Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-09-15, 14:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω στο 20λιτρο θα εβαζα μονομαχο.αυτο ομως δε σημαινει οτι θα τα καταφερω το ιδιο ευκολα με ενα 40λιτρο+....αυτη ειναι και η σωστη αποψη ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
οσο για τις κλικες και τα χαλια φιλε Tolee γιατι εγω δεν τα βλεπω?εγω βλεπω μονο ανθρωπους με ορεξη για βοηθεια..κι αν καποιοι εχουν λαθος θα το δουν στην πορεια.μη βγαζουμε κακιες ομως.
  #32  
Παλιά 18-09-15, 14:21
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως και το ψαρι μπορει να επιζησει και σε λιγοτερα απο 20 λιτρα.
Και εχει συμβει και συμβαινει.
Δεν ξερω βεβαια τις πιθανοτητες επιτυχιας, οταν αυτο γινεται σε χερια αρχαριου και για ποσο καιρο.
Η ευκολια της συντηρησης του ενυδρειου, η ευζωια και ασφαλεια του ψαριου σε περισσοτερα λιτρα, δεν νομιζω να αμφισβητειται απο κανενα που εχει δοκιμασει και τους δυο τροπους.
ε τοτε να μην προτεινετε μονο 60 λιτρα για εναν μονομαχο, βαλτε και κατι παραπανω....

σταματηστε να ειστε υπερβολικοι στις "απαιτησεις" ενος ψαριου ή ενος ενυδρειου, ειδικα οταν μιλατε με αρχαριους...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο 20λιτρο θα εβαζα μονομαχο.αυτο ομως δε σημαινει οτι θα τα καταφερω το ιδιο ευκολα με ενα 40λιτρο+....αυτη ειναι και η σωστη αποψη ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
οσο για τις κλικες και τα χαλια φιλε Tolee γιατι εγω δεν τα βλεπω?εγω βλεπω μονο ανθρωπους με ορεξη για βοηθεια..κι αν καποιοι εχουν λαθος θα το δουν στην πορεια.μη βγαζουμε κακιες ομως.
αρα το μινιμουμ ειναι τα 20 και για σενα....

κι ενας που θα εχει ενα 60λιτρο αλλα θα το βαρεθει και θα το παρατησει στη μοιρα του μετα απο 1 μηνα? θα τα καταφερει καλυτερα? δε νομιζω...

οσο για τις κλικες και τα χαλια ξερω πολυ καλα τι λεω..

οπως και για την συμπεριφορα καποιων χρηστων και Moderetors....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 14:21 Αιτία: Automerged Doublepost
  #33  
Παλιά 18-09-15, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω σε 20 λιτρα θα προτιμουσα γαριδες.
Ειναι αρκετες μεσα και δεν καταλαβαινεις οτι ψωφανε.

Σοβαρα τωρα, και πρακτικα, ο μονομαχος ειναι πιο ευκολο να συντηρηθει απο οτι οι γαριδες σε 20λιτρα, γιατι απλα δεν χρειαζεται τοση ψυξη οσο οι γαριδες.
(32C τον αφηνω μονομαχο, τις red cherry, ευκολες γαριδες, μεχρι 28C)
Ετσι, οι μεταβολες στις παραμετρους του νερου ειναι μικροτερες λογω μικροτερης εξατμισης αλλα και γιατι δεν υπαρχει αναγκη για συνεχη αναπληρωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #34  
Παλιά 18-09-15, 14:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τι να πω.ισως ξερεις περισσοτερα απο μενα.εγω μεχρι στιγμης ειμαι υπερευχαριστημενος απο την ποιοτητα των χρηστων του φορουμ.ελπιζω να μην αλλαξει τιποτα στη συνεχεια..
δεν θελω να συνεχισω σε αυτο το θεμα γιατι με στεναχωρει.

η προσφορα μου παντως ισχυει και θα συνεχισω με οποιο τροπο μπορω να βοηθαω τους αρχαριους να ξεκινησουν απο μια σωστη βαση..καλη συνεχια.
  #35  
Παλιά 18-09-15, 14:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
ε τοτε να μην προτεινετε μονο 60 λιτρα για εναν μονομαχο, βαλτε και κατι παραπανω....

σταματηστε να ειστε υπερβολικοι στις "απαιτησεις" ενος ψαριου ή ενος ενυδρειου, ειδικα οταν μιλατε με αρχαριους...
-------------------------


αρα το μινιμουμ ειναι τα 20 και για σενα....

κι ενας που θα εχει ενα 60λιτρο αλλα θα το βαρεθει και θα το παρατησει στη μοιρα του μετα απο 1 μηνα? θα τα καταφερει καλυτερα? δε νομιζω...

οσο για τις κλικες και τα χαλια ξερω πολυ καλα τι λεω..

οπως και για την συμπεριφορα καποιων χρηστων και Moderetors....
Την εχεις δει καπως ή μου φαινεται?
Συζητηση κανουμε.
Ο αναγνωστης βγαζει συμπερασμα απο τα επιχειρηματα, οχι απο τον τσαμπουκα του καθενος.
Οι αρχαριοι ειναι που χρειαζεται να ειναι Large, γιατι τα λιγα λιτρα δεν συγχωρουν λαθη (που κανουν οι αρχαριοι και οχι οι εμπειροι ..... ως συνηθως).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #36  
Παλιά 18-09-15, 14:27
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σε 20 λιτρα θα προτιμουσα γαριδες.
Ειναι αρκετες μεσα και δεν καταλαβαινεις οτι ψωφανε.

