Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 21-11-12, 10:27
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

εγω τα ψαρια που εχω μεγαλωσει μονος μου τα εχω μεγαλωσει σε νερο βρυσης. εχω ψαρι 15π ανευ ουρας ο οποιος ειναι μια χαρα και ειναι περιπου 5 χρονων. εχω μικρα δικα μου 10 μηνων και ειναι τωρα 10π. αυτα ηθελα να πω φιλε μου. να καταθεσω τις δικες μου εμπειριες και γι αυτο καλεσα και για καφε να τα δειτε απο καντα αλλα δεν ανταποκριθηκε κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 21-11-12, 10:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεχρι να γινει κι αυτο, γιατι δεν ξεκινας με τον κλασσικο τροπο;
Κανε ενα θεμα στις παρουσιασεις δισκοενυδρειων, βαλε φωτο των ψαριων και των εγκαταστασεων σου και ανελυσε τις πρακτικες σου και τις ρουτινες σου.
Τι πιο χρησιμο απο αυτο;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 21-11-12, 10:46
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

εχεις δικιο σε αυτο! δεν μπορω να πω. οκ
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 21-11-12, 10:57
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα. αυτο προσπαθησα να κανω αλλα δεν με αφησατε. οταν μηλησα για την σκληροτητα ηθελα να πω οτι απο αναγνωσματα και συζητησεις με ατομα που διατηρουν δισκους και που εχουν καταστηματα εχουν καταληξει στο οτι για να υπαρχει αναπτυξη χρειαζετε το νερο να ειναι πιο σκληρο. φανταζομε οτι θα το ξερεις. τελος παντων μπορει να ξεφυγα και εγω λιγο. καλημερα.
Με το σκληρο νερο και οχι μονο, (ταισματα, ρουτινες, κλπ) μπορεις να πετυχεις την μεγιστη αυξηση σε μικροτερο χρονικο διαστημα, εαν αυτο ειναι το ζητουμενο, αυτο δεν σημαινει ομως οτι και στο μαλακο νερο δεν θα μεγαλωσουν. Το πουσαρισμα, να το πω ετσι, εχει και τις αρνητικες επιπτωσεις του περαν των "θετικων". Και αυτη η τακτικη θελει μετρο, οπως ολες, διοτι και εσυ θα πρεπει να γνωριζεις οτι οπως μπορεις να φτιαξεις ενα ωραιο δισκο, αλλο τοσο μπορεις να καταστρεψεις, ενα αρχικα υπεροχο δισκο, υπερβαινοντας τα ορια. Στους ενηλικους δισκους, κατα την αποψη μου, χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο. Αν και εφοσον λοιπον ο σκοπος σου ειναι απλα να μεγαλωσεις γρηγορα καποια νεαρα ψαρια με την προοπτικη να τα δωσεις χωρις να σε ενδιαφερει να δεις συμπεριφορες αργοτερα κλπ, το κανεις και σε ενα 200αρι οπως σου ειπε ο Χρηστος.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 21-11-12, 12:25
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

θελω να κανω εναν διαχωρισμο στο θεμα του ζευγαρωματος. το ζευγαρωμα των δισκων ειναι οτι φανταζετε ο καθενας που διατηρει δισκους γιατι ειναι μοναδικο. ετσι το ξεκινησα και εγω οταν ανακαλυψα ενα ζευγαρι στο ενυδρειο μου. οποιος εχει κανει λοιπον ζευγαρωμα θα γνωριζει οτι οχι δεν βγαζεις χρηματα πουλωντας τους αλλα εισαι συνεχεια μεσα οικονομικα. θα πω δυο τρια πραγματα απο τις καθημερινες ρουτινες. αλλαγη νερου σε 300λ ενυδρειο 80-90% θερμοσυφωνας να καει συνεχεια για να υπαρχει παντα ζεστο νερο. απο τροφες δεν το σηζηταω μονο η καρδια που φτιαχνω με αυτα που βαζω μεσα μου στοιχιζει περιπου στα 30ε και μου κραταει ουτε μηνα. τελευταιος λογαριασμος νερου 287ε. στις γενηστρες αλλαγη νερου καθε μερα 50% και χωρια το αντιχλωριο και το buffer και την τυρφη και τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια. για φανταστητε να το κανεις αυτο για 4-5 μηνες. μην μηλαμε λοιπον για κονομα απλα αγοραζω αυτα που χρειαζομε για να τα συντηρω και να συνεχιζω την αρωστεια γιατι για αρωστεια προκειται. δεν πουσαρω ποτε κανενα ψαρι απλα τα ταιζω 3-4 φορες την ημερα. το πουσαρισμα εινα συνεχομενο ταισμα εως και 10 φορες και αλλαγη νερου και τρεις φορες την ημερα. θελετε να πουμε και για την δεη;;; οταν δουλευουν 1500w συνεχεια καταλαβαινετε τη ρευμα ερχετε.καιοταν λεμε σκληρο νερο δεν νομιζω 12-14gh και 6-7h να ειναι υπερβολη για τους δισκους. οποιος εχει ασχοληθει θα καταλαβει! δεν ειναι λοιπον ο σκοπος το μεγαλωμα και η πωληση. ειναι μια αρωστεια.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 21-11-12, 12:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια λοιπον.
Ξεκινα λοιπον την παρουσιση, κι εγω φροντιζω ηδη να μαζεψω μερικα ρεμαλια απο το GD για καφε.
Θα στειλω συντομα ΠΜ για ανταλλαγη τηλεφωνων, συναντηση κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 21-11-12, 14:20
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

