Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 14-10-13, 00:12
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτος ειναι ενας μικρος θεος...

Τι λετε κυρια μου,θα παιδευόμαστε εμεις 40 μερες να ριχνουμε αμμωνιες και να τρωμε τα φραγκα μας σε τεστ και κοντρα τεστ και να ερθετε μετα εσεις μια ωραια πρωία να μας παρετε το μπολι μας χωρις κοπο,ιδρωτα,αναμονη...
Πλακα με κανεις?


Να φυγετε,να πατε αλλου...
ελπιζω να σχολιαζεις ειρωνικα..
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-10-13, 00:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εννοειται ,ο Δημητρης εξαλλου δεν νομιζω να ειχε διαφορετικό σκοπό με ενα τετοιο σχολιο ..

...αλλα μιας και εισαι καινουρια στην παρεα...ίσως σε ενδιαφερει να περάσεις μια βόλτα απο τη συνάντηση μας να τα ''ακουσεις'' ενα χεράκι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74668
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-10-13, 01:21
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοειται ,ο Δημητρης εξαλλου δεν νομιζω να ειχε διαφορετικό σκοπό με ενα τετοιο σχολιο ..

...αλλα μιας και εισαι καινουρια στην παρεα...ίσως σε ενδιαφερει να περάσεις μια βόλτα απο τη συνάντηση μας να τα ''ακουσεις'' ενα χεράκι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74668
κατα 99% θα ερθω...να τα ακουσω ενα χερακι...αν και δεν εχω την ψυχολογια γιατι σημερα πανε ολα στραβα με τα ψαρακια μου....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 15-10-13, 01:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από κοντά είναι πιο εύπεπτα όλα.

Έγινε κάτι που μπορούμε να βοηθήσουμε;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 15-10-13, 01:50
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

ενω εχω κανονισει η μερα μου σημερα να ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες το πρωι ξεκινησε χανοντας ειδη το ενα μικρο ενυδρειο που ειχα την θυληκια μου και επειτα και τον εναν θερμοστατη...(εσπασαν)επειτα αφου βολεψα καπως το μικρο μου ψαρακι....και περιμενοντας με αγωνια να μου φερουν μπολι το απογευμα και να με βοηθησουν να ξεκινησω να λειτουργω το ενυδρειο στις φωτο (αξιζει να αναφερθω στον harmasn ο οποιος εκανε τον κοπο να ερρθει σπιτι μου να με βοηθησει....και εμεινε πισω στις υποχρεωσεις του...παλευοντας απο τις 5 το απογευμα μεχρι 10 το βραδυ....)και αφου ειμαστε σε μια τελικη ευθεια που θα ξεκινουσα με την εισαγωγη των ψαριων μου παρατηρω το ενυδρειο μου να βγαζει μικρες σταγονιτσες στην ακρη την μια μετα την αλλη..........πληρης απογοητευση......κλαμα εγω κλαμα και η μαμα....και εκει που περιμενα πως αποψε θα κοιμηθω και θα πεταω στους ουρανους απο χαρα το σκευτομαι και το ξανασκεφτομαι και στεναχωριεμαι......
-------------------------
και εκτος αυτου πριν κανα μισαωρο ακουσα το φιλτρο που εχω στο χελωνακι μου να κανει εναν εκνευριστικο θορυβο που δεν σταματαει με τιποτα....μαλλον ηρθανε τα τελευταια του και αυτουνου...θελω να κρυφτω κατω απο τις κουβερτες μου και να μην σηκωθω για μια βδομαδα....ποιος με ματιαξε??
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 15-10-13 στις 01:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 15-10-13, 02:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 15-10-13, 02:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶μα δε σε θέλει όμως...

Αν χάνει από ψηλά προς το παρόν χαμήλωσε τη στάθμη. Και βάλε φωτογραφίες να δούμε πόσο εύκολα μπορεί να διορθώνεται το πρόβλημα.

