Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-13, 13:34
Το avatar του χρήστη HERBI
HERBI Ο χρήστης HERBI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: χανια-κρητης
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή σκεψεις

καλημερα στα παιδια ακομα ψαχνω για ψαροσυνθεση στο ενιδριο και η γυνεκα με εχει φαει μα τα μικροψαρα,,,
δεν θελω ομος να να βαλω σε 500 λιτρα κοντα ενιδριο να γεμισει με κγαπηαντε να το καταλαβει....
την εστρεψα προς τους δισκους και δεν τσηνησαι..
και σκευτομαι τωρα
οκ με το νερο βρησης
γεινεται να βαλεις δισκους χωρης τυφρη στο φιλτρο;
με την τηφρη δεν θα κιτρινισει το νερο;
βλεπω καποια ενιδρια οπου το νερο λαμποκοπα και δεν ειναι κιτρινο δεν βαζουν;
να πω οτι το ενιδριο τρεχει τωρα και μια βδομαδα και μετρισεις θα κανω αυριο..
__________________
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΖΩΗ ΥΠΝΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΡΑΔΕΣ

ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΙΧΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΟ ΧΟΡΟ ΚΑΙ ΜΑΝΤΙΝΑΔΕΣ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-13, 14:26
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Δεν μπαινουν δισκοι θελεις ΑΟ.Το νερο που βλεπεις καθαρο ειναι γιατι με τους δισκους κανεις συχνες αλλαγες νερου, προφανως.Αρχισε το διαβασμα εδω μεσα και θα τα βρεις ολλα. Και το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο κανε αυτο πρωτα και βλεπεις μετα (χωρις ψαρια μεσα).




.......και δεν ειναι κιτρινο δεν βαζουν; ΔΕΝ βαζουν εχουν ΑΟ.



.....τρεχει τωρα και μια βδομαδα και μετρισεις θα κανω αυριο.. Πως το στρονεις? ειναι στρωμενο?



Καλυ συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-13, 14:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Την τύρφη την χρησιμοποιείς ΑΝ θέλεις να δώσεις στο νερό, ένα χρώμα πιο κοντά σε αυτό που συνήθως (θεωρητικά) ζουν στην φύση οι δίσκοι. Αυτό ταιριάζει με κάποια είδη που χρωματικά "πλησιάζουν" αυτό των "άγριων"... πχ. ένα ενυδρείο με κόκκινους δίσκους και "μαύρο" νερό, ΔΕΝ είναι μια φυσική εικόνα, για μένα.
Κατά την προσωπική μου άποψη... ΔΕΝ είναι απαραίτητη και παράλληλα με το ότι μου αρέσει το νερό "κρύσταλλο"... ΔΕΝ την χρησιμοποιώ.
Η τύρφη βέβαια προσφέρει στο νερό χουμικά οξέα... τα οποία πέραν των άλλων ιδιοτήτων της... το "μαλακώνουν".
Οι δίσκοι όμως (ακόμα και στην εποχή μας που έχουν γίνει "γκάπυ") έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και αρκετό κόπο για να μεγαλώσουν και να ζήσουν σωστά, σε ένα ενυδρείο.
Υπάρχει μια "συγκεχυμένη" άποψη για την χρήση της Α,Ο. ακόμα και από ανθρώπους που γνωρίζουν αρκετά... η χρήση της έχει να κάνει με την "καθαρότητα" του νερού... όχι μόνο με τις σκληρότητες... κάτι που η βρύση, ΔΕΝ δύναται να προσφέρει.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-13, 15:11
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

είναι ένα θέμα το νερό στα χανιά επειδή παίζουν διάφορα δίκτυα το νερό διαφέρει εγώ στο στάλο που μένω είμαι στο 7.5 ph και στην αγια μαρίνα που έχω μαγαζί στο 7.7 λόγο διαφορετικού δικτύου , στην αθηνα τους είχα σε 6.9 με 7
εδώ με 7.2 με τύρφη , τους είχα και σε 7.5 για έναν χρόνο αλλα δεν πιάνανε οι γέννες λόγο υψηλού kh και τώρα
τους ξαναγύρισα με τύρφη να μην αερίζουν άδικα τα αυγά . μετρήσεις είναι νωρίς να κάνεις από τώρα μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει το νεράκι πριν τον μήνα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-13, 15:16
Το avatar του χρήστη HERBI
HERBI Ο χρήστης HERBI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: χανια-κρητης
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τύρφη την χρησιμοποιείς ΑΝ θέλεις να δώσεις στο νερό, ένα χρώμα πιο κοντά σε αυτό που συνήθως (θεωρητικά) ζουν στην φύση οι δίσκοι. Αυτό ταιριάζει με κάποια είδη που χρωματικά "πλησιάζουν" αυτό των "άγριων"... πχ. ένα ενυδρείο με κόκκινους δίσκους και "μαύρο" νερό, ΔΕΝ είναι μια φυσική εικόνα, για μένα.
Κατά την προσωπική μου άποψη... ΔΕΝ είναι απαραίτητη και παράλληλα με το ότι μου αρέσει το νερό "κρύσταλλο"... ΔΕΝ την χρησιμοποιώ.
Η τύρφη βέβαια προσφέρει στο νερό χουμικά οξέα... τα οποία πέραν των άλλων ιδιοτήτων της... το "μαλακώνουν".
Οι δίσκοι όμως (ακόμα και στην εποχή μας που έχουν γίνει "γκάπυ") έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και αρκετό κόπο για να μεγαλώσουν και να ζήσουν σωστά, σε ένα ενυδρείο.
Υπάρχει μια "συγκεχυμένη" άποψη για την χρήση της Α,Ο. ακόμα και από ανθρώπους που γνωρίζουν αρκετά... η χρήση της έχει να κάνει με την "καθαρότητα" του νερού... όχι μόνο με τις σκληρότητες... κάτι που η βρύση, ΔΕΝ δύναται να προσφέρει.-

