Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-05, 20:01
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Αγόρασα δίσκο-και είναι φοβισμένος-

Προχθές την τρίτι 8 Νοε. αγόρασα έναν δίσκο για το δισκοενυδρείο μου, (δεν ξέρω την ονομασία του), είναι μεγαλούτσικος ούτε κοκκινος ούτε μπλέ. Μάλλον κάτι ενδιάμεσο ίσως κιτρινοπώς και έχει και τις κλασικές μαύρες ρίγες.
Απο την τρίτη λοιπόν που τον αγόρασα (απο αμαζόνιο) είναι συνεχώς κρυμμένος μέσα στα φυτά και δεν εμφανίζεται καθόλου παρά μονάχα σήμερα για πρώτη φορά βγήκε και τσίμπισε λίγα φιλλαράκια, και αφού τον κινήγησαν οι άλλοι δισκοι ξανακρήφτηκε.
Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του? ¶λλες φορές που μεταφέρω δίσκους απο Θεσ/νικη δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-05, 21:38
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Περίμενε λίγο. Ειναι νωρίς ΙΜΟ. Υπομονή φίλε μου. Κράτα μας ενήμερου παντως.......
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-05, 22:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Περίμενε λίγο. Ειναι νωρίς ΙΜΟ. Υπομονή φίλε μου. Κράτα μας ενήμερου παντως.......
ελα φιλε μου,καλως ηρθες στο κλαμπ των χαμενων του αμαζωνιου.....οσοι αγορασαμε δισκους απο τη νεα φουρνια,ολοι μετα απο 48 ωρες παρουσιασαν discus plug,με αποτελεσμα την τριτη μερα και μετα,τα ψαρια μαυριζουνε τελειως........και αστα να πανε.....μαλλον πρεπει κατι να πουμε ολοι μαζι στον πολυ αγαπητο μας μακη...............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-05, 22:59
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εγώ θα συμφωνήσω με το συνάδελφο jonny, είναι νωρίς ακόμα. Εμένα τα ψάρια μου έκαναν πάνω από μήνα να εγκλιματιστούν πλήρως και να ξεθαρέψουν. (γέννα μετά από 2 μήνες και αναπαραγωγή) Klaz πριν κατηγορήσουμε το μαγαζί (προφανώς ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο ούτε έχω λόγο να τον υπερασπιστώ) πρέπει να είμαστε σίγουροι για εμάς, ότι είναι όλα όπως πρέπει, συνθήκες κλπ. Εγώ πήρα ένα sohal κι ένα blue tang, το δεύτερο την επόμενη τα κακάρωσε και το άλλο μετά από μερικές μέρες, μεγάλη ζημιά, ειδικά το sohal. Αυτό τι σημαίνει? Ότι φταίει το μαγαζί? Στρωμένα ψάρια, υγιέστατα, έτρωγαν τα άντερά τους κι όμως δεν... Θέλω να πω ότι δεν φταίνε πάντα τα μαγαζιά. Αν πήρατε το δίσκο λίγο μετά αφού τον είχε παραλάβει, (1-2 μέρες) ναι έχετε δίκιο να διαμαρτύρεστε. Αλλιώς, απλώς bad luck.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-05, 00:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Εγώ θα συμφωνήσω με το συνάδελφο jonny, είναι νωρίς ακόμα. Εμένα τα ψάρια μου έκαναν πάνω από μήνα να εγκλιματιστούν πλήρως και να ξεθαρέψουν. (γέννα μετά από 2 μήνες και αναπαραγωγή) Klaz πριν κατηγορήσουμε το μαγαζί (προφανώς ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο ούτε έχω λόγο να τον υπερασπιστώ) πρέπει να είμαστε σίγουροι για εμάς, ότι είναι όλα όπως πρέπει, συνθήκες κλπ. Εγώ πήρα ένα sohal κι ένα blue tang, το δεύτερο την επόμενη τα κακάρωσε και το άλλο μετά από μερικές μέρες, μεγάλη ζημιά, ειδικά το sohal. Αυτό τι σημαίνει? Ότι φταίει το μαγαζί? Στρωμένα ψάρια, υγιέστατα, έτρωγαν τα άντερά τους κι όμως δεν... Θέλω να πω ότι δεν φταίνε πάντα τα μαγαζιά. Αν πήρατε το δίσκο λίγο μετά αφού τον είχε παραλάβει, (1-2 μέρες) ναι έχετε δίκιο να διαμαρτύρεστε. Αλλιώς, απλώς bad luck.
