Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-14, 01:58
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Φωτισμός και ροή..... ή κάποιο άλλο πρόβλημα;

Καλημέρα,
θα ήθελα βοήθεια, για να φιλοξενήσω με όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες ένα μονομάχο, που βρέθηκε στα χέρια μου μέσα σε ένα μπουκάλι την περασμένη Παρασκευή....
Τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει πολύ στο internet, γύρισα 4 διαφορετικά καταστήματα, και θα χρειαζόμουν κάποιες περαιτέρω διευκρινήσεις, διότι δεν είμαι ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά του ψαριού, αλλά και επειδή οι απόψεις διίστανται.
Παρακάτω θα πλατιάσω λίγο δίνοντας ένα ιστορικό του ενυδρείου μου, για να μπορείτε να με βοηθήσετε ευκολότερα.

Αρχικά ο μονομάχος ήταν σε ένα μπουκάλι λίγων λίτρων με λίγη άμμο στον πάτο. Έτρωγε και ήταν πολύ δραστήριος.

Στις 16/09 αγόρασα ένα ενυδρείο hailea 20 λίτρων, το οποίο διέθετε φίλτρο 5 w με ονομαστική ροή 200L/h.
Τοποθέτησα ένα πλαστικό λουλούδι μέσα και πέτρες τις οποίες είχα καθαρίσει και βράσει.
Χρησιμοποίσα αρχικά blood worm για διατροφή. Έβαλα νερό με αντιχλωριακό, δούλεψα για 2 ώρες το φίλτρο με ωφέλιμα βακτήρια, και έβαλα μέσα το ψάρι.
Αλλά ο μονομάχος ήταν νωθρός.
Στις 17/09 αντικατέστησα τις πέτρες, τις οποίες δεν είχα δοκιμάσει με οξύ και το πλαστικό διακοσμητικό, με ξύλο στο οποίο είχα δέσει πάνω ένα anubia barteri. Άλλαξα το νερό κατά το 1/3, έβαλα λίπασμα και εκ νέου ωφέλιμα βακτήρια. Πρόσθεσα στη διατροφή βιταμίνες και φύκια για μονομάχους (1 σκουλήκι το πρωί και το βράδυ, και 1 φύκι το μεσημέρι). Αλλά ο μονομάχος εξακολουθούσε να είναι νωθρός και καθόταν συνεχώς στις γωνιές που είχε μείνει λίγη άμμος. Έλεγξαν δείγμα του νερού με stick στο κατάστημα που προμηθεύτηκα το ενυδρείο και μου είπαν ότι είμαι οκ.
Στις 18/09 έβαλα άμμο με το "χωνί" όπως διάβασα κάπου χωρίς να βγάλω το ψάρι, φύτεψα valsineria spiralis και cryptocoryne brown, άλλαξα ξανά το 1/3 του νερού με αντιχλωριακό Blackwater, ξαναέβαλα λίπασμα, και τροποποίησα το εργοστασιακό φίλτρο: αντικατέστησα τον ενεργό άνθρακα με siporax και το σφουγγάρι με υαλοβάμβακα. Ξαναέβαλα λίπασμα.
Μέτρησα με αντιδραστήρια τα νιτρικά και τα βρήκα αρνητικά, ενώ ανιχνεύτηκε NH4 0,5mg/L. Τεστ για PH δεν έχω αλλά απ ότι διάβασα δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος απ αυτή την τιμή.. Παρ΄όλα αυτά το ψάρι συνέχιζε να είναι νωθρό και να κάθεται κάτω στη γωνία- 'επρεπε να το ακουμπήσω για να κινηθεί.
Όσο αφορά το φωτισμό το ενυδρείο είχε μια λάμπα 9 watt μεγάλου σπειράματος η οποία αποδίδει για πάνω από 40 w. Την αντικατέστησα με άλλη των 8 watt η οποία αποδίδει για 38 watt. Τις λάμπες δεν τις άφησα για πάνω από 4 ώρες τη μέρα αναμμένες γιατί μου φαινόντουσαν πολύ ισχυρές.
Το ψάρι εξακολουθούσε να είναι νωθρό και να κάθεται κάτω στη γωνία,
Έκλεισα εντελώς το φίλτρο και το φώς για 4 ώρες, και βρήκα το ψάρι να εξερευνά το χώρο σε καλύτερη κατάσταση.
Έφραξα όσο το δυνατόν περισσότερο τις εξόδους του φίλτρου για να χαμηλώσω όσο το δυνατόν περισσότερο τη ροή και το ξαναάνοιξα. Αυτή τη στιγμή κάθεται πάνω σε ένα φύκι κοντά στο φίλτρο.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα ήταν ο φωτισμός και η ροή.
Ισχύει ή η συμπεριφορά του ψαριού οφείλεται κάπου αλλού;
Το φίλτρο κάνει δουλειά όπως το έχω φράξει; (Τρέχει πολύ αργά.)
Έχει πρόβλημα, που ζορίζεται;
Υπάρχουν και πιο μικρά φίλτρα;
Για το φώς τι να κάνω; Ανακλαστήρας μου είπαν ότι δε χωράει στο δικό μου. Μόνο με το φως του περιβάλλοντος μπορούν να επιβιώσουν φυτά και ψάρι; (valsineria, cryptocoryne και anubia)
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος....

