Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-07, 17:17
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ερωτήσεις για θαλασσινό ενυδρείο

Γεια σε ολους,εχω καιρο να γραψω στο φορουμ γιατι καιρο τωρα δεν ειχα γεμισει το ενυδρειο και το ειχα αδειο.
Αποφασισα λοιπον να το κανω θαλλασινο (220 λιτρα ειναι),πηγα στον Ωκεανο στη Βουλιαγμενης και αγορασα τα απαραιτητα για να ξεκινησω το ενυδρειο,το γεμισα πριν απο λιγο και πηγα να βαλω τα φαρμακα.
Μου εχει δωσει λοιπον ενα μπουκαλι stresszyme της API και ενα Pro Tech Coat της KentMarine.
και δε βλεπω πουθενα αντιχλωριο,και απο οτι θυμαμαι μου ειπε μονο to tech coat οτι πρεπει να βαλω στην αρχη και μετα το αλατι,και σταδιακα για 4 μερεσ το stress,
μηπως εχει γινει κανα λαθος και εχει ξεχασει να μου δοσει αντιχλωριο ρε παιδια?η μηπωw το pro tech coat κανει και τα δυο και ειναι αρκετο απο μονο του?
Παρακλαω απαντηστε συντομα για να προλαβω τα μαγαζια πριν κλεισουν αν χρειαζεται και αντιχλωριο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 20-10-07 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-07, 17:25
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

ΟΚ ειναι !!!

http://www.kentmarine.com/watertreat...-coat39148.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-07, 17:38
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ευχαριστω ρε Φιλε!Ευχαριστω!
Τωρα οπως ειναι λογικο θα αρχισω τις ερωτησεις μεχρι να το στρωσω εντελος!

Τωρα εβαλα 5 καπακια απο αυτο το υγρο της Κεντ και εχω βαλεισε λειτουργια το θερμοστατη και τουσ κυκλοφοριτες μολισ το νεορ γινει 27 βαθμουσ θα αρχισω να βαζω το αλατι.Σωστα?
Εχω ενα μεγαλο σακι, θα το βαλο σε τριεσ δοσεις ελεγχοντας σταδιακα την πυκνοτητα.
Το εξωτερικο φολτρο θα το βαώ σε λειτουργια αυριο μαζι με την αεραντλια και θα αρχισω να βαζω stresszyme.
Τετρατη απογευμα η Πεμπτη πρωι θα βαλω τον Αραγωνιτη και το σαββατο το βραχο.
Πως ακοθγετε η παραπανω διαδικασια?Ειμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-07, 17:46
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Σε γενικες γραμμες , εισαι οκ ....προσεξε ομως :

Πρεπει να υπολογισεις ποσο αμμο/βραχο θα βαλεις ωστε τωρα να φτιαξεις λιγοτερο νερο ...δηλαδη μην φτιαξεις αλατονερο μεχρι πανω στο ενυδρειο γιατι οταν θα βαλεις την αμμο/βραχο , το ενυδρειο θα ξεχειλισει και θα πεταξεις τζαμπα νερο (=λεφτα).
Παρε απο τωρα ενα βαρελακι 70 λιτρων (αυτα για τις ελιες , τα πορτοκαλι) και φτιαξε εκει μεσα θαλασσινο νερο ωστε να συμπληρωσεις ,αν τελικα χρειαστει, μετα την προσθηκη του βραχου.Γενικα το βαρελακι θα χρειαστει και στο μελλον για τις αλλαγες νερου.

Γραψε τι εξοπλισμο εχεις παρει ολοκληρωμενα , τι αλλο προτιθεσαι να παρεις
και τι ειδους ενυδρειο θελεις να φτιαξεις ...(reef ,fish only κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-07, 18:44
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το προβλεψα το εξτρα ογκο του βραχου και του αργονιτη,μην ανυσηχεις και εχω και ενα κουβα ειδικα για το σκοπο της προετοιμασιας νερου για προσθηκη και μελλοντικαγια τις αλλαγες.
Πρωσοπικα πιστευω οτι ο σκοπος καθε θαλλασινου ενυδρειου ειναι να γινει reef,ετσι και το δικο μου δεν αποτελει εξαιρεση!
Αρχικα θα βαλω βραχο,αραγωνιτη και ψαρακια και σταδιακα θα προσθεσω και κορραλια και εξτρα φωτισμο.
Ο εξοπλισμος πoυ εχω τωρα λοιπον,
1.δυο κυκλοφοριτες
2.θερμοστατη
3.αεραντλια
5.λαμπα απλη,arcadia marine white
6.φιλτρο εξωτερικο fluval 205 (αν τα θυμαστε)
7.πυκνομετρο
8.θερμομετρο