οι δισκοι,ηταν καινουργιοι,24 ωρων οταν αγοραστηκαν απο ολους εμας,και στην ουσια δεν κατηγορω το μαγαζι,απλα απο την στιγμη που λογικα εξαπατηθηκε το εν λογω μαγαζι απο τον προμηθευτη του εξωτερικου,παλι εμεις οι απλοι χομπιστες θα την πληρωσουμε...???και αντε εγω ειμαι και αρχαριος στο ειδος....οκ.....οι αλλοι που εχουν υδατινες περιουσιες,και εχου επενδυνσει τοσα σε τοσους τομεις,και εμπιστευονται το εισαγωγεα τι να κανουν..????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-05, 00:57
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Το βέβαιο είναι οτι στο μαγαζί του Μάκη (τώρα Στέλιου), υπήρχαν πολλοί δίσκοι μέσα στα ενυδρεία, που ήταν κυριολεκτικά ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΟΙ. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσοι πολλοί...
Βέβαια εγω διάλεξα εναν δίσκο, απο κάποιο ενυδρείο που δεν είχε κάποιο άρρωστο ψάρι, και όντως μετά απο 48 ώρες άρχισαν οι γραμμές του δίσκου να μαυρίζουν...Ήταν ψάρι απο την νεα φουρνιά και ζωηρό, μέχρι την στιγμή που ήρθε στο σπίτι.
Παρέλληψα να πω οτι εκτός των άλλων, στο περίγραμμα της ουράς του δίσκου, εμφανήστικε ενα άσπρο ''υλικό'', οχι σε μορφή κόκου,(Στήγματα) αλλά σαν μια γραμμή κατα μήκος του περιγράμματος της ουράς.
Και τώρα φίλοι μου τι κάνουμε? Κινδυνεουν και οι άλλοι δίσκοι μέσα στο ενυδρείο, απο κάτι??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-05, 01:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
Το βέβαιο είναι οτι στο μαγαζί του Μάκη (τώρα Στέλιου), υπήρχαν πολλοί δίσκοι μέσα στα ενυδρεία, που ήταν κυριολεκτικά ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΟΙ. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσοι πολλοί...
Βέβαια εγω διάλεξα εναν δίσκο, απο κάποιο ενυδρείο που δεν είχε κάποιο άρρωστο ψάρι, και όντως μετά απο 48 ώρες άρχισαν οι γραμμές του δίσκου να μαυρίζουν...Ήταν ψάρι απο την νεα φουρνιά και ζωηρό, μέχρι την στιγμή που ήρθε στο σπίτι.
Παρέλληψα να πω οτι εκτός των άλλων, στο περίγραμμα της ουράς του δίσκου, εμφανήστικε ενα άσπρο ''υλικό'', οχι σε μορφή κόκου,(Στήγματα) αλλά σαν μια γραμμή κατα μήκος του περιγράμματος της ουράς.
Και τώρα φίλοι μου τι κάνουμε? Κινδυνεουν και οι άλλοι δίσκοι μέσα στο ενυδρείο, απο κάτι??
μεγαλη περιπτωση να κινδυνευουν........σε καραντινα γρηγορα,και ρωτησε τα παιδια για το τι μπορεις να κανεις...αρχικα αυξηση θερμοκρασιας,ισως και λιγο αλατι.........τι να σου πω..μακαρι να μην εχεις το προβλημα που εχουμε εμεις,γιατι ..........κατ'αρχας ειναι κολλητικο..και..........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-05, 08:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ιδίως το περιμετρικό στίγμα που λές στη ουρά του ψαριού, είναι κλασσικό δείγμα στρεσαρίσματος, από τις συνεχές αλλαγές περιβάλλοντος. Το είχα σχεδόν σε κάθε νεοεισερχόμενο δίσκο. Για φαντάσου μέσα σε λίγες ώρες, να αλλάξει τόσες φορές! Απόχες, σακούλες …..
