Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 22-08-10, 14:23
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν παει ετσι.
Δεν βαζουμε δεκα δισκους σε 300 λιτρα. (Για μενα δεν βαζουμε καθολου δισκους σε 300 λιτρα, εκτος ζευγαριου). Δεν ειναι μονο θεμα επιβαρυνσης του νερου - ακομα και "συνεχη ροη" φρεσκου νερου να ειχαμε, σιγουρα το νερο θα ηταν χωρις επιβαρυνσεις, αλλά που θα ηταν οι δισκοι?
Μην ξεχναμε οτι ο δισκος ειναι ενα μεγαλο ψαρι (20 εκ διαμετρος), και οτι εχει μαθει να ζει σε κοπαδι. Κοπαδι σημαινει ΠΟΛΛΑ ψαρια, οπου το καθενα θα αισθανθει ασφαλες μεσα στο πληθος. Περα απο αυτο ομως κοπαδι σημαινει και οτι ολο το κοπαδι μπορει αν χρειαστει να κρυφτει καπου, και κοπαδι σημαινει οτι ολο το κοπαδι θα βγει να κανει βολτα στα ανοιχτα - δεν το κανεις αυτο σε 300 λιτρα ενυδρειο με 20 εκ ψαρια.
Συγνωμη που ξανα θα χρησιμοποιησω το ενυδρειο του andrikos για παραδειγμα: (μην παρεξηγηθω, το ενυδρειο ειναι μια χαρα απο φυσικοχημικες παραμετρους και ιδανικο για το μεγαλωμα των δισκων και ο andrikos εχει κανει εξαιρετικη δουλια πανω σε αυτο το θεμα - αλλά με τοσους δισκους, σε αυτο το μεγεθος, και σε αυτο το μηκος ενυδρειου, οι δισκοι απλα κολυμπανε και τιποτα αλλο).

Το ενυδρειο ειναι εναμισυ μετρο μηκος. Το μεγεθος και ο αριθμος των δισκων σε αυτη τη φωτογραφια, με κανει να θελω να δω αυτο το ενυδρειο τουλαχιστον τρεις φορες πιο μεγαλο σε μηκος.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 22-08-10, 18:38
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Ειναι 20 εκ αυτοι οι δισκοι?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-08-10, 20:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω στα 300 θα εβαζα 10 φιλε μου και ολοι του ιδιου χρωματισμου και ας εκαν λιγο συχνοτερες αλλαγες νερου...
Για να φερουμε τα πραγματα σε παραδειγμα που εχουν δει οι περισσοτεροι....
Κοπαδοψαρο ειναι και τα τετρας.
Οι 10 δισκοι σε 300 λιτρα (υποθετω 120 εκ μηκος - 6 φορες το τελικο μηκος του ψαριου) ειναι σαν να εχουμε 10 καρδιναλιους σε 30 εκ μηκος ενυδρειο (6 φορες το τελικο μηκος του ψαριου).
Εχετε δει 10 καρδιναλιους σε 30 εκ ενυδρειο.
Εχετε δει 100 καρδιναλιους σε 150 μηκος ενυδρειο? (30 φορες το μηκος του ψαριου)
Τι σχεση εχουν οι συμπεριφορες?
Καμια.
Θα ηθελα να εβλεπα και 100 δικους σε 6 μετρα ενυδρειο 5 τονους (30 φορες το μηκος του ψαριου) για επαληθευση καποια στιγμη

