Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-18, 07:16
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Λειτουργια υπερχειλησης

Καλημέρα σε όλους το ενυδρειο έχει σχεδόν τελιώσει βέβαια περιμένουμε τις αντλίες οι οποιες απο e-bay καθυστερούν αρκετά . Έχω όμως μία απορία . Πως λειτουργει η υπερχείληση ?

Αρχικά το κουτί της υπερχείλησης έπαιρνε νερό από μια τρυπίτσα από κάτω και έτσι κατέβαιναν νερά στο σαμπ ακόμη και οταν το νερό ήταν κάτω από το χτένι .

Τώρα το στεγανοποιήσαμε με σιλικόνη και δεν παιρνει νερά από κάτω το κουτί αλλά πάλι η στάθμη του νερού κατεβαίνει αρκετά κάτω από το χτένι με αποτέλεσμα το σαμπ να γεμίζει μέχρι το χείλος . Το κακό είναι η στάθμη του νερού με αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί να γεμίσει παραπάνω ενώ έχει περιθώριο 2-3 πόντους ακόμη για τις κόντρες και φαίνεται η στάθμη του νερού όταν κάθεσαι μπροστά από το ενυδρείο ενώ δεν θέλουμε να φαίνεται . Ο τεχνικός μου είπε οτι ειναι φυσιολογικό να κατεβαίνει νερό και αφού πέσει κάτω από το χτένι από τις τρύπες που έχει πίσω . Εγώ νόμιζα ότι το νερό σταματά να κατεβαίνει μόλις η στάθμη πέσει κάτω από τα χτένια αλλά εδώ όλο το βράδυ λίγο λίγο κατέβαζε νερά και τώρα το βλέπω σχεδόν στο χείλος το σάμπ και κατεβάζει ακόμη λίγο λίγο ακούω νερό να κατεβαίνει κάπου κάπου σαν σταγονιτσες . Εγώ θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάποια λύση για να μήν κατεβαίνει το νερό από πουθένα αλλού παραμόνο όταν η στάθμη του ενυδρείου ανέβει στα χτένια για να γεμίσει και μέχρι εκεί που είναι προορισμένο το ενυδρειο ακριβώς κάτω από τις κόντρες και όχι 2-3 πόντους κάτω . Τώρα εάν το γεμίσω μέχρι εκεί και βγάλω την αντλία λογικά θα ξεχειλίσει το σαμππ νερά .

Εσείς τι λέτε το νερό πρέπει να κατεβαίνει και από αλλού εκτός από το χτένι και πρέπει να κατεβαίνει τόσο πολύ η στάθμη του ενυδρειου και να γεμίζει τέρμα το σαμπ ? Η στάθμη του νερού είναι ακριβώς η ίδια στο ενυδρείο και μέσα στο κουτί της υπερχείλισης όπως φαίνεται στις φώτο και ακομη κατεβάζει λιγο νερό με αργούς ρυθμούς .


Σας στέλνω και φώτος :

1. http://prntscr.com/j02fo5

2. http://prntscr.com/j02fy5

3. http://prntscr.com/j02g33

4. http://prntscr.com/j02gpe

5. http://prntscr.com/j02gws
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-18, 09:21
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

έτσι όπως το περιγράφεις ειναι σαν να κατεβαίνει νερό όχι απο την υπέρχείληση αλλά απο το σωλήνα που ανεβάζει νερό απο το sump στο ενυδρείο.

Αν αυτός ειναι κάτω απο το χτένι της υπερχείλησης ακόμη και όταν σταματήσει να κατεβάζει νερό απο την υπερχερίληση θα συνεχίσει να κατεβάζει απο εκεινο το σωλήνα προς το sump (ΠΡΟΣΟΧΗ)
ΑΝ ειναι οριακά όπως το περιγράφεις στο όριο του sump το νερό θα πρέπει να τον ανεβάσεις λίγο.

