Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-04-13, 17:53
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Πω πω πω όνειρο το έκανες φίλε μου!!!!
Αλλα πιο πολυ μου αρέσει η περιγραφή σου!!!
Απο τις καλύτερες και πιο αναλυτικές παρουσιάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisqq : 02-04-13 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-04-13, 18:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

υπέροχο!!! μπράβο να το χαίρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-04-13, 18:24
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια!!
Τα ψαρια φαινονται οτι ειναι ευτυχισμενα!!
Θα σου προτεινα να εβαζες καποιες ριζες αριστερα στην πλατη. Βαλισνεριες εννοω. Οι ριζες καταπληκτικες!!
Μπραβο και παλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-04-13, 18:36
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

...υπάρχουν σημαντικά θέματα βελτίωσης.....!

...το Scape ομολογώ ότι μου αρέσει ........πολύ......αλλά επειδή είναι σχετικά πρόσφατο....προσπαθώ με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω και με πολύ παρατήρηση ....να καταλάβω αν είναι το ίδιο θετική η ανταπόκριση των δίσκων.

...πολλές φορές αυτό που αρέσει στο δικό μας μάτι....γι' αυτούς είναι μπελάς ή ημιτελές. Παρατήρηση.....και πάλι παρατήρηση.

...που κάθονται, που ξεκουράζονται, που χώνετε η τροφή .....κινδυνεύουν να γδαρθούν σε ένα τίναγμα ενός φοβιτσιάρη (?), τι δημιουργεί ως περιβάλλον το Aquascape ....όταν έχουμε τσαμπουκάδες από τους τέσσερις μεγάλους αρσενικούς (?), τι θα γίνει αν γεννήσει ζευγάρι (?), τι θα γίνει αν γεννήσουν τα Peru σκαλάρια....(?)

...έχει ακόμα......
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-04-13, 20:24
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

σωστος!!!

Υ.Γ αν χαμηλωσεις λιγο τον φωτισμο θα ειναι πολυ καλυτερο σαν εικονα κ οι δισκοι σου θα ειναι νοιωθουν καλυτερα κ ασφαλεις!!!με 2χ36 w θα εισαι οκ!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-04-13, 10:15
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστος!!!

Υ.Γ αν χαμηλωσεις λιγο τον φωτισμο θα ειναι πολυ καλυτερο σαν εικονα κ οι δισκοι σου θα ειναι νοιωθουν καλυτερα κ ασφαλεις!!!με 2χ36 w θα εισαι οκ!!!!
....δίκιο έχεις .....πρέπει να δω και το θέμα με το φωτισμό......
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-04-13, 10:10
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

...αφορμή γι' αυτό το post στάθηκε η επιλογή πολλών αρχαρίων (κι εγώ αρχάριος είμαι) ..... σε μία ενυδρειακή κατηγορία, να 'στήνουν' ένα νέο ενυδρείο..... να μπαίνουν και να ζητούν συμβουλές, να ακούνε τα σωστά πράγματα από ανθρώπους που είναι γνώστες και μπορεί να έχουν ξεστραβωθεί στο διάβασμα ή να ασχολούνται 30 χρόνια με μία κατηγορία ψαριών ....και στη συνέχεια να κάνουν 'ότι τους κατέβει στο κεφάλι' .......μέχρι την 1η ασθένεια ή την 1η απώλεια (η οποία είναι δυστυχώς πολύ σύντομη) ...όπου μπαίνουν κι ανεβάζουν ένα νέο θέμα με τη λέξη "Βοήθεια' ως κυρίαρχη.