(βασιλιας να μενει σε καλυβια? )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-08-10, 20:32
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Πιστευεις οτι σε ενα αιχμαλοτισμενο ψαρι εχουν διαφορα τα 30εκ? Κανονικα για να ειμαστε ειλικρινεις θα επρεπε να αφησουμε τα ψαρια στην φυση και οχι στα ενυδρεια μας γιατι αλλο αμαζονιος και αλλο 200,300...2000 λιτρα:/
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 22-08-10, 20:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευεις οτι σε ενα αιχμαλοτισμενο ψαρι εχουν διαφορα τα 30εκ?
Δεν μιλησα για διαφορά 30 εκ αλλα για 30 φορες το μηκος του δισκου, δηλαδη 6 μετρα. Η διαφορα ειναι σχεδον 5 μετρα.
Ειναι αλλιως να ειναι το κοπαδοψαρο σε ενυδρειο 6 φορες το μηκος του ψαριου και αλλιως αν ειναι σε ενυδρειο 30 φορες το μηκος του ψαριου.
Η αιχμαλωσια ειναι αιχμαλωσια.
Ολοι αιχμαλωτοι ειμαστε και προσπαθουμε να κανουμε τις φυλακες μας και τη ζωη μας λιγο πιο ανετες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 22-08-10, 20:42
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Λαθος καταλαβα, σορρυ. Παντως πλεον εχει γινει το θεμα τρελο!! Δηλαδη πρεπει να εισαι ''πλουσιος'' για να ασχοληθεις με αυτα τα ψαρια? και αν οχι πλουσιος να δινεις ολα σου τα χρηματα? πλεον εχει καταντησει το 300λιτρο μικρο ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 22-08-10, 20:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
.. πλεον εχει καταντησει το 300λιτρο μικρο ενυδρειο..
Ενα 300αρι ειναι μεγαλο για αλλα ψαρια και ενα 3000αρι ειναι μικρο για αλλα ψαρια.
Το μεγαλο ή μικρο ενυδρειο εξαρταται απο τα ψαρια που θα βαλει ο καθενας και οχι απο το μεγεθος το ενυδρειου μονο.
Ενα σπιτι 100 τμ ειναι ανετο για μια 3μελη οικογενεια. Για μια 15μελη οικογενεια ειναι φυλακη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 22-08-10, 20:50
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Στο καινουργιο του βιβλιο ο μπλεχερ στις παρουσιασεις βιοτοπικων ενυδρειων προς απομιμηση μεσα στα 5 1500αρια ενυδρεια που εχει φτιαξει εχει και ενα 250αρι με τρεις αγριους 5 αγρια(νομιζω) σκαλαρια και αλλα διαφορα. Δεν νομιζω ρε παιδια και ο μπλεχερ να κανει λαθος.

Υ.Γ. Σημειωνει βεβαια οτι ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θα ηταν καλυτερο
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 22-08-10, 20:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο καινουργιο του βιβλιο ο μπλεχερ στις παρουσιασεις βιοτοπικων ενυδρειων προς απομιμηση μεσα στα 5 1500αρια ενυδρεια που εχει φτιαξει εχει και ενα 250αρι με τρεις αγριους 5 αγρια(νομιζω) σκαλαρια και αλλα διαφορα. Δεν νομιζω ρε παιδια και ο μπλεχερ να κανει λαθος.

Υ.Γ. Σημειωνει βεβαια οτι ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θα ηταν καλυτερο
Αν δεν μπορουσε και ο Μπλεχερ να διατηρησει μικρο ενυδρειο (που ειναι πιο δυσκολο) τοτε δεν θα το συζηταγαμε καν το θεμα.
Παντως οπως παραδεχεται και ο ιδιος ... θα ηταν καλυτερα σε μεγαλυτερο.
Για ολους (προσθετω). Και καλυτερο για τα ψαρια και ευκολοτερο για τον συντηρητη τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 22-08-10, 20:59
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν μπορουσε και ο Μπλεχερ να διατηρησει μικρο ενυδρειο (που ειναι πιο δυσκολο) τοτε δεν θα το συζηταγαμε καν το θεμα.
Παντως οπως παραδεχεται και ο ιδιος ... θα ηταν καλυτερα σε μεγαλυτερο.
Για ολους (προσθετω). Και καλυτερο για τα ψαρια και ευκολοτερο για τον συντηρητη τους.

+φωνω απλα και ο ιδιος σημειωνει πως επειδη δεν μπορει να συντηρησει (οικονομικα) ενα ενυδρειο 500 η 1000 λιτρων υπαρχει και αυτη η λυση
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 22-08-10, 21:24
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε παρηγορει αυτο, δεν κινδυνευουν καθολου οι πληθυσμοι, και απο την αλλη, το εμποριο των δισκων (και των αλλων ειδων ενυδρειου) εκει δινει σε αρκετο πολυ φτωχο κοσμο μεροκαματα.
Πας να μου βαλλεις φυτιλιες τωρα?
Καλα μπορει να γινω νονος σε κανα παιδακι καλυτερα, ετσι θα ειμαι πιο
ικανοποιημενος και στις δυο περιπτωσεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω στα 300 θα εβαζα 10 φιλε μου και ολοι του ιδιου χρωματισμου και ας εκαν λιγο συχνοτερες αλλαγες νερου...
Παυλο ελα να δεις τους 10 στο δικο μου 1,70 (700 λιτρα) και μετα θα μου
πεις αν χωρανε στα 300.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη White Diamond : 22-08-10 στις 21:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 22-08-10, 23:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο καινουργιο του βιβλιο ο μπλεχερ στις παρουσιασεις βιοτοπικων ενυδρειων προς απομιμηση μεσα στα 5 1500αρια ενυδρεια που εχει φτιαξει εχει και ενα 250αρι με τρεις αγριους 5 αγρια(νομιζω) σκαλαρια και αλλα διαφορα. Δεν νομιζω ρε παιδια και ο μπλεχερ να κανει λαθος.

