Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-14, 15:48
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή Φαγωμένη ουρά χρυσόψαρου

Μετα την ακολουθια των πολυτιμων συμβουλων σας και αφου εβγαλα τα τροπικα απο το ενυδρειο μου ( Σ.Σ. εχω κρατησει μονο τα 2 Black widow gold καθως συμβιωνουν μαζι με τα χρυσοψαρα εδω και 1,5 χρονο) πλέον έχω 7 χρυσοψαρα στο 200αρι μου συν τις δυο χηρες και το γλυφτη ( gold succing cattfish, epsihw enamish xrono sto enydreio moy) Αμμωνια στο 0 και PH sto 7 με θερμοκρασια 24 κελσιου.
Το προβλημα μου τωρα ειναι το εξης. Το ενα μου yellow commet εδω και μερες το παρατηρουσα αντι να μεγαλωνει να μικραινει και σημερα το ειδε χωρις ουρα και αδυναμο. επισης ο χοντουλης μου ο Ασπρος έχει σημαδια -γραντζουνιες πάνω του και μικροτσιμπιες στην ουρα του. Η αποροια μου ειναι εξης¨Τι κανω παλι λαθος? πρεπει να διωξω και τις χηρες? υπαρχει πιθανοιτητα να ειναι τοσο επιθετικες?
Ο γλυφτης έχει μεγαλωσει επικυνδυνα, περιπου 5 εκατοστα. τον εχω παρατηρησει να κυνηγαει τα ψαρια και στο τραυματισμενο συγκεκριμενα να το τσιμπολογαει.
Αλλαγες μετρησεις κλπ οπως με συμβουλευτηκατε κανω.
Αυτο το καημενο θεραπευετε? διαβασα πω ναι....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-14, 17:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις δρόμο ακόμα.
1ον, 7 χρυσόψαρα σε 200 λίτρα είναι υπερβολικά πολλά, ακόμα και funcy να ήταν είναι πάρα πολλά. Κάνε και μια μέτρηση νιτρικά να δεις που βρίσκεσαι.
2ον, τα χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα , και μόνο οι παράμετροι νερού που θέλουν τα χρυσόψαρα είναι απαγορευτικές για άλλα είδη , πολύ λίγα είδη ζουν στις ίδιες παράμετρες με τα χρυσόψαρα. Αν κατεβάσεις βέβαια τη θερμοκρασία στους 15 βαθμούς που τα χρυσόψαρα ζουν ανετότατα και το χειμώνα είναι το φυσικό τους περιβάλλον , τότε όλα τα υπόλοιπα θα δουν τις βαλισνέρειες ανάποδα. Τα χρυσόψαρα επίσης είναι υπερβολικά ειρηνικά είδη , και οποιοδήποτε άλλο , ελαφρώς επιθετικό και ακόμα και ας είναι μικρότερου μεγέθους μπορεί να τους κάνει ζημιά , ή στη καλύτερη περίπτωση μπορεί να τα τρομάζει και να τα στρεσάρει.
3ον Αυτός ο "γλύφτης" ποιος ακριβώς είναι ; Αν είναι πλεκόστομος , οι 5 πόντοι είναι λίγοι, όταν θα γίνει 50 να δεις τότε τι θα γίνει, αν δεν είναι μπορεί να μη κάνει για αυτές τις παράμετρες του νερού, αλλά αν ενοχλεί τα χρυσόψαρα θα πρέπει να βγει.
Τώρα, αν η ουρά είναι φαγωμένη από άλλα ψάρια, πρέπει να βγουν αμέσως, αν είναι από ασθένεια, και πάλι να βγουν τα ψάρια και θεραπεία αμέσως, αλλά και στα ψάρια που θα βγουν, προφανώς σε άλλο ενυδρείο. Όπως καταλαβαίνεις έχεις δρόμο ακόμα, και πρέπει να κάνεις και μετρήσεις νιτρικών αλλά και νιτρωδών (αν δεν έχεις κάνει)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-14, 17:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Κάνε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου εφόσον παρουσιάζει προβλήματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 , γιατί εκτός απο τα θέματα συγκατοίκησης που σωστά έθεσε ο Τάκης, ίσως να υπάρχουν κι άλλα προβλήματα

Η φαγωμένη ουρά και τα σημάδια μπορεί να ειναι από επίθεση ή από ασθένεια...

