Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-10-13, 21:20
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Ειμαι ο μονος που δεν καταλαβαινει γρι απο το ποστ;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-10-13, 21:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απο ποιον ζητησε κ της το ειπε αυτο?
σε φορουμ,η καποιον ασχετο?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-13, 21:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα επεσε σε πυροβολημενο ...
οι περισσοτεροι σε αυτο το χομπυ βοηθαμε ο ενας τον αλλο (η εννοιοτε τον κραζουμε) και ετσι εχει παει το χομπυ μπροστα, διαφορετικα ακομα θα ειχαμε φιλτρα βυθου και "πολυτιμο νερο χωρις αλλαγες"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-10-13, 21:26
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε απογευμα 7 με 7.30 παω σε μια σχολη εκει κοντα στην περιοχη σου στο μετρο της ανθουπολης εαν εισαι εκει κοντα και βολευεσαι να ερθω νωριτερα να σου δωσω το μπολι και να σου πω 2 -3 πραγματα που να σε προβλιματιζουν με το χομπυ αν θες να σε βοηθεισω και στο στησιμο αλλα δυστηχως φυτα γρηγορης δεν εχω καθολου περιμενω απο τριτη να μου ερθουν και μενα απο συνχομπιστα
αυτο ακουγεται υπεροχο.....!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ποιον ζητησε κ της το ειπε αυτο?
σε φορουμ,η καποιον ασχετο?
σε forum του εστειλε μηνυμα και η απαντηση του ηταν αυτη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-10-13, 21:26
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Εμενα δοξα τον θεο σε οτι χρειαστηκα δεν μου εκατσε κανενας τετοιος αντιθετα μαλιστα μου δοθηκε απειρη βοηθεια οταν ζητηθηκε ακομα και ενυδρειο οταν ειχε το δικο μου διαροη τωρα ειμαστε τοσοι εδω ολο και καποιος θα στραβοκοιμηθηκε :P
τι ωρα μπορεις να συναντιθουμε αυριο;;; στο μετρο εκει σε βολευει;;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-10-13, 21:28
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα δοξα τον θεο σε οτι χρειαστηκα δεν μου εκατσε κανενας τετοιος αντιθετα μαλιστα μου δοθηκε απειρη βοηθεια οταν ζητηθηκε ακομα και ενυδρειο οταν ειχε το δικο μου διαροη τωρα ειμαστε τοσοι εδω ολο και καποιος θα στραβοκοιμηθηκε :P
τι ωρα μπορεις να συναντιθουμε αυριο;;; στο μετρο εκει σε βολευει;;
οσον αφορα την ωρα και το που αυτα δεν τα ρωτανε...!!εμ με βοηθας εμ θα τα εχω οπως εγω τα θελω εσυ θα μου πεις που και ποτε να ερθω....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-10-13, 21:30
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Καλα ειμαι βολικος ανθρωπος εγω δεν εχω θεμα θα σου στειλω πμ αν ειναι για τις λεπτομεριες
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-10-13, 21:32
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ειμαι βολικος ανθρωπος εγω δεν εχω θεμα θα σου στειλω πμ αν ειναι για τις λεπτομεριες
οκ περιμενω
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-10-13, 21:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα το τραβηξω λιγο ακομα,και αν θες πεσμου χωρις να μου πεις ονομα.
σε αυτο το φορουμ εγινε αυτο η σε αλλο ενυδρειακο φορουμ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-10-13, 21:54
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το τραβηξω λιγο ακομα,και αν θες πεσμου χωρις να μου πεις ονομα.
σε αυτο το φορουμ εγινε αυτο η σε αλλο ενυδρειακο φορουμ?
σε αυτο πριν ενα χρονο περιπου....εγω ξεκινουσα το ενυδρειο με το χελωνακι μου και αυτη το δικο της με δισκους...δεν θα ηθελα να αναφερθω σε ονομα...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-10-13, 21:57
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Περσινα ξυνα σταφιλια δεν νομιζω πως αξιζει να ασχολιθουμε με αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-10-13, 22:02
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

