Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-08, 15:07
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Smile Πρώτη παρουσίαση

του πολυμονομαχοενυδρείου μου . Το ενυδρείο το έφτιαξε ο ο Νικ25 (διαφορετικά οι σιλικόνες θα ξεχείλιζαν από παντού ). Το εμπρός μέρος είναι ο καθαρός χώρος που θα γίνουν τα διαμερίσματα των ψαριών. Χωρητικότητα 24 λίτρα. Ο πίσω χώρος είναι το "sump" όπου θα μπουν τα σφουγγάρια, η αντλία και τα λοιπά υλικά. Αυτή τη στιγμή έχει διαμορφωθεί καλύτερα από ότι βλέπετε με τα σφουγγάρια σε πρώτο πλάνο, μια σακούλα siporax και μια σακούλα βιόμπαλες. Η αντλία είναι από πίσω και "σκίζει". Στην επόμενη φωτό φαίνεται η πλάτη που έφτιαξα από φελιζόλ με μπόλικη σιλικόνη και τύρφη. Στις επόμενες φωτογραφίες φαίνονται τα ξύλα. Φανταστείτε ότι κάθε ξύλο δηλώνει και διαφορετικό διαμέρισμα. Τα ξύλα είναι όλα magrove με μπόλικη java (ευγενική χορηγία του mikenuke) και από ανάμεσα παίζει jave fem και anubia nana petite. Αυτό που λείπει τώρα είναι το καπάκι και τα διαχωριστικά κομμάτια (κάτι με το οποίο θα ασχοληθώ μέσα στο Σ/Κ).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0871.jpg
Εμφανίσεις:  604
Μέγεθος:  69,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0873.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  53,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0884.jpg
Εμφανίσεις:  561
Μέγεθος:  53,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0885.jpg
Εμφανίσεις:  489
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0886.jpg
Εμφανίσεις:  537
Μέγεθος:  69,9 KB  
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-08, 15:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο! ¶λγη πότε θα του βάλεις?

Να κάνω μερικές ερωτήσεις?
- Τι διαστάσεις έχει όλο αυτό, και πόσα διαμερίσματα θα είναι?
- Το βασικότερο.. Θα μπορούσε να είναι ένα ενυδρείο με μετακινούμενα με κάποιο τρόπο χωρίσματα, για όλη τη διαδικασία της αναπαραγωγής?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-08, 15:32
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο! ¶λγη πότε θα του βάλεις?

Να κάνω μερικές ερωτήσεις?
- Τι διαστάσεις έχει όλο αυτό, και πόσα διαμερίσματα θα είναι?
- Το βασικότερο.. Θα μπορούσε να είναι ένα ενυδρείο με μετακινούμενα με κάποιο τρόπο χωρίσματα, για όλη τη διαδικασία της αναπαραγωγής?
Xe xe xe άλγη θα προσπαθήσω να μην αποκτήσω (αν και λίγη άλγη πάνω στην πλάτη δεν θα με χαλούσε)
Ο καθαρός χώρος είναι 600mm μήκος x 200mm βάθος x 250mm ύψος και το "sump" 600mm x 100mm x 250mm. Αφήνει έτσι καθαρά 8 λίτρα για κάθε ψάρι (3 διαμερίσματα).
Τα διαχωριστικά θα είναι από Plexiglass και στην ουσία θα σφηνώσουν ανάμεσα στο τζάμι και την πλάτη έτσι ώστε αν κάποια στιγμή προκύψει κάποιο καλό κομμάτι να προχωρήσω σε αναπαραγωγή.

Και για άλλη μια φορά να υπενθυμίσω ότι ψάνχω για υγιείς crowntail ή halfmoon (αρσενικά και θηλυκά)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-08, 15:37
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Τι εχεις βαλει στον πατο? (χαλικι κλπ)
Γιατι οχι πιο μεγαλη η ολη κατασκευη? Ελλειψη χωρου ή ηθελες εξαρχης 3 διαμερισματα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-08, 15:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εχεις βαλει στον πατο? (χαλικι κλπ)
Γιατι οχι πιο μεγαλη η ολη κατασκευη? Ελλειψη χωρου ή ηθελες εξαρχης 3 διαμερισματα?
Λευκή άμμο της hagen. 3 διαμερίσματα είναι αρκετά πιστεύω (αν και τα παλιόψαρα μου είναι πολύ περισσότερα), με γνώμωνα πάντα να είναι μετακινούμενα για περίπτωση αναπαραγωγής (ήταν να μην ξεκινήσω)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-08, 15:47
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια! Βαλε αν μπορεις μια κοντινη (macro) της αμμου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-08, 16:05
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

chemical_mac: ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ..