@Τάκη ο "γλύφτης" ειναι αυτός : "gold succing cattfish"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-14, 17:33
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Loach Sucking Gold

Χωρις να κοβω το κεφαλι μου νομιζω αυτος ειναι τον πηρα πριν εναμιση χρονο δεν θυμαμαι. Το θυμαμαι αυτο που ειχες πει για τα 7 και σκοπευω μολις μεγαλωσουν να τα χωρισω. Δεν ξερω τι εγινε, τα αλλαο ειναι οκ, φυσιολογικα οπως παντα συμπεριφερονται. Τις χηρες λυπαμαι να τις διωξω τις εχω ενα χρονο μαζι με τα αλλα, αλλα αν πρεπει θα το κανω. Δειτε τις πληροφοριες που ζητησατε, νιτρικα δεν εχω το κ@λοκιτ που παρηγγειλα ειχε μονο αυτα τα δυο μεσα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: περιπου 1 χρονο πριν
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ
): Βασικο με φυτα
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 200 λιτρα 3 ποδια
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 χρονος χρονος σε 30 λιτρα 2 μηνες σε 200

5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 23-24, Εχει ζεστη εδω συνηθως
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):
1 Oranda-Assorted, 1 1 Pearl Scale, 2 Tetra Black widow-Gold form ενα κονγκολεζο 2 χρυσα, 2 fantails
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ιδια με του ενυδρειου
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: εβδομαδια 1 αλλαγη 25%
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Παρασκευη
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
flakes μερα και νυχτα



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


1.P
H: 7
2.KH:
3.GH:
4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):
6.ΝΟ3(νιτρικά):
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Ναι

ΣΤΙΚΣ:

Ηλεκτρονική:


ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ


1.
ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΟΧΙ
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 ισως και 2
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 2 εβδομαδες, σημερα εξαρση
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : 5 εκατοστα
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ελαφρια πορτοκαλι
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : μονοτονη ατονη και αδυναμο
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):---
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):---
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: φυσιολογικο
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): Αγνωστο εχθες ναι σημερα το βραδυ οχι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Του λειεπι η ουρα στο κομετ. το pearl μου ειναι ο χοντρουλης οπως προανεφερα και εχει σημαδιαγρατζουνιες.

-------------------------
παντως τωρα που μηλαμε αυτο ο διαολος ο γλυφτης τον κυνηγαει παλι. δεν ξερω ποσο θα αντεξει το καημενο. ενα ζωηρο ψαρακι ητανε και τωρα δειχνει καταθληπτικο και υποτονικο.
Σ.Σ κοιοταξα και για τον γλυφτη δεν ειναι ο πλεκοστομος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antegeia7 : 17-11-14 στις 17:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

@Τάκη ο "γλύφτης" ειναι αυτός : "gold succing cattfish"
Μπράβο , το έλεγε στην αρχή, κάτι με πιάνει όταν βλέπω τη λέξη "γλύφτης" και μπερδεύομαι, παρολο που την ίδια ακριβώς πατατιά είχα κάνει και εγώ.

Είναι CAE δηλαδή, διαολάκι, μπορεί να μην έκανε τη ζημιά αυτό , αλλά σίγουρα τρομάζει τα χρυσόψαρα.