Σοβαρα τωρα, και πρακτικα, ο μονομαχος ειναι πιο ευκολο να συντηρηθει απο οτι οι γαριδες σε 20λιτρα, γιατι απλα δεν χρειαζεται τοση ψυξη οσο οι γαριδες.
(32C τον αφηνω μονομαχο, τις red cherry, ευκολες γαριδες, μεχρι 28C)
Ετσι, οι μεταβολες στις παραμετρους του νερου ειναι μικροτερες λογω μικροτερης εξατμισης αλλα και γιατι δεν υπαρχει αναγκη για συνεχη αναπληρωση.
αλλος ενας που θεωρει τα 20 λιτρα ανεκτα...
keep it up
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εχεις δει καπως? ή μου φαινεται?
Συζητηση κανουμε.
Ο αναγνωστης βγαζει συμπερασμα απο τα επιχειρηματα, οχι απο τον τσαμπουκα του καθενος.
γιατι το λες αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 14:27 Αιτία: Automerged Doublepost
  #37  
Παλιά 18-09-15, 14:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι το λες αυτο?
Αυτο εισεπραξα απο το γραπτο σου.
Οτι κατι σε εχει πειραξει και ξεσπας στο θεμα εδω.
Μπορει να κανω λαθος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλος ενας που θεωρει τα 20 λιτρα ανεκτα...
keep it up
Εγραψα κι αυτο πιο πανω ομως
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αρχαριοι ειναι που χρειαζεται να ειναι Large, γιατι τα λιγα λιτρα δεν συγχωρουν λαθη (που κανουν οι αρχαριοι και οχι οι εμπειροι ..... ως συνηθως).
Αλλα ειναι η μοιρα του χομπι τετοια. "Ξεκιναμε με κατι μικρο και μετα βλεπουμε". (ασχετα αν θελουν να βαλουν κατι μεγαλο μεσα στο μικρο)
Και οι πιο πολλοι τα παρατανε γιατι τρωνε τα μουτρα τους με το ... μικρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-09-15 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
  #38  
Παλιά 18-09-15, 14:42
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο εισεπραξα απο το γραπτο σου.
Κατι σε εχει πειραξει και ξεσπας στο θεμα εδω.
Μπορει να κανω λαθος.
πρωτον και κυριον δεν ξεσπαω...

δευτερον, αυτο που μ εχει πειραξει απο τις πρωτες μερες που διαβαζω εδω μεσα ειναι η εμμονη καποιων στα λιτρα...
λιτρα λιτρα λιτρα..... και οι υπερβολες σας...
βεβαια απο πολλους εχω διαβασει σε αλλα θεματα, πραγματα αντιφατικα 100% (δλδ στο ενα θεμα να λενε κατι και σε καποιο αλλο το ακριβως αντιθετο) αλλα ας μην το επεκτεινουμε...

για να σας λεει καποιος "εχω ενα 20λιτρο και μονο ως εκει μπορω να φτασω" προφανως κατι ξερει κι αυτος για το ποσο μπορει να ασχοληθει και το ποσα να διαθεσει. κι αντι να το σεβεστε, πεταει ο καθενας την "ψαγμενη" απαντηση του... "παρε μεγαλυτερο"
-------------------------

το ποσο λαρτζ μπορει να ειναι καποιος το ξερει ο ιδιος... οταν εσυ το παιζεις λαρτζ, να χεις και τα αρχ***** να εισαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
  #39  
Παλιά 18-09-15, 14:43
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το ανεκτα απο το προτεινομενα απεχει πολύ.
Ποια ειναι αυτη η κλικα που αναφερεις και τι κανει;
δεν γινεσαι λιγο πιο συγκεκριμενος; απορω γιατι εχω ξαναδιαβασει περι κλικας
__________________
test
  #40  
Παλιά 18-09-15, 14:48
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανεκτα απο το προτεινομενα απεχει πολύ.
Ποια ειναι αυτη η κλικα που αναφερεις και τι κανει;
δεν γινεσαι λιγο πιο συγκεκριμενος; απορω γιατι εχω ξαναδιαβασει περι κλικας
ναι απεχει το ανεκτα απο τα προτεινομενα, αλλα το λεει και η λεξη "ΑΝΕΚΤΑ" μπορει να γινει δλδ

ριξε μια ματια γυρω σου... τι λενε μερικοι και περναει στο ντουκου, ή τους επιβραβευουν καποιοι, τι λενε αλλοι και μπαναρονται, πως προωθουνται μαγαζια ενω αλλα θαβονται κτλ κτλ
-------------------------
και να μην ξεχασω για το "τσεκαρισμα" των μοντς στα προσωπικα μηνυματα.. εκτος αν πιστευεις ακομη οτι οντως ειναι "προσωπικα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 14:48 Αιτία: Automerged Doublepost
  #41  
Παλιά 18-09-15, 14:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτον και κυριον δεν ξεσπαω...

δευτερον, αυτο που μ εχει πειραξει απο τις πρωτες μερες που διαβαζω εδω μεσα ειναι η εμμονη καποιων στα λιτρα...
λιτρα λιτρα λιτρα..... και οι υπερβολες σας...
βεβαια απο πολλους εχω διαβασει σε αλλα θεματα, πραγματα αντιφατικα 100% (δλδ στο ενα θεμα να λενε κατι και σε καποιο αλλο το ακριβως αντιθετο) αλλα ας μην το επεκτεινουμε...

