Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-17, 21:08
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Malawi 260l

καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 260l το οποιο τρεχει εδω και 5 μηνες, και θα ηθελα να μου πειτε γνωμες, διορθωσεις, βελτιωσεις, κτλ.
260 λιτρα ενυδρειο (120x46x64 cm)
αυτην την στιγμη εχει μεσα 11 Labidochromis caeruleus (5-8 cm), 11 Pseudotropheus demansoni (4-6 cm), 2 L144 Welse (πλεκο θυληκα), 4 (1+3) Ancistrus cirrhosus και μερικα σαλιγκαρια. Τα ψαρια τα πηραν απο μικρα και δινω κατα διαστηματα μεχρι να κρατησω στο τελος απο ενα χαρεμι (για τις κιχλιδες) και για τα πλεκο λεω επισης τα εχω απο μικρα και θελω καποια στιγμη να τα παω στο ενυδρειο με τις γαριδες, αλλα φοβαμαι γιατι οι γαριδες ειναι παρα πολλες 400 και πανω και τρωνε τα παντα κυριολεκτικα.
ενα εξωτερικο φιλτρο 900l/h, θερμανση 300 W (θερμοκρασια 23 C), φωτισμο 2Χ36 W λαμπες οι οποιες θα αντικατασταθουν με λεντοταινια 3 μετρα 36 W συνολικα.
Διαφορα φυτα απο κλαδεματα απο το δευτερο ενυδρειο που εχω μονο με γαριδες (160 λιτρα). σαν υποστρωμα εχω κοινο χαλικακι μικρης διαμετρου.
αλλαγη 60 λιτρα την βδομαδα, μετρησεις δεν κανω πλεον (κραταω σταθερη ρουτινα).
Επισης θα ηθελα να βαλω ακομα ενα χαρεμι κατα προτιμηση κοκκινου χρωματος (μαλλον αυτο Aulonocara Firefish). Η σε περιπτωση που δεν βρω κοκκινα μπορω να βαλω ενα χαρεμι απο Pseudotropheus saulosi η απο Melanochromis Maingano η θα υπαρχει θεμα υβριδισμου με αυτα που εχω ηδη (λογω ιδιον χρωματων, ιδιας οικογενειας κτλ). Παλι θα τα παρω απο μωρα καμια 10 και στο τελος θα κρατησω μονο ενα χαρεμι.
Ενημερωτικα να πω οτι ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να βαλω αμμο για υποστρωμα και ισως περισσοτερες κρυψωνες (με καλυτερες / καταλληλες πετρες με καλυτερο σχηματισμο κτλ), οτι απο τα φυτα που εχω μεσα τα περισσοτερα εαν οχι ολα θα φαγωθουν / ξηλωθουν κτλ.
Και επειδη μια φωτογραφια ισον 1000 λεξεις δειτε το ενυδρειο και περιμενω τα σχολια σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.45.00.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  59,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.45.12.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  69,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.45.22.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  84,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.54.57.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  78,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.55.48.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.53.11.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  79,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.55.15.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  71,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.56.39.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  74,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-17, 21:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα πλεκο δεν πανε μαζι με τα αφρικανικα αρα θα πρεπει να τα βγαλεις και σιγουρα οχι μαζι με τις γαριδες.το στησιμο δεν ειναι βιοτοπικο αλλα οκ δεν πειραζει αν καλυπτει τις αναγκες των ψαριων.
για το θεμα του υβριδισμου μαλλον εχεις ηδη υβριδια λαμπιντο αλλα για σιγουρια θα ηθελα να δω πιο κοντινες φωτο αυτων.επισης κατι βασικο,ποιο φιλτρο εχεις?τι υλικα εχει μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-17, 21:40
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