Απο εκεί και πέρα για το οτι φαίνετε, λογικά όταν λειτουργεί η αντλία το νερό στο ενυδρείο θα ειναι στο επίπεδο της υπερχείλησης και οριακά ποιο ψηλά και δεν θα πρέπει να φαίνεται.
Οταν σταματάει η αντλία μπορεί να πέφτει λίγο (με βάση και αυτά που είπα παραπάνω) αλλά εκεί αν φαίνεται δεν νομίζω να σε νοιάζει καθώς θα γίνεται μόνο σε διακοπή ρεύματος....

Θα βοηθούσε και καμία γενική φώτο απο την όλη κατασκευή...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-18, 09:23
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Καλημέρα Νικολέτα.
Δεν το βλεπω και πολυ λογικο αυτο. Να κατεβαζει νερο απο αλλου εκτός απο την θεση υπερχείλισης με τα χτενια. Αλλιως τι νοημα εχει ο θαλαμος υπερχειλισης και τα χτενια;
Δεν τα ξερω πολυ καλα τα sump, τωρα εχω αρχισει να τα ψαχνω αλλα δεν ακουγεται λογικο.
Θα σου πει και κανενας αλλος που ξερει...
Τι αλλες τρυπες εχει το ενυδρειο που κατεβαζουν νερο στο sump;
Τωρα δεν λειτουργει η ανακυκλωση του νερου εφοσον δεν υπαρχουν αντλιες σωστα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-18, 09:26
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

τώρα που το ξανακοιτάω δεν έχεις σωλήνα επιστροφής... οπότε ακυρο το παραπάνω αλλά δεν το σβήνω για να το έχεις υπόψιν σου για το μέλλον...

αν εξακολουθεί να κατεβάζει οταν το νερό πέφτει κάτω απο το χτενι σημαίνει οτι υπάρχει κάπου τρύπα στην ένωση χτένι-ενυδρείο και περνάει λίγο νερό μέσα!!! (άδειασε με ένα λαστιχάκι αεραντίλας το νερό μέσα απο το κουτί υπερχείλισης για να δείς απο που περνάει... )

Επίσης οι σωλήνες στο χτένι δεν μου αρέσουν γιατί θα έπρεπε να ειναι κάπως έτσι
http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx

Σε εσένα ουτε οι τρύπα στον ένα υπάρχει στο πανω μέρος και φαίνονται όλοι στο ίδιο μήκος... Επίσης φαίνονται αρκετά χοντροί θα κατεβάζουν ΠΟΛΥ νερό... (θα έχεις θόρυβο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-18, 11:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Βλέπω οι τρύπες σου για την υπερχείλιση είναι χαμηλά. Αν ο θάλαμος με τα χτένια δεν είναι απόλυτα στεγανός, το νερό θα συνεχίσει να κατεβαίνει μέχρι να κατέβει ακριβώς κάτω από τις τρύπες της υπερχείλησης. Υπάρχουν 2 τρόποι να το διορθώσεις αυτό: Ο ένας και πιο επίφοβος κατα την γνώμη μου, είναι να στεγανωποιήσεις πλήρως το κουτί της υπερχείλησης. Λέω επίφοβος γιατί είναι πλαστικό και μάλιστα λεπτό σχετικά πλαστικό και με τον καιρό όλο και κάτι μπορεί να συμβεί και κάποια στεγάνωση να μην κρατήσει.
Ο 2ος τρόπος και καλύτερος κατα την γνώμη μου είναι να συνδέσεις με στεγανά εξαρτήματα προέκταση στα bulkheads της υπερχείλησης ώστε να παίρνουν νερό από πιο ψηλά, στο ύψος που είναι τα χτένια
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-18, 13:16
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά και εγώ δεν τα ξέρω καλά αλλά δεν υπήρχε χώρος από πισω για να έχω προσβαση στις βάνες οποτε αναγκαστικά ειναι από το πλαι . Και το σαμπ ειναι στο πλαι . Τώρα για το πάχος των σωλήνων ναι χτες που έβαλα μια αντλια 1400 λιτρα την ώρα έκανε πολύ θορυβο σαν καζανάκι τουαλέτας , αλλα πιστευω με 2 jacobo 4000 λιτρα να μην παιρναει τοσο αερας και να μην κανει θορυβο τοσο πολυ ...