αν θα το μπολιασω αυριο ποτε πρεπει να ξεκινησω να κανω test??
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-10-13, 22:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μετα απο 24ώρες εισαι εντάξει..στην ουσία κανεις και μια μεγαλη αλλαγη νερου και μπορουν να μπουν τα ψάρια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-10-13, 22:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Περσινα ξυνα σταφιλια δεν νομιζω πως αξιζει να ασχολιθουμε με αυτο
αξιζει και πολυ μαλιστα...απλα δεν θα το κανουμε εδω τωρα.

δεν εχει σημασια το ονομα.απλα εχω να πω οτι σαυτο το φορουμ,οσο καιρο ειμαι μελος δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα και δεν το περιμενα οτι θα υπηρχε τετοιο μελος εδω μεσα.και αυτο γιατι απτην αρχη οσοι ασχοληθηκανε να απαντησουνε στις ερωτησεις μου,το κανανε χωρις να εχουνε κατι να κερδισουνε και μου δοθηκε βοηθεια απλοχερα.αυτος ειναι και ο λογος που συνεχιζω να ειμαι μελος και να βοηθαω κιεγω οσο μπορω.εστω και λιγο.

ο μονος τροπος να προχωρησει ενα χομπι,ειναι με νεους χομπιστες που θα βασιστουν στις γνωσεις και στην εμπειρια των παλιοτερων και μεσα απο συζητηση και αλληλοβοηθεια.

αν οι παλιοτεροι σνομπαρουνε τους νεοτερους καηκαμε.το εχω δει σε αλλο φορουμ ασχετο απτα ενυδρεια και γιαυτο ειναι οπως ειναι η κατασταση στην ελλαδα με εκεινο το χομπι.και ουτε προκειται να αλλαξει ποτε αποτι φαινεται...


εκεινη η εκεινον,σιγουρα δεν τον αντιμετωπισε κανεις ετσι οταν ζητησε πληροφοριες και βοηθεια.οποτε η απαντηση του/της ητανε επιεικως απαραδεκτη!για να μην πω τιποτα πιο βαρυ
και αν το διαβασει αυτο,θα πρεπει να ντρεπεται...
(κλεινει το Offtopic)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-10-13, 22:33
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

πριν κανω την εγγραφη μου εδω μεσα διαβαζω ενα μηνα περιπου....εχω μαθει πολλα ,παρα πολλα,και σας ευχαριστω ολους...ειτε απαντατε εδω ειτε οχι...αυτα εχω να πω..τωρα πλεον ευελπιστω στο νεο μου ξεκινημα να πανε ολα καλα χαρη σε ολους σας και μαθαινοντας να καταληξω καποτε σε ενα 3μετρο ονειρο...ισως και παραπανω....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-10-13, 22:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΑΖΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ...εννοειται ενασ θερμοστατης δεν μπαινει σε δυο ενυδρεια φταιω εγω που δεν ανεφερα πως ειναι 2.. ok, το διευκρινήσαμε
-τα περισσοτερα topic που μου εχετε παραθεσει τα εχω διαβασει...ειναι αρκετα πληροφοριακα ομως πολυ γενικα..καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..και εγω την δικη μου περιπτωση την αναφερω να την φτιαξουμε μαζι και οχι μονη μου.. το θέμα εκτός απ το να την φτιάξουμε, είναι να μπορείς να την υποστηρίζεις στη συνέχεια
-αν το ενυδρειο μου παρει 1 μηνα μεχρι να στρωθει δεν γινεται να μην ταιζω τα 20λιτρα... πιο πάνω ανέφερα για μπόλι. Αν σου πάρει 1 μηνα να στησεις το μεγαλο ενυδρειο, τότε η καλύτερη λύση ειναι να στησεις σωστα τα 2 20λιτρα
-το ενυδρειο εχει διαστασεις 36*61*32
-εβαλα τους θερμοστατες να δουλευουν Σε τι θερμοκρασία?
-λεω να κρατησω το υποστρωμα της jbl και να παρω χαλαζιακο αμμοχαλικο να βαλω απο πανω.. Συμφωνώ! Εστω κι αν διαφωνεί ο exeliχ , το manado μόνο του, εκτός από χάλια εικόνα, θα δυσκολέψει το φύτεμα
-οσο για τα βακτηρια δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχουν..αν και σκεφτομαι να το ξεκινησω τελικα με αμμωνια... Νομίζω αυτό λύθηκε στα επόμενα ποστ (εφόσον βρήκες ήδη μπόλι!!!)
-τον καταλογο με τα φυτα τον εχω εξερευνησει και απλα ζηταω την γνωμη σας για αυτα που εχω ηδη αναφερει... συγνώμη & αρχαριος δεν πάνε μαζι. Εδώ μέσα βοηθάει ο ένας τον άλλον
-μπορειτε να με βοηθησετε για την επιλογη μιας λαμπας για τον ενυδρειο μου με χαμηλο κοστος που να εκπληρωνει τις απαιτησεις του λαμβανοντας υποψιν τα φυτα που εχω αναφερει...το καπάκι έχει θέση για λάμπα?
Ετσι κι αλλιώς οι περισσότερες ερωτήσεις σου ήδη απαντήθηκαν και το θέμα σου ήδη παίρνει το δρόμο του...

