Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-05, 19:49
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Unhappy Πληγές κάτω από τα πτερύγια

Γεια σε όλους.Έχω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας.Έχω ένα ενυδρείο 130 lt με oranda.Το πιο μεγάλο απο τα τρία παρουσίασε μια μικρή κόκκινη πληγή στο σώμα του και μία κάτω,από το κάτω του, πτερύγιο.Από εκεί προεξέχει κάτι άσπρο πολύ λεπτό και σαν χνούδι.Με ένα τσιμπιδάκι (θα με κηνυγάει η σύζηγος αν το μάθει),τα απομάκρυνα και έβαλα λίγο ιώδιο στην πληγή.Η μία πληγη εξαφανίστηκε και η άλλη φεύγει σιγά σιγά.ΟΜΩΣ εμφανίστηκαν άλλες δύο ολόϊδιες στα διπλανά κάτω πτερύγια και σαν να μην έφτανε αυτό εμφάνισε μία ανάλογη και το άλλο μικρότερο της παρέας.θέλω επειγόντως τη συμβουλή σας.

Υ.Γ.Όλα αυτά σε διάστημα περίπου μίας εβδομάδας,
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
ΑΜΜΩΝΙΑ 0
ΝΟ3 30-40
PH 7.5-8
GH 19
Όλα με test sera.Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία 2 μήνες και 1 εβδομάδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis1976 : 27-12-05 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-05, 16:02
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Δες αυτο πρώτα και προσπάθησε να προσδιορίσεις τι ακριβώς είναι.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4919
Στα links που θα βρεις έχει και τα συμπτώματα αλλά και τους τρόπους θεραπείας. Αν δεν είσαι σίγουρος (και μπορείς) βάλε φωτογραφίες από το ψαρι-ψάρια που έχουν το πρόβλημα και θα σε βοηθήσουν μερικοί από εδώ πιο σίγουρα.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-05, 18:29
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Φίλε JUAN από ότι είδα μοιάζει με bacterial fin rot ή roundworms.Είμαι λίγο μπερδεμένος.Συν τοις άλλοις κόλλησε και το τρίτο oranda της παρέας.Μου συνέστησαν από pet shop να βάλω sera omnipur και το έκανα.Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα.Οποιος μπορεί ας μου δώσει καμιά πληροφορία για το φάρμακο αυτό.Κάποια συμβουλή για μετά τη χρήση του ή και κατά την διάρκεια της χρήσης του,αν ξέρει κάτι συγκεκριμένο.Ευχαριστώ όλους.Περιμένω και τον Netblues να μου πει κάτι,γιατί του έχω εμπιστοσύνη με αυτά που διαβάζω στο forum.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-05, 00:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν βγαζω ακρη τι μπορει να ειναι..
Αφου εβαλες omnipur, ας δουμε αν κάνει τιποτε.

Δυστυχως τετοια πειραματα δεν κάνουν καλό, αλλά μιας και το βαλες ας το αφησουμε να δρασει...
Εχει καποιες πιθανοτες. Το site λεει
(Bacterial infections, fin rot, fungal infections (Saprolegnia, Achlya), skin slime (Costia, Chilodonella), Trichodina, Oodinium, gill and skin flukes (Dactylogyrus or Gyrodactylus), skin injuries and wounds.)

Σε κάθε περίπτωση, ακολουθησε πιστα τις οδηγιες του κατασκευαστή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-05, 00:45
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Σε κάποιο site που είδα κάποια σκίτσα και μοιάζαν με τη δική μου περίπτωση,την περιέγραφε σαν Αιμορραγική σηψαιμία.Αν είναι αυτό πόσο επικίνδυνο και πόσο μετάδοτικο είναι? Πάντως η προσβόλη των αλλων δύο ψαριών έγινε με μία μέρα διαφόρα.Το ένα oranda έκανε κόκκινη πληγή και δίπλα από το στόμα του.Μοιάζει όπως μία γρατσουνιά και είναι λίγο πρησμένη και από μέσα βγαίνει μία ασπρη τριχούλα,που κάποια στιγμή μετά το omnipur έγινε σαν χνούδι και μετά πάλι τριχούλα.Το omnipur θα μου χαλάσει τη βιολογία? Έχω ένα EHEIM 2213.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-05, 08:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