Οσο αφορα στο χτένι το κολήσε με σιλικόνι όλο το κουτι απο κατω οποτε θεωρητικα στεγανωποιηθηκε , επισης η μια από τις τρυπες με τα ρακορ στο τζάμι είχε διαρροη και έβαλε εξωτερικα σιλικόνη οπότε μάλλον στεγανωποιηθηκε ... Το θέμα ειναι ότι έκλεισα τις βάνες πριν φύγω και τωρα που τις άνοιξα κατέβαζαν πολύ νερο οι σωλήνες και φυσικά ξεχείλισε το σαμπ ....


Σας δείχνω κι άλλες φώτο παιδιά δείτε τί έχει γίνει λάθος γιατί δεν μπορεί να μου φαίνεται μόνο εμένα ... Το ενυδρειο θα γέμιζε μέχρι τις κοντρες και 2 ποντους κατω απο τις κοντρες ήταν το νερο χτες και ολο το βραδυ κατεβαζε νερο και ξεχειλισε το σαμπ .. Δεν ειναι λογικο ... Και το σαμπ ειναι το 1/3 του ενυδρειου τεράστιο 300 λιτρα .


1. http://prntscr.com/j06vzn ( Γενική εικόνα )

2. http://prntscr.com/j06wj2 ( εδώ φαίνεται το κουτί της υπερχείλησης από μέσα έχει την ίδια στάθμη με το ενυδρείο . Τα χτένια που ειναι κομμένα κοπηκαν γιατι απο πάνω ήταν η κόντρα και δεν έμπαινε αλλιώς )

3. http://prntscr.com/j06xys ( Εδώ είναι η είσοδος του βρώμικου νερού στο σάμπ μέσω της υπερχείλησης )

4. http://prntscr.com/j06yl3 ( Εδώ θα συνδεθούν με λάστιχο 19/27mm οι δύο jacobo 4000 που θα δίνουν με πιέση το καθαρό νερό στο ενυδρειο )

5. http://prntscr.com/j06zec ( Εδώ ειναι οι σωλήνες που κατεβαίνει το βρώμικό νερό από την υπερχείληση στο σαμπ και από πάνω ακιρβώς ειναι οι μαύροι σωλήνες που θα συνδεθουν με τις αντλιες jacobe 4000 και θα δινουν το καθαρο νερο πισω στο ενυδρειο . )

6. http://prntscr.com/j0700p ( Από εδώ είχε διαροοη το ενυδρειο στην τρύπα με το γυαλι που συνδέεται το ένα τεφλον με την υπερχειλιση το μονωσε εξωτερικα μονο με σιλικονη και δεν φάνηκε να χάνει άλλο τουλάχιστον για χτες . )


Σήμερα θα αδείασω το ενυδρειο εντελώς και το σαμπ για να τα καθαρισω απο υπολειμματα σιλικονης και βρωμιες . Και μετα θα μεινουν αδεια μεχρι να έρθουν τις αντλιες . Μου ειπε ο τεχνικος να περιμενουμε τις αντλιες και μετα θα μωνωσει τις τρυπες με τεφλον της υπερχειλισης και θα ρυθμισουμε τη ροη . Πάντως εμένα εξακολουθει να με προβληματιζει το γεγονος οτι χάνει τοσο πολύ νερο αφου κατεβει απο τα χτένια η στάθμη άρα κάπου παίρνει νερό ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-18, 13:54
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Νικολέτα καταρχήν ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο
Θεωρώ όμως οτι η υπερχείλιση δεν ειναι σωστά φτιαγμένη και θα έχεις θέματα, και ίσως όχι μονο με θόρυβο.