Το φίλτρο άνοιξέ το προσεκτικά και δες αν έχει κολλήσει τίποτα στη φτερωτή.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 15-10-13, 02:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

φτερωτη του φιλτρου εννοωντας....sorry πνιγμενη αρχαρια εδω... οσον αφορα το μεγαλο ενυδρειο χανει στην μεση του υψους του και λιγο παραπανω.....δεν το αφησα ετσι το θεμα μου ...ετυχε να υπαρχει μια μικρη σχεδον καβατζουλα 50 λιτρου ισως και λιγο μικροτερο...και μετεφερα εκει νερο και μπολιασμενο φιλτρο....αν ειμαι καπου λαθος διορθωστε please....αυτο το ενυδρειακι εννοειται πως ειναι προσωρινη λυση.....και οσον αφορα το μεγαλο μου δεν νομιζω πως θα ηθελα να ασχοληθω αλλο μαζι του.....αρκετα απελπιστηκα σημερα μαυτο...θα κανω υπομονη μεχρι να πληρωθω να παρω κατι πιο σιγουρο ,που δεν θα με δωσει τοσο στεγνα και τοσο ευκολα...και θα ειναι και πιο μεγαλο γιατι μου εμεινε αχτι...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 15-10-13, 02:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρησε το με μια μεζουρα η ενα χαρακα αν δεν εχεις μετρο(υψος,πλατος,μηκος),να δουμε ποσα λιτρα ειναι.δεν νομιζω πως θαχεις προβλημα και μαυτο,αλλα σιγουρα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.παντως εναλλακτικες υπαρχουνε
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 15-10-13, 02:27
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετρησε το με μια μεζουρα η ενα χαρακα αν δεν εχεις μετρο(υψος,πλατος,μηκος),να δουμε ποσα λιτρα ειναι.δεν νομιζω πως θαχεις προβλημα και μαυτο,αλλα σιγουρα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.παντως εναλλακτικες υπαρχουνε
50*35*25.....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 15-10-13, 02:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν αυτα ειναι 50 μηκος,35 πλατος,25 υψος, ειναι 43 λιτρα.δεν ειναι και οτι καλυτερο αν θαχεις και θυληκια μεσα βεβαια αλλα μπορει να γινει προσωρινα αν στηθει με αρκετα φυτα για κρυψωνες κλπ.

σιγουρα μεγαλυτερο θα ητανε καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 15-10-13, 07:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ στο ξεκινημα μπορει να συμβουν διαφορα.
τη θυλικια την εχασες ειτε απο κακη προσαρμογη ειτε απο αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας.
Τ
Α ψαρια ως εξωθερμοι οργανισμοι θελουν πολυ μεγαλη προσοχη σε μεταβολες ακομα και δυο βαθμων (να γινεται πολυ αργα). Αν παρουμε και το δεδομενο οτι ειδικα οι μονομαχοι εισαγονται σε αθλιες συνθηκες (και οι αρσενικοι παραμενουν στα μαγαζια σε ακομα αθλιοτερες) ειναι ειδος που δικαιολογουνται απωλειες.
Για ενυδρειο σου προτεινω 100ρι με τα 1000 αν εχεις χωρο (δεν ειναι δα και πολυ μεγαλο). Και τα ψαρια θα ειναι πιο ανετα και ειναι μεγεθος που μπορει να αποσβεσει καποια πιθανα λαθη, και φυσικα ειναι καλυτερο απο τη στιγμη που θες και θυλικα μεσα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 15-10-13, 13:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

την θυληκια δεν την εχασα...ζει...χθες το βραδυ μπηκε στο μικρο ενυδρειο μετα τις αποτυχιες που ειχα ...και σημερα το μεσημερι μπηκε και ο αρσενικος μεσα αλλα δεν συμφιλιωνονται....η μικρη μου τον κυνηγαει προφανως να ζευγαρωσουνε και αυτος φουσκωνει απειλητικα και την κυνηγαει δαγκωνοντας την...εχω παρει ενα καλαμακι και τον αποτρεπω να το κανει αυτο....τι να τα κανω?να τα χωρισω?χθες μπολιαστηκε σημερα εχει μπιχλα αρκετη...ποτε θα αλλαξω το νερο μου?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 15-10-13, 13:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει ενα καλαμακι και τον αποτρεπω να το κανει αυτο.... σταματα να το κάνεις αυτο γιατι στρεσάρεις και τα 2 πολυ ασχημα