Ευχαριστώ πολύ,
φιλικά Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-14, 02:17
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Καλημερα! Αρχικα εχεις αστρωτο ενυδρειο εφισον εχεις αμμωνια που ειναι οτι πιο βλαβερο υπαρχει. Διαβασε ΚΑΛΑ τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων για να στησεις σωστα το ενυδρειο σου. Επειτα εκανες πολυ καλα και εβαλες siporax στο φιλτρο . Τα βακτηρια που λες ειναι αχρηστα! Ψαξε για μπολι ή ξεκινα στωσιμο απο την αρχη συμφωνα με τους οδηγους που υπαρχουν στο forum.Ο φωτισμος δεν πιραζει ισα ισα πρεπει να εχεις φωτοπεριοδο 6-7 ωρες τη μερα για να ειναι καλα ψαρια και φυτα. Η ροη πεζει ενα ρολο γιατι οι μονομαχοι δεν θελουν ισχυρο ρευμα νερου αλλα δε χριαζεται να το φραξεις βαλε ενα spray bar ή ρυθμισε καπως την εξοδο να μην πεφτει κατευθυαν πανω στο ψαρι. Εχεις μικρο φιλτρο ηδη πιο μικρο δε χριαζεσε.Επισης εκανες πολυ καλα και αλλαξες το διακοσμο σε φυσικο . Κοψε το λιπασμα ή ριχνε ελαχιστο ανα 10 μερες γιατι εχεις μικρο ενυδρειο και ευκολα φυτα. Αλλαγες κανε συχνα 1-2 φορες τη βδομαδα το 30-40%. Αντιχλωριο παρε το prime της seachem συμφερει πολυ και ειναι απο τα καλυτερα αυτο το blackwater που λες δε δεσμευει το χλωριο . Οι μονομαχοι οπως διαβασες θελουν μαλακο νερο με χαμηλο ph αλλα πρωτα πρεπει να στρωσεις σωστα το ενυδρειο. Αυτο φτεει που ειναι ετσι ο μονομαχος σου και βιασου γιατι ετσι βασανιζεται. Διαβασε ΚΑΛΑ και κανε αργα και σταθερα βηματα και οτι χριαστεις εδω ειμαστε. Καλη τυχη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-14, 02:59
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

