Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-06-11, 03:13
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ: λευκες ινωδης εκενωσεις σε δισκους

καλησπερα σας!
εχω ενα ενυδρειο περιπου 130λ και εχω βαλει μεσα 5 δισκακια 6 νεον τετρας και πριν δυο μερες εβαλα ενα ancistrus.
χρησιμοποιω νερο α.ο και βρυσης,οι τιμες μου ειναι:
ph-7,5
kh-5
no2-0
amonia:0-0,25
το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με vallisneria gigantea και με anubias congensis(μια ριζα)
επισης εχει και δυο ριζες αμαζονιου
φιλτρα 2 eheim, ενα κρεμαστο και ενα μικρο εσωτερικο
Πριν ενα μηνα αντιμετωπισα ick με costapur της sera και αυξηση της θερμοκρασιας στους 33,τα συμπτωματα (λευκα μικροσκοπικα στιγματα)υποχωρησαν αλλα εχασα 3 απο τα νεον μου (ενα καθε μερα)και μαλλον ηταν απο την μεγαλη θερμοκρασια γιατι μολις την κατεβασα στους 28 που ειναι τωρα δεν εχασα αλλο ψαρακι.
Μετα απο μερικες μερες ειδα να κρεμονται απο τα δισκακια λευκα ινωδη και μακρυα περιτωματα τα οποια δυσκολα ξεκολουσαν απο την κοιλια τους.τα ταιζα d-50 plus, discus gran και μοσχαροκαρδια μερα παρα μερα.
πηγα σε ενα πετσοπ και μου ειπε οτι τα ψαρακια πασχουν απο εντερικα λογο της πρωτεινης και της ελειψης φυτικων ινων και ετσι μου ειπε να τα ταισω για μια βδομαδα μονο σπιρουλινα ,τα νηματοειδη λευκα κοπρανα μου φαινεται πως υποχωρησαν.Τα ψαρια εχουν πολυ ορεξη τρωνε και συμπεριφερονται κανονικα,αυτη η ιστορια κραταει περιπου εδω και ενα μηνα.Επισης σημερα παρατηρησα οτι τα νεον αν και τρωνε και αυτα κανονικα μου φαινεται οτι εχουν χασει το εντονο χρωμα τους και οι κοιλιες τους φενονται παραταισμενες,και το τζαμι του ενυδρειου μου εχει γεμισει μικροσκοπικα σκουλικια λευκα σαν τριχες αλλα πολυ κοντα και μερικα λιγο πιο μακρυα γυρω στα 4 χιλιοστα.
Για να τα δεις πρεπει να πας να κολησεις πανω στο τζαμι.
Τελικα υπαρχει κατι ανησυχιτικο?
πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο?
τα δισκακια μου εχουν εντερικο η hexamita?
Με τα μικροσκοπικα σκουλικια τι να κανω?


σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με δισκους dimitrios Δίσκοι 10 03-10-10 09:56
προβλημα με σκαλαρια και δισκους kanarini ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 25-11-09 23:36
προβλημα στους δισκους Mikepap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-01-08 15:02
Ich και λευκες κιλιδες στο ξυλο... Steve Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 18-08-07 11:55
R/O για δισκους Carebean pirate Δίσκοι 39 28-06-06 09:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04064 seconds with 14 queries