Πάντως, πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα..

Τα χωρίσματα όταν μπούν θα είναι "τρύπια"? Η θα υπερχειλίζει το νερό από το ένα στο άλλο (σα σκαλοπατάκια)? ..γιατί βλέπω η είσοδος του φίλτρου είναι πιο χαμηλά από την έξοδο..

Μπορείς λίγο να εξηγήσεις πώς θα λειτουργήσει όλο αυτό σε περίπτωση αναπαραγωγής? Ας πούμε ότι υπάρχει άλλο ένα μονομαχοενυδρείο.. Έχουμε και λέμε:
- Μονομάχος και μονομαχίνα, με 1 χώρισμα, που θα πρέπει να γίνεται τη μία "μαύρο" και την άλλη "διαφανες" για να βλέπονται (πώς μπορεί να γίνει αυτό?), και περισσότερο χώρο στο μονομάχο (αφού εκεί θα γίνει και η γέννα)..
- Φεύγει το χώρισμα, ή μετακινείται η κυρία στο μεγάλο διαμέρισμα, γίνεται το "παιχνίδι" και απομακρύνεται μετά στο άλλο μονομαχοενυδρείο..
- Μόλις κολυμπήσουν τα μικρά, φεύγει και ο μονομάχος στο δίπλα μικρό διαμέρισμα..
- Μόλις μεγαλώσουν τα μικρά, απλά μπαίνουν περισσότερα χωρίσματα..
Ωραία μέχρι εδώ..

Απορία 1η: στην αρχή τα μικρά θα πρέπει να είναι χωρίς φίλτρο (ή έστω χωρίς ροή).. πώς θα γίνει αυτό? Θα διακοπεί η ροή σε όλο το ενυδρείο?
Απορία 2η: υποτίθεται ότι ξεκινάμε με χαμηλή στάθμη (για να μπορεί ο "μπαμπάς" να μαζεύει τα αυγά) και αυξάνουμε σταδιακά για να μειώσουμε και την αμμωνία.. έτσι όπως έχεις τώρα το φίλτρο, αυτό πώς μπορεί να γίνει? παράλληλα δημιουργείται και θέμα με τη θέρμανση (αφού ο θερμοστάτης θα είναι στο πίσω διαμέρισμα)..

Ένα ωραίο θετικό βέβαια είναι ότι στο πίσω διαμέρισμα θα σου μένει και χώρος για να βάλεις 2 μπουκάλια για αρτέμια (ώστε να είναι σε σωστή θερμοκρασία)..

Σε πρήζω τώρα, αλλά σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο, και προσπαθώ να αρχίσω να κάνω τα σχέδιά μου..

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια της παρουσίασης..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-08, 09:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
chemical_mac: ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ.. όπως λέει και ο σοφόες λαός "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες"

Πάντως, πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα..

Τα χωρίσματα όταν μπούν θα είναι "τρύπια"? Πολλές μικρές τρύπες πάνω στο plexi Η θα υπερχειλίζει το νερό από το ένα στο άλλο (σα σκαλοπατάκια)? ..γιατί βλέπω η είσοδος του φίλτρου είναι πιο χαμηλά από την έξοδο..

Μπορείς λίγο να εξηγήσεις πώς θα λειτουργήσει όλο αυτό σε περίπτωση αναπαραγωγής? Ας πούμε ότι υπάρχει άλλο ένα μονομαχοενυδρείο.. Έχουμε και λέμε:
- Μονομάχος και μονομαχίνα, με 1 χώρισμα, που θα πρέπει να γίνεται τη μία "μαύρο" και την άλλη "διαφανες" για να βλέπονται (πώς μπορεί να γίνει αυτό?), και περισσότερο χώρο στο μονομάχο (αφού εκεί θα γίνει και η γέννα)..Αν αποφασίσω να κάνω αναπαραγωγή το μεσαίο διαμέρισμα θα μείνει άδειο ώστε να μπαίνει μέσα κάποια στιγμή ένα ψάρι και να γίνεται το φλερτάκι
- Φεύγει το χώρισμα, ή μετακινείται η κυρία στο μεγάλο διαμέρισμα, γίνεται το "παιχνίδι" και απομακρύνεται μετά στο άλλο μονομαχοενυδρείο.. Απομακρύνεται γενικώς
- Μόλις κολυμπήσουν τα μικρά, φεύγει και ο μονομάχος στο δίπλα μικρό διαμέρισμα.. Το ίδιο με την θηλυκιά, φεύγει εντελώς από το ενυδρείο
- Μόλις μεγαλώσουν τα μικρά, απλά μπαίνουν περισσότερα χωρίσματα..
Ωραία μέχρι εδώ..