Εχω 30 κιλα αραγωνιτη caribsea live sand με biomagnet bacterial re ocator kit.
Aπο χημικα εχω to kent ProtechCoat,stresszyme thw Api και truePhminus της kent,το λατι ειναι επισης τηs kent.
Απο υλικα φιλτρου εχω sera siporax,eheim substratpro και φυσικα γυαλοβαμβακα.
Τωρα εγω εχω σκοπο να βαλω πρωτα ψαρακια και βραχο και μετα σταδικα και κοραλλια και φωτισμο.
Καταλαβενω οτι πασχω στο θεμα της φιλτρανσης και εδω θελω τα φωτα σας,αν παρω 20 κιλα βραχο ζωντανο θα ειναι επαρκες ενα φιλτρο βιολογικο σαν αυτο που εχω και να παρω καλυτερα ενα ακομα με λαμπα UV η πρεπι να παρω οποσδοιποτε και δυτερο απλο εξωτερικο οσο βραχο και αν βαλω μεσα?
Απο λαμπες ποσες ακομα θα χρειαστω για να βαλω και κοραλλια?Το σκιμμερ ποτε θα πρεπει να το αγορασω ειναι απαραιτητο η εχει να κανει με τον αριθμο των ψαριων και κοραλλιων του ενυδρειου?
και τελος τι testkits πρεπει να παρω?
(υ.γ. Ξερει κανεις που ειναι το αλλο καταστημα ωκεανος στο Πειραια?)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-07, 19:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εχουμε και λεμε (εφοσον θελεις reef) :

1)Μην βαλεις κανιστρο για βιολογια.20-25 κιλα ζωντανου βραχου καλης ποιοτητας θα κανουν τη δουλεια που θες χωρις τα μειονεκτηματα του κανιστρου.Προσπαθησε ο ζωντανος βραχος να μην πατησει πανω στην αμμο ή τουλαχιστον να πατησει οσο το δυνατον λιγοτερο.Μπορεις να παρεις 5-6 κιλα ψοφιο οπου θα αποτελει τη βαση του ζωντανου ή να φτιαξεις μια εξεδρα πανω στην οποια θα πατησει (και θα κρυψει) ο ζωντανος βραχος. Θα φτιαξεις ενα στερεο οικοδομημα διασφαλιζοντας οτι ο βραχος δεν θα ειναι στουμπωμενος (οτι θα ''αναπνεει'') και θα μπορει να δεχεται ροη νερου.
2)Με βαση τα παραπανω : θα χρειαστεις κυκλοφορια νερου .Τι κυκλοφορητες εχεις τωρα ? Μην κυνηγησεις εντονη κυκλοφορια απο πχ 2 πηγες.Προσπαθησε να βαλεις σκορπιους κυκλοφορητες να χτυπουν το βραχο.Φυσικα , η τελικη τους θεση θα εξαρτηθει απο τα κοραλια (μελλοντικα).Ψαξε στο φορουμ για τις επιλογες σε κυκλοφορητες για θαλασσινα ενυδρεια.
3)Θες σκιμερ ...ειδικα αν πας σε φυσικο συστημα βιολογιας.Μην το σκεφτεις , μην το ψαξεις απλα θες σκιμερ Μπορεις να το βαλεις λιγο αργοτερα αν δεν σε παιρνει τωρα , αλλα πρεπει να βαλεις.
4)Αν θες reef , θελεις μοναδα αντιστροφης οσμωσης για παραγωγη καθαρου νερου.Αργα ή γρηγορα ,θα καταλαβεις οτι χρειαζεται.
5)Το fluval 205 , βαση των παραπανω, θα γινει χημικο κανιστρο με ενεργο ανθρακα και full αντιφωσφωρο τωρα που ειναι αρχη.Παρε ενα αντιφωσφωρο με βαση το σιδηρο που ειναι πιο οικονομικο.Τα υπολοιπα υλικα που εχεις δεν χρειαζονται οποτε μπορεις να τα πας στις αγγελιες
6)Θες ρεφρακτομετρο για να μετρας αλατοτητα....προς το παρον , καλιμπραρισε το πυκνομετρο σου με καποιο αξιοπιστο ρεφρακτομετρο για να ξερεις την αποκλιση : πηγαινε στο μαγαζι που στο εδωσε και πες του να μετρησετε το ιδιο δειγμα νερου με το δικο σου και το ρεφρακτομετρο του (θα εχει αυτος)
7)Test μονο salifert για να μην μπλεκουμε με διαφορες μαρκες.Αν τυχον εχεις καποια απο ενυδρειο γλυκου νερου και γραφουν οτι κανουν για θαλασσα ,μπορεις να τα χρησιμοποιησεις (ειδικα αμμωνιας/nitrites) .Αλλιως θα χρειαστεις αυτα συν nitrates + PH (αν δες εχεις ph meter) + KH (για αρχη καλα ειναι)
8. Αναλογα με τις μετρησεις σου , θα χρειαστεις καποιο PH + ΚΗ buffer (σκονη,υγρο κλπ) ωστε να ανεβασεις PH και alkalinity.

