Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-06-10, 09:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλημερα
οταν αυτα τα ψαρια φτανουν και τα 24 εκ φαντασου τα σε αυτο το μεγεθος μεσα σε ενα ενυδρειο 80 λιτρα και μας λες οτι δεν ειναι γεννηστρα εχει ριζες χαλικι αρα τη 80 λιτρα 60 καθαρα λιτρα σωστα ?

εμενα οι δικοι μου ειναι 6 12 εκ περιπου σε 300 καθαρα γεματα ριζες
το μπουνιδι παει συννεφο ιδικα τωρα που ζευγαρονουνε
και το ενυδρειο εχει μηκος 1,5 μετρο δε θελω να φανταστω τη θα γυνετε σε 80 λιτρα με 3 ψαρια μεσα

και κατι ακομα τους βλεπεις ?
εγω μια φωρα εβαλα εναν σε 50 λιτρα για λιγες μερες και δε τον ειδα ποτε με πατεντα τον ταιζα και μιλαμε για ψαρακι 5,5 εκ

οστοσω ποιο πανω λενε μερικοι οτι ημαστε αποτομοι
η καλος η κακος για να φυλοξενησεις αυτα τα ψαρια για ζευγαρι θες 120-150 λιτρα
και για κοπαδακι 6 ατομον 300+
με μεγαλα φιλτρα και α/ο

βλεπω μερικους εδω που για να εποφελιθουν εβγαλαν ενα μυθο 5 δισκοι στα 200 και ειναι μια χαρα αλλα οπως εχω ξανα πει αυτα λεγοντε μεσο πμ και στα καφενια οχι δημοσια εδω στο φορουμ

και μερικοι διαβαζοντας 5 ποστ εβγαλαν το συμπερασμα οτι πρεπει να γινουν mythbusters http://teachingphysics.files.wordpre...ythbusters.jpg

και ο μυθος να καταρηφθη οτι αυτο το ψαρι δε θελει 50 αλλα μπορει να ζησει και στα 30-20

τα λιτρα σου ειναι πολυ οριακα καλο ειναι να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου 30% να κρατας τα no3 χαμηλα
να βγαλεις τα κορυντορας
να διοξεις τον ενα δισκο
και να αρχησεις να ψαχνεις για ενυδρειο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-06-10, 09:06
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Αν αναφερεσε σε εμενα τοτε αν δεις τι εχω γραψει συνολικα τοτε θα καταλαβεις οτι λεω ακριβως τα 4 τελευταια που προτεινες.

Αν οχι τοτε συγνωμη αλλα καταλαβα λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-06-10, 09:09
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε λεω για σενα
μιλαω για αυτους που εβγαλαν το μυθο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-06-10, 09:45
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, εγω θα συμφωνησω μαζι σου πως το θεμα σου βανδαλιστηκε και ουσιωδεις απαντησεις δεν δοθηκαν.. Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια για να μπουμε και στο ουσιαστικο θεμα για τις συμβουλες μας εγω σου πρωτεινω να συνεχισεις με το ζευγαρι αν και ειναι λιγο δυσκολο και να διωξεις ολα τα αλλα ψαρακια.. Απλα διαβεβαιωσου πρωτα πως ειναι ζευγαρι βλεποντας αυγα.. Οταν βρεις ευκαιρια για μεγαλυτερο ενυδρειο παρτο και αν αρκουν τα λιτρα σου βαλε και αλλα δισκακια. Η συμπεριφορα του κοπαδιου ειναι τελειως διαφορετικη απο αυτη ενος ζευγαριου αλλα για αρχη πιστευω πως αρκει.. Μην φοβασε και αν εχεις αγαπη για τα ψαρακια σου τοτε θα τα καταφερεις..

Αυτη ειναι η αποψη μου και μονο και δεν θα ηθελα σχολια πανω σε αυτην απλα σκεψου την δες τι λενε και οι αλλοι και αποιφασιζεις

Παντα φιλικα Παυλος
Καλημερα και απο εμενα.
Παυλο και αυγα να δει δεν σημαινει τιποτα αλλο εκτος του οτι εχει θυληκο.
Για να πει οτι εχει ζευγαρι πρεπει να δει ουριτσες και μονο τοτε ειναι σιγουρος.
Απο την περιγραφη των οργανων που κανει, δειχνει οτι εχει αλλα και παλι
πρεπει να δει αν ειναι γονιμο και κατοπιν πολλα αλλα.
Φθανοντας στη φαση ζευγαρωματος ξεχνας τις ρουτινες που ειχες μεχρι
σημερα και αρχιζεις καθημερινες αλλαγες 2χ25% ημερησιως διοτι αν
φθασεις στη γεννα το νερο σου πρεπει να ειναι πεντακαθαρο.
Θα προτεινα λοιπον αν μπορεις να παρεις ενα 120αρι τουλαχιστον για το ζευγαρι σου
εστω αλλα θα ηθελα να ξερω αν γεννησουν με το καλο και καταφερεις
να τα κρατησεις (μικρα) τι θα τα κανεις? Το 80αρι εννοειται το εχεις καβατζα ετοιμο
διοτι και με ενα ζευγαρι δισκων υπαρχουν προβληματα οποτε μπορει να
χρειαστει να τα χωρισεις. Καταλαβαινεις λοιπον οτι ουτε τοτε ειναι απλα τα πραγματα.
Καθε ειδος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες. Το να εχουμε πειρα σε καποια ειδη
δεν σημαινει οτι γνωριζουμε τις απαιτησεις των δισκων αρα πιστευω οτι
πρωτα πρεπει να ξερουμε τις αναγκες τους και μετα να ξεκιναμε κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-06-10, 09:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