αρχικα μερικες φωτο ακομα. απο φιλτρο εχω το JBL 901e χωρις να εχω συμπληρωσει τιποτα μεσα (βιολογικο / μηχανικο υλικο). δηλαδη οπως το πηρα το εβαλα σε λειτουργια (φυσικα με μπολι απο το αλλο ενυδρειο). θα ηθελα να μου προτεινεται επισης μερικες τροποποιησεις (αντικατασταση μερικων σφουγγαριων με αλλο υλικο) για καλυτερα αποδοση του φιλτρου.
επισης μερικες φωτο απο το αλλο ενυδρειο με τις γαριδες για να εχετε καλυτερη εικονα και φυσικα προτασεις βελτιωσεις παντα δεκτες. εδω να πω οτι οι γαριδες ειναι Rückenstrichgarnelen (Algengarnelen) και οτι δινω συνεχεια γαριδες γιατι θελω να τελιωνω με αυτο το ειδος γαριδας για να το αλλαξω με αλλες γαριδες η ακομα και με ψαρια αλλα δεν λενε να τελιωσουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161231_031012.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  76,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161231_031142.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  71,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161231_031149.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  73,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.42.48.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  53,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.43.16.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  75,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-17, 21:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πέρα από τους πλεκο που έχεις μέσα και θέλουν άλλες συνθήκες νερού....και είναι πάρα πολλοί.....και πρέπει να φυγουν, οι αφρικανες σου είναι πολλές για τα λίτρα σου. Με δυο χαρεμια 1+4 θα είσαι μια χαρά από ψάρια. Άλλο χαρεμι δε θα έβαζα. Το φίλτρο επίσης δε σε καλύπτει. Θα έλεγα να κάνεις καμια μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-17, 21:47
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πλεκο δεν πανε μαζι με τα αφρικανικα αρα θα πρεπει να τα βγαλεις και σιγουρα οχι μαζι με τις γαριδες.το στησιμο δεν ειναι βιοτοπικο αλλα οκ δεν πειραζει αν καλυπτει τις αναγκες των ψαριων.
για το θεμα του υβριδισμου μαλλον εχεις ηδη υβριδια λαμπιντο αλλα για σιγουρια θα ηθελα να δω πιο κοντινες φωτο αυτων.επισης κατι βασικο,ποιο φιλτρο εχεις?τι υλικα εχει μεσα?
Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Σε αυτά που πολύ σωστά επισήμανε ο Κώστας, θα ήθελα να προσθέσω επίσης:

Το χαλικάκι δεν προσφέρει τίποτε στα ψάρια σου τα οποία έχουν ανάγκη από άμμο για να καθαρίζουν τα βράγχια τους.

Επίσης τα φυτά που έχεις εκτός του ότι δεν ταιριάζουν με τον βιότοπο των ψαριών (άλλα πές οκ...) έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να σου κατεβάζουν το PH και να σου μαλακώνουν το νερό.

Μετρήσεις έχεις κάνει ?

Στα ψάρια όντως υπάρχει ένα "πολύ" σοβαρό θέμα που πρέπει να διορθώσεις άμεσα.

Θα μπορούσες να δεις φωτό από παρουσιάσεις ενυδρείων Malawi εδώ στο φόρουμ για να καταλάβεις πως θα έπρεπε να είναι στημένο στο περίπου.

Αν σου αρέσει η λίμνη και τα ψαράκια της και θέλεις να τους φερθείς σωστά, θα είμαστε εδώ να σε βοηθησουμε όπου μπορούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-17, 21:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

για αρχη να σου πω οτι οι γαριδες ειναι σε αλλο στεκι και εκει θα σου πουν οι ειδικοι γιατι εμεις ειμαστε ασχετοι
παμε στο μαλαουι τωρα.οι πλεκο πρεπει να φυγουν οπως ξαναειπα για πολλους λογους.πολυ απλα κρατα οτι δεν κανουν μαζι με τα αφρικανικα.
το φιλτρο σου θα χρειαστει να συνοδευτει απο ενα ακομα.ακομα καλυτερη αναβαθμιση θα ειναι να αλλαχτει ο βυθος με μπεζ αμμο γιατι αρεσει στα ψαρια καλυτερα και ειναι πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον.επισης θα ηθελα πιο πολλες πετρες απο ενα ειδος.μπορεις να ψαξεις φωτογραφιες και να παρεις καποιες ιδεες απο πιο βιοτοπικες προσεγγίσεις. τα labido σου ειναι υβριδια αν οχι ολα σιγουρα αυτα που μπλεδιζουν.αν βλεπω καλα τουλαχιστον τριτο ειδος δεν θα εβαζα και θα μειωνα και τον αριθμο που υπαρχει ειδη !αυτα για αρχη!

