Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Smile Κατασκευή ενυδρείου γεννήστρα για δίσκους

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!!
Πήρα την απόφαση να κατασκευάσω ένα ειδικό ενυδρείο γεννήστρα για τα ζευγάρια μου.
Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας για να κάνω σωστή δουλειά!!
Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις Ύψος 60, Πλάτος 50 και Μήκος 50.
Συνολικά θα είναι 150 λίτρα.
Θα το παραγείλω όσο πιο σύντομα με ενημερώσετε.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Πόσα μιλίμετρα πάχος γυαλιού θα πρέπει να βάλω για τέτοιο μέγεθος?
2. Πως να κάνω το καπάκι απο επάνω?Υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο σε τέτοιες διαστάσεις?
3. Είναι προτιμότερο να αγοράσω 2 μικρά φίλτρα εξωτερικά (ή εσωτερικά)για να καθαρίζουν το νερό και ποια μου συστήνετε?(Απο ότι κατάλαβα θα έχω αυτά τα φίλτρα σε λειτουργεία κανονικά με το ζευγάρι και όταν το ζευγάρι γεννήσει θα τα αφαιρέσω και θα βάλω εκείνο το φίλτρο με τα 2 σφουγγάρια και την αεραντλία?(αυτό θα είναι αρκετό για να καθαρίζει τόσα λίτρα νερό?).
4. Θα χρειατώ ενα θερμοστατη αναλογων βαττ με τον ογκο του ενυδρειου μου. (πόσα βάττ να βάλω για 150 λίτρα?)
5. Κώνο εναποθέτησης αυγών.
6. Θα χρωματίσω τον πατο με ανοιχτη καφε αποχρωση και την πλάτη με τα πλαϊνά γαλάζιο. (τι υλικό να χρησιμοποιήσω για το χρωμάτισμα?)
7. Την βάση θα την κάνω ψηλή μέχρι την μέση μου για να μην τρομάζουν οι δίσκοι απο την κίνηση των ποδιών μου.
8. Την γεννήστρα θα την αφήσω γυμνή και θα σιφωναρω τον πατο του ενυδρειου μετα απο καθε ταισμα.
9.Αυτόματη αλλαγή νερού...Εδώ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ γιατί όσο και να διάβασα για το σύστημα (υπερχειλιση του φτωχου ) δεν το κατάλαβα...
και το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το ενυδρείο κοντά σε παροχή νερού ή δυνατότητα αποχέτευσης... (Εδώ θα μπορούσα να αφαιρώ νερό καθημερινός και να προσθέτω καθαρό προετοιμασμένο απο όσμωσης αφού το ζεστάνω λιγάκι και το βάζω σιγά σιγά...
η αν γίνετε να μου εξηγήσετε το σύστημα υπερχείληση του φτωχού να καταλάβω πως να το κάνω...
10. Θα αγοράσω μία UV λάμπα για αποστειρωση του νερου. Τι μου συστήνετε να βάλω?
11. Σκούπα βυθού εχω μια απλή σκούπα την Lee's Large Gravel έιναι καμιά καλύτερη που μου προτείνετε? Διάβασα για σκούπα βυθού με αεραντλία και σφουγγάρι...που θα βρώ τέτοια? Τι εταιρείας είναι?
12. Φωτισμός. Θα κατασκευάσω ενα ξύλινο καπάκι .. αν δεν υπάρχει έτοιμο, και τι φωτισμό να βάλω όσο θα έχω μέσα το ζευγάρι μου?
Ξέρω ότι μετά που θα εναποθέσουν τα αυγά τους θα πρέπει να έχουν συνέχεια φωτισμό για να μην χάνουν την επαφή με τα αυγά τους. Να βάλω κανονικό φως όπως βάζουν στα άλλα ενυδρεία και ποιό? ή να βάλω κατευθείαν λεντάκια που βάζουν στους υπολογιστές και να τα στερεώσω στο καπάκι? (δεν επηρεάζονται απο την υγρασία του νερού αυτά? ή να βγάλω το καπάκι όταν γεννήσουν και να βάλω ένα απλό φωτιστικό γραφείου απο πάνω με λαμπάκι κομπιούτερ ή φούρνου μπλέ?
Τι θα ήταν πιο καλό να κάνω?
Αυτές είναι οι απορείες μου.. όχι και λίγες...
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να αρχίσω την κατασκευή του ενυδρείου .. και να τρέξω να αγοράσω φίλτρα και ότι άλλο θα χρειαστώ..
Χίλλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-08, 12:20
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Λοιπον...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Noni Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!!
Πήρα την απόφαση να κατασκευάσω ένα ειδικό ενυδρείο γεννήστρα για τα ζευγάρια μου.
Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας για να κάνω σωστή δουλειά!!
Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις Ύψος 60, Πλάτος 50 και Μήκος 50.
Συνολικά θα είναι 150 λίτρα.
Θα το παραγείλω όσο πιο σύντομα με ενημερώσετε.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Πόσα μιλίμετρα πάχος γυαλιού θα πρέπει να βάλω για τέτοιο μέγεθος?
καλο θα ειναι να πας σε 8αρι με κοντρες
2. Πως να κάνω το καπάκι απο επάνω?Υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο σε τέτοιες διαστάσεις?
Υπαρχουν αρκετα ποστ κανε μια αναζητηση.Μια ευκολη λυση ειναι ενα τελαρο με πηχακι γυρω γυρω φορετο.
3. Είναι προτιμότερο να αγοράσω 2 μικρά φίλτρα εξωτερικά (ή εσωτερικά)για να καθαρίζουν το νερό και ποια μου συστήνετε?(Απο ότι κατάλαβα θα έχω αυτά τα φίλτρα σε λειτουργεία κανονικά με το ζευγάρι και όταν το ζευγάρι γεννήσει θα τα αφαιρέσω και θα βάλω εκείνο το φίλτρο με τα 2 σφουγγάρια και την αεραντλία?(αυτό θα είναι αρκετό για να καθαρίζει τόσα λίτρα νερό?).Ενα φιλτρο πιστευω ειναι αρκετο(εξωτερικο)
4. Θα χρειατώ ενα θερμοστατη αναλογων βαττ με τον ογκο του ενυδρειου μου. (πόσα βάττ να βάλω για 150 λίτρα?)150watt σε καλυπτει
5. Κώνο εναποθέτησης αυγών.
6. Θα χρωματίσω τον πατο με ανοιχτη καφε αποχρωση και την πλάτη με τα πλαϊνά γαλάζιο. (τι υλικό να χρησιμοποιήσω για το χρωμάτισμα?)Για το υλικο μοναχα θα σου πω.Βαφεις τα τζαμια εξωτερικα με πλαστικο χρωμα
7. Την βάση θα την κάνω ψηλή μέχρι την μέση μου για να μην τρομάζουν οι δίσκοι απο την κίνηση των ποδιών μου.Η ψηλή βση θα σε δυσκολευει στην συντηρηση
8. Την γεννήστρα θα την αφήσω γυμνή και θα σιφωναρω τον πατο του ενυδρειου μετα απο καθε ταισμα.Οι εμπειροτεοι θα σου πουν για εδω
9.Αυτόματη αλλαγή νερού...Εδώ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ γιατί όσο και να διάβασα για το σύστημα (υπερχειλιση του φτωχου ) δεν το κατάλαβα...
και το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το ενυδρείο κοντά σε παροχή νερού ή δυνατότητα αποχέτευσης... (Εδώ θα μπορούσα να αφαιρώ νερό καθημερινός και να προσθέτω καθαρό προετοιμασμένο απο όσμωσης αφού το ζεστάνω λιγάκι και το βάζω σιγά σιγά...η αν γίνετε να μου εξηγήσετε το σύστημα υπερχείληση του φτωχού να καταλάβω πως να το κάνω...Γιατι θες αναπληρωση?Ειναι λιγατα λιτρα για αναπληρωση
10. Θα αγοράσω μία UV λάμπα για αποστειρωση του νερου. Τι μου συστήνετε να βάλω? Μια 11αρα watt πχ JBL
11. Σκούπα βυθού εχω μια απλή σκούπα την Lee's Large Gravel έιναι καμιά καλύτερη που μου προτείνετε? Διάβασα για σκούπα βυθού με αεραντλία και σφουγγάρι...που θα βρώ τέτοια? Τι εταιρείας είναι?Εχει και η Sera
12. Φωτισμός. Θα κατασκευάσω ενα ξύλινο καπάκι .. αν δεν υπάρχει έτοιμο, και τι φωτισμό να βάλω όσο θα έχω μέσα το ζευγάρι μου?
Ξέρω ότι μετά που θα εναποθέσουν τα αυγά τους θα πρέπει να έχουν συνέχεια φωτισμό για να μην χάνουν την επαφή με τα αυγά τους. Να βάλω κανονικό φως όπως βάζουν στα άλλα ενυδρεία και ποιό? ή να βάλω κατευθείαν λεντάκια που βάζουν στους υπολογιστές και να τα στερεώσω στο καπάκι? (δεν επηρεάζονται απο την υγρασία του νερού αυτά? ή να βγάλω το καπάκι όταν γεννήσουν και να βάλω ένα απλό φωτιστικό γραφείου απο πάνω με λαμπάκι κομπιούτερ ή φούρνου μπλέΤι θα ήταν πιο καλό να κάνω?...Oι εμπειροτεροι απο μενα
Αυτές είναι οι απορείες μου.. όχι και λίγες...
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να αρχίσω την κατασκευή του ενυδρείου .. και να τρέξω να αγοράσω φίλτρα και ότι άλλο θα χρειαστώ..
Χίλλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-08, 19:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Noni Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Πόσα μιλίμετρα πάχος γυαλιού θα πρέπει να βάλω για τέτοιο μέγεθος?
8αρι ειναι μια χαρα