με μεγαλη μου χαρα. θα με ειδοποιησετε ομως δυο τρεις μερες νωριτερα γιατι ειναι εγκυος η γυναικα μου και καταλαβαινετε οτι ολα περνανε απο τα χερια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 21-11-12, 16:41
MakChem Ο χρήστης MakChem δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη τη στιγμη εχω το fluval 405 με τιγκα βιολογια να κρατησει 10 δισκους, οχι 5 που θελω να βαλω.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη φράση "με τους δίσκους όλα γίνονται και όλα δε γίνονται". Αυτό όμως με μία απαραίτητη προϋπόθεση, να υπάρχει μεγάλος διαθέσιμος χρόνος αλλά και ευρεία γνώση ενυδρειακής χημείας και βιολογίας σε υψηλό επίπεδο.
Φοβάμαι φίλε μου, με βάση την παραπάνω αναφορά σου ότι αργά ή γρήγορα, θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-11-12, 16:43
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

200 λίτρα είναι αρκετά για να μεγαλώσει κανείς ένα κοπαδάκι μικρά δισκάκια
Για ενήλικους δίσκους δεν κάνουν ούτε για αστείο (αλλά μόνο για σαμπ στο ενυδρείο τους ). Είναι αποκρουστικό το θέαμα…

Το θέμα δεν είναι αν ζουν η όχι αλλά το πως ζουν και πως συμπεριφέρονται.
Το μεγάλο τελικό μέγεθος είναι άσχετο κριτήριο.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 21-11-12, 18:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα δεν είναι αν ζουν η όχι αλλά το πως ζουν και πως συμπεριφέρονται.
Το μεγάλο τελικό μέγεθος είναι άσχετο κριτήριο.