2 γρήγορες ερωτήσεις:
Πόσα watt πρεπει να είναι η λάμπα;
Το ψάρι θα το έβγαζες από το ενυδρείο; Μόνη επιλογή τώρα είναι μια γυάλα....
Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-14, 03:02
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
2 γρήγορες ερωτήσεις:
Πόσα watt πρεπει να είναι η λάμπα;
Το ψάρι θα το έβγαζες από το ενυδρείο; Μόνη επιλογή τώρα είναι μια γυάλα....
Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.
ασε την 8watt αν καταλαβα καλα ειναι οικονομιας ε; Δεν ξερω αν κανουν αυτες για ενυδρειο και φυτα . Αν ειχα δυνατοτητα να το βαλω σε στρωμενο ενυδρειο ναι αλλα αστο καλυτερα και κανε συχνες αλλαγες και βρες μπολι να μην παιδευεσαι γιατο στις αλλες μεγοδους στρωσιματος ΠΡΕΠΕΙ να βγεί. Αθηνα θα βρεις 100% μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-14, 03:11
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

οικονομίας είναι και δεν έχω δει κανένα να τις χρησιμοποιεί.... εντομεταξύ το παλικάρι που αγόρασα τα αντιδραστήρια μου πρότεινε να μου κρατήσει το ψάρι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο μου. Αρχίζει να μου φαίνεται η καλύτερη λύση....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-14, 03:45
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή photo

τη φωτογραφία δεν ανέβασα.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140918_204548.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  40,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-14, 06:55
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

πολυ ομορφο! Και το ψαρακι! Να σου ζησει. Και βεβαια αν εμπιστευεσαι το ενυδρειο του και τον ιδιο να στο κρατησει και αν εχει να σου δωσει και μπολι μαλιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-14, 08:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, ας τα παρουμε απο την αρχη. Ο φωτισμος δεν ειναι το προβλημα του ενυδρειου αυτη τη στιγμη.

Το πρωτο πραγμα που κανεις (αν δεν το δωσεις για φιλοξενια μεχρι να γινει σωστο το ενυδρειο), ειναι να βαλεις αγγελια για μπολι χθες. Οσο το αφηνεις ετσι το ψαρακι, μονο κακο του κανεις, που αργα ή γρηγορα θα φανει. Διαβασε και αυτο.

Στη συνεχεια, αρχιζεις διαβασμα με τα υπομνηματα των αρχαριων και στον τομεα των Bettas.

Για οτιδηποτε σου δημιουργηθει απορια, εδω ειμαστε. Αλλα πρεπει να μελετησεις τη λειτουργια του ενυδρειου, πριν. Βασικο ειναι να στρωσει το φιλτρο με μπολι αυτη τη στιγμη, οποτε πρεπει να βιαστεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-14, 14:53
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή watt ανα λίτρο?

Για τη συγκεκριμένη σύνθεση ενυδρείου, ποιά είναι τα συνιστώμενα watt ανα λίτρο;
(Για μνα μην ξαναβλέπετε παραπάνω: Φιλοξενεί μονομάχο και από φυτά valsineria, cryptocoryne και anubia)

