Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 19-01-15, 12:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!!! δεν προλαβα να ενημερωσω χθες που καναμε τη μεγαλη βουτια... για πρωτη φορα μετα απο τοσο καιρο βλεπω ανοιχτα τα πτερυγια του που να το φυτεψω κιολας τι εχει να γινει!!!

τωρα θα δεις αλλο ψαρικαι οταν φυτεψεις και βαλεις φυτα και γινει ζουγκλιτσα ακομη περισσοτερο.

ρυθμισα χθες στους 21 βαθμους και σημερα ανεβασα στους 23.

μια χαρα
σιγα σιγα ανεβαζε το μεχρι να φτασεις τους 26-27.

ψαχνω ιδεες διακοσμησης οπως και για καταλληλα φυτα, οσο μου το επιτρεπει ο ελευθερος χρονος μου βεβαια (καθοτι, μανα, νοικοκυρα, κηπουρος κ.λ.π.) βρηκα εδω στο φορουμ πολλα και ενδιαφεροντα, ειδικα για φυτα. σιγα- σιγα θα συγκεντρωσω τα πραγματα που χρειαζεται και τοτε θα ειμαστε ετοιμοι για το τελικο στησιμο του ενυδρειου.

φυτα θα βρεις σιγουρα αποδω μεσα(ακομη και τζαμπα ισως) και απο μαγαζια μολις μπορεσεις να ασχοληθεις.για ξυλα κοιτα και εκει στο νησι.πρεπει να ειναι εντελως ξερα,αλλα μπορεις να βαλεις ελια,πλατανο,ακομα και αμπελι.
αρκει να ειναι εντελως ξερα και καθαρισμενα απτο φλοιο οσο γινεται.(ο φλοιος σαπιζει πολυ πιο γρηγορα και θα σου κανει σκουπιδι στο βυθο)
μονο αποφυγε τα ξυλα που εχουν ρετσινι(πευκο κλπ)
αν βρεις καποιο κοματι με ωραιο σχημα κλπ που θα σου αρεσε να βαλεις αλλα δεν εισαι σιγουρη,ρωτα εδω μεσα
φυλλα μπορεις επισης να βαλεις απο πλατανο (ξερα) αν σου τελειωσουν τα καταπα.και μολις μπορεσεις παραγγελνεις απο ebay.ετσι κιαλλιως καταπα δεν θα βαζεις πολλα μαζι.απο πλατανο μπορεις να βαλεις λιγο περισσοτερα.

στα κοντα (να εξασφαλισω και κανενα φραγκο) θα παραγγειλω και τα τεστ.
αποριες: οι υδρατμοι και οι φυσαλιδες ειναι φυσιολογικα;

υδρατμοι και φυσαλιδες που?στο καπακι εσωτερικα και στα τζαμια απο μεσα?
ναι ειναι φυσιολογικο.καποια στιγμη τα τζαμια εσωτερικα θα αρχισουν να πιανουν βιολογια(γλυτσα)και οι φυσαλιδες θα φυγουν.
οι υδρατμοι στο καπακι ειναι αναγκαιο "κακο".

το βουητο απο το φιλτρο ειναι φυσιολογικο; εχω αφησει ενα τμημα του εξω απο το νερο, στο σημειο που βγαινει το καλωδιο (απο φοβο μαλλον), μηπως αν το βαλω πιο βαθεια θα σταματησει;
το φιλτρο θα κανει ενα μικρο θορυβο ετσι κιαλλιως αλλα ειναι και νεοστημενο.οσο δουλευει και αρχιζει να μπουκωνει θα μειωθει ο θορυβος του.
τη ροη του μπορεις να τη ρυθμισεις με τη μικρη κανουλα που εχει πανω απτην εξοδο.ρυθμισε το χαμηλα αν βλεπεις το ψαρι να ζοριζεται στο κολυμπι η αν εχεις μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια,η αν βλεπεις οτι το ψαρι δεν μπορει να σταθει στην επιφανεια ανετα.

δεν υπαρχει προβλημα να το βαλεις και πιο βαθια.ειναι φταιγμενο για να ειναι βυθισμενο.
ισως ειναι και καλυτερα να το βαλεις λιγο πιο βαθια για να μειωθει και η αναταραξη στην επιφανεια.
οι μονομαχοι προτιμουν ηρεμη επιφανεια γιατι ανεβαινουν και αναπνεουν εκει

τον φωτισμο μην τον δουλευεις πολλες ωρες,οσο δεν εχεις φυτα.δεν χρειαζεται,και οσο δεν ειναι το ενυδρειο στρωμενο και στημενο με φυτα κλπ,μπορει να στρεσαρει και το ψαρι περισοτερο.