για να σας λεει καποιος "εχω ενα 20λιτρο και μονο ως εκει μπορω να φτασω" προφανως κατι ξερει κι αυτος για το ποσο μπορει να ασχοληθει και το ποσα να διαθεσει. κι αντι να το σεβεστε, πεταει ο καθενας την "ψαγμενη" απαντηση του... "παρε μεγαλυτερο"
-------------------------

το ποσο λαρτζ μπορει να ειναι καποιος το ξερει ο ιδιος... οταν εσυ το παιζεις λαρτζ, να χεις και τα αρχ***** να εισαι
Mπορει να εχεις δικιο, αλλα μονο λογια, χωρις επιχειρηματα, δεν μετρανε.
Και δεν βλεπω επιχειρηματα. Μονο γκρινια και υπονοούμενα.
Ο συνομιλητης φυσιολογικα θα παρει αμυντικη σταση και μετα θα αντεπιτεθει.
Δεν βγαινει ακρη ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #42  
Παλιά 18-09-15, 14:57
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορει να εχεις δικιο, αλλα μονο λογια, χωρις επιχειρηματα, δεν μετρανε.
Και δεν βλεπω επιχειρηματα. Μονο γκρινια και υπονοούμενα.
τι επιχειρηματα θες δλδ ρε φιλαρακι? τι δεν καταλαβαινεις ακριβως?
  #43  
Παλιά 18-09-15, 14:59
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Αμπελαλε...
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
  #44  
Παλιά 18-09-15, 15:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
τι επιχειρηματα θες δλδ ρε φιλαρακι? τι δεν καταλαβαινεις ακριβως?
Δεν καταλαβαινω γιατι επιτιθεσαι σε αυτους που προτεινουν περισσοτερα λιτρα και δεν δινεις επιχειρηματα για ποιο λογο να μην ακολουθησει ο νεος τις συμβουλες τους, αλλα να προτιμησει τη δικα σου προταση να βαλει το ψαρι σε λιγοτερα λιτρα.

Μια ερωτηση θα κανω μονο.
Ποσο περισσοτερο μπορει να κοστισει συνολικα με ολα τα παρελκομενα, ενα 60λιτρο απο ενα 20 λιτρο? (αφου τα περελκομενα ειναι σχεδον τα ιδια και στις δυο περοπτωσεις)
Για να δουμε και το θεμα στην πραγματικη βαση που ειναι το οικονομικο απο οτι καταλαβα.
Στη δικη μου περιπτωση, το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο και χωρις βαση, κοστισε σχεδον το ιδιο με το δευτερο 200 λιτρα με βαση και εξωτερικο φιλτρο. Κι αυτο γιατι απλα στο πρωτο, δεν ειχα διαβασει ακομα το φορουμ που μου λεγανε να παρω μεν μεγαλυτερο αλλα με βοηθησαν και στις επιλογες, και εκανα τοτε οτι μου λεγανε τα πετσοπ.
Αυτα.
Ααα και κατι μαλλον σημαντικο. Με το 2ο ενυδρειο αρχισα να χαιρομαι πραγματικα το χομπι. (και τα ψαρια μου επισης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #45  
Παλιά 18-09-15, 15:06
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

μπορεις να δεις μια απαντηση μου παραπανω σε ποια σημεια ειναι πιο ακριβο το 60λιτρο απο ενα 20λιτρο
για να μην ψαχνεις
Παράθεση:
μεγαλυτερο ενυδρειο σημαινει: μεγαλυτερο φιλτρο, μεγαλυτερος θερμαντηρας, περισσοτερα "διακοσμητικα" (χαλικι, φυτα κτλ), περισσοτερος
φωτισμος, περισσοτερη ψυξη, και το κυριοτερο, περισσοτερος χωρος στο σπιτι και μεγαλυτερο επιπλο στηριξης.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαινω γιατι επιτιθεσαι σε αυτους που προτεινουν περισσοτερα λιτρα και δεν δινεις επιχειρηματα για ποιο λογο να μην ακολουθησει ο νεος τις συμβουλες τους, αλλα να προτιμησει τη δικα σου προταση να βαλει το ψαρι σε λιγοτερα λιτρα.
χρηματα/χωρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 15:06 Αιτία: Automerged Doublepost
  #46  
Παλιά 18-09-15, 15:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη δικη μου περιπτωση, το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο και χωρις βαση, κοστισε σχεδον το ιδιο με το δευτερο 200 λιτρα με βαση και εξωτερικο φιλτρο. Κι αυτο γιατι απλα στο πρωτο, δεν ειχα διαβασει ακομα το φορουμ που μου λεγανε να παρω μεν μεγαλυτερο αλλα με βοηθησαν και στις επιλογες, και εκανα τοτε οτι μου λεγανε τα πετσοπ.
Αυτα.
Ααα και κατι μαλλον σημαντικο. Με το 2ο ενυδρειο αρχισα να χαιρομαι πραγματικα το χομπι. (και τα ψαρια μου επισης)
........


ΥΓ το 50λιτρο εμεινε για τον μονομαχο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #47  
Παλιά 18-09-15, 15:16
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

με νουμερα, (για να γινει η αντιστοιχιση)

http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...io-20lt-detail


http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...io-60li-detail

+

http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...30x70cm-detail

τυχαια εντελως, μονο ενυδρεια...


και να σου ξαναθυμισω γιατι κανεις οτι το ξεχασες, το 20λιτρο ο αλλος
ΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
........