όσο αφορά το NH3 σήμερα το τεστ βγήκε αρνητικό, θα προμηθευτώ και τεστ για PH και θα κοιτάξω και για μπόλι. Έχει νόημα να το ρίξω μέσα στο ενυδρείο και με αρνητικό αμμώνιο;
Ο μονομάχος έχει αρχίσει και παίρνει τα πάνω του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-14, 15:06
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς τον, τα περισσότερα στα είπαν ήδη τα παιδιά, το σημαντικό είναι να στρώσει το ενυδρειάκι. Ο φωτισμός φαίνεται λίγο δυνατός (ίσως να τον κάνει πιο έντονο η άσπρη άμμος) αλλά δε θα τον άλλαζα προς το παρόν. Επίσης, λίπασμα και blackwater άστα στην άκρη (αν βρεις κανένα φύλλο catappa ή απόσταγμα πχ του atison θα ήταν καλό). Τέλος, είναι φυσιολογικό ο μονομάχος τις πρώτες μέρες στο νέο ενυδρείο να συμπεριφέρεται έτσι. Συνήθως τους παίρνει έως και μία εβδομάδα να συνηθίσουν το νέο χώρο Καλό διάβασμα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-14, 15:23
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.
Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-14, 16:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
θα ήθελα βοήθεια, για να φιλοξενήσω με όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες ένα μονομάχο, που βρέθηκε στα χέρια μου μέσα σε ένα μπουκάλι την περασμένη Παρασκευή....
Αυτο ειναι πολυ θετικο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 16/09 αγόρασα ένα ενυδρείο hailea 20 λίτρων, το οποίο διέθετε φίλτρο 5 w με ονομαστική ροή 200L/h.
Τοποθέτησα ένα πλαστικό λουλούδι μέσα και πέτρες τις οποίες είχα καθαρίσει και βράσει.
Χρησιμοποίσα αρχικά blood worm για διατροφή. Έβαλα νερό με αντιχλωριακό, δούλεψα για 2 ώρες το φίλτρο με ωφέλιμα βακτήρια, και έβαλα μέσα το ψάρι.
Αλλά ο μονομάχος ήταν νωθρός.
20 λιτρα ειναι ανεκτα για μονομαχο, αλλα υπο προυποθεσεις.
Στα χερια ενος εμπειρου, μπορει να παει καλα.
Τα μικρα ενυδρεια ομως δεν συγχωρουν λαθη που κανουν συνηθως οι αρχαριοι.
Το φιλτρο πρεπει να "βουλωσει" λιγο για να εχει ελαχιστη ροη.
Αφου προφανως δεν εχει προλαβει να βουλωσει απο σκουπιδακια, βουλωσε το εσυ με ενα κομματι σφουγγαρακι φιλτρου.