οκ ολλα αυτα εαν δεν εχεις την δυνατοτητα α/ο και θες να μαλακοσεις το νερο οπου εχεις στην βρηση το μονο που σου μενει να κανεις ειναι να βαλεις τυφρη οπου θα αλαξει εκτος την σκληροτητα και το χρομα ετση δεν ειναι;
__________________
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΖΩΗ ΥΠΝΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΡΑΔΕΣ

ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΙΧΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΟ ΧΟΡΟ ΚΑΙ ΜΑΝΤΙΝΑΔΕΣ..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-13, 15:37
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ποιο οικονομική θα σου βγει η αντιστροφη από την τύρφη , και ναι η τύρφη θα σου κιτρινίσει το νερό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-13, 16:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι ένα θέμα το νερό στα χανιά επειδή παίζουν διάφορα δίκτυα το νερό διαφέρει εγώ στο στάλο που μένω είμαι στο 7.5 ph και στην αγια μαρίνα που έχω μαγαζί στο 7.7 λόγο διαφορετικού δικτύου , στην αθηνα τους είχα σε 6.9 με 7
εδώ με 7.2 με τύρφη , τους είχα και σε 7.5 για έναν χρόνο αλλα δεν πιάνανε οι γέννες λόγο υψηλού kh και τώρα
τους ξαναγύρισα με τύρφη να μην αερίζουν άδικα τα αυγά . μετρήσεις είναι νωρίς να κάνεις από τώρα μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει το νεράκι πριν τον μήνα
Αυτό ΔΕΝ έγινε κατανοητό... μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HERBI Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ολλα αυτα εαν δεν εχεις την δυνατοτητα α/ο και θες να μαλακοσεις το νερο οπου εχεις στην βρηση το μονο που σου μενει να κανεις ειναι να βαλεις τυφρη οπου θα αλαξει εκτος την σκληροτητα και το χρομα ετση δεν ειναι;
Το κόστος για μια Α.Ο. έχει "πέσει" τόσο πολύ... που νομίζω η απόκτηση της είναι πλέον "εύκολη" υπόθεση (την θεωρώ απαραίτητη για όλα τα είδη ψαριών... όχι μόνο για τους δίσκους).
Φυσικά και η χρήση τύρφης ΔΕΝ αποκλείεται σαν τρόπος... την άποψη μου έθεσα υπ' όψιν σου.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 28-12-13 στις 16:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-13, 16:34
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

από όσα έχω διαβάσει και αν τα θυμάμαι και καλά ( γιατί όσο μεγαλώνω αρχίζω και ξεχνάω ο άνθρωπος ) πάνω από το 6 kh δυσκολεύεται να διαπεράσει το κέλυφος του αυγού το σπέρμα όπως και όταν η θερμοκρασία είναι πάνω από τους 30 το σπέρμα καίγεται , αυτά τα 2 προσέχω όταν είναι για γέννες και έτσι μου έχει δείξει και η μέχρι τώρα εμπειρία μου .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-13, 16:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για να είναι η ΚΗ στο 6... λογικά θα είχες και υψηλό ΡΗ. Έκανες πλήρεις μετρήσεις (ΡΗ, GH, KH, TDS)... όταν είχες αποτυχία στις γέννες;
Από αυτά που είχα διαβάσει εγώ... αναφέρονταν σε υψηλή γενική σκληρότητα (GH)... κατ' επέκταση δηλαδή πάλι σε υψηλό ΡΗ (αν και όχι απόλυτο σε κάποιες περιοχές).
Στο θέμα μνήμης... σε καταλαβαίνω απόλυτα (έχω το ίδιο θέμα).-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-13, 17:47
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

