Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-10, 21:02
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή Ποσο επικίνδυνο ειναι??

Καλησπερα σας!!!
Για να σας βαλω στο κλημα,μολις χθες περασα απο τα 180 λιτρα στα 500 +100λιτρα σαμπ.
Μεταφερθηκαν τα 5 δισκακια που εχω.


Και να που με το καλημερα στα μεγαλα σαλονια εχουμε προβλημα.

Καταρχην για τα υλικα του σαμπ εχω να πω οτι εβαλα αυτα που ειχα μεσα στα δυο fluval 305 που ειχα(6 λιτρα),3 λιτρα substrat pro που το ειχα 15 μερες μπροστα απο την εξοδο του φιλτρου στο παλιο και 3 λιτρα siporax.

Εκτος αυτων στραγγιξα και ολα τα σφουγγαρια απο τα φιλτρα μεσα στο σαμπ.

Αφου κατι δεν μου πήγαινε καλα ειπα να κανω κανενα τεστακι.
Υγρα τεστ api

A 0,25
NO2 0
NO3 0-5 (αναμεσα με βγαζει ο χρωματισμος)
PH 7,5
KH 7
GH 11

Τα 3 τελευταια δεν με προβληματιζουν γιατι θα τα ρηξω με αλλαγε που θα κανω μον με α/ο.
Τα πρωτα 3 μου καθοντε στον λαιμο γιατι αν καταλαβαινω καλα μου δειχνει οτι το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο,εχω δικιο??
Παιζει να με μπερδευει τα τεστ το οτι το νερο ειναι καφε απο την τυρφη και τις ριζες??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-10, 21:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

με την αμμωνια δεν παιζουμε...... Παρε seachem stability για να στρωσεις το σαμπ και seachem prime για να ριξεις την αμμωνια......μην το αργεις και ψαχνεσαι μετα....και καλο ειναι παντα να τα εχουμε παρακαταθηκη οταν παμε να ξεκινησουμε νεο ενυδρειο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-10, 22:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εγω παλι επειδη ειμαι της παλιας σχολης, θα σου ελεγα να το αντιμετωπισεις με συχνοτερες αλλαγες νερου (οπου θα επωφεληθουν και τα ψαρια). Αρχικα θα πρεπει να κανεις καθημερινα μεγαλες αλλαγες νερου και οσο στρωνει η κατασταση θα τις αραιωνεις τοσο ωστε να μπεις στο κανονικο σου προγραμμα.

Το θεμα ομως ειναι γιατι σου ανεβασε αμμωνια; Αν εκανες σωστα τη μεταφορα (και εφοσον δεν ειχες αμμωνια στο μικρο ενυδρειο), τοτε δεν θα επρεπε να συμβει αυτο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-10, 22:29
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι επειδη ειμαι της παλιας σχολης, θα σου ελεγα να το αντιμετωπισεις με συχνοτερες αλλαγες νερου (οπου θα επωφεληθουν και τα ψαρια). Αρχικα θα πρεπει να κανεις καθημερινα μεγαλες αλλαγες νερου και οσο στρωνει η κατασταση θα τις αραιωνεις τοσο ωστε να μπεις στο κανονικο σου προγραμμα.

Το θεμα ομως ειναι γιατι σου ανεβασε αμμωνια; Αν εκανες σωστα τη μεταφορα (και εφοσον δεν ειχες αμμωνια στο μικρο ενυδρειο), τοτε δεν θα επρεπε να συμβει αυτο.
Δεν ξερω Γιωργο τι να πω,στο μικρο δεν ειχα ποτε προβλημα με τις μετρησεις.
Παιζει να θελουν τα βακτηρια τον χρονο τους να προσαρμοστουν απο τα 180 στα 600+?
Παντος εγω ηδη μαζευω νερακι για μια καλη αλλαγη αυριο και βλεπουμε στην πορεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
με την αμμωνια δεν παιζουμε...... Παρε seachem stability για να στρωσεις το σαμπ και seachem prime για να ριξεις την αμμωνια......μην το αργεις και ψαχνεσαι μετα....και καλο ειναι παντα να τα εχουμε παρακαταθηκη οταν παμε να ξεκινησουμε νεο ενυδρειο......
Πρωτη φορα ακουω για τα συγκεκρημενα σκευασματα,θα το παω 1-2 μερες με αλλαγες και αν δεν δω βελτιωση θα τα χρησιμοποιήσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis_4 : 20-12-10 στις 22:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-10, 22:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κατι εγινε στη μεταφορα .... ΠΡΟΣΟΧΗ στην αμμωνια με τετοιο ph ειναι πολυ τοξικη ...