2. Πως να κάνω το καπάκι απο επάνω?Υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο σε τέτοιες διαστάσεις?
δεν χρειαζεται καπακι.....το φωτιστικο καντο κρεμαστο ή με βραχιονα να πιανει στο τζαμι
3. Είναι προτιμότερο να αγοράσω 2 μικρά φίλτρα εξωτερικά (ή εσωτερικά)για να καθαρίζουν το νερό και ποια μου συστήνετε?(Απο ότι κατάλαβα θα έχω αυτά τα φίλτρα σε λειτουργεία κανονικά με το ζευγάρι και όταν το ζευγάρι γεννήσει θα τα αφαιρέσω και θα βάλω εκείνο το φίλτρο με τα 2 σφουγγάρια και την αεραντλία?(αυτό θα είναι αρκετό για να καθαρίζει τόσα λίτρα νερό?).
δεν θα βαλεις εξωτερικα φιλτρα.....θα βαλεις αυτα ..http://www.aquaristic.net/sera-inter...50.html?lang=1...2 κομματια για να εισαι σιγουρη.....Το σφουγγαρι δεν θα ακουμπαει στον πατο ωστε να μην μαζευει σκουπιδια........

4. Θα χρειατώ ενα θερμοστατη αναλογων βαττ με τον ογκο του ενυδρειου μου. (πόσα βάττ να βάλω για 150 λίτρα?)
παρε εναν 300βαττ για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο.....
5. Κώνο εναποθέτησης αυγών.
πουλανε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια.....Αν θες και μπορεις να βρεις χρησιμοποιησε μεγαλο κωνο απο κλωστη για πλεκτομηχανη (δες το υπομνημα)
6. Θα χρωματίσω τον πατο με ανοιχτη καφε αποχρωση και την πλάτη με τα πλαϊνά γαλάζιο. (τι υλικό να χρησιμοποιήσω για το χρωμάτισμα?)
νερομπογια αφου θα τα βαψεις απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μερια....Αν και δεν το κρινω σκοπιμο ακομα!!!!
7. Την βάση θα την κάνω ψηλή μέχρι την μέση μου για να μην τρομάζουν οι δίσκοι απο την κίνηση των ποδιών μου.
ΣΩΣΤΟ