edit: δες εδω εσυ που τα βλεπεις πιο καλα μηπως καταλαβεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-17, 22:33
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

καταρχιν ευχαριστω για τις απαντησεις σας και οντως ολες ειναι σωστες (γενικα διαβαζω το φορουμ πολλη). τελευταια μετρηση εγινε στις 16/10/2016 με ΚΗ 8, ΝΟ3 20, ΡΗ 7-8 (αμμωνια και νιτρικα δεν ειχα παρει τοτε).
Νερο βρυσης ΚΗ 10, ΡΗ 7,5-8
Βιοτοπικη προσεγγίση δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερει και τοσο να πλησιασω η αληθεια ειναι (εδω θα μου πειτε οτι δεν το κανεις για εσενα αλλα για τα ψαρια σου). Ενυδρειο χωρις φυτα (η μονο ανουμπιες) για εμενα δεν λεει (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εννοω μονο οπτικα). εχω δει αρκετα ενυδρεια εδω μεσα, ξερω τι εννοειται. δηλαδη εν ολιγης +1 φιλτρο ακομα, 8 ψαρια αντε 10 το πολλη, με αμμο και τα πλεκο εξω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-17, 22:36
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα νιτρικά σου είναι λίγο ανεβασμένα. Πρεπει να ειναι το πολυ 10. Μη ταΐζεις πολύ και κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουν λίγο. Θέλεις και φιλτρο όμως δυνατο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-17, 22:39
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καπως ετσι!ενταξει μη φανταστεις οτι δεν μας αρεσουν τα βιοτοπικα ενυδρεια.μια χαρα ειναι αρκει να καλυπτουν τις απαιτησεις των ψαριων.απο εκει και περα δεν υπαρχει προβλημα με τα φυτα καθε αλλο,ειναι ευεργετικά σε ενα κλειστο συστημα.η αμμο ομως ειναι ας το πουμε λιγο υποχρεωτικη γιατι την απαιτουν τα συγκεκριμενα ψαρια.
οποτε τωρα ξερεις περιπου πως πρεπει να κινηθεις.δεν ειναι και τιποτα δυσκολο ετσι?σιγα σιγα και με καθοδηγηση θα γινει πανευκολα καλυτερο.μπραβο απο εμενα και μονο που εχεις την ορεξη να κανεις κατι πιο σωστο για τα ψαρακια σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-17, 22:41
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικά σου είναι λίγο ανεβασμένα. Πρεπει να ειναι το πολυ 10. Μη ταΐζεις πολύ και κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουν λίγο. Θέλεις και φιλτρο όμως δυνατο.
Πάνο με τόσα ψάρια που έχει σε τόσα λίγα λίτρα και με αυτό το φιλτρο τα Νιτρικά πιστεύω ότι είναι πολύ καλά !!!

Σαφεστατα θα έπρεπε να ήταν κάτω από 20 αλλά με όλα αυτά και πάλι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-17, 22:47
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενταξει παιδια 20 αν ειναι πριν την αλλαγη δεν ειναι ασχημα για τοσα ψαρια..σιγουρα βοηθανε τα φυτα σε αυτο.εκτος κι αν εχει μεσα μικρα,τοτε το πολυ 5 πρεπει να εχουμε πριν την αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-17, 23:06
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

η μετρηση εγινε οπως ειπα πριν κανενα 2μηνο σαφεστατα πρεπει να ξαναγινει καινουργια (λεφτα να υπαρχουν και ολα γινονται . και τοτε υπηραν 35 ψαρια (ψιλομωρα) μεσα και ελαχιστα φυτα η φυτα σε μικρη αναπτυξη. ολα οσα υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο (σωστα η λαθος) μπηκαν με καποιο σκοπο. τα φυτα για καλυτερα βιολογια, τα πλεκο και τα σαλιγκαρια για συλλεκτες των τροφων (υπολοιματων, φυλλων κτλ) που δεν καταναλωθηκαν απο τα ψαρια, το χαλικακι για τα φυτα (η αμμος δεν νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος, οτι μπορει να λειτουργησει σαν υπεδαφος με <θρεπτικες ουσιες> (απο τα υπολοιματα τροφων).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-17, 23:12
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