Ακομα και να δεις μηδενισμο αμμωνιας μη ξεγελαστεις και επαναπαυτεις ... Παρακολουθα το στενα με μετρησεις ...

Το seachem prime ειναι αντιχλωριο στην ουσια αλλα με την ιδιοτητα να δεσμευει και την αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-10, 07:53
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτη φορα ακουω για τα συγκεκρημενα σκευασματα,θα το παω 1-2 μερες με αλλαγες και αν δεν δω βελτιωση θα τα χρησιμοποιήσω.

Κανε αυτό που λεει ο Πριτανης μίλα με Petcumulus
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-10, 09:25
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Tαισε προσεκτικα αυτες τις ημερες. Τι τιμες ειχες στο παλαιο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-10, 10:01
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Γιαννη , μηπως εχεις χασει κανενα ψαρακι ;;; μονο τα 5 δισκακι εβοσκαν μεσα ;;
Μηπως καποιο φυτο εχει ξεραθει και δεν το χεις παρει χαμπαρι ;;;
Επισης ...ημερομηνια στα τεστ για καλο και για κακο , και επαναλαμβανε το τεστ μηπως κατι δεν εχεις κανει σωστα ! Αν ειδικα μετρας στον ιδιο δοκιμαστικο σωληνα!


Ερωτηση : Αν κανει/κανω αλλαγες με Α.Ο ΜΟΝΟ χρειαζεται να βαζει/βαζω και seachem prime ; Εστω και προλυπτικα ;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-10, 12:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το prime δεν το βαζουμε για αντιχλωριο στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα για να εξουδετερωσει την αμμωνια.......παντως ειναι κριμα για 20¤ να ρισκαρεις δισκους!!!! Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν εστρωσες σωστα το ενυδρειο οποτε οι συχνες αλλαγες νερου δεν ξερω πως θα σε βοηθησουν να φτιαξεις βιολογια.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-10, 16:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οι συχνες αλλαγες νερου δεν βοηθουν στο να φτιαχτει η βιολογια. Απλά μεσω των αλλαγων απομακρυνονται τα βλαβερα (αμμωνια) και προσφερονται σωστες συνθηκες και καθαρο νερο στα ψαρια ενω παραλληλα "ξανακτιζεται" η βιολογια στο φιλτρο.

Παντως ειτε με αλλαγες νερου ειτε εξουδετερωνοντας την αμμωνια με prime, ειναι και οι δυο πολυ καλες λυσεις και αφου επιλεγει καποια απο αυτες θα πρεπει ο φιλος να ξεκινησει αμεσα.

ΥΓ. Αν εχεις ή μπορεις να βρεις μπολι απο καποιον εμπιστο χομπιστα, θα βοηθουσε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από White Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Tαισε προσεκτικα αυτες τις ημερες. Τι τιμες ειχες στο παλαιο?
Τον τελευταιο καιρο δεν εκανα μετρησεις στο παλιο γιατι μου φαινοταν οτι ολα πηγαιναν ρολοι, ε και μετα απο ενα εξαμηνο εβδομαδιαιων μετρησεων το παρατησα μιας και δεν μου εδειχναν κατι ανησυχητικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
το prime δεν το βαζουμε για αντιχλωριο στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα για να εξουδετερωσει την αμμωνια.......παντως ειναι κριμα για 20¤ να ρισκαρεις δισκους!!!! Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν εστρωσες σωστα το ενυδρειο οποτε οι συχνες αλλαγες νερου δεν ξερω πως θα σε βοηθησουν να φτιαξεις βιολογια.......
Εννοειτε οτι δεν κολαω στα 20 και στα 30.
Τωρα για το οτι δεν εστρωσα καλα το ενυδρειο μου,δεν ηξερα οτι χρειαζεται στωσημο απο την στιγμη που μεταφερα υλικα απο το παλιο μου ενυδρειο.