8. Την γεννήστρα θα την αφήσω γυμνή και θα σιφωναρω τον πατο του ενυδρειου μετα απο καθε ταισμα.
ΣΩΣΤΟ
9.Αυτόματη αλλαγή νερού...Εδώ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ γιατί όσο και να διάβασα για το σύστημα (υπερχειλιση του φτωχου ) δεν το κατάλαβα...
και το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το ενυδρείο κοντά σε παροχή νερού ή δυνατότητα αποχέτευσης... (Εδώ θα μπορούσα να αφαιρώ νερό καθημερινός και να προσθέτω καθαρό προετοιμασμένο απο όσμωσης αφού το ζεστάνω λιγάκι και το βάζω σιγά σιγά...
η αν γίνετε να μου εξηγήσετε το σύστημα υπερχείληση του φτωχού να καταλάβω πως να το κάνω...
Τι ακριβως δεν καταλαβες??
10. Θα αγοράσω μία UV λάμπα για αποστειρωση του νερου. Τι μου συστήνετε να βάλω?
την πιο μεγαλη (36βαττ), αφου την θες για αποστειρωση και οχι για αλγη
11. Σκούπα βυθού εχω μια απλή σκούπα την Lee's Large Gravel έιναι καμιά καλύτερη που μου προτείνετε? Διάβασα για σκούπα βυθού με αεραντλία και σφουγγάρι...που θα βρώ τέτοια? Τι εταιρείας είναι?
http://www.aquaristic.net/hobby-perf...en.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/sera-grave...er.html?lang=1

12. Φωτισμός. Θα κατασκευάσω ενα ξύλινο καπάκι .. αν δεν υπάρχει έτοιμο, και τι φωτισμό να βάλω όσο θα έχω μέσα το ζευγάρι μου?
Ξέρω ότι μετά που θα εναποθέσουν τα αυγά τους θα πρέπει να έχουν συνέχεια φωτισμό για να μην χάνουν την επαφή με τα αυγά τους. Να βάλω κανονικό φως όπως βάζουν στα άλλα ενυδρεία και ποιό? ή να βάλω κατευθείαν λεντάκια που βάζουν στους υπολογιστές και να τα στερεώσω στο καπάκι? (δεν επηρεάζονται απο την υγρασία του νερού αυτά? ή να βγάλω το καπάκι όταν γεννήσουν και να βάλω ένα απλό φωτιστικό γραφείου απο πάνω με λαμπάκι κομπιούτερ ή φούρνου μπλέ?
Τι θα ήταν πιο καλό να κάνω?
η γεννηστρα δεν χρειαζεται ιδιαιτερο φωτισμο και το καπακι θα σε παιδευει ....για φωτιστικο θα σου προτεινα φωτιστικα γραφειου με βραχιωνα (φωτιστικα γραφειου) που θα τα πιασεις με τον σφικτηρα τους πανω στα πλαινα τζαμια.....Το ενα φωτιστικο θα ειναι με κανονικο φως και το αλλο με σποτακι με μπλε λεντ το οποιο θα αναβει οταν θα σβηνει το αλλο.....Επισης θα χρειαστεις δυο καλες αεραντλιες με τουλαχιστον δυο εξοδους η καθε μια.....Μια για τα φιλτρα και μια που θα την χρησιμοποιεις για την αρτεμια και τον αερισμο των αυγων.....Επισης θα χρειαστεις μπλε του μεθυλενιο για απολυμανση των αυγων και ενα σωληνα πλεξι γκλας με διατομη λιγο μεγαλυτερη απο τον κωνο και υψος 5-7 εκ πανω απο την επιφανεια του νερου σου.......
Αυτές είναι οι απορείες μου.. όχι και λίγες...
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να αρχίσω την κατασκευή του ενυδρείου .. και να τρέξω να αγοράσω φίλτρα και ότι άλλο θα χρειαστώ..
Χίλλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη
ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-08, 23:15
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μια πολύ ασήμαντη λεπτομέρεια.Αν μπορείς απέφυγε τις κόντρες στον πάτο γιατί δυσκολεύουν ,έστω και λίγο, το σιφονάρισμα.Ειδικά σε ενυδρείο που θα κάνεις ,εκ των πραγμάτων, συχνές αλλαγές.
Αν και έχει δίκιο ο πρυτανης ,μία απλή λύση για καπάκι είναι αυτή στη φώτο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  acrtop.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  45,5 KB  
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-08, 08:43
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

καλη επιτυχια νονη
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Σας ευχαριστώ όλους ..νάστε καλά!!