Υ.Γ. Σημειωνει βεβαια οτι ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θα ηταν καλυτερο
Αν λες για αυτο http://www.greekdiscus.com/test2000/...ead.php?t=1382
λεει οτι δεν ειχε αλλους δισκους εκεινη την περιοδο.
Υποθετω οτι δεν ηθελε να θυσιασει μεγαλυτερο ενυδρειο για 3 δισκους κι εκανε ενα μικρο για τις αναγκες της εκθεσης.
Κι επειδη ο Bleher δεν αφηνει τιποτα ανεκμετάλευτο, το εβαλε και στο βιβλιο του.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 23-08-10, 08:06
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Με αυτο που ειπα δεν θελω να πω ναι στα λιγα λιτρα αλλα οχι στις υπερβολες! Το θεμα ειναι οτι στα 250 αυτα λιτρα ζουν εδω και 2 χρονια 5 σκαλαρια και 3 αγριοι. Πολλοι ανθρωποι δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να αποκτησουν ενα 700αρι ή βαζουν αλλες προτερεοτητες στην ζωη τους. Εγω για αυτους μιλαω και θελω να πω πως η αποκτηση ενος 300λιτρου ειναι σημαντικο βημα και οι δισκοι μπορουν να μπουν εκει μεσα.

Υ.Γ. Νομιζω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 23-08-10, 11:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επειδη δεν εχω το βιβλιο προχειρο, αν μιλαμε για το ενυδρειο που σου εδειξα, αυτα στηνονται και ξεστηνονται σε μια βδομαδα (οσο κραταει η εκθεση).

Προφανως πολλοι ανθρωποι δεν μπορουν να αποκτησουν πανω απο 300 λιτρα ενυδρειο (δεν ειναι τοσο οικονομικο το θεμα, μπορεις να φτιαξεις μεγαλο ενυδρειο φτηνα, αλλά θεμα χωρου στα διαμερισματα). Και προφανως, 3-4 δισκοι μπορουν να ζησουν εκει μεσα - το κανουν παρα πολλοι, και με σωστες συνθηκες συχνες αλλαγες και σωστες ρουτινες τα ψαρια θα μεγαλωσουν και θα ειναι υγιη . Απλως θα ειναι 3-4 χρωματιστα (αν ειναι και χρωματισμενοι εκτροφης ως συνηθως) πραγματα που κολυμπανε περα δωθε σε ενα δοχειο, χωρις την δυνατοτητα να κανουν αυτο που τους διαταζει το ενστικτο τους, δλδ να κοπαδιασουν, να κανουν ιεραρχιες - με οτι αυτο σημαινει, οι ωρες παρατηρησης του "αρχηγου" και της συμπεριφορας του και των υπολοιπων θα σας μαγεψουν - το πληθος τους να τα κανει να νιωθουν ασφαλη, το πληθος τους να επιτρεπει ποτε ο πιο "αδυναμος" να μην κυνηγιεται απο αλλους, - υπαρχουν πολυ μικροτερα και εξ ισου ομορφα και ενδιαφεροντα ειδη που σε ενα ενυδρειο 300 λιτρων με το καταλληλο για αυτα περιβαλλον θα δειξουν ολη τους την φυσικη συμπεριφορα.
Αν το ερωτημα ειναι λοιπον, μπορω μονο 300ρι ενυδρειο να εχω, μου αρεσουν οι δισκοι, κι η τεχνολογια και σωστη διαχειριση μου επιτρεπει να βαλω 3-4, θα χρησιμοποιησω ενα παραδειγμα που ειχα αναφερει σε παρομοιο ποστ:
Δεν θα παρω ποτε αγροκτημα αλλά μου αρεσουν τα αλογα. Μπορω να εχω ενα αλογο στη γκαρσονιερα μου, με τον καλυτερο σανο, φρεσκο νερακι, εξαερισμο πληρη, και "διαδρομο" για να τρεχει?
Η να επαιρνα μια γατουλα?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 23-08-10, 12:12
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Απο αυτη την αποψη εχετε δικιο. Αλλα μηπως θα ηταν καλυτερο να αφησω το αλογο στην κοιλαδα και ουτε καν στο αγροκτημα και ας μην ικανοποιησω τον αυτοσκοπο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 23-08-10, 16:00
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Τόλη ίσως δε μπορώ να διατυπώσω τόσο εύγλωττα -ώστε να γίνει κατανοητό- αυτό που σκέπτομαι, προσπαθώ να το δώσω όσο γίνεται καλύτερα διευκρινίζοντας από την πλευρά μου πως η διαφωνία μας είναι ελάχιστη.

