Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-17, 00:15
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Σκιμμερ

Καλησπέρα σε ολους παιδια, ξεκιναω να θετω καποιες αποριες σχετικα με τα θαλασσινα, καθως εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου και θελω να τα ξεμπλεξω πριν αρχισω να παρουσιαζω τις ιδεες μου... λοιπον, για αρχη, αυτα τα σκιμερ με την αεροπετρα κανουν δουλεια ή οχι? Αυτα που πουλανε με το κιλο στο. Ebay εννοω, σιγουρα τα εχετε δει, μ ενδιαφερει για ενυδρειο 50-60 λιτρα. Ερωτηση 2η, ενα κρεμαστο εξωτερικο σκιμμερ της dolphin? Εχει καποιος εμπειρια για καποιο απο τα δυο?
  #2  
Παλιά 26-05-17, 12:16
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή σκιμμερ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε ολους παιδια, ξεκιναω να θετω καποιες αποριες σχετικα με τα θαλασσινα, καθως εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου και θελω να τα ξεμπλεξω πριν αρχισω να παρουσιαζω τις ιδεες μου... λοιπον, για αρχη, αυτα τα σκιμερ με την αεροπετρα κανουν δουλεια ή οχι? Αυτα που πουλανε με το κιλο στο. Ebay εννοω, σιγουρα τα εχετε δει, μ ενδιαφερει για ενυδρειο 50-60 λιτρα. Ερωτηση 2η, ενα κρεμαστο εξωτερικο σκιμμερ της dolphin? Εχει καποιος εμπειρια για καποιο απο τα δυο?
καλησπερα φίλε!
το σκιμμερ είναι η ραχοκοκκαλιά του εξοπλισμού σου,καλό είναι εάν κάνεις κάπου την υπέρβαση να είναι σε αυτό!
  #3  
Παλιά 26-05-17, 16:55
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

[QUOTE=ΔημήτρηςΤ;1011050]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου εννοείται οτι μπορεις να ρωτησεις ότι σ καρφωθει κ ο αλλος μπορει να του καρφωθεί η απάντηση που θα παρεις.παντως η προθεση ειναι που μετραει για μενα κ οχι το σχετικο η ασχετο κ τα παιδια εχουν μπολικη.οποιο παιδι εχει η ειχε το dolphin η αυτο που λες απο το ebay πιστευω οταν διαβασει το θεμα σου θα καταθεσει την εμπειρια του.
αυτο περιμενω
  #4  
Παλιά 26-05-17, 17:06
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αν δεν σ ειναι κοπος, βαλε ενα λινκ με τα σκιμμερ του κιλου που λες.
  #5  
Παλιά 26-05-17, 17:14
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν σ ειναι κοπος, βαλε ενα λινκ με τα σκιμμερ του κιλου που λες.
http://www.ebay.com/itm/152557364282?redirect=mobile
  #6  
Παλιά 26-05-17, 17:19
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε ,δεν τα ειχα δει.
  #7  
Παλιά 26-05-17, 17:32
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε ολους παιδια, ξεκιναω να θετω καποιες αποριες σχετικα με τα θαλασσινα, καθως εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου και θελω να τα ξεμπλεξω πριν αρχισω να παρουσιαζω τις ιδεες μου... λοιπον, για αρχη, αυτα τα σκιμερ με την αεροπετρα κανουν δουλεια ή οχι? Αυτα που πουλανε με το κιλο στο. Ebay εννοω, σιγουρα τα εχετε δει, μ ενδιαφερει για ενυδρειο 50-60 λιτρα. Ερωτηση 2η, ενα κρεμαστο εξωτερικο σκιμμερ της dolphin? Εχει καποιος εμπειρια για καποιο απο τα δυο?