+10000000

ισχυει για ΟΛΑ τα ψαρια (και οχι μονο), απο τα μικροσκοπικα tetra εως τα τεραστια monsters.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από White Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το σκληρο νερο και οχι μονο, (ταισματα, ρουτινες, κλπ) μπορεις να πετυχεις την μεγιστη αυξηση σε μικροτερο χρονικο διαστημα, εαν αυτο ειναι το ζητουμενο, αυτο δεν σημαινει ομως οτι και στο μαλακο νερο δεν θα μεγαλωσουν. Το πουσαρισμα, να το πω ετσι, εχει και τις αρνητικες επιπτωσεις του περαν των "θετικων".
Δεν ξερω απο δισκους, αλλα αυτο ισχυει σε ολα τα ψαρια του μαλακου νερου.
Οντως τα υπερβολικα ιχνοστοιχεια που προφανως υπαρχουν στα σκληρα νερα μαλλον λειτουργουν σαν "αναβολικα" αλλα ειναι το σωστο αυτο για εναν οργανισμο?
Αν αυτος ο οργανισμος εγινε οπως εγινε και ειναι οπως ειναι μεσα απο τη μαγεια της εξελιξης σε ενα συγκεκριμενο ειδος νερου, γιαι να του δωσουμε κατι διαφορετικο?
Απο τον ιδιο μονοκυτταρο οργανισμο δημιουργηθηκε και εξαπλωθηκε η ζωη, και κατω απο διαφορες συνθηκες εγιναν οι διαφορες μεταλλαξεις ωστε τα διαφορα ειδη που υπαρχουν στον πλανητη Γη εχουν αυτα τα χαρακτηρηστικα που εχουν το καθε ενα.
Οι δισκοι καλως η κακως δημιουργηθηκαν σε περιβαλλον οξινου μαλακου νερου και εκατομμυρια χρονια σε τετοιες συνθηκες διατηρειται το ειδος τους.
Αν βρισκονταν σε κρυο αλκαλλικο και σκληρο δε θα ηταν αυτα τα ψαρια που ξερουμε αλλα ενα εντελως διαφορετικο ειδος με αλλα χαρακτηριστικα.
Απο τη στιγμη που καποιος ασχολειται με καποιο ειδος ψαριου σημαινει πως του αρεσει οπως ειναι και το αγαπαει, γιατι λοιπον να προσπαθησει να το παιξει θεος πανω του με διαφορα -αστοχα- "εξελικτικα" πειραμματα?
Ειλικρινα δε βρισκω το λογο, ισα ισα θεωρω πως αν πραγματικα αγαπας κατι προσπαθεις να το διατηρησεις ακριβως οπως ειναι κι οχι να προσπαθησεις να το αλλαξεις.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 21-11-12 στις 18:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 21-11-12, 20:48
MakChem Ο χρήστης MakChem δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δισκοι καλως η κακως δημιουργηθηκαν σε περιβαλλον οξινου μαλακου νερου και εκατομμυρια χρονια σε τετοιες συνθηκες διατηρειται το ειδος τους.
Αν βρισκονταν σε κρυο αλκαλλικο και σκληρο δε θα ηταν αυτα τα ψαρια που ξερουμε αλλα ενα εντελως διαφορετικο ειδος με αλλα χαρακτηριστικα.
Απο τη στιγμη που καποιος ασχολειται με καποιο ειδος ψαριου σημαινει πως του αρεσει οπως ειναι και το αγαπαει, γιατι λοιπον να προσπαθησει να το παιξει θεος πανω του με διαφορα -αστοχα- "εξελικτικα" πειραμματα?
Ειλικρινα δε βρισκω το λογο, ισα ισα θεωρω πως αν πραγματικα αγαπας κατι προσπαθεις να το διατηρησεις ακριβως οπως ειναι κι οχι να προσπαθησεις να το αλλαξεις.
Συμφωνώ πλήρως με τη θεωρητική αυτή προσέγγιση. Το θέμα είναι ότι, πρακτικά, δεν μπορούμε να "κατασκευάσουμε χημικά" τον Αμαζόνιο στο ενυδρείο (ανεξαρτήτως όγκου αλλά και τεχνολογικού εξοπλισμού), οπότε ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ είναι. Ο καθένας με την κρίση του, επιλέγει το λιγότερο λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 21-11-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκαθαρισω καποια πραγματακια γιατι ημουν εκτος κ εχασα αρκετα επεισοδια απο εδω:

1. ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ. Οτι ανεφερα χαριτολογοντας 7ph ΝΤΑΝ δε σημαινει οτι θα το αφησω 7 κ οτι δε θα προσπαθησω να το ριξω στο 6 ή στο 5 (δε θα τα βαλω δα αυριο τα δισκακια)

2. Κανεις δεν προσπαθει να αλλαξει το dna κανενος ζωντανου, που θελει εκατομυρια χρονια για να αλλαξει, μεσα απο πολλες μεταβλητες.

3. Εκει που εστιασα κ αν διαβαζε πραγματικα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καποιος τα λεγομενα μου (το παραδειγμα με το ph ΜΙΑ ΦΟΡΑ το εφερα στην επιφανεις κ χαρην λογου), και εχω ακομα τις αντιρρησεις μου ειναι οσον αφορα τα λιτρα. Αυτη τη στιγμη εχω το fluval 405 με τιγκα βιολογια να κρατησει 10 δισκους, οχι 5 που θελω να βαλω.

4. Επεμεινα τοσο κ ισως εγινα εριστικος, και να με συγχωρεσουν οι (σιγουρα) περισσοτερο γνωστες απο εμενα, γιατι μονο ελαχιστοι μπορεσαν να πιασουν την ουσια των οσων ειπα.