υπεδαφος με θρεπτικες ουσιες?για τα φυτα εννοεις?γιατι για τα ψαρια δε νομιζω..
οι πλεκο δεν ειναι καθαριστες οπως νομιζουν ολοι.εχουν αναγκη απο θρεπτικη τροφη οπως ολα τα ψαρια και ζουν σε τελειως διαφορετικες συνθηκες απο τα αφρικανικα.επισης οχι μονο δεν καθαριζουν αλλα ρυπαινουν πιο πολυ και απο τα υπολοιπα ψαρια και γι αυτο πρεπει να φυγουν και να πανε σε ξεχωριστο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-17, 23:20
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ναι για τα φυτα εννοω οχι για τα ψαρια. δεν εννοω οτι ειναι καθαριστες απλως οτι δεν καταναλωνετε απο τα ψαρια καταναλωνετε απο τα αυτα και τα σαλιγκαρια. και φυσικα δινεται και τροφη για πλεκο.
και ξαναναφερω οτι οτι λετε ειναι σωστο και δεν διαφωνω με αυτα. Αλλα ολα οσα λετε και σωστα κανετε και τα λετε ειναι οι ιδανικες συνθηκες για τα συγκεκριμενα ψαρια (οσο ιδανικες μπορει να χαρακτηριστουν οι συνθηκες σε ενα ενυδρειο).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-17, 23:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κι ομως θα σου πω οτι οι ιδανικες συνθηκες σε ενα ενυδρειο μπορουν να σταθουν αρκετες ωστε ενα ψαρι να ζησει περισσοτερο και απο την φυση.αυτο ομως ειναι αλλη κουβεντα.προσπαθουμε παντως να κανουμε ενα ενυδρειο οσο πιο καλο για τα ψαρια μπορει να γινει και γι αυτο κουβεντιαζουμε.φυσικα η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου αλλα τουλαχιστον θα εχεις ακουσει και καποιες αποψεις πανω στο θεμα σου.
φυσικα πολλες δεν θα σου αρεσουν οπως το να βγαλεις τους πλεκο!αλλα λογικο ειναι,οταν παρουσιαζεις το ενυδρειο σου σε αλλους θα αρεσει και σε αλλους οχι!καπως ετσι δεν παει?εσυ στο τελος θα τα ζυγισεις αυτα που λεμε και θα αποφασισεις!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-17, 18:49
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι επαναλαμβανω οτι ορθα ειναι ολά αυτα που λετε και δεν διαφωνω μαζι σας απλως σας ειπα με τι σκεφτικο εστησα εγω το ενυδρειο μου. αυτα που λετε τα λεω και εγω στο αρχικο μου ποστ εαν το ξαναδειτε και μου ειπαμε πανω κατω αυτα που ηξερα. δεν λεω οτι τα ξερω ολα (μην παρεξηγηθω) απλως δεν ειναι και πυρινηκη φυσικη το ενυδρειο. Ενημερωτικα οτι ξερω το εμαθα απο εδω μεσα η απο αλλο παρομοια φορουμ.
Κωστα το οτι οι ιδανικες συνθηκες σε ενα ενυδρειο μπορουν να σταθουν αρκετες ωστε ενα ψαρι να ζησει περισσοτερο και απο την φυση ειναι σωστο αλλα αμα θελεις και εχεις ορεξη το κουβεντιαζουμε
Ηθελα τωρα να σας ρωτησω ποσο περιπου σας επιβαρυνει οικονομικα ενα ενυδρειο το χρονο. Εχω βρει το προγραμματακι που σου βγαζει το κοστος αλλα θελω να σιγουρευτω οτι δεν κανω καποιο λαθος. για το δικο μου 260 λ μου βγαινει 350 ευρω μονο το ρευμα. ειναι υπερβολικο η οχι? για να μην μπαινω σε λεπτομερειες σας λεω οτι το ενυδρειο τρεχει σε κανονικη λειτουργια (8ωρο φωτισμο 76W, θερμοκρασια δωματιου μεσο ορο 20 C ενυδρειου 23 C θερμαντηρας 300W, και 1 μονο φιλτρο 11W γραφει αντε 15 W λεω εγω οτι καιει). μου αρεσει που ειπα να μην μπαινω σε λεπτομερειες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-17, 19:01
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έχεις θερμοκρασία με αυτά τα ψάρια 23 βαθμούς;;;;.... αδερφε σίγουρα από δω μέσα έμαθες όσα ξερεις;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-17, 19:17
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