Φυσικα και ηταν νωθρος, αφου τα βακτηρια δεν κανουν θαυματα και θελουν και προσεκτικο χειρισμο με το ταισμα και τις μετρησεις, μεχρι να στρωσει το φιλτρο.
Αν ηταν μεγαλυτερο το ενυδρειο θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 17/09 αντικατέστησα τις πέτρες, τις οποίες δεν είχα δοκιμάσει με οξύ και το πλαστικό διακοσμητικό, με ξύλο στο οποίο είχα δέσει πάνω ένα anubia barteri. Άλλαξα το νερό κατά το 1/3, έβαλα λίπασμα και εκ νέου ωφέλιμα βακτήρια. Πρόσθεσα στη διατροφή βιταμίνες και φύκια για μονομάχους (1 σκουλήκι το πρωί και το βράδυ, και 1 φύκι το μεσημέρι). Αλλά ο μονομάχος εξακολουθούσε να είναι νωθρός και καθόταν συνεχώς στις γωνιές που είχε μείνει λίγη άμμος. Έλεγξαν δείγμα του νερού με stick στο κατάστημα που προμηθεύτηκα το ενυδρείο και μου είπαν ότι είμαι οκ.
Καλα εκανες αλλα ολα αυτα τα "ανακατεματα" θελουν μεγαλη προσοχη στο χειρισμο σε ενα ανώριμο ενυδρειο.
Το ταισμα μαλλον ηταν πολυ για αστρωτο ενυδρειο 20 λιτρων,
Ενα σκουληκακι για αρχη και παλι υπο ελεγχο με μετρησεις και επεμβαση αν κατι παει λαθος.
Η αυξηση του ταισματος ή της ιχθυοφορτωσης ειναι σημαντικο θεμα σε ενα ενυδρειο.
Πρεπει να γινονται σταδιακα, για να προλαβαινει η βιολογια του φιλτρου και του βυθου, να προσαρμοζεται στους ρυπους τους.
Επεμβαση μπορει να θεωρηθει και η αλλαγη νερου ή/και προσθηκη seachem prime που αποτοξικοποιει αμμωνια, νιτρωδη.
Μετρησεις σε πετσοπ και μαλιστα με στικ, εγω δεν θα τις λαμβανα υποψιν μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 18/09 έβαλα άμμο με το "χωνί" όπως διάβασα κάπου χωρίς να βγάλω το ψάρι, φύτεψα valsineria spiralis και cryptocoryne brown, άλλαξα ξανά το 1/3 του νερού με αντιχλωριακό Blackwater, ξαναέβαλα λίπασμα, και τροποποίησα το εργοστασιακό φίλτρο: αντικατέστησα τον ενεργό άνθρακα με siporax και το σφουγγάρι με υαλοβάμβακα. Ξαναέβαλα λίπασμα.
Μέτρησα με αντιδραστήρια τα νιτρικά και τα βρήκα αρνητικά, ενώ ανιχνεύτηκε NH4 0,5mg/L. Τεστ για PH δεν έχω αλλά απ ότι διάβασα δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος απ αυτή την τιμή.. Παρ΄όλα αυτά το ψάρι συνέχιζε να είναι νωθρό και να κάθεται κάτω στη γωνία- 'επρεπε να το ακουμπήσω για να κινηθεί.
Παλι ανακατεματα.
Λιπασμα δεν χρειαζεται το ψαρι στο νερο του σε τετοιες καταστασεις.
Ιχνοστοιχεια απλα, ειναι αρκετα και χρησιμα και για το στρωσιμο.
Καλα εκανες και αλλαξες τα υλικα, αλλα πεταξες υλικα που ειχαν τη λιγη βιολογια που μπορει να υπηρχε και το στρωσιμο αρχισε απο την αρχη.
Αμμωνια 0.5 δεν ειναι θανατηφορα αν η θερμοκρασια και το πεχα δεν ειναι ψηλα, αλλα και η λιγη ακομα κανει μικροζημιες στο ψαρι και το κανει να φαινεται οπως το βλεπεις.
Σε τετοια τιμη αμμωνιας (0.5ppm) δεν χρειαζεται αλλαγη νερου, αφου "πετωντας" την με την αλλαγη, δεν αφηνεις και λιγη αμμωνια να φανε τα βακτηρια και να μεγαλωσει η αποκια τους.
Με μια δοση prime για ολα τα λιτρα του νερου (ποσα ειναι 13-15 καθαρα λιτρα νερο?) αποτοξικοποιεις την αμμωνια.
Η δοσολογια ειναι μια δοση για καθε 1 ppm με μαξιμουμ δοσολογια την πενταπλη.
Μια δοση θεωρειται το 1ml (20 σταγονες) για καθε 40 λιτρα νερο.
Ποσοστιαια αλλαγη κανε οταν δεις πανω απο 1ppm αμμωνια, αλλιως αντιμετωπιζε μονο με prime.
Φυσικα υπο νορμαλ θερμοκρασιες και πεχα αθηνας, οπως ειπα.
Αμεσος κινδυνος με το πεχα δεν υπαρχει, αλλα οι αποτομες μεταβολες του (προς τα κατω κυριως) ειναι θανατηφορες (οσμωτικο σοκ).
Θελει προσοχη με προιοντα που αλλαζουν τις τιμες του πεχα, οπως και με τις αλλαγες νερου.
Καποιος ελεγχος στην αρχη toylaxoston στις τιμες GH KH pH βρυσης και ενυδρειου, μεχρι να δουμε τι συμβαινει συνηθως στο νερο μας, ειναι απαραιτητος
Και φυσικα το πεχα (οπως και GH KH) πρεπει να ειναι μεσα σε καποια ορια.
Μην ειναι το νερο και για αφρικανες.
Ιδανικες ομως που θελεις να του φτιαξεις, απαιτουν επεξεργασια στο νερο για μαλακωμα και πτωση πεχα, οπως και προετοιμασια νερου αλλαγης.
Και φυσικα μεγαλυτερο ενυδρειο και σωστη διακοσμηση.
Κοιτας δλδ για στησιμο με νερο, φωτισμο, ροη, διακοσμηση κλπ κοντα στου βιοτοπου που ζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αφορά το φωτισμό το ενυδρείο είχε μια λάμπα 9 watt μεγάλου σπειράματος η οποία αποδίδει για πάνω από 40 w. Την αντικατέστησα με άλλη των 8 watt η οποία αποδίδει για 38 watt. Τις λάμπες δεν τις άφησα για πάνω από 4 ώρες τη μέρα αναμμένες γιατί μου φαινόντουσαν πολύ ισχυρές.
Το ψάρι εξακολουθούσε να είναι νωθρό και να κάθεται κάτω στη γωνία,
Έκλεισα εντελώς το φίλτρο και το φώς για 4 ώρες, και βρήκα το ψάρι να εξερευνά το χώρο σε καλύτερη κατάσταση.
Έφραξα όσο το δυνατόν περισσότερο τις εξόδους του φίλτρου για να χαμηλώσω όσο το δυνατόν περισσότερο τη ροή και το ξαναάνοιξα. Αυτή τη στιγμή κάθεται πάνω σε ένα φύκι κοντά στο φίλτρο.
Ενα βατ μικροτερη λαμπα, δεν κανει καμια διαφορα.
Μη μετρας τις λαμπες φθορισμου με το ποσο "αποδιδουν" σαν κανονκες λαμπες. Εδω μιλαμε παντα με τα βατ φθορισμου.
Για ενα ενυδρειο 20 λιτρων μια λαμπα 8-10 βατ θεωρειται μετριος φωτισμος.
Χαμηλος θεωρειται μια λαμπα μεχρι 5 βατ.