Δεδομενων των παραπανω, και πιστευοντας οτι μετα απο 3χρονια με αρκετα σκαμπανεβασματα οσων αφορα τα ενυδρεια, εχω το στοιχειωδη νου ωστε να εχω συλλεξει τις πληροφοριες που χρειαζονται για τη σωστη διαβιωση δισκων, εστω και στα λιτρα μου.
Παρακαλω να μην εξαπτεστε, και προσπαθηστε να παρετε με καλυτερο ματι την προσπαθεια ενος συνχομπιστα που παρολα τα λιγα λιτρα του ενυδρειου του, προσπαθει και ξειρει οτι θα επιτυχει τις συνθηκες νερου κ διαβιωσης αυτων των ομορφων πλασματων!
Επιβεβαιωνομαι ΠΑΛΙ!!!!!
Ουτε ΜΙΣΟΣ δε διαβασε ΛΕΞΗ απ'οσα ειπα, παρα το πηρατε μονοτερμα κ αρχισατε να λετε!
Με τον ιδιο τροπο που με τυρφες κ διαφορα παρασκευασματα που κυκλοφορουν στην αγορα ριξατε το ph θα ριξω κ εγω! Εκτος αν μου απαντατε απο τον Αμαζονιο, οποτε σας ζηλευω!!!!
Αν διαβαζατε πραγματικα οσα ειπα, δε θα συνεχιζατε, γιατι περαν την βιολογιας του νερου που μπορω να επιτυχω ΑΡΙΣΤΩΣ οπως επιτυχατε κ εσεις ριχνοντας το ph. Αλλα τελικα μου φαινεται οτι ΠΑΛΙ επιβεβαιωνομαι, γιατι αν ΟΝΤΩΣ εχετε διαβασει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι εχω πει ως τωρα, τοτε το ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ σας ειναι τα λιτρα μου!

Δε θα παρακαλεσω κανενα να διαβασει οσα εχω γραψει, γιατι η ανθρωπινη επικοινωνια δε θα επρεπε να ειναι τοσο δυσκολη! Αλλα τελικα το πιο ευκολο που εχουμε μαθει να κανουμε ειναι να κραταμε μια λεξη, κ να αρχισουμε να βαραμε πανω σ'αυτη...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ you know!!! Halloooooooooooooo!!!!!!!!!!!!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 21-11-12, 21:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MakChem Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ πλήρως με τη θεωρητική αυτή προσέγγιση. Το θέμα είναι ότι, πρακτικά, δεν μπορούμε να "κατασκευάσουμε χημικά" τον Αμαζόνιο στο ενυδρείο (ανεξαρτήτως όγκου αλλά και τεχνολογικού εξοπλισμού), οπότε ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ είναι. Ο καθένας με την κρίση του, επιλέγει το λιγότερο λάθος.
Κοιτα, ΟΛΑ λαθος δε νομιζω πως ειναι, απλα ειμαστε ακομα σε νηπιακο σταδιο σε καποια πραγματα, ομως εξελισομαστε σε καλο δρομο (με διαφορα παρακλαδια λιγοτερο καλων εως κακων δομων, αλλα ας δουμε απλα τον καλο).
Το να "κατασκευασουμε" χημικα τον Αμαζονιο ισως δεν ειναι ευκολο, ομως μπορουμε να κατασκευασουμε νερο το οποιο χημικα να ειναι παρομοιο κι αυτο δεν ειναι τοσο λαθος.
Βεβαια θα μου πεις μπορουμε χημικα να παρασκευασουμε και κατι που να ειναι χημικα ομοιο με μπροιζολα, αλλα ουτε τη γευση της μπριζολας θα εχει ουτε κανενα χαρακτηριστικο που να μας τη θυμιζει, ομως θελω να πιστευω πως θα μας παρεχει ιδια διατροφικη αξια οποτε θεωρητικα τουλαχιστο τα οποια ωφελη (λιπη τριγλικεριδια και τετοια ) τα εχουμε εστω κι αν το "σκευασμα μπριζολας" δεν μας δινει γευστικα την ιδια ικανοποιηση με το πρωτοτυπο, κι απο κει και περα εξελισσομαστε, μπορουμε να βαζουμε ινες που να θυμιζουν κρεας, να προσθεσουμε ανομοιομορφη κατανομη λιπους λτλ κτλ μεχρι να φτασουμε στην οσο καλυτερη δυνατη εξομοιωση.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 21-11-12, 21:44
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, ΟΛΑ λαθος δε νομιζω πως ειναι, απλα ειμαστε ακομα σε νηπιακο σταδιο σε καποια πραγματα, ομως εξελισομαστε σε καλο δρομο (με διαφορα παρακλαδια λιγοτερο καλων εως κακων δομων, αλλα ας δουμε απλα τον καλο).
Το να "κατασκευασουμε" χημικα τον Αμαζονιο ισως δεν ειναι ευκολο, ομως μπορουμε να κατασκευασουμε νερο το οποιο χημικα να ειναι παρομοιο κι αυτο δεν ειναι τοσο λαθος.
Βεβαια θα μου πεις μπορουμε χημικα να παρασκευασουμε και κατι που να ειναι χημικα ομοιο με μπροιζολα, αλλα ουτε τη γευση της μπριζολας θα εχει ουτε κανενα χαρακτηριστικο που να μας τη θυμιζει, ομως θελω να πιστευω πως θα μας παρεχει ιδια διατροφικη αξια οποτε θεωρητικα τουλαχιστο τα οποια ωφελη (λιπη τριγλικεριδια και τετοια ) τα εχουμε εστω κι αν το "σκευασμα μπριζολας" δεν μας δινει γευστικα την ιδια ικανοποιηση με το πρωτοτυπο, κι απο κει και περα εξελισσομαστε, μπορουμε να βαζουμε ινες που να θυμιζουν κρεας, να προσθεσουμε ανομοιομορφη κατανομη λιπους λτλ κτλ μεχρι να φτασουμε στην οσο καλυτερη δυνατη εξομοιωση.
Αυτο ξαναπες το...
Τι να κανω ομως που εχω σταματησει να διδασκω στο παιδαγωγικο...
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 22-11-12, 08:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Για τα 200 λίτρα που είπε φιλος ποιο πανω...