Σάκη , έχει κάνει αναφορά στο ενυδρείο του ο φίλος απο την Αυστραλία παλιότερα και με άλλα προβληματάκια (θα μου πεις τώρα που το ξέρετε οι υπόλοιποι) για αυτο και του απάντησα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82583

Φιλε antegeia στο είχα πει και τη προηγούμενη φορα, αν θες τα χρυσόψαρα κράτα μόνο αυτά , και ο γλύφτης με τα χρυσόψαρα δεν ζουν μαζί 1,5 χρόνο τωρα, "επιζουν" μαζί, έχει διαφορά αυτό , και όπως είδες τα προβλήματα συνεχίζονται, πρέπει να κάνεις δραστικές αλλαγές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-14, 19:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To CAE την εχει κανει τη ζημια και οσο μεγαλωνει, χειροτερευει.
(CAE - Chinese Algae Eater - Gyrinocheilus aymonieri)
Γνωστος για ζημιες σε χρυσοψαρα και αλλα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-14, 20:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To CAE την εχει κανει τη ζημια και οσο μεγαλωνει, χειροτερευει.
(CAE - Chinese Algae Eater - Gyrinocheilus aymonieri)
Γνωστος για ζημιες σε χρυσοψαρα και αλλα ψαρια.
+1!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-14, 10:57
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Σας εχω παραθεσει φωτογραφιες για να μπορεσετε να αξιολογηξσετε καλυτερα την κατασταση. Σορρυ αλλα ο χοντουλης με δυσκολεε και δεν ειναι καθαρη η φωτο.
ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια. ΑΠο δω και μερα τι μελιγεννεσθε? διχνω τον CAE?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-14, 11:13
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

δεν ανεβηκαν π[ριν ξανα ανεβαζω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141118_193602.jpg
Εμφανίσεις:  743
Μέγεθος:  51,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141118_193611.jpg
Εμφανίσεις:  620
Μέγεθος:  33,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141118_193751.jpg
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  19,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141118_193804.jpg
Εμφανίσεις:  609
Μέγεθος:  21,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-14, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ανεβηκαν π[ριν ξανα ανεβαζω
Διώχνεις και το CAE και οτιδήποτε δεν είναι χρυσόψαρο, κάνεις μετρήσεις να δούμε σε τι κατάσταση είναι το νερό του ενυδρείου , και μια γενναία αλλαγή τη θεωρώ απαραίτητη. Επίσης θα πρέπει ννα φύγει και κάποιο χρυσόψαρο, εκτός και αν κανεις πιο τακτικές και μεγάλες αλλαγες, αυτό θα μας το πουν οι μετρήσεις καλύτερα. Πρέπει να δούμε μετρήσεις πριν την αλλαγή οπωσδήποτε. Απο εκεί και πέρα ίσως μια ήπια θεραπεία με melafix θα ηταν απαραίτητη, θεωρώ πως θα επουλώσει και τις τυχον πληγες των ψαριών
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-11-14, 11:30
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Διώχνεις και το CAE και οτιδήποτε δεν είναι χρυσόψαρο, κάνεις μετρήσεις να δούμε σε τι κατάσταση είναι το νερό του ενυδρείου , και μια γενναία αλλαγή τη θεωρώ απαραίτητη. Επίσης θα πρέπει ννα φύγει και κάποιο χρυσόψαρο, εκτός και αν κανεις πιο τακτικές και μεγάλες αλλαγες, αυτό θα μας το πουν οι μετρήσεις καλύτερα. Πρέπει να δούμε μετρήσεις πριν την αλλαγή οπωσδήποτε. Απο εκεί και πέρα ίσως μια ήπια θεραπεία με melafix θα ηταν απαραίτητη, θεωρώ πως θα επουλώσει και τις τυχον πληγες των ψαριών
δεν μου παει η ψυχη να τα αποχωρηστω μετα απο τοσο καιρο αλλα τι να καναω.το cae να δω πως θα διωξω. μετρησεις παλι PH7 kai αμωνια στο μηδεν. προσεχω τωρα,την προηγουμενη φορα εκανα πολλα λαθη και εφτασε στο 2 ( υπερφαγια και πολλα υπολοιματα τροφων κλπ συν οτι εβγαλα το μακαρονι και επλυνα τα σφουγγαρια με νερο βρυσης)....
δαγκωματιες δεν ειναι αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-11-14, 11:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου παει η ψυχη να τα αποχωρηστω μετα απο τοσο καιρο αλλα τι να καναω.το cae να δω πως θα διωξω. μετρησεις παλι PH7 kai αμωνια στο μηδεν. προσεχω τωρα,την προηγουμενη φορα εκανα πολλα λαθη και εφτασε στο 2 ( υπερφαγια και πολλα υπολοιματα τροφων κλπ συν οτι εβγαλα το μακαρονι και επλυνα τα σφουγγαρια με νερο βρυσης)....
δαγκωματιες δεν ειναι αυτα?
ΝΟ2 (νιτρώδη) και ΝΟ3 (νιτρικά) μέτρησες ; Ειναι σημαντικά και αυτά
Επλυνες και το μακαρόνι με νερό βρύσης ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-14, 14:09
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