προσοχη με το ταισμα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.μην ταιζεις πολυ και μη σου πεφτει πολυ τροφη στο νερο και μενει στο βυθο.
ενα δυο φυλλαρακια τη μερα ειναι καλα για την πρωτη βδομαδα.
μετα το αυξανεις λιγο.
πχ πρωτη βδομαδα 1-2 φυλλαρακια τη μερα και καθε τριτη μερα νηστεια.
δευτερη βδομαδα,1-2 φυλλαρακια δυο φορες τη μερα και καθε τριτη νηστεια και ουτω καθεξης...
κοιταξε στο μαγαζι εκει καποια στιγμη για σκευασμα βακτηριων μηπως εχει τιποτα εκει το μαγαζι,θα σε βοηθησει.
στη χειροτερη περιπτωση ισως χρειαστει να παρεις το ρισκο και να παρεις μπολι απτο μαγαζι,αλλα αν μπορεις,αποφυγε το.απλα θελει προσοχη με το ταισμα.
τα τεστ οσο πιο γρηγορα τα παρεις τοσο πιο καλα θα ειναι για το ψαρι.
και για σενα για να βλεπεις τι γινεται.
παρε εστω μονο τεστ για αμμωνια τωρα αρχικα.και σιγα σιγα παιρνεις και τα υπολοιπα.
-------------------------
αν βρεις στο καταστημα εκει αυτα τα δυο
http://www.sera.de/gr/sera-produktwe...-nitrivec.html

http://www.sera.de/gr/sera-produktwe...a-toxivec.html

αγορασε τα,θα σε βοηθησουν.
ειδικα το πρωτο τωρα στην αρχη.

δεν ειναι και οτι καλυτερο να ξεκινας ενυδρειο ετσι,αλλα απτο ολοτελα που λενε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 19-01-15 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 20-01-15, 09:26
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

καλημερα. εχεις δικιο, εχω ξεκινησει πολυ αναποδα. ομως οσο βλεπω το ψαρι να πηγαινοερχεται μεσα στο ενυδρειο με αυτη την απιστευτη κινηση των πτερυγιων, σαν μικρη νεραιδα, τοσο πορωνομαι να το κανω οσο γινεται καλυτερο.
εχω καταληξει περιπου στο πως θα ειναι η διακοσμηση, αυτο που ειπες με την ελια με εβγαλε απο αδιεξοδο, καθως εδω κλαδευουμε ελιες καθε χρονο και ετσι υπαρχουν πολλα ξερα κλαδια που μπορω να χρησιμοποιησω. για φυτα, εχω βρει καποια παιδια που μπορω να απευθυνθω εδω στο φορουμ.
για να προμηθευτω χαλικι και τεστ και ισως σκευασμα βακτηριων, πρεπει να κατεβω στην πολη. δεν ειμαι σιγουρη για το ποτε, ελπιζω μεχρι το τελος της εβδομαδας.
οπως και να εχει, θα ενημερωνω....
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 22-01-15, 18:50
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

καλησπερα... λοιπον, κατοπιν τηλεφ. επικοινωνιας με τον ιδιοκτητη του πετσοπ (ακομα δεν τα καταφερα να παω), μου ειπε πως εχει τα δυο προιοντα που μου συστηνεις. και επισης τα τεστ. οποτε τα πραγματα δρομολογουνται...
ηθελα να ρωτησω αν θα χρησιμοποιησω το nitrivec, εχοντας το ψαρι μεσα στο νερο;
και επισης, στο ενυδρειο κολυμπαμε εδω και 4 μερες, ποτε θα κανω αλλαγη νερου και σε τι ποσοστο;
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 22-01-15, 22:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και τα δυο προιοντα μεσα στο νερο μαζι με το ψαρι μπαινουν.

το τοξιβεκ,δεν ειναι απολυτως απαραιτητο να το παρεις τωρα,απλα εχε στο νου σου πως μπορει να σου χρειαστει αν τυχει αναγκη.
οποτε χρησιμο θα ειναι να το εχεις προχειρο.

το νιτριβεκ καλο θα ειναι να το παρεις και να βαλεις,ισως βοηθησει στο στρωσιμο.τωρα 100% σιγουρο δεν ειναι τιποτα,αλλα τουλαχιστον θα εχεις κανει οτι μπορεις.θα χρειαστει φυσικα να εισαι και προσεκτικη με το ταισμα οπως σου ειπα.