σιγουρα το φιλτρο δεν θα καλοπερασει...
συχνες μετρησεις για αμμωνια επιβαλλονται.
ασε το φαρμακο να δρασει και βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-05, 22:34
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παραθέτω κάποιες φωτό από τα άρρωστα ψαράκια μου.Όποιος αναγνωρίσει κάτι περιμένω τη γνώμη του.Ελπίζω να ξεχωρίζει κάτι γιατί ειναι και ζωηρά και δεν κάθονται να ποζάρουν.Και να πω εδώ οτι η συμπεριφορά των ψαριών,παρά την ασθένεια δεν έχει αλλάξει καθόλου.Τρώνε και κολυμπάνε κανονικά,όπως και πριν.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01.JPG
Εμφανίσεις:  726
Μέγεθος:  115,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02.JPG
Εμφανίσεις:  780
Μέγεθος:  77,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  03.JPG
Εμφανίσεις:  673
Μέγεθος:  149,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  04.JPG
Εμφανίσεις:  803
Μέγεθος:  118,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-05, 00:19
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Smile

Έχω καλά νέα για τα ψαράκια μου.Οι πληγές κλείνουν και κάθε μέρα είναι και καλύτερα.Βέβαια τα φυτά που έχω τα έχουν παίξει λίγο από την δύναμη του sera omnipur (και από ότι φαίνεται και η βιολογία μου).Δεν πειράζει όμως,αρκεί να ζήσουν τα ψάρια και θα κάνω υπομονή μέχρι να ξαναστρώσουν τα πράγματα.Τώρα το ζητούμενο ειναι πόσο καιρό να συνεχίσω την θεραπεία?Το κακό είναι ότι το τεστ της αμμωνίας που έχω,αν και δεν είναι ληγμένο συνεχώς δείχνει κίτρινο που σημαίνει 0,και στο νερό του ενυδρείου και της βρύσης αλλα και σε τεστ που έκανα με καθαρή αμμωνία μέσα στο αντιδραστήριο.Ή αυτο τα έχει παίξει ή εγώ κάτι δεν κάνω καλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis1976 : 17-12-05 στις 00:23
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-05, 07:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

αν το ειχες χρησιμοποιησει στο παρελθον και δουλευε λιγο δυσκολο να κανεις κατι λαθος. οπως και να εχει ειναι κριμα μετά από ολα αυτά να αφήσεις την αμμωνια να ξανανεβει. παρε ενα καινουργιο τεστ αμμωνιας.
αυτά που φαινόταν σαν σκουλικια υπαρχουν ακόμα?
ποσες δοσεις έχεις ριξει?
αλλαγή νερού έχεις κάνει?
το μανουαλ του φαρμακου τι λεει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-05, 11:29
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Από την αρχή που το είχα αγοράσει μου έδειχνε κίτρινο.Οταν το χρησιμοποίησα πρώτη φορά,το ενυδρείο ήταν ένα μήνα στημένο και υπεθεσα ότι δεν πρέπει να υπάρχει αμμωνία.Ήδη παρήγγειλα καινούριο τεστ άλλης εταιρίας όπως και για ΝΟ2 και ΝΟ3.
Στις πληγές που κλείσαν έχει φύγει,σε καποιες που είναι λίγο ανοιχτές υπάρχουν ακόμα.
Έχω ρίξει μία δοση στην αρχη 5ml για 100lt και είναι η 4η μέρα θεραπείας.
Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει και σκεφτόμουν για σήμερα και να ξαναρίξω φάρμακο.Και να ρίξω ποσότητα για το νερό που θα αλλάξω(50%).
Το μάνουαλ λέει <<Αν στίς πρωτες 7 ημέρες δεν δείτε αποτέλεσμα τραβήξτε το φάρμακο με ενεργό άνθρακα και επαναλάβετε ξανά.>>Το θέμα είναι οτι εγώ είδα βελτίωση και οι οδηγίες δεν διευκρινίζουν κάτι σχετικά με αλλαγες νερού.Φοβάμαι για αμμωνια γιατί κάθε Σάββατο κάνω και την εβδομαδιαία αλλαγή νερου(30%).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-05, 11:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