αααα To μακαρονι δεν χρειαστηκε να το πλυνω, το ειχα βγαλει τελειως. Στρωμενο εν το μεταξυ με βιολογια ενως μηνα.... Ακουσα τα σαινια απο το πετ σοπ και μου ειπανε ελα παρε αλλο....Τιμη? 35 δολαρια ενω στο ιντερνετ τα βρηκα 5....πολλα μαζεμενα λαθη εκανα και εχασα 2 ψαρακια δυστηχως.
Το εβρασα μετα οπως ειπες και εδω και ενα μηνα περιπου ειναι μεσα και ολα καλα δεν εχουν καποια περιεργη συμερηφορα απο οσο μπορω να κρινω με εξερεση τα οσα ανεφερα. θα παραγγειλω και ενα κιτ για νιτρικα κλπ.αφου μου εσωσες τα 35 απο το μακαρονι
Αυιο θα παω να παρω τις βιταμηνες που λες και ενα μικρο ενυδρειο τριανταρι να βαλω μεσα φλυφτη και χηρες. θα μεινω μονο με τα χρυσα και του χρονου ελπιζω να τα εχω ολα και να εχουν μεγαλωσει ωστε να παρω αλλο ενα 200αρι...
Τι δοδολογια να χρησιμοποιω για τις βιταμηνες? θα σωθει λες?
επισης διαβασα οτι με το φως ανοιχτο τα ψαρακια εχουν αλλη συμεριφορα , ισχυει? οτι γινονται και καλα πιο επιθετικα το βραδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-11-14, 14:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
αααα To μακαρονι δεν χρειαστηκε να το πλυνω, το ειχα βγαλει τελειως. Στρωμενο εν το μεταξυ με βιολογια ενως μηνα.... Ακουσα τα σαινια απο το πετ σοπ και μου ειπανε ελα παρε αλλο....Τιμη? 35 δολαρια ενω στο ιντερνετ τα βρηκα 5....πολλα μαζεμενα λαθη εκανα και εχασα 2 ψαρακια δυστηχως.
Το εβρασα μετα οπως ειπες και εδω και ενα μηνα περιπου ειναι μεσα και ολα καλα δεν εχουν καποια περιεργη συμερηφορα απο οσο μπορω να κρινω με εξερεση τα οσα ανεφερα. θα παραγγειλω και ενα κιτ για νιτρικα κλπ.αφου μου εσωσες τα 35 απο το μακαρονι
Αυιο θα παω να παρω τις βιταμηνες που λες και ενα μικρο ενυδρειο τριανταρι να βαλω μεσα φλυφτη και χηρες. θα μεινω μονο με τα χρυσα και του χρονου ελπιζω να τα εχω ολα και να εχουν μεγαλωσει ωστε να παρω αλλο ενα 200αρι...
Τι δοδολογια να χρησιμοποιω για τις βιταμηνες? θα σωθει λες?
επισης διαβασα οτι με το φως ανοιχτο τα ψαρακια εχουν αλλη συμεριφορα , ισχυει? οτι γινονται και καλα πιο επιθετικα το βραδυ.
Το melafix δεν είναι βιταμίνες, αντιμυκητιακό είναι, δοσολογία γράφει επάνω.
Στα χρυσόψαρα αλλά και σε πολλά ψάρια το σκοτάδι δεν τα κάνει πιο επιθετικά , αλλά πιο ήρεμα, ηρεμούν στο σκοτάδι, και για αυτό προτείνεται όταν κάνουμε θεραπείες να έχουμε κλειστά τα φώτα, και γιατί τα ψάρια δεν στρεσάρονται αλλά και γιατί κάποια φάρμακα καταστρέφονται με το φως, και έτσι στο σκοτάδι αποδίδουν καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-11-14, 14:52
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Αυριο θα εχουμε νεοτερα. Θα σας εννημερωσω...Σας ευχαριστω οιλους για την βοηθεια σας και ιδιαιτερα εσενα φιλε τακη.
Σ.Σ. Το να αγορασω τροφη για το CAE και να το κρατησω ενδυκνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-11-14, 15:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυριο θα εχουμε νεοτερα. Θα σας εννημερωσω...Σας ευχαριστω οιλους για την βοηθεια σας και ιδιαιτερα εσενα φιλε τακη.
Σ.Σ. Το να αγορασω τροφη για το CAE και να το κρατησω ενδυκνετε?
Σε άλλο ενυδρείο αν έχεις ναι, είναι λίγο παράξενα ψαράκια όμως, και αν βρεις κατάλληλο ενυδρείο να έχεις 4-5 μαζί θα είναι ακόμα καλύτερα, θέλουν κρυψώνες βέβαια γιατί κάποιες ώρες τις ημέρας κρύβονται, όταν αρχίσουν όμως να κυνηγάει το ενα το αλλο είναι ωραία. Ειχα κάνει και εγω το ίδιο λάθος με εσενα , και ειχα 4 CAE μαζί με τα χρυσόψαρα, αλλά τελικά κατάλαβα πως είναι λάθος αυτή η σύνθεση και ξεκαθάρισα τη κατάσταση και τα χάρισα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-11-14, 15:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

