Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-13, 22:09
simos1983 Ο χρήστης simos1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ασθένεια ή γένα????

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα Marlboro Red και εδώ και δύο μέρες παρατηρώ οτι η κοιλιά του είναι φουσκωμένη ακόμα και πριν το φαγητό.Δεν έχει κανένα άλλο σύμπτομα είναι κινητηκός, τρώει και τα χρώματά του είναι ολοζώντανα. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς το λόγο, είναι κάποια ασθένεια ή μήπως σύμπτομα γένας? Ευχαρηστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Γεννα δεν ειναι!
Αν θες πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου με βαση στο τι ταιζεις,καθε ποτε και τι θερμοκρασια εχεις.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-13, 22:59
simos1983 Ο χρήστης simos1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι περίπου 800 λίτρα έχω φυτεμένα δύο vallisneria spiralis ένα hygrophila difformis και ένα microsorum pteropus,από τροφές μέρα παρά μέρα original Stendker frostfutter good heart και τις υπόλοιπες base gran κόκους η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στους 28 βαθμούς και για φωτισμό 2 λάμπες φθωρίου.Να προσθέσω επίσης οτι εχω άλους πέντε υγιέστατους δίσκους και 3 αγγελόψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-13, 23:11
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Τι ηλικια εχει ο δισκος σου και του δινεις τοση καρδια;
Για αρχη πρεπει να προμηθευτεις και αλλες τροφες αναμεσα τους να ειναι και η σπιρουλινα.
Συνηθως οταν ταιζουμε καρδια κραταμε και μεγαλυτερη θερμοκρασια(περιπου 30) για καλυτερη λειτουργια του μεταβολισμου.
Ταισμα λοιπον με σπιρουλινα(+σκορδοζουμο αν εχεις) και παρακολουθησε τα περιτωματα του.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-13, 23:26
simos1983 Ο χρήστης simos1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Δεν ξέρω την ηλικία αλλά μπορώ να σου πω τα μεγέθοι τους αν μπορείς να με διαφωτήσεις. Ο εν λόγο είναι περίπου 10 εκατοστά, ένας 13, δύο 7 και οι άλλοι δύο 5. Μπορείς να μου προτήνεις κάποια τροφή? σπιρουλίνα η κλασική που πέρνουμε και εμείς? δοσολογία ? ολόκληρη ή τριμένη? και όταν λες σκορδόζουμο? με συνχωρείς αλλά είναι πολλά που δεν ξέρω και πρέπει κάποιος να μου τα πεί ή να με παραπέμψεις κάπου να διαβάσω. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-13, 23:46
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ολες οι εταιρειες που δραστηριοποιουνται στις τροφες των ψαριων εχουν και τις αντιστοιχες τροφες για δισκους.
Καλο ειναι να τους μαθεις να τρωνε τα παντα με ενα βασικο συστατικο της διατροφης τους την σπιρουλινα την οποια μπορεις να βρεις αναμεσα στις τροφες των ψαριων.
Η καρδια που ταιζεις περιεχει και αυτη σπιρουλινα αλλα γνωμη μου ειναι να μη τη δινεις τοσο πολυ.
Για σκορδοζουμο και παλι μπορεις να βρεις ενυδρειακο προιον αλλα μπορεις να φτιαξεις και δικο σου.Μια φορα την εβδομαδα μπορεις να ποτιζεις την τροφη τους με αυτο οπως επισης μια-δυο φορες τον μηνα μπορεις να ποτιζεις και με βιταμινες.
Επικεντρωσου στην ποσοτικη και ποιοτικη διατροφη των ψαριων σου και θα δεις συντομα αλλα ψαρια!

ΥΓ Μη ξεχνας βεβαια πως τα ταισματα απαιτουν και τις αντιστοιχες αλλαγες νερου!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-13, 13:30
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ανεβασε θερμοκρασια στους 29,5 και μην ταισεις για 3 μερες καθολου εκτος απο σπιρουλινα .... πριν τα κανεις αυτα κανε και μια καλη αλλαγη νερου 250 λιτρα και μας λες πως θα πανε τα ψαρια .... με 800 λιτρα ενυδρειο με δισκους φανταζομαι εχεις και κανα 100λιτρο κυβο για νοσοκομειο καραντινα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-13, 16:47
simos1983 Ο χρήστης simos1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου φίλε μου, θα κάνω ότι μου είπες και θα σου πω τα νέα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βάνα βρύσης για Α/Ο Xlapatsas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-01-12 09:06
Βοήθεια για περίεργη γένα johnm62 Malawi 17 08-06-11 09:01
Ερώτηση: Προβλήματα με κλείστρο/βάνα φιάλης CO2 aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-09-10 17:59
γένα ραμιρεζι manolios ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 18-06-09 17:54
Ηλεκτρομαγνητική βάνα SpyrosK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 21-06-06 09:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03964 seconds with 13 queries