Πάντως για να λές ότι τρώει και φυλλαράκι…. Μπράβο. Είναι λίγο δύσκολο να φάνε φυλλαράκι. Εμένα έφαγαν tetrabits, μετά από αγώνα. Είχαν συνηθίσει βλέπεις μόνο καρδιά.
Όπως λέει λοιπόν ο Johnnyκαι ο Γιώργος υπομονή και βλέπουμε.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-05, 10:49
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz είστε λάθος, αφού είδατε τα ψάρια/ενυδρεία σε τέτοιο χάλι, γιατί ψωνήσατε? Για τα παιδιά με τις περιουσίες, δεν αρκεί να έχεις περιουσία αλλά να ξέρεις και να την κρατήσεις! Καραντίνα, την ξέρουμε όλοι φίλοι μου αλλά δεν την κάνουμε! Αν είναι άρρωστο το ψάρι και δεν αντέξει μικρό το κακό, αλλά για σκέψου να σου μολυνθεί όλο το ενυδρείο! Τέσπα, τώρα δεν είναι καιρός για ηθικά δειδάγματα, είναι καιρός να σώσουμε τα ψαράκια. Όπως είπε κι ο Γιάννης (accnt) δεν είναι τίποτα αυτό Βασίλη, (το σάπισμα στην ουρά) αν όλα τα άλλα είναι οκ σε λίγες μέρες θα περάσει και θα γίνει όπως πρώτα. Καλή τύχη!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-05, 11:55
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Αισιόδοξα να μηνήματά σας, και χαίρωμαι πολύ για αυτό.
Ναι φίλε george hmmy, τρώει ευτυχώς και φυλλαράκια, δειλά βέβαια αλλά συντηρείται κανονικά. Τώρα οσο για το θέμα που έθιξες γιατί τα αγοράσαμε αφού ήταν σε τέτοια κατάσταση, 1) γιατί ο αμαζόνιος ειναι ενα μαγαζί που το εμπιστευόμασταν -τουλάχιστον για ψάρια με υγεία-,και 2) έκανα τόσα χιλιόμετρα με σκοπό να αγοράσω δίσκο, και στο τέλος να μην το έκαμνα? ''Αμαρτία θα ήταν''... Τα είδα εκεί να με κοιτάζουν αυτά εμένα, εγώ αυτά...ε και ξέρετε όλοι το συναίσθημα αυτό...
Δεν μου είπατε,την θερμοκρασία να την αυξήσω τελικά? Και αν ναι, πόσο? (σημ. έχω και πολλά φυτά.)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-05, 12:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
Δεν μου είπατε,την θερμοκρασία να την αυξήσω τελικά? Και αν ναι, πόσο? (σημ. έχω και πολλά φυτά.)
Πόσο την έχεις? ....την θερμοκρασία ε!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-05, 12:49
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Talking

29 c στην μεριά του θερμοστάτη, και 28 στην απέναντι.(Είναι βαθμοί κελσίου φίλε accnt, οχι εκατοστά cm)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-05, 12:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λοιπόν μπορείς να την ανεβάσεις λίγο (θερμοκρασία νερού, άλλο τι έχεις βάλει στον θερμοστάτη) μέχρι τους 30, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον δίσκο, και μετά να την κατεβάσεις σιγά σιγά στους 28 C.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-05, 13:00
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

ok θα την ανεβάσω ως τους 30 για 2-3 μέρες φαντάζομαι...Η θερμοκρασία που αναφέρω είναι η πραγματική θερμοκρασία του νερού, οχι τι λέει ο θερμοστάτης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-05, 15:09
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
ok θα την ανεβάσω ως τους 30 για 2-3 μέρες φαντάζομαι...Η θερμοκρασία που αναφέρω είναι η πραγματική θερμοκρασία του νερού, οχι τι λέει ο θερμοστάτης.