τι να τα κανω?να τα χωρισω? ναι..αν εχεις τη δυνατότητα χώρισε τα ξανα




χθες μπολιαστηκε σημερα εχει μπιχλα αρκετη...ποτε θα αλλαξω το νερο μου?
με ποιό τρόπο μπολιάστηκε..και γιατί εχει αρκετη μπίχλα?>στο φίλτρο δεν εβαλες το μπόλι?...αν στυψατε και μεσα στο νερο υλικά ΔΕΝ επρεπε να βάλλεις ψάρια
_________________________
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 15-10-13, 13:54
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

στειψαμε και μεσα στο νερο αλλα οχι πολυ...ξεθολωσε πρωτα και μετα εβαλα τα ψαρια...τα χωρισα....σκετη απελπθσια...pffff
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 15-10-13, 14:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ελα βρε, κι εγω νομιζα εχασες το ψαρακι.... σου ειχα πει οτι θελει ειδικη διαδικασια για να τα βαλεις ζευγαρι, αν ηταν χαρεμι θα ηταν ευκολοτερο, αλλα και παλι απαιτειται μια προσοχη.
Επιζεις σου ειπα να μην κανεις το διετητη, εκτος κι αν αρχισουν πραγματικοι τσαμπουκαδες οποτε απλα τα χωριζεις...
Το οτι βιαστηκες ειναι κακο γιατι το συγκεκριμενο ειδος δε φημιζεται για την αμνησια του...
Αστα χωρια τωρα καναδυο βδομαδες και μετα προσπαθησε να το κανεις με το σωστο τροπο.
Τη θυλικια αστη στο μεγαλο, και σε καμια περιπτωση τον αρσενικο.
Αν αφησες αυτον αλλαξε εντελως το ντεκορ να μη του το θυμιζει ωστε να μη νοιωθει πως βρισκεται σε ψ
χωρο που ειναι κυριαρχος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 15-10-13, 14:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
και αφου ειμαστε σε μια τελικη ευθεια που θα ξεκινουσα με την εισαγωγη των ψαριων μου παρατηρω το ενυδρειο μου να βγαζει μικρες σταγονιτσες στην ακρη την μια μετα την αλλη..........πληρης απογοητευση......
Μην αγχώνεσαι, συμβαίνουν και αυτά, σπάνια αλλά συμβαίνουν. Το ενυδρείο αν είναι καινούριο θα πρέπει να έχει εγγύηση, αν είναι παλιό επισκευάζεται, προχώρα με αυτό που έχεις και κάποιος από εμάς πιστεύω ότι μπορεί να κάνει κάτι, μια φωτό να φαίνεται καθαρά πως είναι το ενυδρείο και που περίπου είδες σταγόνες, πιστεύω πως διορθώνεται, λίγη υπομονή μόνο (η υπομονή είναι βασικό στοιχείο για το χόμπι μας)
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 15-10-13, 15:25
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

το μικρο ενυδρειο που εβαλα αφου παρατηρησα το μεγαλο που εσταζε δεν εχει τιποτα μεσα παραμονο το manado τον θερμοστατη και το φιλτρο....εχω αφησει τον αρσενικο μεσα γιατι δεν μπορω να τον πιασω να τον βγαλω...η μικρη μου ειναι πιο ευκολη....οσον αφορα το αλλο ενυδρειο η θα φαει πεταμα η χαρισμα η θα βαλω το χελωνακι μου μιας και θελει πιο χαμηλη σταθμη νερου οποτε δεν θα εχω προβλημα...στις 25 του μηνα θα παω να παρω καινουριο...εχω στεναχωρηθει πολυ και αναγκαστκα παμε παλι φτου και απο την αρχη....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-10-13, 17:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω οταν εσπασε ενα δικο μου ειπα "οκ, δεν ειναι προβλημα, απλα εγινε για να φτιαξω ενα μεγαλυτερο", ετσι πεταξα ολα τα φυτα μεσα στο σαμπ, και την ιδια ωρα πηγα στο leroy merlin για τζαμια και απο 60-70ρι που ηταν εφτιαξα 130-150ρι (κατω απο 30 ευρω). Μετα εφτιαξα κι ενα επιπλο οπως το ηθελα και τωρα ειμαι σε φαση να βρω χρονο για να ολοκληρωσω και το καπακι.
Γενικα οταν συμβαινει μια υλικη καταστροφη καλο ειναι να το βλεπεις σαν ευκαιρια για αναβαθμιση.
Αν εχεις diy skills θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο, με προσοχη και λιγη μελετη (βασικα το πιο χρησιμο ειναι τα βιντεακια του youtube) να κατσεις να φτιαξεις ενα μονη σου η με βοηθεια, και να το βγαλεις στις διαστασεις που θες.
Το βαθος για μονομαχο ειναι υποκειμενικο... Λιτρα σιγουρα θες, οπως σε καθε τι ζωντανο, αλλα αυτα τα λιτρα καλυτερα να βγαινουν σε μεγαλη επιφανεια (οσο μεγαλυτερη τοσο το καλυτερο... κανε και 50 λιτρα 2μετρο) παρα σε βαθος.
Στη φυση γενικα ζει σε πολυ -σε παρα πολυ- αβαθη νερα, οποτε δε γνωριζουμε αν του αρεσει το βαθος η αν τον κουραζει. Επι πλεον εχει την ταση να κυριαρχει σε περιοχες μεχρι 0.5 τμ επιφανειας (αδιαφορου βαθους), κι αυτος ειναι ακομα ενας λογος που το diy ειναι ιδανικη λυση αφου μπορεις να παιξεις με οτι διαστασεις θες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-10-13, 17:16
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