Για μικρά δισκάκια 2-3 cm μέχρι να φτασουν τα 7-8 cm για να μπουν σε ένα μεγαλυτερο ενυδρείο είναι η καλύτερη λύση .

- Σου δινει ενα μεγεθος ενυδρείου που μπορεις να κανεις ποιο ευκολα τις πολλές και μεγαλες αλλαγες που χρειαζεσαι

- βρίσκουν την τροφή ποιο ευκολα
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 22-11-12, 16:28
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οντως τα υπερβολικα ιχνοστοιχεια που προφανως υπαρχουν στα σκληρα νερα μαλλον λειτουργουν σαν "αναβολικα" αλλα ειναι το σωστο αυτο για εναν οργανισμο?
Αν αυτος ο οργανισμος εγινε οπως εγινε και ειναι οπως ειναι μεσα απο τη μαγεια της εξελιξης σε ενα συγκεκριμενο ειδος νερου, γιαι να του δωσουμε κατι διαφορετικο?
Απο τον ιδιο μονοκυτταρο οργανισμο δημιουργηθηκε και εξαπλωθηκε η ζωη, και κατω απο διαφορες συνθηκες εγιναν οι διαφορες μεταλλαξεις ωστε τα διαφορα ειδη που υπαρχουν στον πλανητη Γη εχουν αυτα τα χαρακτηρηστικα που εχουν το καθε ενα.
Οι δισκοι καλως η κακως δημιουργηθηκαν σε περιβαλλον οξινου μαλακου νερου και εκατομμυρια χρονια σε τετοιες συνθηκες διατηρειται το ειδος τους.
Αν βρισκονταν σε κρυο αλκαλλικο και σκληρο δε θα ηταν αυτα τα ψαρια που ξερουμε αλλα ενα εντελως διαφορετικο ειδος με αλλα χαρακτηριστικα.
Απο τη στιγμη που καποιος ασχολειται με καποιο ειδος ψαριου σημαινει πως του αρεσει οπως ειναι και το αγαπαει, γιατι λοιπον να προσπαθησει να το παιξει θεος πανω του με διαφορα -αστοχα- "εξελικτικα" πειραμματα?
Ειλικρινα δε βρισκω το λογο, ισα ισα θεωρω πως αν πραγματικα αγαπας κατι προσπαθεις να το διατηρησεις ακριβως οπως ειναι κι οχι να προσπαθησεις να το αλλαξεις.
Κατανοω την ανησυχια σου αλλα επετρεψε μου να σου εξηγησω με οσο το δυνατον λιγοτερα λογια την επεμβαση του "ανθρωπου-θεου" χομπιστα στον δισκο, αν και ξεφευγουμε απο το θεμα οπως συνηθως συμβαινει, αλλα πρεπει.
Αναβολικο, η συγκεκριμενη μεθοδος εχει χρησιμοποιηθει απο καποιους της οποιας το αποτελεσμα ηταν μια παταγωδης αποτυχια. Αυτο ειναι οντως υπερβολη και οχι μονο. Εκεινο που μπορει ομως να κανει καποιος, ειναι να παρεχει ολα τα ωφελιμα συστατικα στον δισκο ωστε να μην του λειψει τιποτα και σχετιζεται με το οτι ο δισκος δεν μπορει να παρει ολα τα απαραιτητα συστατικα μονο μεσα απο τη διατροφη του (παιρνει το 90% περιπου). Ορισμενα τα παιρνει απο το νερο (10%). Η διατροφη δεν περιεχει τιποτε αλλο εκτος απο τροφες που περιεχουν τις σωστες βιταμινες κλπ, με συγκεκριμενη συνυπαρξη, που ειναι απαραιτητες, διοτι θα πρεπει να γνωριζεις οτι, αν εξαιρεσουμε αυτες που αθροιζονται στο λιπος (Α,D,Κ,Ε,) και μπορουν να δημιουργησουν προβλημα, οι υπολοιπες αποβαλλονται απο τον