Για μένά δεν κάνουν την ανάλογη δουλειά.
Το ότι κάποιοι τα δούλευαν δεν σημαίνει ότι αποδίδαν κι όλας. το ότι μάζευε νερό το δοχείο υπερχείλισης δεν σημαίνει ότι ήταν και αναλόγης ποισότητας με ένα καινούργιας τεχνολογία.
Μην ξεχνάς ότι δεν είναι κι σταθερό μιας που θα πιάνει βρωμια η αεροπετρα η ξύλο πέτρα!
Ένα ενυδρειο μπορεί να κρατηθεί και χωρίς σκιμμερ σε σχετικά καλούτσικο επίπεδο.
Φυσικά εκεί παίζει μεγάλο ρόλο και η εμπηρια του χόμπιστα στην παρατήρηση στης Ρουτινες και στον λοιπόν εξοπλισμό.

Όσο για την δεύτερη επιλογή που αναφέρεις την οποία δούλευα μερικά φεγγάρια μέχρι που κάηκε δεν θα την έλεγα αξιόπιστη και αν σκεφτεί ότι μπορεί κάποιοι παραμετροι να εξαρτώνται από αυτό τότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να πας σε κάτι πιο αξιόπιστο.

Βέβαια μπορείς και από μόνος σου να καταλάβεις ότι όλα έχουν να κάνουν και με το τι πληρώνεις!!!

Καλή συνέχεια και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε για να της συζητήσουμε και να δούμε που θα καταλήξουμε.
Σίγουρα σε μερικές θα υπερτερεί παραπάνω από μια απάντηση μιας που συνταγές υπάρχουν πολλές.
  #8  
Παλιά 26-05-17, 17:39
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένά δεν κάνουν την ανάλογη δουλειά.
Το ότι κάποιοι τα δούλευαν δεν σημαίνει ότι αποδίδαν κι όλας. το ότι μάζευε νερό το δοχείο υπερχείλισης δεν σημαίνει ότι ήταν και αναλόγης ποισότητας με ένα καινούργιας τεχνολογία.
Μην ξεχνάς ότι δεν είναι κι σταθερό μιας που θα πιάνει βρωμια η αεροπετρα η ξύλο πέτρα!
Ένα ενυδρειο μπορεί να κρατηθεί και χωρίς σκιμμερ σε σχετικά καλούτσικο επίπεδο.
Φυσικά εκεί παίζει μεγάλο ρόλο και η εμπηρια του χόμπιστα στην παρατήρηση στης Ρουτινες και στον λοιπόν εξοπλισμό.

Όσο για την δεύτερη επιλογή που αναφέρεις την οποία δούλευα μερικά φεγγάρια μέχρι που κάηκε δεν θα την έλεγα αξιόπιστη και αν σκεφτεί ότι μπορεί κάποιοι παραμετροι να εξαρτώνται από αυτό τότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να πας σε κάτι πιο αξιόπιστο.

Βέβαια μπορείς και από μόνος σου να καταλάβεις ότι όλα έχουν να κάνουν και με το τι πληρώνεις!!!

Καλή συνέχεια και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε για να της συζητήσουμε και να δούμε που θα καταλήξουμε.
Σίγουρα σε μερικές θα υπερτερεί παραπάνω από μια απάντηση μιας που συνταγές υπάρχουν πολλές.
μαλιστα...
θεωρητικα, μιλωντας, αν ας πουμε ενα ενυδρειο χωρις σκιμμερ με εβδομαδιαιες αλλαγες κτλ ειναι οκ, κι ενα με "καλο" σκιμμερ ειναι οκ με αλλαγες ανα μηνα, θα ελεγες οτι με αυτο το ""πρωτογονο" σκιμμερ θα παιζαμε καπου στη μεση? δλδ με αλλαγες ανα 2 εβδομαδες? πολυ χοντρικα και θεωρητικα παντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 26-05-17 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
  #9  
Παλιά 26-05-17, 17:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

[QUOTE=hiphophooligan;1011036]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων

το επιπεδο του φορουμ το βλεπω καθε φορα που μπαινω, ευχαριστω
ο χαρακτηρισμος ποιος ακριβως ειναι? ποιον χαρακτηρισα και πως? για πες μου να μαθω κι εγω που δεν ξερω...