Αυτα προς το παρον και βλεπουμε στην πορεια.Θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες την ακους : αστο ενυδρειο οσο μπορεις χωρις ψαρια.Ριχνε καποια τροφη υγρη ή σε σκονη για ταισμα ασπονδυλων και αστο ετσι οσο μπορεις.Ασε το ενυδρειο να ''ζωντανεψει'' και μην στοκαρεις βαση των μετρησεων σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-07, 04:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είμαι υποστηρικτής των –όσο γίνεται- φυσικών συστημάτων.
Έτσι σε ενυδρείο reef δεν θα έβαζα ποτέ εξωτερικά ή εσωτερικά φίλτρα για βιολογία, παρά μόνο για χημικό φιλτράρισμα.
Θα στηριζόμουν μόνο στην ικανότητα του βράχου και της άμμου, όσον αφορά την βιολογία, συν το skimmer.
Ωστόσο τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, όπως στο γλυκό νερό, που παίρνουμε 2-3 χημικά και ξεκινάμε σιγά σιγά….
Θέλει περισσότερο μελέτη το θέμα.
Κάνε αυτά που σου λέει ο Βασίλης, αν και εγώ θα σου πρότεινα skimmer, A/Oμε D.I. , χρήση αντιφώσφορου και μάλιστα ΑΜΕΣΑ.
Όσο για λάμπες, κυκλοφορία κλπ, θα πρέπει πρώτα να επιλέξεις τι είδος reefενυδρείο θέλεις να φτιάξεις, με τι κοράλλια δηλαδή. Δεν έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-07, 01:00
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Mια ακομα ερωτηση.Το hydrometer που μου εχουν δωσει πως το χρησιμοποιω?
Απλα το βγαζω απο το πακετο και το γεμιζω με νερο το βγαζο απο το ενυδρειο και περιμενο να σταθεροποιηθει ο διεκτης η θελει καποια προετοιμασια η διαδικασια?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-07, 07:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όπως τα λες...
Διάβασε και τις οδηγίες...
Πάντως τα συγκεκριμένα όργανα δεν θεωρούνται και από τα πλεον αξιόπιστα στην αγορά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το συγκρίνεις με ένα refractometer.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-07, 08:18
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ok,εκανα δοκιμη και ειναι πιο χαμηλα απο οτι πρεπει γυρω στα 1.016,προςθετο τωρα σιγα σιγα δυο ποτηρια αλατι τη φορα και κανω δοκιμη ανα μισαωρο.
Η κατασκευη αυτη για να σταθει πανω ο βραχος γιατι χρειαζεται?Γιατι δεν κανει να ακουμπα στην αμμο?Τα υλικα κατασκευης γιαυτη τη βαση πως λεγονται και που μπορω να τασ προμηθευτω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-07, 08:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