κανε μια μεγάλη αλλαγή της ταξεως του 60-70% και ξαναβαλε κανονικη δόση.
στη βδομαδα επανω μπορεις να σταματησεις την θεραπεία.
μιας και υποψιαζεσαι αμμωνια, μετα την ληξη της θεραπειας συχνες αλλαγες νερου θα απομακρυνουν το φαρμακο ελεγχοντας και το οποιο προβλημα ααμμωνιας προκυψει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-05, 13:26
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ξεκινάω κιόλας με την αλλαγή.Μέτρησα σήμερα αμμωνία και μαλλον πρασινίζει λιγάκι που σημαινει 0,5mgr/l (με έχει μπερδέψει αυτό το τεστ),με PH 8.Το ΝΟ3 κατακόκκινο,πάνω από 50.
Το φάρμακο μετά τη θεραπεία θα το μαζέψω με ενεργό άνθρακα μιας και έχω(και τον χρυσοπλήρωσα).Προσπαθώ για το καλύτερο αλλα μάλλον την πατάω μιας και η αγορά της Κατερίνης είναι σχεδόν ανύπαρκτη πάνω στο θέμα των ενυδρείων.
Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ Netblues που ασχολείσαι τόσο με το πρόβλημα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-05, 14:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

κρατα τον ανθρακα για πιο δυσκολες ωρες, αφου ετσι κιαλλιως, χρειαζεσαι πολλες αλλαγες νερου.
παντος με νιτρικα 50 λογικο ειναι να εχεις και λιγη αλγη.. παλι καλα να λες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-05, 23:47
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Έγινε και η αλλάγη νερού 70%.Αν δεν χρησιμοποιήσω τον άνθρακα δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια και τα φυτά να συνεχίσουν να εκτίθονται στο φάρμακο?
Αλλαγές φυσικά και θα κάνω αλλά σίγουρα θα μείνει κάποια ποσότητα φαρμάκου μέχρι να εξαλείφθει τελείως.
Αλήθεια...μετά την μία εβδομάδα,από σήμερα,που θα μείνει το ενυδρείο με το φάρμακο και χωρίς αλλαγές,κάθε πότε να κάνω αλλαγές και πόσα λίτρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis1976 : 17-12-05 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-12-05, 10:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οσο υπαρχουν οι πληγες, η παρουσια του φαρμακου θα βοηθησει στο να μην ξαναρχισει το προβλημα.. (Θυμιζω οτι ουσιαστικα δεν ξερουμε ποιο ειναι το προβλημα ακριβως). Η χρήση φαρμάκων πάντα έχει και κάποια αρνητικά, τα οποία όμως πρεπει να ζυγιζουμε.
Για τις αλλαγες τωρα, οσο υπαρχει περιπτωση να σηκωσει αμμωνια, οι αλλαγες που χρειαζονται για να ελεγχθει ειναι παρα πολλές.
Καλό ειναι να ελλατωσεις το ταισμα για την επομενη εβδομαδα στο ελαχιστο, και οχι καθε μερα. (λιγοτερη παραγωγη αμμωνιας)
Το γεγονος βεβαια οτι ειναι χρυσοψαρα που ειναι γενικα ανθεκτικα στην αμμωνια βοηθαει.
Αν η αμμωνια ξεπερασει το 1ppm μεσα στην εβδοδαμα κανεις αλλαγη και συμπληρωνεις φαρμακο.

Γενικά τωρα με τις αλλαγές, μπορεις να βάλεις στόχο να εχεις νιτρικά (No3) κάτω απο 20ppm. Αυτο βοηθαει στο να μην φουντωνει η αλγη..
Με τα χρυσοψαρα ομως μπορει να σημαινει αλλαγη της ταξεως του 50% μερα παρα μερα.. Δεν το ξερω.. το τεστ θα σου το πει. Εξαρταται πολυ απο την θερμοκρασια του ενυδρειου σου και το πόσο ταίζεις.

Σε καθε αλλαγή νερου της τάξεως του 50% οτι υπαρχει διαλυμενο, μενει το μισό. Κανωντας αλλαγη 50% μερα παρα μερα σε 10 μερες (5 αλλαγες) έχει μείνει περίπου το 3% της αρχικής ποσότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-12-05, 13:22
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω στη συζήτηση σχετικά με το NO3 δύο σημεία:

- Σε αυτή τη συγκριτική δοκιμή ΝΟ3 test, δημοσιεύεται ότι το kit της sera δείχνει σχεδόν δύο φορές περισσότερο από το κανονικό. Οπότε μια διασταύρωση με μέτρηση ενός άλλου τεστ ίσως να ήταν διαφωτιστική.