ειπα απο εδω και απο αλλα φορουμ. αλλα ενδεικτικα αντιγραφη και επικολληση
Την θερμοκρασία πρέπει να την κρατάμε στους 25-26 σαν μέση τιμή. Σταδιακή αύξηση ή μείωση 1-2 βαθμούς το καλοκαίρι ή τον χειμώνα δεν θα ενοχλήσει τα ψάρια μας. Το καλοκαίρι επιτρέπω τη θερμοκρασία να ανέβει για κάποιες μέρες και στους 30 ή αντίστοιχα τον χειμώνα να πέσει και στους 23 για να έχουν τα ψάρια και μια αίσθηση της αλλαγής των εποχών.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-01-17, 19:25
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

23 οριακα για λιγο καιρο δεν ειναι και πολυ ασχημα για μενα.αν και συνηθιζω να τα εχω 24-28 δε νομιζω να εχουν και τοσο θεμα για 1 βαθμο παρακατω.
τωρα για την καταναλωση που λες δεν ξερω καθολου,δεν το εχω ψαξει.εγω εχω στανταρ 60w τα φιλτρα και 108w τις λαμπες.βαλε και εναν 300αρη θερμαντηρα που δεν δουλευει συνεχεια..ε λογικα μου ακουγονται 350 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-17, 19:32
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
23 οριακα για λιγο καιρο δεν ειναι και πολυ ασχημα για μενα.αν και συνηθιζω να τα εχω 24-28 δε νομιζω να εχουν και τοσο θεμα για 1 βαθμο παρακατω.
τωρα για την καταναλωση που λες δεν ξερω καθολου,δεν το εχω ψαξει.εγω εχω στανταρ 60w τα φιλτρα και 108w τις λαμπες.βαλε και εναν 300αρη θερμαντηρα που δεν δουλευει συνεχεια..ε λογικα μου ακουγονται 350 ευρω.
Καλά λέει ο Πάνος...!!!

δεν μου δείχνετε και μένα που λέει ότι το 23 είναι οκ ?
Τα ψάρια θέλουν από 24 - 28 βαθμούς.
Ούτε 23 (και καλά χατηρικά) ούτε 30.
το 24 είναι ο χειμώνας τους και το 28 το καλοκαίρι τους.
Δεν έχουν τη λογική των εποχών όπως εμείς. Εκεί είναι Αφρική.
Δεν κάνουμε πειράματα και εκπτώσεις με τα ζωντανά μας και τις σωστές συνθήκες που χρειάζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-17, 19:39
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Εδω λέμε να μη πιάνουμε ούτε τα άκρα ρε παιδια στις θερμοκρασίες, θα τα περάσουμε κι όλας;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-17, 19:42
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