κατ'αρχας φιλε μου γιωργο,οταν αγορασαμε τα ψαρακια,ηταν μονο 24 ωρες στον αμαζωνιο,και εδειχναν ολα σε αρτια κατασταση,και κανενα δειγμα αρρωστειας η καποια αλλη ενδειξη....τα προβληματα παρουσιαστηκαν σε ολους και στο μαγαζι,μετα απο 48 ωρες(και 1 μερα πριν που ηρθανε)........συνολο 72 ωρες,μετα την αφιξη τους στην ελλαδα......τι να λεμε τωρα...............
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-05, 18:49
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια των 30 δεν ειναι θερμοκρασια θεραπειας για τους δισκους. Απλα την επιλεγουμε για να μην εχουμε και αλλα προβλήματα οπως άλγες, ταλαιπωρια των υπολοιπων ψαριων κτλ. Αν θες να επιταχυνεις το μεταβολισμό τους με αποτερο σκοπο την ίαση τους θα πρεπει να ανεβασεις μεχρι τους 32 για μερικές μερες. Η βιβλιογραφια αναφερει περιπτωσεις οπου η θερμοκρασια έχει φτάσει μεχρι 35 βαθμους...(περιπτωσεις θεραπειας discus plug)
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-05, 19:54
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

΄
Φίλε Γιάννη μην ξεχνάς οτι υπάρχουν και τα φυτά...τι θα απογίνουν με τόσο υψηλές θερμοκρασίες?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-05, 20:03
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Για τη θρμοκρασία έχει δίκιο ο Γιάννης. Κάπου στους 30 βαθμούς καλό είναι να κρατάμε μόνιμα τους δίσκους. Εγώ τους έχω σους 29.5.
Ειδικά ο Stendker προτείνει αποκλειστικά και μόνο άνοδο θερμοκρασίας σαν μέθοδο θεραπείας για τις ασθένειες (ειδικά βέβαια για τα εσωτερικά παράσιτα) και προτείνει σταδιακή άνοδο μέχρι και τους 34-35 βαθμούς .
Για το discus plug έχω διαβάσει κάπου σε ένα παλιό τεύχος του TFH σαν προτεινόμενη μέθοδο θεραπείας τη σταδιακή μείωση του ph μέχρι και το 4. Βέβαια για να το κάνεις αυτό θέλεις ενυδρείο καραντινας, όπωςδήποτε phcontroller και πρέπει όπωςδήποτε να λάβεις υπόψη σου τη σχέση του ph με τη KH και το co2. Στο αρθρο έλεγε ότι οι δίσκοι θεραπεύτηκαν 100%. Λειτουργεί κάπως σαν την μείωση της αλατότητας στο θαλασσινό για τη καταπολέμηση των παθογόνων οι οποίοι δε μπορούν να αντέξουν την αλλαγή της οσμωτικής πίεσης, ενώ τα ψάρια μέχρι ενός σημείου μπορούν.
Τώρα για όλα τα υπόλοιπα τι να πω. Την έπαθα και εγώ παλιά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Από Ασία ο Αμαζόνιος φέρνει πολύ ωραίους δίσκους αλλά πολύ συχνά προβληματικούς, οπότε χρειάζεται απαραίτητα καραντίνα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και μόνο όταν είμαστε απόλυτα σίγουροι τους βάζουμε στο κυρίως ενυδρείο.