Νομίζω είμαι έτοιμη να βγώ έξω και να αρχίσω τις αγορές μου.
Σήμερα θα παραγείλω και το ενυδρείο γεννήστρα.
Τα ζευγάρια μου συνέχεια γεννούν στο μεγάλο ενυδρείο.
Ανυπομονώ να ετοιμάσω το ενυδρείο γεννήστρα και να γίνω μητέρα!!!
Πιο κάτω σας στέλνω μια φωτογραφεία με ένα ζευγάρι μου που γέννησε εδω και 2 ημέρες στο μεγάλο ενυδρείο και προσπαθούν με νύχια και με δόντια (τρόπος του λέγειν) να μην τους φάνε τα αυγά τους.
Εχω όμως μια απορία.
Το ένα μου ζευγάρι είναι ένας δίσκος κόκκινο με μπλέ και ένας δίσκος πορτοκκαλίς με λίγο άσπρο. Εκαναν αυγά βγήκαν μωρά όμως δεν κατάφερα να κατάλάβω πιος ήταν ο αρσενικός και πιος ο θυλικός. Νομίζω ο κόκκινο με μπλε είναι ο αρσενικός.
Μετά σχημάτίστηκε ακόμη ένα ζευγάρι ένας πορτοκκαλίς με κίτρινο με ένα μπλέ.
Εκαναν και αυτοί αυγά και παλι βγήκαν μωρά.
Χθές ο πορτοκκαλίς απο το πρώτο ζευγάρι έγινε ζευγάρι με ένα άλλο δίσκο μπλέ με χρισό και έκανα αυγά που σας στέλνω πιο κάτω στην φωτογραφεία.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε..πιος είναι ο αρσενικός και πιος ο θυλικός μια και έχασα χθες την διαδικασία. Μπορεί κάποιος να καταλάβει και να μου πεί απο την γωτογραφεία?
Κάθε φορά που γεννούν στο μεγάλο ενυδρείο απο την μια χαίρομαι που έχω υδανικές συνθήκες στο ενυδρείο και όλα πανε καλά.. και ζευγάρια γόνιμα και απο την άλλη στεναχωριέμε που χάνετε ακόμη μια γέννα...
Στην φωτογραφεία του μπλέ με χρυσό φαίνετε το αναπαραγωγικό του όργανο... μπορεί κάποιος έμπειρος απο εσάς να καταλάβει αν είναι αρσενικός ή θυλικός?

Ευχαριστώ
Νόνη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DEFTERO ZEVGARI.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  79,0 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-08, 12:27
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

κάτι που ήθελα να προσθέσω αν έχει σημμασία... ο δίσκος ο μπλέ με χρυσό προσέχει τα αυγά συνέχεια.. ο πορτοκκαλίς με άσπρο έιναι εκεί και κάταδιώκει όποιον δίσκο πλησιάζει... συνήθως είναι τα αρσενικά που κάνουν έτσι.?. μιλάω για τον πορτοκκαλί...
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-08, 20:58
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

καλη επιτυχια στη γεννηστρα σου .......
τωρα δε θελω να σε επιρρεασω αλλα νομιζω οτι ο μπλε ειναι θηλυκος ....
αλλα σημασια εχει πως εχεις ζευγαρακι.....με παρατηρηση θα καταλαβεις ποιο ειναι ποιο .......στο αρσενικο ειναι πιο μυτερο απο οσο στο θηλυκο....

καλη συνεχεια νονι
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή H κατασκευή του ενυδρείου γεννήστρας είναι σε εξέλιξη..