και νικητης ειναι ο Πανος (πλακα κανω)
Λοιπον αυτες τις δυο σειρες τις αντεγραψα απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
που λεει γενικα για τις κιχλιδες, χωρις να το ψαξω και πολλη. ουτε ειπα οτι η θερμοκρασια αυτη ειναι η καταλληλη για τα ψαρια. εγω απλως ανεφερα τι θερμοκρασια εχω.
Συμπερασμα ανεβαζω 2 βαθμους στο ενυδρειο. Ευκολακι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-17, 19:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από ψάρια της λίμνης Μαλαουι δεν έχω εμπειρία,
αλλά για τους πλέκο ξέρω πως οι παράμετροι του νερού που ζουν δεν έχει καμία σχέση με αυτές που ζουν τα ψάρια στις λίμνες της Αφρικής.
Και σίγουρα τους πλέκο δεν τους βάζουμε για καθαριστές ή για να τρώνε τα αποφάγια των άλλων ψαριών.
Αν υπάρχουν αποφάγια φροντίζουμε να ταίζουμε λιγότερο.
Πρέπει να αποβάλουμε το μύθο πως πλεκο=καθαριστες=σκουπιδοφάγοι.
Είμαι μια μεγάλη και δύσκολη κατηγορία από μόνα τους αυτά τα ψάρια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-01-17, 19:58
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπερα Τακη, εγω ενα εχω να πω.
Τακη εισαι πολλη μεγαλος ΜΑΣΤΟΡΑΣ και εγω ειμαι θαυμαστη σου. Γενικα παρακολουθησα μερικες απο τις κατασκευες σου και εαν ημουν προς τα εκει θα θα ειχες παρει εργολαβια τα δυο μου ενυδρεια
Τωρα περα απο αυτο βασικα πιστευω (αλλα δεν ξερω εαν ειναι σωστο το σκεπτικο μου) οτι ολα τα ψαρια ειναι παραλληλα και καθαριστες. δηλαδη εαν μεινει αφαγωτη μια τροφη δεν θα την φαει καποιο ψαρι μετα απο καποια ωρα - ες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-01-17, 20:04
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αυτό που λέει ο Τάκης είναι ότι πρέπει να αποβάλλουμε τη νοοτροπία ότι τα ψάρια αυτά είναι καθαριστές και να τα αγοράζουμε για να μας καθαριζουν το ενυδρείο. Έχουν ανάγκη από τροφή και αυτά όπως όλα τα ψάρια, από σωστές συνθήκες νερού, θερμοκρασίας κτλ. Πολλά παιδιά βάζουν ψάρια και κοπανάνε μέσα και ένα πλεκο για να "καθαρίζει"
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-01-17, 20:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Χρήστο.
Ότι εχω φτιάξει, το έκανα γιατί είμαι "τεμπέλης"
και επειδή θέλω τα ζωντανά που φιλοξενώ να έχουν τις καλύτερες δυνατών συνθήκες ,
χωρίς εγώ να κάνω τίποτα .
Τώρα για τα ψάρια καθαριστές έχω άλλη άποψη,
τα ψάρια αναγκαστικά θα φάνε αποφάγια που περισσεύουν ,
αλλά οι διατροφικές συνήθειες τους είναι διαφορετικές.
Ειδικά οι πλεκο.
Τους μόνους οργανισμούς που θεωρώ καθαριστές είναι τα σαλιγκάρια,
που θα φάνε αποφάγια, θα φάνε φύλλα και φυτα σε αποσύνθεση , θα φάνε νεκρά ψάρια , θα φάνε άλγη κλπ. Γενικά τρώνε τα πάντα, κάθε τι οργανικό.
Αλλά ταυτόχρονα μου προκαλούν μία αίσθηση , πώς όσο κυκλοφορούν μέσα στο ενυδρείο υπάρχει υγεία και ισορροπία.
Και για αυτό φροντίζω να υπάρχουν και αυτά, αλλά προτιμώ συγκεκριμένα είδη , όπως melanoides και ramshorn που ξέρω σίγουρα ότι δεν θα πειράξουν κάτι που δεν θέλω.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-01-17, 20:28
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ναι ρε παιδια μου το ειπατε 3-4 φορες, το ειπα / προειπα και εγω αλλες 2 συνολο 6. Αφου σας λεω το ξερω, τα ξερω ολα, τι να κανουμε ειμαι παντογνωστης (πλακα κανω)
το πλακα κανω το γραφω συνεχεια γιατι ο γραπτος λογος ειναι πολλες φορες παρεξηγησημος και αλλιως το εννοει καποιος και αλλιως μπορει να το καταλαβει / παρει ο αλλος.