thomazos1 δε βλεπω καπου να σε χλευαζει καποιος ... Δυστηχως η αληθεια ειναι σκληρη .. και αντε βρες τροπο να την πεις χωρις να φαινεται ετσι ... ελπιζω να καταλαβαινεις!
Οι δισκοι ειναι πανευκολα ψαρια αν ακολουθησεις καποια πραγματα που ειναι πολυ απαραιτητα ... μεσα και σε αυτα ειναι τα λιτρα .. αλλιως μετα αρχιζουν τα προβληματα και πιστεψε με πολλοι εχουν περασει πολλες στεναχωριες!! Διαβασε εδω τα δικα μου λαθη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36523 και προσπαθησε να μη τα κανεις εσυ!!

Στη περιπτωση μας ενα ζευγαρι αν γεννησει γινεται επιθετικο προς τα αλλα ψαρια ... σε τοσα λιτρα δεν μπορουν να ξεφυγουν τα ψαρια που διωκονται και η μανα η ο πατερας ειναι ικανα να τα σκοτωσουν... Η αν ειναι μεγαλο το στρες μπορουν να φανε τα μικρα για να τα προστατευσουν ... η ακομα χειροτερα ακομα και μονο να ειναι το ζευγαρι μπορει να στραφει ο πατερας εναντιων στη μητερα και το αντιθετο σε τετοιο σημειο που μπορει να σκοτωσουν τον συντροφο τους ... αρα αλλο ενα ενυδρειο χρειαζεται για να τα χωρισεις σε τετοιες περιπτωσεις!!

Απο ολες τις αποψεις ειναι δυσκολο να κρατηθουν ολα εκει και ευχομαι να το διαπιστωσεις με τον ευκολο τροπο ...

Θα παρακαλουσα να γραφουν ολοι επι του θεματος που ειναι οι δισκοι και τα λιτρα και τοτε ας γραφουν σελιδες ολοκληρες ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-06-10, 10:02
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από White Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και απο εμενα.
Παυλο και αυγα να δει δεν σημαινει τιποτα αλλο εκτος του οτι εχει θυληκο.
Για να πει οτι εχει ζευγαρι πρεπει να δει ουριτσες και μονο τοτε ειναι σιγουρος.
Απο την περιγραφη των οργανων που κανει, δειχνει οτι εχει αλλα και παλι
πρεπει να δει αν ειναι γονιμο και κατοπιν πολλα αλλα.
Φθανοντας στη φαση ζευγαρωματος ξεχνας τις ρουτινες που ειχες μεχρι
σημερα και αρχιζεις καθημερινες αλλαγες 2χ25% ημερησιως διοτι αν
φθασεις στη γεννα το νερο σου πρεπει να ειναι πεντακαθαρο.
Θα προτεινα λοιπον αν μπορεις να παρεις ενα 120αρι τουλαχιστον για το ζευγαρι σου
εστω αλλα θα ηθελα να ξερω αν γεννησουν με το καλο και καταφερεις
να τα κρατησεις (μικρα) τι θα τα κανεις? Το 80αρι εννοειται το εχεις καβατζα ετοιμο
διοτι και με ενα ζευγαρι δισκων υπαρχουν προβληματα οποτε μπορει να
χρειαστει να τα χωρισεις. Καταλαβαινεις λοιπον οτι ουτε τοτε ειναι απλα τα πραγματα.
+1000000
Και απο αυτα που λεει ο λευκοδιαμαντης μπορεις να καταλαβεις το κοστος και τα λεφτα που θα σου φυγουν για το ζευγαρι
οποτε καλυτερα κρατα τα λεφτα σου και οταν ειναι αγοραζεις ενα μεγαλυτερο