Χωρίς να είμαι και ο ποιο έμπειρος αλλά επειδή και εγώ την πάτησα και διάβασα αρκετά θα σου πω τα εξής

Οι σωλήνες που κατεβάζουν νερό ακόμη και με δύο jebao είναι Υπερβολικά μεγάλοι. Αδύνατον να μην κάνουν θόρυβο λόγο αέρα και επιπλέον οι βάνες τους θα ήταν καλύτερο να είναι σχετικά κοντά στην είσοδο του νερού.
Ίσως το σώσεις λίγο γιατί ειναι παράληλα για αρκετό μήκος αλλα σίγουρα θα έχεις κάποιο θόρυβο...

Αυτή η στεγανοποίηση με σιλικόνη δεν μου αρέσει.
Με ένα λάστιχο δεν στεγανοποιειται? Αν όχι σημαίνει οτι δεν πιάνει καθόλου πάνω στο τζάμι και αν κουνηθεί λίγο μπορεί να ξεκολλήσει και να πλημμυρίσεις. Αν βάλεις ποιο χοντρό σωλήνα στο σημείο και το μειώσεις μετά?

Έτσι όπως είναι το χτένι (χαμηλά) σίγουρα η στάθμη του νερού θα φαίνεται κάτω από το ξύλο του καπακιού...
Με τα bulkheads ίσως έχεις θέμα με την κόντρα του ενυδρείου και να μην μπαίνουν εύκολα. Αν καταφέρεις και τα φτιάξεις όμως όπως λέει ο Κώστας θα ρυθμίσεις ποιο εύκολα την στάθμη του νερού

Το καλό ειναι οτι το στήνεις τώρα και όλα διορθώνονται σιγά σιγά.
Διάβασε όμως λίγο θέματα με κατασκευές sump για να σε βοηθήσει να καταλάβεις κι εσύ τι θέλεις να κάνεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-18, 14:10
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα καταρχήν ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο
Θεωρώ όμως οτι η υπερχείλιση δεν ειναι σωστά φτιαγμένη και θα έχεις θέματα, και ίσως όχι μονο με θόρυβο.

Χωρίς να είμαι και ο ποιο έμπειρος αλλά επειδή και εγώ την πάτησα και διάβασα αρκετά θα σου πω τα εξής

Οι σωλήνες που κατεβάζουν νερό ακόμη και με δύο jebao είναι Υπερβολικά μεγάλοι. Αδύνατον να μην κάνουν θόρυβο λόγο αέρα και επιπλέον οι βάνες τους θα ήταν καλύτερο να είναι σχετικά κοντά στην είσοδο του νερού.
Ίσως το σώσεις λίγο γιατί ειναι παράληλα για αρκετό μήκος αλλα σίγουρα θα έχεις κάποιο θόρυβο...

Αυτή η στεγανοποίηση με σιλικόνη δεν μου αρέσει.
Με ένα λάστιχο δεν στεγανοποιειται? Αν όχι σημαίνει οτι δεν πιάνει καθόλου πάνω στο τζάμι και αν κουνηθεί λίγο μπορεί να ξεκολλήσει και να πλημμυρίσεις. Αν βάλεις ποιο χοντρό σωλήνα στο σημείο και το μειώσεις μετά?

Έτσι όπως είναι το χτένι (χαμηλά) σίγουρα η στάθμη του νερού θα φαίνεται κάτω από το ξύλο του καπακιού...
Με τα bulkheads ίσως έχεις θέμα με την κόντρα του ενυδρείου και να μην μπαίνουν εύκολα. Αν καταφέρεις και τα φτιάξεις όμως όπως λέει ο Κώστας θα ρυθμίσεις ποιο εύκολα την στάθμη του νερού