Φυσικά και συμφωνούμε πως όλοι οι δίσκοι έχουν αποτυπωμένη τη συμπεριφορά στο υποσυνείδητό τους (στον DNA τους), παρατηρώντας συμπεριφορές που μπορούν να παρατηρηθούν στα στενά όρια ενός ενυδρείου με τις καθημερινές λειτουργίες του, αλλαγή νερού, διακόσμησης, τροφής, ανθρώπων και που οδηγούν σε προσαρμογή, ανάπτυξη, κοινωνικοποίηση, αναπαραγωγή ή ακόμα και αρρώστιες, αποξένωση κτλ... Ωστόσο αυτή η αποτυπωμένη συμπεριφορά είναι τα βασικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν το ίδιο το γένος, το είδος των ψαριών που λέγεται δίσκος και το ξεχωρίζουν από οποιοδήποτε άλλο ψάρι. Εάν επιθυμεί κάποιος να δει όλη τους τη φυσική συμπεριφορά, με την παραμικρή λεπτομέρεια, θα τη δει μόνο από ψάρια που την έχουν ζήσει και την κατέχουν. Φυσικά θα δει πολύ περισσότερα εάν διαθέσει χιλιάδες λίτρα, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ανέφικτο.

Θεωρώ λογικό πως εάν αφεθεί ένας ενήλικος δίσκος F1, F2, F3 κτλ στο φυσικό του περιβάλλον, θα έχει ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης και ο σημαντικότερος λόγος δε θα είναι πιθανά βακτήρια ή ιοί (δε θα προλάβουν να νοσήσουν), αλλά η ανικανότητα αναζήτησης τροφής, προστασίας από θηρευτές ακόμα και σωστής κίνησης στο χώρο και συμπεριφοράς σε ένα κοινωνικό σύνολο. Αυτά τα κενά των δίσκων που εκτρέφονται είναι ο κρίκος που λείπει από την αλυσίδα της συμπεριφοράς ενός ''άγριου'', που -έστω και λίγο- θα τραφεί, θα φοβηθεί, θα κοινωνικοποιηθεί, αναπαραχθεί κτλ-κτλ με διαφορετικό τρόπο. Προσωπικά έχω παρατηρήσει μερικές ιδιαίτερες συμπεριφορές στους χέκελ όπως:

* Με επισκέπτες στο χώρο του δωματίου, τον αρχηγό να βρίσκεται μόνος έξω και μπροστά από την κρυψώνα όπου βρίσκονται τα υπόλοιπα άτομα. Στέκει εκεί αγέρωχος και ελέγχει το χώρο.
* Την ώρα τροφής τον αρχηγό να βγαίνει πρώτο και μόνο από την κρυψώνα στην τροφή, να δοκιμάζει, αν δεν του αρέσει να γυρίζει πίσω στη σκιά όπου βρίσκονται οι άλλοι και να μην αγγίζει κανείς άλλος το φαγητό, αν του κάνει και ξεκινήσει να τρώει, ακολούθως να βγαίνουν και οι υπόλοιποι.
* Σε περίπτωση ξαφνικού φόβου να τρέχουν πανικόβλητοι τόσο γρήγορα ώστε να μην προλάβω να δω που πήγαν, ανασηκώνοντας άμμο στη θέση όπου βρίσκονταν κλάσματα του δευτερολέπτου πριν. Ψάρια τα οποία έχουν τη φήμη ότι πιάνουν άλγη...
* Διαφορετική συμπεριφορά σε διαφορετικές παραμέτρους νερού, χωρίς να αναφέρομαι σε μεγαλύτερη ή μικρότερη όρεξη τροφής, διάθεση για αναπαραγωγή, πιθανή ίαση κτλ, αλλά διαφορετική κίνηση στο χώρο, διαφορετική ψυχολογία, διαφορετική επικοινωνία μεταξύ τους αλλά και προς εμένα, στοιχεία τα οποία τα νιώθεις, τα διαισθάνεσαι αλλά δε μπορείς εύκολα να τα περιγράψεις.