διωξε το διαολο το CAE.. γινεται και μεγαλο αρκετα..
μελαφιξ οποσδηποτε..τα ψαρια ειναι χαλια..
πρεπει να κινηθεις γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-11-14, 16:01
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
διωξε το διαολο το CAE.. γινεται και μεγαλο αρκετα..
μελαφιξ οποσδηποτε..τα ψαρια ειναι χαλια..
πρεπει να κινηθεις γρηγορα.
ελπιζω να βγαλει την νυχτα....κοντευω να σκασω....διαολος κυριολεκτικα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-11-14, 19:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μακαρονι το ξεπλενεις μονο με νερο που εχει βγαλει απο το ενυδρειο και μονο οταν εχει πολυ σκουπιδι.
(αργοτερα οταν στρωσει καλα, καθε 6 μηνες εναλλαξ καθε φορα, θα πλενεις το 1/3 του μακαρονιου με καφτο νερο βρυσης)


Τα ψαρια ειναι χαλια.
Δεν ξερω αν φταιει γιαυτο μονο ο CAE.

Εγω (αν δεν φταινει αμμωνια και νιτρωδη) θα αρχιζα αλλαγες νερου συστηματικα καθε εβδομαδα (σε σωστη θερμοκρασια το νερο αλλαγης), θα προσθετα χοντρο αλατι (δοσολογια 0,3% δλδ 30 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό, δλδ δυο κοφτες κουταλιες της σουπας χοντρο αλατι για καθε 10 λιτρα νερο, προδιαλυμενο πολυ καλα - και σε καθε αλλαγη νερου αναπληρωση του αλατιου που βγηκε πχ αν κανεις αλλαγη το 1/3, προσθετεις 10 γραμ. αλατι για καθε 10 λιτρα νερου αλλαγης το 1/3 δλδ και αλατι)
Βιταμινες στην αρχη δυο φορες την εβδομαδα και μετα μια φορα, και καλης ποιοτητας φρεσκοανοιγμενη τροφη καταλληλη για χρυσοψαρα 2-3 φορες την ημερα οσο ειναι ζεστος ο καιρος και αν αντεχει το φιλτρο.
Ενα γευμα καθε 2 μερες να ειναι σπιρουλινα.
(αν οι τροφες ειναι φρεσκες και οταν τα ψαρια γινουν καλα, δεν χρειαζονται βιταμινες. Μονο τωρα για βοηθεια στην αναρρωση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-11-14, 14:36
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μακαρονι το ξεπλενεις μονο με νερο που εχει βγαλει απο το ενυδρειο και μονο οταν εχει πολυ σκουπιδι.