Επειδή ο κάθε μονομάχος έχει τον δικό του χαρακτήρα, θέλει ιδιαίτερη προσοχή στη συγκατοίκηση του κυρίου με την κυρία. Ισως, αν τελικά πας σε πυκνοφυτεμένο, να πρέπει να προσθέσεις άλλη μια θυληκιά

Φυσικά, προυπόθεση ειναι, το φίλτρο σου να κρατάει αρκετή βιολογία

Για εξωτερικό φίλτρο, έχεις σκεφτεί? Το ρωτάω με τη λογική πως τώρα ξεκινάς, οπότε ίσως είναι ευκαιρία να ξεφορτωθείς πριν ακόμη τα ανοίξεις, ορισμένα απ τα υλικά σου και να πάρεις κάποιο πιο κατάλληλα

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-10-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επισεις να συμπληρωσω, αν ηταν χαρεμι θα σου ελεγα βαλτους και χυμα, αλλα επειδη ειναι ζευγαρι βαλε τη θυλικια πρωτα, και μετα απο αρκετες ωρες, βραδυ και με κλειστα τα φωτα τον αρσενικο, και φροντισενα μην αναψουν αποτομα τιποτα λαμπες μεχρι να ξημερωσει φυσιολογικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-10-13, 23:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι κι αλλιώς οι περισσότερες ερωτήσεις σου ήδη απαντήθηκαν και το θέμα σου ήδη παίρνει το δρόμο του...

Επειδή ο κάθε μονομάχος έχει τον δικό του χαρακτήρα, θέλει ιδιαίτερη προσοχή στη συγκατοίκηση του κυρίου με την κυρία. Ισως, αν τελικά πας σε πυκνοφυτεμένο, να πρέπει να προσθέσεις άλλη μια θυληκιά

Φυσικά, προυπόθεση ειναι, το φίλτρο σου να κρατάει αρκετή βιολογία

Για εξωτερικό φίλτρο, έχεις σκεφτεί? Το ρωτάω με τη λογική πως τώρα ξεκινάς, οπότε ίσως είναι ευκαιρία να ξεφορτωθείς πριν ακόμη τα ανοίξεις, ορισμένα απ τα υλικά σου και να πάρεις κάποιο πιο κατάλληλα