Το καλό ειναι οτι το στήνεις τώρα και όλα διορθώνονται σιγά σιγά.
Διάβασε όμως λίγο θέματα με κατασκευές sump για να σε βοηθήσει να καταλάβεις κι εσύ τι θέλεις να κάνεις...
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους που μου λέτε τις γνώμες σας γιατί παρότι δεν ξέρω και εγώ σχεδόν τίποτα από σαμπς διαβάζω τώρα κάποια θέματα προφανώς αυτος που το έκανε πρέπει και να το διορθώσει και ελπίζω να το κάνει όταν έρθουν οι αντλιες για να ρυθμιστεί η ροή και να στεγανώποιηθει πληρως το συστημα γιατι δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα γινει εαν κοπει το ρευμα... Για αυτο είναι σημαντικο να το στεγανοποιησει εγώ δεν ειμαι σε θέση να ξέρω τώρα το αδειάζω για να το καθαρισω απο οτι φαίνεται θέλει και βέτεξ πολύ ώρα να φύγε ιτο νερο που δεν θα παρει η αντλια χαχα . Τελοσπαντων και εγω ηξερα οτι το νερο πρεπει να παιρνάει μονο απο τα χτενια και οχι απο πουθενα αλλού ... Τώρα για τις βάνες νομιζω απο θεμα χώρου μπηκαν εκει που ειναι δεν υπηρχε χωρος ειναι λιγο στριμωχτα τα πραγματα . Ειναι παντως αρκετα κοντα ειδικά η μία βάνα .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-18, 14:34
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι φαίνεται θέλει και βέτεξ πολύ ώρα να φύγε ιτο νερο που δεν θα παρει η αντλια χαχα .
λάστιχο αεραντλίας και υπομονή

Υπομονή να γίνει σωστή δουλεία απο την αρχή για το sump! Καλύτερα να καθυστερήσεις και ένα μήνα παρά να παιδεύεσαι μετά με γεμάτο ενυδρείο (που ίσως να μην μπορείς να δώσεις σωστή λύση τότε)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-18, 14:43
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Και κάποιες ακόμη φώτο :

1. http://prntscr.com/j086vf

2. http://prntscr.com/j0891s

3. http://prntscr.com/j089

4. http://prntscr.com/j08az6
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
λάστιχο αεραντλίας και υπομονή

Υπομονή να γίνει σωστή δουλεία απο την αρχή για το sump! Καλύτερα να καθυστερήσεις και ένα μήνα παρά να παιδεύεσαι μετά με γεμάτο ενυδρείο (που ίσως να μην μπορείς να δώσεις σωστή λύση τότε)
Το ξέρω το θέμα είναι ότι κανονικά η δουλεία τελιώσε και ο τεχνικός με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι τέλεια ...
-------------------------
Ελπίζω να τα φτίαξει όλα στεγανά και όμορφα , γιατί όταν σου λένε είναι όλα τέλεια και εμφανίζονται ένα ένα τα προβλήματα εκεί είναι που τρελαίνεσαι και λες μα ... Το θέμα είναι ότι αυτά πρεπει να τα στεγανώσει και να τα φτίαξει τώρα πριν έρθουν οι αντλιές γιατι εγώ θα καθαρίσω το ενυδρειο και μετά ξανά από την αρχη θα γεμίσει σιλικόνες .. και οταν έρθουν οι αντλιες θελω να το δουλεψω να βαλω και τα ψάρια μου . Ελπίζω να έχουμε αισιο τέλος στο θεμα στεγανωτητας και υπερχειλησης που δημιουργει το προβλημα ουσιαστικα . Δεν μπορει ένα ενυδρειο 900 λιτρων και ένα σαμπ 300 να κατεβαινει 300+ λιτρα απο το κυριως ενυδρειο στο σαμπ και να υπερχειλιζει ... Τι να πω δεν ξέρω και ούτε μπορώ να κάνω κάτι εγώ μου είπε θα έρθει όταν έρθουν οι αντλιες να βάλει τεφλον στις τρυπες του σαμπ και plexi glass να σηκωσει πιο ψηλα τα χτένια και απο το πλαι που δεν σηκωνονται ποιο ψηλα λογω κοντρας δεν ξέρω πως θα το κανει το θεμα ειναι οτι απο αλλου μπαινει νερο στο κουτι και και απο πισω απο τις τρυπες που ειναι στην πλατη παλι κατι γινεται . Υπομονή κάνω και περιμένω με αδειο ενυδρειο .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 03-04-18 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-18, 15:25
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να είμαι κακός φαίνεται οτι δεν έχει εμπειρία απο υπερχειλήσεις... Θα το καταλάβεις αν δεις κατασκευές από άλλα παιδιά...