Απορια: εχει δοκιμασει (ηθελημενα η αθελα) ποτε εσεις η καποιος αλλοι να βαλετε κιχλιδες σε κανονικο φυτεμενο ενυδρειο χωρις κρυψωνες αλλες με τις συνθηκες νερου που απαιτουνται για τα συγκεκριμενα ψαρια (ερωτηση χωρις να εχω ψαχτει και πολλη εαν γινεται αυτο δηλαδη ιδιες συνθηκες νερου σε φυτεμενο).
και εδω να πω οτι ενταξει δεχομαι οτι δεν ειναι πειραματωζωα τα ψαρια και οτι αλλα αυτα που θα πειτε (αντιρρησεις, αντιδρασεις κτλ) ειναι σωστα. αλλα λεω μηπως εγινε, ετυχε αυτο σε κανεναν η εχετε διαβασει η ακουσει γενικα.
Η ερωτηση ειναι, τι αποτελεσμα ειχε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους μόνους οργανισμούς που θεωρώ καθαριστές είναι τα σαλιγκάρια,
που θα φάνε αποφάγια, θα φάνε φύλλα και φυτα σε αποσύνθεση , θα φάνε νεκρά ψάρια , θα φάνε άλγη κλπ. Γενικά τρώνε τα πάντα, κάθε τι οργανικό.
Αλλά ταυτόχρονα μου προκαλούν μία αίσθηση , πώς όσο κυκλοφορούν μέσα στο ενυδρείο υπάρχει υγεία και ισορροπία.
Και για αυτό φροντίζω να υπάρχουν και αυτά, αλλά προτιμώ συγκεκριμένα είδη , όπως melanoides και ramshorn που ξέρω σίγουρα ότι δεν θα πειράξουν κάτι που δεν θέλω.
Στους καθαριστες βαλε και τις γαριδες μου, που τρωνε τα παντα ακομα και τα σαλιγκαρια (ζωντανα) (πλακα κανω) αλλα οι ατιμες τρωνε τα παντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη χρηστος33 : 13-01-17 στις 20:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-17, 20:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι, σωστά, και οι γαρίδες.
προσπαθώ να υπάρχει βιοποικιλότητα,
αλλά συμβατή μεταξύ τους χωρίς το ένα είδος να ενοχλεί το άλλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-01-17, 23:16
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλε μου εχεις μπει σε ενα φορουμ που αν μη τι άλλο σεβεται απόλυτα τους ζωντανους οργανισμους που υποστηρίζει και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ και εκπτώσεις στις συνθήκες ζωής τους.
Μην ρωτάς λοιπόν τετοια πραγματα.
ΟΧΙ δεν κάνουμε δοκιμές να δουμε Αφρικάνες σε φυτεμένο...θηρευτές σε γυάλα ...μονομάχους σε γλάστρες και ότι κατέβει στο μυαλό του καθενός.
Εδώ σεβόμαστε τα ζωντανά μας.
Αν εσύ θέλεις να κάνεις πειράματα τότε κρίμα για τα ψαρακια σου και μην περιμένεις πιστεύω κάποιος να σου απαντήσει στην ερώτηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-17, 10:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ας σχολιάσω κι εγώ αν μου επιτρέπεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χρηστος33 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 260l το οποιο τρεχει εδω και 5 μηνες, και θα ηθελα να μου πειτε γνωμες, διορθωσεις, βελτιωσεις, κτλ.
260 λιτρα ενυδρειο (120x46x64 cm)
αυτην την στιγμη εχει μεσα 11 Labidochromis caeruleus (5-8 cm), 11 Pseudotropheus demansoni (4-6 cm), ωραίος συνδυασμός ειδών-μείωσε τα λαμπίντο κρατώντας ένα χαρέμι 1αρσ+4 θηλ. 2 L144 Welse (πλεκο θυληκα), 4 (1+3) Ancistrus cirrhosus αυτά πρέπει να βγουν αν σ' ενδιαφέρει η ευζωία τους και μερικα σαλιγκαρια. Τα ψαρια τα πηραν απο μικρα και δινω κατα διαστηματα μεχρι να κρατησω στο τελος απο ενα χαρεμι (για τις κιχλιδες) τα demasoni είναι καλύτερα να τα έχεις σε ομάδα 12 περ. ατόμων για να ελαχιστοποιείς τις επιπτώσεις του ανταγωνισμού/διαμάχης μεταξύ κυρίως των αρσενικών και για τα πλεκο λεω επισης τα εχω απο μικρα και θελω καποια στιγμη να τα παω στο ενυδρειο με τις γαριδες, αλλα φοβαμαι γιατι οι γαριδες ειναι παρα πολλες 400 και πανω και τρωνε τα παντα κυριολεκτικα.