Καλή συνέχεια
αρχικα θα μεινω με αυτα τα φιλτρα που εχω...με φοβιζει η ιδεα σε ενα εξωτερικο ως ακομη αρχαρια...ο θερμοστατης δουλευει στους 26 το θερμομετρο δειχνει 27,5
δεν εχει καπακι...το μισο ειναι καλυμενο με ξυλο κατα μηκος του ενυδρειου και απο κατω εχει μια γυαλινη θυκη(προφανως για λαμπα..)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισεις να συμπληρωσω, αν ηταν χαρεμι θα σου ελεγα βαλτους και χυμα, αλλα επειδη ειναι ζευγαρι βαλε τη θυλικια πρωτα, και μετα απο αρκετες ωρες, βραδυ και με κλειστα τα φωτα τον αρσενικο, και φροντισενα μην αναψουν αποτομα τιποτα λαμπες μεχρι να ξημερωσει φυσιολογικα
κατσε να βαλουμε το μπολι..και βλεπουμε...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-10-13, 23:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων

κατσε να βαλουμε το μπολι..και βλεπουμε...
το μπολι καλο ειναι να βρει ψαρι μεσα κι οχι το αντιθετο, αλλα βεβαια θα κανεις παραλληλα και στησιμο...
Η γνωμη μου ειναι στηστο αυριο, βαλε τα ψαρακια το βραδυ η μεθαυριο και μεθαυριο το απογευμα μπολιασε. Ετσι μειωνεις τη πιθανοτητα να μην ποιασει το μπολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-10-13, 23:26
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

γιατι πρωτα την θυληκια??
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-10-13, 23:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι πρωτα την θυληκια??
Για να προλαβει να βαλει σκουπα

Ο αρσενικος ως ο μαγκας της υπόθεσης, ενδέχεται να μην δεχτει κανέναν εφοσον μπει πρωτος στο ενυδρειο
Αν τον βάλεις δεύτερο, ισως κανει πέτρα την καρδια του και της επιτρεψει να συγκατοικησουν
Ολα ομως ειναι σχετικα
Γενικα τις πρωτες μερες θελει πολυ προσοχη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-10-13, 23:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-10-13, 23:37
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες
καλως σας βρηκα...!!
-------------------------
δεν με διαφωτιζετε λιγακι με τις λαμπες και τα φυτα???εχω αναφερει καποια στην αρχη...και επισης ποια και τι αριθμος ασπονδυλως μπορουν να μπουν??
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 23:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-10-13, 23:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα τις πρωτες μερες θελει πολυ προσοχη

βασικα πολλα φυτα θελει, και τα ψαρακια θα ειναι οκ...
Μπορει να εχουν κακη φημη αλλα την αποκτησαν επειδη τα εξαγριωναν σε στεναχωρους χωρους.
Αν νοιωσει ανετα στο χωρο δε θα υπαρχει προβλημα.
Τωρα αν τις πρωτες μερες παιχτει κανα κυνηγι δε θα καταληξει πιστευω σε δαγκωματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-10-13, 23:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα πολλα φυτα θελει, και τα ψαρακια θα ειναι οκ...
Μπορει να εχουν κακη φημη αλλα την αποκτησαν επειδη τα εξαγριωναν σε στεναχωρους χωρους.
Αν νοιωσει ανετα στο χωρο δε θα υπαρχει προβλημα.
Τωρα αν τις πρωτες μερες παιχτει κανα κυνηγι δε θα καταληξει πιστευω σε δαγκωματα
Ναι ρε συ Νικο, αλλα δεν μιλάμε για 300 λιτρα ωστε να 'χάνονται'
Το δικο μου το θυμασαι. Ζουγκλα ηταν, ο αρσενικος ειναι απ τους πλεον ηρεμους αλλα το κυνηγι...κυνηγι...!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-10-13, 23:50
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

χμμμ...ειμαι και εγω εδω...δεν νομιζω να κυνηγιουνται..αν κρινω απο τα μικρα ενυδρεια που ειναι τωρα διπλα διπλα...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-10-13, 23:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν με διαφωτιζετε λιγακι με τις λαμπες και τα φυτα???εχω αναφερει καποια στην αρχη...και επισης ποια και τι αριθμος ασπονδυλως μπορουν να μπουν??