σαν ιδεα ειναι πολυ ομορφη και βεβαια αγαπαμε ακομα πιο πολυ κατι οταν το εχουμε φτιαξει μονοι μας παρα οταν το εχουμε αγορασει....φυσικα ειναι και πιο οικονομικο...αλλα δεν υπαρχει βοηθεια απο καποιον αρσενικο(που απο την φυση σας το εχετε περισσοτερο απο εμας....)οποτε....καταληγουμε σε αγορα....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 15-10-13, 17:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν ιδεα ειναι πολυ ομορφη και βεβαια αγαπαμε ακομα πιο πολυ κατι οταν το εχουμε φτιαξει μονοι μας παρα οταν το εχουμε αγορασει....φυσικα ειναι και πιο οικονομικο...αλλα δεν υπαρχει βοηθεια απο καποιον αρσενικο(που απο την φυση σας το εχετε περισσοτερο απο εμας....)οποτε....καταληγουμε σε αγορα....
Αν το σκέφτεσαι για DIY, βάλε μια αγγελία στην οποια θα ζητάς βοήθεια για να κολλήσεις τζαμια
Ξέρεις πόσους εχει το φόρουμ?????

Περίμενε λίγες μέρες κι αν δεν προχωρήσει το θέμα, κοιτάς για αγορά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-10-13, 17:25
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

δεν θελω να χωσω αλλους.....δεν θα μου αρεσε....ασε που αν θα ξεκινησει κατι τετοιο θελει χρονο πολυ και δεν γνωριζω ποσο διατεθιμενος μπορει να ειναι καποιος να ασχοληθει εντατικα...και ακομη χειροτερα αν μενει μακρια....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-10-13, 17:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελω να χωσω αλλους.....δεν θα μου αρεσε....ασε που αν θα ξεκινησει κατι τετοιο θελει χρονο πολυ και δεν γνωριζω ποσο διατεθιμενος μπορει να ειναι καποιος να ασχοληθει εντατικα...και ακομη χειροτερα αν μενει μακρια....

τι εντατικα βρε? πανω απο μιση με μια ωρα δε θελει καποιος που γνωριζει, και οσοι εχουν το μικροβιο το γουσταρουν.
Αν ησουν κατα Κερατσινι ή το πολυ Πειραια μερια και ειχα χρονο προσωπικα δε θα εχανα τετοια ευκαιρια. Υπαρχουν τετοιοι "παλαβοι" σε ολες τις περιοχες, οποτε μη σκας, χαρη θα του κανεις
Στην τελικη αν καποιος βοηθησει εθελοντικα το κανει γιατι το γουσταρει κι οχι γιατι το βλεπει αγγαρια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-10-13, 17:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εντατικα βρε? πανω απο μιση με μια ωρα δε θελει καποιος που γνωριζει, και οσοι εχουν το μικροβιο το γουσταρουν.
Αν ησουν κατα Κερατσινι ή το πολυ Πειραια μερια και ειχα χρονο προσωπικα δε θα εχανα τετοια ευκαιρια. Υπαρχουν τετοιοι "παλαβοι" σε ολες τις περιοχες, οποτε μη σκας, χαρη θα του κανεις
Στην τελικη αν καποιος βοηθησει εθελοντικα το κανει γιατι το γουσταρει κι οχι γιατι το βλεπει αγγαρια
Δεν μπορώ να βρω εκείνο το βιντεο στο youtube με τον τυπο που κολλαει μονος του τα τζαμια και στο τελος βάζει τη γυαλα δίπλα σε άλλες 200 που εχει φτιάξει...
Ζητημα να κάνει μερικά λεπτά...