Τελος εχω να καταθεσω και κατι ακομα,χθες πριν τις μετρησεις πηγα και πηρα 10 ροδοστομα απο αυτα ειδα τα 7 να κινουντε (τα 3 τα εχασα απο τα ματια μου σχεδον μολις μπηκαν στο ενυδρειο)Απο τα 7 τα δυο ειδα οτι δεν πατουσαν καλα και τα εβγαλα και τα εβαλα με τον μονομαχο(τωρα μου φαινονται μια χαρα).
Τωρα που γυρησα απο την δουλεια βλεπω 2 να κολυμπανε και 3 νεκρα στην χτενα της υπερχειλησης.

Τα υπολοιπα δεν ξερω που πηγαν,ελπιζω τουλαχιστον να τα φαγανε τα δισκακια και να μην σαπιζουν μεσα στο νερο.

Αυτα τα δυσάρεστα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-10, 16:51
philosopher Ο χρήστης philosopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Μετέφερες άμμο από το παλιό ενυδρείο; Αν ναι, μην ψάχνεσαι στο γιατί ανέβηκε η αμμωνία.

Επίσης, ΟΤΙ και να κάνεις, η μεταφορά σε νέο ενυδρείο σχεδόν πάντα φέρνει αστάθεια σε τιμές. Εγώ θα πήγαινα με συχνές αλλαγές, προσεκτικό τάισμα και συχνές μετρήσεις. Σε 10 μέρες θα έχει σταθεροποιηθεί.
Το δε pH σου όχι. Θα αργήσει να κατέβει αν απλά κάνεις αλλαγές με Α/Ο, έχε το υπόψιν. Ίσως πρέπει να καταφύγεις σε τύρφη/catappa για να κατέβει λίγο πιο γρήγορα.

Η δε αγορά ψαριών σε νέο ενυδρείο, και μάλιστα ροδόστομων, ήταν λίγο άστοχη.
Κρίμα για τα ψαράκια. Θα χάσεις κι άλλα με την αμμωνία που έχεις, beware.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-10, 21:10
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετέφερες άμμο από το παλιό ενυδρείο; Αν ναι, μην ψάχνεσαι στο γιατί ανέβηκε η αμμωνία.

Επίσης, ΟΤΙ και να κάνεις, η μεταφορά σε νέο ενυδρείο σχεδόν πάντα φέρνει αστάθεια σε τιμές. Εγώ θα πήγαινα με συχνές αλλαγές, προσεκτικό τάισμα και συχνές μετρήσεις. Σε 10 μέρες θα έχει σταθεροποιηθεί.
Το δε pH σου όχι. Θα αργήσει να κατέβει αν απλά κάνεις αλλαγές με Α/Ο, έχε το υπόψιν. Ίσως πρέπει να καταφύγεις σε τύρφη/catappa για να κατέβει λίγο πιο γρήγορα.

Η δε αγορά ψαριών σε νέο ενυδρείο, και μάλιστα ροδόστομων, ήταν λίγο άστοχη.
Κρίμα για τα ψαράκια. Θα χάσεις κι άλλα με την αμμωνία που έχεις, beware.
Οχι δεν μετεφερα αμμο καθολου,εβαλα καινουρια.

Τα υπολοιπα ψαρακια τα βρηκα στα σφουγγαρια.

Εκανα και ενα τεστ για Α,αυτο που μου δειχνει ειναι ποιο κοντα στο 0 παρα στο 0.25 αλλα 0 δεν το λες (εχει ενα ελεφρυα αποχρωση προς το πρασινακι)
-------------------------
Δεν βρηκα αυτα ακριβως που μου ειπατε αλλα βρηκα καποια αλλα που κανουν την ιδια δουλεια,ιδικα για τα βακτηρια νομιζω οτι ειναι καλητερα απο της seachem,χωρις να θελω να το παιξω ειδικος.