ΥΓ το 50λιτρο εμεινε για τον μονομαχο

το 200αρι ειναι diy ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
  #48  
Παλιά 18-09-15, 15:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να μείνετε στο θέμα, δηλαδή το θέμα του μεγέθους του ενυδρείου και των απαιτήσεων. Ακόμα καλύτερα, αν θέλετε μεταφέρω τις νέες απαντήσεις σε νέο θέμα για να γίνει καλύτερα η συζήτηση εκεί. Επίσης αν έχετε κάποια παράπονα σχετικά με το φόρουμ και τη συμπεριφορά των συντονιστών, μπορείτε να στείλετε ένα πμ στου διαχειριστές και να τους ενημερώσετε. Τα σχόλια για κλίκες και θάψιμο μαγαζιών δεν θα τα σχολιάσω (όσοι βρίσκονται αρκετό καιρό στο φόρουμ και παρακολουθούν, γνωρίζουν τη γραμμή του φόρουμ απέναντι στα μαγαζιά και τα εκάστοτε προβλήματα που δημιουργούνται από αυτήν).

Γνώμη μου είναι ότι μπορεί ο καθένας να θέτει τα δικά του όρια στα λίτρα και στις απαιτήσεις του κάθε οργανισμού με βάση τις γνώσεις του και την εμπειρία του πάνω στο θέμα (από τη στιγμή που δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που να τα επιβάλλει). Για εσένα tolee μπορεί να είναι τα 20, για τον kgf τα 30, για τον nick τα 50 και πάει λέγοντας. Από εκεί και πέρα, είναι δικαίωμα των υπολοίπων να διαφωνούν με τα όρια που έχει θέσει κανείς, βασισμένοι στις δικές τους γνώσεις και εμπειρίες (που μπορεί να είναι περισσότερες ή λιγότερες ή απλά διαφορετικές). Όταν ως φοιτητής πρωτοξεκίνησα την ενασχόλησή μου με τους μονομάχους και προσπαθούσα να κρατήσω πολλά ψάρια για αναπαραγωγές, τους κρατούσα σε 5-λιτρα ενυδρειάκια χωρίς φίλτρο (μόνο θερμαντήρα) με καθημερινές αλλαγές νερού. Με τον καιρό, διαβάζοντας περισσότερες απόψεις και πληροφορίες σχετικά με την ευζωία των ψαριών, κατάλαβα ότι τα 5 λίτρα είναι απαγορευτικά για να ζήσει σωστά ένα ψάρι. Πλέον η γνώμη μου είναι ότι τα 30 λίτρα (και σε ενυδρείο συγκεκριμένων διαστάσεων) είναι το ελάχιστο για να ζήσει σωστά ένας μονομάχος. Μετά από καμια 15αριά χρόνια ακόμα, μπορεί να έχω διαμορφώσει άλλη άποψη

Επίσης είναι γνώμη μου ότι το οικονομικό πρόβλημα, δεν δικαιολογεί την κράτηση των ψαριών σε λιγότερα λίτρα ή σε χειρότερες συνθήκες. Τα όρα για τα ελάχιστα λίτρα θα πρέπει να τα θέτουμε με βάση την ανάγκη του ψαριού και όχι τις δυνατότητές μας. Για μένα, πιο σωστή στάση είναι να ασχοληθώ με λιγότερο απαιτητικά ψάρια (σε λίτρα και φροντίδα) ή ακόμα και να διακόψω την ενασχόληση με τα ενυδρεία μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
  #49  
Παλιά 18-09-15, 15:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να δεις μια απαντηση μου παραπανω σε ποια σημεια ειναι πιο ακριβο το 60λιτρο απο ενα 20λιτρο
για να μην ψαχνεις
-------------------------

χρηματα/χωρος
Ο θερμαντηρας δλδ των 50 βατ ποσο πιο ακριβος ειναι απο των 20 βατ?
Ιδια τιμη εχουν
http://www.petcumulus.gr/eheim-jager-automatic-heater
Και το φιλτρο ποσο πιο ακριβο? 10ε?
http://www.petcumulus.gr/aquael-fan-1-plus
http://www.petcumulus.gr/aquael-fan-3-plus
Μη τρελλαθουμε.
Ή μηπως για 20εκ παραπανω χωρο στο σερβαν γινεται δλδ ολο το θεμα?
Για αμμους κλπ δεν αναφερομαι καν. Μπορει να πληρωσει 20πλασια λεφτα για μια χουφτα αμμο, απο οτι για ενα σακι, αν δεν ξερει.
Μια αγορα λαθος να κανει απο ολον τον εξοπλισμο, χωρις ερευνα αγορας, θα του βγει πιο ακριβο το 20λιτρο.

Ξερεις και κατι?
Δεν ειναι υποχρεωτικο το ενυδρειο στο σπιτι.
Γιατι δεν κραταει τα λεφτα του καλυτερα?
Γιατι να τον βαζουμε στα εξοδα?
Ας λεμε ολοι λοιπον, "Φιλε αστο το ενυδρειο. Κοστιζει".
Πως μπορουμε να ξερουμε δλδ οτι του λειπουν τα 30 ευρω για το φιλτρο του 60λιτρου, αλλα του περισσευουν τα 20ε για το μικρο φιλτρο του 20λιτρου?\
Ασε που ενας μονομαχος σε 60 λιτρα δεν θελει καν φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #50  
Παλιά 18-09-15, 15:32
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θερμαντηρας δλδ των 50 βατ ποσο πιο ακριβος ειναι απο των 20 βατ?
Ιδια τιμη εχουν
http://www.petcumulus.gr/eheim-jager-automatic-heater
Και το φιλτρο ποσο πιο ακριβο? 10ε?
http://www.petcumulus.gr/aquael-fan-1-plus
http://www.petcumulus.gr/aquael-fan-3-plus
Μη τρελλαθουμε.
Ή μηπως για 20εκ παραπανω χωρο στο σερβαν γινεται δλδ ολο το θεμα?
Μια αγορα λαθος να κανει απο ολον τον εξοπλισμο, χωρις ερευνα αγορας, θα του βγει πιο ακριβο το 20λιτρο.