Ειναι μεχρι να συνηθισει το ψαρι το χωρο, αλλα βασικα να στρωσει το φιλτρο για να μη στρεσαρεται και με το φως και τη ροη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα ήταν ο φωτισμός και η ροή.
Ισχύει ή η συμπεριφορά του ψαριού οφείλεται κάπου αλλού;
Το φίλτρο κάνει δουλειά όπως το έχω φράξει; (Τρέχει πολύ αργά.)
Έχει πρόβλημα, που ζορίζεται;
Υπάρχουν και πιο μικρά φίλτρα;
Για το φώς τι να κάνω; Ανακλαστήρας μου είπαν ότι δε χωράει στο δικό μου. Μόνο με το φως του περιβάλλοντος μπορούν να επιβιώσουν φυτά και ψάρι; (valsineria, cryptocoryne και anubia)
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος....

Ευχαριστώ πολύ,
φιλικά Γιάννης.
Ο φωτισμος και η ροη ειναι δευτερευοντα προβληματα.
Προεχει η αμμωνια και τα νιτρωδη (νιτρωδη ΝΟ2 που δεν προσεξα να μετρας).
Καλα εκανες και εφραξες το φιλτρο. Δεν εχει προβλημα.
Δεν νομιζω να υπαρχουν πιο μικρα φιλτρα. (Υπαρχουν ομως πιο μεγαλα ενυδρεια. )
Για μειωση του φωτισμου, βαλε καποιο diy σκιαστρο πχ λιγο αλουμινοχαρτο γυρω απο μερικα σημεια της λαμπας. (οχι σφιχτα).
Ευκολα φυτα ειναι αυτα.
Βασικα οτι ζησει απο φυτα.
Για το ψαρι πας, οχι για κηπο.
Η βαλισνερια δεν θα παει μαλλον καλα, αλλα την κανεις αφου δεν τη χωραει το ενυδρειο σου. Θα την πεταξεις ετσι κι αλλιως σε λιγο.
Η ανουμπια δεν θελει τιποτα και η κρυπτο ελαχιστα.
Απεφυγε το απευθειας ηλιακο φως ομως, γιατι θα σου βγαλει αλγες στις επιφανειες τζαμια/διακοσμησης.
Τη λαμπιτσα αναβε μολις ηρεμησει το νερο και ο μονομαχος.

ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΜΠΟΛΙΑΣΕ ΑΜΕΣΑ.
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-14, 01:43
Το avatar του χρήστη johnyl
johnyl Ο χρήστης johnyl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ,πολύ κατατοπιστικός. Ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για μπόλι. Τη Δευτέρα θα προμηθευτώ και τα υπόλοιπα τεστ και το seachem prime.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-14, 07:37
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

.......και για να μην εχεις ενα ψαρι μονιμα τρομαγμενο...οπου θα λουφαζει στις γωνιες...πρεπει να βαλεις καποιο φυτο επιφανειας.....και σκουροχρωμο βυθο-αμμο....ετσι θα χαρει και αυτο ..και εσυ που θα το βλεπεις να κανει τη βολτα του ανεμελο..!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-14, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητα τα φυτα και οι κρυψωνες γενικοτερα σε ενα ενυδρειο με ΕΝΑ ψαρι.
Το "θαρρος" του ψαριου, βασικα δεν εξαρταται απο τις κρυψωνες, αλλα απο τη φυσικη κατασταση του, οπως και τις προηγουμενες του "εμπειριες" σε αλλα ενυδρεια, με τυχων συγκατοικους και αλλους ιδιοκτητες και ποιοτητα νερου (με λιγα λογια αναλογα το επιπεδο του στρες).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-09-14, 11:01
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τετοια τιμη αμμωνιας (0.5ppm) δεν χρειαζεται αλλαγη νερου, αφου "πετωντας" την με την αλλαγη, δεν αφηνεις και λιγη αμμωνια να φανε τα βακτηρια και να μεγαλωσει η αποκια τους.
Με μια δοση prime για ολα τα λιτρα του νερου (ποσα ειναι 13-15 καθαρα λιτρα νερο?) αποτοξικοποιεις την αμμωνια.
Η δοσολογια ειναι μια δοση για καθε 1 ppm με μαξιμουμ δοσολογια την πενταπλη.
Μια δοση θεωρειται το 1ml (20 σταγονες) για καθε 40 λιτρα νερο.
Ποσοστιαια αλλαγη κανε οταν δεις πανω απο 1ppm αμμωνια, αλλιως αντιμετωπιζε μονο με prime.
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά έχω ερώτημα σχετικά με τα παραπάνω (βρίσκομαι σε αντίστοιχη κατάσταση με τον φίλο Johnyl):
H χρήση του Prime δηλαδή δεν χαλάει τον κύκλο της αμμωνίας? Με ποιό τρόπο την αποτοξικοποιεί?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-09-14, 11:08
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

H χρήση του Prime δηλαδή δεν χαλάει τον κύκλο της αμμωνίας?Καταρχην το prime ειναι για το χλωριο του νερου και για τα βαρεα μεταλλα που περιεχει το νερο βρυσης.Την αμωνια και τα συναφη τα καταπολεμανε τα βακτηρια και η καλη βιολογια του φιλτρου σου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-09-14, 11:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά έχω ερώτημα σχετικά με τα παραπάνω (βρίσκομαι σε αντίστοιχη κατάσταση με τον φίλο Johnyl):
H χρήση του Prime δηλαδή δεν χαλάει τον κύκλο της αμμωνίας? Με ποιό τρόπο την αποτοξικοποιεί?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
H χρήση του Prime δηλαδή δεν χαλάει τον κύκλο της αμμωνίας?Καταρχην το prime ειναι για το χλωριο του νερου και για τα βαρεα μεταλλα που περιεχει το νερο βρυσης.Την αμωνια και τα συναφη τα καταπολεμανε τα βακτηρια και η καλη βιολογια του φιλτρου σου
Παιδιά , το prime σύμφωνα με τον κατασκευαστή, αποτοξικοποιεί και την ελεύθερη αμμωνία, λογικά την μετατρέπει σε αμμώνιο που δεν είναι τοξικό ή δεν είναι και τόσο τοξικό, για αυτό στα τεστ δεν βλέπουμε διαφορά στις τιμές αμμωνίας
-------------------------
Δείτε και εδώ
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 29-09-14 στις 11:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-09-14, 18:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά έχω ερώτημα σχετικά με τα παραπάνω (βρίσκομαι σε αντίστοιχη κατάσταση με τον φίλο Johnyl):
H χρήση του Prime δηλαδή δεν χαλάει τον κύκλο της αμμωνίας? Με ποιό τρόπο την αποτοξικοποιεί?
Κανει την αμμωνια ΝΗ3, αμμωνιο ΝΗ4, που συνεχιζει να "τρεφει" κανονικα τη βιολογια, χωρις να καιει τα ψαρια.
Στα τεστ δεν βλεπεις διαφορα στην τιμη αμμωνιας, αφου τα περισσοτερα μετρανε ολικη αμμωνια (αμμωνια και αμμωνιο ΝΗ3/4)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-14, 08:03
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανει την αμμωνια ΝΗ3, αμμωνιο ΝΗ4, που συνεχιζει να "τρεφει" κανονικα τη βιολογια, χωρις να καιει τα ψαρια.
Στα τεστ δεν βλεπεις διαφορα στην τιμη αμμωνιας, αφου τα περισσοτερα μετρανε ολικη αμμωνια (αμμωνια και αμμωνιο ΝΗ3/4)
Άρα, με το συμπάθειο, Κουκουρούκου....