Εγω πιστευω πως μπορεις να τα καταφερεις αλλα θα χασεις χρονο και χρημα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-06-10, 10:45
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Μια μικρη ανακεφαλαιωση λοιπον.
Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και χρειαζοντε λιτρα απαραιτητως οχι μονο
ως προς τον αριθμο αλλα και λογω του μεγεθους που αποκτουν σε
μικρο χρονικο διαστημα.
Επισης λογω χαρακτηρα δημιουργει εδαφικη κυριαρχια οποτε τα πολλα
λιτρα ειναι παλι απαραιτητα για αποφυγη μεγαλων προβληματων.
Αυτο ειναι ακομη πιο εντονο κατα την δημιουργια ενος ζευγαριου.
Ακομη και στην φαση που καποιος εχει ενα μονο ζευγαρι, χρειαζεται
ενα ενυδρειο 120 λιτ που θα φιλοξενει το ζευγαρι, ενα που θα παει το
ενα απο τα δυο αν και εφοσον χρειαστει που και αυτο θελει καποια λιτρα αντιστοιχα
ωστε μετα να μεινουν μονα τους τα μικρα για μεγαλωμα.
Διαφορετικα ενα 300αρι καθαρα μονο με 6 αρσενικα και τις απαιτουμενες ρουτινες.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-06-10, 11:23
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ήδη έχω ξεκινήσει κάποιες διορθωτικές κινήσεις σύμφωνα με τις απόψεις σας και πιστεύω οτι τελικά όλα θα πάνε καλά. Μετράω σοβαρά όλες τις απόψεις και θα τις προσαρμόσω στην κατάσταση.
Το μόνο που δέν μου λείπει είναι η αγάπη για τα ψαράκια . Να φανταστείς οτι δέν μπορώ να κοιμηθώ εάν δεν ακούω το νερό που παιζει στο φίλτρο και οι ώρες που σπαταλάω επι μονίμου βάσεως εδώ και τόσα χρόνια είναι άνω των 4 ωρών την ημέρα. Αρώστεια έτσι;
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-06-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomazos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκα μέσα στο Site παιδιά για να μου δώσετε τα φώτα σας για το συγκεκριμένο είδος ψαριού και κάποιοι πραγματικά με βοήθησαν να καταλάβω πέντε πράγματα .Κάποιοι όμως χλέβασαν μαζί μου , κάποιοι γέλασαν και κάποιοι επιτέθηκαν στον "άβγαλτο" για την ανιδεότητά του. Απο 22 χρονών ασχλούμαι με ενυδρεία και είμαι 42 πλέον (20 χρόνια συναπτά). Πρός θεού δέν θέλω να το παίξω τι είμαι εγώ και δεν είναι κανένας. Απο λάθη έμαθα κι εγώ και είχα έμπειρους ανθρώπους που ήθελαν να χορτάσουν την ακόρεστη δίψα μου για γνώση πάνω στα ενυδρεία του γλυκού νερού.
Δέν είμαι άπειρος ενυδρειακός. Είχα 12 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών , το σύνολο σε λίτρα όλα μαζί 1200 λίτρα , 167 ψάρια , 64 διαφορετικά είδη (απο χρυσόψαρα και γκούπι μέχρι όσκαρ και πιράνχα. Το ψυγείο μου ώς φοιτητής δεν είχε φαγητό για μένα αλλά ήταν γεμάτο με τροφές για τα ψάρια μου. Εχω φάει ώρες ατελείωτες διαβάζοντας βιβλία μέχρι και ιατρική και ανατομία των ψαριών . Έχω κάτσει μερόνυχτα μνε το λαμπάκι και να παρακολουθω κάποια είδη ψαριών έτσι ώστε μόλις γενηθούν τα ψαράκια να τα χωρίσω απο τους γονείς γιατι θα τα έτρωγαν.
Τα περισσότερα απο τα είδη που είχα κατάφερα να τα φέρω σε κατάσταση αναπαραγωγής και να μεγαλώνω μικρούλια σε διάσπαρτα ενυδρεία μέσα στο σαλόνι μου.
Επειδή τυχαίνει να είμαι και καθηγητής φυσικής αγωγής (γυμναστής) όταν τα παιιδιά με ρωτούν για κάτι που δέν ξέρουν δεν δυσανασχετώ παρα προσπαθώ να το εξηγήσω όσο πιό απλά γίνεται. Δέν ζητάω να έχουν όλοι αυτή την υπομονή αλλά γιατι να μην με αντιμετωπίσουν όλοι με τον ίδιο όμορφο τρόπο που μερικοί , με πολύ ευχαρίστηση το έκαναν , και τους ευχαριστώ πολύ.
Μου έρχεται κάπως άσχημα να με ειρωνεύονται στα 42 μου χρόνια , σε ένα site , (φόρουμ) στο οποίο μπήκα και ζήτησα ευγενικά εάν κάποιος μπορεί και θέλει φυσικά να μου " ανοίξει τα μάτια" για ΄'ενα είδος που δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Το εάν μπορώ να διαθέσω χρόνο και χρήμα πλέον για 400 και 800 λίτρα , που πολύ θα ήθελα να το κάνω, δέν το συζητάω. Έχω δύο παιδιά να μεγαλώσω . Αλλά το να μεγαλώσω δύο δίσκους μέσα σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων δέν μου φάνηκε και τόσο τρελό όνειρο. Σε πολλά βιβλία και πολλά sites γράφουν για αντιστοιχία 40 λίτρα ανα δίσκο. Εδώ σημειώνω οτι τον έναν θα τον δώσω και θα κρατήσω μόνο το ζευγάρι στα 80 μου λίτρα που έχω πρός το παρόν , μέχρι να ευκοληνθώ και να πάρω μεγαλύτερο..
Δέν αμφισβητω σε καμία περίπτωση την γνώμη σας αλλά ο "τρόπος" είναι μεγάλο πράγμα.
Εάν είναι να μου λένε κάποια άτομα οτι αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι χαζομάρα...ας μου το πούν ...έστω ευγενικά για να μην ξαναρωτήσω.
Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη εάν ακούστηκα κάπως αγενής.

ωραια λοιπον ξαναρχιζουμε με μια απο τα ιδια...
ξανα και παλι το θεμα δισκοι και λιτρα..πριν μερικες βδομαδες ειχαμε κοντρες γιαυτο και παλι ξανα να ανακαλυψουμε την αμερικη...
απορω μεσα σε τοση βιβλιογραφια αν καποιος καπου διαβασε στην τοση γνωση που κυκλοφορει οτι ειναι σωστο να βαλει κανεις δισκους σε κατω απο 100 λιτρα..
thomazos κοιταξα τις απαντησεις που σου εδωσαν και δεν ειδα κανενα χλευασμο και καμια ειρωνικη διαθεση παρα να σου λενε συμβουλες...με μονη χλευαστικη απαντηση απαντηση τη δικη μου στο ποστ 21...οπου ομως βλεπεις καθαρα οτι δεν απευθυνομαι σε σενα ειδικοτερα αλλα γενικα στην αντιληψη πως οποιοδηποτε ψαρι παει σε οποιοδηποτε ενυδρειο...
εσυ γραφτηκες 15-6-2010 αλλα η ιστορια αυτη και οι κοντρες για τα λιτρα ξεκινουν πολυ παλια...δε γνωριζεις τις "μαχες" που εγιναν γιαυτο το θεμα οποτε μη παιρνεις προσωπικα καποιες απαντησεις λιγο πιο χιουμοριστικες η ειρωνικες γιατι δεν εχουν σκοπο να χλευασουν εσενα...αλλα το γεγονος οτι τεινουμε να τα ισοπεδωσουμε ολα...και αυτο το ξεκαθαρισε και ο τολης λεγοντας οτι βλεπει απο πολλους την ταση αυτη για περιορισμο λιτρων...