για αλλαγη τωρα,αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στα 40(37 ισως)λιτρα το ενυδρειο,υπολογισε καμια δεκαρια λιτρα αυριο η το σαββατο.

την αλλαγη θα την κανεις παντα με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του ενυδρειου και θα το βαζεις αργα στο ενυδρειο.να κανει δηλαδη περιπου μισαωρο να μπει ολο το νερο.αυτο μπορεις να το κανεις με ενα σωληνακι μικρης διατομης οπως ειναι της αεραντλιας αλλα επειδη τωρα μαλον δεν εχεις,θα το κανεις αναγκαστικα με το χερι βαζοντας λιγο λιγο.

αυτα.οταν παρεις τα τεστ θα εχεις κιεσυ καλυτερη εικονα για τη συχνοτητα αλλαγων που χρειαζεται.
και υπαρχουν και τα εκτακτα.πχ αν μετρησεις αμμωνια θα κανεις αλλαγη δε γινεται αλλιως.αν ειχες και το τοξιβεκ θα εβαζες και απο αυτο αν εβλεπες αμμωνια.

γιαυτο σου ειπα οταν σου τελειωσει το ακουαταν παρε prime,γιατι κανει και τις δυο δουλειες.

αυτα ειναι γενικες πληροφοριες.μεχρι να παρεις τα τεστ θα πηγαινουμε λιγο στα τυφλα.
προσεξε ομως γιατι η αμμωνια τα καιει τα ψαρια.θελει προσοχη.
δηλαδη μπορει να ξυπνησεις μια μερα και εκει που ολα σου φαινοντουσαν καλα,να το δεις το ψαρι στον πατο.
δεν φαινεται η αμμωνια στο νερο και δεν θα σε προειδοποιησει το ψαρι.

στο λεω απλα να το εχεις υποψη σου.μολις παρεις τα τεστ θα μπορω να σου πω πιο συγκεκριμενα τι να κανεις,γιατι τωρα κανουμε "προληψη".
αλλα σε αστρωτο ενυδρειο δε θελει προληψη,θελει στρωσιμο.

σε νορμαλ συνθηκες(στρωμενου ενυδρειου) ενας καλος γενικος κανονας ειναι 30% αλλαγη καθε 7 μερες.
αλλα αυτο οπως σου ειπα ειναι για στρωμενο ενυδρειο.στο στρωσιμο μπορει αν χρειαστει να κανεις πιο συχνα,αναλογα τις μετρησεις σου.
και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.δεν ισχυουν παντα τα ιδια.
στα δικα μου παντα αυτο ακολουθουσα παντως και δεν ειχα προβλημα με τα νιτρικα.
σε γενικες γραμμες ομως,καλυτερα μια (σωστη) αλλαγη παραπανω,παρα μια λιγοτερη.
και καλυτερα ακομα ειναι αν κανεις πολλες μικρες αλλαγες παρα μια μεγαλη.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-01-15, 22:39
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

εδω ειμαι παιδια, δε χαθηκα.....
απλα ειμαι στην αναμονη. περιμενω το μαυρο χαλικακι, εχω βρει ξυλο, πετρες και εχω συννενοηθει με μελος του φορουμ για τα φυτα. σε κανα-δυο μερες ελπιζω να εχω και τα τεστ. εν τω μεταξυ, ακολουθω τις οδηγιες σας με διατροφη, αλλαγες νερου κ.λ.π. και φυσικα διαβαζω και ενημερωνομαι σχετικα και στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ. ο μονομαχος ειναι απιστευτος, ειναι πολυ δραστηριος, δε φοβαται καθολου την παρουσια μου και εχει κανει και καποιες κινησεις να πλησιασει το δαχτυλο μου οταν το ακουμπαω στο νερο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-01-15, 22:41
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-01-15, 22:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραια!
μολις στησεις το ενυδρειο και νιωσει το ψαρι ανετα(θα το καταλαβεις κιολας) θα παθεις πλακα.ειναι απιστευτα ψαρια

οσο περιμενεις,διαβαζε και τα θεματα στους μονομαχους,θα βρεις πολλες πληροφοριες και για τα ψαρια και για το βιοτοπο τους.
προσπαθησε να στησεις το ενυδρειο σου οσο πιο φυσικα γινεται,και θα σε ανταμειψει σιγουρα το ψαρι.