οργανισμο, αρα και να υπερβαλεις λιγο σε περιεκτικοτητα δεν υπαρχει προβλημα. Αυτο ερχεται να "δεσει" με τις μεγαλες και συχνες αλλαγες νερου που γινονται στα νεαρα ειδικα δισκακια, οπως αναφερει και ο Giwrgos5, για την απομακρυνση τους απο το περιβαλλον, περαν της επιβαρυνσης, του νερου δλδ, απο τα ταισματα κλπ. Ενας οργανισμος λοιπον, εχει καποιες λειτουργιες, με το καταλληλο νερο και την καταλληλη θερμοκρασια, μπορεις να εκμεταλευτεις την εξοικονομιση ενεργειας του οργανισμου αυτου χωρις να επηρεαζεις πολυ τον μεταβολισμο πραγμα το οποιο σημαινει λιγοτερες περιττες καυσεις αρα εχεις καλυτερο μεγαλωμα, εξ ου και η χρηση αλατων και οχι επειδη υπαρχουν υπερβολικα ιχνοστοιχεια στο νερο λογω σκληροτητας.
Αυτα επιγραμματικα για τον ορο "πουσαρισμα" που χρησιμοποιουμε αλλα δεν ισχυει απολυτα αν και εφοσον δεν υπερβαλουμε.
Μετα την περιοδο αναπτυξης λοιπον τον ενηλικο δισκο τον περνας στην σιγουρια ενος σταθερου, αρκετα οξινου και μαλακου νερου σε ενα περιβαλον βιοτοπικο με πολλαααα λιτρα για την περαιτερω διατηρηση του.
Αν τα τηρει αυτα ενας χομπιστας ποσο λαθος ειναι τελικα?
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 23-11-12, 14:50
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Να συμπληρωσω ότι επειδή ειναι ψαρι οξινου νερού η αυξηση των σκληροτητων( αλατων ) βοηθαει και οσμοτικά με συνεπεια την μειωση της ενεργειας που καταναλωνει ενα ψαρι για να διατηρηση την οσμοτική ισσοροπια στο σωμα του καποιες μελετες βγαζουν αυτό το ποσοστο μέχρι και 20%
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 23-11-12, 20:49
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Ωρε Χρηστο δεν σου εχω πει να μην τα λες ολα?
Οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει εδω σχετικα.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...E3%E5%E9%E1%F2
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 23-11-12, 21:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερον αρθρο, ομως μιλαει απ οτι βλεπω για αλατι κι οχι για σκληροτητα (με προσθηκη αλατιου θα δουμε βεβαια να ανεβαινει το tds αλλα οχι το gh )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διατηρηση σκληροτητων χωρις ανεπιθυμητα παραπροϊοντα maneni Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-14 18:02
Αναπαραγωγη και διατηρηση caridina babaulti sp.blue platy Γαρίδες του γένους Caridina 1 26-05-11 22:23
ΤΑΙΣΜΑ ΔΙΣΚΩΝ Κόφινας Δίσκοι 5 10-11-07 19:36
διατηρηση ενυδρείου bogias Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-11-06 13:11
Διατηρηση ζωντανου Βιολ. φιλτρου Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08571 seconds with 13 queries