ως τωρα οι μελετες και η εμπειρια αποδεικνυε ποσο σημαντικα ειναι τα περισσοτερα λιτρα ...και εκει που πηγαμε να στρωσουμε τα πραγματα και να μην ειμαστε θυματα των πετσοπ που σου πουλανε και δισκο για 50λιτρα....ερχομαστε και βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας...και αντιδρουμε και στις συμβουλες να μη το κανουμε...

εμεις οι ιδιοι δεν ειμαστε που ανεβαζουμε ποστ " απαραδεκτο!!! ο πετσοπας πηγε να μου πουλησει δισκο για 50λιτρο".....και οι περισσοτεορι αρχιζουν και χλευαζουν το καταστημα....(και καλα κανουν)...και τωρα θα κανουμε εμεις αυτο που κοροιδευουμε??

παιδια προσωπικα εχω κουραστει κι εχω αγανακτησει με τα παζαρια που κανουμε να κατεβασουμε τα λιτρα...δε καταλαβαινω τη λογικη και απορω αν καποιος εχει μικρο ενυδρειο γιατι θελει σωνει και καλα να παρει δισκους....και αν θελει πια τοσο διακαως γιατι δε παιρνει μεγαλυτερο ενυδρειο...αν υπαρχει οικονομικος περιορισμος τοτε απλα τους ξεχναμε και ασχολουμαστε μαζι τους οταν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα αγορας μεγαλου ενυδρειου.
πως να το κανουμε βρε παιδια...κι εγω θελω πορσε αλλα αν δε μπορω να πληρωσω τα τελη κυκλοφοριας και τη συντηρηση του αυτοκινητου δε θα την παρω εστω και αν κερδιζα στο λοτο χρηματα για την αγορα της και μονο...ο μισθος δε φτανει για τα τρεχοντα εξοδα του αυτοκινητου...
ετσι το θεμα δεν ειναι να παρουμε τους δισκους...αλλα να του συντηρουμε και σωστα...αν δε μπορουμε τι να γινει..υπαρχουν αμετρητα ειδη ψαριων.
θεωρω πως αν δωσω συγκαταθεση να βαλει καποιος δισκους σε 80 λιτρα (οχι να επικροτησω απλα εστω να μην αντιδρασω) θα πρεπει να εχω την αξιοπρεπεια να διαγραφω αποτο φορουμ μια και καλη.
και οσο ειμαι μελος στο φορουμ αυτο...θα συνεχισω να αντιδρω...
ευχαριστω που με ανεχεστε...θελω μμονο να ξερετε οτι χλευαζω-ειρωνευομαι καταστασεις και οχι προσωπα.
γιατι ειναι ειρωνικες και κωμικοτραγικες καποιες καταστασεις.
πυροβολειστε ελευθερα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-06-10 στις 20:10
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-06-10, 11:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomazos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ήδη έχω ξεκινήσει κάποιες διορθωτικές κινήσεις σύμφωνα με τις απόψεις σας και πιστεύω οτι τελικά όλα θα πάνε καλά. Μετράω σοβαρά όλες τις απόψεις και θα τις προσαρμόσω στην κατάσταση.
Το μόνο που δέν μου λείπει είναι η αγάπη για τα ψαράκια . Να φανταστείς οτι δέν μπορώ να κοιμηθώ εάν δεν ακούω το νερό που παιζει στο φίλτρο και οι ώρες που σπαταλάω επι μονίμου βάσεως εδώ και τόσα χρόνια είναι άνω των 4 ωρών την ημέρα. Αρώστεια έτσι;
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
Αφου εχεις την αγαπη για τα ψαρακια σου ... δε φοβαμαι τιποτα!! Ολοι την ιδια αρρωστια εχουμε και καποια στιγμη αφου διαβασεις και ενημερωθεις ειναι σιγουρο οτι θα προσπαθησεις να τους δωσεις οτι καλυτερο μπορεις!!!
Οι πιο πολλοι ετσι ξεκινησαμε και ολοι προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο τα λαθη τα δικα μας ... Ετσι οι αποψεις ολων στην ουσια προερχονται απο εμπειριες των ιδιων ... που σε ενα μεγαλο μερος ηταν δυσαρεστες!
Εχω νοιωσει πως ειναι οταν πεθανει ενα ψαρι ... ειναι το χειροτερο που μπορεις να νοιωσεις και για αυτο το λογο κανεις δε θελω να το περασει αυτο ...
Οταν βλεπεις ενα μωρο να πλησιαζει σε αναμμενο φουρνο αντανακλαστικα φωναζεις ΜΗΗΗΗ ... αν και δεν ειναι σωστο παιδαγωγικα ... προσπαθεις να το προστατευσεις ... δυστηχως αν δε το προλαβεις το παιδακι θα τον πιασει τον φουρνο (οπως ειχα κανει εγω παλια) αλλα δυστηχως οι ανθρωποι πρεπει να παθουν για να μαθουν! Ολοι ειμαστε παιδια ακομα! Ελπιζω να μη καεις και να πανε ολα καλα! Λιγη θεληση θελει και ολα γινονται ... κανεις δεν ειναι Ωνασης εδω ... αλλα ο ενας βοηθαει τον αλλο! Στις αγγελιες υπαρχουν προσφορες για ενυδρεια που θα σε ξαφνιασουν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-06-10, 11:59
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