Ξερεις και κατι?
Δεν ειναι υποχρεωτικο το ενυδρειο στο σπιτι.
Γιατι δεν κραταει τα λεφτα του καλυτερα?
Γιατι να τον βαζουμε στα εξοδα?
Ας λεμε ολοι λοιπον, "Φιλε αστο το ενυδρειο. Κοστιζει".
βαλε και τις διαφορες στα ενυδρεια, και βγαινει η κατοσταρα..

σου φαινονται λιγα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παρακαλούσα να μείνετε στο θέμα, δηλαδή το θέμα του μεγέθους του ενυδρείου και των απαιτήσεων. Ακόμα καλύτερα, αν θέλετε μεταφέρω τις νέες απαντήσεις σε νέο θέμα για να γίνει καλύτερα η συζήτηση εκεί. Επίσης αν έχετε κάποια παράπονα σχετικά με το φόρουμ και τη συμπεριφορά των συντονιστών, μπορείτε να στείλετε ένα πμ στου διαχειριστές και να τους ενημερώσετε. Τα σχόλια για κλίκες και θάψιμο μαγαζιών δεν θα τα σχολιάσω (όσοι βρίσκονται αρκετό καιρό στο φόρουμ και παρακολουθούν, γνωρίζουν τη γραμμή του φόρουμ απέναντι στα μαγαζιά και τα εκάστοτε προβλήματα που δημιουργούνται από αυτήν).

Γνώμη μου είναι ότι μπορεί ο καθένας να θέτει τα δικά του όρια στα λίτρα και στις απαιτήσεις του κάθε οργανισμού με βάση τις γνώσεις του και την εμπειρία του πάνω στο θέμα (από τη στιγμή που δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που να τα επιβάλλει). Για εσένα tolee μπορεί να είναι τα 20, για τον kgf τα 30, για τον nick τα 50 και πάει λέγοντας. Από εκεί και πέρα, είναι δικαίωμα των υπολοίπων να διαφωνούν με τα όρια που έχει θέσει κανείς, βασισμένοι στις δικές τους γνώσεις και εμπειρίες (που μπορεί να είναι περισσότερες ή λιγότερες ή απλά διαφορετικές). Όταν ως φοιτητής πρωτοξεκίνησα την ενασχόλησή μου με τους μονομάχους και προσπαθούσα να κρατήσω πολλά ψάρια για αναπαραγωγές, τους κρατούσα σε 5-λιτρα ενυδρειάκια χωρίς φίλτρο (μόνο θερμαντήρα) με καθημερινές αλλαγές νερού. Με τον καιρό, διαβάζοντας περισσότερες απόψεις και πληροφορίες σχετικά με την ευζωία των ψαριών, κατάλαβα ότι τα 5 λίτρα είναι απαγορευτικά για να ζήσει σωστά ένα ψάρι. Πλέον η γνώμη μου είναι ότι τα 30 λίτρα (και σε ενυδρείο συγκεκριμένων διαστάσεων) είναι το ελάχιστο για να ζήσει σωστά ένας μονομάχος. Μετά από καμια 15αριά χρόνια ακόμα, μπορεί να έχω διαμορφώσει άλλη άποψη

Επίσης είναι γνώμη μου ότι το οικονομικό πρόβλημα, δεν δικαιολογεί την κράτηση των ψαριών σε λιγότερα λίτρα ή σε χειρότερες συνθήκες. Τα όρα για τα ελάχιστα λίτρα θα πρέπει να τα θέτουμε με βάση την ανάγκη του ψαριού και όχι τις δυνατότητές μας. Για μένα, πιο σωστή στάση είναι να ασχοληθώ με λιγότερο απαιτητικά ψάρια (σε λίτρα και φροντίδα) ή ακόμα και να διακόψω την ενασχόληση με τα ενυδρεία μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση.

υπαρχει ψαρι με λιγοτερες απαιτησεις απο τον μονομαχο? μαλλον οχι.. αρα ή 60 λιτρα για μονομαχο ή καθολου.. μαλιστα...

και μιας και σε βρηκα, και μπηκες να σχολιασεις πραγματα οπως την αναφορα μου σε κλικες κτλ, θα ηθελα μια απαντηση και μια διακιολογια για πιον λογο διαβαζονται απο εσας τα προσωπικα μηνυματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
  #51  
Παλιά 18-09-15, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε και τις διαφορες στα ενυδρεια, και βγαινει η κατοσταρα..

σου φαινονται λιγα?
Δεν εχεις κανει σωστη ερευνα αγορας.
Αλλα δεν εχω χρονο τωρα να σου αποδειξω οτι χωρις ερευνα αγορας και χωρις βοηθεια απο το φορουμ στις επιλογες ενος αρχαριου, ενα 20λιτρο μπορει να κοστισει πολυ περισσοτερο απο ενα 60λτρο.