Ίσως ο λόγος που το παθαίνουν αυτό είναι όχι διότι ήταν άρρωστα τα ψάρια, γιατί για να πούμε και του στραβού το δίκιο, αν ήταν άρρωστα πριν τα στείλει ο εκτορφέας από την Ασία, σίγουρα κάποια από αυτά θα είχαν παρουσιάσει συμπτώματα πριν τα αγοράσετε, αλλά διότι πολλοί ασιάτες εκτροφείς κάνουν τις αναπαραγωγές δίσκων σε πολύ διαφορετικές συνθήκες απ' ότι οι γερμανοί συνάδελφοι τους. Έχω βρει στο ιντερνετ πληροφορίες και φωτογραφίες από εκτορφεία δίσκων στην Ασία στα οποία έχουν τους δίσκους σε μεγάλες λακκούβες σαν λίμνες μέσα στο χώμα και χρησιμοποιούν νερό από τοπικά ποτάμια, οπότε καταλαβαίνεται το σοκ για ένα δίσκο που μεγάλωσε σε τέτοιες συνθήκες, όταν μπαίνει σε ένα ενυδρείο είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι για ένα δίσκο που αναπαράχθηκε σε ενυδρείο. Τι άλλο να πω. Αλλιώς δεν εξηγείται να συμβαίνει πάντα το ίδιο φαινομενο με δίσκους που φέρνει ο Αμαζόνιος από Ασία. Τις πρώτες 48 ώρες να είναι τέλειοι και μετά να αρχίζουν τα ίδια προβλήματα πάντα. Ίσως ο συγκεκριμένος εκτροφέας χρησιμοποιεί την πρακτική που ανέφερα προηγουμένως.
Πιστεύω το πρόβλημα εκεί είναι και για τέτοιους δίσκους πρέπει να κάνουμε πολύ καλύτερη προσαρμογή και εγκλιματσιμό σε συνθήκες ενυδρείου. Η καραντίνα εδώ είναι απαραίτητη. Ή περιμένουμε μερικές μέρες μετά την ειασγωγή να δούμε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μετά αγοράζουμε δίσκο.
Να σημειώσω ότι δε ξέρω καν από που έφερε δίσκους αυτή τη φορά ο Αμαζόνιος απλά κάποιες σκέψεις κάνω για το φαινόμενο αυτό που παρατηρήθηκε.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 11-11-05 στις 20:07
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-05, 01:32
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Μήπως βρε παιδιά προκειμένου να αυξήσω κιάλο την θερμοκρασία όπως λέτε, να βγάλω απο το ενυδρείο ΟΛΑ τα φυτά να τα πετάξω μέσα στο μικρό ενυδρείο που έχω ( σημ.φιλοξενεί γκάμπυ αλλά το ph είναι 7,5 εδώ), και να μείνουν οι δίσκοι μόνοι τους με μεγαλύτερη θερμοκρασία???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-11-05, 01:58
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Βασίλη τα φυτά δε νομίζω να πάθουν τίποτα από τη θερμοκρασία για μερικές μέρες. Είχα κάνει κι εγώ παλιότερα ομοιοπαθητική θεραπεία με θερμοκραίσα και τα φυτά δεν έπαθαν τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-05, 10:12
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Βασίλη τι φυτά έχεις;Τα πιο πολλά φυτά δε θα έχουν πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια και πόσο θα επιλέξεις να ανεβάσεις τη θερμοκρασία.
Τα φυτά που είχαν πάντοτε πρόβλημα με άνοδο θερμοκρασίας (τουλάχιστον από αυτά που είχα εγώ) ήταν η java moss και το microsorum pteropus.
Για το ph μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε από το ph.
Πάντως εγώ θα σου συνστούσα να αφήσεις τα φυτά στο ενυδρείο και μην κάνεις πολύ μεγάλες ανακατατάξεις με αποτέλεσμα να στρεσσάρεις ακόμη περισσότερο τους δίσκους.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 12-11-05 στις 10:15
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-05, 13:01
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Βασίλη τι φυτά έχεις;Τα πιο πολλά φυτά δε θα έχουν πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια και πόσο θα επιλέξεις να ανεβάσεις τη θερμοκρασία.
Τα φυτά που είχαν πάντοτε πρόβλημα με άνοδο θερμοκρασίας (τουλάχιστον από αυτά που είχα εγώ) ήταν η java moss και το microsorum pteropus.
Για το ph μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε από το ph.
Πάντως εγώ θα σου συνστούσα να αφήσεις τα φυτά στο ενυδρείο και μην κάνεις πολύ μεγάλες ανακατατάξεις με αποτέλεσμα να στρεσσάρεις ακόμη περισσότερο τους δίσκους.

