 11-05-07 15:16
Υλικό για βράχο frits DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 12-01-07 22:27
Τι υλικό ??? oscar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-09-04 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13757 seconds with 16 queries