Σας αφηνω, γιατι ξεκιναω δουλεια σε λιγο.
Καλη συνεχεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #52  
Παλιά 18-09-15, 15:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων

δλδ θες να μας πεις οτι η ψυξη, η θερμανση, ο φωτισμος και οι αλλαγες νερου σ ενα 20λιτρο, στοιχιζει περισσοτερο απο ενα 60λιτρο... μαλιστα...

ναι.γιατι καταρχην το μεγαλυτερο ενυδρειο δεν εχει την ιδια αναγκη για ψυξη με ενα 20λιτρο και αφου προκειται για περισσοτερο νερο οι παραμετροι δεν μεταβαλονται με την ιδια ευκολια.
ταισε 3 φορες την ημερα για μια βδομαδα σε ενα 20λιτρο,και κανε το ιδιο και σε ενα 60λιτρο η ακομα και 40λιτρο.
και αν στο τελος της βδομαδας μετρησεις τα ιδια νιτρικα,ελα να μου πεις και θα βγω εδω δημοσια να σου ζητησω και συγνωμη.


το ψαρι εχει ηδη αγοραστει στην συγκεκριμενη περιπτωση.. και στο 99% των περιπτωσεων, οι μονομαχοι αγοραζονται απο "ασχετους" με το χομπι που μετα μπαινουν εδω να μαθουν τι καλυτερο μπορουν να κανουν με τα υπαρχοντα κι οι περισσοτεροι λενε "παρε ενα 60 λιτρα δε ζει στα 20" οποτε ειναι πολυ πιθανο να πεταχτουν και το ενυδρειο και το ψαρι...


αν καποιος ειναι τοσο ανοητος που θα πεταξει ενυδρειο και ψαρι επειδη του προτειναμε να το βαλει σε μεγαλυτερο τοτε καλα θα κανει και να το πεταξει και να μην ξανασχοληθει με το χομπι γιατι κακο θα κανει.
ειναι σαν τους χαζους που αγοραζουνε σκυλι και μολις δουν πως δεν μπορουνε να το συντηρησουν σωστα το παρατανε στο δρομο.
ετσι γεμισαμε αδεσποτα και κακοποιημενα σκυλια

μεγαλυτερο ενυδρειο σημαινει: μεγαλυτερο φιλτρο, μεγαλυτερος θερμαντηρας, περισσοτερα "διακοσμητικα" (χαλικι, φυτα κτλ), περισσοτερος
φωτισμος, περισσοτερη ψυξη, και το κυριοτερο, περισσοτερος χωρος στο σπιτι και μεγαλυτερο επιπλο στηριξης.(ολα αυτα κοστιζουν αν δεν το καταλαβαινετε καποιοι)

το μεγαλυτερο φιλτρο δεν ειναι απαραιτητο.ειδικα εφοσον προκειται για μονομαχο,το εσωτερικο φιλτρο τον περισσοτερων ενυδρειων επαρκει.
απο αυτο και μονο φαινεται πως δεν εχεις διαβασει καθολου για το ψαρι που αγορασες.κακως κατα τη γνωμη μου.
επισης δεν χρειαζεται πολυ μεγαλυτερος θερμαντηρας, μιλαμε για διαφορα των 10-20 watt στις δυο περιπτωσεις,
οπου η οικονομικη διαφορα ειναι της ταξης των 5 ευρω και τα περισσοτερα ενυδρεια ερχονται μαζι με τον καταλληλο θερμαντηρα ετσι κιαλλιως.οποτε ακυρο κιαυτο το παραδειγμα σου

φωτισμος επισης δεν χρειαζεται περισσοτερος,τα περισσοτερα ενυδρεια εχουν επαρκη φωτισμο αρκει να μην προκειται να φυτεψουμε δυσκολα απαιτητικα φυτα.
και παλι,φαινεται πως δεν εχεις διαβασει για το ψαρι σου γιατι αν διαβαζες θα ηξερες πως οι μονομαχοι δεν χρειαζονται πολυ φως.

το εξτρα χαλικι για το βυθο και τα περισσοτερα φυτα το θεωρω χαζο και το προσπερναω αφου μιλαμε για ποσα της ταξης των 5-6 ευρω για 20 κιλα αμμο αν προκειται για αγορα απο μαντρα και 5-10 ευρω αν προκειται για αγορα απο πετσοπ.
η και δωρεαν αν μπει καποιος εδω μεσα στις αγγελιες.
οποτε κιεδω το επιχειρημα σου ειναι ακυρο

το μικρο ενυδρειο με μονομαχο μπορει καλλιστα να γινει ο "προθαλαμος" ωστε να δει καποιος αν μπορει και θελει να ασχοληθει με τα ενυδρεια..

μπορει να γινει "προθαλαμος",αρκει να γινει σωστα,χωρις απωλειες κ προβληματα που μπορει καποιος να αποφυγει.
αλλιως δεν γινεται προθαλαμος,γινεται απλα δοκιμη,οπου καποιος τρωει τα μουτρα του,ψαρια πεθαινουν χωρις λογο και στο τελος παραταει το χομπι γιατι του φαινεται δυσκολο.


εγω προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι προτεινετε μεγαλο γιατι εχετε σπιτι σας 2-3 200λιτρα (οποτε τα 60 λιτρα για εσας ειναι ηδη μικρο), το θεωρειται φυσιολογικο και θελετε να κανετε και τους υπολοιπους ετσι.... μερικοι δεν εχουμε λεφτα για πεταμα και δωματια για "fish room" στα 70-80 τετραγωνικα που ζουμε..κι επισης μπορει να ασχολουμαστε και μ αλλα πραγματα εκτος απο το να φροντιζουμε τα ψαρια μερα-νυχτα σα να ειναι μωρα...