(αργοτερα οταν στρωσει καλα, καθε 6 μηνες εναλλαξ καθε φορα, θα πλενεις το 1/3 του μακαρονιου με καφτο νερο βρυσης)

Τα ψαρια ειναι χαλια.
Δεν ξερω αν φταιει γιαυτο μονο ο CAE.

Εγω (αν δεν φταινει αμμωνια και νιτρωδη) θα αρχιζα αλλαγες νερου συστηματικα καθε εβδομαδα (σε σωστη θερμοκρασια το νερο αλλαγης), θα προσθετα χοντρο αλατι (δοσολογια 0,3% δλδ 30 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό, δλδ δυο κοφτες κουταλιες της σουπας χοντρο αλατι για καθε 10 λιτρα νερο, προδιαλυμενο πολυ καλα - και σε καθε αλλαγη νερου αναπληρωση του αλατιου που βγηκε πχ αν κανεις αλλαγη το 1/3, προσθετεις 10 γραμ. αλατι για καθε 10 λιτρα νερου αλλαγης το 1/3 δλδ και αλατι)
Βιταμινες στην αρχη δυο φορες την εβδομαδα και μετα μια φορα, και καλης ποιοτητας φρεσκοανοιγμενη τροφη καταλληλη για χρυσοψαρα 2-3 φορες την ημερα οσο ειναι ζεστος ο καιρος και αν αντεχει το φιλτρο.
Ενα γευμα καθε 2 μερες να ειναι σπιρουλινα.
(αν οι τροφες ειναι φρεσκες και οταν τα ψαρια γινουν καλα, δεν χρειαζονται βιταμινες. Μονο τωρα για βοηθεια στην αναρρωση)
Ευχαριστώ φιλε δελτα για τις πληροφορίες. Το ψαρακι δυστυχώς μας αφησε...
Όπως λες οι αλλαγες που κάνω εδω και ενα μηνα ειναι εβδομαδιαιες και αφορούν μεγαλες ποσοτητες. Τωρα με τοβαλατι εχω αυτο για τα χρυσόψαρα και βαζω μια κουταλια ανα 10 λιτρα. ΠΠαρήγγειλα καινουρια κιτσ τριτη με τεταρτη θα τα εχω. Οσον αφορα τις χοιρες εχω καλα νεα το πετ σοπ το καινούριο που επισκέπτομαι θα τα παρει. Μ
ενει να ξεφορτωθω αυτο το διαολακι αλλα δυσκολεύομαι. ΕΒαλλα αγγελία και βλέπουμε. Τωρα πρεπει να φτιαξω τα αλλα και το ενυδρείο μου να γίνει σωστο. Για τον υπερπληθισμο του χρόνου οπως ειπα θα παρω αλλο ενα 200αρι και θα τα χωρισω.
Σ. Σ. Ενα ασημενιο fantail που εχω εχει περίεργη συμπεριφορά. Παρολο που τρωει τον αγελορα φαίνεται υποσιτησμενονκαι αδύναμο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-11-14, 15:34
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