Για την αμμωνια πηρα αυτο την μεγαλη συσκευασια και αφου το εβαλα σε μια καλτσα το ερηξα μεσα στο σαμπ και για βακτηρια πηρα αυτα και εριξα 9 αμπουλες.

Τι λετε για τα προιοντα οι γνωστες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis_4 : 21-12-10 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-10, 21:15
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ενταξει εισαι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-10, 03:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετέφερες άμμο από το παλιό ενυδρείο; Αν ναι, μην ψάχνεσαι στο γιατί ανέβηκε η αμμωνία.
Εχεις καποιες πληροφοριες για αυτο?
Που οφειλεται?


@ Giannis_4
Θα λεγα να μη πανικοβαλεσαι.
Παιζει να μη βγαζει και σωστα το χρωμα απο την τυρφη.
Με τι τεστ μετρας? Δεν ξερω αν βοηθαει να βαλεις σε ενα αλλο μπουκαλακι νερο απο το ενυδρειο και συγκρινε το διπλα διπλα με το μπουκαλακι του τεστ της αμμωνιας.

Μετρας ολικη αμμωνια (NH3/NH4)? Aν ναι τοτε η τιμη της τοξικης αμμωνιας (ΝΗ3) σε υποτιθεμενη θερμοκρασια 28C, ειναι 0.005 ppm.
Μεχρι 0.010 ppm ειναι ατοξικη και απο 0.010-0.200 ppm ειναι τοξικη σε μακροχρονη εκθεση των ψαριων.
Απο 0.2ppm και πανω ειναι αμεσα τοξικη.

Ξεκινα και κανε καμια αλλαγη με ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-10, 06:44
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Μετραω με υγρα τεστ της api.
Ουτε εγω θελω βιαστηκες κινησεις αλλα αυτα που εβαλα στο ενυδρειο πιστευω καλο κανουν και κακο δεν κανουν,θελω να πω δεν ειναι φαρμακα να πεις οτι θα δημιουργησουν προβλημα.
Μακαρι να ειναι τσι πως τα λες για το χρωμα,παντος τωρα κανω μια αλλαγη μονο απο α/ο γυρω στα 170 λιτρα.
Πολυ ενθαρρυντικα αυτα που λες για την αμμωνια!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις καποιες πληροφοριες για αυτο?
Που οφειλεται?


@ Giannis_4
Θα λεγα να μη πανικοβαλεσαι.
Παιζει να μη βγαζει και σωστα το χρωμα απο την τυρφη.
Με τι τεστ μετρας? Δεν ξερω αν βοηθαει να βαλεις σε ενα αλλο μπουκαλακι νερο απο το ενυδρειο και συγκρινε το διπλα διπλα με το μπουκαλακι του τεστ της αμμωνιας.
Μετραω ολικη αμμωνια.

Μετρας ολικη αμμωνια (NH3/NH4)? Aν ναι τοτε η τιμη της τοξικης αμμωνιας (ΝΗ3) σε υποτιθεμενη θερμοκρασια 28C, ειναι 0.005 ppm.
Μεχρι 0.010 ppm ειναι ατοξικη και απο 0.010-0.200 ppm ειναι τοξικη σε μακροχρονη εκθεση των ψαριων.
Απο 0.2ppm και πανω ειναι αμεσα τοξικη.

Ξεκινα και κανε καμια αλλαγη με ΑΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-10, 09:54
philosopher Ο χρήστης philosopher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις καποιες πληροφοριες για αυτο?
Που οφειλεται?
Μου έχει συμβεί σε μερική αντικατάσταση άμμου και μεταφορά σε άλλο ενυδρείο, και πιστεύω οφείλεται στο ότι με την αφαίρεση της άμμου βγαίνουν στην επιφάνεια αδιάλυτα κατάλοιπα της άμμου τα οποία διαλυόμενα γίνονται αμμωνία. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-10, 10:56
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις καποιες πληροφοριες για αυτο?
Που οφειλεται?