Ειναι όπως τα λέει ο Νικος. Αν κάποιος έχει την εμπειρία, τη διάθεση και είναι κοντά...μπορεί να βοηθήσει

Αλλιώς, ξεκίνα την έρευνα αγοράς σε πετ σοπ ή το "ματι" στις αγγελίες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-10-13, 18:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να βρω εκείνο το βιντεο στο youtube με τον τυπο που κολλαει μονος του τα τζαμια και στο τελος βάζει τη γυαλα δίπλα σε άλλες 200 που εχει φτιάξει...
Ζητημα να κάνει μερικά λεπτά...
καλα αυτος κανει κατω απο 1 λεπτο, αλλα αν δεις δουλευει πιστολι σιλικονης με αερα, εχει απιστευτη σταθεροτητα στο χερι του και εχει παρει τοσο το κολαει που δε χρησιμοποιει καν χαρτοταινια!
Αν ειχα φτιαξει κι εγω 200 ενυδρεια το ιδιο θα εκανα (κι ο καθ ενας δηλαδη)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-10-13, 18:10
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να βρω εκείνο το βιντεο στο youtube με τον τυπο που κολλαει μονος του τα τζαμια και στο τελος βάζει τη γυαλα δίπλα σε άλλες 200 που εχει φτιάξει...
Ζητημα να κάνει μερικά λεπτά...



Ειναι όπως τα λέει ο Νικος. Αν κάποιος έχει την εμπειρία, τη διάθεση και είναι κοντά...μπορεί να βοηθήσει

Αλλιώς, ξεκίνα την έρευνα αγοράς σε πετ σοπ ή το "ματι" στις αγγελίες
σε τετοια φαση ειμαι...αχ με εμψυχωσατε πραγματικα...το χρειαζομουν γιατι η χθεσινη μερα ηταν ....pfff δεν θελω να την σκεφτομαι...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-10-13, 18:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα αυτος κανει κατω απο 1 λεπτο, αλλα αν δεις δουλευει πιστολι σιλικονης με αερα, εχει απιστευτη σταθεροτητα στο χερι του και εχει παρει τοσο το κολαει που δε χρησιμοποιει καν χαρτοταινια!
Αν ειχα φτιαξει κι εγω 200 ενυδρεια το ιδιο θα εκανα (κι ο καθ ενας δηλαδη)
Αν εχεις το λινκ...γραψτο...βαρεθηκα να ψαχνω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-10-13, 18:33
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

τελικα ποτε θα κανω αλλαγη του νερου ?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-10-13, 18:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εμπειρικα ενα τετοιο http://www.petsupermarket.gr/4005/%C...40cm-84lt.html θα σου ερθει φθηνοτερα,βολικοτερα και καθαροτερα.

Μια και ολα τα ενυδρεια μου (και ειναι πολλαααααα) ειναι χειροποιητα σας λεω οτι αυτο εδω ειναι φθηνο και τιμιο.
Δεν ειναι μονο η γυαλα στο χειροποιητο,ειναι το καπακι,ειναι ο φωτισμος (στεγανα ακροφυσια,σταρτερ - ηλεκτρονικο μπαλαστ,καλωδια,πριζοδιακοπτες κ.α.) ειναι το κατω πλαισιο...

Οποτε αυτο που σου εδειξα η ακομα και αυτο http://www.petsupermarket.gr/6905/%C...CE%BF-90l.html που ειναι φουλ εξτρα ειναι φθηνα ενυδρεια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-10-13, 18:49
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

θα το ψαξω..thanx για τις προτασεις....
κατι ασχετο...
* Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Διαγωνισμός Aquascaping 2013
αυτο που ειναι πρωτο στους μικρος ποβρυχιους κηπους απο τον paulos-ex ..φαινεται κατι σαν καταρακτης..πως το εχει κανει αυτο?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08783 seconds with 13 queries