- Έχω τρία χρυσόψαρα 6-7cm σε 100 λίτρα φυτεμένο. Θερμοκρασίες δωματίου, πάντα πάνω από 19 C. Κάνοντας αλλαγές 15 λίτρων κάθε 2 εβδομάδες, τα νιτρικά δεν ξεπερνούν τα 5ppm στο τεστ της A.P. ή τα 20ppm στο τεστ της Tetra. Ξέρω ότι αυτό είναι άξιο απορίας και περιμένω να το επαληθεύσω σε βάθος χρόνου αλλά θέλω να καταθέσω ότι η "τσπατσουλία" των χρυσόψαρων με κάποιο τρόπο είναι διαχειρίσιμη.
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bluetiger : 18-12-05 στις 15:11
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-12-05, 13:58
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

πολυ σημαντικο ρολο παιζει ρολο η θερμοκρασια, που τωρα το χειμωνα αν ειναι χαμηλη, κανει τα χρυσοψαρα να εχουν χαμηλο μεταβολισμό, άρα και κατ επεκταση λιγα νιτρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-12-05, 15:10
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Επίσης, επειδή είναι πιθανό να αυξηθούν και τα NO2 (νιτρώδη/nitrites), η προσθήκη 1-2 κουταλιές αλατιού ενυδρείου (ή καθαρού NaCl) θα προστατεύσει τα ψάρια από δυσάρεστες επιπτώσεις.

Πολύ σωστά τα περί θερμοκρασίας! (προσθέτω το δεδομένο στο προηγούμενο ποστ).
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-12-05, 15:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

εχει αναφερθει στο παρελθον εκτενως οτι το αλατι εχει καποιες θεραπευτικες ιδιοτητες λογω της αφυδατωσης που προκαλει, αλλα επειδη θα ανεβουν τα νιτρωδη να βαλουμε αλατι ειναι μαλλον ασκοπο, τη στιγμη που ηδη υπαρχει συνδιασμος φαρμακων στο ενυδρειο.. (αντιβιοτικο & αντιπαρασιτικο).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-05, 16:03
bluetiger Ο χρήστης bluetiger δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Αθήνα - Ν.Ηράκλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Το αλάτι θα βοηθήσει όχι στη θεραπεία αλλά στην πρόληψη των επικίνδυνων επιπτώσεων των νιτρωδών στο κυκλοφορικό σύστημα των ψαριών.

Δυστυχώς δεν είμαι γιατρός/βιολόγος/χημικός για να εξηγήσω διεξοδικά το μηχανισμό. Όταν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα νιτρώδη, βρήκα την σχετική πληροφόρηση στο δίκτυο*, χρησιμοποίησα αλάτι και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με δηλητηρίαση από NO2. Για αύτο και το προτείνω.


*πηγές:
http://www.aquascienceresearch.com/APInfo/Salt.htm
http://www.algone.com/fish_poisoning.htm (εκεί που λέει Nitrite poisoning)
http://www.kokosgoldfish.com/Nitrite...tQuestion.html
http://www.fishtanksandponds.net/car..._poisoning.htm
...και άλλα πολλά αν ψάξει κανείς στο google για "nitrite poisoning"
__________________
Παρανοϊκός είναι αυτός που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει γύρω του.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-05, 16:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