Καλημέρα σε όλους.
Η κατασκευή του νέου ενυδρείου γεννήστρας προχωράει καλά.
Οι δίασκοι μου γεννούν στο μεγάλο ενυδρείο συνέχεια.
Την παρασκευή είχα ακόμη μία γέννα. Αυτή την φορά ήμουν αποφασισμένη μέχρι να ετοιμαστεί το άλλο ενυδρείο να μην αφήσω τα αυγά να πάνε πάλι άδικα και ΄΄εκανα άλλο ένα πείραμα.
Διαχώρισα το μεγάλο ενυδρείο με ένα τούλι (εκείνο που χρησιμοποιούν στις κουνουπιέρες) και άφησα το ζευγάρι μόνο του με τα αυγά τους.
Δεν τα έφαγαν αλλά τα πρόσεχαν πολύ καλά.
Μερικά απο τα αυγά άσπρισαν. (έβγαλα φωτογραφείες).
Χθες τρίτη ημέρα εξαφανίστηκαν όλα τα αυγά και στεναχωρέθηκα...νόμισα ότι τα έφαγαν΄... Τελικά πρόσεξα ότι τα έφυγαν απο το φυτό που τα είχαν και τα έβαλαν σε ένα αλλο φυτό πιο απόμερα. Βγήκαν οι ουρίτσες τους έξω.. τι χαρά..είπα αν δεν τα έφαγαν μέχρι τώρα θα τα αφήσουν να ζήσουν.
Διάβασα ότι για 5-6 ημέρες δεν ταίζουμε το ζευγάρι...Δεν τάισα το ζευγάρι ακόμη. Πότε πρέπει να το ταίσω?
Τώρα μένει να περιμένω να δω αν φτάσουν στο σημείο και αρχίσουν να κολυμπούν και να προσκοληθούν στους γονείς τους.
Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι είναι στοργικοί γονείς και δεν έφαγαν τα μωρά ακόμη.. που είναι καλό σημείο.
Σήμερα το πρωί που τα παρακολουθούσα έμειναν πολύ λίγα κολλημένα στο κλαδί του φυτού.
Υπολόγισα ότι τα άλλα μάλλον αποκοπήθηκαν απο το φυτό και έπεσαν στον πάτο.
Θα περιμένω μερικές μέρες να δω τι θα γίνει και θα σας ενημερώσω.
Το μόνο που θέλω και εύχομαι έιναι έστω και 2-3 μωρά να επιβιώσουν για να απολαύσω το θέαμα της γέννας και που προσκολούνται στους γονείς τους, και να χαρώ ότι κατάφερα να τους δώσω την ευκαιρεία να δουν τα μωρά τους....
Σίγουρα θα έχω καλύτερες ευκαιρείες όταν ολοκληρωθεί η γεννήστρα μου.
Θα σας ενημερώσω σχετικά και με φωτογραφικό υλικό.
Απλά ενημερώστε με πότε πρέπει να ταίσω γονείς.. να μην αφήσω τα ψάρια μου νυστικά.
Να ταίσω αν όλα πάνε καλά όταν ανεβούν μικρά πάνω στους γονείς?
Δηλαδή περίπου την έβδομη ημέρα απο γέννα ?
Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-08, 18:23
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

δεν ηπαρχει προβλημα να ταισεις τους γονεις.....απλα ριξε την τροφη σχετικα κοντα ωστε να μην απομακρυνθουν απο τα μικρα...... Τα νεα αυτα ειναι πολυ καλα και θα δεις οτι με τη γεννηστρα τα πραγματα θα γινουν ακομα πιο απλα...... Για να μην ασπριζουν τα αυγα δοκιμασε το κολπο με την διαφανη σωληνα και το μπλε του μεθυλενιου....θα εχεις επιτυχια 90-95%......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-08, 10:27
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Φωτογραφείες απο την γέννα μου

Πιο κάτω σας στέλνω μερικές φωτογραφείες απο την γέννα των δίσκων μου, δυστιχώς δεν καταφερα να βγάλω πολύ καθαρές τα μωρά που φαίνονται οι ουρίτσες τους.
Πάλι άλλαξαν σημείο στα μωρά και τα έκρυψαν στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Τα περισσότερα είναι στον πάτο του ενυδρείου...σήμερα 5η ημέρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  defteri imera avgon.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  defteri imera avg.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  65,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  defteri imera avgon2.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  53,4 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Και άλλες φωτο...