O Ζωαντανός βράχος δεν κάνει να ακουμπά στην άμμο γιατί έτσι χάνει μέρος των ιδιότητών του, στο συγκεκριμένο μέρος.
Την κατασκευή την φτιάχνουμε με σωλήνες pcv.
Ψάξε στο forum και θα βρεις αναλυτική παρουσίαση...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-07, 14:19
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Βασικα,εψαξα αλλα δε μπορεσα να βρω τιποτα,εβαλα search για τη λεξη ''εξεδρα'' και εψαξα posts με θεμα το ζωντανο βραχο αλλα τιποτα...Δεν μου δινεισ κανα link να δω τι θα κανω γιαιτ θελω πεμτπτη παρασκευη να βαλω το βραχο.
thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-07, 15:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-07, 18:59
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Οποτε αγοραζο σωληνες απο καταστημα υδραβλικων τυπου pcv και δυο κομματια πλεξιγκλασσ αποτι βλεπω και θα τα κολησω με τη σιλικονη για ενυδρεια που μου εχει περισεψει οπως αυτο της φωτο.
Κατι ακομα,εκανα μετρηση με το hydrometer και μου εδιεξε αλατοτητα μεταξυ 1023 και 1024 ειμαι οκ η να προσθεσω κι αλλο νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-07, 23:15
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το pvc κολλιέται μόνο με ειδική κόλλα και όχι σιλικόνη.
Όπως βλέπεις στην φωτογραφία εκτός από σωλήνες έχουν χρησιμοποιηθεί και Τ και + . Θέλει σωστό σχεδιασμό και να πιάνουν τα χέρια σου.
Η εξέδρα δεν είναι απαραίτητη, αν μπορέσεις και ελαχιστοποιήσεις την επιφάνεια του βράχου που θα πατάει στην άμμο. Δεν πειράζει να πατάει και λίγο...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-07, 05:05
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από infer0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι ακομα,εκανα μετρηση με το hydrometer και μου εδιεξε αλατοτητα μεταξυ 1023 και 1024 ειμαι οκ η να προσθεσω κι αλλο νερο?
η μετρηση της αλατοτητας ειναι μια σημαντικη μετρηση στο θαλασσινο, και με το υδρομετρο δεν θα κανεις δουλεια...
αγορασε ενα refractoμετρο οπως σου ειπε και ο γιαννης παραπανω για να εισαι σιγουρος, ουτως η αλλως δεν ειναι πολυ ακριβο γιαυτο που προσφερει..
με θερμοκρασια γυρω στο 27 προσθετεις αλατι μεχρι να πιασεις 1026...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-07, 21:01
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αγορασα ενα κυκλοφορητη koralia 2 της hydor kai μελλοντικα θα παρω κ εναν ακομα μεγαλυτερο φυσικα!
Δε μπορω να πω οτι ενυπωσιαστικα απο την αποδοση μαλλον αδυναμος μου φαινετε...το ενυδρειο ειναι 1,23μ και πλατος 36 (στενομακρο) το εβαλα στην αριστερη πλευρα και το ρευμα του νερου ειναι αισθητο με το ζορι ως το 1/3 του ενυδρειου θα μου πειτε ειναι φυσιολογικο μικρος ειναι αλλα ειπα να ρωτησω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 23-10-07 στις 22:02
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-07, 22:05
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Η αποδοση της KORALIA (αλλα και των Nanostream) αυτη ειναι ...ανοιγουν τη ροη σε μεγαλο πλατος σε αντιθεση με τους συμβατικους κυκλοφορητες.