και οταν στρωσουν ολα,ηρεμησει το ψαρι και αρχισει να ωριμαζει το ενυδρειο,θα δεις οτι καθε ωρα της ημερας που θα το κοιτας θα το βλεπεις και λιγο διαφορετικα

εχει τυχει παμπολλες φορες να καθομαι να βλεπω εργο και να μου αποσπα την προσοχη το ενυδρειο με τα ψαρια.δε μπορουσα να παρακολουθησω το εργο δηλαδη

ξερεις,αλλος φωτισμος,αλλες σκιες,το νερο καθαρο,το ψαρι να κολυμπαει κλπ,γινεται μεγαλο κολλημα καποια στιγμη
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 26-01-15, 22:52
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ειμαι σιγουρη πως θα παθω αυτο ακριβως που λες...σχεδον το ερωτευεσαι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 26-01-15, 23:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ετσι ειναι.γιαυτο εχουμε κολλησει εδω μεσα και δεν ξεκολλαμε
υπαρχει κοσμος εδω μεσα που συνεχιζει,με κινδυνο διαζυγιου

ενταξει ομως,ειναι ωραιο χομπι και μαθαινεις πολλα πραγματα.εχω μαθει παρα πολλα εδω μεσα που δεν υπηρχε περιπτωση να τα μαθω ποτε αλλιως,αν δεν ειχα ασχοληθει με τα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 26-01-15, 23:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι ωραιο χομπι και μαθαινεις πολλα πραγματα. εχω μαθει παρα πολλα εδω μεσα που δεν υπηρχε περιπτωση να τα μαθω ποτε αλλιως, αν δεν ειχα ασχοληθει με τα ενυδρεια.
+100000
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 30-01-15, 22:31
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

λοιπον παιδια, ενημερωση.....
το χαλικακι μου καθυστερει, ελπιζουμε ομως μεχρι τεταρτη να ερθει. ειμαι σε διαδικασια παραγγελιας για τα φυτα. εχω παραγγειλει απο ιντερνετ τεστ για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα γιατι στο πετσοπ τελικα ειχαν μονο για ph. πηρα το nitrivec, αλλα δεν το χρησιμοποιησα ακομα. ο λογος; οταν πηγα στο πετσοπ πετυχα στη φαση που αλλαζε το βαμβακι απο το ενυδρειο του. ετσι το πηρα και στραγγιξα το ζουμι στο δικο μου. ελπιζω να εκανα καλη κινηση, με διαβεβαιωσε πως δεν ειχε καποιο προβλημα με ασθενειες ποτε.
τωρα το nitrivec το χρησιμοποιω ή οχι;
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 30-01-15, 22:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παιδια, ενημερωση.....
το χαλικακι μου καθυστερει, ελπιζουμε ομως μεχρι τεταρτη να ερθει. ειμαι σε διαδικασια παραγγελιας για τα φυτα. εχω παραγγειλει απο ιντερνετ τεστ για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα γιατι στο πετσοπ τελικα ειχαν μονο για ph. πηρα το nitrivec, αλλα δεν το χρησιμοποιησα ακομα. ο λογος; οταν πηγα στο πετσοπ πετυχα στη φαση που αλλαζε το βαμβακι απο το ενυδρειο του. ετσι το πηρα και στραγγιξα το ζουμι στο δικο μου. ελπιζω να εκανα καλη κινηση, με διαβεβαιωσε πως δεν ειχε καποιο προβλημα με ασθενειες ποτε.
τωρα το nitrivec το χρησιμοποιω ή οχι;
ναι , χρησιμοποιησε το.. ποση βιολογια μπορει να εβγαλε ενα βαμβακι.. αλλα απο το τιποτα, κατι ειναι.. κανονικα να ριχνεις τα βακτηρια.
οσο για τις ασθενειες.. δεν μπορω να τον πιστεψω..ουτε ο ιδιος μπορει να ξερει.
ψαρια μπαινοβγαινουν καθημερινα, η παρατηρηση ειναι ελαχιστη..δεν ειναι δυσκολο να εχει περασει καποιο αρρωστο καποια στιγμη.
ας ελπισουμε ομως οτι ειναι ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 31-01-15, 14:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω.κανε οτι σου εγραψε ο Tsala.ελπιζω να πανε ολα καλα.

αν θες την επομενη φορα που θα πας στο καταστημα ριξε μια ματια και στα ψαρια που εχει στο ενυδρειο απο οπου πηρες το νερο που στραγγιξε.