Άρα (το συμπέρασμα του αρχάριου), με τα περισσότερα (άραγε ποιά είναι τα λίγα), δεν ξέρεις αν η συγκέντρωση που μετράς είναι τόσο τοξική όσο νομίζεις για τα ψάρια σου...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-14, 09:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα, με το συμπάθειο, Κουκουρούκου....

Άρα (το συμπέρασμα του αρχάριου), με τα περισσότερα (άραγε ποιά είναι τα λίγα), δεν ξέρεις αν η συγκέντρωση που μετράς είναι τόσο τοξική όσο νομίζεις για τα ψάρια σου...
Υπάρχει αλγόριθμος που βρίσκεις τη τοξικότητα της αμμωνίας , που υπλογίζεται από τη συνολική αμμωνία, θερμοκρασία και PH
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
και διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16769
-------------------------
και ένας πίνακας με τιμές ελέυθερης αμμωνίας όταν η θερμοκτρασία είναι 27 βαθμούς

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 30-09-14 στις 09:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-10-14, 00:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο αλγοριθμος δεν ισχυει εδω.
Υπολογιζει μονο τους παραγοντες θερμοκρασια και πεχα και οχι καποιο χημικο που κανει την αντιδραση.
Το χημικο δεν αλλαζει πεχα και θερμοκρασια, οποτε ο αλγοριθμος τα ιδια θα δειξει.
Παρολαυτα δεν ειμαστε τελειως ξεκρεμαστοι.
Στις οδηγιες λεει "1 δοση για καθε 1ppm αμμωνιας".
Αν εχουμε βαλει τη δοσολογια που πρεπει,ειμαστει καλλυμενοι και δεν εχουμε ελευθερη αμμωνια στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-10-14, 06:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αλγοριθμος δεν ισχυει εδω.
Υπολογιζει μονο τους παραγοντες θερμοκρασια και πεχα και οχι καποιο χημικο που κανει την αντιδραση.
Το χημικο δεν αλλαζει πεχα και θερμοκρασια, οποτε ο αλγοριθμος τα ιδια θα δειξει.
Παρολαυτα δεν ειμαστε τελειως ξεκρεμαστοι.
Στις οδηγιες λεει "1 δοση για καθε 1ppm αμμωνιας".
Αν εχουμε βαλει τη δοσολογια που πρεπει,ειμαστει καλλυμενοι και δεν εχουμε ελευθερη αμμωνια στο νερο.
Εννοείται Σπύρο πως ο αλγόριθμος δεν ισχύεi αν βάλουμε Prime ή οποιοδήποτε άλλο χημικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Έχετε να προτείνετε κάποιο ups? xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-03-08 21:42
κάποιο παράσιτο ? :( crazyio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-10-06 16:28
Γνωρίζετε κάποιο Index; sea_land Ιστοσελίδες στο Internet 2 06-11-05 14:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09256 seconds with 16 queries