Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-12, 19:42
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή Προτάσεις STENDKER για δίσκους

Σαν αρχάριος διαβάζω γενικά οτιδήποτε βρω ενδιαφέρον για οποιοδήποτε είδος ψαριού. Σήμερα έπεσα πάνω σε αυτό το site http://www.diskuszucht-stendker.de/g...n,index,0.html και διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα από τον μεγαλύτερο (όπως λέει) εκτροφέα δίσκων στην Ευρώπη.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση όμως, γιατί είναι εντελώς αντίθετο με ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, ότι προτείνει για 180λτ 10-12 ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-12, 19:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω προτεινω να διαβασεις και εδω ..αν δεν εχει τυχει http://greekdiscus.com/...οσο για αυτο που λεει ο στεντκερ...για τα λιτρα...και τους δισκους...χμ...σε τελικο μεγεθος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ*καταρχην..δεν θα φτασουν τελικο μεγεθος εκει..απο την αλλη για 5-6 ψαρια ναι...με μια προυποθεση..ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ βιολογιας.... αυτα απο μενα ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-12, 19:55
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

και παλι 5-6 ψαρια σε 180 λιτρα ακουγονται παρα πολλα. παραξενο μου φαινεται που προτεινει καποιος σε αυτα τα λιτρα 12 δισκους. εκτροφεας ειναι να πουλησει θελει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-12, 19:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προτεινω να διαβασεις και εδω ..αν δεν εχει τυχει http://greekdiscus.com/...οσο για αυτο που λεει ο στεντκερ...για τα λιτρα...και τους δισκους...χμ...σε τελικο μεγεθος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ*καταρχην..δεν θα φτασουν τελικο μεγεθος εκει..απο την αλλη για 5-6 ψαρια ναι...με μια προυποθεση..ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ βιολογιας.... αυτα απο μενα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
και παλι 5-6 ψαρια σε 180 λιτρα ακουγονται παρα πολλα. παραξενο μου φαινεται που προτεινει καποιος σε αυτα τα λιτρα 12 δισκους. εκτροφεας ειναι να πουλησει θελει.

Και επίσης η αμέσως επόμενη πρόταση είναι: "This size of aquarium will be large enough later on for the mature discus fish."

Το τι τρέξιμο πρέπει να ρίξεις στα λίγα λίτρα ρώτα το σε όσους το έκαναν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-12, 20:04
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προτεινω να διαβασεις και εδω ..αν δεν εχει τυχει http://greekdiscus.com/...οσο για αυτο που λεει ο στεντκερ...για τα λιτρα...και τους δισκους...χμ...σε τελικο μεγεθος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ*καταρχην..δεν θα φτασουν τελικο μεγεθος εκει..απο την αλλη για 5-6 ψαρια ναι...με μια προυποθεση..ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ βιολογιας.... αυτα απο μενα ...
ναι το ξέρω το site. Απλώς μου έκανε εντύπωση η άποψή του γιατί αναφέρει ότι τα λίτρα είναι αρκετά για τα ενήλικα ψάρια.

" We recommend a minimum size of aquarium of 1 m x 0.4 m x 0.45 m (180 litres) for a group of discus fish comprising at least 10-12 fish. This size of aquarium will be large enough later on for the mature discus fish."

Παιδιά πληροφοριακά ρωτάω και όχι γιατί σκέφτομαι να βάλω δίσκους.

¶σε που μετά λεει αυτό "For an aquarium containing 180 litres (with c. 12 discus fish and companion fish) changing
10-20 % of the water in the aquarium once a week or changing 30 % every two weeks is normally sufficient."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-12, 20:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εισαι σιγουρος οτι ειναι το official siteτου stendker αυτο??....!!!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-12, 20:18
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι σιγουρος οτι ειναι το official siteτου stendker αυτο??....!!!!
τι να πω, δεν ξέρω, πάντως εδώ http://www.diskuszucht-stendker.de/g...t,index,0.html τους έχει και φώτο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-12, 20:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορεις να το δοκιμασεις!!
Με μετρησεις να προσεχεις να μη ξεφευγουν τα ΝΟ3 ετσι ωστε να κανεις αλλαγες νερου!
Παντως εγω με 7 δισκους σε 300 λιτρα και αν παραμελησω την αλλαγη νερου ανα 2 μερες ... τοτε τα ΝΟ3 εκτοξευονται στα υψη! Ηδη πηγα να την πατησω ... και να τα χασω ολα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-12, 11:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα σαιτ τα λεει σωστα αλλα δεν τα λεει ολα.