δες τα χρωματα τους,αν ειναι εντονα,αν τα ψαρια ειναι ζωηρα,αν εχουν ασπρα σημαδια πανω τους σαν μπιλακια η σαν γδαρσιματα,αν ειναι φουσκωμενα με τα λεπια να πετανε σαν κουκουναρι,αν τα ματια τους ειναι οκ και οχι θαμπα,αν οι κοιλιες του ειναι μαζεμενες προς τα μεσα,κλπ.

και παλι δεν θα εισαι σιγουρη βεβαια,αλλα κατι ειναι κιαυτο.οσο μπορεις τεσπα,να αποφυγεις την περιπτωση ασθενειας,η αν υπαρχει κατι εμφανες να εισαι σχετικα προετοιμασμενη.στην ιδεα τουλαχιστον.

ενταξει δε νομιζω,αλλα δεν ξερεις ποτε.
παντως αν παρατηρησεις κατι απτα παραπανω,γραψτο κιεδω να το ξερουμε κιεμεις
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 09-02-15, 14:05
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

επιτελους, μετα απο πολλη καθυστερηση τα τεστακια ηρθαν. εχουμε και λεμε, συμφωνα με τα υγρα τεστ της sera:

αμμωνια ----- 0
νιτρωδη ----- 0 - 0.1
νιτρικα ------ 0 - 0.5

στα νιτρωδη και νιτρικα τα αποτελεσματα βγηκαν κατα προσεγγιση, κρινοντας παντα απο το χρωματολογιο. πιστευω πως ειμαι σε καλο δρομο....
κανω εβδομαδιαιες αλλαγες νερου στο 30% των λιτρων και ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να βαζω καθε φορα το nitrivec.
επισης να πω πως εχω παρει το μαυρο χαλικακι και περιμενω να μου ερθουν τα φυτα που μου εχει στειλει μελος του φορουμ με το ταχυδρομειο.
οποτε, καλως εχοντων των πραγματων απο βδομαδα θα σας παρουσιασω το στημενο μου ενυδρειο, με λιγη βοηθεια φυσικα αφου δεν ξερω πια διαδικασια θα ακολουθησω....
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 09-02-15, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
νιτρωδη ----- 0 - 0.1
νιτρικα ------ 0 - 0.5
Αυτα τα 2 με προβληματίζουν

σύμφωνα με αυτόν πίνακα



τα Νιτρώδη δεν ήταν στο 1ο αριστερά ;

και σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα


τα Νιτρικά (ΝΟ3) ήταν στον 2ο από αριστερά ;
Γιατί τότε έχεις 5 που είναι απόλυτα φισιολογικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-02-15, 16:22
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τα νιτρωδη ειναι στο πρωτο και τα νιτρικα μεταξυ πρωτου και δευτερου
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 09-02-15, 16:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
τα νιτρωδη ειναι στο πρωτο και τα νιτρικα μεταξυ πρωτου και δευτερου
μια χαρα
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 > 0 <= 5
τελεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-02-15, 00:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεμενα καλα μου φαινεται να πηγαινεις.κανε μετρησεις τακτικες ομως και εχε το νου σου.ειδικα για τα νιτρωδη(NO2).

αντε να δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 15-02-15, 09:37
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

επιτελους, πηρα και τα φυτακια μου... αυριο (αν ολα πανε καλα, γιατι ειμαι ολο καθυστερησεις) λεω να ξεκινησω το στησιμο. ποια ακριβως διαδικασια πρεπει να ακολουθησω; μου φαινεται βουνο και ακομα δεν εχω στο μυαλο μου ενα σχεδιο βαση του οποιου θα κινηθω. εχω δει πολλα, μα παρα πολλα ενυδρεια προσπαθωντας να παρω ιδεες, αλλα εχουν γινει μια "μαζα" στο μυαλο μου και μπερδευτηκα..... ελπιζω εκεινη την ωρα να μου ερθει η φωτηση και να βγαλω ακρη
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 15-02-15, 10:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραια!
λοιπον.θα μεταφερεις το ψαρι σε ενα μεγαλουτσικο δοχειο,μαζι με οσο περισσοτερο νερο μπορεις απτο ενυδρειο,και εκει μεσα θα βαλεις το θερμαντηρα και το φιλτρο.το φιλτρο με τη ροη χαμηλωμενη τερμα για να μην το κανει πληντηριο το δοχειο.

προσεξε το δοχειο να ειναι καθαρο και να μην εχουν μπει απορρυπαντικα σε αυτο.

αδειαζεις το υπολοιπο νερο του ενυδρειου και βαζεις την αμμο στο βυθο.ενα στρωμα περιπου 3-4 εκατοστα αρκει. για να μπορεις και να φυτεψεις τα φυτα σου.