@ Giannis_4
Θα λεγα να μη πανικοβαλεσαι.
Παιζει να μη βγαζει και σωστα το χρωμα απο την τυρφη.
Με τι τεστ μετρας? Δεν ξερω αν βοηθαει να βαλεις σε ενα αλλο μπουκαλακι νερο απο το ενυδρειο και συγκρινε το διπλα διπλα με το μπουκαλακι του τεστ της αμμωνιας.

Μετρας ολικη αμμωνια (NH3/NH4)? Aν ναι τοτε η τιμη της τοξικης αμμωνιας (ΝΗ3) σε υποτιθεμενη θερμοκρασια 28C, ειναι 0.005 ppm.
Μεχρι 0.010 ppm ειναι ατοξικη και απο 0.010-0.200 ppm ειναι τοξικη σε μακροχρονη εκθεση των ψαριων.
Απο 0.2ppm και πανω ειναι αμεσα τοξικη.

Ξεκινα και κανε καμια αλλαγη με ΑΟ.
Και εχει και χαμηλο ΡΗ 7,5 σε σχεση με ενα ενυδρειο με αφρικανες με 8-9 που θα φοβοσουν πιο πολυ !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-10, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετραω με υγρα τεστ της api.
Ουτε εγω θελω βιαστηκες κινησεις αλλα αυτα που εβαλα στο ενυδρειο πιστευω καλο κανουν και κακο δεν κανουν,θελω να πω δεν ειναι φαρμακα να πεις οτι θα δημιουργησουν προβλημα.
Μακαρι να ειναι τσι πως τα λες για το χρωμα,παντος τωρα κανω μια αλλαγη μονο απο α/ο γυρω στα 170 λιτρα.
Πολυ ενθαρρυντικα αυτα που λες για την αμμωνια!!!
Οπως και να εχει, ταιζε στην αρχη με φειδω, κανε μετρησεις (οσο μπορεις να εισαι σιγουρος για τα αποτελεσματα) και κανε και τις αλλαγες.
Αφου μπολιασες σωστα και γερα, δεν πρεπει λογικα να αντιμετωπισεις προβλημα, κανωντας και τις παραπανω κινησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-10, 19:31
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Mπορει οι 7 ροδοστομοι που εχασα να ειναι απο την αμμωνια μου ειχα?Δεν ηταν λιγη για να κανει ζημια?

Σημερα και μετα απο οσα εκανα εχω αμμωνια 0 και ph 7,3.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-12-10, 20:52
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

πιστευω οτι ειναι σιγουρα απο την αμμωνια! εδω στο νησι πριν ενα μηνα κοπηκε το ρευμα ολη τη νυχτα δεν το καταλαβα και μετα απο δυο μερες αρχισα να χανω ψαρια! ειδα την αμμωνια και ηταν 0,25. ευτυχως οι δισκοι εζησαν! αλλαγες νερου λιγο φαγητο και φουλ βακτηρια της seachem σε δεκα μερες εστρωσε το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-12-10, 23:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορουμε σε περιπτωση αναγκης να κανουμε μια μεγαλη αλλαγη ή να ριχουμε κανενα ammonia remover.
Κατι απλο ειναι το αντιχλωριο prime που σε μεγαλυτερη δοσολογια δεσμευει και νιτρωδη και αμμωνια. (δεν τα εξαφανιζει απο το νερο, απλα τα κανει ατοξικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη νερου:ποσο απαραιτητη ειναι... tsaftsouf Γλυκό νερό - Γενικά 23 19-01-11 14:57
Ποσο καλη ειναι; fear81 Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 0 19-07-10 02:57
Βάρος ενυδρείου-Επικίνδυνο? evaggelos Malawi 33 19-12-09 22:16
είναι το DIY επικίνδυνο; MIKE-O DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 03-02-09 20:19
ποσο απαραιτητη ειναι η αλλαγη νερου? johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-05-08 08:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07882 seconds with 13 queries