ενα εξωτερικο φιλτρο 900l/h,το φίλτρο με σωστή συντήρηση μπορεί νομίζω να σε στηρίξει βιολογικά αλλά χρειάζεσαι έναν κυκλοφορητή θερμανση 300 W (θερμοκρασια 23 C), για τη θερμοκρασία τα είπατε πιο πάνω φωτισμο 2Χ36 W λαμπες οι οποιες θα αντικατασταθουν με λεντοταινια 3 μετρα 36 W συνολικα.
Διαφορα φυτα απο κλαδεματα μπορεί κάποιοι να διαφωνούν επιμένοντας στην πιστή φωτογραφική αντιγραφή του βιότοπου αυτών των ψαριών αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι τα φυτά κάνουν κακό αλλά το αντίθετο, ότι προσδίδουν θετικά στην βιοχημική ισορροπία ενός κλειστού συστήματος. Αν βέβαια φροντίσουμε οι παράμετροι να είναι σωστοί και ο υπόλοιπος διάκοσμος να επιτρέπει τα ψάρια να ζουν άνετα. απο το δευτερο ενυδρειο που εχω μονο με γαριδες (160 λιτρα). σαν υποστρωμα εχω κοινο χαλικακι μικρης διαμετρου.το χαλικάκι είναι ακατάλληλο και θα πρέπει να αντικατασταθεί με ψιλή άμμο όπως σωστά επισημαίνεις πιο κάτω
αλλαγη 60 λιτρα την βδομαδα,αλλαγές νερού να κάνεις μεγαλύτερες- 30-50% μετρησεις δεν κανω πλεον (κραταω σταθερη ρουτινα).μετρήσεις χρειάζεται να γίνονται ακόμα και σε ώριμα ενυδρεία (ώριμο ενυδρείο θεωρώ αυτό που δουλεύει τουλ. πάνω από 6 μήνες) έστω περιοδικά ή όταν γίνονται κάποιες αλλαγές κλπ
Επισης θα ηθελα να βαλω ακομα ενα χαρεμι κατα προτιμηση κοκκινου χρωματος (μαλλον αυτο Aulonocara Firefish).αυτά είναι υβρίδια Η σε περιπτωση που δεν βρω κοκκινα μπορω να βαλω ενα χαρεμι απο Pseudotropheus saulosi η απο Melanochromis Maingano η θα υπαρχει θεμα υβριδισμου με αυτα που εχω ηδη (λογω ιδιον χρωματων, ιδιας οικογενειας κτλ). Παλι θα τα παρω απο μωρα καμια 10 και στο τελος θα κρατησω μονο ενα χαρεμι.δεν θα συνιστούσα να βάλεις κι άλλο είδος
Ενημερωτικα να πω οτι ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να βαλω αμμο για υποστρωμα και ισως περισσοτερες κρυψωνες (με καλυτερες / καταλληλες πετρες με καλυτερο σχηματισμο κτλ), οτι απο τα φυτα που εχω μεσα τα περισσοτερα εαν οχι ολα θα φαγωθουν / ξηλωθουν κτλ.
Και επειδη μια φωτογραφια ισον 1000 λεξεις δειτε το ενυδρειο και περιμενω τα σχολια σας
Δίνοντας προτεραιότητα στις ανάγκες των ψαριών (και όχι των φυτών) μπορείς να βελτιώσεις και την εικόνα του ενυδρείου (ακόμα και τα φυτά σου είναι ψιλοάναρχα τοποθετημένα).
*τα λαμπίντο που έχεις, απ' όσο μπορώ να διακρίνω στην πρώτη φωτο του 3ου ποστ, θεωρώ ότι είναι υβρίδια μάλλον με Ps.estherae

Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi mbuna 260L vag0s Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 30 16-01-12 14:23
Malawi(mbuna) 260L! Jacob Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 21 24-12-08 14:44
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14126 seconds with 14 queries