φυτευεις τα φυτα,βαζεις ξυλα κλπ και το διακοσμεις οπως θες,και αφου τα κανεις αυτα,μεταφερεις ψαρι νερο και εξοπλισμο παλι στο ενυδρειο.

προσεξε τωρα.την αμμο πριν τη βαλεις ξεπλυνε τη για να φυγει η πολυ σκονη.μπορει να χρειαστει αρκετα χερια πλυσιμο.τη βαζεις σε λεκανη με νερο την ανακατευεις,αδειαζεις το βρωμικο νερο και επαναλαμβανεις μεχρι το νερο που θα βγαζεις να ειναι σχετικα καθαρο.οσο πιο καθαρο,τοσο καλυτερα.

αυτο θα περιορισει τις πιθανοτητες να σου ανεβασει αμμωνια.

οταν ξαναγεμισεις το ενυδρειο,βαζε το νερο αργα,ωστε να μη σου ξεριζωσει τα φυτα η σου σηκωσει σκονη.
μπορεις να το κανεις βαζοντας και ενα πιατακι στο βυθο και ριχνοντας το νερο εκει πανω,ωστε να μη σου σκαβει την αμμο.προσεχε το πιατο να ειναι καθαρο απο απορυπαντικα.(πολυ καλο ξεβγαλμα με νερο πριν το βαλεις)

αφου γεμισει το ενυδρειο μεχρι ενα σημειο,συμπληρωνεις και με το νερο που εχεις κρατησει,και βαζεις το ψαρι και τον εξοπλισμο.

τωρα για το στησιμο,αν κοιταξεις τα θεματα στους μονομαχους θα παρεις αρκετες ιδεες.φαντασου ενα σημειο σε ποταμι,ρεμα η καναλι,με στασιμο καθαρο νερο και πολυ βλαστηση.

θα προσθεσεις φυλλα και ξυλα,και λογικα κατι θα βγει
δεν υπαρχουν συγκεκριμενοι κανονες,εκτος απτο τι θελει σε γενικες γραμμες το ψαρι.
αυτο θα το δεις στο προφιλ του.
πχ εδω.

σε γενικες γραμμες,"σκοτεινα" νερα,μαυρισμενα απο τανινες φυλλων,ξυλων,τυρφης κλπ,με εντονη βλαστηση,μικρη εως μηδενικη κινηση του νερου,και σημεια οπου μπορει να σταθει το ψαρι κατω απο φυτα στην επιφανεια,που προσφερουν ισκιο,καλυψη κλπ.
παντα με μικρη εως μηδενικη κινηση του νερου στην επιφανεια.

αυτα σε γενικες γραμμες.αν διαβασεις το προφιλ στο λινκ παραπανω,θα μαθεις κιαλλα

κανε αυτα,και σιγα σιγα θα δουμε και το νερο σου
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 19-02-15, 14:01
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή


επιτελους!!!!!! ετοιμο το ενυδρειο. μετα απο πολυ - πολυ αναμονη, το "σπιτακι" του μονομαχου εχει τελειωσει.
ακολουθησα ολη τη διαδικασια που μου περιγραψατε, το εστησα κατα τη γνωμη μου πολυ ωραια και τωρα μενει να το παρουσιασω.
εχω να κανω τις μετρησεις για να δω που βρισκομαστε και να βγαλω τις φωτο. ελπιζω να προλαβω σημερα......
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 19-02-15, 14:14
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή


Επειδή δεν συμετεχουμε στο thread μην νομίζεις οτι δεν περιμένουμε το τελικό αποτέλεσμα
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 19-02-15, 14:24
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων

Επειδή δεν συμετεχουμε στο thread μην νομίζεις οτι δεν περιμένουμε το τελικό αποτέλεσμα
Και επαυξανω
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 19-02-15, 14:36
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

πολυ χαιρομαι που δειχνετε ενδιαφερον για την εξελιξη του μονομαχοενυδρειου μου....
ειμαι παρα πολυ ευτυχισμενη που καταφερα με τη συμβολη ολων σας να φτασω σε αυτο το αποτελεσμα. περιμενω σχολια μολις βαλω τις φωτογραφιες.

Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 19-02-15, 19:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εγώ πάντως περιμένω φωτογραφίες!!!!

Αρκετά το ψιψιρίσαμε το θέμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ μονομαχος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 28-05-12 10:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08705 seconds with 14 queries