Δεν μπορο να στειλο τις επομενεσ ..θα προσπατηισο ξανα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  triti imera 2.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  33,6 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Τα μωράκια μου ..είναι απίστευτο..

καλημέρα σε όλους,
Είμαι πολύ χαρούμενη..είναι απίστευτο !!!
Είναι τόσο όμορφο το θέαμα. Οσο τα παρακολουθώ τόσο πιο πολύ δεν το πιστεύω.
Μου κάνει εντύπωση που όταν είναι η ώρα για το φαγητό των γονιών..ο ένας απο τους δίσκους κάνει μία έξυπνη κίνηση και δίνει όλα τα μωρά στον άλλο δίσκο .. και πηγαίνει για να φάει.. και έπειτα επιστρέφει στον άλλο δίσκο .. παίρνει πίσω τα μωρά και πάει ο άλλος να φάει...Είναι υπέροχο.
Είμαι πολύ χαρούμενη που έφθασα ως εδώ. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Δεν ξέρω ακόμη πόσα μωρά έχω....υπολογίζω περίπου 25-30.
Σας στέλνω πιο κάτω μια φωτογραφεία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  evdomi imera.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  57,8 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-08, 18:25
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μπραβο μπραβο νονι εχεις πολυ καλους γονεις
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-02-08, 14:18
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Μερικές φωτογραφείες απο μωρά μου 7 και 8 ημέρα

Δείτε πόσο μεγάλωσαν
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  evdomi imera1.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  43,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  evdomi imera2.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  40,5 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-08, 14:28
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή και αλλες φωτο...

Λογικά θα πρέπει να ξεκινήσω να ταίζω και αρτέμια απο την 17η ημέρα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ogdoi mera3.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  55,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ogdoi imera photo2.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  25,1 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-02-08, 20:25
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ξεκινα με την αρτεμια........Θελει πολυ ταισμα και πολλες φορες......Αν θες αγορασε ενα liquid doser που θα το γεμιζεις με αρτεμια και νερο και αυτο να ταιζει σε τακτα χρονικα διαστηματα......Εγω τα δικα μου τα ταιζω 8-10 φορες τη μερα και τα αποτελεσματα απο προηγουμενες γεννες ειναι πολυ καλυτερα..... Αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω και μια φωτο απο την μετατροπη που εκανε σε ταιστρα για να ταιζω αρτεμια οταν λειπω ωστε να την χρησιμοποιησεις και εσυ αν δεν βρεις liquid doser. Φυσικα συνεχεις αλλαγες νερου και προσθηκη ιχνοστοιχειων και μετ. αλατων......

ΥΓ εχε το νου σου γιατι οσο περναει ο καιρος μπορει καποιος απο τους γονεις να δυσανασχετησει απο το συνεχες τσιμπολογημα των μικρων και να αρχισει να τους επιτιθεται......Σκεψου ενα τροπο να χωρισεις τον κακο γονεα αν σου συμβει ωστε να μην ψαχνεσαι και δεν ξερεις τι να κανεις τοτε......Μια καλη λυση ειναι το χοντρο σφουγγαρι σε φυλλα το οποιο το κοβεις λιγο μεγαλυτερο απο τη διασταση του ενυδρειου και το σφηνωνεις ωστε να κοψεις το ενυδρειο στα δυο......Απο τη μια ο επιθετικος γονεας και απο την αλλη ο καλος με τα μικρα......Παντως οτι και να γινει σε 15 -20 μερες απο τωρα θα πρεπει να χωρισεις τα μικρα απο τους γονεις ουτως η αλλως .......Ετοιμασου.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-02-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Μια διευκρίνηση παρακαλώ Πρύτανη

[quote=Pritanis;235057]Ξεκινα με την αρτεμια........Θελει πολυ ταισμα και πολλες φορες......

Εννοείς να ξεκινήσω απο τώρα να ταίζω αρτέμια? ή να περιμένω να γίνουν 17 ημερών περίπου....