μιας και ειμαι ο πιο κοντινος στα λιτρα του φιλου μας με δισκους ας πω κι εγω μια γνωμη και οτι θελει ας κανει το παληκαρι...

λοιπον 120 λιτρα εχω με 4 δισκακια το μεγαλυτερο ειναι 8μιση μηνων τα δυο γυρω στα 5μιση και ενα γυρω στους 4...
αυτα και τιποτα αλλο... εχω ΝΟ3 κατω απο 10
ΝΑΙ γινεται
ΝΑΙ ταιζω καρδια
ΝΑΙ τουμπανιαζουν και μεγαλωνουν
ΑΛΛΑ
αλλαγη νερου 30+ λιτρα καθε τρεις ημερες και σιφωναρισμα σε καθε αλλαγη...(αρκετα βαρετη διαδικασια ειδικα οταν ειναι τοσο συντομη η συχνοντητα της ρουτινας)

θελουν λιτρα οι δισκοι οτι και να λεμε...

με τα διπλα θα ημουν κομπλε με τα τριπλα θα ημουν αψογα...
με τα σχεδον μισα που εχεις εσυ θα ηταν σκετος εφιαλτης...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-06-10, 12:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις αγγελιες υπαρχουν προσφορες για ενυδρεια που θα σε ξαφνιασουν!
+1, ρίξε μια ματιά, αξίζει τον κόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomazos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να φανταστείς οτι δέν μπορώ να κοιμηθώ εάν δεν ακούω το νερό που παιζει στο φίλτρο και οι ώρες που σπαταλάω επι μονίμου βάσεως εδώ και τόσα χρόνια είναι άνω των 4 ωρών την ημέρα. Αρώστεια έτσι;
Καλώς ήρθες στο τρελλάδικο, όλοι την ίδια "ψώρα" έχουμε.
Και συγχώρεσέ μας αν αντιδράσαμε κάπως υπερβολικά, αλλά προς Θεού, μην το παίρνεις προσωπικά, κανείς δεν είχε την πρόθεση να σε ειρωνευτεί,
απλά αυτή η ιστορία (με τα μίνιμουμ λίτρα για κάθε ψάρι) επαναλαμβάνεται κάθε τόσο και πάντα οδηγεί σε διαφωνίες και παρεξηγήσεις.

Και συμφωνώ μ' αυτό: "παιδια προσωπικα εχω κουραστει κι εχω αγανακτησει με τα παζαρια που κανουμε να κατεβασουμε τα λιτρα...
δε καταλαβαινω τη λογικη και απορω αν καποιος εχει μικρο ενυδρειο γιατι θελει σωνει και καλα να παρει δισκους....
και αν θελει πια τοσο διακαως γιατι δε παιρνει μεγαλυτερο ενυδρειο...αν υπαρχει οικονομικος περιορισμος τοτε απλα τους
ξεχναμε και ασχολουμαστε μαζι τους οταν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα αγορας μεγαλου ενυδρειου."


ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ:
Γιατί δεν φτιάχνουμε ένα πινακάκι με τα προτεινόμενα και τα μίνιμουμ λίτρα για κάθε είδος (με την υποσημείωση ότι αυτά είναι σχετικά και παίζει ρόλο η
φίλτρανση, η συχνότητα των αλλαγών, η εμπειρία, η επιδίωξη γέννας κλπ) σαν μπούσουλα και υπόμνημα στο οποίο θα δίνουμε λινκ κάθε φορά?
πχ:
ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ (1 αρσ. άτομο)- προτεινόμενα: 40 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 25.
ΓΚΑΠΥ (χαρέμι 1 αρσ.+3 θηλ.) - προτεινόμενα: 60 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 45.
ΣΚΑΛΑΡΙΑ (αναπαραγ. ζευγάρι) - προτεινόμενα: 150 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 100.
ΔΙΣΚΟΙ (κοπάδι 6 ατόμων) - προτεινόμενα: 400 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 300.