Φυσικά όλα αυτά και άλλα πολλά είναι περισσότερο αντιληπτά στο αρχικό στάδιο της ζωής τους στο ενυδρείο και όσο περνάει ο καιρός συνηθίζουν αυτοί την αιχμαλωσία (είτε συνηθίζω εγώ αυτούς).
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 23-08-10, 16:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επειδη δεν βρηκα παρουσιαση του ενυδρειου σου, θαθελες να μου πεις ποσα ψαρια, σε τι ενυδρειο, και ποσο καιρο τα εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-08-10, 08:26
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Έξι ψάρια, σε 400 λίτρα, κοντά στα τρία χρόνια.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-08-10, 12:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αντε καιρος να δοκιμασεις αναπαραγωγη
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-08-10, 14:22
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παντως στο Discusbook 1 του Bleher στις σελιδες 112-113 εχει και
κοκκινακια και κιτρινοκοκκινακια με αρνητικο χρωμα στις μπαρες
παρακαλω, αγριους πιασμενους στην Trobetas.
Και η φυση δημιουργει οπως ο ανθρωπος η το αντιθετο?
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 24-08-10, 14:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα μου δωσεις λιγο καιρο να παρω το βιβλιο (τοχω καθυστερησει ανεπιτρεπτα)?
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-08-10, 19:55
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Βασίλη γενικώς συμβαίνει υβριδισμός στη φύση, έχει συζητηθεί παλαιότερα εδώ, το κατέγραψε και ο Χάικο από το πρώτο του κιόλας βιβλίο ''Bleher's Discus, Volume 1'', αλλά όπως ο ίδιος αναφέρει αυτά τα ψάρια δεν επιζούν στη φύση...

Τόλη ευχαριστώ, αν και πολύ δύσκολο. Κάτι προσπαθώ πάντως.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-08-10, 20:51
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Στους χεκελ νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολη η αναπαραγωγη.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-08-10, 22:47
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου δωσεις λιγο καιρο να παρω το βιβλιο (τοχω καθυστερησει ανεπιτρεπτα)?
Για... κρυφος δισκολατρης ναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη γενικώς συμβαίνει υβριδισμός στη φύση, έχει συζητηθεί παλαιότερα εδώ, το κατέγραψε και ο Χάικο από το πρώτο του κιόλας βιβλίο ''Bleher's Discus, Volume 1'', αλλά όπως ο ίδιος αναφέρει αυτά τα ψάρια δεν επιζούν στη φύση...

Τόλη ευχαριστώ, αν και πολύ δύσκολο. Κάτι προσπαθώ πάντως.
Ναι βρε Γιωργο ασε να τον πειραξω λιγο.
Παντως αυτοι ηταν τουμπανα. Αρα η επιβιωσαν η ηταν πιασμενοι μικροι και
μεγαλωμενοι σε ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 25-08-10, 14:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από White Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως στο Discusbook 1 του Bleher στις σελιδες 112-113 εχει και
κοκκινακια και κιτρινοκοκκινακια με αρνητικο χρωμα στις μπαρες
παρακαλω, αγριους πιασμενους στην Trobetas.
Και η φυση δημιουργει οπως ο ανθρωπος η το αντιθετο?
Τους εχω μπροστα μου
Το κοκκινακι-κιτρινακι ειναι μια χαρα, αυτο που συνανταμε σε πολλες γεωγραφικες ποικιλιες του καφε-μπλε κυριως δισκου (γι αυτο επαναλαμβανω, οτι αμα εχει τετοια χρωματα η φυση τι να βελτιωσεις...).
Για το "αρνητικο" χρωμα στις μπαρες περα απο το να το επισημανει, ο Bleher δεν λεει κατι παραπανω.
Οντως θα μπορουσε να ειναι υβριδια (που συνηθως επιβιωνουν αλλά δεν αναπαραγονται) - η θα μπορουσε να ειναι απλως "καπριτσιο" της στιγμης - συμβαινει σε πολλες αλλες κιχλιδες - σποραδικα και στιγμιαια - αντι να μαυρισουν μπαρες να τις ασπρισουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 28-08-10 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 25-08-10, 21:42
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