...θεωρώ ότι στο ξεκίνημα σε οτιδήποτε νέο και απαιτητικό υπάρχουν δύο δρόμοι που μπορεί να ακολουθήσει κανείς .....και τους αναφέρω:

Α.
- Επιλέγουμε να διαθέσουμε πάρα πολύ χρόνο σε διάβασμα.
- Επιλέγουμε το αν θα ακολουθήσουμε το δρόμο που τα ψάρια μας θα επέλεγαν, ή θα κάνουμε - αν μου επιτρέπεται - ότι 'μας αρέσει'.
- Επιλέγουμε έναν ή το πολύ δύο έμπειρους ανθρώπους (για να μας οδηγήσουν σε σωστό δρόμο) που έχουν αποδεδειγμένα γνώσεις και παραστάσεις σχετικές με αυτό που θέλουμε να κάνουμε.... και όχι 4-5-6 χιλιάδες ενεργά μέλη. Μπορούμε να 'επικοινωνούμε' με όλο το Forum, αλλά τελικά πρέπει να δώσουμε τις εξετάσεις μας στο ποιον θα δείξουμε εμπιστοσύνη ... και αυτός πρέπει να είναι ένας ή το πολύ δύο άνθρωποι (οι οποίοι πρέπει να έχουν και κοινή φιλοσοφία/αρχές). Κι αυτό για τα δύσκολα...το διάβασμα είναι αρκετό για τα εύκολα.
- Όταν ξέρουμε τι είναι το σωστό ....διαβάσουμε....ρωτάμε αυτούς που εμπιστευόμαστε και όλα οδηγούν σε μια δύσκολη απόφαση ...την κάνουμε πραγματικότητα. Βγάζουμε ψάρια, ξεριζώνουμε φυτά, αλλάζουμε aquascape, αλλάζουμε βυθό, αλλάζουμε φωτισμό....οτιδήποτε. Αν όλα λένε πράσινο ...κι εμείς έχουμε μπλε ...τότε απλά λέμε ....κύριοι/ες αυτό είναι το ενυδρείο μου.....μου είναι αδιάφορο το τι λέτε .... ή τι θα πείτε (ξέρετε δεν ξέρετε) ....και αυτό είναι όλο. ¶ρα δεν ζητάμε γνώμες/συμβουλές όταν ανεβάσαμε το θέμα ....παρά ζητάμε 3-4 σελίδες με 'μπράβο, καταπληκτικό το ενυδρείο σου που είναι Reef' ......και τα μπράβο τα μαζεύουμε από όσους έχουν φυτεμένο με platy.

B.
- Μπαίνουμε και γράφουμε: ....."να σας δείξω το δισκάδικό μου .....αυτό είναι..... έτσι μ' άρεσαν οι ρίζες ....... έχω μέσα και δύο αχινούς κι ένα ιππόκαμπο ........το καλοκαίρι είναι στους 36 βαθμούς ....το χειμώνα στους 25 αλλά οι δίσκοι μου είναι ΟΥΚ 1 ......ταίζω με δικό μου blend ......κι αν σας αρέσει. Δε συμφωνείτε - κι ας έχετε δίσκους από το ΟΧΙ του Μεταξά - μου είναι αδιάφορο. Εγώ έτσι θα πορευτώ...... πήρα δίσκους από το Θανασάκι που τους μεγάλωσε σε νερό από πηγάδι με ξυλόπετρες ......οκ είναι σκαληνό ή ορθογώνιο το σχήμα τους (δικό μου θέμα) ......πεθάνουν δε πεθάνουν δικό μου θέμα .......δύο θα 'ψοφάνε' ....γιατί περί αυτού πρόκειται .......τρεις θα βάζω στα 120 λίτρα μου". Δε θα μαζέψουμε 4 σελίδες με 'μπράβο' .....αλλά θα έχουμε κάνει ένα καλό statement που θα βοηθήσει κι όλους εμάς στην επικοινωνία με το νεοαφιχθέν μέλος ..... ή μάλλον στη 'μη επικοινωνία'.