πολυ λιγοι εχουν 2-3 200λιτρα πλεον και σχεδον κανεις,δεν εχει fish room.ακυρο και αυτο.
αν δεν προκειται να τα φροντιζεις μερα νυχτα Tolee,τοτε μαλον λαθος χομπι διαλεξες
αυτα.
τα υπολοιπα που εχεις γραψει περι κλικας κλπ δεν ξερω απο που προερχονται ουτε με ενδιαφερει.
το μονο που βλεπω στις απαντησεις σου ειναι υφος απροκλητης επιθεσης,χωρις επιχειρηματα και χωρις να υπαρχει λογος.
φαινεται να εχεις πολλα παραπονα απτο φορουμ.
δεν ξερω γιατι,αλλα ελπιζω να λυθουν.
  #53  
Παλιά 18-09-15, 15:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι τα 15 εκατοστα παραπανω και τα 5-10 ευρω το χρονο σε ρευμα;φιλε μου δεν υπάρχει θεμα συζητησης εδω ,ενα 20 λιτρο με ενα 40 λιτρο δεν εχουν καμιά οικονομικη διαφορά
Το φορουμ ειναι ενυδρειοφιλιας κ προτεινει με γνωμονα τις αναγκες τον ψαριων ακομα και το seriously fish προτεινει μηκος 45 ως μινιμουμ,ολα τ αλλα κοινωνικοπολιτικα ανηκουν σε αλλο πεδιο συζητησης κ σε αλλου τυπου φόρα.
Οσο για τις κλικες ακομα απορώ ειναι λογικο να υαρχουν συμπαθειες μεταξυ καποιον ,παντως δεν εχω δει καποιος να λεει μπαρουφες και να αβανταρεται απο αλλους.
Επισης μπαναρισματα εχω δει μονο σε χρηστες που τρολλαρανε,βριζανε,η προσπαθουσαν να εξαπατησουν.
__________________
test
  #54  
Παλιά 18-09-15, 15:39
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν δεν μπορείς να προσφέρεις τα απαραίτητα στο ψάρι με τις λιγότερες απαιτήσεις, καλύτερα να μην κρατήσεις κάποιο ψάρι. Το έγραψα, αλλά δεν διάβασες προσεκά. Επίσης δε διάβασες προσεκτικά ότι δεν λέω να πάρεις 60-λιτρο για μονομάχο, ούτε πέτα το 20-λιτρο.

Από όλο το μήνυμά μου κράτησες τη 1 πρόταση που αναφέρω ότι ΔΕ θέλω να σχολιάσω τα παράπονα για κλίκες και λοιπά. Αυτό με τα πμ το έγραψες λίγο πιο μετά οπότε δεν το είχαδει. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει καν η δυνατότηα να διαβαστούν τα πμ από κάποιον, ούτε από τους διαχειριστές (νομίζω δεν τη δίνει η πλατφόρμα του φόρουμ αυτή την επιλογή). Αν όντως θεωρείς ότι κάποιος διαβάζει τα πμ σου, κάνε μια αναφορά στους διαχειριστές εξηγώντας το πρόβλημα.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
  #55  
Παλιά 18-09-15, 15:53
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις κανει σωστη ερευνα αγορας.
Αλλα δεν εχω χρονο τωρα να σου αποδειξω οτι χωρις ερευνα αγορας και χωρις βοηθεια απο το φορουμ στις επιλογες ενος αρχαριου, ενα 20λιτρο μπορει να κοστισει πολυ περισσοτερο απο ενα 60λτρο.

Σας αφηνω, γιατι ξεκιναω δουλεια σε λιγο.
Καλη συνεχεια

δλδ ερευνα αγορας κανεις μονο αν θες να παρεις 60αρι?
αν θες 20αρι πας με κλειστα ματια και παιρνεις οτι σου πλασαρουν?
ωραιος...
καλη δουλεια
  #56  
Παλιά 18-09-15, 15:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τοτε βαλτο σε 20λιτρο αφου το θες τοσο πολυ.
δεν βλεπω το λογο συζητησης

εχει εξηγηθει ηδη και εδω και απειρες αλλες φορες γιατι προτεινεται οτι προτεινεται,οποτε οποιος θελει να ξεκινησει θα δει τι εχει γραφτει και θα εχει προειδοποιηθει για τους κινδυνους.

εσυ αφου θες το 20λιτρο τοσο πολυ συνεχισε ετσι.το εχω κανει κιεγω στο παρελθον και με κουρασε πολυ,αλλα αφου επιμενεις,"knock yourself out" που λενε και οι αγγλοι
  #57  
Παλιά 18-09-15, 15:59
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν μπορείς να προσφέρεις τα απαραίτητα στο ψάρι με τις λιγότερες απαιτήσεις, καλύτερα να μην κρατήσεις κάποιο ψάρι. Το έγραψα, αλλά δεν διάβασες προσεκά. Επίσης δε διάβασες προσεκτικά ότι δεν λέω να πάρεις 60-λιτρο για μονομάχο, ούτε πέτα το 20-λιτρο.

