Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-11-10, 12:41
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Ας πω και γω την εμπειρία μου

Εγώ το ξέστησα και το ξαναέστησα απο την αεχή λόγω σαλιγκαριών+cladophor ή τριχοειδή πράσινη(δεν ξερω πια απο τις 2 αλλά υπερβολικά ενοχλητική) +κιτρίνισμα του νερού από το φυλλόχωμα που είχα σαν υπόστρωμα..

Λοιπόν νομίζω οτι είχα από όλα τα είδη σαλιγκαριών σε μεγάλες ποσότητες.Τίγκα.

Το αποτέλεσμα.Το φίλτρο μου βρώμιζε πολύ γρήγορα+ τα παράσιτα έτρωγαν κάποια φυτά.Τα τσάκιζαν.

Tα tuberculata πολύ όμορφα σαλιγγάρια,είχα-εχω κάποια(στο άλλο ενυδρείο που γίναν τεράστια.Ανακατέβουν το βυθό και αυτό φαντάζομαι είναι καλό..Δεν ακουμπούσαν τα φυτά.Αλλά γέμισα και απο αυτά.Ίσως είναι τα πιο ελεγχόμενα επειδή γεννάνε ζωντανά και όχι αυγά.

Τα ramshorn πολύ καλά και αυτά.Δεν πειράζαν φυτά αλλά κάναν πολλά αυγά και τα περισσότερα στα φύλλα των φυτών όπου δημιουργόταν και μια τρυπούλα.

Πλέον θα κρατήσω σε αυτό το ενυδρείο κανα2- μηλοσαλίγκαρα για χρώμα και για καθαριστές μαζί με τις πολλές cherry.Ίσως βάλω και tuberculata αλλά θα το σκεφτώ.

Στο χρυσοψαροενυδρείο μου οτιδήποτε παράσιτο γίνεται νόστιμος μεζές εκτός απο τα tuberculatra. Έχουν πολύ σκληρό κέλυφος και ύστερα λοιπόν απο αρκετούς μήνες γέμισα και στα χρυσόψαρα tuberculata. Τα ramshorm μόνο τα μεγάλα επισης επιβιώνουν χωρίς να μπορούν να γεννηθούν μικρά.
Επίσης να αναφέρω οτι τα ramshorn ειναι τα πιο ευαίσθητα από όλα.Ψοφάνε πιο εύκολα απο τα άλλα.

Ουφ τα 'πα.

ΥΓ Ευθύμη ελπίζω να μη σε έχω χαντακώσει. Όταν στ α είχα δώσει ούτε εγώ είχα πρόβλημα. Μετά από μήνες μου δημιουργήθηκε το "πρόβλημα"
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-11-10, 12:49
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εγω ρε παιδια.... πιστευω πως ειναι κα8αρα θεμα ταισματος....... εχω 10 τιγρακια και δεν πεφτει ιχνος τροφης στον πατο....... αν και εχω σαλγκαρια ποτε δεν ειχα προβλημα υπερπληθυσμου..............
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-11-10, 12:53
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ρε παιδια.... πιστευω πως ειναι κα8αρα θεμα ταισματος....... εχω 10 τιγρακια και δεν πεφτει ιχνος τροφης στον πατο....... αν και εχω σαλγκαρια ποτε δεν ειχα προβλημα υπερπληθυσμου..............

Φυτά έχεις? ¶λγη καθόλου έχεις(οτιδήποτε)? δε χρειάζεται να τρώνε ψαροτροφή. Βολεύονται και με τα παραπάνω πολύ άνετα.

Μήπως τα τριγράκια τρώνε τους μικρούς λαθρεπιβάτες?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-11-10, 15:57
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτά έχεις? ¶λγη καθόλου έχεις(οτιδήποτε)? δε χρειάζεται να τρώνε ψαροτροφή. Βολεύονται και με τα παραπάνω πολύ άνετα.

Μήπως τα τριγράκια τρώνε τους μικρούς λαθρεπιβάτες?
εχω και φυτα και αλγη αλλα ποτε δεν ειδα υπερβολικα μεγαλο πληθυσμο.....ισως τα τιγρακια να σκοτωνουν τα μικρα δεν ξερω!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκάρια yllop Σαλιγκάρια 7 03-01-11 21:50
Pistol shrimps λαθρεπιβάτες... mastronik Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 15-02-09 01:45
Σαλιγκάρια panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-01-09 12:55
Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, alcol Σαλιγκάρια 18 04-11-08 15:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03245 seconds with 15 queries