Όλα αυτά τα γράφω στο δικό μου θέμα ......για να μην στοχοποιήσω κάποιον.... ότι μου έδωσε την αφορμή γι' αυτές τις σκέψεις. Το τελευταίο τρίμηνο έχω αφιερώσει εκατοντάδες ώρες να διαβάσω ....και είναι φαινόμενο που απαντάται σε όλα τα Forum (Ελλάδα, Αγγλία, Ολλανδία....). Έτσι κι αλλιώς τέτοια λογική έχουμε δει σε μέλη με γλυκό και αλμυρό, με φυτεμένα και βιοτοπικά, με δίσκους και θηρευτές. Απλά όταν μπαίνουμε και γράφουμε τα τεράστια λάθη που έχουμε κάνει - φυσιολογικά - όλοι στην αρχή, ζητάμε στην πραγματικότητα τα 'μπράβο - μαγικό το απότέλεσμα' .....και στη συνέχεια που οι γνώστες αναφέρουν τα βασικά σημεία προς βελτίωση (όπου δεν περιλαμβάνουν κόστος)...... και βλέπεις ότι ο άλλος επιλέγει να μην διορθώνει τίποτα ....... τότε δεν χρειάζεται να γίνεται ανάλογη - προς βελτίωση - επικοινωνία. Περιμένουμε τον 1ο θάνατο από το 1ο άτυχο πλάσμα μέσα στο ενυδρείο.... και στη συνέχεια το θέμα "Βοήθεια ....οι δίσκοι μου είναι στο βυθό, μαύροι, δεν τρώνε..........πείτε μου".

Μία καλή λύση είναι η Διαχειριστική Ομάδα να φτιάξει ένα σερί 4 σελίδων και 25 Posts το οποίο θα ανεβάζει κάποιος το θέμα του "Το 1ο μου Reef / το 1ο μου βιοτοπικό / το 1ο μου φυτεμένο / οι 1οι μου βασιλιάδες "..... θα μπαίνει ο συντονιστής θα κάνει paste τα 25 posts ....... και θα νιώθει ευτυχής για το ξεκίνημά του .... ο νέος χομπίστας......
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-04-13, 10:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B.B.'Bear' Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία καλή λύση είναι η Διαχειριστική Ομάδα να φτιάξει ένα σερί 4 σελίδων και 25 Posts το οποίο θα ανεβάζει κάποιος το θέμα του "Το 1ο μου Reef / το 1ο μου βιοτοπικό / το 1ο μου φυτεμένο / οι 1οι μου βασιλιάδες "..... θα μπαίνει ο συντονιστής θα κάνει paste τα 25 posts ....... και θα νιώθει ευτυχής για το ξεκίνημά του .... ο νέος χομπίστας......
Χαχαχαχα εισαι θεος
-------------------------
Αααα
το ενυδρειο σου ειναι μαγικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-04-13 στις 10:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-04-13, 10:28
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα το ενυδρειο σου ειναι μαγικο
.....που είναι τα 24 άλλα posts....., , .......(?)
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-04-13, 10:42
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

χα χα έτσι είναι και είναι πολύ γλαφυρή η αναφορά

αλλά θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια ψυχολογία και την ίδια ωριμότητα.
πολλοί αργούν να αποδεχθούν τα ρεαλιστικά δεδομένα.
επειδή δούλεψα χρόνια σε συνεχή επαφή με κόσμο και μάλιστα σε τομέα πωλήσεων, είναι συχνό το φαινόμενο, να λες σε κάποιον "δυστυχώς τελείωσε" και η απάντηση να είναι "αυτό αποκλείεται, πριν λίγο υπηρχε, σας παρακαλώ κοιτάξτε καλύτερα, μα πως τελείωσε?" ενώ υπάρχουν άλλοι, που κινούνται ρεαλιστικά και αμέσως σε ρωτάνε "εντάξει, τι μπορώ να βρω εναλλακτικά?" αλλά αυτοί είναι πάρα πολύ λίγοι.
αυτός που ονειροβατεί εν τω μεταξύ είναι συνήθως και καχύποπτος γιατί ενώ διαψεύδεται το ονειροπόλημά του, νομίζει πως τον διαψεύδουν οι άλλοι.
έτσι κι εδώ στην "κοινωνία" μας, βλέπω ανθρώπους μπερδεμένους από πολλές αντικρουόμενες συμβουλές ενώπιον της απόφασης να μείνουν μ ένα ενυδρείο 30συνήθως λίτρων με ένα ψαράκι ενώ είχαν ονειρευτεί μια τρελλοπαρέα χαρούμενων ψαρακίων μέσα σ αυτό.
δεν ξέρουν ποιος απο μας τους μιλάει άδολα, ποιος ξέρει,ποιός θέλει να τους βοηθήσει και δεν μας βλέπουν και κατά πρόσωπο όπως τον υπάλληλο του καταστήματος.