Από όλο το μήνυμά μου κράτησες τη 1 πρόταση που αναφέρω ότι ΔΕ θέλω να σχολιάσω τα παράπονα για κλίκες και λοιπά. Αυτό με τα πμ το έγραψες λίγο πιο μετά οπότε δεν το είχαδει. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει καν η δυνατότηα να διαβαστούν τα πμ από κάποιον, ούτε από τους διαχειριστές (νομίζω δεν τη δίνει η πλατφόρμα του φόρουμ αυτή την επιλογή). Αν όντως θεωρείς ότι κάποιος διαβάζει τα πμ σου, κάνε μια αναφορά στους διαχειριστές εξηγώντας το πρόβλημα.
εσυ δεν το λες για το 60λιτρο, το λενε πολλοι αλλοι ομως..

οσο για τον αν διαβαζονται τα μηνυματα, διαβαζονται και συγνωμη αν δεν το ξερεις και σε ριχνω απο το ροζ συννεφακι που ζεις, αν και θα επρεπε να το ξερεις ως μοντ που εισαι...

και για να μη μου λετε παπαριες, μου χει στειλει πμ δικος μου ανθρωπος, μελος στο φορουμ και μου ηρθε ψαλλιδισμενο και με ** στις κακες λεξουλες...
μην προσπαθεις να κερδισεις εντυπωσεις
  #58  
Παλιά 18-09-15, 16:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ ερευνα αγορας κανεις μονο αν θες να παρεις 60αρι?
αν θες 20αρι πας με κλειστα ματια και παιρνεις οτι σου πλασαρουν?
ωραιος...
καλη δουλεια
Δεν γραφω αυτο ετσι οπως το λες, αλλα στα νευρα σου ετσι το βλεπεις.
Λεω οτι οι οικονομικες διαφορες ειναι μικρες και με το παραμικρο λαθος μπορει να ερθει ακομα και πιο ακριβα το 20 λιτρο.
Πρωτη φορα το βλεπουμε?
Επισης δεν νομιζω να ειπε κανεις επισταμενα (και οχι μονο στο εδω θεμα) για 60λιτρο για μονομαχο.
30-40 λιτρα συνηθως προτεινονται μες 20-30 τα μινιμουμ.
Προσωπικα, εγω προτεινω και λιγοτερα σε εμπειρους αν ειναι αναγκη.
Σε εναν μαλιστα εδωσα ενα 10λιτρο προσωρινα για το μονομαχο του, αλλα τα βρηκε σκουρα και μου το επιστρεψε ..... χαχαχαχα Γιωργο123455555


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
και για να μη μου λετε παπαριες, μου χει στειλει πμ δικος μου ανθρωπος, μελος στο φορουμ και μου ηρθε ψαλλιδισμενο και με ** στις κακες λεξουλες...
μην προσπαθεις να κερδισεις εντυπωσεις
Αυτο το ψαλιδισμα γινεται αυτοματα απο την πλατφορμα και στο φορουμ. (τεστ : ****** ****** ******)
Μαρτυράς και χωρις ξυλο ομως. Καταλαβαινω τι βρισιμο και θαψιμο θα επεφτε στο ΠΜ για να ερθει ψαλιδισμενο
χαχαχαχα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #59  
Παλιά 18-09-15, 16:05
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι τα 15 εκατοστα παραπανω και τα 5-10 ευρω το χρονο σε ρευμα;φιλε μου δεν υπάρχει θεμα συζητησης εδω ,ενα 20 λιτρο με ενα 40 λιτρο δεν εχουν καμιά οικονομικη διαφορά
Το φορουμ ειναι ενυδρειοφιλιας κ προτεινει με γνωμονα τις αναγκες τον ψαριων ακομα και το seriously fish προτεινει μηκος 45 ως μινιμουμ,ολα τ αλλα κοινωνικοπολιτικα ανηκουν σε αλλο πεδιο συζητησης κ σε αλλου τυπου φόρα.
Οσο για τις κλικες ακομα απορώ ειναι λογικο να υαρχουν συμπαθειες μεταξυ καποιον ,παντως δεν εχω δει καποιος να λεει μπαρουφες και να αβανταρεται απο αλλους.
Επισης μπαναρισματα εχω δει μονο σε χρηστες που τρολλαρανε,βριζανε,η προσπαθουσαν να εξαπατησουν.
αλλο 40 αλλο 60 λιτρα
απο 20αρι σε 60αρι σε τιμες μαγαζιου ειναι σχεδον 80-100 ευρω (γιατι θα θες και βαση για το 60αρι, ενω το 20αρι καθεται και στο κομοδινο της γιαγιας)..

αυτο ακριβως λεω κι αφου δεν ειναι μεγαλη διαφορα, γιατι δεν μου τα χαριζει καποιος?


οσο για το ηθος μερικων και για το αβανταρισμα και λοιπες μαλακιες, δες εδω τι ειχε γινει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81474

κι επειδη βρεθηκε καποιος (ετυχε να ειμαι εγω) να κραξει τον συντακτη, το gab θιχτηκε και κλειδωσε το θεμα...


θες να ψαξω και γι αλλα?
  #60  
Παλιά 18-09-15, 16:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο το ψαλιδισμα γινεται αυτοματα απο την πλατφορμα και στο φορουμ. (τεστ : ****** ****** ******)
ισχυει
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το Μονομαχο-ενυδρειο μου! Timekeeper Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 12-08-12 17:15
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ifestionas Bettas 5 24-11-10 10:09
ενυδρειο μονομαχου angelwho Bettas 8 23-11-08 15:50
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49
Ενυδρειο για μονομαχο stav Bettas 5 07-02-07 01:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12553 seconds with 13 queries