και ναι φιλε μου, ειναι ασχετο αυτο που απαντησες, ρωταω αν αυτου του ειδους τα σκιμμερ κανουν κατι ή βγαζουν απλως μπουρμπουληθρες, και μου απαντας "δωσε παραπανω λεφτα να παρεις καλυτερο", αντε γεια δλδ
αντε γεια
ποιος σου πε οτι θελω να παρω σκιμερ, αν εχω ή οχι λεφτα, αν εχω ενυδρειο, αν σκοπευω να φτιαξω ενυδρειο θαλασσινο κτλ κτλ? δεν μπορω να ρωτησω μονο και μονο απο απορια, ή απλα επειδη ετσι μου κ....αρφωθηκε και θελω να μαθω?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον για να ξεκαθαρισουμε κατι...
επιθεση δεν εκανα σε κανεναν και δεν χαρακτηρισα κανεναν.
τωρα αν το αντε γεια σας προσβαλει, καντε ενα ριπορτ να μου το σβησουν
απο κει και περα, αν καποιος απο σας ξερει να μου απαντησει στην ερωτηση που εκανα ας μου απαντησει, αν δεν ξερετε, μην σπαμαρετε στο θεμα μου (αν κι εσυ εδωσες μια καποια απαντηση στο ερωτημα μου, δεν καταλαβαινω γιατι θιχτηκες)
ευχαριστω και καλη συνεχεια
Δεν μ' αρέσει καθόλου το στυλάκι των απαντήσεων σας.
Δεν χρειάζεται πάντα να χρησιμοποιήσεις μια λέξη για να χαρακτηρίσεις κάποιον/κάτι. Αρκούν τα υπονοούμενα.
Επειδή σε κάποιον "κ....αρφώθηκε" ή κ....ωσε να ρωτήσει πχ πόσες φορές ρεύεται μια ανεμώνη τον χρόνο, νομίζετε ότι κάποια απάντηση μπορεί να θεωρηθεί σπαμ? Ή νομίζετε ότι πρέπει να ασχοληθεί κάποιος για να λύσει απορίες κάποιου που δεν έχει και δεν σκοπεύει να φτιάξει ενυδρείο αλλά απλά είναι πολύ απορημένος?
Ας θεωρήσω τα παραπάνω σαν κακή στιγμή και αδυναμία του γραπτού λόγου στην επικοινωνία.
Αλλά
-θέλω να αποσαφηνίσετε ποιό "επίπεδο του φόρουμ" βλέπετε και
-επειδή το GAB ούτε μπορεί, ούτε θέλει, να επιτρέψει ή να απαγορεύσει, σε κάποιον
να αυτοπροσδιορίζεται ή να είναι hooligan, Κόναν ο βάρβαρος, ιπποπόταμος ή οτιδήποτε, παρακαλώ η υπογραφή σας να αλλάξει.
  #10  
Παλιά 26-05-17, 17:44
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φίλε!
το σκιμμερ είναι η ραχοκοκκαλιά του εξοπλισμού σου,καλό είναι εάν κάνεις κάπου την υπέρβαση να είναι σε αυτό!
παρακαλω να σβηστει κι αυτο
  #11  
Παλιά 26-05-17, 17:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα...
θεωρητικα, μιλωντας, αν ας πουμε ενα ενυδρειο χωρις σκιμμερ με εβδομαδιαιες αλλαγες κτλ ειναι οκ, κι ενα με "καλο" σκιμμερ ειναι οκ με αλλαγες ανα μηνα, θα ελεγες οτι με αυτο το ""πρωτογονο" σκιμμερ θα παιζαμε καπου στη μεση? δλδ με αλλαγες ανα 2 εβδομαδες? πολυ χοντρικα και θεωρητικα παντα
για να τελειώσει εδώ το θέμα,
σε θέματα θαλασσινών ενυδρείων δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία για να σε βοηθήσω,
όσον αφορά όμως τους χαρακτηρισμούς για το φόρουμ δεν το δέχομαι,
τέλος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #12  
Παλιά 26-05-17, 17:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα...
θεωρητικα, μιλωντας, αν ας πουμε ενα ενυδρειο χωρις σκιμμερ με εβδομαδιαιες αλλαγες κτλ ειναι οκ, κι ενα με "καλο" σκιμμερ ειναι οκ με αλλαγες ανα μηνα, θα ελεγες οτι με αυτο το ""πρωτογονο" σκιμμερ θα παιζαμε καπου στη μεση? δλδ με αλλαγες ανα 2 εβδομαδες? πολυ χοντρικα και θεωρητικα παντα
Αυτο που λες δεν ισχύει με την καμία.
Δεν έχει να κάνει μόνο με τα θρεπτικα....
Ένα ενυδρειο χωρίς σκιμμερ θέλει γνώση και το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο.
  #13  
Παλιά 26-05-17, 17:53
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν μ' αρέσει καθόλου το στυλάκι των απαντήσεων σας.