Έτσι θα έχουμε να μαλώνουμε μεταξύ μας για την αυστηρότητα του πίνακα και να την πέφτουμε στον διαχειριστή-συντάκτη
και όχι να τρομάζουμε τα νέα μέλη που πρωτομπαίνουν να ρωτήσουν κι αισθάνονται ότι τους αρπάζουμε από τα μούτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-06-10, 12:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ:
Γιατί δεν φτιάχνουμε ένα πινακάκι με τα προτεινόμενα και τα μίνιμουμ λίτρα για κάθε είδος (με την υποσημείωση ότι αυτά είναι σχετικά και παίζει ρόλο η
φίλτρανση, η συχνότητα των αλλαγών, η εμπειρία, η επιδίωξη γέννας κλπ) σαν μπούσουλα και υπόμνημα στο οποίο θα δίνουμε λινκ κάθε φορά?
πχ:
ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ (1 αρσ. άτομο)- προτεινόμενα: 40 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 25.
ΓΚΑΠΥ (χαρέμι 1 αρσ.+3 θηλ.) - προτεινόμενα: 60 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 45.
ΣΚΑΛΑΡΙΑ (αναπαραγ. ζευγάρι) - προτεινόμενα: 150 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 100.
ΔΙΣΚΟΙ (κοπάδι 6 ατόμων) - προτεινόμενα: 400 λίτρα - απολύτως απαραίτητα: όχι κάτω από 300.
Δεν ειναι ασχημη ιδεα ... ο Χαρης (harris samos) ηθελε να φτιαξει κατι αναλογο ... με προτεινομενες συνθεσεις ψαριων σε διαφορα λιτρα ... ειναι πολυ δουλεια και εχει πολλες παραμετρους που πρεπει να ληφθουν υποψην!
Οπως λες bokosta-κο ξεχωριστα ειναι πιο ευκολο ... θα προσπαθησω να το κανω για τους δισκους ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-06-10, 12:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα
οταν αυτα τα ψαρια φτανουν και τα 24 εκ φαντασου τα σε αυτο το μεγεθος μεσα σε ενα ενυδρειο 80 λιτρα και μας λες οτι δεν ειναι γεννηστρα εχει ριζες χαλικι αρα τη 80 λιτρα 60 καθαρα λιτρα σωστα ?

εμενα οι δικοι μου ειναι 6 12 εκ περιπου σε 300 καθαρα γεματα ριζες
το μπουνιδι παει συννεφο ιδικα τωρα που ζευγαρονουνε
και το ενυδρειο εχει μηκος 1,5 μετρο δε θελω να φανταστω τη θα γυνετε σε 80 λιτρα με 3 ψαρια μεσα

και κατι ακομα τους βλεπεις ?
εγω μια φωρα εβαλα εναν σε 50 λιτρα για λιγες μερες και δε τον ειδα ποτε με πατεντα τον ταιζα και μιλαμε για ψαρακι 5,5 εκ

οστοσω ποιο πανω λενε μερικοι οτι ημαστε αποτομοι
η καλος η κακος για να φυλοξενησεις αυτα τα ψαρια για ζευγαρι θες 120-150 λιτρα
και για κοπαδακι 6 ατομον 300+
με μεγαλα φιλτρα και α/ο

βλεπω μερικους εδω που για να εποφελιθουν εβγαλαν ενα μυθο 5 δισκοι στα 200 και ειναι μια χαρα αλλα οπως εχω ξανα πει αυτα λεγοντε μεσο πμ και στα καφενια οχι δημοσια εδω στο φορουμ
και μερικοι διαβαζοντας 5 ποστ εβγαλαν το συμπερασμα οτι πρεπει να γινουν mythbusters http://teachingphysics.files.wordpre...ythbusters.jpg

και ο μυθος να καταρηφθη οτι αυτο το ψαρι δε θελει 50 αλλα μπορει να ζησει και στα 30-20

τα λιτρα σου ειναι πολυ οριακα καλο ειναι να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου 30% να κρατας τα no3 χαμηλα
να βγαλεις τα κορυντορας
να διοξεις τον ενα δισκο
και να αρχησεις να ψαχνεις για ενυδρειο

συμφωνω απολυτα με τον φιλο και με πολλους ακομα που ειπαν τα πραματα οπως ειναι....