Αν συγκρινεις την koralia 2400 με την maxi jet 1200 για παραδειγμα , θα νομιζεις οτι η maxi βγαζει 3πλασια κυκλοφορια ...η κυκλοφορια της ομως ειναι γραμμικη σε αντιθεση με της koralia που ''ανοιγει'' (με επακολουθη πτωση στην πιεση)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-07, 08:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Υπάρχουν και οι Τunze turbelle δυνατότερες αλλά και ογκοδέστατες...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-07, 16:30
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Λοιπον εβαλα την αμμο σημερα και εχει θολωσει το νερο παρα πολυ,περιμενω τωρα να κατσει σιγα σιγα και μου φενεται οτι πρεπει να παρω ενα ακομα σακι,εχω πιξει τωρα 3Χ 9κιλα σακια caribsea live sand και θα παω να παρω ενα ακομα που πιστευω να ειναι αρκετο.Εκανα και μια ερευνα αγορας για εξτρα φιλτρο και θελω παλι να ρωτησω ποιοσ συνδυασμος ειναι καλυτερος,εχω το fluval 205 ως βιολογικο που ειναι σχετικα μικρο αλλα οπως ειπα θα βαλω 20 κιλα βραχο σιγουρα οποτε πιστευω οτι ωσ χημικο θα κενει την δουλεια του με επαρκεια και λεω να παρω και ενα φιλτρο uv και ενα skimmer αργοτερα,η μηπως να παρω ενα μεγαλυτερο φιλτρο και να μην παρω το uv και να εχω ενα μεγαλο και καλο χημικο φιλτρο?
-------------------------
Α και η ποιο συμαντικη ερωτηση απ'ολες,εψαξα για σωληνες γωνιες και Τ pvc για την κατασκευτη της εξεδρας που θα ακουμπησει ο βραχος,αλλα δε μπορεσα να βρω τοιποτα παρα μονο τεραστιους σωληνες και γωνειες και πηγα σε praktiker και μαγαζια με υδραυλικα στη γυρω περιοχη!Ξερει κανεις που μπορω να βρω σωληνες και τα σχετικα μικρου μεγεθους?Θελω να βαλω το βραχο το Σαββατο και πελαγωσα τωρα που δε μπορω να βρω τα υλικα για να ετοιμασω την εξεδρα εγκερως!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 25-10-07 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-07, 17:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πάρε οπωσδήποτε skimmer. Είναι περισσότερο αναγκαίο από πολλά άλλα, όπως την ζωντανή άμμο ή την uv.

Τα pvc θα τα βρεις στον Σταματίου Κηφισσού και Πέτρου Ράλλη, κάτω από την γέφυρα φυσικά και στην πλευρά ανόδου από Πειραιά προς Κηφισιά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-07, 20:13
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σιγουρα εχει ο Σταματιου pvc μικρου διαμμετρου,μη παω και μου δειχνει παλι τιποτα τεραστιους,τελικα ειναι τοσο απαραιτητη η εξεδρα αυτη?Δεν υπαρχει καμια αλλη λυση για να ακουμπησει ο βραχος?
Για σκιμμερ ποιο μου προτεινετε για 210 λιτρα?Και που θα το τοποθετησω,εχω παρατηρησει οτι το σχηματα του απαιτη ενυδρειο χωρισ κοντρες,και οτι πρεπει ενα μερος τους να ειναι εξω απο το νερο και εγω λογικα θα εχω προβλημα αφου το ενυδρειο εχει κοντρες...
-------------------------
Ελπιζω να υπαρχει και κανα εξωτερικο σκιμμερ γιατι αλλιωσ δε τη βλεπω καλα τη δουλεια...
-------------------------
καλα,το ενυδρειο εχει θολωσει τρελα και εχει γεμισει αφρουσ την επιφανεια εδω και 4 ωρες απο τοτε που εβαλα την αμμο και τα χω παιξει!το ομορφο καθαρο νερακι μου εχει γινει χαλια!Το ξερω οτι θα καθαριχει βεβαια αλλα ποση ωρα θα χρειαστει?Εχω απενεργοποιησει το φιλτρο και τον κυκλοφορητη και περιμενω...Υπαρχει καποιος τροπος να επιταχυνθει η διαδικασια?Με τους αφρουσ στην επιφανεια τη να κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 25-10-07 στις 20:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-10-07, 20:57
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για σκιμερ , κοιτα εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....202#post209202

Το θεμα της κοντρας πρεπει να το δεις αλλα ο περισσοτεροι κατασκευαστες σκιμερ τα εχουν λαβει αυτα υποψη τους ...ποσους ποντους ειναι η κοντρα στο δικο σου ?