όλες οι γέννες που έχω κάνει ήταν σε ph 7- 7.2 νερό βρύσης Αθηνας από φίλτρο , τις πρώτες 20 γέννες τις έχω και αν το βρω το σημειωματάριο θα το ανεβάσω θυμάμαι πάντως ότι η GH ήταν ποιο υψηλή από την KH και η KH με ph 7 μου έδινε kh 6 και GH 8 οι αλλαγές μου ήταν καθημερινές και ήτανε σε ενυδρεία και με αντίστροφη και σε νερού βρύσης , TDS δεν μέτραγα μιας και μέχρι να αποφασίσω ποιο μηχανάκι να πάρω μέτρησα χλώριο στην αντιστροφη και πήγε στα σκουπίδια όπως την είχα αγοράσει , μηχανάκι tds ακόμα ψάχνω εννοείτε και αν γνωρίζεις κάποιο που να δουλεύει ok κανε την πρόταση γιατί εδώ στα χανιά η αντιστροφη είναι σχεδόν απαραίτητη , στα προφιλτρα που τα έχω με διαφανές πλαστικό μόνο πρόβατο ολόκληρο δεν έχω δει ακόμα .
αποτυχία σε γέννες με νερό βρύσης στην αθηνα δεν είχα ποτε , εδώ στα χανιά όταν μετακόμισα την δεύτερη μέρα μου κάνανε γεννα επιτυχημένη και έκτοτε σταματήσανε για 1,5 χρόνο και ξεκινήσανε πάλι πριν 1 μηνα ,αποτυχημένες βεβαια γιατί είναι όλα στα ύψη , εντός 10 ήμερου όμως ψάχνω να αγοράσω ξανά μια R.Ο που να κάνει και απιονισμο ( όχι για τα ψαρια ) και σίγουρα θέλω ένα TDS όπως και redox μετρητή μιας και θέλω να πειραματιστώ λίγο με όζον μετά από 4 χρονια διαβάσματος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-01-14, 13:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα στα γράψω εδώ... αν και "χαλάμε" λίγο το θέμα του φίλου.
Οι δικές μου γέννες έβγαιναν σε νερό μέχρι 7,4... από εκεί και πάνω... άρχιζαν τα προβλήματα (πλέον έχω αλλάξει μεθόδους). Στο νερό που περιγράφεις λογικό μου φαίνεται... να είχες επιτυχία.
Στην Αθήνα το νερό σε μέσο όρο έχει... ΡΗ 7,4-7,6, 6-8, KH 4-6, TDS 140-180 ppm... από τις μετρήσεις που έχω κάνει εγώ τόσα χρόνια.
Στα Χανιά (αγαπημένη πόλη... όπου έρχομαι σχετικά συχνά γιατί έχω φίλους) ΔΕΝ έχω κάνει μετρήσεις... αλλά ένα κατάστημα με συσκευές επεξεργασίας νερού στο τέρμα του Κουμ Καπί κοντά στο θέατρο Βλησίδης (ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος είναι στην Σπάρτης & Αγ. Λαύρας)... είναι πανάκριβος.
Αν θέλεις να κάνεις αγορά σου προτείνω την Water Waves... κάνει αποστολές και εκτός της καλής εξυπηρέτησης λόγω γνώσεων, των καλών τιμών θα βρεις και μετρητή για το TDS.
Ρίξε μια ματιά στο link.
http://www.waterwaves.gr/
Θέλεις να ανοίξεις ένα θέμα να κουβεντιάσουμε το τι ψάχνεις; Απιονισμό, όζον... αλλά όχι για ψάρια διαβάζω.
ΑΝ πρόκειται για το νερό που πίνεις... τα παληκάρια της Water Waves... έχουν να σου προτείνουν λύσεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-14, 16:49
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

από την waterwaves ψωνίζω τα φίλτρα μου το θέμα είναι ποιο μηχανάκι δουλεύει με διάρκεια χρόνου χωρίς να χρειάζεται σε κάθε μέτρηση και καλιμπράρισμα και να μη είναι για πέταμα μετά από 10 μετρήσεις όπως είναι τα αντίστοιχα κινεζικα τον PH
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-14, 17:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για το TDS... ΔΕΝ χρειάζεσαι καλιμπράρισμα σχεδόν ποτέ... σε μορφή χειρός (στυλό) να το πάρεις που είναι φτηνό (διαφορετικά σε σειρά με την όσμωση... άλλα πιο ακριβό). Μίλα με τον Βασίλη και τα άλλα παλικάρια, αφού τους γνωρίζεις.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκεψεις για αρχη γλαστρολιμνης prodigy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 03-05-12 21:31
σκεψεις για diy κυβο... kgf12345 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 08-01-12 20:06
Σκεψεις για νεο set up Δημητρης89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 31-10-10 15:45
σκεψεις για γαριδαδικο Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 13 05-02-10 18:10
Σκεψεις για 260 λιτρα kokos125 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 27-01-10 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05853 seconds with 13 queries