εχουμε σταματησε να βλεπουμε τα πραματα οπως ειναι αλλα τα κοιταμε οπως μπορουμε η οπως μας περνει....
οταν ξεκινησα κι εγω τα ενυδρεια, αν και πολλα με μπερδευαν και ελεγα πως?? τι?? γιατι??
παντα ακουγα τους παλιους και μεχρι τωρα τους ευχαριστω...
τον τελευταιο χρονο βλεπω οτι ολοι θελουν να ακουν οτι τους συμφερει και τελικα τσαμπα γραφουν ολα τα παιδια που προσπαθουν να βοηθησουν...
πολλα ποστ σαν αυτο εδω, δισκοι σε 120 λιτρα και κατω, κατι αλλα για φροντοζα σε 70 λιτρα, και πολλαααααα αλλα με εχουν κανει να απουσιαζω απο συμβουλες και προτασεις....
το να ρωταει καποιος αλλα δεν θελει να ακουσει κανεναν εμενα με κανει να μην εχω ορεξη να γραψω.....
ευχομαι καλο κουραγιο σε οσους συνεχιζουν να το κανουν!!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-06-10, 12:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κοίτα βρε thomazos1 σε δουλειά που μας βάζεις, σε εποχές κρίσης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσπαθησω να το κανω για τους δισκους ...
Ωρε γλέντια, ακούω να ακονίζονται μαχαίρια... καλό κουράγιο Γιώργο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
καπου υπηρχε ενα πολυ καλο site με μεγαλη database,
εβαζες διαστασεις λιτρων και τα φιλτρα σου και σου ελεγε αν πρεπει η αν δεν πρεπει να βαλεις το ψαρι που επελεξες και γιατι...
Ακόμη καλύτερα αν βρούμε κάτι έτοιμο, το κάνουμε 50% πιο αυστηρό (καλά βρε Πάνο, μη βαράς, πλάκα κάνω) και είμαστε έτοιμοι.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-06-10, 12:46
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
το να ρωταει καποιος αλλα δεν θελει να ακουσει κανεναν εμενα με κανει να μην εχω ορεξη να γραψω.....
ευχομαι καλο κουραγιο σε οσους συνεχιζουν να το κανουν!!!!!!!!!!
Νομιζω οτι ο φιλος μας ακουει και μετραει αυτα που λεμε. Που συμπερανες εσυ το αντιθετο?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-06-10, 12:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι ο φιλος μας ακουει και μετραει αυτα που λεμε. Που συμπερανες εσυ το αντιθετο?
το οτι αγαπαει τα ψαρια ο φιλος μας και αυτο ειναι παρα πολυ καλο, το οτι εχει εμπειρια σε πολλα ενυδρεια και αυτο ειναι παρα πολυ καλο οπως και πολλα αλλα που διαβασα....
αλλα το οτι θα κρατησει το ζευγαρι των δισκων σε 80 λιτρα μονιμη κατοικια, αυτο ειναι πολυ ασχημο για τα ψαρια... αυτο εσενα τι σου λεει????
καταλαβαινω οτι εχει παιδια και πολλα αλλα εξωδα αλλα οταν θελεις να ασχοληθεις με δισκους, αυτα πρεπει να τα εχεις μελετησει απο πριν...
και παλι καλα , ο φιλος μας εδω ακουει και καταλαβαινει τι του λενε...
στα περισσοτερα ποστ ομως τους λες το σωστο και βρισκεις και τον μπελα σου και σε βγαζουν και ασχετο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-06-10, 13:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωρε γλέντια, ακούω να ακονίζονται μαχαίρια... καλό κουράγιο Γιώργο
Μωρε μαχαιρια πιστολια μπαζουκας οτι να ναι δε πειραζει!!! Ειναι σαν να γραψουμε ενα αρθρο οτι δε πρεπει να καπνιζουμε ... Ειναι λογικο καποιοι καπνιστες να αντιδρασουν και να πουν οτι ο παππους τους ηταν φουγαρο και πεθανε στα 105 ... αλλοι θα το αποδεχτουν ... οι εμποροι τσιγαρων θα διαμαρτυρηθουν μη τους κοπουν οι πωλησεις ... οι μη καπνιζοντες θα λενε τα δικα τους και θα γινει ενας αχταρμας!
Προσωπικα δε με ενδιαφερει τιποτα αλλο απο την αληθεια και θα πρεπει να την ξερουμε ολοι ωστε να αποφασισει ο καθενας τι θελει να κανει και να τα βαλει στη δικη του "ζυγαρια" ....
Α ... ξεχασα οτι αν εξαντληθουν τα επιχειρηματα μιας πλευρας ... τοτε "χτυπαμε" (σαν γνησιοι Ελληνες) την αξιοπιστια των προσωπων της αλλης πλευρας και εκει ξεφευγει ... το ολο πραγμα!
Και ομως εμενα με εχει συμβουλεψει γιατρος που ο ιδιος καπνιζει να το κοψω ... η ευκολη λυση ειναι να του πω οτι επειδη καπνιζεις ο ιδιος δεν εχει καθολου βαρος η γνωμη σου περι σωστου η λαθους! Η δυσκολη ειναι να κατσεις να ακουσεις ... να ψαξεις ... να ενημερωθεις! Αν εισαι κολλημενος σε αποψεις χωρις να ακους τους αλλους τοτε κακο κανεις στον εαυτο σου και σε οτι επηρεαζεις ο ιδιος ... στη περιπτωση μας στα ψαρια που εχουμε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 17-06-10 στις 15:00
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-06-10, 14:20
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Είμαι απο τους λίγους (και δεν ειναι εγωιστικό) που μεγάλωσε τεχνητά 4 δίσκους σε 180 λιτρα (στην Ελλαδα) ζουν οι τρεις απο αυτους ειναι πανω απο 16 εκατοστα εχουν ζευγαρώσει και αναπαράγουν, αλλα δεν το συνιστώ σε κανέναν
Εκτός!!!
Και εχει τον χρόνο και τα μέσα και την γνωση να τηρήσει κάποιες προϋποθέσεις
Ναι!! με προϋποθέσεις κοπο και χρονο που λιγοι μπορουν να διαθέσουν ολα ειναι δυνατά
http://www.greekdiscus.com/test2000/...ead.php?t=3828

Αλλα οι δισκοι στα 80, 120 η 180 λιτρα θέλουν γνώση χρόνο και κόπο για αυτό ολοι λέμε
δισκοι = πολλα λιτρα
Για να προστατευθεί ο αρχάριος και το πορτοφόλι του απο τα λαθη που κάποτε κάναμε και εμείς

Και ας το λεμε λιγο άκομψα πολλες φορες ειμαστε απλα καμένοι
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-06-10, 18:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ:
Γιατί δεν φτιάχνουμε ένα πινακάκι με τα προτεινόμενα και τα μίνιμουμ λίτρα για κάθε είδος (με την υποσημείωση ότι αυτά είναι σχετικά και παίζει ρόλο η
φίλτρανση, η συχνότητα των αλλαγών, η εμπειρία, η επιδίωξη γέννας κλπ) σαν μπούσουλα και υπόμνημα στο οποίο θα δίνουμε λινκ κάθε φορά?
πχ:
............
..................
η γνωμη μου ειναι πως αν σε ενα ψαρι με μεγαλο μεγεθος απαιτητικο σε παραμετρους και λιτρα οπως ο δισκος....κανουμε τοσο παζαρι και μιλαμε για 80λιτρα.....αν αρχισουμε να μιλαμε για γκαπυ 2 εκατοστων και αντοχες μεγαλες σε παραμετρους.....α χα χου χα.....το χασαμε το κορμι πατριωτη....
θα γινει το μεγαλυτερο μακελειο που εγινε ποτε...
οχι οτι δεν ειμαστε ικανοι να φτιαξουμε ενα τετοιο πινακακι-μπουσουλα...
ικανοι δεν ειμαστε να το εκτιμησουμε ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-06-10, 19:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ πάντως θα το εκτιμούσα!