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ..θα κάνω ακριβώς ότι μου είπες.
Απλά πιο πάνω δεν κατάλαβα καλά...
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-08, 21:33
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

περιπου στις 10 μερες που θα κολυμπουν τα μικρα, θα μπορουν να φανε κιολας..... απο τις ημερομηνιες που εχεις τα ποστ πρεπει να εισαι σε αυτες τις μερες.....Αλλωστε θα το καταταλαβεις οταν τα δεις να ορμανε στην αρτεμια και μετα να εχουν ροζ φουσκωμενες κοιλιτσες....... Μεχρι να μαθουν τη τροφη καλο ειναι να τη ριχνεις με ενα σταγονομετρο ακριβως πανω τους.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-02-08, 04:16
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω και μια φωτο απο την μετατροπη που εκανε σε ταιστρα για να ταιζω αρτεμια οταν λειπω ωστε να την χρησιμοποιησεις και εσυ αν δεν βρεις liquid doser.
Ωχ και ξανά ωχ..
τρύπησα το στομάχι μου απο τους καφέδες...για να μην με πάρει ο ύπνος και να δω αυτού του φωτο-ποστ την εξέλιξη
Δώσε μας τα φώτα σου..μας εχει φάει η σκλαβιά
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-08, 09:48
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Φαγητό γονιών

Δίκιο έχεις σήμερα είναι 9 ημερών. Θα βάλω αρτέμια για καλλιέργεια σήμερα.
Κάτι άλλο που δεν είμαι σίγουρη..πόσες φορές πρέπει να ταίζω το ζευγάρι. Μέχρι τώρα 2 φορές αλλά καλές. Μήπως χρειάζονται περισσότερες φορές μια και τρέφονται τα μικρά απο αυτούς?
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

οσο πιο πολυ ταιζεις τοσο πιο πολυ βρωμιζεις........Η επιλογη ειναι δικη σου......Φυσικα μην πεινασουν τα ψαρια κιολας.......Εγω ταιζω το πρωι ετοιμη τροφη και το βραδυ μοσχαροκαρδια.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-08, 21:43
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

σας τις εβαλα.....ελπιζω να βοηθησα......

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....340#post235340
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-03-08, 12:42
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Νέες φωτο.. απο τα μωρά μου

Πιο κάτω είναι μερικές νέες φωτογραφείες απο τα μωρά μου ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1babydiscus  27 days.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  11,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  day18b.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  43,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  day18c.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  day20.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  31,3 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-03-08, 15:48
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Μπραβο Νoni..τα καταφερες μια χαρα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-03-08, 12:59
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μπραβο Νονη........Τα ψαρακια σου ομως δεν εχουν στρογγυλεψει......μηπως δεν εχει υψος το ενυδρειο σου???
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-08, 09:53
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Το υπόμνημα το Πρύτανη είναι Χρυσός για τους δισκόφιλους!!

καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ.
Τα συγχαρητήρια παρακαλώ σε εσάς .. που χωρίς εσάς ..ειδικά σε εκείνο το υπόμνημα του Πρύτανη που είναι χρισάφι, δεν θα έβλεπα δισκάκια μωράκια.

Το ύψος του ενυδρείου μου είναι 105 cm , έχω πάρα πολύ ύψος για να μπορούν να στρογγυλέψουν...δεν ξέρω... μερικά είναι πολύ πιο στρογγυλά και άλλα πάλι πιο μακρόσταινα και πάλι έχω 5-6 που είναι πολύ μεγάλα και άλλα πάλι που είναι πολύ πιο μικρά σε μέγεθος.
Πιστεύω είναι το ίδιο όπως τα δικά μας μωρά... άλλα τρώνε όλο το φαγητό τους και μεγαλώνουν πολύ πιο γρήγορα και ψηλώνουν , σε αντίθεση απο άλλα μωρά που τρώνε λιγότερο φαγητό και αργούν λιγάκι να ψηλώσουν και να μεγαλώσουν.
Κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα είναι με τα δισκάκια μου...
Αν υπάρχει όμως άλλο που πρέπει να κάνω ενημερώστε με παρακαλώ.

Χίλια ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
΄Βοήθεια για diy κατασκευή ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-06 16:42
SITE για κατασκευή ενυδρείου notios_n DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 24-02-04 23:51
κατασκευή για καπάκι ενυδρείου Peter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-12-03 10:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12700 seconds with 14 queries