Απορία 1η: στην αρχή τα μικρά θα πρέπει να είναι χωρίς φίλτρο (ή έστω χωρίς ροή).. πώς θα γίνει αυτό? Θα διακοπεί η ροή σε όλο το ενυδρείο? ΝΑΙ (εδώ είναι που γεμίζει άλγη το ενυδρείο αν και θα μπορούσε να μπει υαλοβάμβακας στην είσοδο και την έξοδο του νερού ώστε να μειωθεί πολύ η ροή και να μην κινδυνεύουν τα μικρά από το φίλτρο αλλά και να υπάρχιε μια στοιχειώδης φίλτρανση σε όλο το σύστημα)
Απορία 2η: υποτίθεται ότι ξεκινάμε με χαμηλή στάθμη (για να μπορεί ο "μπαμπάς" να μαζεύει τα αυγά) και αυξάνουμε σταδιακά για να μειώσουμε και την αμμωνία.. έτσι όπως έχεις τώρα το φίλτρο, αυτό πώς μπορεί να γίνει? παράλληλα δημιουργείται και θέμα με τη θέρμανση (αφού ο θερμοστάτης θα είναι στο πίσω διαμέρισμα)..Σύμφωνα με την πρόσφατη εμπειρία μου δεν υπάρχει ανάγκη να μειώσω τη στάθμη. Για το θέμα της θερμοκρασίας εξηγώ παραπάνω ένα τρόπο για να μην διακοπή εντελώς η κυκλοφορία του νερού.

Ένα ωραίο θετικό βέβαια είναι ότι στο πίσω διαμέρισμα θα σου μένει και χώρος για να βάλεις 2 μπουκάλια για αρτέμια (ώστε να είναι σε σωστή θερμοκρασία)..ΣΩΣΤΟΣ

Σε πρήζω τώρα, αλλά σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο, και προσπαθώ να αρχίσω να κάνω τα σχέδιά μου..

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια της παρουσίασης..
Μ' αρέσεις χοντρούλη μου γιατί την "ψάχνεις". Ξέρω ότι τα παραπάνω δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αναπαραγωγής αλλά είναι επίσης γνωστό ότι γουστάρω να πειραματίζομαι με διάφορα (όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό σε κάποιους). Οι μέχρι τώρα προσπάθειες μου πάντως δεν έχουν βλάψει ή ταλαιπωρήσει κάποιο οργανισμό από αυτούς ππου φιλοξενώ κατά διαστήματα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-08, 15:16
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μ'αρέσεις Μάκη μου γιατί αφενός "Μάκη πούντιασα" , αφεταίρου κάθεσαι και απαντάς στις χαζοαπορίες μου, και σ'ευχαριστώ πολύ!

Να εκμεταλλευτώ λοιπόν λίγο ακόμη την καλοσύνη σου:
- Με ποιο σκεπτικό επέλεξες το 2ο διαμέρισμα (με τα φίλτρα) να είναι από πίσω, και όχι στο ένα πλάι? (και με σωλήνα να τράβαγες την έξοδο του φίλτρου στην άλλη άκρη του ενυδρείου, ελπίζω να το περιέγραψα καλά..) Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσες (σκέφτομαι τώρα εγώ) στη φάση αναπαραγωγής να μην πας την έξοδο στην άλλη άκρη, αλλά στο διαμέρισμα που είναι κοντά στο φίλτρο και να μειώσεις έτσι σημαντικά τη ροή στο υπόλοιπο.. (νομίζω μου ταιριάζει περισσότερο εμένα έτσι, εκεί που θέλω να το κάνω..)
- Και μία κατασκευαστική απορία και τελείωσα (ελπίζω ).. Το τζάμι που χωρίζει τα δύο διαμερίσματα μπαίνει εκ των υστέρων? Η όλα μαζί με τη μία? Πώς το κολλήσατε?

Ευχαριστώ και πάλι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-08, 15:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ'αρέσεις Μάκη μου γιατί αφενός "Μάκη πούντιασα" , αφεταίρου κάθεσαι και απαντάς στις χαζοαπορίες μου, και σ'ευχαριστώ πολύ!