Το σιγουρο ειναι οτι, οσο περισσοτερα ψαρια ειναι μαζι, τοσο το καλυτερο.(εκτος αν ειναι διαπιστωμενο ζευγος)
Επισης σιγουρο ειναι οτι, τα ψαρια αυτα θελουν πεντακαθαρο νερο.
Επισης σιγουρο οτι τα ψαρια ειναι κιχλιδες, οσο μεγαλωνουν θετουν ιεραρχιες, δημιουργουνται ζευγη, και το καθενα απαιτει το χωρο του.

Αν ειναι καποιος τοσο εμπειρος και αποφασισμενος οτι μπορει αυτα τα τρια να τα παρεχει ταυτοχρονα, ας το δοκιμασει σε .... οσα λιτρα θελει.

Τι μας νοιαζει εμας? Ουτε ψαρια πουλαμε, ουτε ενυδρεια, ουτε η ευδαπ και η δεη ειμαστε, για να κερδισουμε κατι λεγοντας το αντιθετο.
Ενυδρεια λειτουργικα θελουμε, με υγειη ψαρια και χομπιστες ξεγνοιαστους να απολαμβανουν το χομπι τους.

-------------------------
Δεν θα αποκλεισουμε σε καποιον τιποτα.
Τι μπορω να πω εγω σε ενα φιλο που εχει 10 δισκους ενηλικους, σε 200 λιτρα (+50 λιτρα σαμπ)?
Αφου ειναι εμπειρος στα ενυδρεια και στη χημεια (καθηγητης πανεπιστημιου) και δεν βαριεται να κανει καθε δυο μερες αλλαγη νερου, δεν βλαστημαει τα πολλα χρηματα που ακουμπαει στα διαφορων ειδων ζουμια και χημικα υλικα φιλτρανσης, ουτε απογοητευεται που .... δεν εχει πετυχει ακομα την 100% ασφαλη διατηρηση τους σε αυτα τα λιτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-02-12 στις 11:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-12, 17:34
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Σπυρο και παραθετω το εξης : '' Τα ζευγάρια των δίσκων (στη φύση) αποκόπτονται από την υπόλοιπη ομάδα για ολόκληρη την αναπαραγωγική διάρκεια και οι γονείς γίνονται πολύ επιθετικοί ενάντια στους εισβολείς. Αυτό στο χώρο ενός ενυδρείου μπορεί να έχει πολύ "άσχημες" συνέπειες. Αν ο χώρος είναι μικρός ... μπορεί να θανατωθούν ψάρια. Η φάση της αναπαραγωγικής διαδικασίας προσδιορίζεται στην ηλικία των 15-16 μηνών (κάποιες φορές ενδέχεται και νωρίτερα).
Από τις προσωπικές μου παρατηρήσεις έχει βγει το συμπέρασμα πως μια μέση απόσταση 60-80 εκ. ακτίνας γύρω από το σημείο εναπόθεσης των αυγών είναι συνήθως αυτή την οποία οι γονείς φυλάνε πιο δυναμικά. Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας του χαρακτήρα του ΚΑΘΕ ψαριού ξεχωριστά. ¶λλοι είναι υπερβολικά επιθετικοί και άλλοι πιο "ήπιοι".
Όπως και να έχει όμως αν το δούμε σε παράδειγμα ... θα καταλάβουμε τι ΠΡΕΠΕΙ να περιμένουμε. Ας υποθέσουμε ότι το ενυδρείο μας έχει μήκος 1,5 μέτρο και μέσα έχουμε 8-10 ψάρια .... όταν σχηματισθούν 2 ζευγάρια (και αυτό θα γίνει πολύ πιο σύντομα απ'όσο φαντάζεσαι), θα "πιάσουν" συνήθως τα δύο άκρα .... από την μία πλευρά 60-80 εκ. και άλλα τόσα από την άλλη ... με ότι περισσεύει για να χωρέσουν οι υπόλοιποι. Το μέγεθος που έχουν οι δίσκοι σε αυτή την "φάση" κυμαίνεται από τα 8-12 εκ. .... φαντάσου λοιπόν δίσκους αυτού του μεγέθους να προσπαθούν να βολευτούν στον κενό χώρο που τους μένει.''.......πηγή http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%EF%E9 ...διαβασε το..και βγαλε τα συμπερασματα σου ..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Stendker: Τι μας είπε Γιώργος Κ Δίσκοι 0 17-02-10 20:26
O STENDKER ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧρήστοςΠ Δίσκοι 7 04-07-09 22:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04767 seconds with 15 queries