ολα σε μια μερα θες να τα μαθεις?

καλη λαμπα αναπτυξης φυτων ειναι η sylvania grolux...
Μπορει να συνδυαστει και με αλλες αν δε σου αρεσει ενα ζεστο σκοτεινο ροζ φως.
Απο κει και περα ειναι κι αυτο ολοκληρη επιστημη, αλλα σε γενικες γραμμες το καλυτερο ξεκινημα ειναι με λαμπα αναπτυξης φυτων μονη της η με συνδυασμο.
Στις 18 στη συναντηση θα ερθει ο Ιγνατιος που εχει πολυ καλες τιμες, αν θες στειλε του ενα πμ να σου φερει καμια λαμπιτσα


απο ασπονδυλα προτεινω mts, οσα θες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 13-10-13, 23:53
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα σε μια μερα θες να τα μαθεις?

καλη λαμπα αναπτυξης φυτων ειναι η sylvania grolux...
Μπορει να συνδυαστει και με αλλες αν δε σου αρεσει ενα ζεστο σκοτεινο ροζ φως.
Απο κει και περα ειναι κι αυτο ολοκληρη επιστημη, αλλα σε γενικες γραμμες το καλυτερο ξεκινημα ειναι με λαμπα αναπτυξης φυτων μονη της η με συνδυασμο.
Στις 18 στη συναντηση θα ερθει ο Ιγνατιος που εχει πολυ καλες τιμες, αν θες στειλε του ενα πμ να σου φερει καμια λαμπιτσα


απο ασπονδυλα προτεινω mts, οσα θες...
ναι ολα σημερα θελω να τα μαθω..
και εγω εκει κατεληξα(mts)
οσο για την λαμπα θα μου αρεσε κατι που θα εμοιζε με black light...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 13-10-13, 23:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ...ειμαι και εγω εδω...δεν νομιζω να κυνηγιουνται..αν κρινω απο τα μικρα ενυδρεια που ειναι τωρα διπλα διπλα...

δε χρειαζονται πολλες επεμβασεις, εκτος πια κι αν ειναι ΟΟΟ δολοφονος και θελει αμεσα να απομακρυνεις το θυλικο, αλλα αυτο μαλλον εινι καρασπανια περιπτωση (στην Ασια για να τους μετατρεψουν σε δολοφονους τους κρατανε ακινητους σε κουτι μεγεθος σπιρτοκουτου αταιστους μερες και χωρις φως, και στις "μαχες" ριχνουν τα δυο αρσενικα ταυτοχρονα σε μια μικρη γυαλα, και ο ηττημενος συνηθως απλα πηδαει εξω απο τη γυαλα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για την λαμπα θα μου αρεσε κατι που θα εμοιζε με black light...

sylvania grolux λοιπον χωρις εξτρα υποστηριξη


http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=8138
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 13-10-13 στις 23:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-10-13, 00:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχε ζητησει η ξαδερφη μου μαυτο τον τροπο που λες...και η απαντηση του ηταν πως εκεινος δεν ζητησε ποτε τιποτα απο κανεναν και τα εκανε ολα μονος του ακομη παιδευτηκε στο να στρωσει το ενυδρειο του με αμμωνια για 1,5 μηνα και για πιο λογο να βοηθαγε εκεινος ;;;αυτα ηταν τα λογια του...απαντηση προς nick74

Aυτος ειναι ενας μικρος θεος...

Τι λετε κυρια μου,θα παιδευόμαστε εμεις 40 μερες να ριχνουμε αμμωνιες και να τρωμε τα φραγκα μας σε τεστ και κοντρα τεστ και να ερθετε μετα εσεις μια ωραια πρωία να μας παρετε το μπολι μας χωρις κοπο,ιδρωτα,αναμονη...
Πλακα με κανεις?


Να φυγετε,να πατε αλλου...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08528 seconds with 13 queries