Να εκμεταλλευτώ λοιπόν λίγο ακόμη την καλοσύνη σου:
- Με ποιο σκεπτικό επέλεξες το 2ο διαμέρισμα (με τα φίλτρα) να είναι από πίσω, και όχι στο ένα πλάι? (και με σωλήνα να τράβαγες την έξοδο του φίλτρου στην άλλη άκρη του ενυδρείου, ελπίζω να το περιέγραψα καλά..) Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσες (σκέφτομαι τώρα εγώ) στη φάση αναπαραγωγής να μην πας την έξοδο στην άλλη άκρη, αλλά στο διαμέρισμα που είναι κοντά στο φίλτρο και να μειώσεις έτσι σημαντικά τη ροή στο υπόλοιπο.. (νομίζω μου ταιριάζει περισσότερο εμένα έτσι, εκεί που θέλω να το κάνω..) Καθαρά χωροταξικό ζήτημα. Αυτό που λες με το διαμέρισμα των φίλτρων στο πλάι το σκέφτηκα στην αρχή ΑΛΛΑ αφενός θα μου έτρωγε χώρο από ένα διαμέρισμα (κι εγώ ήθελα 3) κι αφετέρου το οπτικό αποτέλεσμα δεν λέει (προσωπική άποψη)
- Και μία κατασκευαστική απορία και τελείωσα (ελπίζω ).. Το τζάμι που χωρίζει τα δύο διαμερίσματα μπαίνει εκ των υστέρων? Η όλα μαζί με τη μία? Πώς το κολλήσατε? το διαχωριστικό τζάμι του sump και του βασικοιύ χώρου κολλήθηκε από την αρχή.

Ευχαριστώ και πάλι..
Χαρά μου να απαντώ σε τέτοιες χαζοαπορίες
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-08, 10:16
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

up έχει προστεθεί eleocharis acciclaris
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0967.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  57,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0968.jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  61,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0970.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0971.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  67,6 KB  
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-08, 13:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χωρις τα χωρισματα ετσι?

Προχωρα πολυ ενδιαφερων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-08, 14:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

τα χωρίσματα δε λένε μία. είχα βάλει από το δίχτυ που βάζουμε στα μπαλκόνια για τα παιδιά, το οποίο είχα πνίξει στην τύρφη αλλά οπτικά δεν έλεγε και πολλά (σα σκουριασμένο σίδερο ήταν κι έπνιγε τον χώρο). Τώρα μέσα παίζουν μόνο οι θηλυκές.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-08, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν θα εχει διαμερισματα λοιπον?

Αν εβαζες moss (ιδιως spiky) πως θα ηταν το δυχτι αραγε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-08, 15:05
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σαν να έχει κάνει κοιλιά το έπιπλο, ή μου φαίνεται? Μήπως να το προσέξεις λίγο και να προσθέσεις ένα ενδιάμεσο κατακόρυφο χώρισμα στο ντουλάπι από κάτω?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-08, 09:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν να έχει κάνει κοιλιά το έπιπλο, ή μου φαίνεται? Μήπως να το προσέξεις λίγο και να προσθέσεις ένα ενδιάμεσο κατακόρυφο χώρισμα στο ντουλάπι από κάτω?
σου φαίνεται ίσως από τη γωνία λήψης, το έπιπλο είναι μια χαρά. αυτά που βγήκαν για να μπει το ενυδρείο ήταν πολύ πιο βαριά από 35 - 40 κιλά του ενυδρέιου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα εχει διαμερισματα λοιπον?

Αν εβαζες moss (ιδιως spiky) πως θα ηταν το δυχτι αραγε?
αν βάλω κάτι θα είναι ανοξείδωτο πλέγμα (αυτό το ακριβό) ντυμένο με moss...αλλά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ να το χαλαλίσω σε μονομάχους. άσε που ακόμα δεν βρήκα κάποιο μονομάχο της προκοπής
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 23-10-08 στις 09:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-08, 18:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο φαίνεται μάκη αλλά θα έρθω να το ρίξω και από κοντά μια ματιά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-08, 20:41
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μακη εχεις πολυ ωραια ματια..(σου το'χουν ξαναπει μηοπως..?)
***απλα δεν ειχα κατι αλλο να πω μεσα στο ποστ σου...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-08, 11:04
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Μακη μην διανοηθεις να βαλεις χωρισματα.Τα σπαει ετσι οπως ειναι το ενυδρειο σου.Τυφλα να χει ο Αμανο ρε boy.Μπραβο!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-08, 11:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο! Αλγες δεν βλεπω και ανησυχω, θα χασεις τον τιτλο σου ετσι οπως πας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτη παρουσίαση (ωχ...) AlexandraT Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 21-04-08 14:54
Πρώτη παρουσίαση 250 λτ κοινωνικού ChristosΒ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 8 25-04-07 19:48
Η πρώτη γέννα leonm Δίσκοι 20 05-06-06 07:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07543 seconds with 14 queries