Μην σε κοροϊδεύω για να ακούσεις κάτι που θα σου άρεσε. Οπότε πρόσεχε και έλεγχε διπλά οτι σου λέει.
Μακάρι να κάνω λάθος φυσικά και όταν έρθει να στο φτιάξει όπως το θέλεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-18, 16:07
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να είμαι κακός φαίνεται οτι δεν έχει εμπειρία απο υπερχειλήσεις... Θα το καταλάβεις αν δεις κατασκευές από άλλα παιδιά...

Μην σε κοροϊδεύω για να ακούσεις κάτι που θα σου άρεσε. Οπότε πρόσεχε και έλεγχε διπλά οτι σου λέει.
Μακάρι να κάνω λάθος φυσικά και όταν έρθει να στο φτιάξει όπως το θέλεις...
Κοίτα εμπειρία έχει , έχει κάνει πολλά ενυδρεία οπως φαίνεται και στο site του . Το θέμα είναι ότι στο δικό μου ενυδρείο υπάρχουν θέματα-προβλήματα που πρεπει να λύσει εφόσον έχει πληρωθεί για αυτό και τα οποια δεν έχουν λυθει ακόμη . Ελπίζω να τα λύσει όλα όταν θα έρθει , ας μην κρίνω καλύτερα πριν δω το τελικό αποτέλεσμα με τις αντλίες για να μην τον αδικήσω . Ευχομαι να πάνε όλα καλά για να έχουμε αίσιο τέλος , τι να πω παω για καθαρισμα αφού τελιώσει η αεραντλία από το κυριώς ενυδρειο σε κανα 24ώρο χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-18, 16:33
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Μακάρι!
Αλλωστε οι φώτογραφίες δεν μπορούν να δείξουν 100% την πραγματικότητα ουτε έγώ ειμαι ο super έμπειρος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-18, 17:33
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι!
Αλλωστε οι φώτογραφίες δεν μπορούν να δείξουν 100% την πραγματικότητα ουτε έγώ ειμαι ο super έμπειρος...
Καλά αυτό εννοείται εγώ θα τον κρίνω σύμφωνα με το δικό μου ενυδρειο και εάν ειναι εντάξει εν τέλει .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-04-18, 19:19
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα τεφλον δεν θα μονωσουν τις τρυπες της υπερχειλισης τελιως ???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-04-18, 15:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα , και χρονια πολλά παιδιά οι σωλήνες τις υπερχείλισης μαλλον παιρνουν νερό πίσω από το κουτί και για αυτο γεμίζει το σαμπ , καθως οι τρυπες ειναι κατώ απο τα χτενια σε υψος . Οι φλάτζες , τεφλον αμα μπουν απο μέσα θα μονώσουν πλήρως τις τρύπες και δεν θα κατεβαινει νερο στους σωλήνες του σαμπ ή χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fluval 304 επαναφορα σε λειτουργια kalafan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 06-04-14 19:20
tetra optimat co2 λειτουργια elefterios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 03-10-12 20:51
Λειτουργια GAB netblues Greek Aquarist's Boards 21 14-09-08 13:19
Μπηκε σε λειτουργια !! γαυρος Malawi 53 09-05-03 01:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07284 seconds with 15 queries