για το ενυδρείο σας, έτυχε να παρακολουθήσω από την αρχή όλο το θέμα σας και πραγματικά αν υπήρχε υποδειγματικός αρχάριος θα σας πρότεινα ανεπιφύλακτα. (εγώ κατά βάθος μοιάζω μ αυτούς που υπερασπίστηκα)
τελικά έγινε υπέροχο, το έχω ξαναπεί, να το χαίρεστε!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-04-13, 11:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά έγινε υπέροχο, το έχω ξαναπεί, να το χαίρεστε!
Αντε αλλα 23 εμειναν

Θα σου απαντησει ο Νικος, αν ειναι ή φαινεται υπεροχο

Αν δεν ηταν και καποιος να του εκαιγε τον κοντρολερ θερμοκρασιας θα ηταν πιο υπεροχο το ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-04-13, 14:55
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

@ Μαρία (μίλα μου στον ενικό ...είμαι γέρος άνθρωπος αλλά θα το αντέξω)

...μην ξαναπείς τίποτα για το υποδειγματικός αρχάριος....γιατί θα μπουν με σειρά προτεραιότητας ο Fan, ο Delta, ο Machem, ο White Diamont, ο Exelix...... (μπορώ να γράψω κι άλλους) για:
1. Ιχθυοσύνθεση
2. Φωτισμό / Aquascape
3. Φίλτρανση
4. Οξυγόνωση
5. Επεμβάσεις στο ενυδρείο / ημέρα κατοχής

...που θα μοιάζω με χρυσόψαρο ...που το πετάς μέσα σε 300άρι ενυδρείο με ατάιστους θηρευτές (εντάξει ρε Σπύρο ....χοντρό χρυσόψαρο....τι γελάς ρε.....)

@ Σπύρο D

...εντάξει ...σου τον έκαψα ....πως κάνεις έτσι μωρέ........αμάν.......
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-04-13, 18:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για αυτό έχω τόσο καιρό να σου μιλήσω, γιατί είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-04-13, 19:45
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B.B.'Bear' Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Μαρία (μίλα μου στον ενικό ...είμαι γέρος άνθρωπος αλλά θα το αντέξω)
εντάξει, στον ενικό καθ' ότι "νεώτερος γέρων". δεν λέμε γέρος, λέμε , διάγω την αειθαλή ωριμότητά μου. άντε την επόμενη δεκαετία θα νοιώθεις νεώτερος!!!
...μην ξαναπείς τίποτα για το υποδειγματικός αρχάριος....γιατί θα μπουν με σειρά προτεραιότητας ο Fan, ο Delta, ο Machem, ο White Diamont, ο Exelix...... (μπορώ να γράψω κι άλλους) για:
1. Ιχθυοσύνθεση
2. Φωτισμό / Aquascape
3. Φίλτρανση
4. Οξυγόνωση
5. Επεμβάσεις στο ενυδρείο / ημέρα κατοχής
μα αυτό εννοώ "υποδειγματικός" αρχάριος, την ικανότητα επιλογής του "πρότυπου εκπαιδευτηρίου"
...που θα μοιάζω με χρυσόψαρο ...που το πετάς μέσα σε 300άρι ενυδρείο με ατάιστους θηρευτές (εντάξει ρε Σπύρο ....χοντρό χρυσόψαρο....τι γελάς ρε.....)

@ Σπύρο D

...εντάξει ...σου τον έκαψα ....πως κάνεις έτσι μωρέ........αμάν.......
δεν θυμάμαι σου είπα... υπέροχο το ενυδρείο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-04-13, 09:11
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό έχω τόσο καιρό να σου μιλήσω, γιατί είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως!
....ρε γείτονα .......το Ph Meter .....έκλεισε χρόνο και βγήκε και εκτός εγγύησης...., , .

.... αν δε δουλεύει θα πάμε στα Χονγκ-Γκα ......να τα κάνουμε οικόπεδο.....???

...την Πάτρα μου ...μέσα.....
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13325 seconds with 16 queries