paratheto pio kales foto gia na deite akribos tin katastasi tou xontrouli mou
diladi an xaso kai allo psaraki tha afiso to xompi....
PS: sorry gia ta greeklish molis ekana format to pisi kai akoma den exo perasei ta ellinika.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141119_235831.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  25,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141119_235855.jpg
Εμφανίσεις:  651
Μέγεθος:  45,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141119_235900.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  35,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-11-14, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψαρακι εχει κοκκινα σημαδια που δεν ειναι καλο σημαδι.
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#RedSpots
Μαλλον εχει εσωτερικη βακτηριακη ασθενεια.
http://www.seachem.com/Products/prod.../KanaPlex.html
Τυχαινουν αυτα. Μη τα παρατας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-11-14, 16:30
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

kai melafix kai ayto prepei na xrisimopoio? opos einai stoi enydreio? tya alla psaria den epireazontai?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-11-14, 16:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα επηρεαζονται.
Ακομα και το αρρωστο ακομα και η βιολογια (με μερικα φαρμακα)
Θεραπεια κανουμε μονο οταν δεν γινεται αλλιως και οταν ειμαστε αρκετα σιγουροι τι εχει το ψαρι.

Σε δοχειο-νοσοκομειο γινεται συνηθως θεραπεια (εκτος οταν προεκειται για παρασιτικες ασθενειες πχ Ich που πρεπει να σκοτωθει το παρασιτο και στο ενυδρειο ή οταν βλεπουμε μαζικη ασθενεια)
Το δοχειο μπορει να ειναι και πλαστικο.
Συνηθως στα νοσοκομεια δεν χρειαζεται τιποτα αλλο εκτος απο αεραντλια και θερμανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-11-14, 14:12
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

To πρόβλημα ειναι μεγαλύτερο τελιμα. Σημερα αλλος ενας μου πεταξε μια ασπριλα στο κεφαλι και ειναι ελαφρώς διακριτη και στο σωμα. Απο οσο ξερω δεν ειναι white dot, εθναι σαν σημάδια λεπρας. Επιστρεφω σύντομα με φωτογραφίες
-------------------------
Tora pou sas grafo allazo to 75% tou nerou. poso alati prepei na rikso? peripoou 150 litra allazo. eida prasina koprana tora poy to kathariza re paidia simainei kati? sorry gia ta greeklish akoma den exo ftiaksei to pisi.
Mirizei perierga to nero. San xalasmeno. den einai amonia gnorizo tin mirodia tis giati eimai ergastiriakos kai kanaekana test kai einai 0.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antegeia7 : 20-11-14 στις 14:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-11-14, 14:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω (αν δεν φταινει αμμωνια και νιτρωδη) θα αρχιζα αλλαγες νερου συστηματικα καθε εβδομαδα (σε σωστη θερμοκρασια το νερο αλλαγης), θα προσθετα χοντρο αλατι (δοσολογια 0,3% δλδ 30 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό, δλδ δυο κοφτες κουταλιες της σουπας χοντρο αλατι για καθε 10 λιτρα νερο, προδιαλυμενο πολυ καλα - και σε καθε αλλαγη νερου αναπληρωση του αλατιου που βγηκε πχ αν κανεις αλλαγη το 1/3, προσθετεις 10 γραμ. αλατι για καθε 10 λιτρα νερου αλλαγης το 1/3 δλδ και αλατι - για οσο διαρκει το προβλημα)
Βιταμινες στην αρχη δυο φορες την εβδομαδα και μετα μια φορα, και καλης ποιοτητας φρεσκοανοιγμενη τροφη καταλληλη για χρυσοψαρα 2-3 φορες την ημερα οσο ειναι ζεστος ο καιρος και αν αντεχει το φιλτρο.
Ενα γευμα καθε 2 μερες να ειναι σπιρουλινα.
(αν οι τροφες ειναι φρεσκες και οταν τα ψαρια γινουν καλα, δεν χρειαζονται βιταμινες. Μονο τωρα για βοηθεια στην αναρρωση)
Αν και δεν πιστυεω οτι το αλατι μονο του θα βοηθησει σημαντικα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρακι εχει κοκκινα σημαδια που δεν ειναι καλο σημαδι.
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#RedSpots
Μαλλον εχει εσωτερικη βακτηριακη ασθενεια.
http://www.seachem.com/Products/prod.../KanaPlex.html
Τυχαινουν αυτα. Μη τα παρατας
-------------------------
Τα κοπρανα ειναι φυσιολογικο να βγαινουν κοντα στο χρωμα της τροφης που εφαγαν.
Τα διαφανα κοπρανα να φοβασαι πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-11-14 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-11-14, 14:37
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