Λοιπόν σήμερα ο εν λόγω ασθενής δίσκος, είναι πιο κινητικός, βρίσκεται στα ''ανοιχτά'' του ενυδρείου, μαζί με τα υπόλοιπα ψάρια,(βέβαια το κινηγάν λίγο τα υπόλοιπα καθ ότι νεοσύλεκτο),και τρώει κανονικά τα πάντα.
Όμως, το άσπρο περίγραμμα που λέγαμε εχθές, παραμένει ακόμα ακάθεκτο, στην ουρά του. Ακόμα παρατήρησα πως οι μαύρες κάθετες γραμμές πάνω του, ατόνισαν λιγάκι, και γενικότερο πήρε ενα πιο έντονο χρώμα πρός το ανοιχτό κόκκινο, απο οτι ήταν τις προηγούμενες μέρες.
Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα με υψηλότερη θερμοκρασία, και την έχω σταθερη στους 30 C.
Τα φυτά μου φίλε thediscusman, είναι vallisneries, anubies (χαμηλές και ψηλές), egeria densa,limnophilies,cryptocorynes, και κανά 2 είδη που δεν ξέρω ακόμα τις ονομασίες τους.
Παραμένουν λοιπόν τα πράματα ως έχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-11-05, 13:12
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Βασίλη το "σάπισμα" στην ουρά θέλει μερικές μέρες να περάσει αλλά πίστεψε με ότι είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί! Αφού τρώει και σουλατσάρει σημαίνει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο. Τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα για μερικές μέρες, κράτα τη θερμοκρασία στους 30 για πλήρη αυτοΐαση και μετά σταδιακά τη μειώνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-05, 17:39
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Βασίλη το "σάπισμα" στην ουρά θέλει μερικές μέρες να περάσει αλλά πίστεψε με ότι είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί! Αφού τρώει και σουλατσάρει σημαίνει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο. Τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα για μερικές μέρες, κράτα τη θερμοκρασία στους 30 για πλήρη αυτοΐαση και μετά σταδιακά τη μειώνεις.
Πολύ χαίρωμαι όταν ακούω τέτοια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-11-05, 21:07
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Egeria densa και αντέχει στους 30??? Μία φορά έχω πάει σε μαγαζί στην Αθήνα αποφασισμένος να πάρω δίσκο πάση θυσία. Ήταν μία χαρά στην υγεία του αλλά τον πλήρωσα χρυσό .

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-05, 18:33
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά σήμερα είναι η τρίτη μέρα με θερμοκρασία 30 μισό στο ενυδρείο, και αυτό που παρατήρησα σήμερα στον δίσκο είναι οτι στο άνω πτερύγιο και απο τις δυο πλέυρες του, υπάρχει ενα ξύσιμο στο χρώμα του, σαν να χτύπησε κάπου, και ενα κάθετο μικρό σχίσιμο του πτερυγίου. Μου δίνεται η εντύπωση οτι είναι απο κάποιο κινυγητό απο τους άλλους δίσκους.
Εσείς τι λέτε? Το φάγωμα στην ουρά παραμένει ακόμα βέβαια, και τα φυτά φαίνονται οκ.
Τι να κάνω λοιπόν, αφήνω την ίδια θερμοκρασία και για τις επώμενες μέρες, ή επανέρχομαι σιγά-σιγά πίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-11-05, 17:32
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
Λοιπόν παιδιά σήμερα είναι η τρίτη μέρα με θερμοκρασία 30 μισό στο ενυδρείο, και αυτό που παρατήρησα σήμερα στον δίσκο είναι οτι στο άνω πτερύγιο και απο τις δυο πλέυρες του, υπάρχει ενα ξύσιμο στο χρώμα του, σαν να χτύπησε κάπου, και ενα κάθετο μικρό σχίσιμο του πτερυγίου. Μου δίνεται η εντύπωση οτι είναι απο κάποιο κινυγητό απο τους άλλους δίσκους.
Εσείς τι λέτε? Το φάγωμα στην ουρά παραμένει ακόμα βέβαια, και τα φυτά φαίνονται οκ.