Οσο αφορα την αμμο , θα καθαρισει το ενυδρειο μην ανυσηχεις ... θεμα ωρων ειναι (μην καθεσαι απο πανω να τις μετρας) . Βαλε το fluval με υαλοβαμβακα και ανθρακα ωστε να καθαρισεις γρηγοροτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-10-07, 21:36
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Να βαλω το φιλτρο δηλαδη?Εχω βαελι μεσα τα βιολογικα υλικα που θα κρατησω μεχρις οτου ο βραχος φτασει στα 20-25 κιλα,κυκλοφοριτες να υποθεσω οτι δε χρειαζεται και δεν πρεπει να ανοιξω...Με τους αφρους στην επιφανεια τι να κανω πως θα φυγουν αυτοι?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-10-07, 22:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις βιολογικά υλικά στο φίλτρο σου.
Ο ζωντανός βράχος και η άμμος θα αναλάβουν την βιολογική υποστήριξη του ενυδρείου σου. Η τεχνητή βιολογία του φίλτρου σου, δεν θα αφήνει να ωριμάσει την φυσική βιολογία του βράχου σου. Δηλαδή τα βακτηρίδια που μπορούν να αναπτυχθούν στον βράχο δεν θα αναπτύσσονται σωστά και αντί για εκεί θα είναι στο φίλτρο.
Καλύτερα να κάνεις υπομονή σχετικά με το στοκάρισμα των ζωντανών, παρά να βιαστείς και να στηριχτείς στο φίλτρο.
Αυτό επειδή έτσι και αλλιώς θα βάλεις ζωντανό βράχο, καθώς λες.

Αν είχες skimmer αυτή την στιγμή θα έβλεπες τι «μπίχλα» θα έβγαζε (από την θολούρα της άμμου) και θα καταλάβαινες την σπουδαιότητά του.
Για να σου δώσω να καταλάβεις με δυο απλά λόγια, το skimmer αποβάλλει από το νερό διάφορες ακαθαρσίες προτού αυτές καν μπουν στον κύκλο του αζώτου, δηλαδή προτού ακόμη διασπαστούν από την οποιαδήποτε βιολογία (φυσική – τεχνητή) του ενυδρείου σου. Το είπα όσο περισσότερο απλά γινόταν…

Η εξέδρα δεν είναι 100% απαραίτητη φτάνει να τοποθετήσεις τον βράχο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να ακουμπά στην άμμο όσο λιγότερο γίνεται.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-10-07, 22:32
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τι σκοπο εχεις για τον ζωντανο βραχο ? Ποτε λες να τον αγορασεις ?
Επαναλαμβανω οτι αν θες reef ενυδρειο , δουλεψε με ζωντανο βραχο-σκιμερ-κυκλοφορια ...μην μπλεξεις με κανιστρο.

Τους κυκλοφορητες που εχεις βαλτους να δουλευουν απο σημερα με εμφαση στην αναταραξη της επιφανειας.

Οι αφροι μην σε προβληματιζουν ...μαζεψε τους με χαρτι κουζινας ή ακομα και με αποχη

Απο κει και περα :
-Τελειωνε με τον αραγωνιτη .Βαλε χημικο φιλτρο και full κυκλοφορια
-Ασε το ενυδρειο καμμια μερα να καθαρισει.
-Παρε οσο περισσοτερο ζωντανο βραχο μπορεις (συν καποιο ψοφιο για βαση σε περιπτωση που δεν φτιαξεις εξεδρα)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-10-07, 17:56
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το βραχο θα τον παρω το Σαββατο πιστευω να μπορεσω να παρω 15 κιλα.

