Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-07, 23:19
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή Στρώσιμο Ενυδρείου

Καλησπέρα σας,

Ως καινούριος και εγώ έχω κάποιες απορίες να διατυπώσω...... Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα ενυδρείο 55 λίτρω περίπου... Μη ξέροντας την διαδικασία που ππέπει να ακολουθήσω και επειδή βιαζόμουν να βάλω τα πρώτα μου ψαράκια, έκανα πολύ σοβαρά λάθη από ότι μου είπατε και εσείς..... Γι αυτό τον λόγο πήρα την απόφαση να δώσω πίσω στο κατάστημα τα 2 οράντα που είχα βάλει και να ξαναξεκινήσω την διαδικασία σωστά.... Έτσι λοιπόν άδειασα όλα το ενυδρείο μου και άρχισα από την αρχή.... Έστρωσα το χαλίκι μου (φυσικό) , έβαλα φίλτρο κ θερμοστάτη και το γέμισα νερό..... Από το petshop που πήγα μου έδωσε μία κάψουλα της tetra με βακτηρίδια για το στρώσιμο μου είπε και το aquasafe της tetra επίσης.... Αν και είχα διαβάσει το στρώσιμο με αμμωνία προτείμισα τον άλλο τρόπο που προανέφερα γιατί μου φάνηκε πιο εύκολο και πιο σίγουρο μιας και είμαι αρχάριος... Μία ερώτηση: Επειδή έχω σκοπό να βάλω στο μέλλον ζωντανά φυτά πειράζει που δεν έβαλα tetra complete substrate......???? Τώρα είμαι στη φάση που περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου μιας και έχει 2 μόλις μέρες που το έχω θέσει σε λειτουργία..... Θα κάνω βέβαια και τα απαιτούμενα τεστ σε 3 εβδομάδες για να δω αν είναι έτοιμο το ενυδρείο μου.... Έκανα κάτι λάθος....???

Από ψάρια σκέφτομαι να βάλω μόνο guppy ( 2 αρσενικά και 6 θυληκά) με την προοπτική να γενίσουν.... Είναι καλή η αναλογία για τα λίτρα μου.... ??????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο Φυτεμένου Ενυδρείου Μάριος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-11-06 17:43
Στρώσιμο Ενυδρείου Filippos Malawi 4 02-04-04 12:50
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15
Στρώσιμο του ενυδρείου μου χωρίς ψάρια. george Γλυκό νερό - Γενικά 16 18-12-02 19:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02659 seconds with 13 queries