Τι να κάνω λοιπόν, αφήνω την ίδια θερμοκρασία και για τις επώμενες μέρες, ή επανέρχομαι σιγά-σιγά πίσω?
Τι έγινε βρε παιδιά, θα απαντήσει κανείς????
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-11-05, 22:09
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Βασίλη τη θερμοκρασία μη τη φοβάσαι, άστην έως ότου βεβαιωθείς ότι το ψάρι σου είναι εντελώς καλά! Τώρα για το χτύπημα μη σε ανησυχεί και μην είσαι τόσο της λεπτομέρειας αλλιώς θα τρελαθείς! Τα ψάρια χτυπάνε κάποιες φορές, κι αν έχεις διακοσμητικά μέσα (πχ ξύλα) είναι εύκολο να γδαρθούν σε κάποιο αιχμηρό σημείο. Το ότι είναι καινούργιος κι ο δίσκος μέσα στο ενυδρείο το κάνει πιο εύκολο γιατί τον κυνηγούν οι άλλοι, εμένα στο τελευταίο δίσκο που έβαλα την επόμενη μέρα τον βρήκα από τη μία του πλευρά χάλια, είχε γδαρθεί πάρα πολύ στα ραχιαία αγκάθια εικάζω κάποιου άλλου, 4 παράλληλα γδαρσίματα. Μη στενοχωριέσαι, υπομονή και θα φτιάξουν όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-11-05, 19:28
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Βασίλη τη θερμοκρασία μη τη φοβάσαι, άστην έως ότου βεβαιωθείς ότι το ψάρι σου είναι εντελώς καλά! Τώρα για το χτύπημα μη σε ανησυχεί και μην είσαι τόσο της λεπτομέρειας αλλιώς θα τρελαθείς! Τα ψάρια χτυπάνε κάποιες φορές, κι αν έχεις διακοσμητικά μέσα (πχ ξύλα) είναι εύκολο να γδαρθούν σε κάποιο αιχμηρό σημείο. Το ότι είναι καινούργιος κι ο δίσκος μέσα στο ενυδρείο το κάνει πιο εύκολο γιατί τον κυνηγούν οι άλλοι, εμένα στο τελευταίο δίσκο που έβαλα την επόμενη μέρα τον βρήκα από τη μία του πλευρά χάλια, είχε γδαρθεί πάρα πολύ στα ραχιαία αγκάθια εικάζω κάποιου άλλου, 4 παράλληλα γδαρσίματα. Μη στενοχωριέσαι, υπομονή και θα φτιάξουν όλα!
Πολύ ωραία, σήμερα είναι πολύ καλύτερα τα πράματα.
Το φάγωμα στην ουρά είναι πολύ ελάχιστο, και τα γδαρσήματα ατόνισαν λίγο. Πιστεύω σε μια δυο μέρες να έχουν φύγει όλα. Όπότε αφήνω την θερμοκρασία όπως είναι για λιγο ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-05, 20:48
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Τέλος καλά, όλα καλά!
Ο δίσκος μου είναι μια χαρά. Εξαφανίστηκαν όλα τα άσπρα σημάδια καθώς και τα γδαρσήματα, και συμπεριφέρεται οκ. Θα κατεβάσω ελαφρώς απο αύριο το πρωί και την θερμοκρασία. Σκέφτομαι να την έχω απ εδω και στο εξής στους 29 C μόνιμα γιατί είδα οτι συμπεριφέρονται πολύ καλύτερα σε πιο ζεστό περιβάλλον. Το θέμα είναι τα φυτά. Αν αφήσω μόνιμα την θερμοκρασία στους 29 c θα έχω μελλοντικά πρόβλημα στα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY EC/TDS meter Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 12-02-06 01:40
Tridanca Giant Clam Discos Μαλάκια (Όστρακα, clams κλπ) 0 21-10-04 11:48
Oscar newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 22-12-02 19:26
Glyptopterichthys gibbiceps newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 19:13
Corydoras aeneus newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12185 seconds with 13 queries