Ωραια θα παρω και νεκρο βραχο ως βαση του ζωντανου και θα αγορασω και ενα σκιμμερ μαζι.
Οι κοντρες η πισω βασικα χρησιμοποιητε και ως βαση για να ακουμπα η λαμπα που εχω,και εχει πλατος 9εκ. και βρισκεται σε υψος 6εκ. και απομενουν 55 εκ.μεχρι το σημειο που αρχιζει η αμμος στο πατο...Ειδα διαφορα σκιμμερ στο site,μη νομιζεις οτι καταλβα και πολλα εκτος απο το οτι ειναι ακριβα!
Α,βρηκα σε ενα μαγαζι αυτο εδω το κινεζικο skimmer στα 50Ευρο λενε τιποτα αυτα η ειναι εντλως μαπα?
-------------------------
LoL!το ειδα το σκιμμερ σε αλλο ποστ!Καμια αλλη καλη λυση για ενυδρειο 210 λιτρα δεν υπαρχει γυρω στα 100-150 ευρο δεν υπαρχει? Οσο φθηνοτερο τοσο καλυτερα...
-------------------------
Eιδα μερικα σκιμμερ σημερα και επαθα σοκ!οχι τοσο απο την τιμη τους,οσο απο το μεγεθος τους,ειναι τεραστια!Δεν ηξερα οτι ενα ενυδρειο 200 λιτρων θα χρειαζονταν τοσο μεγαλα σκιμμερ,και αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα για μενα μιας και το ενυδρειο ειναι μακροστενο...Αν βαλω ενα εσωτερικο σκιμμερ και μαλιστα μπροαστα παο τις πισω κοντρεσ και διπλα απο τη πλαινη θα χασω μεγαλο μερος του χωρου και αισθητικα θα ειναι απαισιο...Το κακα ειναι οτι δε μπορω να βαλω εξωτερικο σκιμμερ λογο του οτι το ενυδρειο ειναι εντοιχισμενο...Υπαρχει καμια λυση?Καποιο μικρο αλλα καλο σκιμμερ που να μη πιασει τρελο χωρο?
Οριστε 2 φωτο του ενυδρειου για να εχετε μια ποιο καλη εικονα της περιπτωσης (η αμμος ακομα να κατακαθησει εντελως):



Yπενθιμιζω οτι το ενυδρειο το εφτιαξα μονος μου ενω τη βαση την πηρα απο σιδερα κατοπιν παραγγελιας.
Παρατηρηστε λοιπον οτι δεν υπαρχει χωρος για εξωτερικο σκιμμερ,και οριστε μερικς φωτο απο τις κοντρες:










Τι προτασεις υπαρχουν για τοποθετηση σκιμμερ μα αυτες τις προυποθεσεις?
Μηπως να εκοβα της πανω κοντρες σε μια απο τις δυο γωνιες για να χωρεσει στο πισω μερος και ακρη το σκιμμερ?Γινετε να κοπουν οι κοντρες η το ενυδρειο θα γινει ασταθες?Υπαρχει τροπος να κοπουν τωρα που το ενυδρειο ειναι γεματο?
Το πανω μερος του σκιμμερ λπγικα θα καλυφθει αργοτερα απο το καπακι οτυ φωτιστικου που θελω να φτιαξω...
Αυριο λεω να κανω μια ερευνα αγορας ακομα για σκιμμερ,ετσι οποιαδηποτε ιδεα-προταση ειναι ευπροσδεκτη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 26-10-07 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-10-07, 21:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε , τωρα που ειδα τις φωτογραφιες , καταλαβα τι παιζει ακριβως ...οι κοντρες δεν ειναι το προβλημα (θα μπορουσες να βαλεις πχ ενα V2 600 skimmer που ειναι μια χαρα). To προβλημα ειναι ο εντοιχισμος ...απο οτι βλεπω εχεις μερικα εκατοστα περιθωριο απο τις 3 πλευρες του τοιχου οποτε δεν στεκεται κανενα σκιμμερ εκει (απο οσα ξερω εγω) . Ο εντοιχισμος επισης αποκλειει την πιθανοτητα sump μεσω εξωτερικης υπερχειλισης.

Αρα συζηταμε μονο για εσωτερικο σκιμερ το οποιο δεν θα μπορει να εφαπτεται στο τζαμι λιγο κοντρας ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-10-07, 22:57
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση ότι τα skimmer της tunze κάνουν για το ενυδρείο σου...
Για δες τα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-10-07, 23:08
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Σε ποιο μοντελο αναφερεσαι Γιαννη ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο jimfytakis Μεσογειακό 8 02-05-07 22:57
ερωτήσεις για ενυδρείο 50 - 60 λίτρων Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 18 02-10-06 09:00
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09613 seconds with 13 queries