delta eyxaristo kai pali. sou anebasa fotografies gia na exeis mia kathari eikona. Apla re paidia an exete tion kalosini apla peite moy akribos tio na kano. Kanaplex mono ftanei? na fantasto OLO to enydreio thelei therapeia? eyxaristo
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141120_232823.jpg
Εμφανίσεις:  493
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141120_232821.jpg
Εμφανίσεις:  795
Μέγεθος:  31,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-11-14, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τα ψαρια με τα κοκκινα σημαδια (septicemia) κανει το Kanaplex.
Το καινουριο φαινεται για fungus.
Πιστευω θα το πιασει κι αυτο.
Μια αλλη προταση για ολα ειναι το Polyguard ή το Triple sulfa ή το Mixazyn κλπ.

Σε ολο το ενυδρειο και ακολουθεις επακριβως τις οδηγιες του καθε φαρμακου.

Συνεχισε τις αλλαγες μεχρι να ξεκινησεις θεραπεια.
Ειναι μια ανακουφιση.

Πιστευω οτι ολο το προβλημα εχει προελθει απο κακη συντηρηση του ενυδρειου ή χρηση προβληματικου νερου απο την αρχη (πχ αν εχει το νερο που χρησιμοποιεις στο ενυδρειο καποιο προβλημα - ειναι 100% ποσιμο?).
Πχ μυκητες κλπ υπαρχουν σε ολα τα ενυδρεια και περιμενουν τις καταλληλες συνθηκες για να αναπτυχθουν.
Για τις ασθενειες, το καλυτερο φαρμακο ειναι η προληψη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-11-14, 16:44
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

ti na po einai psixofthoro to thema. tha kano oti mporo na soso tra alla psarakia. tora oute ta widows mporo na doso pouthena oute to glyfti. opote mona tous sto mikro enydreio gia tin ora.
Peite moy ligo ti gnomi sas , poso pithano einai na eythynontai ta psaria tou pet sop poy pira prin 1 mina peripou syn to fyto toy? i to makaoni to opoio ebrasa kai epanatopothetisia? prospatho na katalabo tin kaki xrisi tou enydreiou. Giati to nero den nomizo na exei kati, an den itan 100% tha to kobane amesos esto kai mia anafora na ginotane, einai poly aystiroi me tetoia themata.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-14, 17:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυσικα και ειναι πιθανο να μετεφεραν τα νεα ψαρια βακτηρια ασθενεια.
Το μακαρονι το εβρασες ολο? Δεν εμεινε κανενα υλικο με βιολογια πανω του?
Ρωταω για το νερο γενικα αν διατιθεται ως ποσιμο απο το δικτυο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φαγωμένη ουρα guppy Pan_ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 29-06-14 14:45
Φαγωμένη ουρά john99 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 23-09-13 01:29
βοήθεια φαγωμένη ουρα nikos1973 Δίσκοι 31 28-09-12 09:26
θάνατος χρυσόψαρου emiako Αρχάριοι γλυκού νερού 9 17-01-12 22:58
Φαγωμένη anubia galant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 22-06-07 12:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10887 seconds with 16 queries