ΥΒΡΙΔΙΑ, ειπες υβριδια? Georgarask επιθεση.
Μπορει ο ορος να χρησιμοποιειται αλλα δεν ειναι ακριβης μια και δεν
αλλαζει απολυτως τιποτα στο τροπο δημιουργιας τους μια και προερχοντε
απο δισκους και μονο, χωρις προσμειξη αλλων ειδων.
Ξερω οτι το γνωριζεις απλα το αναφερω εγκυκλοπαιδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 25-08-10, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αποψη του Bleher παντως για τα υβριδια και την επιλεκτικη αναπαραγωγη ειναι η εξης:

- Ερωτηση:
Τι γνωμη εχετε για τις επιλεκτικες αναπαραγωγες στα ψαρια? Υπαρχει περιπτωση να προκυψει καποιο προβλημα απο αυτη τη διαδικασια?
- Απαντηση:
Αν επιλέξεις LINE BREEDING λογικά δεν θα έχεις ΠΟΤΕ πρόβλημα.

- Ερωτηση:
Τι γνωμη εχετε για τον υβριδισμο στα ψαρια? Υπαρχει περιπτωση να προκυψει καποιο προβλημα απο αυτη τη διαδικασια?
- Απαντηση:
ΝΑΙ, στις περισσότερες περιπτώσεις (έγραψα στον πρωτο τομο μου ήδη εκτενώς σχετικά με αυτο, επίσης, στο κεφάλαιο 2.
Ο υβριδισμός είναι κανονικά ένας αδιέξοδος δρόμος. Ίσως 2-3 ωοτοκίες (με λίγη τύχη) και στη συνέχεια τέλος τους δρόμου....
Πολλά από τα ασιατικά υβρίδια βρίσκονται κοντά στο τέλος τους, τα είδα και πάλι στο Ιράν ... απαίσια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 26-08-10, 01:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οπως ειπαμε υπαρχουν 2 ειδη δισκων (η τρια αναλογα με ποια ταξινομηση ακουλουθουμε). Στην συγκεκριμενη περιπτωση εννοουμε (και ο Bleher αυτο εννοει οταν μιλαει για υβριδια - που με τις πλημμυρες μπορουν να φτασουν το ενα στην περιοχη του αλλου) υβριδια δυο ειδων δισκων, πχ S. heckel και S. aecquifasciatus (η/και S. haraldi η/και S. tarzoo αν ακολουθησουμε τις νεοτερες ταξινομησεις)
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 26-08-10, 14:15
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Στην γενετικη ο ορος υβριδιο χρησιμοποιειται τοτε και μονο τοτε οταν δυο
διαφορετικα ειδη ψαριων, πχ καρχαριας με χρυσοψαρο, ζευγαρωσουν για να
εχουμε ενα καρχαρια με πορτοκαλοκοκκινο χρωμα και ενα χρυσοψαρο με τα ενστικτα του καρχαρια κλπ, κλπ.
Ασχετα με το pattern τιποτε αλλο δεν αλλαζει αναμεσα στις ποικιλιες των δισκων.
Αρα δεν εχουμε διαφορετικο ειδος, dna, αρα δεν εχουμε υβριδιο.
Κατα τη γνωμη μου παραφραση.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 26-08-10, 15:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

δηλαδη apistogramma macmasteri x apistogramma nijsenni δεν δινει υβρυδια ?
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλατι Foveras Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 08-02-10 14:05
Γιατι? Gianniskaz Bettas 6 11-05-09 03:20
Γιατι???!!! jimfytakis Ζωοτόκα 15 03-05-07 05:56
Γιατι ? γαυρος Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 14-06-05 18:55
ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΩ TOPIC stefanos.f Malawi 16 19-01-03 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12725 seconds with 13 queries