δεν πηγε το μυαλο μου σε υψηλα νο2 καθοτι σκεφτομουν τις συχνες αλλαγες για την αμμωνια.. οντως εκει θα βοηθησει..
εξαλλου μιλαμε για πολυ λιγο αλατι 1 με 2 κουταλακια του γλυκου σε 100 λιτρα νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-12-05, 00:44
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Και μιας και το έφερε η συζήτηση για το αλάτι θυμήθηκα να σας πω και μια βλακεία από ότι φαίνεται που έκανα πριν 3 εβδομάδες.Αφού έψαχνα σε όλα τα super market για αλάτι που να μπορώ να βάλω στο ενυδρείο σύμφωνα με τα συστατικά τους και τελίκα δεν βρήκα κάτι που να μου φανεί κατάλληλο,κατεληξα να αγοράσω ένα το οποίο έγραφε οτι είναι ακατέργαστο .Πάω και εγώ και κοπανάω 1 μεγαααάλη κουταλιά μεσα στο ενυδρείο .Μετα από μία εβδομάδα που έκανα αλλαγη νερού πάω και ξανακοπανάω μια άλλη μεγαααάλη κουταλιά αλάτι .Μήπως τελικά έπρεπε να κοπανήσω το κεφάλι μου.
Και έρχομαι τώρα και υποψιάζομαι μήπως η αρχή του κακού ήταν το ακατέργαστο που έριξα μέσα?Σχεδόν μετά από μιάμιση εβδομάδα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα.
Τώρα όσο για τα ψαράκια μου,το μεγάλο που παρουσίασε πρωτο το πρόβλημα τώρα είναι τελείως καλά (τουλάχιστον οπτικά),το δεύτερο έχει λίγη πληγή ακόμη,ενώ το τρίτο και πιο μικρό εχει φύγει η πληγή στο στόμα αλλά το ταλαιπωρεί η άλλη στο πτερύγιο που δείχνει σα να χειροτέρεψε.
Μέτρηση αμμωνίας σήμερα 0 και η πρατήρηση συνεχίζεται,
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-12-05, 08:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

το θεωρω απιθανο να εφταιξε το αλατι. το αλατι χρησιμοποιείται απο πολυ παλια ως συντηρητικό τροφίμων (τα γνωστα παστά) και για παρα πολλα χρονια το χρησιμοποιουσαν ακατέργαστο. τωρα αν το συγκεκριμενο ακατεργαστο ήταν αμφιβολης ποιότητας/καθαρότητας όλα είναι πιθανά, αλλα θα μπορουσες να το εχεις παθει και απο μια τροφή, ένα φυτό, ακόμη και από τα χέρια σπυ που μετεφεραν κάτι..
γιατι εβαζες αλατι ομως? (και σχετικα πολυ) ετσι γενικως?
Αν δεν βρισκεις αλατι ενυδρειων (τονιζω ΟΧΙ για θαλλασινο ενυδρειο) μπορεις να παρεις ημιχονδρο μαγειρικο. Δεν εχει πρόσθετα ροής και εχει λιγο παραπάνω ιώδιο μέσα αλλά αυτό δεν ενοχλεί.
Τωρα ειδικα που ειναι και η εποχη για τις ελιες, το βρισκεις παντού.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-12-05, 00:52
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Φίλε Νetblues έβαλα αλάτι γιατί το μεγάλο oranda που εμφάνισε πρώτα την ασθένεια είχε βγάλει στο κεφάλι ένα άσπρο σημαδάκι και φοβήθηκα μήπως είναι ick.Αυτό το σημαδάκι έρχεται και φεύγει μόνο του.Και σήμερα ξαναεμφανίστηκε.Το μικρό το oranda,η μια πληγή που του έχει μείνει άρχισε να φεύγει μόλις έπεσε μόνο του αυτό το πράγμα που έμοιαζε με σκουληκάκι.Σε ένα βιβλιαράκι της sera που έχω,τελικά αυτό που μοιάζει πιο πολύ με την ασθένεια των ψαριών μου,είναι η LERNAEA (αγκυροσκώληκας).Είδα φωτογραφίες και το ασπρο που προεξείχε σαν σκουληκάκι είναι ίδιο με το δικό μου με δύο άκρα σαν θήκες για αυγά.Φοβάμαι ότι αν είναι αυτό μάλλον θα γέννησε και το κυρίως σκουλήκι πέθανε και γέννησε τα αυγα και μάλλον θα ξαναεπανέρθει.Και οι πληγές μάλλον κλείσανε από τη βοήθεια του φαρμάκου.Στο βιβλίο γράφει οτι για αυτή την αθένεια είναι καλό το sera bactopur και το sera cyprinopur.
Όλα αυτά φυσικά με κάθε επιφύλαξη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-12-05, 07:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει πιθανοτητα οι πληγες να προηλθαν απο δευτερογενη μολυνση απο τις τρυπες που αφηνει η λερναια. Το bactopour ειναι αντιβιοτικο και απλά το συνιστα για τις δευτερογενεις μολυνσεις.. Εχεις ηδη μεσα στο τανκ, δεν χρειαζεται. To cyprinopur ειναι προφανως μονο για χρυσοψαρα και δεν το εχω δει πουθενα..
A highly effective pond water treatment against dropsy and fish lice. Fish are especially prone to disease in spring, when they awake from hibernation. A cure with sera cyprinopur according to the instructions will help against spring virosis. sera cyprinopur is also highly effective against parasitic small crustaceans (so-called fish lice). It immediately stops parasitic activities and prevents the development of viruses.
Ενα μαλλον πιο καταλληλο ειναι το dimilin της aquarium pharma.
http://www.pondliner.com/Dimilin.htm
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα που μπορεις να τα βρεις αυτά..
Γινεται επισης και μηχανικη αφαίρεση με λαβιδα.
H βιβλιογραφια προτινει επισης υπερμαγγανικο κάλιο και διαφορα αλλα δηλητηρια, ενω στο τελος αναφέρει και αλάτι. Προτείνει δόση χαμηλότερη απο το ick, αλλά εγω θα έλεγα να το χειριστεις σαν να ηταν ick.
3gr ανα λιτρο για 5 μερες λογικά θα τα εξαφανισει. Ακομα και αν δεν ειναι λερναια, το αλατι θα κανει το λιγοτερο κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-12-05, 10:02
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Το Σάββατο θα κάνω αλλαγή νερού για να αρχίσει να αραιώνει και το φάρμακο.Αλάτι να βάλω το Σάββατο ή να περιμένω να βάλω αν ξαναεμφανιστούν συμπτώματα? Το αλάτι για να δράσει δεν θέλει και υψηλή θερμοκρασία? Στο ενυδρείο μου η θερμοκρασία κυμαίνεται από 20-22 βαθμούς.
Τα φύτα θα επηρρεαστούν απο αυτή τη ποσότητα αλατιού?(Sorry αν σε ζαλίζω λίγο ε!)
Και όταν λες για 5 μέρες εννοείς να βάλω μία φορά αυτή τη ποσότητα και μετά από 5 μέρες αλλαγή ή να βάζω κάθε μέρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis1976 : 21-12-05 στις 10:04
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-12-05, 10:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υψηλη θερμοκρασια θελει οταν προκειται για ick..
Για λερναια δεν ελεγε τιποτε.
Το αλατι πειραζει τα φυτα, αλλα για 5 μερες δεν θα παθουν τιποτε.
Το να το περασεις 5 μερες υψηλη αλατοτητα ακομα και προληπτικα δεν ειναι κακό. Ξεκινα το άμεσα, με ολη την ποσοτητα με την μια.
3γρ/λιτρο.. 120 λιτρα=360γραμμαρια.. Βαλε 300γραμμαρια.