Από το να ψάχνω σε 10 site και να προσπαθώ να καταλάβω ποιος είναι πιο κοντά στην αλήθεια και αν υπάρχουν και όλες οι παράμετροι προτιμώ να βρίσκω με μια ματιά ό,τι θέλω στα γρήγορα. Από εκεί και πέρα το να ψαχτώ παραπάνω για τις λεπτομέρειες του κάθε είδους εφόσον δω ότι μπορώ να του προσφέρω τα βασικά είναι ευθύνη μου.

Τώρα το ποιοι έχουν τις γνώσεις και το κουράγιο να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο, όπως και με τη συνεχή του ανανέωση είναι άλλο κεφάλαιο. Γιατί το να γραφτεί ένας πίνακας με 5-10 ψαράκια και τέλος μπορεί ακόμα και να φανεί προχειράντζα σε κάποιους.

Εγώ ξαναλέω θα εκτιμούσα και τη δουλειά όσων θα ασχολούνταν και τις πληροφορίες που θα μου προσφέρονταν ως γρήγορη αναφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-06-10, 19:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ασχημη ιδεα ... ο Χαρης (harris samos) ηθελε να φτιαξει κατι αναλογο ... με προτεινομενες συνθεσεις ψαριων σε διαφορα λιτρα ... ειναι πολυ δουλεια και εχει πολλες παραμετρους που πρεπει να ληφθουν υποψην!
Οπως λες bokosta-κο ξεχωριστα ειναι πιο ευκολο ... θα προσπαθησω να το κανω για τους δισκους ...
ο χαρης γιωργο εκανε βλακια και εκει που κοντεβα τα μισα σκληρου νερου format και ειναι πολλα τα ατοιμα
και τωρα δε προλαβαινω αλλα χειμωνα θα τα καταφερω
-------------------------
http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?A...=C&AqVolUnit=L

http://www.theaquatools.com/aquasketcher
-------------------------
δειτε λιγο το 1 προγραμμα
βαζεισ φιλτρα λιτρα και ψαρια και σου βγαζει τη γινετε και αν γινετε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 17-06-10 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-06-10, 00:03
thomazos1 Ο χρήστης thomazos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα - Θεσπρωτίας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την κατανόηση. Έχω πάρει πολύ σοβαρά όλες τις απόψεις-σκέψεις-προτάσεις σας και θα κινηθώ ανάλογα.
Συγνώμη εάν φάνηκα λίγο αγενής αλλά είναι η φύση μου τέτοια οπου ασχολούμαι με παιδιά στην δουλειά μου και με έχουν κάνει πολύ ευαίσθητο σε θέματα συμπεριφοράς.
Πρός το παρόν ...αδειάζω όλα τα υπόλοιπα εκτός των δύο δίσκων μία μικρή ρίζα που έχω και προχωράω μέχρι να ευκοληνθώ και να πάρω κανένα 180άρι ενυδρείο.
Το ενυδρείο μου είναι 84 λίτρα για την ακρίβεια μέχρι εκεί που το γεμίζω...ε! ...όλο και κάτι θα μείνει απο τον χώρο που θα πιάσει το φίλτρο και η ρίζα για το δύστυχο ζευγάρι , το οποίο πρός το παρόν δείχνει αρκετά ευτυχισμένο.
Να είστε καλά παιδιά και ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-06-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αλλαζε νερο οσο ποιο συχνά μπορείς μέχρι τότε και μην φοβάσαι τίποτα
αποψη μου παντα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-06-10, 12:04
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Xωρις παρεξήγηση αλλά στα 80 λίτρα αν τα κρατήσεις θα πρέπει να κανεις καθημερινές αλλαγές και χρειαζεται να έχεις κ αρκετή εμπειρία για να μπορεσεις να τους διατηρησεις. Μην ξεχνάς ότι οι δισκοι μεγαλώνουν. Και σίγουρα σε πολλά λίτρα βλέπεις άλλα ψάρια. Το έχω ζήσει προσωπικά. Ξεκίνησα με 180 λίτρα τώρα είμαι στα 400 και τα ψάρια είναι αγνώριστα. Εύχομαι να φτιάξεις σύντομα ένα μεγαλύτερο ώστε να μην χρειαστεί το ζευγάρι να μείνει για πολύ καιρό στο 80 λίτρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δίσκοι σε 54 λίτρα? mixalhs Δίσκοι 21 06-03-10 16:28
400 Λίτρα Δίσκοι Ιδέες... kostasthess_ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 28-10-08 08:27
Γέννησαν ξανά οι δίσκοι μου στο μεγάλο ενυδρείο Noni Δίσκοι 3 08-01-08 17:45
Ενυδρείο-Δίσκοι. Μια πονεμένη ιστορία Carebean pirate Δίσκοι 104 08-08-07 19:12
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12397 seconds with 13 queries