Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-10, 15:59
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ BLACK MOLLY TA RASBORA ΤΑ BALANDICHEILUS MELANOPTERA ΤΑ CARINAL TETRA ΤΑ ΝΕΟΝ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΦΥΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙ ΦΩΤΙΣΜΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-10, 16:04
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλησπερα φιλη !! καλως ηρθες στο φορουμ μας ...πες μας αν διαθετεις ενυδρειο,αν ναι ποσα λιτρα με τι φωτισμο (αν εχει ηδη διακοσμο κλπ κλπ) ,απο τα ψαρακια που εγραψες τα : rasbora,cardinal,neon tetra θελουν μαλακο νερο και χαμηλο ph( για την επεξηγηση αυτων των ορων ψαξε στις διαφορες κατηγοριες μεσα στο φορουμ καθως και στα υπομνηματα τα οποια θα σε βοηθησουν να καταλαβεις αρκετα πραγματα για το χομπυ..) τα silver sharks (balandicheilus ...) δεν ενδεικνυνται για μικρα ενυδρεια καθοτι πρεπει να ειναι σε ομαδα (4+) και το μεγεθος τους ξεπερνα τα 30εκ!! τα black molly κατατασσονται στην κατηγορια των ζωοτοκων ,ταιριαζουν στο νερο δικτυου και ειναι και απο τα ευκολα ψαρακια για να ξεκινησει καποιος.>!!! καλη συνεχεια ευχομαι και οτι αλλο θες μην διστασεις να ρωτησεις
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-10, 04:44
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 130L ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΑΡΚΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΠΙΒΙΩΣΑΝ ΜΟΝΟ 2 ΞΙΦΟΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΓΑΤΟΨΑΡΑ. ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΝΕΟΝ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ!!!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ BLACK MOLLY ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΚΙ ΕΝΑ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΚΙ ΕΝΑ ΓΛΥΦΤΗ. ΦΥΤΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ (ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΟΝ) ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΛΕΙΠΩ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ( ΕΧΩ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΑΙΣΤΡΑ) ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΘΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ. ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΖΩΟΤΟΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΑ BLΑCK MOLLY( ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ) ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ. ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΡΥΘΜΙΖΩ ΤΟ PH ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-10, 08:41
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με Α/Ο (αντιστρωφη Οσμοση) Μπορεις να κανεις οτι νερο θελεις σε Ph

To θεμα ειναι το γεγονος οτι εισαι Ναυτικος ποσο καιρο δεν εισαι σπιτι οταν μπαρκαρεις???

Το ενυδρειο ειναι ενα ζωντανο κομματι της Φυσης μεσα στον χωρο μας αλλα θελει τεχνιτη βοηθεια (φιλτρα, λαμπες, τροφες, αλλαγες νερου) απο καποιον καθε 7μερες..

εαν δεν εισαι εκει και σταματησει το φιλτρο για καποιον λογο ή μπουκωσει ή καποιο ψαρακι πεθανει και ανεβασεις αμμωνια ή σταματησει η ταιστρα ή χαλασει ο θερμοστατης ή χαλασει ο χρονοδιακοπτης ποιος θα κανει αλλαγες νερου θα τα παρεις ολα στο χερι


Και τελος στα φορουν τα κεφαλαια δηλωνουν οτι φωναζεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-10, 10:29
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Αγαπητή Ρούλα, καλώς ήρθες στο φόρουμ. Δυστυχώς το επάγγελμά σου δεν συμβαδίζει με τις απαιτήσεις της διατήρησης ενός ενυδρείου. Εκτός, αν το στήσεις στο καράβι ().
Δεν μπορεί να συντηρηθεί ένα ενυδρείο χωρίς την τακτική παρουσία σου. Το στρώσιμο του φίλτρου, οι συχνές αλλαγές νερού και η προετοιμασία του, η φροντίδα και η παρακολούθηση των ψαριών αλλά και των φυτών (αφού πας για ζωοτόκα), το τάισμα των ψαριών, καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούν όλα να γίνονται εν απουσία σου (και όλα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ). Εδώ μία εβδομάδα λείπουμε για διακοπές το καλοκαίρι και το μυαλό είναι πίσω στα ζωντανά!
Αν και κάποιοι ίσως με προγκήξουν ότι "διώχνω τους νέους στο χόμπυ", στη δική σου την περίπτωση θα το πω. Αν κρίνεις πως δεν μπορείς να προσφέρεις υπεύθυνα αυτό που πρέπει στα ζωντανά σου, καλύτερα μην ασχοληθείς με το ενυδρείο. Θα γλιτώσεις έτσι από πολλές απογοητεύσεις, και από πολλά άσκοπα έξοδα. Και δεν θα βασανιστούν άδικα και κάποια ζωντανά...
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-10, 16:07
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες. Δεν έχουν όλα τα ψαράκια που αναφέρεις τις ίδιες απαιτήσεις.

Θα σου έλεγα να ρίξεις κατ΄ αρχάς μια ματιά στα υπομνήματα των αρχαρίων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και εμείς εδώ ήμαστε!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-10, 16:32
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αν εχεις αγωρασει ειδη ενυδρειο πες μας μαρκα ,διαστασεις και οτι αλλο χαρακτηριστικο του γνωριζεις για να σε βοηθησυμε στην επιλογη των ψαριων γιατι ενας σημαντικος παραγωντας ειναι το τι ενυδρειο διαθετεις (κυριος λογο λιτρων και διαστασεων)...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη, αν είσαι αρχάρια και δεν είχες ποτέ πριν επαφή με το αντικείμενο, βάλε ζωοτόκα. Guppy, Molly & Platy. Λίγα στην αρχή και σύντομα θα έχεις πολλές γέννες. Ασχολήσου επίσης με εύκολα φυτά όπως ανούμπιες και κερατόφυλλο και θα είσαι μια χαρά! Καλή αρχή!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-10, 18:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
.... βάλε ζωοτόκα. Guppy, Molly & Platy. ....
Και τα τρια ειδη μαζι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-10, 18:52
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα τρια ειδη μαζι?
...μα αφου το λεει ....θα εχει πολλες γεννες....(.....υβριδιων )
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
αρια γλυλου νερου zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-01-09 20:42
Beta ζηταει βοήθεια! stefstav Bettas 6 24-09-08 00:40
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05478 seconds with 13 queries