Απο το σαββατο που θα αρχισεις αλλαγες συμπληρωνε αλατι στα λιτρα της αλλαγης μεχρι να συμπληρωθουν οι 5 μερες, και μετα με συχνες αλλαγες αφαιρεις αλατι και φαρμακο. (ο ανθρακας το αλατι δεν το μαζευει...)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-12-05, 12:02
Το avatar του χρήστη sakis1976
sakis1976 Ο χρήστης sakis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά σε όλους.Τα ευχάριστα είναι οτι τα ψαράκια μου έχουν αποθεραπευτεί τελείως.Σταμάτησα τη φαρμακευτική αγωγή και σήμερα είναι τελευταία μέρα και με το αλάτι.Με το αλάτι έκλεισε και το σκίσιμο που είχε το πτερύγιο του ενός ψαριού.Τώρα είμαι έτοιμος και για τις συχνές αλλαγές νερού και άλλο κακό να μη μας βρει .
Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το προβλημά μου και το ξεπεράσαμε .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αίμα στα Πτερύγια; John T Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-05-05 19:55
Πτερύγια - Κρόσια!!! John T Bettas 6 26-12-04 21:54
Εξωφθαλμία και ουρά με πτερύγια που ....λιώνουν c0stakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 01-10-04 18:11
Μαυρισαν τα πτερύγια σε χρυσόψαρο moogy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 04-06-04 11:49
cardinal tetras: φαρμακευτική αγωγή για λαβωμένα πτερύγια pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 07-02-03 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10609 seconds with 14 queries