Δεν χρειάζεται πάντα να χρησιμοποιήσεις μια λέξη για να χαρακτηρίσεις κάποιον/κάτι. Αρκούν τα υπονοούμενα.
Επειδή σε κάποιον "κ....αρφώθηκε" ή κ....ωσε να ρωτήσει πχ πόσες φορές ρεύεται μια ανεμώνη τον χρόνο, νομίζετε ότι κάποια απάντηση μπορεί να θεωρηθεί σπαμ? Ή νομίζετε ότι πρέπει να ασχοληθεί κάποιος για να λύσει απορίες κάποιου που δεν έχει και δεν σκοπεύει να φτιάξει ενυδρείο αλλά απλά είναι πολύ απορημένος?
Ας θεωρήσω τα παραπάνω σαν κακή στιγμή και αδυναμία του γραπτού λόγου στην επικοινωνία.
Αλλά
-θέλω να αποσαφηνίσετε ποιό "επίπεδο του φόρουμ" βλέπετε και
-επειδή το GAB ούτε μπορεί, ούτε θέλει, να επιτρέψει ή να απαγορεύσει, σε κάποιον
να αυτοπροσδιορίζεται ή να είναι hooligan, Κόναν ο βάρβαρος, ιπποπόταμος ή οτιδήποτε, παρακαλώ η υπογραφή σας να αλλάξει
.
αυτο ειναι το επιπεδο του φορουμ για οσους απορουσαν λοιπον.
δεν αρεσει το στυλακι μας στους μοντ = ban
υγ: ρευεται η ανεμωνη?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λες δεν ισχύει με την καμία.
Δεν έχει να κάνει μόνο με τα θρεπτικα....
Ένα ενυδρειο χωρίς σκιμμερ θέλει γνώση και το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο.
καταλαβα... οκ θενξ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hiphophooligan : 26-05-17 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
  #14  
Παλιά 26-05-17, 17:57
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Κ εγω φιλε δεν πιστευω σ αυτήν την λογικη την οποια για να μην κρύβομαι καποτε ειχα.δλδ με ενα οχι τοσο καλο εξοπλισμό θα το δουλευω ομως μ παραπανω αλλαγες κ θα καταφερω εκείνο το αποτελεσμα που δεν ειναι το καλυτερο απλα ειναι βιώσιμο.ενα πρωι ξυπνησα κ απλα τα ψαρια χοροπηδαγανε.παρα πολυ στενάχωρο.
  #15  
Παλιά 26-05-17, 18:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hiphophooligan Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι το επιπεδο του φορουμ για οσους απορουσαν λοιπον.
δεν αρεσει το στυλακι μας στους μοντ = ban
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
Έχετε καταλάβει επακριβώς το επίπεδο του φόρουμ.
Μπορείτε να είστε χούλιγκαν έξω από δω.
¶ντε γειά!

*κι επειδή τώρα δεν θα φαίνεται, αυτή ήταν η υπογραφή στην οποία αναφέρθηκα:
"O hiphophooligan δεν εχει καμια σχεση με ατομα που ειναι μονο hiphop ή μονο hooligan
Είναι και hiphop και hooligan και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-17 στις 20:09
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκιμμερ xoytos Φίλτρανση 3 07-12-11 00:15
DIY Σκιμμερ LOUKAS2007 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 10-01-09 18:18
sos για σκιμμερ mixalis Φίλτρανση 2 25-11-08 07:01
Σκιμμερ chris129 Φίλτρανση 19 26-07-07 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06646 seconds with 13 queries